12. schôdza

16.9.2020 - 30.9.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.9.2020 o 16:22 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:22

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nuž, to sa tak stáva, že ľudia sa necítia byť tým, čím sú. Podľa mňa ste fašisti, že sa tak necítite alebo že sa za to hanbíte, alebo že sa za to ohradzujete, no tak nemali ste, nemáte byť vo fašistickej strane, nemáte byť poslancami za fašistickú stranu. Môžme sa potom o tom baviť. Môže sa vám to nepáčiť, môžte tomu protest, proti tomu protestovať, môžte sa voči tomu ohradzovať, ale to je tak asi všetko, čo s tým môžete robiť.
A, áno, ja nemám nejako potrebu sa zdraviť s fašistickými poslancami. So smeráckymi poslancami sa zdravím, aj keď mám výhrady, výhrady k tomu, ako sa SMER správal pri moci, ale nie sú to fašistickí poslanci, takže rozlišujem. Áno, nezdravím sa s fašistickými poslancami. Nemyslím si, že je to neslušné. Neslušné je byť fašistom.
Pán poslanec Saloň, ja vás, v tomto prípade som nechcel nič kádrovať, len som sa chcel spýtať, aký je pohľad strany SMER – sociálna demokracia na to, ako majú byť rozdelené výbory medzi opozičných poslancov, medzi poslanecké kluby alebo skupiny poslancov, ktoré sú zvolené. Čiže ja som iba položil, položil otázku a predpokladal som, že mi odpoviete, že, áno, takto sme sa dohodli aj s tými zo SMER-u dva, teda z
HLAS-u, že, že všetky miesta obsadíme my alebo, alebo jeden, dva výbory pripadnú im, alebo nedohodli sme sa, ale, ale urobme to tak. Ja som sa vás iba pýtal, že ja som vám, ja som vám nikoho nekádroval, chcel som vedieť, že či existujú nejaké dohody, alebo akým spôsobom sa bude postupovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.9.2020 o 16:22 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:24

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Dostál, prestaňte mi niečo podprahovo podsúvať. Ja som poverený poslanec, ktorý má tieto veci predniesť, tak ako ktokoľvek iný a ubezpečujem vás, že je to všetko v rámci rokovacieho poriadku, to je jedna vec.
O tom, ako sú tieto výbory v tejto chvíli rozhodnuté, o tom rozhoduje zákon a rokovací poriadok. Toto nie je výmysel nikoho. Ten zákon musíme všetci rešpektovať a vy ste presne taký istý poslanec ako ktokoľvek z nás, pán poslanec Dostál, aj ako poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko. Vy ste presne taký istý poslanec a ja takisto. Máme svojich voličov, tým voličom skladáme účty. To ako tuto proste vyvyšovať sa takýmto spôsobom, veď rokovací poriadok o tom, to je váš osobný názor, ale nič viac.
My sme si všetci tuná ako poslanci stopäťdesiati rovní. O tom, zmenili sa proste pomery v parlamente a tento návrh vychádza len zo zmenených pomerov v parlamente. No je to tak. Vznikla nová strana, ktorá neprešla voľbami. Tento, toto všetko, čo sa v tomto parlamente deje aj v rámci tohto bodu, je len v súlade s rokovacím poriadkom, ktorý presne hovorí, ktoré výbory patria ktorým stranám. Veď si to preštudujte, vy ste právnik, či je to opozícia, alebo koalícia. O tom predsa jasne hovorí aj rokovací poriadok pomaly.
No a pýtate sa ma na veci a na formu istej voľby. O všetkom sa dozviete aj o tých dohovoroch takzvaných, ktoré vy máte na mysli, sa dozviete presne v zmysle rokovacieho poriadku, tak aby ten rokovací poriadok bol naplnený všetkými z nás, predpokladám, aj vy by ste s tým súhlasili.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.9.2020 o 16:24 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:26

