23. schôdza

28.11.2017 - 13.12.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

5.12.2017 o 11:14 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:52

Renáta Kaščáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, Ondrej, za úžasné vystúpenie, ktoré dokumentuje iba to, čo som ja napísala takto takmer presne pred rokom, kde som sa k téme okresných tajomníkov vyjadrila aj napísala blog pod názvom Okresní tajomníci sa vracajú.
Myslím, že odvtedy sa s tým veľmi nepohlo. A aj tak sa obávam, či celá táto naša diskusia nie je len také prázdne mlátenie slamy, lebo nejde vôbec o žiadne systémové zmeny, len o také doladenie už zavedeného systému, ktorý je celý k socialistickému obrazu. Ja napríklad v dôvodovej správe postrádam aj to, že tam nie je nijako odôvodnené, prečo by mali medzi najmenej rozvinuté okresy byť zahrnuté aj tieto ďalšie okresy s nižšou nezamestnanosťou. Vrhá to tieň podozrenia, že môže ísť aj o nejaké osobitné záujmy, čo teda z tvojho vystúpenia vyplýva, že na konkrétnom príklade vidno, že asi aj ide.
Jednoducho ide o to, chceme niekam umiestniť verejné financie, tak si na to vytvoríme mechanizmus. Chceme podporiť aj podnikateľov, tak si na to vytvoríme mechanizmus. Je to nesystémové a zlé.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 10:52 hod.

Mgr.

Renáta Kaščáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:54

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem obom kolegom z poslaneckého klubu SaS za ich reakcie.
A, pán poslanec Jurzyca, ja som nehovoril teda o tom, že budú rozhodovať podnikatelia na základe tejto novely, ale teda, že okruh prijímateľov sa rozšíri o podnikateľov fyzické osoby. Ale teda reálne ono to tak je, že tí podnikatelia o tom rozhodujú, aj keď tí podnikatelia niekedy majú podobu prednostov okresných úradov, ale de facto sú to, sú to podnikatelia.
A, pani poslankyňa Kaščáková, súhlasím, že nejde o žiadne systémové zmeny. Na to, aby boli urobené systémové zmeny, prinajmenšom by bol potrebný ten audit, ktorý smerácki poslanci v roku 2011 veľmi správne presadili v parlamente, aby ho potom smerácka vláda za 6 rokov nebola schopná vypracovať a predložiť Národnej rade.
A ešte by som teda vyjadril poľutovanie nad tým, že na moje vystúpenie nereagoval nikto z poslancov strany SMER - sociálna demokracia, keďže väčšinu času som hovoril o tom, akým spôsobom tečú peniaze určené na podporu najmenej rozvinutých okresov, a v skutočnosti tečú cez nejaké privatizované kanály, ktoré v prípade okresu Rožňava predstavuje váš bývalý kolega počas troch volebných období a momentálne prednosta okresného úradu Ján Babič. Takže možno aj to ticho je istým spôsobom reakcie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 10:54 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 11:14

