Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.4.2025 o 16:29 hod.

Mgr. PhD.

Tina Gažovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.4.2025 13:25 - 13:27 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za slovo. Ďakujem, kolega Ledecký, že naozaj dávaš dôraz na túto tému a že aj toto plénum, aj keď v piatok poobede, ale dôkladne sa venujeme otázke ako efektívne sa na Slovensku čerpajú európske peniaze na riešenie problematiky marginalizovaných rómskych komunít. Za mňa som naozaj úprimne presvedčená, že tá extrémna chudoba, ktorú dodnes máme v mnohých rómskych osadách na Slovensku je jeden úplne z najväčších a najsmutnejších problémov tejto krajiny, pretože tu naozaj zanedbávame ako by tú, ľudí, ktorí, alebo takto to poviem. Na Slovensku tu máme ľudí v našej krajine v 21. storočí v strede Európy v Európskej únii, ktorí naozaj žijú v extrémnej chudobe, v extrémne ťažkých podmienkach. Aj ty si spomínal o tom, že pijú vodu z potoka. Hovorilo sa tu o tom, že naozaj sú to deti, ktoré sa ani nevyspia, ani nedostanú ráno jesť a ešte im tam v noci behajú potkany. A nevieme, žiaľ, roky rokúce, desaťročia nevieme túto problematiku dostatočne riešiť a to napriek tomu, že tu dostávame naozaj stovky miliónov eur od Európskej únie a najsmutnejšie na tom je, že potom tí, ktorí ani nemajú záujem to riešiť ukazujú prstom a hovoria, že veď to sa nedá. Veď sa tie peniaze iba rozkradnú alebo veď s tým nič nevieme urobiť. A preto som presvedčená, že na efektivitu musia tlačiť práve ľudia, ktorým na tom úprimne záleží. A viem, že aj ty si jeden z tých ľudí a je nás tu viacero v pléne, ktorým naozaj na tom záleží a preto musíme dbať na to, aby sa tie peniaze z EÚ využívali efektívne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.4.2025 10:29 - 10:44 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pardon. Ja by som sa podľa mňa, ako kolega Štefunko, chcela ohradiť voči tomu, že my sme tu nekonštruktívne odmietali všetko čo táto vláda príde. Naozaj keď si pozriete všetky hlasovania a všetky vládne návrhy, ktoré sem prišli za ten rok a pol vlády, každé jedno sme veľmi poctivo zvažovali a viaceré sme podporili pokiaľ sme si mysleli, že je to dobrý návrh. V tomto prípade, a ak myslím si v tom proste naozaj pán Richter trošku akoby dezinterpretoval slová kolegyne Petrík. A teším sa, že bude mať aj ona možnosť reagovať.
V tomto prípade veľká časť toho problému je práve v tom, že toto prišlo ako skrátené legislatívne konanie v ktorom narýchlo bez možnosti medzirezortného pripomienkového konania, bez možnosti účasti verejnosti ste rozhodli o týchto zmenách v II. pilieri. A dobre, ja nie som odborníčka na dôchodkový systém, ale veľmi citlivo vnímam situáciu v spoločnosti a tá miera nedôvery vo vašej vláde a voči vám, ktorí ste tu mnohí za SMER a HLAS naozaj v tej politike roky a desiatky rokov a ten zoznam podozrení a korupčných káuz, ktoré tu boli, sa naozaj nikto nemôže čudovať, že väčšina ľudí v tejto krajine nedôveruje premiérovi Ficovi, väčšina ľudí v tejto krajine, a to sú dáta z prieskumov verejnej mienky, väčšina ľudí v tejto krajine nedôveruje tejto vláde a preto sa boja keď im idete siahať na úspory. A to, že to robíte v skrátenom legislatívnom konaní a to že za celý ten rok a pol vládnutia extrémne nadužívate skrátené legislatívne konania len prispieva k tej nedôvere. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.4.2025 16:29 - 16:45 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. No, ja vám prezradím. My sa s Martinom Dubécim poznáme ešte z čias stredoškolských a vysokoškolských debatných súťaží a tie spočívajú v tom, že je teda jedna téza a sú dve strany, ktoré musia predkladať argumenty. A potom je tam nejaká porota, ktorá tie argumenty posudzuje a ten ako toto je tiež v niečom taká kvázi debatná súťaž, len ten, ten absurdný stav toho celého je, že tu moc neprichádzajú argumenty z tej vládnej strany. Prichádzajú návrhy, prichádzajú zákony, ktoré potom sú prejdú 76 alebo niekedy 79 hlasmi, ale tá otázka je a tou nie je otázka len nás v Progresívnom Slovensku. To je otázka všetkých ľudí a v tomto prípade hlavne všetkých podnikateľov v tejto krajine, že prečo ste dospeli k záveru, že toto je najlepšie možné riešenie. A ako to aj Martin spomenul. Zaviedli ste daň, ktorú na svete majú dve krajiny. Maďarsko a Venezuela. Prečo sa chceme podobať práve na tieto krajiny? Ktoré fakty alebo dáta z týchto krajín po zavedení transakčnej dane ukázali, že to je taký super nápad, že do tohto by sme mali ísť? A toto tu nikde neodznelo. Tak, kebyže sme v debatnej súťaži a vrátim sa o 20 rokov späť a sme tu s Martinom rozhodcovia debatérskych súťaží tak povieme, že no ale toto ste nám nevysvetlili. Tuto žiaden argument neodznel. A nie je znovu opakujem. Neni problém tomu, že my tuto 33 poslanci a poslankyne PS-ka nevieme, že prečo ste si povedali, že toto je taký dobrý nápad. Problém je v tom, že ľudia to netušia. Že vy ste zaviedli daň, ktorá sa týka všetkých podnikateľov v krajine. A teraz myslím hlavne na tých malých stredných podnikateľov. Na živnostníka. Ja som tiež roky bola živnostníčka a týmto ľuďom ste nevysvetlili. Tých ich dôveru ste si nezískali. Akurát si beriete ich peniaze.
Skryt prepis
 

9.4.2025 15:14 - 15:30 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Kolega David Dej spomenul príbeh. ktorý sa nám teraz všetkým asi pomerne často opakuje, a to je to, že nás v obchodoch prosia aby sme platili v hotovosti. A mne to príde naozaj také, také symbolické, že ako keby nás táto vláda silou mocou chcela vtiahnuť späť do minulosti, alebo silou mocou chcela akoby zastaviť nejaký pokrok, nejaký tok času v tomto svete. Naozaj je to taká, a mohli by sme povedať veľa, veľa iných príkladov kedy teda sa tvárite, že pokrok, alebo progresivizmus, alebo akokoľvek to chcete nazvať je nejaké zlo, ktoré treba zastaviť. Ale toto ja taká úplne základná rukolapná vec, že mnoho ľudí dneska už hotovosť bežne nenosí, máme tie platobné aj v mobile. Prídem niekde, chcem si niečo kúpiť, chcem podporiť toho podnikateľa tak to zaplatím na mieste a nemusíme riešiť, že či máme hotovosť alebo nie. Ja osobne som bolo zvyknutá, že hotovosť už riešiť iba keď deťom potrebujem dať vreckové, alebo na nejaký triedny výlet. A je to naozaj absurdné a myslím si, že nehodné toho, že už sme tak v štvrtine 21. storočia a napriek tomu je tu snaha nejakým spôsobom sa tomu brániť. Áno, to samozrejme toto je tá symbolická rovina toho, ale tá praktická rovina toho sa dotýka aj tých samospráv o ktorých tu dneska hovoríme, pretože naozaj keď tu ľudia nebudú chcieť podnikať, nebudú si vedieť zarobiť, nebudú tu chcieť žiť, tak tie samosprávy už vonkoncom nebudú mať z čoho žiť a nebudú mať už od koho poberať vôbec žiadne dane. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.4.2025 14:44 - 15:00 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som chcela ozvučiť jednu vec, ktorú veľmi pekne povedal kolega Hargaš a to je to, že tomuto štátu a teda budem konkrétnejšia, tejto vláde sa nechce dostatočne šetriť na sebe. Nie je toto ich priorita a naozaj vidíme to od tých úplne najzákladnejších vecí, ktoré ukazujú to pokrytectvo v plnej čiare a to sú platy a ani nie zdanené platy, ale tieto paušálne náhrady pre členov vlády. Vidíme to na tom, že či podporíte náš návrh na zmrazenie platov poslancov a vidíme to na tom ministerstve športu, ktoré tu ani nestihlo byť spomenuté v rozprave, ale a na ďalších politických trafikách a vidíme to na tom, ako sa tu rozhadzuje na konzultačné služby, na bavoráky, na Business jety a neviem čo ďalšie. A veľmi a túto a my sme teraz v opozícii a my nemáme žiaden veľký, veľké ministerské inštitúcie, ktoré by nám vedeli robiť podklady a napriek tomu tuto kolega Hargaš v podstate z hlavy za desať minút zhrnúť, kde tento štát vie šetriť miliardu, ale vy, ktorí ste predstavitelia vlády, vy tam máte tie ministerstvá, vy tam máte tých úradníkov a vy ste tam mali aj tých analytikov a tu by som ešte chcela spomenúť, že je to táto vláda, ktorá polovicu ministerských analytikov povyhadzovala z rôznych ministerstiev, ktorá na mnohých ministerstvách v podstate znefunkčnila práve tie analytické jednotky, ktoré by boli na to, aby vám povedali, že kde sa dá šetriť a teda namiesto toho, aby ste urobili tú domácu úlohu šetriť, tak ste to prehodili na podnikateľov a toto mi príde naozaj to pokrytectvo tejto vlády, ktoré v konečnom dôsledku škodí a ľudia to cítia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.4.2025 14:14 - 14:30 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Myslím, že kolegyňa Luščíková podala naozaj veľmi presnú, aj keď dosť smutnú správu o tejto krajine. A my veľa veď cestujeme po Slovensku, vždy keď nie je nevyhnutné sedieť v tomto pléne, a naozaj v mnohých, v mnohých regiónoch Slovenska sa stretávame stále s tým istým, a to je to, že mladí ľudia odtiaľ odchádzajú. Keďže ja sa dlhodobo venujem školstvu, tak veľmi často navštevujem školy, kde na mňa ozaj hovoria, že povedzme z maturitných ročníkov je to jeden-dvaja, ktorí zostali niekde v nejakom okresnom meste a všetci ostatní odišli. A naozaj je to to citeľné, kde strácame budúcnosť pre túto krajinu a myslím si, že by to bola tá základná povinnosť vlády zabezpečiť čo najlepšie životné podmienky, aby tu ľudia v prvom rade chceli žiť a aby sa im tu darilo, že aby mali za čo žiť.
A, žiaľ, namiesto toho vidíme úpadok v každej ďalšej oblasti. A teraz najnovšie ešte totálne dusenie ekonomiky skrz transakčnú daň, skrz tento výmysel, ako tu už bolo spomenuté, ktorý nevieme, odkiaľ prišiel, nevieme, na čo by mal byť dobrý okrem toho, že by mal po kúskoch brať od každého jedného na Slovensku peniaze, aby sa to zbieralo v nejakej štátnej kase, kde to potom vláda rozdáva na svoje politické fleky alebo na svoje vlastné platy. Ono naozaj to je tak frustrujúce pre ľudí v tejto krajine a obzvlášť pre mladých ľudí v tejto krajine, ktorí na jednej strane pozerajú, ako si vláda zvyšuje platy, ako sa politicky rozdávajú miesta štátnych tajomníkov, a na druhej strane z každej jednej transakcie majú odvádzať peniaze do tejto čiernej diery štátneho rozpočtu.