Kristián Čekovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda, podľa paragrafu, teda, pán predsedajúci, podľa § 12 ods. 1 písm. b) zákona č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o Rozhlase a televízii Slovenska“) sa dňa 29. apríla 2020 vzdal funkcie člena Rady RTVS právnik David Soukeník, odborník v oblasti práva.
Podľa § 9 ods. 1 písm. d) a § 11 ods. 4 zákona o RTVS je potrebné zvoliť jedného člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, odborníka v oblasti práva.
Nakoľko materiál máte pred sebou, nebudem ho celý čítať. Do stanoveného termínu výbor dostal tri návrhy a tým prvým je pán Ivan Dlhopolec, ako druhá sa prihlásila teda pani Milota Liková a tretím kandidátom je pán Jozef Vozár.
Výbor pre kultúru a médiá prerokoval predložené návrhy kandidátov na člena rady a konštatoval, že v súlade s § 9 a § 10 zákona o RTVS obsahujú všetky náležitosti. Výbor pre kultúru a médiá uznesením č. 43 zo 16. septembra 2020
A. konštatuje, že všetci traja navrhnutí kandidáti na voľbu člena Rady RTVS spĺňajú podmienky ustanovené v § 9 a v § 10 zákona č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov;
B. odporúča Národnej rade Slovenskej republiky zvoliť jedného člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, odborníka zastupujúceho oblasť práva, a to na funkčné obdobie do 10. februára 2021, čiže ako náhradník za odchádzajúceho alebo odídeného člena rady.
A zároveň, po druhé, vykonať voľbu kandidátov na člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska podľa ustanovení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a volebného poriadku o voľbe a odvolávaní funkcionárov, schváleného uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 498 zo 17. júna 2011.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.9.2020 o 16:26 hod.

Mgr.

Kristián Čekovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:30

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom si vás dovoľujem informovať o prerokovaní návrhu na voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky. Keďže sa jeden sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky vzdal funkcie, je potrebné, aby Národná rada zvolila dvoch kandidátov na sudcu Ústavného súdu.
Predseda Národnej rady vyhlásil voľbu svojím rozhodnutím č. 128 z 10. júna 2020 a vyzval oprávnené subjekty na predkladanie návrhov kandidátov do 10. júla 2020. V zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady bolo ústavnoprávnemu výboru doručených celkovo deväť návrhov.
Za sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky možno vymenovať občana Slovenskej republiky, ktorý spĺňa ústavou predpísané náležitosti. V súlade s § 116a zákona o rokovacom poriadku Národnej rady predseda ústavnoprávneho výboru pozval navrhnutých uchádzačov na svoju 30. schôdzu, ktorá sa uskutočnila dňa 10. septembra 2020.
Kandidáti v prvej časti stručne informovali o motivácii a svojej predstave možného pôsobenia na Ústavnom súde, následne odpovedali na otázky poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a zástupcov prezidentky Slovenskej republiky.
Na 30. schôdzi ústavnoprávneho výboru sa zúčastnili všetci navrhovaní kandidáti, okrem navrhovaného Stanislava Irsáka.
Navrhovaná Martina Jánošíková listom z 25. augusta 2020 odvolala svoj súhlas s návrhom na voľbu kandidátky na sudkyňu Ústavného súdu.
Ústavnoprávny výbor v uznesení č. 99 konštatoval, že navrhovaní Miroslav Babják, Stanislav Irsák, Ladislav Juszkó, Daniel Krošlák, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Andrea Olšovská a Róbert Šorl spĺňajú podmienky ustanovené v čl. 134 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.9.2020 o 16:30 hod.

