2. schôdza

18.4.2016 - 26.4.2016
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:34 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:31

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán poslanec Viskupič, ja som veľmi vďačný za tento príhovor. A myslím, že si hovoril mnohým občanom z duše. I počet faktických poznámok ukazuje, že si trafil klinec po hlavičke. Ja by som to nazval takou parádnou bodkou za rozpravou práve písomne prihlásených.Moji rodičia celý život pracovali v kultúre a naozaj súhlasím, veľmi som sa tešil tomu, čo si hovoril, že bolo to naozaj z duše, že je tu veľký potenciál práve v tomto rezorte, pretože tento rezort môže ovplyvňovať atmosféru v našej krajine a je veľmi dôležité, ako je riadený. Tak ja by som len povedal možno také povzbudenie na záver, že týmto prejavom si naozaj ukázal, že ti to veľmi leží na srdci. A ja ti veľmi v tom fandím a rozvíjaj tento mandát a pracuj na tom, lebo práve takých ľudí jak si ty v tejto Národnej rade potrebujeme. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:31 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:32

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja by som sa chcela poďakovať kolegovi Viskupičovi, ktorý sa dlhodobo a systematicky zastáva kultúry. A je to veľmi dôležité, pretože kultúra na rozdiel napríklad od športu veľa zástancov a obhajcov nemá. Veď ktože už len chodí do divadla alebo na koncerty? Ale veľmi často zabúdame na to, že kultúra nie je len nejaká luxusná nadstavba pre tých, čo od dobroty už nevedia, čo majú robiť. Kultúra je, skrátka, to, čo robí národ národom, čo buduje jeho históriu, čo určuje jeho budúcnosť. A za seba môžem povedať, že som veľmi hrdá na našich umelcov, či už sú to divadelníci, tanečníci, výtvarníci, spisovatelia. A títo ľudia často vyrástli nie vďaka, ale napriek podpore štátu. A aj v porovnaní so zahraničím sú špičkoví a som na nich veľmi hrdá.
Takisto ďakujem kolegovi, že spomenul výchovno-vzdelávaciu funkciu pre deti a mládež verejnoprávnej televízie, plne podporujem jeho návrh. A kto iný už má vytvárať hodnotný vzdelávací obsah, ak to nemá byť práve verejná televízia.
Ku kultúre patrí aj vzdelávanie našich detí, tu urobím presah do oblasti školstva. A nedávno sme sa stretli na konferencii s učiteľmi a riaditeľmi ZUŠ-iek, ktorí hovorili na veľkú podvyživenosť a zlé podmienky. A sú to práve ZUŠ-ky, ktoré sú nástrojom, cenným nástrojom rozvoja potenciálu našich detí.
Ďakujem kolegovi, že spomenul aj predsedníctvo, pretože mám pocit, že kultúrna diplomacia v našej krajine je úplne na okraji záujmu. Naše kultúrne inštitúty sú podvyživené, často je to len jeden človek, ktorý robí úplne všetko. A na rozdiel od porovnateľne veľkých krajín akoby my sme si neuvedomovali cenný potenciál kultúrnych spojenectiev.
A na záver už len. Kultúru naozaj potrebujeme ako soľ aj vzhľadom na vystúpenia niektorých kolegov v tomto pléne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:32 hod.

Mgr. art. M.A.ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:34

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ten prejav bol veľmi obsiahly, naveľa by sa dalo pritakať, doplniť a rozšíriť. Naozaj kolega Viskupič ukázal dôkladné vyjadrenie jedného opozičného politika, ktorý pripomína vláde to, čo vláda zanedbala, a to, čo verbálne tvrdí, ale neprenáša vždy do praxe.Pripomínam ešte k tomu všetkému, čo bolo povedané, že kultúru treba vidieť v rovnakej kríze a v rovnakých problémoch, v akých je školstvo, iba že kultúrnici sú doslova vazali verejných alebo štátnych inštitúcií, v ktorých pracujú. Ťažko môžu začať štrajkovať, ťažko hľadajú cesty, ako upozorniť štátnu správu, ako na jednej strane zanedbáva kultúrne dedičstvo o tom, či je to múzejníctvo, galerijníctvo a tak ďalej, a ako na druhej strane málo podnetov poskytuje kultúrnemu rozvoju. My sa roky hýčkame predstavou, že my sme predovšetkým kultúrny národ. A táto povera nám zostala z čias, keď sme naozaj okrem kultúry alebo vtedy možno folklóru skoro nič iné v rukách nemali. Nemali sme štát, nemali sme podnikateľské vrstvy a tak ďalej. A toľko si túto ilúziu pestujeme, že si vládne garnitúry po novembri neuvedomujú, ako nesmierne zaostávajú investície do kultúry, tvorivé investície, podnetné investície, oproti tým, ktoré dávajú štáty, ktoré existujú desiatky alebo stovky rokov dlhšie než Slovensko. O nás málokto vedel do nášho vzniku a aj dnes sa len ťažko prebíjame do vedomia Európskej únie a sveta a aj tak pokračuje aj ekonomická, aj koncepčná ignorácia a nedostatok reformnej vôle a finančnej vôle pre oblasť kultúry. Hlas ako Viskupičov je potrebný.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:34 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:36

