26. schôdza

30.1.2018 - 15.2.2018
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.1.2018 o 14:18 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

14:16

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Grausová.
Skryt prepis

30.1.2018 o 14:16 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:17

Natália Grausová
Skontrolovaný text
Ďakujem. Pán kolega Mazurek, veľmi si ťa vážim za toto vystúpenie. Naozaj hovoril si k veci, hovoril si pravdu, hovoril si k veci, hovoril si tak jasne, že už iba hlupák alebo ten, ktorý nechce vidieť, to neuvidí. Ďakujem. Ešte raz ti ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.1.2018 o 14:17 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:17

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Reakcia na faktické, pán poslanec Mazurek.
Skryt prepis

30.1.2018 o 14:17 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:18

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem svojim kolegom za všetky pochvaly. Ono mojim cieľom je naozaj iba poskytnúť pánovi Pellegrinimu, ktorý tu dnes sedí ako zástupca vlády a predkladateľ daného návrhu, šancu vysvetliť občanom, tvrdo pracujúcim ľuďom v Kežmarku a mnohým tým, ktorí museli vycestovať za prácou do zahraničia, prečo, keď oni pracujú niekde v talianskej, nemeckej, rakúskej fabrike za tisíc tristo, tisíc štyristo eur, prečo nejaký Igor André, ktorý dostáva dotáciu od vlády a nerobí v podstate vôbec nič hmatateľné, nič s reálnym výsledkom, pretože ja som v Krížovej Vsi pravidelne, je to hneď vedľa Spišskej Belej, odkiaľ pochádzam, som pravidelne v Ihľanoch, to je tiež hneď kúsok a vidím, že sa tam nič nezmenilo, nič sa nedeje. Práve naopak, počet asociálov vzrastá každý rok a katastrofa sa k nám blíži stále rýchlejšie a rýchlejšie. Jednoducho pán Pellegrini má možnosť vysvetliť, prečo vláda zvysoka kašle na tých slušných, na tých pracujúcich, na tých čestných, na tých poctivých a podporuje všetky ostatné asociálne živly, ktoré pre štát predstavujú iba príťaž. A znovu, pán Pellegrini, červené, ružové, oranžové, zelené, biele, je úplne jedno, akej farby sú tieto živly, skrátka ide o to, ako sa správajú. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.1.2018 o 14:18 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:18

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
O slovo požiadal pán podpredseda vlády. Nech sa páči.
Skryt prepis

30.1.2018 o 14:18 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 14:18

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vystúpim teraz, pán poslanec, aby som nezabudol a aby ste nemali pocit, že nechcem reagovať na to, čo ste povedali.
Ak si dobre pamätám, povedali ste mi, že pochádzate z okresu Kežmarok. Je to tak. A hovorili ste o plnení akčného plánu Kežmarok. Tak na úvod jeden fakt, lebo stále ste si brali do úst vládu, vládu, vládu, vládu a vládu. Chcem vám pripomenúť, že vláda sa rozhodla prijať osobitný spôsob podpory menej rozvinutých regiónov práve iným spôsobom. To znamená, vláda sama povedala jednotlivým okresom: "Dajte sa dokopy a povedzte sami, čo od nás chcete, a ak je to v súlade so zákonmi, tak my sa budeme snažiť to, čo vy tam sami chcete, v tom Kežmarskom okrese, tak vám to pomôžeme zafinancovať a zrealizovať." Ešte raz, to, čo si vy v Kežmarku sami poviete. Takže ak takéto zápalisté vystúpenie ste chceli mať, odporúčam, prosím, nahláste sa k predstaviteľom Kežmarku, nahláste sa tam k akčnej skupine, kde sú zložené, ktorá je zložená zo starostov, primátorov, zástupcov rôznych organizácií, ktorí sami si vymysleli, čo si v Kežmarku chcú robiť a komu to chcú dať a ako to chcú robiť.
Takže prosím, vy tu neobviňujte teraz vládu Slovenskej republiky alebo mňa, že ja posielam alebo neposielam na výstavbu nejakých ubytovacích zariadení nejaké peniaze. My len plníme to, čo si ten okres želá. Pretože na rozdiel od toho, čo tu bola aj v prvom čítaní rozprava, vôbec nejde o centralistické riadenie zase z Bratislavy nevediac, čo sa v danom okrese deje. Naopak, majú voľné ruky jednotlivé okresy a vláda len plní to, čo si okresy žiadajú. Takže ak si vaši milí páni z Kežmarku a okolia želajú toto, čo ste menovali, tak vláda im to len splnila, pretože dôveruje tomu, že okres najlepšie vie, čo si chce v danom okrese spraviť. A preto ja vám dnes nemôžem povedať, prečo je to tak. Poviem vám to možno inokedy, keď v najbližšom období navštívi vláda znovu Kežmarok, pretože si príde skontrolovať plnenie akčného plánu a opäť, ak ste citovali, že tá rada pre rozvoj regionálny, že zatiaľ výsledky sú diskutabilné, to nie je, že vláda seba zhodnotila, že má diskutabilné a nehmatateľné výsledky. Vláda len skomentovala, čo tí lokálni ľudia v Kežmarku momentálne urobili. Pretože oni prevzali zodpovednosť za plnenie toho akčného plánu, nie vláda. A my si to teraz prídeme znovu pozrieť.
A na záver vám poviem, že pevne verím, že sa podarí dojednať veci tak, ako sú plánované a že počas výjazdového rokovania vlády v Kežmarku oznámime naozaj aj významnú investíciu a príchod investora, ktorý vytvorí veľké množstvo pracovných miest práve v priemyselnom parku Kežmarok a že to významne zlepší aj mieru nezamestnanosti a možnosť nájsť si prácu práve v okrese a nepotrebu vycestovať za pracovnou silou alebo za prácou niekde inde. Ale ešte raz. To, čo je napísané v akčnom pláne, to nepísala vláda Slovenskej republiky, ale dámy a páni z Kežmarku, ktorí sa dali dokopy a povedali si, že toto je to najlepšie, čo potrebujú.
Prosím, choďte za nimi a na rokovaniach s nimi, keď budete doma, môžte si to s nimi prejsť, prečo navrhli takéto typy projektov. My ako vláda predsa nemôžme preverovať do detailu každú jednu vec, preto sme využili tento systém. Okres, si menej rozvinutý, vytvor si svoje plány, rob to. Je tu kolega Bagačka, ktorý vie, ako sa to robí v iných okresoch Banskobystrického kraja. Naozaj do toho vláda zasahuje minimálne a splnomocnenec vlády pre menej rozvinuté okresy to pomáha koordinovať. Takže poprosím s podobným vystúpením možno u vás doma vystúpiť a s vašimi ľuďmi podebatovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.1.2018 o 14:18 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