JUDr. Bc. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:30

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Prosím, zaujmite miesto pre navrhovateľov.
Otváram rozpravu. Do rozpravy som nedostal žiadnu písomnú prihlášku, preto sa pýtam, či sa hlási niekto do rozpravy ústne. Konštatujem, že nie, preto vyhlasujem rozpravu za skončenú a keďže neprebehla, predpokladám, že pán navrhovateľ nechce zaujať stanovisko, preto prerušujem rokovanie o tomto bode programu.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, budeme pokračovať návrhom na vyslanie (vyslovenie, pozn. red.) súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky za účelom zabezpečenia výcviku a poradenstva ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Do rozpravy je prihlásený pán minister obrany. (Reakcia z pléna.) Nie, nie, ešte stále je rozprava. (Reakcia z pléna.) Takže nie do rozpravy? Vyhlasujem týmto rozpravu za skončenú.
Pán minister, zaujmite teda miesto pre navrhovateľa a prosíme aj pána spravodajcu, aby zaujal svoje miesto. A teda sa pýtam, či chce k rozprave zaujať miesto navrhovateľ. Chce?
Nech sa páči, máte slovo.

(Pokračovanie rokovania o návrhu na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky za účelom zabezpečenia výcviku a poradenstva ozbrojených síl Slovenskej republiky, tlač 190.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.9.2020 o 16:30 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:33

Jaroslav Naď
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Mrzí ma, že pán predseda zahraničného výboru ako najslušnejší zo slušných povedal svoje a odišiel, ale nevadí. Zaútočil na mňa na základe neviem čoho, pretože ja som vo svojom vystúpení na žiadneho človeka neútočil.
Čo som povedal a za tým si stojím, je to, že túto tému zneužíva najmä Ľudová strana Naše Slovensko na strašenie ľudí a zároveň že ju zneužíva, a to som nepovedal menovite, ale teraz to poviem, pán podpredseda SMER-u Blaha na klamanie a strašenie ľudí. Preto som to povedal, lebo som mal možnosť čítať jeho bláznivý status, ktorý dal, kde naklamal toľko vecí, že som sa rozhodol nahrať video a jasne som doložil dôkazmi, koľkokrát v jednom statuse dokázal pán Blaha klamať.
Ak pán Blanár si myslí, že toto je neslušné správanie ministra národnej obrany, tak ja mu hovorím, že podľa môjho názoru je to štandardné správanie ministra obrany, ktorý reaguje na to, keď podpredseda najväčšej opozičnej strany úplne a jasne klame a zavádza.
Pán Blanár ma zároveň obvinil, že som sa nezúčastnil zahraničného výboru. Nuž ja vám poviem, ako to bolo. Ja som bol tu v Národnej rade Slovenskej republiky pripravený na rokovanie zahraničného výboru, len zahraničný výbor sa akosi nedokázal uzniesť. Ako viete, je potrebný nejaký počet poslancov, ak sa nemýlim nadpolovičná väčšina, aby bol uznášaniaschopný, takže sami viete, že z pätnástich poslancov tam nebolo ani osem. Ja som tu poctivo bol na tú diskusiu pripravený, ale, žiaľ, poslanci sa neuzniesli, tak som išiel naspäť na ministerstvo. Keď prišiel alternatívny termín, vážený pán predseda zahraničného výboru, ktorý sa tu nenachádzate vo svojej slušnosti, tak som jasne deklaroval, že cez alternatívny termín nemôžem sa zúčastniť toho výboru, pretože predkladám materiály na rokovaní vlády Slovenskej republiky. Ale pán najslušnejší predseda zahraničného výboru odmietol zmeniť termín. Tak nech mi nehovorí, že ja som nechcel viesť odbornú diskusiu. Vždy, keď som prišiel na zahraničný výbor, keď som bol pozvaný, som prišiel. Toto bola jediná výnimka a bol som tam, len nebol uznášaniaschopný. A je to jeho vizitka, predsedu výboru, že nedokázal zabezpečiť ani osem poslancov Národnej rady, aby sa toho výboru zúčastnili. Toľko na tému slušnosti pána predsedu zahraničného výboru.
Na druhej strane (reakcia z pléna), tak si zabezpečte, aby tam mal osem poslancov, bežne sa to robí (reakcia z pléna), bežne sa to robí. Takže pán predseda (reakcia z pléna), takže pán predseda (zaznievanie gongu) zahraničného výboru nech mi nehovorí, že ja som sa nechcel zúčastniť. Ja som sa chcel zúčastniť, dokonca som tu bol. Druhá vec, nedá sa reagovať hlavne kvôli tomu, že pán predseda sa rozhodol niečo tu povedať a odísť preč.
Zároveň mi dovoľte povedať to, že keď hovorí pán predseda zahraničného výboru, a teda plánovaný to podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky o dôveryhodnosti, tak až zimomriavky mi behajú po chrbte. Toto je dôveryhodný človek? To už stokrát radšej Peter Pellegrini ako on. Zároveň (reakcia z pléna), dobre, radšej tu ani nebudem hovoriť o všetkých prehmatoch, už to tu aj Jožo Pročko, myslím, hovoril, čo tu zabezpečoval, čo zabezpečoval pán Blanár v Žiline a ako prišiel k pozemkom a podobným veciam tuto v Bernolákove. Takže pán Blanár nech o slušnosti nehovorí nič, lebo to, čo tu predviedol, to bolo ťažké divadlo.
No a potom ja som vedel, že tu budem mať ťažkú úlohu, lebo mal som hovoriť o vzdelávaní s poslaneckým klubom Ľudovej strany Naše Slovensko. No to samo osebe mi príde ako oxymoron, ale okej.
Pán Mizík, vy zase viete robiť s počítačom, mimochodom? Vy budete hovoriť o tom, čo je vzdelávanie alebo nie je vzdelávanie, keď neviete robiť s počítačom? Vy? (Reakcie z pléna.) Vy (reakcia z pléna), vy (reakcia z pléna), k veci, však to sú, veď tí štyria vojaci, pán Mizík, sú učitelia, oni sú učitelia. S vami hovoriť o vzdelávaní, ktorý neviete robiť s počítačom a zrazu viete? S vami hovoriť, pán Mizík, o nejakom menučku? Však keď vy potrebujete menučko, tak vám sem nechám doniesť dva kilo kebabu a budete spokojný, celý poslanecký klub.
Keď mi tu hovorí pán Mazurek o (reakcie z pléna), keď mi tu hovorí pán Mazurek o tom, či je potrebné alebo nie je potrebné... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále. Pán minister reaguje na rozpravu, aká bola.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
136a.
Presne tak.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
136b.
Aká bola? Takáto. (Reakcie z pléna.)

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Pán, pán poslanec (reakcia z pléna), pán poslanec Fico, ja naozaj reagujem priamo na to, čo tu bolo povedané. Takže ja rozumiem, ale naozaj reagujem priamo na to, čo tu bolo povedané. (Reakcia z pléna.) Však ale... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán minister, prosím vás, vecne reagujte na rečníkov.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Ja vecne reagujem na to (reakcie z pléna), ja ve... ja več... ja vecne. (Zaznievanie gongu. Reakcie z pléna.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Ukľudnite sa, páni poslanci. (Reakcie z pléna.) Prosím, prosím, ukľudnite sa.
Nech sa páči, pán minister.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Ja som reagoval na to, že pán poslanec Mizík hovoril, že aké menučko som mu tu zabezpečil. Na to som reagoval. (Reakcie z pléna.) Áno.
Čiže, čiže, pán Mazurek, vaša reakcia o tom, že vy ste za mier, hej? To ste nám ukázali, ako ste za mier, keď ste tam vykrikovali, čo robíte po večeroch s Alahom. To sme videli. Aj to, ako ste tam na tú rodinu naozaj slušných ľudí, ktorí išli okolo, vykrikovali a ktoviečo ste tam robili, ale zároveň ste hovorili, že ste za balans, že ani Američania, ani Rusi, hej? Hovorili ste to. A ja si veľmi dobre spomínam na tie obdivné listy, ktoré aj pán Kotleba posielal ako župan do Ruska a kade-tade. (Reakcia z pléna.) Takým kadejakým regionálnym politikom a neviem koho, ruským (reakcia z pléna), ktorý ste, ale však to je dohľadateľné. (Reakcie z pléna. Zaznievanie gongu.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, nediskutujte. Pán minister, pokračujte.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Ak sa vám to nepáči, ak sa vám to nepáči, priatelia, ak sa vám to nepáči, nech sa páči, akože môžte kričať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan podpredseda NR SR
Páni poslanci, mali ste možnosť prihlásiť sa do rozpravy. Je záverečná, záverečné slovo k rozprave, nediskutujte, prosím.