Renata Kaščáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som sa dotkla len dvoch tém, ktoré pán Viskupič spomenul. A to je kultúrny a kreatívny priemysel. Súhlasím s tým, že je to dôležitá oblasť, ktorá môže byť hýbateľom aj ekonomiky. Ale práve to je príklad, ako som spomínala, že je vlastne tu rozpor medzi nejakými rezortnými záujmami a záujmami, ktoré prichádzajú zdola, lebo presne prostriedky na kultúrno-kreatívny priemysel boli vrazené ako klin do operačného programu IROP. Ja chcem veriť, že regionálne akčné plány, ktoré práve teraz vznikajú, budú nastavené nie až na takom rezortnom princípe. Ale, ako máme echo, tak sú už tvorené v spolupráci bližšej s tými regionálnymi komunitami. Chcem tomu veriť. Ale každopádne čas na to, aby sme to stihli, je veľmi, veľmi krátky a bude to veľmi ťažké. Druhá vec, ktorú chcem spomenúť, to je vlastne to, ste sa dotkli toho Fondu na podporu umenia. Ja by som takisto, ako som povedala aj vo svojom príspevku, tomu dala šancu. Vlastne ministerstvo si týmto krokom sľubuje, že získa možno aj viacej prostriedkov než zo štátneho rozpočtu možno aj z nejakých iných zdrojov, že sa spružní a zefektívni vlastne tá administrácia. Ja chcem tomu veriť. Dajme tomu šancu, uvidíme. Ale otázka je možno, že či keď je tam nastavených pri tej dotácii, resp. pri tej alokácii 15 mil. eur, s ktorými tento fond pracuje, je tam nastavená suma 4 % na administráciu, to je 600-tisíc za ten samotný chod, že či sme toto napríklad ušetrili na ministerstve, lebo predtým to robili ministerskí úradníci, že čo sme týmto krokom vlastne ušetrili z tohto pohľadu, by ma zaujímalo. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:36 hod.

Mgr.

Renata Kaščáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:38

Peter Štarchoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade naozaj chcem poďakovať za erudovaný príspevok, pretože kultúra si to naozaj zasluhuje. A pán Viskupič v danom kontexte povedal veľmi dôležité skutočnosti, byť na mieste ministra tak minimálne si vyžiadam jeho prejav v písomnej podobe a možno by som zapracoval do niektorých ďalších rozhodnutí budúcnosti. Mám však dve poznámky k tomuto vystúpeniu.

Prvá poznámka sa týka významu kreatívneho priemyslu, pretože pokiaľ viem, resp. ja som si to radšej zapísal, ministerstvo kultúry si vyžiadalo v roku 2013 vypracovať správu o stave a potenciáli kreatívneho priemyslu na Slovensku jednou súkromnou akciovou spoločnosťou a následne v roku 2014 vypracovalo Východiská stratégie rozvoja kreatívneho priemyslu v Slovenskej republike. Prešli takmer tri roky od vypracovania týchto správ a možno zásadný rozvoj, aký by sme očakávali, tu nevidíme.

Druhá pripomienka sa týka zmienky o vysielaní pre detského diváka. Naozaj niekedy verejnoprávnu televíziu ako keby nahrádzali dve súkromné televízie, ktoré majú programy zamerané na detského diváka, jedna akurát nepoužíva žiaden jazyk.K tomu ešte jedna zmienka. Možno by som veľmi nehovoril o tejto skutočnosti, aby to nedopadlo tak ako v prípade novely zákony o vysielaní a retransmisii, kde možno sme chceli byť pápežskejší ako pápež a od 1. apríla tu počúvame kvóty, ktoré sú zavedené na slovenskú hudbu v rádiách. Uvidíme, čo z týchto pripomienok reálne z hľadiska praxe uzrie svetlo sveta na Slovensku. Každopádne myslím si, že hlavne ten kreatívny priemysel si nevyžaduje vysoké investície tak, aby nebol možno rastom alebo budúcim motorom hospodárskeho rastu na Slovensku. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:38 hod.

prof. Mgr. PhD.