 
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 14:18

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Tri faktické poznámky. Nech sa páči, pán poslanec Mazurek.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

30.1.2018 o 14:18 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:23

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán Pellegrini. Považujem to síce za veľmi alibistické vystúpenie, ale určite na tom, na tej rade vystúpim. Ale čo ma zaujíma, tak tieto dotácie dáva Úrad vlády Slovenskej republiky. Alebo nie? A je Úrad vlády Slovenskej republiky ten, kto má posledné slovo v tom, či pošleme peniaze na ten alebo ten projekt, alebo nie? V tejto správe o realizácii akčného plánu bolo množstvo projektov vymenovaných, ktoré schválené neboli. Ja som tu hovoril o projektoch, ktoré schválené boli. To znamená, úrad vlády s nimi súhlasil. A to, že nejaký starosta využíva, častokrát najčastejšie starosta zo SMER-u, blízkosť cigánskej osady alebo cigánsku osadu priamo v katastrálnom území obce na to, aby poberal tučné finančné príspevky, na ktorých sa môže s ľuďmi, ako bol spomínaný Igor André, ktorý v Kežmarskom okrese asi v živote ani nebol, nabaľovať. To je už záležitosť práve úradu vlády. Ale ďakujem, určite tam pôjdem, no a následne vám môžem niekde v interpelácii reflektovať, čo sme asi v Kežmarskom okrese dosiahli.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.1.2018 o 14:23 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:23

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Pán poslanec Pčolinský.
Skryt prepis

30.1.2018 o 14:23 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:24

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda vlády, vy síce zvaľujete vinu na samosprávy, ale pravda je taká, že tie samosprávy, to sú vaši ľudia, vaši funkcionári, vaši okresní predsedovia strany a vaši krajskí predsedovia, ktorí osobne dohliadali na tie akčné plány, ktoré boli hlavami tých akčných skupín, alebo ako sa to volalo. Ja by som vám vedel povedať nejaké príklady konkrétne, ktorí vaši funkcionári dohliadali nad akčnými plánmi. Čiže to nie je vina samospráv, ale je to chyba vašich funkcionárov, že boli podané projekty, aké boli, a niektoré projekty sa riešili doslova tak, že počúvaj, daj tam nejaký projekt za 300-tisíc euro a my ti ho schválime. A potom sa tam vymýšľali, že oddychové zóny pri rieke, ktorá je brutálne znečistená, kde máte na rieke pomaly dvojmetrovú penu z miestnej fabriky a tam sa potom schvaľovali, že oddychové zóny pri takýchto riekach, len aby sa niečo napísalo. Čiže na jednej strane, keď hovoríte A, povedzte aj B. Sú to vaši funkcionári, vaši členovia strany.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.1.2018 o 14:24 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom