14. schôdza

21.3.2017 - 7.4.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.3.2017 o 18:57 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:29

Peter Šuca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán Galko, ja neviem, o čom ste rozprávali v tom vašom vystúpení v pléne. Rozprávali ste o tom, že by sme ľudí mali spájať, nie rozdeľovať, nerozbíjať. No my sme neurobili nič nelegitímne, my nič nerozbíjame, nezačal žiaden politický boj, iba sme legitímne žiadali ministra vnútra, aby nám dal informáciu, ako sa využíva letka ministerstva vnútra.
Pán Galko, ja neviem, čo slovenskej spoločnosti narobilo väčšie škody, či to, ako ste vy, súc bývalý minister obrany, dávali odpočúvať premiérku pani Radičovú, alebo informačná správa pána ministra vnútra o tom, ako sa využíva letka ministerstva vnútra? Čo narobilo väčšie škody slovenskej spoločnosti?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.3.2017 o 18:29 hod.

PaedDr.

Peter Šuca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:29

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem kolegom.
Najprv na pána Hrnka. Pán poslanec Hrnko, určite sme na jednej lodi, čo sa týka šetrenia, na tom sa určite zhodneme, ale skúste ešte jedenkrát si vypočuť to, čo som tu povedal o tej hre, do ktorej vás stiahli. Ja si myslím, že vás tam vtiahli. Toto nie je váš biznis. To nie je biznis vašej politickej strany, pán Hrnko.
Pani Laššáková, vy ste povedali, že aby som, že hovorím, že som čestný človek. Ja vám teraz dokážem, že som čestný človek, ja vám poviem dve veci. Prvá vec je, v súvislosti s tým, čo ste hovorili, mali ste tam kolegyňu, ktorej sa potom pýtali na jej pracovný program, nevedela ani jednu aktivitu povedať počas tých dní, čo ste tam boli v tom Petrohrade, ani jednu jedinú nevedela z tých niekoľkých dní povedať, že kde ste boli.
A teraz vám poviem, prečo som čestný človek. Viete, čo som dostal pred týmto rokovaním? Dostal som dve videá, na ktorých je údajne premiér spolu s jednou hlavnou štátnou radkyňou, nastupujú do policajného vrtuľníka a idú, letia v rámci Slovenska, nie je dôležité kam. Viete, čo som urobil, pani Laššáková? Ja som ich obidve vymazal, ani som ich neotvoril, lebo ja túto hru s vami nebudem hrať, lebo túto hru s vami nebudem hrať, pretože si naozaj myslím, že je to nedôstojná hra, to, čo ste tu rozpútali, a že sme tu na to, aby sme spájali, a nie, aby sme takýmto spôsobom rozdeľovali ľudí, pani kolegyňa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.3.2017 o 18:29 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:31

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som sa vyjadril k tejto téme. Na začiatok by som chcel poprosiť kolegu Galka, aby aj keď vymazal tie videá, aby napísal tomu človeku, ktorý mu tie videá poslal, a poprosil ho ešte raz, aby mu ich poslal, lebo sme verejní činitelia, a keď existuje akýkoľvek dôkaz o tom, že niekto nehospodárne nakladá s našimi spoločnými peniazmi, tak mali by sme ten dôkaz nie vymazať, ale zverejniť. Takže, Ľubo Galko, teraz by to nemalo byť o nejakej takej falošnej kolegialite, a teda nechceme, aby sa tu hovorilo niečo na prezidenta, tak vymažeme si niečo na premiéra z mobilu. Treba si vypýtať znova tie videá, treba ich zverejniť. Dnes som o nich takisto počul, že pán premiér po Slovensku v pohode chodí so štátnym vrtuľníkom na akcie MDŽ. Treba tie videá dať do obehu, nech teda vieme, že kto tu odsudzuje.
Dovoľte, aby som na začiatok každopádne povedal, že toto nie je náhoda, že niekto príde na pána prezidenta s takýmto obvinením, krkolomným obvinením a snaží sa takýmto spôsobom ho zdiskreditovať. Toto je návrat mečiarizmu, presne toto, čo sa tu deje. Ono my ako tým, že sme súčasťou toho diania, tak sa nám to možno až tak nezdá, ale tie odporné útoky z úst predsedu parlamentu Danka, tie odporné útoky a sústavné útoky z úst premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica, tie odporné útoky a prirovnávanie ku Kotlebovi z úst ministra vnútra Roberta Kaliňáka, snaha o diskreditáciu cez lety, obviňovanie z toho, že porušuje ústavu, lebo nevymenováva ústavných sudcov, to, čo sme včera dostali do mailu, že tu sa podpísali poslanci za SMER a SNS, že idú obviňovať prezidenta zase v nejakej ďalšej veci, lebo poklopkal kameň, áno, že poklopkal základný kameň najvyššieho mrakodrapu v Európe či v strednej Európe, ktorý bude stavať slovenská spoločnosť, ale zamlčanie, samozrejme toho, že Robert Fico chodí klopkať základné kamene čohokoľvek, aj nejakého Jaguaru, tak to je naozaj úmyselné manipulovanie s faktami. Je to postupné, postupný návrat mečiarizmu a tie vzťahy medzi, vzťahy premiéra a vlády voči prezidentovi naberajú presne ten istý charakter ako v 90. rokoch boli vzťahy Mečiarovej vlády, Mečiara voči prezidentovi Kováčovi.
Situácia v čase, keď tu debatujeme o zrušení amnestií, aj o zrušení milosti, ktorú udelil pán prezident Kováč, tak možno aj teda v čase, kedy sa stala tragédia v prípade pána Gauliedera, tak je to až na zimomriavky. Že sa nehanbíte, vládni poslanci, takýmto odporným spôsobom manipulovať faktami! Že sa nehanbí tu skorumpovaný minister vnútra sediaci pod balkónom, skrývajúci sa, ktorý zobral len v jednom jedinom prípade od daňového podvodníka Ladislava Bašternáka 600-tisíc eur úplatok, lebo odkúpil od neho podiel vo firme, ktorý mal hodnotu viac ako milión eur za niečo vyše 400-tisíc. Toto kryjete, takéto obrovské pošliapanie verejného záujmu, že minister vnútra berie úplatok od človeka, ktorého vyšetruje kriminálny úrad finančnej správy, keď tento prípad príde na výbor, v ktorom máte samozrejme väčšinu, tak vy odmietnete čo i len o tom sa baviť, lebo to je náš človek. A v tomto prípade ste schopní obhajovať klamstvá tohto skorumpovaného ministra vnútra, úplatkára, úplatného človeka, ktorý tu dlhodobo kryl podvod Ladislava Bašternáka, ktorý tu obhajoval tohto podvodníka, ktorý nám tu verejne tvrdil, že on nikdy s ním nič nemal spoločné, a nakoniec sa ukázalo, že jednoducho priamo s ním obchodoval.
Pán Hrnko, máte taký veľmi nesympatický hlas a ma to vyrušuje, keď vykrikujete. Poprosím vás, buďte ticho, teraz rozprávam ja.