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán podpredseda vlády, milé kolegyne a kolegovia, keď som pred rokom kritizovala vládu so svojimi kolegami a kritizovala som výjazdové zasadnutia vlády spolu s akčnými plánmi, niežeby akčné plány ako dokumenty boli zlými dokumentami, ale že toto nie je riešenie, systémové riešenie, tak priznám sa, že som mala trošku také výčitky, že či, či opäť tak nekuvikám dopredu a že či naozaj predsa len ešte by sme im mali dať šancu, aby ukázali, že to myslia vážnejšie ako v rokoch 2012, 2013, kedy sme mali priamo z praxe skúsenosti, že všetky tie priemyselné podniky ako vo Ferove, Ferovo, priemyselný podnik Ferovo, či park, pardon, priemyselný park, v roku 2013, ktorý je, zostal osamotený, bez ľudí, ale aj vo Vranove v roku 2012, kde mali vzniknúť pre šičky pracovné miesta. Pýtala som sa na to aj pána ministra Richtera, že toto všetko skončilo, vytratilo sa, neuskutočnilo sa, nezrealizovalo sa. Tak na základe takýchto praktických skúseností a ešte aj osobne z roku 2008 zo sociálnych podnikov, pilotných sociálnych podnikov, ktoré dostali, teda skončili ako totálna fraška, vytunelované. Tak preto som bola kritická v minulom roku voči akčným plánom a voči výjazdových rokovaniam vlády v najmenej rozvinutých okresov.
Ale stále sa ukazuje, že vláda to nevie riešiť. Vláda jednoducho naozaj nevie riešiť zaostávanie regiónov, pretože rozdiely sa nezmenšujú, ale zväčšujú, prehlbujú a znamená to teda, že aj miera chudoby stúpa. Veď chudobou v roku 2016 je ohrozených alebo v roku 2016 ešte sa zvýšil počet ohrozených chudobou ľudí o 30-tisíc. Tak ako je to teda možné?! No je to preto, že iba sa teoretizuje. Prečítala som si cieľ návrhu tohto zákona: „rozšíriť počet okresov, rozšíriť okruh oprávnených prijímateľov, upraviť pôsobnosť úradu vlády a okresných úradov, upraviť radu pre rozvoj najmenej rozvinutých okresov, vytvorenie výborov, ustanovenie ročných priorít", kde sa mu vznešene dáva, týmto prioritám, týmto, tomuto dokumentu sa dáva obrovský význam, pretože na základe neho sa zefektívni, čítam zo zákona, z paragrafového znenia a z dôvodovej správy, „zefektívni sa a zrýchli proces poskytovania regionálneho príspevku“.
Nuž, vážení, žiaden dokument, žiaden dokument nedokáže zefektívniť a zrýchliť proces, odstrániť byrokraciu a odstrániť neschopnosť tých, ktorí ho majú realizovať, tieto aktivity. V dôvodovej správe vlastne aj sami potvrdzujete, že samotné opatrenia sa v akčných plánoch ukázali v mnohých prípadoch nepružné na úkor ich realizácie, takže sami potvrdzujete túto vašu neschopnosť, a veľmi ma zaujalo v dôvodovej správe, že ustanovujete „povinnosť okresných úradov dbať na rovnosť príležitostí pre jednotlivých predkladateľov projektov, aby sa predchádzalo uprednostňovaniu vybraných projektov“. Je to teda tak, že vy vlastne potvrdzujete, že dovtedy s tým bol veľký problém, že sa uprednostňovali, teda korupčne vyberali niektoré projekty?
Nefungujú ani akčné plány a vláda nie je schopná využiť európske zdroje na pomoc najmenej rozvinutým okresom. Čerpanie týchto regionálnych príspevkov, ktoré boli zriadené ako nástroj na podporu najmenej rozvinutých častí Slovenska, sme tu počuli viackrát, je pomalé. To potvrdzujete, ale nielen je pomalé, ale celý tento systém je vlastne centralistický, byrokratický a korupčný. (Reakcia z pléna.) Poviem.
Akčné plány vlastne takto zostávajú iba súpisom aktivít, ktoré by ste v regiónoch aj tak robili. Upozorňujú vás na to celoročne dlhodobo odborníci. Dokonca niektorí hovoria aj o tom, že na tom nič nezmenia ani tie regionálne príspevky. Napríklad, a to asi tuná nás bude zaujímať, že ak by sa mal okres Rimavská Sobota dostať na priemer Slovenska, potreboval by znížiť počet nezamestnaných o 6 400 ľudí a regionálny príspevok predstavuje iba 1,3 mil. eur ročne, čo je okolo 11 eur na nezamestnaného mesačne. To nie je možné nič dlhodobo robiť, efektívne dlhodobo robiť. Štát by nemal zvýhodňovať konkrétnych podnikateľov. Upozorňujú vás na to odborníci, ktorí sa tým zaoberajú, a vy vlastne teraz niekoho tým budete zvýhodňovať oproti podnikateľom v regióne.
Dlhodobo upozorňujeme na to, že ak chcete vytvoriť pracovné miesta v regióne, tak systémovým riešením je uľaviť im na daniach a odvodoch. Takto ináč sa nevytvoria projekty. To je to korupčné, že kto bude zase vyberať týchto podnikateľov ako fyzické osoby, podnikateľov miestnych, ktorým prispejete, ale susedovi už neprispejete na to, aby vytváral pracovné miesta a aby dlhodobo ich vedel udržať. Kto to bude vyberať? Rada? Toto nie sú systémové riešenia a akékoľvek, akékoľvek návrhy, ktoré by teraz mali by sme doniesť neriešia systémovo zaostávanie regiónov. Pretože vy nevidíte tento problém v systéme. Ako som povedala, je centralistický a byrokratický.
Darmo chodíte priamo do týchto regiónov, keď nevidíte v súvislostiach. Bola som na hranici s Ukrajinou v obci Ubľa. Ako je možné, že hranicu čistia, upratujú firmy zďaleka, zo Žiliny alebo úplne odinakiaľ, pritom tam sú ľudia nezamestnaní a vieme aj, že z rómskej komunity, a nemajú prácu. Toto je presne to, akoby sa mal riešiť zaostávanie regiónov a práca v regiónoch.
Dlhodobo hovoríme o tom v rámci nášho hnutia, že problém najmenej rozvinutých regiónov by riešil inkluzívny trh, inkluzívne podniky, inkluzívne verejné obstarávanie. V čom je teda náš pohľad iný? Že samotné verejné inštitúcie by vytvárali, by museli inkluzívne verejne obstarať niektoré tovary a služby práve v inkluzívnych podnikoch, ktoré by mali povinnosť zamestnať aspoň trištvrte ľudí z celkového počtu zamestnancov práve z cieľových skupín, ktoré nám sú v tabuľke dlhodobo nezamestnaných, a to ešte musíme aj počítať s tými, ktorí sú neaktívni. Tí nám nie sú v tabuľkách na úradoch práce a dlhodobo neaktívnych máme viac ako 100-tisíc.
Takže neviem prísť s návrhom konštruktívnym niečo zmeniť. Nehovorím, že v ciele všetky, že sú zlé. Nehovorím o tom, že netreba rozšíriť počet okresov, v žiadnom prípade, ale hovorím o tom, že na celý problém zaostávania a prehlbovania rozdielov v regiónoch sa treba pozrieť úplne z iného uhla. Ináč je to iba teoretizovanie, zvyšovanie ďalšej byrokracie a naozaj nastavovanie korupčného systému, korupcie, pretože povedzte mi, kto toto bude vyberať a ako zabránite ďalším výberom podnikateľov alebo ľudí, ktorých podporíte, ako zabezpečíte, že to nebude korupčné? Ako, keď sme to doteraz v žiadnych projektoch nevideli a sami to v podstate aj priznávate, aby nedochádzalo k uprednostňovaniu vybraných projektov.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