Peter Štarchoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:40

Natália Grausová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem chcela by som sa dotknúť, resp. doplniť ešte pána poslanca otázkou našich médií, respektíve teda verejnoprávnych médií, rozhlasu a televízie. Ako prvé by som sa chcela spýtať, prečo nie je téma navrhnúť, že aby sa znova vrátil názov Slovenská televízia a Slovenský rozhlas. Nechápem, prečo boli takto menené, raz to bola jednotka, dvojka a tak ďalej a nič nehovoriace názvy.Ale chcela by som vlastne povedať to, že verejnoprávny rozhlas a verejnoprávna televízia sú platené z daní občanov tejto republiky. A to znamená, že títo občania si zaslúžia kvalitnejšie programy, zaslúžia si spravodajstvo, ktoré bude objektívne, rozhodne objektívnejšie, ktoré bude pravdivé, kde nebudú lži, pretože mám taký dojem, že tieto verejnoprávne médiá sa začínajú podobať súkromným, ktoré majú svojich vlastníkov za oceánom, oligarchov a ktoré sú plné nekvalitných programov až typu mentálneho suterénu. Vyslovene zasypávajú brakmi a manipulujú a masírujú mozgy svojim divákom buď hlúpymi, stupídnymi programami, alebo nepravdivými správami. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:40 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:41

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ja by som chcel reagovať na vystúpenie pána Viskupiča. Ja som bol veľmi rád, že sme si to mohli vypočuť. Som sa naňho veľmi tešil, lebo je veľmi podnetný, rozpracovaný. A si myslím, že bol vyčerpávajúci.Ale cez to všetko si dovolím veľmi rýchlo reagovať na otázku tých kvót v tých rádiách, lebo sa ma to bytostne týka. Chcel by som povedať, slovenskú kultúru nezachránime tým, že nakážeme, čo majú rádiá hrať. Potom môžeme nakázať všetkým divadlám, čo majú diváci pozerať, a dokonca nakázať zákonom, že musia všetci chodiť do toho divadla sa na to pozerať, aj keď sa im to nepáči, lebo to dáme zákonom, že všetky fabriky nad 500 ľudí musia ísť sa pozerať na divadelné predstavenie, ktoré sa im nepáči. Tu máme veľa rádií a iba dve rádiá sú ziskové, všetky ostatné sa potácajú tesne pred krachom, tak im ešte nakážme, čo majú hrať, ľudia od nich odídu, percentá im padnú a pôjdu do krachu všetky ostatné, len preto, lebo potrebujeme zachrániť Ska-pra šupinu alebo Chiki liki tu-a, Hadí sliz, Kyslý citrón alebo kapelu Heroín. A nám nakazujete, aby sme toto hrali, preto, lebo inak to nemáme ako naplniť. Ešte mi to dáte na 30 %, lebo ste nám v tom zabránili medzi dvanástou a šiestou ráno používať tieto kvóty, takže vlastne ste nám dali 31-percentnú kvótu. Ja by som chcel povedať, že to je diskriminačné. Ja si myslím, že túto vec by mal riešiť Slovenský rozhlas. Má peniaze zo štátu a má koncesionárske poplatky. Za to by mal on riešiť túto službu, áno, túto službu, ktorou by mal podporovať tieto Ska-pra šupiny a všetko ostatné. Má na to ROCK FM. Tam to všetko treba dať. Ale my skutočne máme veľký problém s hraním týchto vecí. Je tuná kopec mladých ľudí, môžem sa na nich obrátiť. Hrá vám EUROPA 2 a keď vám tam nakážem hrať Elán a ja neviem koho ešte, no tak to vypnete. A čo sa stane? No tak im padnú percentá a môžu skrachovať. Čiže toto je zasahovanie, absolútne zasahovanie do práv, do podnikania. A ja si myslím, že to nie je správny zákon, ktorý bol prijatý zo strany SMER-u. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:41 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:43

Viera Dubačová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja ďakujem svojmu kolegovi Jofovi Viskupičovi za jeho vystúpenie, pretože viem, že sa tejto téme venuje. Na druhej strane by som chcela povedať, že naozaj kultúra nás obklopuje. Je v nás a okolo nás. To, čo robíme, ako sa prezentujeme, čím sa prezentujeme, čím dýchame, to je kultúra. Náš štát je taký kultivovaný a duchovne bohatý, akú máme kultúru. Tu sa aj chcem zastať pána ministra, lebo sám toto tlmočil aj na pôde Rady vlády pre kultúru. A naozaj je veľmi dôležité, aby sme si toto uvedomovali, pretože kultúra skutočne vzdeláva a kultivuje a naši ľudia si to zaslúžia.Pán poslanec Viskupič vo svojom prejave veľmi presne, ja by som sa chcela dotknúť pár oblastí, povedal, je to veľmi dôležité, ja viem, že je to naše kultúrne archeologické dedičstvo, moc sme o tom nerozprávali, ale je napísané v programovom vyhlásení: „Vláda sa zaväzuje zvýšiť podporu pre obnovu národných kultúrnych pamiatok a zvýšiť ochranu archeologického dedičstva.“ To však neznie vôbec dôveryhodne, keď si spomenieme, ako sme sa správali k pamiatkam vrátane tých archeologických v tom predchádzajúcom volebnom období. Čiže toto je veľmi dôležité. A tiež nespomenula som to na kultúrnej komisii, ale tá naozaj monopolizácia jedného úradu, čo sa týka pamiatkového úradu, je to nebezpečné. Videli sme to aj pri kalvárii Banská Štiavnica, ja ti ďakujem, Jofo, pretože naozaj sa mi otvorili aj ďalšie cesty. Takéto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:43 hod.

Mgr. art.

Viera Dubačová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:45

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým, kolegyne, kolegovia, ktorí ste na mňa reagovali. Vám zopár odpoviem.

Pán predseda Jarjabek, musím to zhodnotiť slovami, že smerákovi proste nevyhovieš. (Reakcia z pléna.) Plná debata je o tom, že ste strašne taký precitlivelý, keď vám iný typ politika, ktorý má ostrejší jazyk a nejaké názory, rozpráva veci, ktoré sú veľmi pravdivé, a hovorí vám ich na rovinu. Na druhej strane zase je aj problém, keď oceníme pre potreby politickej debaty to, že nie všetko je zlé, a to, čo je zlé, vám pomenovávame. A tuná ste zlyhali. Ja som totižto na výbore nebol za ten návrh, bohužiaľ. Proste akým spôsobom vy môžete otočiť celú realitu. Tuná kolegovia zo SNS dvaja podporili programové vyhlásenie vlády, vyslovili dôveru pre účely výborovej debaty, kravaťákovi dôveru, ale ja som nebol za ten návrh a moje symbolické hlasovanie znamenalo, že ja nerobím politiku spálenej zeme. Nikdy som ju nerobil, všetky tie problémy som pre potreby výborovej debaty v noci po siedmej hodine odprezentoval na výbore s odkazom, že viacej sa tomu budem venovať v pléne. To som do bodky naplnil. Ja totižto, pán predseda, držím slovo.

K tomu, čo rozprával pán Hrnko. Vy ste asi iného poslanca počúvali. Ja som nič nerozprával o východe, západe, asi ste si ma pomýlili s niekým.A, pán poslanec Kollár, vzhľadom na päť posledných sekúnd kvóty si to budeme vydiskutovať inde.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2016 o 11:45 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:52

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážení poslanci, vážené poslankyne, dovoľte mi, aby som sa ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyjadril k programovému vyhláseniu vlády, ktoré sme obdržali a ktoré si žiada naše prerokovanie, ktoré si žiada vyjadrenie našej dôvery, vyjadrenie názorov, postojov, to, čo prináleží Národnej rade. Každý z nás, ktorý je poslancom Národnej rady, má právo k prerokovaniu dokumentu, ktorý bol predložený.

Nedá mi však na úvod nepovedať, že ma veľmi mrzí ako predsedu Národnej rady, že v rámci rozpráv, ktoré by mali byť odborné, mali by viesť k zákonom, prebiehali i politické útoky, osobné útoky, ktoré nepatria do Národnej rady. Slová, ktoré sa použijú za slová, ktoré sa používajú, vždy zodpovedá človek, ktorý ich používa, je to jeho vizitka, ale útočiť slovami, akými sú podvodník, zlodeji, zneužívanie priestoru v rozprave na osobné PR, to si vyžaduje naozaj veľkú odvahu. Dovoľte mi, aby som zaželal rýchle uzdravenie v mene vás, a dúfam, že to mi odpustíte aj vy, opoziční poslanci, ktorí máte v sebe len nenávisť, zaželal v prvom rade človeku, ktorý stál za spísaním tohto dokumentu, a človeku, ktorý ešte vždy, či sa to niekomu páči alebo nepáči, je líder s najvyššími percentami a dôverou, poprosím, aby ste pustili čas, ďakujem, človeku, ktorému, si myslím, by mala Národná rada bez ohľadu na to, kto je z akého politického zoskupenia, zaželať rýchle uzdravenie. Veľkosť ľudí sa ukazuje nie vtedy, keď niekto kľačí a zotínate mu hlavu, ale veľkosť ľudí a charakteru sa ukazuje, keď treba niekomu pomôcť, povzbudiť ho a ísť ďalej. To je jediná cesta, ktorá Slovensko posunie. Ak tu budeme v Národnej rade znova šíriť nenávisť, prenesie sa to do ulíc a potom všetci, ktorí tu šírite síru a zlobu, všetci tí, ktorí tu používate slová, ktoré sem nepatria, zodpovedáte za nárast extrémizmu. Všetci tí, ktorí sa urážate, ktorí používate slovníky, ktoré patria inde, ste zodpovední za stav v spoločnosti.