Naď, Jaroslav, minister obrany SR
Vy ste mi, vy ste mi hovorili, vy ste mi hovorili, ja som tu poctivo sedel a počúval tie bludy, ktoré tu zaznievali. Tak teraz dovoľte, aby som na to zareagoval, dobre?
Zároveň, zároveň mi tu hovoril váš pán poslanec, že som americký agent štandardne úspešný. Tak ja mu poviem, že je neúspešný ruský agent, lebo ešte len ho nasadili a už ho odsúdili za extrémizmus, tak to asi neboli veľmi dobré peniaze investované.
A či sa vám nepáči, pán Mazurek, že sú tu len americkí inštruktori, no ja vás môžem uistiť, že tu zďaleka nie sú len americkí inštruktori. Tak ako slovenskí vojaci chodia učiť rôzne krajiny NATO aj mimo NATO na rôzne veci, lebo sme to v tom špecialisti, tak na pravidelné cvičenia sem chodia aj tí španielski, aj tí kanadskí, aj tí, neviem, portugalskí, či akých ste spomínali, vojaci. Tak už nemajte, prosím vás pekne, tú nervozitu z tých Američanov, z tých štyroch Američanov, ktorí tu sú. Pôsobili tu od roku, myslím, 2018 a myslím, že pán poslanec Baška to povedal úplne presne, ja som mu vďačný za jeho príhovor, ktorý tu mal. Je to trápne tuto štyroch amerických učiteľov, ktorí v Martine pôsobili dva roky, schválené bývalou, bývalou Národnou radou Slovenskej republiky na základe vládneho návrhu, tak aby tí istí štyria americkí inštruktori alebo učitelia, ktorí sú tu bez zbrane a bez akejkoľvek techniky, aby tí vás nejakým spôsobom znervózňovali. (Reakcie z pléna.) Veď kľud, veď kľud! (Reakcie z pléna.) Tak a... Dobre, čiže ako viac sa nemusím vyjadrovať. Vy ste, vy ste nervózni.
Máme inak, zaujímavé je, chlapi, fakt, zaujímavé je, že keď sme vo výbore pre obranu a bezpečnosť alebo vo výbore na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, tak máme vecnú debatu a je to v pohode. Akonáhle prídem sem do tohto, do tohto pléna, tak pošlete tuto odsúdeného extrémistu, ktorý príde, začne tu akože vykrikovať a potom sa z toho stane taká nejaká zlá diskusia. Mňa to mrzí, však bavme sa o obrane vecne. Bavme sa o obrane vecne. Nemusíte súhlasiť s tým, že sem tí Američania prídu, ale strašiť tu nejakým, salámová metóda a ďalší prídu a neviem čo všetko, veď to je, veď to je strata času moja, vaša, všetkých poslancov Národnej rady. Na čo je to dobré, na čo je to dobré?
To isté pán Blanár, ako prišiel sem, ja som ho nespomenul ani jedným slovom, ja som mal veľmi vecnú, veľmi odporúčam tým, ktorí ste tu neboli, aby ste si vypočuli, čo som povedal v rámci môjho úvodného slova, veľmi vecná debata. Dokonca som pochválil bývalú vládu a bývalú Národnú radu za to, že naozaj v 2018. schválili mandát a ukázalo sa, že to bola dobrá vec. Tí štyria Američania tu na rotačnej báze vytrénovali kopec našich vojakov bez zbraní.
Fajn, tak prosím vás pekne, akože na čo tu bola takáto debata? Strata času. Fakt vás prosím o to, však vyjadrite sa pri hlasovaní, ale robiť z tohto politikárčenie, z otázok, ktoré sa týkajú obrany, je podľa mňa absolútne zbytočné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.9.2020 o 16:33 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:44

