Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

4.6.2026 o 14:53 hod.

Mgr. PhD.

Tina Gažovičová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2026 14:53 - 14:55 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Tak, myslím, že je to výpovedné, že ešte aj vy ako minister školstva obhajujete toto vystúpenie speváka Rendyho len za to, že je populárny účasťou mládeže. Myslím, že to naozaj nie je podmienka alebo vhodný predpoklad na to, aby vystupoval na takýchto akciách, a teda som rada, že aj minister vnútra priznal, že vlastne to už ani nie je nejaká preventívna aktivita. To je akoby doplnok, aby sa tam zabavili. Z môjho pohľadu, a myslím, že na tom sa zhodneme mnohí, a nielen tu v opozícii, ale aj medzi odborníkmi, toto naozaj potom nie je to, čo má spĺňať preventívny program. Ja by som ešte rada zareagovala pri tejto téme na to, čo aj spomenul pán minister vnútra, ktorý teda tvrdí, že tá suma je v poriadku, lebo väčšina z toho išla na autobusy, ktoré ministerstvu zostanú. Budeme sa veľmi dôkladne pozerať v predvolebnej kampani na to, či si minister Šutaj Eštok aj ďalej bude robiť predvolebnú kampaň na peniazoch, ktoré naozaj mohli ísť na prevenciu. A môžete ešte reagovať, asi nemám doplňujúcu otázku. Je jasné, že nejakým spôsobom ste sa za to postavili. Je to smutné. Ďakujem. Pán minister, máte 5 minút. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2026 14:35 - 14:36 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Teší ma, že teda ste explicitne povedali, že podmieňovanie teda, že účasť na skúške môže byť podmienená jedine plnením plnením študijných povinností. Napriek tomu teda na základe tých výpovedí študentov, ktorí boli minulý týždeň v Košiciach, naozaj dostali to ako podmienku, že, ak sa chcú v daný termín zúčastniť skúšky, na ktorú boli prihlásení, musia najprv absolvovať diskusiu s premiérom Ficom. Ja som teda aj podala sťažnosť k vám na ministerstvo na oddelenie sťažností. Čiže, že predpokladám, že sa to bude prešetrovať. Zaujíma ma teda váš pohľad, ak hovoríte, že takáto situácia nie je v súlade so zákonom a zároveň, ak sa teda preukáže na základe tých výpovedí tých študentov, ktorí tam boli, že fakulta takýmto spôsobom konala, ako sa k tomu ako minister staviate. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.6.2026 10:37 - 10:39 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za Slovo. Tak ja som rada, že v tomto pléne dnes hovoríme o prevencii kriminality a teda aj vo vzťahu k mladým ľuďom, lebo naozaj by to mala byť dôležitá téma, ale ten spôsob, akým sa toho chopil minister Šutaj Eštok, je naozaj prinajmenšom cynický alebo až škandalózny. A ja sa teda teším, že v tejto rozprave vládu zastupuje minister Drucker ako minister školstva. Od ktorého spadá teda aj práca s mládežou a preventívne aktivity sú niekde na pomedzí školstva a rezortu vnútra. A mňa teda úprimne zaujíma, lebo teší ma, že viacerí poslanci Smeru už sa jasne vyjadrili, že nesúhlasia s vystúpením René Rendiho na týchto podujatiach. Mňa by teda veľmi zaujímalo, čo na to hovoríte vy, pán Drucker, ako minister školstva, aké usmernenie dáva ministerstvo školám k tomuto podujatiu, pretože nielen, že podľa mňa tam v podstate dochádza k ohrozeniu mravnej výchovy, keďže človek, ktorý je spájaný s drogami, spieva mladým ľuďom a tvári sa, aké je to cool. Okrem toho tam podľa mňa dochádza k neprimeranej politickej kampani ministra Šutaja Eštoka, ktorý tam chodí, aby sa so stredoškolákmi fotil a rozdáva im svoje autogramové kartičky a ako ešte tie pukance a vafle sú za mňa OK, ale naozaj neviem, načo sme museli z verejných financií vyhodiť trištvrte milióna, takmer 750 000, na to, aby nám po Slovensku chodil autobus a rozdával stredoškolákom vafle a pukance. A do toho teda, aby som bola presná, myslím, že tri krátke videá, o ktorých všetci odborníci povedali, že skôr môžu byť pre tých mladých ľudí ešte traumatizujúce. Čiže zaujíma ma, pán minister Drucker, ako to hodnotí z pohľadu ministra školstva. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.6.2026 15:03 - 15:05 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Števulovej za vynikajúce vystúpenie a naozaj je to veľmi smutný pohľad tu vidieť, ako minister vnútra sedí vzadu a teda stojí vzadu a rozpráva sa a akoby vôbec nevnímal, o akej vážnej téme sa tu rozprávame. No, ja mám pocit, že jediná prevencia, ktorá ministra vnútra zaujíma, je prevencia poklesu preferencií strany HLAS, pretože pod nálepkou prevencie už teraz, teda z verejných zdrojov, dáva aj na niečo, čo podľa mňa vyzerá ako čistá stranícka kampaň, a to je teda jeho takzvaná preventívna roadshow pre mladých ľudí po Slovensku, kde za 750 000 € za trištvrte milióna z verejných zdrojov nám minister financií zaplatil vo veľmi zrýchlenom výbere firmy autobus, ktorý cestuje po Slovensku. Sú tam krátke videá, takzvane preventívne, o ktorých sa všetci skutoční odborníci na prevenciu mladých ľudí, ako sú psychológovia alebo Slovenská komora učiteľov, vyjadrili, že nemajú žiaden dlhodobý efekt. Maximálne tak ešte môžu traumatizovať tie deti, ale hlavne, že keď deti vyjdú z tých autobusov, tak ich tam čakajú wafle, pukance a fotenie sa s ministrom vnútra, čo si on potom vešia na svoje sociálne siete. Tak takto funguje prevencia za ministra Šutaja Eštoka. Toto je to, na čo vyhodil do vzduchu 750 000 €, ktoré mohli ísť skutočne na niečo užitočné pre mladých ľudí a on si z toho fotí svoju stranícku kampaň a teraz tam stojí vzadu a rozpráva sa. Viac k tomu nemám čo povedať, je to hanba. Pán poslanec Vančo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2026 11:59 - 12:01 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
A mrzí ma, že pán minister nereagoval vo faktickej a možno ešte sa vyjadrí v rozprave. A veľmi teda oceňujem a ďakujem, že pán Štefunko otvoril túto tému, lebo aj toto je dôležitá otázka. A ja som si pozerala cielene aj dôvodovú správu a nenašla som tam jediné zdôvodnenie. A možno ešte sa vyjadrí v rozprave. A veľmi teda oceňujem a ďakujem, že pán Štefunko otvoril túto tému, lebo aj toto je dôležitá otázka. A ja som si pozerala cielene aj dôvodovú správu a nenašla som tam jediné zdôvodnenie. My tu naozaj máme množstvo detí, ktoré nedokončia základnú školu. Napriek tomu, že môžu byť šikovné, veľmi často sú to deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Sú to deti, ktoré povedzme od 14 chodia niekde s rodinou na brigády. Každé jedno euro je im vzácne a v 16 rovno odídu pracovať. A môže to byť predtým, ako ukončili riadne deviaty ročník. Čiže my tu už teraz máme veľkú skupinu mladých ľudí, aj ľudí v strednom veku, ktorí nemajú riadne ukončenú základnú školu, čiže nemajú nižšie stredné vzdelanie. Napriek tomu práve, že by sme mali robiť všetko preto, aby pracovali, aby sa začlenili do života a súčasťou toho je aj viesť auto. To, že nedokončili deviaty ročník, nič nevypovedá o tom, že by nezvládli vodičský preukaz. Veď na to sú tam tie skúšky v autoškole. Už teraz, áno, urobiť si vodičský preukaz je už teraz nejaká sociálna bariéra, že si to mnohí nemôžu dovoliť, ale nechápem, načo tu vytvárame ešte ďalšiu bariéru bez nejakého zdôvodnenia. Veď minimálne v tomto legislatívnom procese. Načo tu vytvárame ďalšiu bariéru, že tí ľudia si ani len nebudú môcť urobiť vodičský preukaz. Veľmi by ma zaujímalo tuto nejaké vysvetlenie, či už od ministra sociálnych vecí alebo ministra školstva, alebo ministra vnútra, alebo niekoho, či ste sa vôbec nad tým zamysleli. Ďakujem. Pani poslankyňa Lušticová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2026 11:59 - 12:01 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
