1. schôdza

20.3.2020 - 20.3.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:35 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 17:13

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktoré sa konalo 20. marca 2020.
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 145 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 145 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 145 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo, boli 2 neplatné.
Zo 143 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Jaroslava Karahutu za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie hlasovalo za 122 poslancov, proti 15 poslancov, zdržalo sa 6 poslancov.
Podľa § 15 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov na zvolenie predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní bol za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie zvolený Jaroslav Karahuta. (Potlesk.)
O výsledku (Zápisnica o výsledku, pozn. red.) tajného hlasovania o návrhu na voľbu predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 20. marca 2020.
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 145 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 145 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 145 odovzdaných hlasovacích lístkov bol 1 neplatný.
Zo 144 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Juraja Blanára za predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky hlasovalo za 122 poslancov, proti 15 poslancov, zdržalo sa 7 poslancov.
Podľa § 15 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov na zvolenie predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní bol za predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky zvolený Juraj Blanár. (Potlesk.)
Zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, ktoré sa konalo 20. marca 2020.
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 145 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 145 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 145 odovzdaných hlasovacích lístkov boli 2 neplatné.
Zo 143 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Jany Cigánikovej za predsedníčku Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo hlasovalo za 106 poslancov, proti 33 poslancov, zdržali sa 4 poslanci.
Podľa § 15 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom priadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov na zvolenie predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní bola za predsedníčku Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo zvolená Jana Cigániková. (Potlesk.)
Zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktoré sa konalo 20. marca 2020.
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 145 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 145 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 145 odovzdaných hlasovacích lístkov bol 1 neplatný.
Zo 144 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Ľuboša Blahu za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny hlasovalo za 55 poslancov, proti 84 poslancov, zdržalo sa 5 poslancov.
Podľa § 15 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov na zvolenie predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní nebol za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny zvolený Ľuboš Blaha. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.3.2020 o 17:13 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:27

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené kolegyne, vážení kolegovia, nie je veľmi obvyklé vyjadrovať sa počas ustanovujúcej schôdze, ale sú situácie, keď treba urobiť výnimku. Toto je, myslím, že jedna z nich.
Chcem tú výnimku urobiť preto, pretože si myslím, že spravíme chybu, pokiaľ do čela kontrolných výborov zvolíme zástupcov fašistickej strany. (Reakcie z pléna.) A to z dôvodu, že opozícia má, samozrejme, právo kontrolovať vládu, opozícia má právo na zastúpenie vo vedení parlamentu, opozícia má právo na to, obsadiť posty vo vedení výborov, ale to hovoríme o demokratickej opozícii. Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko nie sú štandardná demokratická politická strana. Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko nie sú dokonca ani taká bežná neštandardná strana, akých máme na Slovensko alebo mali sme na Slovensku, aj máme, viacero a akých je viacero v Európe.
Takto pred týždňom sme sa dozvedeli, že v Nemecku jedna z tajných služieb začala sledovať skupinu, ktorú založili členovia Alternatívy pre Nemecko, nejakého krajného extrémistického krídla u nás. Dnes máme hlasovať o tom, že členovia extrémistickej strany dostanú vedenie dvoch výborov. Jedného výboru, ktorý kontroluje činnosť Vojenského spravodajstva, a druhého výboru, ktorý kontroluje činnosť Národného bezpečnostného úradu, ktorý takisto pracuje s utajovanými informáciami.
A tu by som rád pripomenul, že Alternatíva pre Nemecko je v Európskom parlamente súčasťou skupiny, ktorá sa volá Identita a demokracia, kde našich extrémistov ani nechceli, lebo aj pre nich sú príliš extrémistickí.
Takže doteraz bola prax, že fašistická strana nemá zastúpenie, zastúpenie vo vedení výborov. A myslím si, že pri tejto praxi by sme mali zostať.
Pred chvíľou sme sa dozvedeli výsledky, výsledky volieb predsedov výborov. Jediný nezvolený bol pán poslanec Blaha, a to z dôvodu, že má, podľa názoru zrejme väčšiny parlamentu, extrémistické názory a že nie je vhodné a správne, aby človek s extrémistickými názormi, človek, ktorý sympatizuje s totalitnými komunistickými režimami, stál na čele parlamentného výboru, na čele výboru pre ľudské práva dokonca.
Ale tu máme celú politickú stranu, ktorá je extrémistická a ktorá sympatizuje s totalitnými režimami. S totalitnými režimami nacistického Nemecka a fašistického slovenského štátu z čias 2. svetovej vojny.
Som presvedčený, že v demokratickom štáte, akým je Slovenská republika, nie je miesto pre fašistov vo vedení parlamentných výborov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.3.2020 o 17:27 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:31

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, ja som dúfal, že môj prvý príhovor v tomto pléne po mojom návrate bude trochu iný. Ale, bohužiaľ, ste zase neprekvapili. Vidím, že sa tu nič nezmenilo.
Mne je úprimne ľúto, že vy sa stále titulujete do pozície nielen prokurátora, to znamená žalobcu, ale ešte dokonca aj sudcu, pretože načo je vlastne Najvyšší súd Slovenskej republiky, keď vlastne môžme vymenovať nejakú novú inštitúciu, bude sa volať Ondrej Dostál a ten bude rozhodovať, kto je a kto nie je fašista a na koho vy ukážete, kto je fašistická strana, ten má, bohužiaľ, smolu. Čo, že ho volia voliči v demokratických legálnych voľbách, že si ho vedome zvolili? To nebude záležať, pretože pán Dostál je predsa ten najväčší, najdokonalejší, najlepší a on určí o tom, kto bude a kto nebude fašista.
To znamená, nielenže ste sa v tomto prejave vysmievali voličom našej politickej strany a práve preto na vás reagujem, ale vy ste sa vysmiali aj Najvyššiemu súdu a celej demokracii ako takej.
To znamená, svedčí to o vás predovšetkým to, že sa správate fašisticky. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:31 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:32

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Dostál, 230 000 voličov Ľudovej strany Naše Slovensko sa určite nikto z nich nepovažuje za fašistu, nacistu, xenofóba, rasistu a neviem akého -istu. Doteraz som mal možnosť pozorovať vaše vystúpenia z televízie, rozhlasu a iných médií, ale vidieť vás naživo, to je naozaj zážitok. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:32 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:33

Tomáš Šudík
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. A určite by som chcel súhlasiť s pánom, s mojím pánom predrečníkom, pretože tiež som presvedčený, že nie je vhodné voliť pána Kotlebu, a to chcem povedať aj svojim kolegom, pretože pán Kotleba je obžalovaný. A keď zvolíme pána Kotlebu na čelo nejakého výboru, to bude nie európska, ale celonárodná hanba. Ďakujem krásne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:33 hod.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:33

Ľubomír Vážny
Skontrolovaný text
Pán poslanec Dostál, nechcem hájiť Kotlebu, ale princíp. Vy si rozporujete sám sebe. Kto ste vy? Koľko percent hlasov máte vy? Vy ste sa asi zbláznili! Prečo ste sa nevzrušovali nad týmto princípom pred tromi mesiacmi. To je nonsens, čo to tu vy predvádzate. Kotleba má viac percent ako vy. Zamyslite sa nad tým, čo to tu vyvádzate. A prestaňte tuto zavádzať celý parlament s tými nezmyslami, ktoré tu teraz tárate. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:33 hod.

Ing.

Ľubomír Vážny

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:34

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Fašistické ani semifašistické, ani neokomunistické strany do demokratického parlamentu proste nepatria. V tom má pán poslanec pravdu a ja sa k tomu iba pripájam. (Reakcie z pléna.)
Pokiaľ boli zvolené strany, ako je ĽS NS, všetci tolerujeme a vytvárame im pozície pre prácu vo výboroch. Politické pozície ale, ktoré znamenajú napríklad pozície na čele týchto výborov, už, samozrejme, nie sú a každý poslanec má právo sa k tomu takto vyjadriť.
A dúfam, že tento druh strán nebude naveky chrániť, nebudú naveky chrániť typy, ako je Kočner, ktorý zabezpečil prežitie strany ĽS NS a tým aj jej prítomnosť v súčasnom parlamente.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:34 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:35

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Čo nebolo povedané v rozprave, je to, čo treba povedať ešte, ale, bohužiaľ, už to bolo spomenuté vo faktickej poznámke, je to, že realita je tá, že Kotlebova strana v tomto parlamente sa nachádza len preto, že jej to vybavil Kočner. (Smiech v sále.) To je, samozrejme, pre..., to je, to je možné, to je možné odbaviť nejakým smiechom. Avšak verím, že táto vláda sa dostane k tomu, že sa preverí to rozhodnutie a že sa preverí to, že ako sa k tomuto škandalóznemu rozhodnutiu dospelo. Potom uvidíme, že ako a koho sú tí voliči, ktorí za vás hlasovali. To sú voliči, ktorí, bohužiaľ, boli oblafnutí Kočnerom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:35 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:36

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Dostál, kádrujete tu ľudí z toho, že sú komunisti. Ale vy ste v čase socializmu ešte pred rokom 1989 písal pre marxisticko-leninské Nové slovo o tom, ako nenahraditeľný (potlesk) je Socialistický zväz mladých. (Doznievanie potlesku.)
Vy tu tárate o ľudských právach, a pritom ste podporovali americké zločinecké vojny v Iraku a Juhoslávii. Vy podporujete dneska praktiky, ktoré robia diktátori v Afrike, že si vyberajú, kto bude predstierať opozíciu a tí môžu poslušne sedieť v parlamente. Ale tí ostatní už nie.
Viete, vy moralizujete a za ministra kultúry budete mať eštebáka Budaja. (Potlesk.) Vy moralizujete a máte mafiána na čele parlamentu. To vám nevadí? Vy moralizujete a podpredsedom vlády bude u vás Kočnerov kamarát, ktorý sa bozkáva s mikrofónmi. Toto je vaša alternatíva.
Pán Dostál, teraz ste predviedli prejav, aký je typický pre fašistov. A pravdou je, že ak niečo kváka ako fašista, ak niečo chodí ako fašista, ak niečo vyzerá ako fašista, tak je to Dostál.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:36 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:37

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec Dostál, ja naozaj skúsim byť neosobný a vecný. Neviem, či ste sa počúvali, ale to, čo ste tu dnes povedali, tak to bol práve autentický výsmech parlamentnej demokracii. Autentický výsmech parlamentnej demokracii, spochybnenie práva opozície viesť kontrolné výbory, ktoré sú práve na kontrolu založené, a personálne kádrovať nominantov opozičných strán!
Veď, pán poslanec Dostál, boli ste to vy ako zástupca opozičnej strany, ktorý sa v minulom volebnom období neustále a najviac oháňal demokraciou a tým, ako vláda zneužívala svoju moc a svoju väčšinu v parlamente. A my dnes vidíme, že sme na ustanovujúcej schôdzi novej Národnej rady, resp. Národnej rady v novom volebnom období a vy začínate opojení mocou, opojení mocou robiť toto, lenže omnohokrát alebo mnohokrát horšie.
Začalo to už na, začalo to už na stretnutí predsedov strán, kde strany vládnej koalície sa jasne vyjadrili, že teda Kotlebovci nemôžu mať kontrolné výbory, alebo teda vecné výbory, a že Blaha nemôže viesť zahraničný výbor. Nakoniec dnes sa uvidelo alebo sa vidí, že my nemôžme viesť žiadne výbory podľa vás. A problém nie je v zahraničnom výbore, ale v poslancovi Blahovi. To znamená, vy kádrujete, kádrujete!
Ale ja vám chcem pripomenúť, pán Dostál, zrkadlo. A to zrkadlo je to, že váš kolega z OKS, nepoviem zo SaS, lebo by som hanil SaS, vy ste zneužili SaS, aby ste sa dostali znova do parlamentu, ale bol to práve váš kolega z OKS Osuský, ktorý bil občana Slovenskej republiky zato, že mu na ulici povedal, čo si o ňom myslí. To je fašizmus. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:37 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video