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím, poprosím kľud. Pán poslanec Hrnko, poprosím kľud v rokovacej sále.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Keď sa pozrieme na fakty, to, čo píše prezidentská kancelária, je jednoznačné. Prezident po nástupe do funkcie sa stretáva so skorumpovaným ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ten mu odporúča, aby na prepravu v rámci Slovenska využíval prezidentskú letku, lebo tí chlapci musia lietať, lebo inak, keď nenalietajú hodiny, musí oslovovať školy, aby si urobili výlet nad Slovenskom, aby chlapci nalietali hodiny. Čiže najprv ho skorumpovaný minister vnútra nahovorí, potom po roku sem príde, ho kritizuje. Na základe toho automaticky prezidentská kancelária sa dopytuje riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorý podlieha skorumpovanému ministrovi vnútra. Čuduj sa svete, tento vedúci, riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov odpisuje po dvoch mesiacoch prezidentovi v jednoduchých otázkach. Človek, ktorý podlieha priamo skorumpovanému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý nahovoril prezidenta na to, aby lietal prezidentskou letkou. Po dvoch mesiacoch odpisuje, kde de facto potvrdzuje, že prezident by mal využívať v rámci vnútroštátnej prepravy, keď využíva teda leteckú prepravu, odporúčajú využívať štátnu leteckú prepravu alebo teda letku ministerstva vnútra, lebo je to z pohľadu zabezpečenia bezpečnosti a nákladov efektívnejšie.
Čiže najprv necháte svojho, vtedy ešte korunného princa, našťastie, už dnes iba taký trpený appendix v SMER-e, ktorý tam ešte si dobačuje tú svoju funkciu, najprv ho necháte, aby nahovoril prezidenta na to, aby lietal, potom vášho človeka, alebo človek, ktorého on kontroluje priamo, necháte, aby prezidentovi odpovedal, že je to tak správne, jak to robí, aby mu odpovedal v podstate dosť arogantne. Po prvé, o dva mesiace neskôr, a po druhé, odpoveďami, ktoré teda si myslím, že nie sú hodné človeka v jeho postavení, veľakrát nejednoznačne, zahmlievajúco. A potom nemáte tú hanbu sem prísť. A ten istý skorumpovaný minister vnútra sem príde a on tu predkladá túto správu. Že sa nehanbíte, ľudia! A zároveň ešte to predkladal človek, ktorého som v podstate ani nepočul tu pomaly vystúpiť, len teda asi dostal ten, tú najdôležitejšiu úlohu v svojej politickej kariére, tak teda predložil procedurálny návrh, aby takéto niečo sem zaradil. Fakt neviem ani, ako vyzerá.
Zároveň je veľmi zaujímavé to, že keď tu ten skorumpovaný minister robí výpočty o 790-tisícoch eur, ktoré spôsobil, škodu, pán prezident svojimi súkromnými letmi, a to dopredu hovorím, že ak by naozaj spôsobil, tak budem prvý, ktorý ho bude kritizovať, ale tak ako to tento skorumpovaný človek, ktorý sa nehanbí klamať v akejkoľvek veci, ktorú mu novinári dajú otázku, tak keď tento človek tu hovorí o nejakých výpočtoch, že to stálo 790-tisíc a že to bolo 319 letov, tak si myslím, že by mal ukázať fakty. My sme chceli vidieť, teda na základe čoho on vyhodnocoval, že z tých 400, neviem, koľko letov, bolo 319 súkromných. Čo bolo kritérium? Piatkový let je súkromný? Do Popradu let je súkromný? Alebo reálne naozaj niekto študoval, aký program mal prezident v ten deň alebo nasledujúci deň? Myslím si, že keď niekto chce obhájiť svoje čísla, mal by doniesť fakty.
Po druhé, veľmi by ma zaujímalo, ako bolo vypočítaných tých 790-tisíc? Lebo v stanovisku, ktoré poslala prezidentská kancelária, je jednoznačne napísané, že pred tým, ako prezident mal nárok na tieto, nazvime ich štátne lety, tak letel dvakrát s tým istým lietadlom, ale ministerstvo vnútra vyúčtovalo za jeden let 775 eur.
Ešte raz, tesne pred tým, ako sa stal prezidentom, pred inauguráciou jeden let stál 775 eur. Je logické sa domnievať, že keď sa stal prezidentom ten let nemohol stáť predsa viac. Čiže mali by sme násobiť, keď teda niekto vypočítal 319 letov, dobre, berme, aj keď si to možno iba cucol z prsta, tak násobme tých 319 letov krát 775, lebo toľko účtovalo ministerstvo vnútra súkromnej osobe Andrejovi Kiskovi za let pred tým, ako sa stal prezidentom, tak nám vychádza suma 247 225 eur. Čiže odkiaľ, pán skorumpovaný minister vnútra, ste vycucali z prsta 790-tisíc eur? Jednoducho ste si vycucali z prsta. Lebo ešte raz, pred tým, ako sa prezident stal prezidentom, letel dvakrát tou letkou. Za jeden let sa účtovalo 775, nemôže taký istý let po tom, ako sa stane prezidentom, stáť predsa viac. A to ani nehovorím o tom, že za toto obdobie, odkedy sa prezidentom stal, do toho vyúčtovania cena kerozínu klesala, odignorujme. Čiže ešte raz, dva lety, tu sa stáva prezidentom, dva lety predtým sú po 775, a potom zrazu účtujete po 2500, lebo to lepšie bude vyzerať a potom budeme môcť použiť to číslo čarovné, že to je vlastne milión. A ten Kiska ukradol milión a my ho vyzývame, aby to vrátil. A ja vám ešte raz hovorím, keď chceme neklamať ľudí a chceme teda s niečím konfrontovať pána prezidenta, keď dokážete, že to bolo 319 naozaj súkromných letov, čo ste nedokázali, lebo ste iba prišli s jedným číslom a nám poslancom ste pri tejto parlamentnej tlači nedali žiadne papiere do rúk, čo je naozaj na hanbu, a je to na hanbu hlavne predsedu Národnej rady, že dovolí takýmto spôsobom aby sa minister vnútra správal, alebo vláda správala voči poslancom Národnej rady. Čiže vlastne sa tu bavíme o materiáli, kde nám nikto nič nedal do ruky. Nemáme žiadne čísla pred sebou a ten, kto tu náhodou vtedy nebol, alebo ten, kto si to nepoznačil na papier, tak v podstate nevie, o čom tu je reč. To je naozaj na hanbu a toto je pohŕdaním inštitútom Národnej rady. Lebo podľa ústavy sa vláda zodpovedá Národnej rade a nie Národná rada sú tu paholci voči vláde. Skorumpovaný minister vnútra sa k nám správa ako k posledným paholkom, ktorý sa sem môže postaviť pred mikrofón, zahrať svoje klasické divadielko, narozprávať, aký je to teda zlodej ten Kiska, milión nám ukradol a všetci to budeme zrazu brať za sväté a božie a nemáme ani len papier pred sebou, kde by nám predložil správu, ktorú sme žiadali.
Takže je veľký rozdiel 790-tisíc, čo nám tu skorumpovaný minister vnútra predložil, a 247 225, čo je vypočítané tak, ako ste to vypočítali vy, keď ste mu účtovali cenu letu, keď ešte prezidentom nebol.
Ale pozrime sa na to z inej strany. Je verejným tajomstvom, že vláda SMER-u je schopná, dnes sa k tomu pridalo SNS, myslím si, že kapitán sa veľmi rád priživí, aj, bohužiaľ, pán Bugár, ktorý nám tu sľuboval nejaký charakter, nás ročne pripraviť približne o 3 mld. eur na korupcii, neschopnosti a na diletantstve pri spravovaní štátu. Tri miliardy eur de facto ukradnete ľuďom tejto krajiny za jeden rok; 250 pracovných dní, keď si to vydelíme, tak je to na jeden deň 12 mil. eur. Osem bežných pracovných hodín je 1,5 mil. eur za hodinu, ste schopní ukradnúť ľuďom tejto krajiny korupciou, neschopnosťou, diletantizmom.
Hovorí sa veľakrát, že trafená hus zagágala. Hrnko sa ozýva, takže mohli by sme sa mu pozrieť na účty. Takže ste schopní ukradnúť za jednu hodinu 1,5 mil. eur, to znamená za jednu minútu 25-tisíc eur. Čiže keď obviňujete dnes a robíte tu z toho teatro, ak by bola pravda, že teda prezident 319 letov letel do Popradu a odvtedy, jak tam priletel, nemal žiaden pracovný program, čiže to bolo naozaj, že sa doviezol domov, a beriem teda do úvahy váš výpočet ceny letu 775 eur, tak 247 225 eur rozkradnete za 9 minút 53 sekúnd.
Ale, čuduj sa svete, táto debata tu bude asi 10 hodín, keďže za hodinu som vám vypočítal 1,5 milióna, čo ste schopní ukradnúť, tak idete teraz tu vytvárať atmosféru, jakého máme zlodeja prezidenta cez vymyslené čísla, vymyslené počty letov. A za tých 10 hodín ukradnete 15 mil. eur tým ľuďom. A presne toto je tá pravda, že jednoducho vy idete vytiahnuť niečo, aby ste prekryli svoje zlo, aby sa ľudia v robote, v škole, na ulici, u mäsiara, všade bavili o tom skorumpovanom prezidentovi. Necháte podsunúť skorumpovaného ministra vnútra falošné čísla, kedy ráta za jeden let 3,5-krát vyššiu sumu, ako mu rátali ako súkromnej osobe, hlavne aby ste prekryli a mohli ďalej v pohode si kradnúť. Za toto by ste sa mohli hanbiť.
Ešte raz, táto debata dokopy tu bude trvať možno 10 hodín. Za ten čas váš zlepenec ľudí okradne o 15 mil. eur. A idete tu lynčovať verejne prezidenta, že okradol ľudí o 247-tisíc. To je 60-krát menej jako vy za tých 10 hodín debaty tým ľuďom ukradnete. Sorry, takto sa budeme s vami baviť. (Výkriky z pléna.) Vašim voličom budeme otvárať oči. A poprosil by som toho šaša Hrnka, aby už konečne prestal vykrikovať, už to je tretíkrát. (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, upokojte sa, páni poslanci!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Takže toto sú fakty. Môžte tu skúšať, môže tu Blaha sa roztekať na kolomaž, že aké to je strašné, čo to máme za prezidenta. Človek, ktorý tu hovorí, že bojuje proti buržoázii a ochraňuje pracujúci ľud, ale zároveň dovolí, aby ten pracujúci ľud, ktorý hrdlačí a platí vám dane do štátneho rozpočtu, bol okrádaný v tej istej chvíli, jako si tu vymyslíte tému a snažíte sa oblbnúť ľudí. Ale teda pre mňa je omnoho dôležitejšie to, že toto je len súčasť vašej hry a útoku voči prezidentovi. Tak ako pri amnestiách sa bojíte 10-tisíc študentov, ktorí prídu na námestia 18. apríla, a rýchlo, rýchlo dovtedy potrebujete spláchnuť tému, a podľa vašich slov, rýchlo, rýchlo dovtedy potrebujete tým ľuďom zobrať ďalší dôvod, prečo tam majú prísť, tak takisto teraz hľadáte akúkoľvek cestu k tomu, aby ste zdiskreditovali prezidenta, aby náhodu si netrúfol založiť politickú stranu a na konci vás neposlal do basy. A ja zase pevne verím, že prezident, či už sa rozhodne ísť tou výkonnou cestou politiky, čiže pôjde a založí politickú stranu, alebo bude naďalej prezidentom, že raz sa nám to podarí a v tej base tí skorumpovaní z vás skončia. Vy, ktorí ste dnes iba tí prisluhovači, ktorí stláčate tlačítka, alebo obhajovači rozkrádania, okrádania pracujúceho ľudu, ako napríklad tam teraz veľavážený Ľuboš Blaha, ktorý by si aj hubu zodral za pracujúci ľud, ale v skutočnosti, keď má stlačiť tlačítko proti zlodejom, tak vždy hlasuje za zlodejov a za skorumpovaných ministrov a za Bašternáka a podobných vagabundov. Títo ľudia, ktorí dnes prisluhujú zlu, raz budú veľmi radi, že v tej base neskončia. A ja urobím zase všetko pre to, aby ľudia, ako tam skrývajúci sa skorumpovaný minister vnútra so svojím kamarátom a bielym koňom Ladislavom Bašternákom, so svojim bielym koňom pánom Turčanom, s Robertom Ficom a spol. skončili v tej base.
Môžte bojovať, koľko len chcete proti prezidentovi, a brániť alebo robiť všetko pre to a nútiť ho, aby vám vymenoval sudcov Ústavného súdu, aby ste si zabezpečili beztrestnosť do roku 2031. Ja pevne verím, že podľa toho, ako to vrie medzi ľuďmi, revolúcia sa blíži.
Deň zúčtovania sa blíži, a môžeš sa smiať, Kaliňák, koľko len chceš, skončíš v base. A tak ako tu Harabin sa vyhrážal Lipšicovi, tak za to, jak si (pobúrené reakcie z pléna), jak sa Harabin vyhrážal Lipšicovi a povedal mu – "Skončíš v base, ty hajzel!" –, najradšej by som ti to teraz povedal. Lebo tak skorumpovaného ministra, ako má Slovensko, skorumpovaného ministra vnútra nemá žiadna krajina na Slovensku... (Výkriky v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, poprosím vás, páni poslanci, upokojte sa!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... v Európe. Čo vykrikuješ?! (Reakcie z pléna.) Jasné, no konečne si sa ozval. Poď sem, tu sa posaď, tu sa posaď! Poď, poď sa sem hanbiť! Skrývaš sa tam. (Reakcie z pléna.) Jasné. Pozrieme sa na to, jako tam centrum stará Ikea bola kupovaná, že? Pozrieme sa s Turčanom, hneď vedľa Yeme. Áno, všetko, všetko čistučko. Biznisík ide, že?! Okrádať ľudí o stovky miliónov eur, si im ukradol. Skončíš v base, chlapče. (Reakcie z pléna.) Nie som ani len takto nervózny, neboj sa! Že sa nehanbíš, že vytŕčaš z kanála, že nezalezieš do kanála! (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, poprosím vás, upokojte sa, lebo preruším schôdzu!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Akurát takýto človek sem príde obviňovať prezidenta, keď predtým ho tu, tri roky, nahovorí na to, aby využíval vládnu letku. Že sem aspoň nepošlete niekoho, nejakého blázna, ktorý teda dobre tu iba stláča tlačítka. Vy sem pošlete toho najskorumpovanejšieho človeka, ktorého máte vo vláde. Že vám nie je hanba?! Chcete zabrániť... Vyhrážaj sa mi, koľko chceš! Ja viem, že máš absolútnu moc. Viem, že ju zneužívaš, viem, že na mňa nasadzuješ tajných. Je mi to ukradnuté, chápeš? Je mi to ukradnuté. (Reakcie z pléna.) Je mi to ukradnuté. Vyhrážaj sa mi, koľko len chceš. V pohode, rob si, užívaj si to, užívaj si.
Čiže je vašou hanbou, že takýmto spôsobom útočíte na premiéra, či na, pardon, na prezidenta. Je hanbou, že takýmto spôsobom znevažujete úrad, ktorý zastáva. Je hanbou, že to robíte prospechársky, lebo vám to vyhovuje. Je hanbou, že klamete ľudí, lebo im podsúvate falošné čísla. Je hanbou, že nepredložíte poslancom ani len to, čo tu predloží skorumpovaný minister vnútra. Je hanbou, že toto kryjete, je hanbou, že to obhajujete, je hanbou, že takto zneužívate svoju moc.
Keď tu dnes predseda Národnej rady, kapitán Danko, hovoril niečo o papalášizme, tak toto je prejavom palalášizmu. Prejavom pohŕdania obyčajnými ľuďmi. Fico sa rozváža krížom-krážom po Slovensku v helikoptére, chodí si na svoje MDŽ mítingy. Jeho nekritizujete, lebo to je v poriadku. Že ešte chodí aj so svojou Troškovou, že si lieta krížom-krážom za štátne peniaze, to vám nevadí, to je v poriadku. Ale keď prezident lieta tak, ako mu odporučí minister vnútra, zrazu, po troch rokov vám to vadí. Kde ste boli tie tri roky? Prečo sa ten minister vnútra, ktorému to tak strašne vadí, prečo sa neozval po prvom súkromnom lete a nepovedal, pozor, tuto sa deje niečo nekalé? Však je to jeho letka, je to letka ministerstva vnútra. Prečo prichádza so zúčtovaním po troch rokoch? V čom je to fér? Ak by hájil verejný záujem, ak by bol dobrý hospodár, tak by strážil predsa naše spoločné peniaze. Nepripadá vám zvláštne, že ten minister vnútra sa ozve až po 319 letoch? Prečo sa neozval hneď po prvom? Veď je minister vnútra na to, aby strážil peniaze ministerstva vnútra. Toto je letka ministerstva vnútra. A ja sa ešte raz pýtam, prečo sa neozval po prvom lete? Keď nezaregistroval prvý, prečo nie po druhom? Keď nezaregistroval druhý, prečo nie po treťom? A tak by som ďalej mohol ísť do 319-teho letu. Už z tohto je evidentné, že ste si spätne vymysleli, že to boli súkromné lety, že tomu skorumpovanému ministrovi to veľmi vyhovovalo, lebo potreboval si niečo nájsť na Kisku, lebo sa ho bojíte, že buď si založí politickú stranu, alebo ten Fico naozaj nikdy nebude prezidentom. Lebo keď on si povie, že to zopakuje, tak Fico môže tam šúchať nožičkami. (Výkriky v sále.)
Tuto akurát Jana Vaľová bude prezidentka, tam by sme sa ešte o tej korupcii na Mestskom úrade v Humennom mohli porozprávať. O tom, jak sa vynechávajú prázdne čísla v doručovacej knihe a po tom, keď sa robí verejná súťaž, sa dopisujú výhercovia, že? Mohli by sme sa, mohli by sme sa o tom porozprávať. Čo poviete, pani Vaľová? Dáme si niekedy taký duel pred kamerami? Môžme, môžme sa o tom porozprávať, dobre? Čiže bol by som na vašom mieste tichučko, s nožičkami šúchal. Takže... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, poprosím vás, upokojte sa!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Takže ešte raz, mám svojich 7 minút 40 sekúnd. Nech sa páči, kolegyňa Vaľová, kedykoľvek sa môžeme porozprávať o tom, ako sa vynechávajú čísielka v doručovacej knihe na Mestskom úrade v Humennom a po vyhodnotení kvázi súťaže sa dopisujú výhercovia. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, upokojte sa!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Takže fakty, ešte raz nakoniec. Máme ministra vnútra, ktorý má na zodpovednosť letku ministerstva vnútra. Má strážiť, má sa správať ako dobrý hospodár, má strážiť verejný záujem, má strážiť naše spoločné peniaze. Čo urobí? Tristodevätnásťkrát si zakrýva oči, keď prebehne 319 súkromných letov, podľa neho, pána prezidenta, cez jeho letku, ktorú má na starosti, tak potom sa zrazu zobudí a príde sem so správou, ktorú sme dodnes nikto nevideli alebo do tejto chvíle nikto nevideli, lebo ju tu iba predniesol. Čo je z toho evidentné? Že jednoducho si to všetko vymyslel, účelovo prezidenta nahovoril na to, aby teda lietal a povedal mu – jasné, súkromné lety, služobné lety, všetko jedno, treba vždy, aby sa využívali tieto lety, lebo inak to musím ponúkať školám, a potom naozaj podlo príde sem po troch rokoch a po 319 letoch sa zobudí, že vlastne on dovolí rozkrádať naše spoločné peniaze.
A teraz, kto je viacej vinný? Ak by to bola pravda, že prezident letel 319 letov. Len čisto logicky. Ten, kto si bral z tej spoločnej kasy alebo ten, kto za nás mal strážiť tú spoločnú kasu? Logicky ten, kto mal strážiť tú spoločnú kasu, a to bol, čuduj sa svete, minister vnútra Robert Kaliňák. (Reakcia z pléna.) To neni šalený chlapec. Ja viem, že pani Vaľovej to nejako nepasuje do karát, lebo tá guľa to nejak ináč ukazuje. (Smiech v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, kľud v rokovacej sále.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Čiže tým, s čím prišiel minister vnútra Robert Kaliňák, usvedčil len samého seba z toho, že 319-krát dovolil brať súkromné peniaze alebo naše štátne peniaze na súkromný účel prezidentovi Kiskovi, že on 319-krát tento podvod zakryl, nič iného z toho nevyplýva, a že spamätal sa až na 319-krát. Čiže nieže Robert Kaliňák sem prišiel usvedčiť Andreja Kisku, ale Robert Kaliňák usvedčil samého seba, že vlastne doteraz 319 podvodov kryl. A keď teda nám vypočíta, že ten podvod bol hodný 790-tisíc, tak je to super, lebo Robert Kaliňák sa nám tu vlastne sám čo? Obžaloval z toho, že dovolil rozkradnúť 790-tisíc. To je jednoduchá matematika.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.3.2017 o 18:31 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:57

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. No, skutočne, keď sa odhliadne od toho, či je vôbec pravda, o aké lety išlo, či môj prezident nie je mojím prezidentom 365 dní do roka a jeho niektoré práva sú iné ako práva moje alebo poslankyne Laššákovej a jej troch kolegýň, pretože my nie sme, ani ona, ani ja, prezidenti, tak si myslím, že to, čo sme, čoho sme svedkom, je priznanie zlyhania kontrolných funkcií. Lebo nemôžem súbežne tvrdiť, že sa jedná o poškodzovanie a zlé nakladanie so štátnymi peniazmi a tvrdiť to z pozície toho, kto je strážca toho rezortu. To je hrozné.
Samozrejme, o pravde, faktoch a dôveryhodnosti osoby ministra vnútra, ktorý dostal túto špinavú robotu na krk, sa dá pamätne hovoriť od doby kešu, od peňazí v igelitkách, od voľného nakladania s pravdou o tom, koho poznáme, koho vôbec nepoznáme, s kým nič nemáme a potom trochu máme. To znamená, zvolili ste zlú taktiku, lebo ste ho namočili do zanedbania kontrolných funkcií svojho rezortu, a ten výsledok je úbohý.
Ja sa zajtra o 18.10 odoberiem z viedenského letiska do Jerevanu. Bude to pomerne namáhavý výlet, dôjdem tam o pol tretej v noci, nebude ma viesť žiadna letka. Nebude na mne nikto nalietavať hodiny, ale je to celkom normálne, letím komerčnou leteckou linkou, Economy Classom tak, ako sa patrí, pretože sa má hospodáriť. Ale musím povedať, že to, že sa tu dokáže s plechovým ksichtom povedať, že toto neviem vyčísliť, lebo to má robiť Národná rada, pričom sa jednalo takisto vtedy o lietadlo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.3.2017 o 18:57 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:59

Anton Hrnko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No ďakujem, pán predsedajúci. Diskutovať sa dá len k vecným argumentom. To, čo sme tu počuli, to neboli vecné argumenty, to bola znôška paranoických výplodov, nechcem povedať chorého mozgu, ale mozgu, ktorý to nemá poriadne usporiadané. Ale videl som jeden film, ten film sa volá Forrest Gump, myslím, a tam sa hovorí, že každý hlupák si myslí o druhom, že je hlupákom. A teraz by som to chcel aplikovať na to, čo nám tu predviedol pán Matovič. Každý zlodej si myslí o druhom, že je zlodej. Každý, kto kradne, si myslí, že aj tí druhí kradnú. Každý skorumpovanec si myslí, že všetci sú skorumpovaní.
Pán Matovič, váš životopis je priam pretkaný takými vecami, ako pašovaním tlačiarenského stroja, žiadaním 20 miliónov za, po prípade, keby ste ma chceli kúpiť, výpoveďou pred prokurátorom, hej, ktorá sa potom skartovala, potom ďalej a ďalej a tak ďalej a tak ďalej. Pán Matovič, veru tak. Presne ten Forrest Gump to povedal. A povedal to presne a správne. Každý, čo si myslí o sebe, si myslí, že sú aj druhí takí.
Neverte tomu! Zbavte sa tejto paranoje! Pretože vy nám tu hovoríte, že my chceme diskreditovať hlavu štátu. Vy tu už rok diskreditujete prvého, druhého aj tretieho, aj všetkých ústavných činiteľov. To je jednoducho neprípustné.
Každý zlodej si myslí, že všetci kradnú, a to je to, čo chcel som povedať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.3.2017 o 18:59 hod.

PhDr. CSc.

Anton Hrnko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
14. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:09

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pekný deň prajem. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som aj v druhom čítaní predložila vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb., ktorá sa týka riešenia amnestií a milostí.
Vláda Slovenskej republiky po zvážení názorov odbornej verejnosti, súčasnej verejnej diskusie, ako aj doterajšej diskusie v Národnej rade Slovenskej republiky dospela k presvedčeniu, ak sa má umožniť zrušiť amnestiu alebo individuálnu milosť, mala by byť táto právomoc zverená Národnej rade Slovenskej republiky. V súlade s požiadavkou trojdelenia štátnej moci a systému vzájomných bŕzd a protiváh preto navrhujem, aby mohla byť amnestia alebo individuálna milosť zrušená len uznesením Národnej rady prijatým ústavnou väčšinou a súčasne aby sa zverila Ústavnému súdu Slovenskej republiky ako nezávislému súdnemu orgánu ochrany ústavnosti právomoc preskúmať ústavnosť tak zrušenia amnestie alebo individuálnej milosti Národnou radou Slovenskej republiky, ako aj ústavnosť samotnej udelenej amnestie alebo individuálnej milosti z hľadiska dodržania princípov demokratického a právneho štátu.
S úmyslom vyrovnať sa s minulosťou vláda Slovenskej republiky zároveň navrhuje uplatniť uvedený postup rušenia amnestie alebo individuálnej milosti aj vo vzťahu k čl. 5 a k čl. 6 rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky z 3. marca 1998 o amnestii, uverejneného pod č. 55/98 Z. z., týkajúcich sa trestných činov spáchaných v súvislosti s prípravou a vykonaním referenda z 23. mája a 24. mája 1997 a trestných činov spáchaných v súvislostí s oznámením o zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny, rozhodnutiu predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii, uverejneného pod č. 214/98 Z. z., a rozhodnutiu prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 č. 3573/96, 72/2417. V prípade zrušenia uvedených amnestií a individuálnej milosti dôjde priamo z moci ústavy aj k zrušeniu tých rozhodnutí štátnych orgánov, ktoré zabraňujú v trestnom stíhaní páchateľov, a ukladá sa povinnosť štátnym orgánom pokračovať v trestnom stíhaní.

Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, vzhľadom na vecnú súvislosť si dovolím predložiť aj vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov. Návrhom zákona sa má v nadväznosti na zverenie novej právomoci Ústavnému súdu Slovenskej republiky rozhodovať o súlade uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým sa ruší amnestia alebo individuálna milosť, s Ústavou Slovenskej republiky a vytvoriť nový druh konania. Či je toto konanie typovo podobné konaniu o súlade s Ústavou Slovenskej republiky, navrhuje sa ustanovenia o konaní a o súlade s Ústavou Slovenskej republiky primerane, subsidiárne aplikovať aj na konanie o súlade uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky o zrušení individuálnej milosti alebo amnestie, pričom odchýlky v novom druhu konania sú výslovne uvedené.
V krátkosti uvediem, že nový druh konania sa odlišuje tým, že sa začne bez návrhu dňom uverejnenia uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky o zrušení individuálnej milosti alebo amnestie v Zbierke zákonov. Jediným účastníkom konania bude Národná rada Slovenskej republiky. Rozhodovať bude plénum Ústavného súdu nálezom na rozhodnutie o súlade uznesenia Národnej rady, ako aj o súlade zrušenej amnestie alebo individuálnej milosti v Ústavou Slovenskej republiky. V prípade individuálnej milosti alebo amnestie aj o jej súlade s princípmi demokratického právneho štátu bude mať Ústavný súd Slovenskej republiky lehotu 60 dní. Toto konanie sa bude vzťahovať aj na posúdenie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky o zrušení niektorých tzv. Mečiarových amnestií a individuálnej milosti prezidenta Kováča, pričom Ústavný súd Slovenskej republiky bude posudzovať taktiež uvedené amnestie a individuálnu milosť z hľadiska ich súladu s princípmi demokratického a právneho štátu.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, prosím, môžte otvoriť rozpravu.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

30.3.2017 o 9:09 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:15

Jana Laššáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vás informovala o prerokovaní návrhu ústavného zákona v Ústavnoprávnom výbore Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada uznesením z 28. marca 2017 rozhodla, že prerokuje návrh ústavného zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Národná rada tiež 28. marca 2017 pridelila návrh ústavného zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a to aj ako gestorskému výboru a určila lehotu na jeho prerokovanie v druhom čítaní. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh ústavného zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko. Ústavnoprávny výbor vládny návrh ústavného zákona prerokoval na 40. schôdzi 29. marca 2017, avšak neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov. Návrh správy výboru vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval ústavnoprávny výbor tiež 29. marca 2017. Správa a ani stanovisko gestorského výboru neboli schválené, keďže návrh správy nezískal súhlas potrebnej väčšiny, a preto predkladám len túto informáciu. Výbor ma zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informovala o výsledku rokovania výboru, a určil spravodajcov mňa, pána poslanca Kresáka, pána poslanca Andreánskeho za spravodajcov výboru.

Predložím ďalej aj informáciu o prerokovaní návrhu zákona o Ústavnom súde vám na rokovanie.
Národná rada uznesením z 28. marca 2017 rozhodla, že prerokuje návrh zákona s krátenom legislatívnom konaní. Národná rada tiež 28. marca 2017 pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, a to aj ako gestorskému výboru, a určila lehotu na jeho prerokovanie v druhom čítaní. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili k predmetnému návrhu zákona v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko. Ústavnoprávny výbor vládny návrh zákona prerokoval na 40. schôdzi 29. marca 2017 a odporúčal ho Národnej rade schváliť. Z tohto uznesenia ústavnoprávneho výboru nevyplývajú žiadne pozmeňujúce ani doplňujúce návrhy. Ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť.
Správa Ústavnoprávneho výboru o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru z 29. marca tohto roku. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informovala o výsledku rokovania výboru, a určil spravodajcov Národnej rady Janu Laššákovú, Petra Kresáka a Ladislava Andreánskeho za spravodajcov výboru.
Poprosím vás, pán predsedajúci, otvorte k obidvom návrhom rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

30.3.2017 o 9:15 hod.

JUDr.

Jana Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:18

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, vážené kolegyne a kolegovia, blížime sa do finále a ja by som chcel pripomenúť, že opozícia sa usilovala a usiluje presvedčiť koalíciu o tom, aby sme napravili spoločne v druhom čítaní nedostatky, ktoré vidíme v predkladanom návrhu.
Predkladali sme na politických grémiách najmä návrhy, ktorými by sa zabezpečila nepremlčateľnosť amnestovaných trestných činov.
Ďalej sme upozorňovali na problém, na potrebu pripustiť, aby sa prezident stal vedľajším účastníkom aj vo veciach amnestií, nie iba milostí.
Ďalej sme požadovali, aby sa konanie pred Ústavným súdom dialo štandardným spôsobom, ktorý pozná náš ústavný systém. Ten spôsob je na podnet pána prezidenta, na podnet vlády alebo na podnet 30 sudcov, pretože práve týmto spôsobom sa jednak podarí určiť, na podnet 30 poslancov, pretože práve týmto spôsobom sa jednak podarí určiť presne, v čom je spor, a jednak iba týmto spôsobom sa zabezpečí, že podanie bude pridelené cez elektronickú podateľňu a nie svojvoľným spôsobom, povedzme s nejakým bočným úmyslom.
Ďalej sme požadovali opatrenia, ktoré by definovali a vylúčili sudcov Ústavného súdu z rozhodovania sudcov Ústavného súdu, ktorí sú v konflikte záujmov alebo sa vo veci už verejne ako politici vyhranili. Rozsiahle pripomienky, ktoré sme odovzdali, nakoniec mnohé z nich tu budú, ako som vyrozumel, aj od iných kolegov predložené, vyústili do dohody na pozmeňujúcom návrhu, ktorý si dovolím prečítať a vzápätí predložiť.
K vládnemu návrhu, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/92 v znení neskorších predpisov, navrhujeme, aby sa Národná rada uzniesla... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec, len sa chcem opýtať v zmysle rokovacieho poriadku, že procedurálne...

Budaj, Ján, poslanec NR SR
Nemusím čítať, hej?

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Nie, nie, práveže áno, musíte, lenže na konci potom už nevystupujete v rozprave. Na záver rozpravy sa prečíta.

Budaj, Ján, poslanec NR SR
Okej, okej, ďakujem za upozornenie.
Predsa len by som v tejto rozprave ešte dve-tri vety povedal a potom prečítam ten pozmeňovací.
A ja som tých viet tuná na tomto mieste k presadeniu amnestie hovoril hodne, preto nechcem nadužívať trpezlivosť poslaneckého zboru, najmä hneď takto po ráne, a chcem z tých všetkých argumentov pripomenúť, že sme v procese, ktorý niektorí politici koalície nazvali historickým kompromisom, skôr sa dá ale nazvať historickým predelom, že sa koalícia, opozícia v tomto volebnom období pokúsi zrušiť to, čo sa mnohým politikom demokratických síl za minulých 20 rokov nedarilo. Domnievam sa, že ak sa to podarí, budeme môcť hodnotiť toto volebné obdobie aj s týmto momentom, samozrejme, že hodnotiť tento moment ako jednoznačný úspech a víťazstvo zdravého rozumu.
Samozrejme na to, aby sme prešli k hodnoteniu, musíme si všetci, musíme si všetci, musíme si všetci uvedomiť, ako dopadnú vlastne pozmeňujúce návrhy, či už ide o pozmeňujúci návrh v mojom prípade, alebo aj pozmeňujúce návrhy ďalších kolegov, ktorí mali starosť o to, aby vládny návrh na zmenu ústavného zákona, ako aj na zmenu organizácie Ústavného súdu naozaj dosiahol ten cieľ, ktorý sa verejne proklamuje.
Odpustím si patetické poukázania na to všetko, čo toto hlasovanie, ktoré sa pravdepodobne dnes udeje, čo to hlasovanie všetko môže signalizovať. Môže to byť, ako mnohí hovoria, úskok a pasca, môže to byť trik a môže to všetko vyfučať do a premeniť sa na ešte väčší argument neštandardných a extrémistických politických síl, ktorí budú poukazovať na to, že snemovňa nie je schopná zabezpečiť v Slovenskej republike spravodlivosť, a môže to byť aj prvé svetlo na konci tunela, kedy sa 20 rokov takpovediac medzi smrťou Remiáša a smrťou Gauliedera pohybujeme vo svete, v ktorom nevieme celkom zbaviť Slovensko kriminalizácie verejného života. Kriminalizácia verejného života, ktorá má najrôznejšie podoby. V posledných rokoch najmä tú kriminalitu bielych golierov, kriminalitu v podobe korupcie a zneužívania vysokých úradov, ale častokrát aj podobu násilia, vydierania, zastrašovania a niekedy aj naozaj veľmi bezohľadných činov, ako bol únos alebo vražda Remiáša, a ja sa domnievam, že aj zabitie Františka Gauliedera. To všetko ukazuje, že kdesi v koreňoch slovenského politického systému je problém, ktorého odstránenie... (Zaznel zvuk mobilu.) Prepáč, prepáč.
Ktorého odstránenie nie je v ničích iných rukách, než je v rukách parlamentu. Ak sa jedného dňa občania presvedčia, že parlament iba zatvára oči nad kriminalizáciou verejného priestoru a že on zlyhal v tejto historickej úlohe, hoci je suverénom a jediným reprezentantom vôle verejnosti, v tej chvíli vlastne vyprší trpezlivosť a ukončí sa obdobie šance Slovenska na demokratickú štátnosť, ktorú sme získali v roku 1998. Stále sme akoby v stave, v teológii sa to hovorí, v dobe milosti, stále sme v dobe, kedy našimi činmi môžme písať ešte stále demokratický príbeh Slovenska. Hoci je doba pohnutá a v mnohom znepokojivá v štátoch okolo nás, ale aj ďalej od nás a sú to európske štáty, sa sťahujú mračná nad slobodou, nad občianskou participáciou, nad otvoreným vládnutím, predsa Slovensko nie je na tom tak zle, aby sme spoločnými silami nevyslali jeden pozitívny signál.
Možno nielen mňa a možno aj pani ministerku a mnohých z vás oslovovali aj zahraniční novinári, lebo, pochopiteľne, Mečiarove amnestie pripomínajú celú epochu, kedy Slovensko bolo hrozivým príkladom nepochopiteľného, nevypočítateľného štátu, ktorý má na čele vodcu snívajúceho o iných pravidlách, o vlastnej diktatúre, o tom, že jeho moc obsiahne aj parlament ako premiéra a obsiahne aj parlament, aj prezidenta, aj Ústavný súd, aj tajnú políciu, aj súdnictvo. Tento pokus o zvrátenie rovnováhy medzi demokratickými inštitúciami uzavreli občania v roku ´98, ale praktické dôsledky nie sú uzavreté dodnes a k tým praktickým dôsledkom sa dostávame až teraz.
Sekundu, prepáčte. (Rečník odišiel od rečníckeho pultu, prišiel za ním poslanec Matovič.) Upozornil ma kolega, že na to, aby bol pozmeňujúci návrh opatrený všetkými náležitosťami, si jeho prečítanie odložím do ústnej rozpravy, a preto v tejto písomnej zostanem bez toho, aby som ho predložil, aby som to nemusel potom znovu opakovať. Je tomu tak preto a budem veľmi otvorene s vami hovoriť, že sa nám nepodarilo ešte do tejto chvíle sa stretnúť aj s druhou stranou, ale sme pripravení prednášať pozmeňujúce návrhy a rokovať o druhom čítaní, aj keď sme dúfali, že pred tým ešte prebehnú ďalšie politické grémiá aj za prítomnosti predsedov poslaneckých klubov, na ktorých príde k úplne jasnej zhode. Napriek k tomu, že sme v tomto štádiu rokovania, budeme usilovať o to, aby proces dneska druhého čítania prebehol, aby sme svoje návrhy mohli predkladať.
Ďakujem teda v tejto chvíli za vašu pozornosť. Je to taký polkrok, prihlásim sa v ústnej rozprave na to, aby som ten polkrok dokončil a návrh na pozmenenie ústavného zákona aj zákona o organizácii Ústavného súdu predniesol.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.3.2017 o 9:18 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9:29

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Vážený pán predsedajúci, v mene troch poslaneckých klubov žiadam zvolať poslanecké grémium, ihneď. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

30.3.2017 o 9:29 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:03

Jozef Rajtár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ideme alebo čakáme, alebo?

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Nie, nie, môžte, môžte, môžte.

Rajtár, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem teda za slovo. Vážené dámy, vážení páni, sme tu teraz v takej situácii, že sa práve skončilo poslanecké grémium, kde sme sa snažili si čo najviac zosúladiť stanoviská, a naozaj musím povedať, čo sa týka opozície, tak my máme úprimnú snahu, úprimnú snahu zasadiť sa čo najväčšou mierou o zrušenie amorálnych Mečiarových amnestií a vyjadrením tej skutočnej pravej túžby zrušiť amnestie bol aj ten predošlý návrh opozície pána Budaja, ktorý naozaj, ako som hovoril, že silou draka by amnestie zrušil a bodka, nezasahoval by do toho Ústavný súd.
Takže zo strany opozície naozaj ide o úprimnú túžbu a snahu zrušiť amorálne amnestie, aj preto rokujeme aj s koalíciou, aj včera sme rokovali, aj dnes rokujeme, lebo chceme dať šancu, naozajstnú šancu tomu, aby v základoch Slovenska, nášho štátu, nebolo niečo zhnité, aby štát oficiálne nekryl zločiny štátnej moci.
Dovoľte mi vyjadriť presvedčenie, že Mečiarove amnestie sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a konkrétne s čl. 1, ktorý hovorí, že Slovensko je zvrchovaný, demokratický a právny štát, a ďalej tento článok hovorí, že uznáva a dodržiava pravidlá medzinárodného práva. Som presvedčený o tom, že vzhľadom na Ústavu Slovenskej republiky Mečiarove amnestie ako právny akt nie sú v súlade, nie sú v súlade s našou ústavou. Bohužiaľ, 30 poslanci už v minulosti dávali podanie na Ústavný súd, aby toto posúdil, aby spravil výklad tohto súladu, tých amnestií, s našou ústavou, a Ústavný súd to vtedy zamietol. A myslím si, že toto dostatočne vysvetľuje našu nedôveru v to, že by mal zrušenie amnestie posudzovať Ústavný súd, preto tie rozhovory sú také dlhé, pretože vládny návrh zákona obsahuje posudzovanie, a to automatické, Ústavným súdom, tým Ústavným súdom, ktorý teda minimálne odmieta výklad toho, či amorálne amnestie sú, alebo nie sú v rozpore s tou najzákladnejšou časťou Ústavy Slovenskej republiky.
Grémium bude prebiehať aj podľa dohody poobede, bude sa zosúlaďovať medzitým to, čo žiada opozícia. A ja musím povedať, že to opozícia nežiada kvôli nejakým bodom, opozícia to žiada kvôli tomu, aby sa zvýšila pravdepodobnosť, že tie amnestie budú naozaj zrušené, že sa nestane to, že Ústavný súd ich môže zastaviť. Jednoducho snaha opozície je posilniť tú pozíciu, aby ten návrh došiel do svojho zdarného cieľa - cieľa naozaj zrušiť amnestie.
Budeme teda ďalej rokovať, budeme sa ďalej pozitívne snažiť o to, aby sa tie amnestie reálne zrušili, a budeme informovať následne aj verejnosť a ja veľmi pevne dúfam a verím, že ten konečný návrh bude tak dobrý, ako sa len v danej situácii, politickej situácii, lebo hovoríme tu naozaj o politickej situácii, ten návrh môže byť, technicky právne má šancu byť perfektný, ale z politických dôvodov nemôže byť, tak v danej situácii teda vyjadrujem presvedčenie, že bude tak dobrý, ako sa pri súčasnej situácii len dá, a ja dúfam, že amnestie sa nám nejakým spôsobom podarí zrušiť.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.3.2017 o 10:03 hod.

Dip Mgmt

Jozef Rajtár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video