5.12.2017 o 11:14 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:24

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, Anka. Ja by som chcel len doplniť v tejto faktickej pár riešení, ktoré my máme priamo aj v programe, a tak ako si povedala, ja som tiež vo svojom vystúpení hovoril, že trh vie vytvoriť pracovné miesta. Aj sme videli, koľko vytvoril za ten čas, ak nie je deformovaný a ak dostane priestor. A chcel by som teda poukázať na pár takých riešení, ktoré by mohli k tomu pomôcť.
Čiže po prvé je to zlepšovanie podnikateľského prostredia v danom regióne, je to rozvoj miestnych služieb, je to podpora vzdelávania v regióne. Potom ďalej by som rád vymenoval, napr. ako z tých podpory podnikateľského prostredia sú podpora podnikateľských inkubátorov, kde na jednom mieste budú, nájdu všetko práve tí, ktorí chcú začať.
Veľmi dôležitý krok je stabilné legislatívne prostredie, čiže nerobíme z daňového zákona nejaký trhací kalendár, ale zákony meníme k určitému termínu, aby sa vedeli práve tí podnikatelia v tom ľahko orientovať a neboli zaťažovaní takouto byrokraciou.
Ďalej živnostníci. Myslím si, že veľmi by bolo pomocné, keby sme im udelili ročnú koncesiu a nemusia sa viacej starať. Taktiež napríklad postupný nábeh odvodov alebo zavedenie tej jeden dokument - jedna platba, žiadna ďalšia byrokracia. Či už ďalšie riešenie by mohlo byť poskytnutie ročného bezplatného administratívneho servisu alebo zavedenie konceptu rodinného podnikania, taktiež znižovať priame dane a zvyšovať dane z majetku, potom zavedenie systému tých regionálnych daňových úľav a ďalšie je podpora vzdelávania v regióne, to som spomenul a to je, to je veľmi dôležité, pretože dnes vidíme, že naozaj nejaké dievča skončí napríklad učňovku ako čašníčka a hneď ide na úrad práce a musí ísť na rekvalifikáciu, lebo si nevie nájsť prácu.
Podpora cestovného ruchu je veľmi dôležitá, venovať tomu pozornosť a zníženie odvodov pre nízkopríjmových.
Ďalej je tam efektívne zamestnávať nezamestnaných a motivovať školy k lepším výsledkom, to je aj to hodnotenie, ktoré spomína často kolega Jurzyca.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 11:24 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:24