Poviem to ako predseda Slovenskej národnej strany. Vadí vám, že v dokumente je napísané, že to je historický kompromis. Hádam si nemyslíte, že aj predsedovia politických strán pred voľbami mali vysnenú a vytúženú koalíciu, kedy naozaj bude musieť dôjsť ku kompromisom, ktoré jednotlivé programy a politické línie a myslenia nemali, ale poviem, že ďakujem Bohu za to, že som mohol poznať aj človeka, ktorý dokáže byť predsedom strany, dokáže viesť stranu, dokáže sa usmiať a je aj inej národnosti. Možno sú niekomu smiešne niekedy fotky priateľstva, gestá, povzbudenia, možno bude niekomu smiešne mierne zakoktanie, zneužitie mena, ale nech mu je smiešne to, ako sa on k tomu stavia. Dovoľte mi, aby som teda povedal, že, áno, považujem tento program za kompromis, za prejav toho, že sú tu myšlienky, že sú tu idey, ktoré je možné naplniť. A ďakujem všetkým vám opozičným, ktorí ste v tom našli aj množstvo dobrých vecí a často ste sa dostali v úvahách k tomu, je otázka, ako to bude naplnené. Ale na to, aby to bolo naplnené, nestačí len po sebe kričať, urážať sa. Na to treba vytvoriť koalíciu, treba byť človek, ktorý dokáže spísať koaličnú zmluvu, sadnúť si aj s niekým, kto je inej národnosti, niekedy aj farby pleti, a nájsť politickú silu, aby svoje myšlienky, ktoré netreba mať len spísané v programe, ste vedeli presadiť. A v tomto programe nájdete prienik ideí, ústupkov. Áno, ďakujem za to, že som mohol bližšie spoznať v tejto koalícii človeka, s ktorým som v živote si nedal kávu, ako je pán Bugár, človeka, ktorého som videl trikrát v živote, ako je pán Fico, a človeka, s ktorým som si občas zahral futbal, ako je Rado Procházka. Ale vieme, čo je to byť predsedami politických strán, nielen kričať, ale aj niesť zodpovednosť, aj sa obetovať. Nikto nie je veštec a nevie, ako dopadnú voľby, a ja ako predseda Slovenskej národnej strany, áno, sadol som si, a som na to hrdý, s predsedom politickej strany MOST – HÍD. A pokiaľ sa raz s niekým dohodnem, budem s ním zaňho bojovať, kým sa nenaplní jedno, a to je program, ktorý nás spojil, kým sa nenaplní to, že môžeme pomôcť ľuďom, ľuďom, ktorí žijú život, pracujú od rána do večera a začali nenávidieť politikov, začali nenávidieť tých, ktorí by im mali byť príkladom správania a komunikácie. Život nie je ideálny a každý má chyby vrátane mňa aj slabosti, ja sa za ne nehanbím.

Pokiaľ sa pozrieme na programové vyhlásenie vlády hovoríme tam o kontinuite vzťahov. To, že podporujeme reformné procesy Európskej únie, to, že sa nám podarilo presadiť znova posilnenie a snahu posilnenia kompetencií a zachovanie sily národných parlamentov, je predsa náš spoločný cieľ. Čo chceme, aby sme tu boli raz parlament, o ktorom budú rozhodovať v Bruseli, kde budú rozhodovať len o tom, koľko a kde akých finančných prostriedkov na Slovensko pošlú?

V oblasti bezpečnostnej politiky je tŕňom v oku posilnenie spravodajských služieb a kompetencií. Prichádza obdobie terorizmu, útokov. A myslím, že každého z nás sa to hlboko dotýka. Čo je naším spoločným cieľom, je zreformovať postupy Vojenského spravodajstva, Slovenskej informačnej služby tak, aby nedochádzalo k zneužívaniu informačno-technických prostriedkov, aby sa na trhu neobjavovali nahrávky, aby boli jednotné postupy a garancia toho, že aj opozícia bude mať možnosť nahliadať k veciam, aby sa nenakupovali odpočúvacie zariadenia pre políciu, ale pre špeciálny orgán alebo orgán, ktorý bude dokazovať mieru kontroly, systémovej kontroly, a nie zneužitia akejkoľvek zložky alebo akéhokoľvek politika, ktorý v rámci svojich výkonnej funkcie dá odpočúvať svojich kolegov, aby sa také veci nediali.

V oblasti medzinárodnej ekonomickej politiky hovoríme o proexportne orientovanom hospodárstve, ale hovoríme aj o posilnení a ochrane našich výrobcov, kedy naozaj často na území Slovenska produkujeme motorové vozidlá, ktoré sú často pod hodnotou exportované na úkor príjmov štátneho rozpočtu.

V hospodárskej politike niekomu vadí, že chceme nové znenie o strategických podnikoch a že sme povedali, že počas týchto štyroch rokov nebude predaný ani jeden strategický podnik, že chceme urobiť poriadok s tými, ktorí do strategických podnikov vošli, že chceme urobiť postupy, ako do budúcna nakladať so strategickými spoločnosťami, že chceme urobiť systém v tom a audit toho, v akom stave sú podiely v týchto strategických spoločnostiach, aby nám znova do nich nevnikali spoločnosti, ktorých jediným cieľom je ich vyberať, odlievať zisk, neinvestovať do energetických sietí, plynových sietí a naozaj si užívať len benefity.
Hovoríme o znižovaní administratívneho zaťaženia pri podnikaní, napríklad zrušení zdravotnej služby, hovoríme o iných stimuloch a pomoci ako živnostníkom.

Hovoríme o veciach, ktoré sa nachádzajú aj v programoch iných politických strán, v programe politickej strany Sloboda a Solidarita, lebo tá ako jedna z mála má vôbec politický program. Ale nehanbím sa opýtať, že prečo by sme sa nepozreli v niektorých veciach po veciach, ktoré poslúžia všetkým? Je však dôležité, že na rozdiel od tých, ktorí nevedia prekonať svoje ego, my sme súčasť koalície a išli sme do dohôd, aby sme tieto veci naplnili, ale o tom je politika.

V oblasti cestovného ruchu, prepáčte som na to hrdý, sa prvýkrát na Slovensku znova hovorí o kúpeľníctve, sa hovorí o tom, čo nám tu tečie do potokov, ako sú minerálne pramene, termálne vrty. Ale, znova, len za všetkým sa hľadá priateľstvo, spojitosti a nezamýšľame sa nad tým prečo by sem naozaj nemohli chodiť Chorváti v zime, nezamýšľali sme sa nad tým, ako nevyužívame tieto zdroje. Ja som veľmi rád, že minister financií súhlasil napríklad so zrýchleným odpisovaním hotelových zariadení, investícií do týchto zariadení a nehnuteľností. Ja som tomu veľmi rád a môžem vás ubezpečiť, že investičné stimuly nemajú súvisieť s tým, že budú niekomu dávané peniaze zo štátnej kasy, ale budú hľadané mechanizmy, ako sa pomôže týmto podnikateľom v tejto oblasti.

V oblasti cestnej dopravy hovoríme o dopravnej infraštruktúre, o dobudovaní R2, R3, R4, R7, áno, môžu tam byť aj iné R-ká, ale veľmi dôležité je to, aby sa konečne dostavali ťahy do Košíc, aby sme naozaj rozprávali o dostavbe infraštruktúry a dočerpaní zdrojov. Je to večný evergreen. A ja viem, keďže na rozdiel od niektorých politikov po Slovensku cestujem, ako veľmi a zle sa po Slovensku cestuje.

V železničnej doprave chceme prehodnotiť osobného prepravcu. Ja vítam návrh vlády, ktorý predložila nám na prerokovanie, že sa znova zamýšľa na obnovení osobnej prepravy. Áno pustili sme si sem spoločnosti, ktoré doniesli repasované vlaky, nafarbili ich nažlto, a naše staré vlaky, ktoré neboli obnovované, nestíhali im konkurovať. Keď štát prestal robiť dopravu, títo investori dokázali okamžite zdvihnúť cenu lístkov. A preto ja veľmi vítam, že má znova štát záujem vstúpiť do tohto sektoru, pretože je tu, nebojím sa povedať, až hrozba vydierateľnosti pár prepravcami, ktorí sa v rámci veľmi zlej liberalizácie dráh na trh dostali.
Čo sa mi páči osobitne, je obnovenie myšlienky leteckého dopravcu. Máme letiská, ktoré financujeme, a im pomáhame rôznym spôsobom a sme jeden jediný štát, jediný štát v Európskej únii, ktorý nemá aspoň základné spojenie nielen InterCity vlakmi, ale i leteckým prepravcom.

Ešte vždy sme štát, a poprosím, zdôrazním, štát, nie krajina, ako niektorí rozprávate, ktorý má znaky, znaky funkčnosti a mal by v týchto veciach fungovať. Mám za sebou návštevu v Poľsku a možno by som tým, ktorí nehovoria o silnom štáte, takú návštevu zaželal, aby videli, ako sa štát sfunkčňuje, ako sa nastavujú modely, aby občania boli hrdší na svoj štát. A, samozrejme, ruka v ruke s tým musí ísť aj hrdosť ľudí, ktorí ich zastupujú, ktorí zastupujú ich záujmy.

V oblasti finančnej politiky hovoríme o vyrovnanosti štátneho rozpočtu v roku 2020. Ako ináč ako oddialením toho ambiciózneho projektu, pokiaľ máme naplniť všetky ambície, ako ináč ako odložením, a nebojím sa povedať, ambiciózneho projektu vyrovnaného štátneho rozpočtu sa to dá dosiahnuť? Napriek tomu Slovensko je jeden z mála štátov, ktorý má veľmi dobré výkony a ktorý má veľmi dobrý pomer zadlženia a hrubého domáceho produktu.

Boj proti daňovým a colným únikom je osobitným bodom na zamyslenie. Keď ste politikom a známym človekom, nemôžte niektorým ľuďom, ktorí sa naučili, že všetko sa dá kúpiť zapchať ústa, nemôžte im v tom zabrániť. A uznáte aj tí, ktorí máte skúsenosti s ministrami, že sa často stane, že niekto zneužije vaše meno, že niekto sa snaží dostať k veciam, funkciám, pozíciám. Ale našou veľkou ambíciou je, aby sme vytvárali systém, aby ľudia, ktorí si myslia, že si niekedy kúpia hádam aj tento parlament a potom ho budú prenajímať štátu, aby títo vedeli, že je dosť. Preto ja niekedy tak odvážne pomenovávam postoj toho, akú hranicu treba určiť finančným skupinám a ľuďom, ktorí si za 25 rokov urobili na Slovensku jeden veľký raj. Preto je veľmi dôležité, aby sme urobili poriadok so schránkovými spoločnosťami, ako je tu navrhované, aby sa vytvoril centrálny register, ako je navrhované, na Okresnom súde Bratislava I, aby sa vytvorili iné mechanizmy, ktoré budú viesť k zodpovednosti ľudí, ktorí konajú na území Slovenska, odlievajú zisky.

A znova poviem, sú aj dobré nápady v opozícii a chcel by som byť ako predseda Národnej rady tým hlasom, ktorý otvorí dvere aj iným politickým stranám, ktoré sú tu s presadením ich myšlienok, pretože ja som do tej koalície išiel, pretože nie som v niektorých veciach alibista, a preto, že ešte vždy možno naivne verím, že sa niektoré veci meniť dajú. Ale aspoň sa o to dnes idem pokúsiť.
Pri politike podpory pracovných miest sa hovorí o podpore hospodárskeho rastu s cieľom vytvorenia ďalších 100-tisíc pracovných miest a znížení nezamestnanosti pod hranicou 10 %. Nie je dôležité, a tu si dovolím povedať mierne zaoponovanie, pretože nie som zástanca čísiel, aké percento bude nezamestnanosti, ale je dôležité, aké nástroje na zníženie nezamestnanosti vytvoríme, ako si budeme všímať regióny, ktorých voliči často zo zúfalstva buď nevolili, alebo volili subjekty, ktoré im nedokážu zmeniť ich život, len im dávajú nádej. Je veľmi dôležité, aby strany, ktoré vedia byť v koalícii, ktoré dokážu prekonať svoje egá, aby tieto strany vedeli napĺňať veci, aby sa práve týmto ľuďom dala nádej.

V oblasti školskej politiky hovoríme o vnútornej zmene systému školstva. A nedá sa mi nedotknúť a neinformovať vás, že po mojich stretnutiach s pochodujúcimi učiteľmi som nadobudol presvedčenie, že učiteľský zbor je vo veľkej časti zneužívaný politicky. Keď som viedol dialóg, opýtal som sa, koľko percent z pohľadu odborového zväzu je v programovom vyhlásení. Bolo mi povedaných 80 %. Spýtal som sa iných zástupcov, čo nevidia v programovom vyhlásení. Dospeli sme k tomu, že najväčší problém je len to, že nevidíme 25 %, 10 % a 10 % navýšenia miezd. Keď som sa opýtal, koľko to je peňazí, je to asi miliarda, asi miliarda mzdových prostriedkov, peniaz, ktorý je nekonečne veľký a šialený. Ale napriek tomu už v tomto programovom vyhlásení vlády je garantovaný nárast v priemere až o 26 % počas štyroch rokov pri zachovaní a dodržaní zadlženosti štátu. To je záväzok, ktorý tam bude bez ohľadu na to, či dôjde alebo nedôjde k dohode. Ale môžem vás informovať, že aj po rokovaní v Národnej rade, a veľmi ma mrzelo, keď sa tu vystúpilo, že nikto nikoho neprijal, že sa ani nevyšlo k učiteľom, len ma mrzelo, že došlo k zneužitiu aj tohto pochodu. Keď sedeli u mňa a videli u pár poslancov svoje relikvie a svoje šály a zástavy, mali otvorené ústa. Títo zástupcovia učiteľov, prepáčte, aj ja mám šál štrajkujúcich učiteľov ešte z roku 2012, ale nebudem zneužívať žiadnu profesiu ani žiaden zdravotný stav poslanca, aby som politicky vynikal.

V oblasti športu a mládeže sa hovorí o nových zdrojoch financovania, o prehodnotení zdrojov financovania, osobitne sa mi páčia nástroje, ktoré budú umožňovať podnikateľom priame finančné výdavky zarátané do základu dane pre športové kluby, pre oblasť kultúry.
V oblasti zdravotnej politiky sa hovorí o skrátení čakacích lehôt na zdravotné ošetrovateľské výkony.

V oblasti kultúrnej politiky prijmeme zákon o vytvorení Fondu pre financovanie menšinových kultúr. Tu sa osobitne zastavím, pretože sa čakalo, že znova aj na tejto téme vznikne x problémov Národnej rady. Musím povedať, že vláda veľmi šikovne hľadá nástroj, ako zabezpečiť financovanie menšín pod kontrolou štátu s mierou zachovania samostatného rozhodovania menšín. A ja sa veľmi teším, že maďarská, rusínska a každá iná menšina bude môcť jasne a adresne hovoriť o financiách, o ich použití.
V oblasti spravodlivosti a súdnictva sa hovorí o zvýšení kontrolnej moci justície, zachovaní nestrannosti justície, o zavedení opatrení na zvýšenie efektívnosti súdov.

Mohol by som prejsť každý bod navrhovaného vládneho programu a povedať svoj názor, mohli by sme tu sedieť niekoľko týždňov, mohli by sme sa hádať a diskutovať, ale je dôležité, aby vláda mala materiál, z ktorého môže začať konečne pracovať. Z toho, ako sa tu diskutuje, niekedy háda a uráža, sa ľudia nenajedia.Prepáčte, všetci tí, čo hovoríte o slohových prácach, o zdrapoch papiera, urobte takú slohovú prácu. Všetkým tým, ktorí sa vyjadrujete, prepáčte, niekedy bez skúseností, bez vzdelania k veciam, ktoré ste videli z vrtuľníka, a pokiaľ by ste mali zasadnúť k výkonnej moci, vy ste okrem útokov, arogancie a zloby nedokázali nič, tak vám prajem, aby ste možno raz mali tú skúsenosť, mali taký nástroj, ako je koalícia a možnosť vládnutia, v rukách, aby ste cítili tú zodpovednosť, aby ste cítili, čo je to tlak ľudí, čo je to nielen kričať, ale čo je to aj konať. My na rozdiel od opozičných poslancov ideme do rizika. Nič netrvá večne, ani moja funkcia, pozícia, ani účasť v Národnej rade, nič netrvá večne. Večne trvá len to, čo urobíte, čo urobíte pre ľudí a čo im necháte v srdci.
Ja vás ešte raz poprosím z pozície predsedu Národnej rady, aby sme naozaj v diskusiách viedli pri predkladaní návrhov odborný dialóg, aby sme sa dostali k tomu, že či je naozaj lepšie zrušiť daňovú licenciu, ako sa nám podarilo vybaviť, alebo sa tu hádať, či to bude o rok skôr alebo pozdejšie. Aj ja mám iné predstavy, aj ja by som sa ináč správal, keby som mal 44 %, a ináč konal. Ale o tom je život, život je o dohodách, o ústupkoch, o kompromisoch, o veľkosti, o odpustení, o pomoci slabším, o nezneužívaní vecí a tém.
Nedalo mi, aby som nepovedal aj pár vecí, a dovoľte mi, aby som na záver apeloval na jednu vec, pokiaľ sú aj poslanci prihlásení do rozpravy, aby zachovali svoj pragmatizmus. Ak, páni poslanci, nenájdete v programovom vyhlásení vlády to, čo vás napĺňa, môžem vám povedať za seba, myslím, aj za koaličných partnerov, ktorí sa účastnili prípravy, ktorá predchádzala prerokovaniu programového vyhlásenia vlády, že máte dvere otvorené. Ak sa chce pán poslanec Viskupič baviť o digitalizačnej komisii, v pohode, zamerajte sa však vo svojich vystúpeniach na odbornosť. A pokiaľ nebudete počuť vypočutie svojich názorov a naozaj mienite vážne pomôcť ľuďom, ktorým pomáhať chcete, nejde vám len o osobné PR, navštívte ministrov, bombardujte, kontrolujte ich. Všetci, ako sme tu, musíme absolvovať ďalšie voľby, nikto nevie, ako dopadnú. A ja sám som išiel aj v koaličných dohodách, aj v priestore svojho vystupovania, aj do funkcie, ktorú zodpovedne sa budem snažiť vykonávať, v riziku toho, že možno raz v politike nebudem. Možno mi to nedovolia iné súvislosti, možno mi to nedovolia voliči, ale v každom prípade za jedným si budem stáť, vždy som tie slová, ktoré som adresoval, myslel úprimne a taká je i snaha a moja výzva na podporenie tohto programového vyhlásenia, pretože kto nič nerobí, nič nepokazí, ale často sú najväčší krikľúni tí, ktorí sú neschopní. Prajem vám, aby sme naozaj bezbolestne a rýchlo, ale aj s praktickými pripomienkami prejednali toto programové vyhlásenie, aby naozaj mohlo pomôcť ľuďom, pretože ľuďom naše vykrikovanie nepomôže. Ďakujem vám. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.4.2016 o 11:52 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video