Jaroslav Naď
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, opäť takisto veľmi podobným úvodným slovom ako v predchádzajúcom bode, veľmi vecne sa snažím urobiť návrh, ktorý predkladám, aby ste sa teda stotožnili s návrhom na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenských výcvikových misií Európskej únie v Malijskej republike a v Stredoafrickej republike.
Opäť. Slovenská republika v minulosti pôsobila vo vojenskej výcvikovej misii Európskej únie v Malijskej republike, tzv. EUTM Mali na základe uznesenia Národnej rady z 1. decembra 2015. Čiže ak si spomínate, to bola jednofarebná vláda SMER-u, ak sa nemýlim, v tom čase.
Vláda Slovenskej republiky sa v programovom vyhlásení vlády na obdobie rokov 2020 až 2024 zaviazala zabezpečiť účasť ozbrojených síl vo vojenských operáciách a misiách pod vedením všetkých medzinárodných organizácií, ktorých sme členmi. Vojenské výcvikové misie EUTM Mali a EUTM Stredoafrická republika patria k tým najdôležitejším výcvikovým misiám, ktoré Európska únia má. Navyše dlhodobo nás žiadajú naši partneri a spojenci v Európskej únii, aby sme sa aj my zapojili opätovne do, do týchto operácií a misií s tým, že jednoducho zapojenie do výcviku v tých krajinách je v súlade s bezpečnostnými záujmami Slovenskej republiky posilňovať bezpečnosť a stabilitu v širšom susedstve EÚ a tak zabraňovať šíreniu destabilizácie na území krajín EÚ a NATO.
Zároveň si dovolím upozorniť na to, čo určite viacerí z vás viete, že v auguste 2020 bol prevrat, vojenský prevrat v Mali a dočasne boli utlmené výcvikové aktivity Európskej únie priamo na mieste, ale veliteľstvo, do ktorého my vysielame vojakov, čiže my vysielame vojakov, opakujem, do veliteľstva, aby získali skúsenosti, aby videli, ako to tam funguje, tak to ostáva plne funkčné. Rovnako tak bezpečnosť členov misie nie je ohrozená a je záujmom Európskej únie, aby sa po stabilizovaní situácie opätovne spustili jednotlivé výcvikové aktivity. Vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do Mali a do Stredoafrickej republiky sa očakáva od 1. októbra 2020.
Predmetným návrhom materiálu sa navrhuje schváliť teda pôsobenie do 15, do 15 príslušníkov ozbrojených síl do výcvikovej misie EUTM v Malijskej republike a do 4 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do výcvikovej misie Európskej únie v Stredoafrickej republike. Materiál bol schválený uznesením vlády 553 z roku 2020 na 36. rokovaní vlády Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľujem si vás požiadať o vyslovenie súhlasu s predmetným návrhom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

17.9.2020 o 16:44 hod.

PhDr. PhD.