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Pán poslanec Mazurek.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 11:24 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:27

Milan Mazurek

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:28

Ján Marosz
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Hanka, spomínala si, že akčné plány nie sú často dôsledne vyhodnocované alebo niečo v tom, v tomto zmysle, aj ide o istú prebyrokratizovanosť týchto procesov. Ja si myslím, že dobrý akčný plán, ak má byť funkčný, tak tam musí byť aj menovite napísané, že kto je nositeľom a zodpovedným za realizáciu tých opatrení, ktoré sú navrhnuté v tomn akčnom pláne s konkrétnymi aj termínmi, a čo je ešte dôležitejšie v tomto prípade, musí tam byť aj pravidelne, minimálne kvartálne vyhodnocované, že ako sa nám darí napĺňať implementáciu týchto opatrení, ktoré sú v tých akčných plánoch. Ináč sú tie akčné plány len akýmsi zdrapom papiera a peniaze sú vyhodené alebo vyliate do kanála.
Pokiaľ ide o to zvyšovanie byrokracie, tak napríklad v tej Rimavskej Sobote by sa mal znížiť počet nezamestnaných o 6 400 ľudí a ten príspevok tam je 1,3 mil. eur ročne, čo je iba 11 eur na jedného zamestnaného mesačne. Takže toto, toto napríklad tam reálne v tej v Rimavskej Sobote je dosť nedostatočné. Čiže tento celý program neni dostatočne krytý peniazmi a s akýmsi zjednodušením sa dá konštatovať, že priame a nepriame náklady na prípravu týchto akčných plánov, výjazdové zasadnutia vlády a samotné procesovanie týchto žiadostí je porovnateľné s celkovou výškou pomoci, ktorá tam ide, konkrétne hovoríme o sume 12 mil. eur na 5 rokov pre 12 okresov.
Že ako hovoríš, celá tá byrokracia, ktorá je za tým, nás stojí toľko, koľko sa reálne dostane na tvorbu tých pracovných miest.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 11:28 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:30

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, ja iba krátko teraz. Mňa tam zaujala jedna tvoja myšlienka, si hovorila, že boli priemyselné parky urobené, nie sú obsadené, a je problém, aby sa obsadili.
Mňa napadla jedna paralela, znovu k môjho rezortu, pôdohospodárstvu, kde máme veľa hospodárskych dvorov bývalých, kde sú mnohé tie stavby, či už stajne, alebo nejaké vrátnice, alebo nejaké administratívne budovy, v havarijnom, resp. v stave, kedy sa už neužívajú, a pokiaľ je tam miestna aktivita aj tých súkromnohospodáriacich roľníkov malých, ktorí vidia, ako to tam chátra, a chce tú budovu vziať pod svoju opateru, resp. kúpiť alebo nejakým spôsobom začať tam podnikať, keby si videla, aká je tam veľká ceremónia, a doslova mne sa zdá, ako keby sme cielene bránili, aby mohli tí malí, začínajúci a strední podnikatelia začať. Mám teraz konkrétny prípad z Čeloviec, okres Prešov, kde vyslovene chuť je, ale zákony a pravidlá sú postavené celkom ináč. A myslím si, že keď si neuvedomíme, že celá Európa je na malých a stredných podnikateľoch, tak asi sme nepochopili, že socializmus tu už bol, veľkoblokové hony, tisíchektárové lány už sme tu mali a my sa musíme vrátiť späť aj ku tým malým a začínajúcim a stredným podnikom, lebo na tom je založená celá západná Európa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 11:30 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:32

Michal Bagačka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pred chvíľou pán Dostál tu na mňa reagoval takou, takou kus vsuvkou slovnou, tak aj vy ste začali tak, možno tak na odľahčenie, že keď ste si pripravovala príspevok, tak ste rozmýšľala, či opäť nekuvikám dopredu. To slovo "opäť", ma to tam celkom zaujalo, to znamená, že určite mnoho príspevkov týmto vlastne potvrdzujete, že ste dopredu niečo prejudikovali a nedopadlo to tak.
Ale poďme k týmto ostatným veciam. Ako príspevok, ktorý sme počuli, tak obsahoval viacero vecí, aj čo povedali aj vaši predchodcovia. Akurát niektorí, ako trebárs aj pán Heger alebo pani Macháčková nám povedali aj nejaké riešenia a vy ste v podstate zhrnuli, okrem tej inklúzie ste nepovedali, ako by ste to chceli, ako to vidíte vy alebo ako by ste chceli vy robiť lepšie. Až v tej faktickej pán Heger vlastne niečo naznačil, čo sa týka tých riešení.
Ako sa vyberajú projekty? To je, viete, koľko ľudí toľko chutí, váš pohľad je taký, ale z môjho, môjho tohoto počutia, tak vy asi neviete presne, ako fungujú tie rady v koordinácii s úradom vlády, ako sa tí ľudia stretávajú, ako sa tie projekty vyberajú. Toto myslím si, že tam, aspoň podľa toho čo ste povedali, máte medzery. No a ako sa dá narábať s vetami to je pekný prípad z tej Rimavskej Soboty, že keď 6 400 nezamestnaných sa zamestná za 11 euro na jedného, tak predtým povedal pán Heger, že v Poltári za 100-tisíc... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 11:32 hod.

Mgr.

Michal Bagačka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:34

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nie, to nie je narábanie účelové s faktami. Je naozaj známe, že množstvo peňazí ide vždy na stavby a minimálne ich ostáva práve na trvalú udržateľnosť, hoci to je povinná jazda, a všetci v projektoch opíšu, ako chcú trvale udržať pracovné miesta. Papier znesie naozaj všetko, ako je to aj pri akčných plánoch, a málokto ich udrží.
Práve preto som hovorila aj predtým vo faktickej poznámke, že aké my chceme vlastne dosiahnuť ciele, teda, pardon, aké chcete dosiahnuť ciele, akú máte víziu, či máte aj timing na to, že kedy ktorý okres, v akom nejakom časovom horizonte očakávate výsledok, že by mal sa teda dostať z tohto akéhosi zatratenia byť stále nejakým najmenej rozvinutým okresom a podobne. Takže očakávam už konečne povedať, aké má, aké chcete mať výsledky a čo chcete s tým robiť, lebo stále len novelizovať zákon, čo hovorím, že nie sú tam tie opatrenia niektoré zlé, novelizovať, to je pre mňa, stále pre nás iba teoretizovanie.
Systémovo navrhujeme inkluzívny trh, ktorý by riešil trvalú udržateľnosť zamestnania týchto teraz dlhodobo nezamestnaných, ale aj neaktívnych ľudí, preto, samozrejme, všetky tieto, čo aj ma doplnil pán Heger, kolega Heger, všetko o tom, stále o tom rozprávame, ale systém ako taký treba nastaviť úplne nanovo, ak chceme zamestnávať dlhodobo nezamestnaných.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 11:34 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video