A mrzí ma, že pán minister nereagoval vo faktickej a možno ešte sa vyjadrí v rozprave. A veľmi teda oceňujem a ďakujem, že pán Štefunko otvoril túto tému, lebo aj toto je dôležitá otázka. A ja som si pozerala cielene aj dôvodovú správu a nenašla som tam jediné zdôvodnenie. A možno ešte sa vyjadrí v rozprave. A veľmi teda oceňujem a ďakujem, že pán Štefunko otvoril túto tému, lebo aj toto je dôležitá otázka. A ja som si pozerala cielene aj dôvodovú správu a nenašla som tam jediné zdôvodnenie. My tu naozaj máme množstvo detí, ktoré nedokončia základnú školu. Napriek tomu, že môžu byť šikovné, veľmi často sú to deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Sú to deti, ktoré povedzme od 14 chodia niekde s rodinou na brigády. Každé jedno euro je im vzácne a v 16 rovno odídu pracovať. A môže to byť predtým, ako ukončili riadne deviaty ročník. Čiže my tu už teraz máme veľkú skupinu mladých ľudí, aj ľudí v strednom veku, ktorí nemajú riadne ukončenú základnú školu, čiže nemajú nižšie stredné vzdelanie. Napriek tomu práve, že by sme mali robiť všetko preto, aby pracovali, aby sa začlenili do života a súčasťou toho je aj viesť auto. To, že nedokončili deviaty ročník, nič nevypovedá o tom, že by nezvládli vodičský preukaz. Veď na to sú tam tie skúšky v autoškole. Už teraz, áno, urobiť si vodičský preukaz je už teraz nejaká sociálna bariéra, že si to mnohí nemôžu dovoliť, ale nechápem, načo tu vytvárame ešte ďalšiu bariéru bez nejakého zdôvodnenia. Veď minimálne v tomto legislatívnom procese. Načo tu vytvárame ďalšiu bariéru, že tí ľudia si ani len nebudú môcť urobiť vodičský preukaz. Veľmi by ma zaujímalo tuto nejaké vysvetlenie, či už od ministra sociálnych vecí alebo ministra školstva, alebo ministra vnútra, alebo niekoho, či ste sa vôbec nad tým zamysleli. Ďakujem. Pani poslankyňa Lušticová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2026 18:20 - 18:22 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Za slovo. Kolega Šipoš naozaj tú tému pokroku poňal zoširoka a mňa by teda zaujímalo, ako sa teraz koaliční poslanci pozerajú na nový rokovací poriadok. A ako už bolo spomenuté, asi je to jedna z tých mnohých vecí, ktoré tu boli prijaté a neboli úplne domyslené dopady, ale teším sa, že v tomto prípade aspoň tie dopady padajú iba na toto plénovanie a na občanov našej krajiny. Ja by som sa chcela ale pristaviť u jednej konkrétnej veci, ktorú kolega Šipoš spomenul, a to je minister Šutaj Eštok. A boli tu spomenuté jeho autá, boli tu spomenuté košele z krvou, z kávových zŕn. No ja by som tu rada spomenula najnovší nástroj kampane a naozaj to vyzerá ako predvolebná kampaň ministra Šutaja Eštoka, až na to, že ju robí s žiakmi škôl a to je tzv. prevencia pred nebezpečnými javmi, ako sú drogy a týranie zvierat. Naozaj každému odporúčam, aby si pozrel zábery z tejto úžasnej roadshow, za ktorú ministerstvo vnútra zaplatilo takmer 750 000 €, bavíme sa o trištvrte milióna, ktoré išli na autobus, na videá, o ktorých vám každý odborník, každý odborník z psychológie alebo z pedagogiky povie, že vôbec nemajú preventívny charakter pre mladých ľudí. Išli na popcorn, išli na wafle a v konečnom dôsledku idú na to, že minister vnútra sa fotí s mladými ľuďmi a s ich učiteľmi a de facto si robí predvolebnú kampaň z peňazí, ktoré mohli ísť na niečo naozaj užitočné a mohli ísť na skutočné preventívne aktivity a na skutočnú prácu s mládežou alebo nejakú odbornú pomoc pre mladých ľudí a nie na kampaň ministra. Pán minister Kamenický