Naozaj je to frustrujúce.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.4.2025 14:58 - 15:00 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a chcela by som podporiť slová mojej kolegyne Petrík. Naozaj pri takto zásadnom akoby vstupe do financií všetkých ľudí na Slovensku, ktorí si sporia na dôchodok, to urobiť v SLK, považujem za, neviem aké, aké slušné slovo využiť, ale nazvem to nehoráznosť. Nehoráznosť preto, lebo v prvom rade to poukazuje na to, že nie je dostatočný záujem o odbornú diskusiu, že tuto naozaj ide do zásah, úspor, vyslovene celoživotných úspor množstvách ľudí, ktorí tak či tak žijeme v neistej dobe a boja sa o svoje dôchodky. A namiesto toho, aby si vláda zobrala ten čas na to otvoriť tú verejnú diskusiu a odbornú diskusiu, urobiť riadne medzirezortné pripomienkové konanie, v ktorom vždy pri najlepšej snahe na každom ministerstve vždy v MPK prídu aj užitočné a dôležité pripomienky, na ktoré sa...
===== namiesto toho, aby si vláda zobrala ten čas na to, otvoriť tú verejnú diskusiu a odbornú diskusiu, urobiť riadne medzirezortné pripomienkové konanie v ktorom vždy pri najlepšej snahe na každom ministerstve, vždy v MPK prídu aj užitočné a dôležité pripomienky, na ktoré sa dovtedy nemyslelo. Toto celé sa preskočí a uprostred schôdze, naozaj v priebehu pár hodín a dní, toto chcete schváliť. Áno, podľa mňa to je nehoráznosť a hlavne nielen, že sú tam reálne riziká, ale je to aj úplná absencia záujmu zabojovať o nejakú dôveru ľudí. Naozaj, v tejto krajine iba tretina ľudí dôveruje nášmu premiérovi a vy teraz ešte poviete, že narýchlo idete tým ľuďom siahnuť na peniaze, ktorými si sporia a ani neotvoríte diskusiu. Je to podľa mňa nehoráznosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.4.2025 14:58 - 15:00 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a chcela by som podporiť slová mojej kolegyne Petrík. Naozaj pri takto zásadnom akoby vstupe do financií všetkých ľudí na Slovensku, ktorí si sporia na dôchodok, to urobiť v SLK, považujem za, neviem aké, aké slušné slovo využiť, ale nazvem to nehoráznosť. Nehoráznosť preto, lebo v prvom rade to poukazuje na to, že nie je dostatočný záujem o odbornú diskusiu, že tuto naozaj ide do zásah, úspor, vyslovene celoživotných úspor množstvách ľudí, ktorí tak či tak žijeme v neistej dobe a boja sa o svoje dôchodky. A namiesto toho, aby si vláda zobrala ten čas na to otvoriť tú verejnú diskusiu a odbornú diskusiu, urobiť riadne medzirezortné pripomienkové konanie, v ktorom vždy pri najlepšej snahe na každom ministerstve vždy v MPK prídu aj užitočné a dôležité pripomienky, na ktoré sa...
===== namiesto toho, aby si vláda zobrala ten čas na to, otvoriť tú verejnú diskusiu a odbornú diskusiu, urobiť riadne medzirezortné pripomienkové konanie v ktorom vždy pri najlepšej snahe na každom ministerstve, vždy v MPK prídu aj užitočné a dôležité pripomienky, na ktoré sa dovtedy nemyslelo. Toto celé sa preskočí a uprostred schôdze, naozaj v priebehu pár hodín a dní, toto chcete schváliť. Áno, podľa mňa to je nehoráznosť a hlavne nielen, že sú tam reálne riziká, ale je to aj úplná absencia záujmu zabojovať o nejakú dôveru ľudí. Naozaj, v tejto krajine iba tretina ľudí dôveruje nášmu premiérovi a vy teraz ešte poviete, že narýchlo idete tým ľuďom siahnuť na peniaze, ktorými si sporia a ani neotvoríte diskusiu. Je to podľa mňa nehoráznosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.3.2025 15:50 - 15:57 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nebudem to príliš naťahovať vzhľadom na pokročilý poobedný čas, ale chcela by som doplniť môjho kolegu Dávida Deja k tomuto zákonu, ktorý spoločne predkladáme.