Jaroslav Naď

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:47

Juraj Krúpa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som ako spravodajca predniesol správu Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania návrhu na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenských výcvikových misií Európskej únie v Malijskej republike a v Stredoafrickej republike. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva návrh Národnej rade, alebo teda podáva Národnej rade túto správu.
Predseda Národnej rady pridelil návrh na prerokovanie zahraničnému výboru a Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť.
Oba výbory prerokovali návrh v určenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky na základe čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s týmto návrhom.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

17.9.2020 o 16:47 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:48

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne a kolegovia, na začiatok by som povedal, že Mali, Niger, Nigéria, to je jeden komplex, trošku nižšie Stredoafrická republika.
Vážení poslanci, haló, spamätajte sa! Čo majú robiť slovenskí vojaci v Afrike? Čo tam majú hľadať? Čo tam majú šíriť? Áno, sú tam dlhodobé nepokoje, ale v Afrike vždy boli, sú aj budú. Boli tam, sú aj budú genocídy, kalašnikovy, kópie, mačety. Je to prirodzená súčasť Afriky. Tak ako v našich dedinách sú kostoly, tak v každej dedine v Afrike je kalašnikov, kým nie celá kopa kalašnikovov. Je to iná civilizácia, civilizácia kmeňového myslenia, civilizácia aj náčelníkov, aj šamanov či iných náboženských vodcov. Afriku vycicali iné krajiny, čo my tam máme robiť?
A chcel by som pripomenúť poslancom, zvlášť vládnym, čo bezducho hlasujú a tlieskajú o dušu spasenú pod taktovkou Jožka, že tam nejde o demokraciu, o udržiavanie pokoja, tam ide v prvom rade o nerastné suroviny, ktoré exploatujú zahraničné spoločnosti a cudzie veľké štáty z Európy. Napríklad je to urán, ktorý ťaží francúzska štátna spoločnosť v Nigérii. Je to ropa v Nigérii, tiež ju ťažia zahraničné spoločnosti. No a naši vojaci idú do Mali, aby Francúzi napríklad mohli spolu s Číňanmi pokojne ťažiť urán v Nigérii, lebo to je nárazníková zóna, tie krajiny sú prepojené. Sú tam preto, aby sa spacifikoval celý Sahel.
Kolonializmus je na vzostupe. Dôkazom je, že Francúzsko rozširuje svoju vojenskú kontrolu v regióne a aj my sa tam toho budeme zúčastňovať. Je to neklamný znak, že koloniálny pán sa opäť vracia do Afriky. A Slovenská republika pod vedením modroknižkového Matoviča a nevojaka pána Naďa, bŕŕ, do služby svojmu pánovi.
Francúzsko kradne Tuaregom z oblasti Sahelu urán a iné nerasty, takže žiadne pekné reči, žiadne kecy o demokracii, že zabránime chaosu či nepokojom.
Vládni poslanci, však priznajte, že dostávate Slovensko do role sluhu veľkých krajín a zahraničných koncernov. Poslušne zahavkáte, keď pán prikáže. U nás nám Európska únia a Európska komisia dáva také príkazy, onaké príkazy, taký komisár, onaká komisárka, taká ochrana práv, onaká ochrana práv, a jeden z najväčších hlavných členov EÚ Francúzsko exploatuje cudzie zdroje a malí Afričania hladujú a OSN im posiela múku a ryžu. Tu sa chránia jašteričky, netopiere, transmužovia, transženy. Dieťaťu pomaly nemôžte nakladať na zadok, a tam môžu deti hladovať, žobrať a byť zneužívané.
Hráme sa na demokraciu, ale tam európske štáty a firmy vysokorýchlostne zaviedli anarchiu a európski vojaci chránia skorumpované vlády. Fuj, to je hnus. A my sa máme na tom podieľať. Však predsa sa tam mlátia navzájom moslimovia s kresťanmi, moslimovia s animistami, kmene proti kmeňom, vlády sú skorumpované a toto všetko spôsobili západné štáty.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

17.9.2020 o 16:48 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:52

Patrick Linhart
Skontrolovaný text
Ako bývalý vojak z povolania a študent vojenskej školy v Žiline vám odpoviem na túto otázku, čo ste sa pýtali. Lebo sme v NATO, preto. To je celé, ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.9.2020 o 16:52 hod.

BSc.

Patrick Linhart

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video