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2026 17:27 - 17:29 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne a predovšetkým ďakujem kolegyni Petrík za naozaj dôkladné vysvetlenie mnohých problémov, ktoré tu máme. Ja by som chcela ešte reagovať na ten 8. máj, ktorý tu spomenula, a teda naozaj to bola taká bizarno-smutná situácia, ktorú sme tu mali s 8. májom aj v školstve, kde vlastne riaditelia škôl stáli pred dvoma zlými možnosťami, z ktorých si mohli vybrať. Jedna zlá možnosť bola, že teda nechajú školu otvorenú, ale potom museli platiť tisíce, niekedy až 10 000 € zo svojich tak či tak obmedzených rozpočtov iba na to, aby za ten jeden deň tým učiteľom na tých veľkých školách vlastne dali tie príplatky. Alebo teda tie školy zavreli, ale potom zase mali problém tí rodičia, ktorí zrazu museli sa starať o svoje deti, alebo to potom prišlo ešte ako ďalšia pikoška, že teda si vlastne môžu požiadať o ČR-ku, čiže nakoniec to celé aj tak zase vyplácala Sociálna poisťovňa. Viete, to je také Kocúrkovo, že taká nedomyslenosť a respektíve to tá neskutočná miera toho, že jedno nedomyslené rozhodnutie a potom ja neviem, či to bola neochota priznať si chybu, nemohla to byť neschopnosť alebo teda nevedomosť, pretože veď vás aj kolegyňa Petrík na to upozorňovala, veď sme všetci vedeli, že sa to blíži. Jednoducho asi pán Meričko povedal, nie, chybu nepriznáme, ideme ďalej a celá krajina znášala dopady jedného nezmyselného rozhodnutia. A toto tu máme cez všetky oblasti vrátane rokovacieho poriadku, že ako keby ste nedomýšľali dopady toho, čo vlastne prijímate. Ale ono to naozaj má konzekvencie. A ten 8. máj bola taká ukážka a verím teda, že 15. september už nebude. Poriadku, že ako keby ste nedomýšľali dopady toho, čo vlastne prijímate. Ale ono to naozaj má konzekvencie. A ten 8. máj bol taká ukážka a verím teda, že 15. september už nebude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2026 17:27 - 17:29 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne a predovšetkým ďakujem kolegyni Petrík za naozaj dôkladné vysvetlenie mnohých problémov, ktoré tu máme. Ja by som chcela ešte reagovať na ten 8. máj, ktorý tu spomenula, a teda naozaj to bola taká bizarno-smutná situácia, ktorú sme tu mali s 8. májom aj v školstve, kde vlastne riaditelia škôl stáli pred dvoma zlými možnosťami, z ktorých si mohli vybrať. Jedna zlá možnosť bola, že teda nechajú školu otvorenú, ale potom museli platiť tisíce, niekedy až 10 000 € zo svojich tak či tak obmedzených rozpočtov iba na to, aby za ten jeden deň tým učiteľom na tých veľkých školách vlastne dali tie príplatky. Alebo teda tie školy zavreli, ale potom zase mali problém tí rodičia, ktorí zrazu museli sa starať o svoje deti, alebo to potom prišlo ešte ako ďalšia pikoška, že teda si vlastne môžu požiadať o ČR-ku, čiže nakoniec to celé aj tak zase vyplácala Sociálna poisťovňa. Viete, to je také Kocúrkovo, že taká nedomyslenosť a respektíve to tá neskutočná miera toho, že jedno nedomyslené rozhodnutie a potom ja neviem, či to bola neochota priznať si chybu, nemohla to byť neschopnosť alebo teda nevedomosť, pretože veď vás aj kolegyňa Petrík na to upozorňovala, veď sme všetci vedeli, že sa to blíži. Jednoducho asi pán Meričko povedal, nie, chybu nepriznáme, ideme ďalej a celá krajina znášala dopady jedného nezmyselného rozhodnutia. A toto tu máme cez všetky oblasti vrátane rokovacieho poriadku, že ako keby ste nedomýšľali dopady toho, čo vlastne prijímate. Ale ono to naozaj má konzekvencie. A ten 8. máj bola taká ukážka a verím teda, že 15. september už nebude. Poriadku, že ako keby ste nedomýšľali dopady toho, čo vlastne prijímate. Ale ono to naozaj má konzekvencie. A ten 8. máj bol taká ukážka a verím teda, že 15. september už nebude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2026 11:23 - 11:27 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Rokovacieho poriadku vystupuje v treťom čítaní. Som trochu zaskočená, že mám 164 minút, ale chcem vás všetkých upokojiť, že nebudem hovoriť dlho. Nie, naozaj nie je mojím cieľom samoúčelne predlžovať túto diskusiu, ale teda toto hlasovanie, ale vzhľadom na to, že sme schválili spoločnú správu výboru, ak sa niekto pýtate, áno, boli pozmeňovacie v spoločnej správe výboru, preto k nej vystupujem v rámci tretieho čítania. Tak mám potrebu sa krátko vyjadriť k tomu, čo tam bolo schválené. S ohľadom na zmeny hodnotenia vedeckých grantov, ktoré prideľuje APVV. My sme túto otázku otvárali aj v prvom čítaní, aj intenzívne na výbore, aj sme v spolupráci s SaS. Poprosím vás tichšie, možno sa tam na tabuli niečo deje, čo neviem ovplyvniť, ale poprosím vás, naozaj chcem byť v tomto vecná, ale zároveň považujem za dôležité, aby aj v tomto pléne odznelo, čo sa tam schválilo v rámci zmeny grantov APVV. Vzhľadom na to, že bol v spoločnej správe schválený pozmeňovák k APVV a my sme to kritizovali a aj v spolupráci s SaS sme podávali pozmeňujúci návrh. Ktorý teda ale neprešiel. Jedna časť prešla, to oceňujem, že sme sa na výbore dohodli, ale nedohodli sme sa k tomu, čo sa ide meniť k APVV, tak mám potrebu toto stručne okomentovať, pretože sa mení prideľovanie grantov a mení sa spôsobom, ktorý ja priznám, že naozaj som bola na všetkých tých diskusiách a dodnes neodznelo jasné vysvetlenie, prečo sa mení. Pretože najprv v prvom čítaní sa hovorilo o tom, že sa bude meniť hodnotenie menších grantov, lebo naši odborní a vedeckí pracovníci sú vraj preťažení písaním posudkov. Iste, každý toho máme veľa v rôznych odboroch, avšak v konečnom dôsledku to, čo prešlo na výbore ako koaličný pozmeňovák, sa ani netýka tých menších grantov. Týka sa to priamo tých väčších grantov, čiže grantov nad 200 000, kde došlo k tomu, že bola zrušená povinnosť, aby APVV zvolala panel expertov, ale práveže ďalej budú písať posudky. Čiže argument o tom, že vedci sú preťažení písaním posudkov, nesedí. Sedí to, že boli zrušené panely, pričom rozhodnutie panelu bolo záväzné. Avšak pri posudkoch tie ďalej ešte s nimi pracuje odborová rada, kde si predsedníctvo APVV môže nastaviť ďalšie pravidlá. Považujeme to za zásah do transparentnosti a chcela by som aj z tohto miesta upozorniť na to a apelovať na to, že budeme veľmi dôkladne sledovať toto prideľovanie grantov a budeme dôkladne sledovať to, ako budú nastavené tie pravidlá na tých jednotlivých odborových radách, aby naozaj tie peniaze, ktoré majú ísť na vedu a výskum a veľmi nám záleží na financovaní vedy a výskumu na Slovensku, ale aby boli prideľované transparentne. A ja by som teda bola veľmi rada, aby táto diskusia bola odborná a aby naozaj, ak aj bude po mojom vystúpení ešte rozprava, aby sme sa vzťahovali na to, že tu, akým spôsobom sú hodnotené granty na APVV. Za mňa iba toľko stručne, ďakujem. S faktickou poznámkou pán
Skryt prepis