Ja začnem tak osobne, lebo taktiež som absolventka Masarykovej univerzity v Brne. Študovala som v Českej republike, kde naozaj to, to predĺženie, tá možnosť predĺženia je vnímaná ako úplne bežný nástroj na zabezpečenie toho, aby študenti to štúdium naozaj dokončili. A vôbec to nie je tak, ani moje osobné skúsenosti nie sú také, že by to boli tí, ktorí na to štúdium najviac kašlali, keď to tak ľudovo poviem, ale veľmi často tam tie dôvody boli, či už, tí najusilovnejší ktorí študovali dve vysoké školy, či už to boli tí, ktorí často cestovali na rôzne zahraničné pobyty alebo mali rôzne výskumy pre svoju záverečnú prácu, alebo mnoho ďalších dôvodov. Stručne sa ešte k tým najčastejším dostanem. A je to naozaj vnímané, že, ja to trocha aj tak poviem, že my už nežijeme v svete, kde naozaj len sa študent prihlási na vysokú školu, potom iba študuje a popritom by nerobil nič iné a po štúdiu nastúpi do nejakého povolania, štandardného s 8-hodinovou prácou. My žijeme v 21. storočí, kde tie trajektórie, aj čo sa týka vzdelávania, aj čo sa týka pracovného života sú oveľa, oveľa pestrejšie a veľmi často sa rôznym spôsobom prelínajú. Veľmi často sa odohrávajú naraz v rôznych krajinách a toto je naozaj jeden taký malý krok, ktorý ale môže dopomôcť k tomu, že naozaj, naozaj viac študentov by to dokončili, alebo by sa práve mohli viacej sústrediť na to dokončenie.
A to ešte upozorním, že v tomto návrhu sme menej benevolentní, ako je legislatíva v Českej republike, lebo v Českej republike naozaj tento rok navyše platí pre všetky študijné stupne a je umožnené aj to, že by študent vlastne dokončil jedno štúdium, nastúpil na nové a ešte stále má rok zadarmo. My sme to obmedzili čisto na bakalárske štúdium a na študentov, ktorí pokračujú už v začatom štúdiu.
Tie najčastejšie dôvody, s ktorými sa stretávame, je... Prvý, ten je veľmi dôležitý, že veľa študentov menia študijný odbor po prvom roku. A menia ho napríklad aj preto, lebo u nás je organizácia stredoškolského štúdia, vysokoškolského štúdia veľmi odlišná. Veľa predmetov si nevedia akoby vyskúšať na tej strednej škole. Nemáme dobre vybudované kariérové poradenstvo a často tí študenti vlastne prídu k maturite a nevedia celkom, čo by chceli ďalej robiť, a prihlásia sa na nejakú vysokú školu, ktorá je im najbližšie, prípadne ešte často sa stáva, že na tú vysnívanú vysokú školu sa nedostanú a ten rok idú preklenúť na nejakú inú vysokú školu a potom menia.
Alebo, a to tiež máme, počúvame, že často práve ten prvý rok vlastne zlyhajú na tej vysokej škole, lebo ešte nevedia ako to funguje. Nevedia sa dobre učiť. Ako, hovorím, tá organizácia stredoškolského a vysokoškolského štúdia je veľmi iná a spôsobuje nám to, že často tí študenti po prvom roku zlyhajú alebo cielene menia a potom idú na inú vysokú školu. No, a práve toto sú tí študenti, ktorí potom, keď nastúpia na inú vysokú školu, tak keď tú druhú vysokú školu idú končiť, tak zrazu tam majú ten rok navyše, za ktorý musia platiť. A tu sa dostávame k tomu, že pre mnohých študentov, naozaj nie sú v situácii, že si vypýtajú od rodičov a rodičia im zaplatia, ale je to pre nich veľmi finančne zložité si ten rok môcť dovoliť. A tu sa dostávame aj k tým ďalším dôvodom, prečo študenti často predlžujú, prvé je často študenti popri štúdiu pracujú. A tie dôvody sú dva, prečo pracujú, môžu byť aj kombinované. Jeden je ten, že si potrebujú privyrobiť, čo naozaj myslím, že v dnešnej dobe vidíme aj vzhľadom na tie vysoké náklady na bývanie, vzhľadom často na nedostatok internátov, vzhľadom na celkovo vysoké životné náklady. Veľmi často sú študenti odkázaní na to, že už zarábajú popri vysokom štúdiu. A ja si myslím, že je to v podstate aj dobrá vec, lebo aspoň rovno zbierajú prax, a to je práve to druhé, že my máme vysoké školy, ktoré sú pomerne teoreticky orientované. Máme na to aj dáta, sú v tej dôvodovej správe. Kvôli rýchlosti času to tu nebudem teraz hľadať vo svojich poznámkach, ale aj študenti to hovoria, aj firmy to hovoria, že absolventi, ktorí popri štúdiu nepracovali, vlastne prídu na ten pracovný trh nepripravení, pretože nemajú dostatok praxe a pretože to štúdium bolo pomerne teoretické.
Čiže dostávame sa k tomu, že ono je, a to je znovu aj tá flexibilita toho pracovného trhu v 21. storočí, že ono je to v niečom aj dobré, keď sa to prelína. Ja si myslím, že je to fajn vec, keď študenti aj pracujú popri štúdiu, ale potom výsledok je, že naozaj často majú problém to dokončiť v riadnom čase.
A ja teda dokončím v riadnom čase (povedané so smiechom), čiže ako posledný bod sa zameriam a tú otázku, ktorá tu už padla, a tá sa týka toho financovania. Viete, dalo by sa populisticky povedať, že toto nebude stáť nič, pretože vysokoškolský zákon už teraz hovorí, že vlastne štát prispieva na študentov, ktorí nemusia platiť školné. To znamená, že tuto by sa len akoby rozšíril ten okruh toho počtu študentov a ten istý balík, ktorí ide teraz, by sa rozpočítal na o niečo väčší počet študentov. Je fakt, že veľmi často sú to študenti, ktorí už potrebujú iba dopísať bakalársku prácu a iba ísť na štátnice, čiže ani s nimi školy nejaké veľkú prácu ešte navyše nemajú. My sme si dali tú námahu, pozreli sme sa na to, koľko teraz asi školy dostávajú na školnom za bakalárskych študentov, ktorí predlžujú. Vyšlo nám to okolo tých 29 mil., hovorím okolo, lebo, žiaľ, nie sú dostupné úplne presné dáta. Čiže navrhli sme, aby toto im štát kompenzoval, je to 0,7 % toho, čo teraz štát dáva na vysoké školy, a, samozrejme, je to o prioritách. Ale my jednoznačne hovoríme, že výdaje na školstvo sú investíciou do budúcnosti. A vnímame aj toto ako nejakú investíciu, že na toto, si myslíme, že by sa v tom štáte peniaze mali nájsť, a nie sú to, keď sa to rozdelí na tie vysoké školy, to nie je až tak o tom, o veľkých peniazoch pre tie vysoké školy, ale skôr pre tých jednotlivých študentov. A na záver len zopakujem, že my naozaj máme 20-tisíc študentov zo Slovenska, ktorí odišli študovať do Českej republiky, mnohí sa nevrátia. Ja mám tiež mnohých bývalých spolužiakov, ktorí už zostali v Českej republike a tuto nám chýbajú. A nám to, hovorím, ako krajine, ako ekonomike, svojim rodinám chýbajú. A myslíme si, že mali by sme hľadať čo najviac nástrojov, ako priťahovať ľudí späť, ako udržiavať ľudí na Slovensku. A tým, že naše vysokoškolské prostredie aj v tejto takej veci, čo sa týka nejakej ako podmienok štúdia, prispôsobíme tomu prostrediu v Českej republike, tak si myslíme, že to jedna z tých vecí, ktoré by boli pre nás prospešné, pre nás ako krajinu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

28.3.2025 15:40 - 15:40 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem.
V súlade so zákonom o rokovacom poriadku som teda bola určená za náhradnú spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona, tlač 676, a predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákona.
Vychádzajúc oprávnení vyplývajúcich z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis