27. schôdza

30.4.2021 - 3.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:13 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:11

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán minister alebo pán minister, pán kolega, tiež ste spomenul tú vraždu Martiny a Jána. To je hyenizmus priživovať sa sústavne na vražde týchto dvoch mladých ľudí aj s odstupom takého času. Vážení kolegovia, prestaňte už s tým! Buď dajte dôkaz, že ich zabil SMER, alebo predchádzajúca vláda, ale prestaňte s týmto hyenizmom a stále to podsúvať ľuďom. Je to neúcta k týmto dvom mŕtvym ľuďom. Toto dáte do programového vyhlásenia vlády? Prečo ste tam potom nedali tých 11-tisíc ľudí, ktorí zomreli? Prečo ste tam nedali, že toto sa nebude opakovať? Takéto sa spravia veci, opatrenia, tu sme zlyhali a priznali sa, ale sústavne vyťahujete týchto dvoch mladých ľudí. Neni vám to trápne? Takto si robiť politickú kariéru? Na mŕtvych? Na mŕtvych ľuďoch? Nepočujem tých 11-tisíc. Tí sú vám ukradnutí, lebo na tom si neviete spraviť piár.
Viete, vy ste všetci sociálni, ako povedal môj predrečník, pred kamerami. Áno, tam ste sociálni. Ale keď sa tu hlasuje, ako hlasujete?
Zrušili ste všetky sociálne veci, ktoré boli pred tým dobré. Všetky. Tak skúste to, čo hovoríte pred kamerami, potom aj tu robiť a stláčať tie gombíky tak, lebo ak pôjdeme takto ďalej, tak za štyri roky tu nebudeme počuť nič, len SMER, prázdna špajza a mŕtvy dvaja ľudia. Nič za vami neni, len toto, tieto výsledky, kolegovia. A ja sa nečudujem môjmu predrečníkovi, že to spomenul a on to spomenul celkom slušne. Ale to sa už nedá počúvať, čo tu trieskate.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:11 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:13

Dušan Muňko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, som rád, že si rozobral podrobne program vládny. Nakoniec SMER nebol ten alebo opozícia nebola tá, prečo ste vymenili premiéra. Pretože ste si nadávali do idiotov a všetko možné, čo bolo za ten rok.
Hovoríte o transparentnosti. To čo je? Transparentnosť výberu prednostov, transparentnosť výberu jednotlivých riaditeľov. Odmeny na konci roka to ste si dali. Ale pokiaľ sa to týka lekárov, zdravotníkov ste asi nezaplatili. To isté pokiaľ sa týka pomoc, to, čo tu bolo povedané už viackrát, nedostal žiadny či gastrocentrum, gastronómia, alebo či cestovný ruch, alebo živnostníci. Keď sa pozriete na čísla Sociálnej poisťovne, výpadok za minulý rok je len 330 mil. Čo ste pomohli tým živnostníkom, ktorí padli, ale aj malým firmám? Nič dohromady. A budem menovať ďalšie veci, ktoré tu ste vôbec, a nieže ste dali do programového vyhlásenia, veď tu sedí minister poľnohospodárstva.
Poľnohospodárstvo je v zúfalej situácii, v akej nikdy nebolo. Čakal som aspoň, že na sceľovanie pozemkov dostane nejaké peniaze. Že podporíte závlahový systém, že podporíte ovocinárstvo, zeleninu, ktorá na Slovensku bola. Veď naše poľnohospodárstvo nám robí pasívnu bilanciu. V poľnohospodárstve klesá počet zamestnancov a priemerný vek je tam nad 55 rokov. A nič ste pre to nespravili. To isté ani pokiaľ sa týka obnovy, takisto s tým vôbec nepočítate. Nerozumiem tomu, prečo sa staviate k tomuto rezortu, tak ako sa staviate.
Pomenujem ďalšie veci. Štyristopäťdesiatpäť miliónov ste dostali navyše, čakal som, že z toho dáte tomu poľnohospodárstvu z hľadiska obnovy niečo. No nedali ste, nedal ste nič. Naopak, bankové odvody ste upustili. Tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:13 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:15

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Kamenický, veľmi pekne si vystihol, že program tejto vlády sa dá vyjadriť jedným krásnym slovenským príslovím: "Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú." A najviac sa raduje blázon na čele vlády, teraz mám na mysli pána Matoviča, ktorý je skutočným premiérom. Oni chceli priniesť odbornosť a na post ministra financií dajú najznámejšieho slovenského plagiátora, ktorý je známym daňovým podvodníkom a komediantom. To je tá ich odbornosť. Sľubovali, že nebudú zvyšovať dane a najnovšie pán Matovič ide zvyšovať daň z pridanej hodnoty o 5 % na 25 %, čím maximálne zaťaží tých najchudobnejších, pretože v pomere k príjmom, tí najchudobnejší najviac spotrebúvajú, a tým pádom sa im všetko predraží.
Hovorili oni o prázdnej špajze a vraj socialisti zadlžujú. No pozrime sa na to. Za nás to bolo 48 % verejného dlhu, za nich je to 61. O 10 mld. za jeden rok zvýšili verejný dlh. Ale hlavná vec, že my zadlžujeme a oni budú oddlžovať. Fantastické.
Hovorili, že nebudú kradnúť. A máme tu pani Kolíkovú, ktorá vyciciava štát ako taká gigantická pijavica. Máme tu pána Kollára, ktorý cez svoje Fun rádio vyciciava štát ako taká gigantická pijavica. Máme tu trnavskú firmičku, ktorá si nakupuje testy a je prepojená na OĽANO a aj SaS. Máme tu Naďovú mimovládku a pána Korčoka, ktorý jej prihráva desaťtisíce, lebo potrebujú takýmto spôsobom bojovať za Gruzínsko. Máme tu odmeny svojim ľuďom, ktoré dávajú v podobe 20-tisíc, čo bežný človek si nevie ani predstaviť. Toto je ten ich sľub. Oni chceli myslieť na ľudí a nechceli kradnúť. A kradnú ako také straky.
Hovorili, že budú dávať rodinám. Namiesto toho odpustili daňový odvod bankám, stámilióny. Rodinám idú všetko zdražovať. Hovorili, že ľudia budú o všetkom rozhodovať v plebiscitoch a dneska nechcú ani referendum a ešte aj o pláne obnovy nevedeli urobiť normálnu verejnú diskusiu. Nikto tak neničí program tejto vlády ako sám Igor Matovič.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:15 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:17

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Kamenický, škoda, že ste im nabil pištoľ, čo sa týka priznania od Eurolab Lambda. Teraz si dajú pozor a vyúčtujú to do posledného centu. Mohli ste počkať a potom by ste mali škandálnu tortu s čerešničkou na torte a na zlatom podnose. To by bol zásah. Nie som intrigán ani taktik nejaký veľký, ale taká hriešna myšlienka ma tentoraz napadla.
K tým novinám, na ich reklamu ste sa vyjadril kriticky, ale veľmi slušne. Prepáčte, ja budem tentoraz emotívnejší. Tento nápad Matovičovej vlády je nehoráznosť, drzosť, chrapúňstvo, prirovnateľné ku drzosti tlúp opíc v uliciach Kuala Lumpuru.
A to zvýšenie DPH? To je priam zvrátený a sadistický nápad na totálne položenie pracujúcich slušných ľudí nie na kolená, ale až po krk do zeme, tak ako bol zakopaný Pacho, hybský zbojník na konci filmu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:17 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:18

Marek Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán kolega, som rád, že ste sa dotkli aj tých bánk, lebo vidíme, že tie banky čím ďalej, tak vládnu na Slovensku. A chronologicky by sme si to mohli aj trošku zopakovať, lebo zavedením bankového odvodu, samozrejme, banky zdvihli poplatky a zdvihli aj poplatky za výber v hotovosti, kde za výber vlastnej hotovosti si banka účtuje niekde aj 5 euro. Potom, keď súčasná vláda alebo teda tá predchádzajúca tento bankový odvod zrušila, tak, samozrejme, banky už poplatky neznížili ani za výber v hotovosti, ani všetky tie iné. A následne prišli zázračné opatrenia COVID, kde došlo k tomu, že si mohli ľudia odložiť splátky, ale tie splátky si odložili na dajme tomu 6 až 9 mesiacov a viedlo to k tomu, že vlastne ten úrok im stále rástol. Čiže istina sa nesplácala, splátky boli odložené a viedlo to len k tomu, že tá celková splátka úveru sa im navýšila o tých 6 až 9 mesiacov, čiže tam banky znovu zarobili. A teraz tí ľudia, ktorí prišli o prácu počas týchto COVID opatrení, mnohé prevádzky sú zrušené, oni tieto navýšené svoje úvery musia platiť a mnoho z tých ľudí sa nemá už do akých prevádzok ani vrátiť. Čiže bude veľmi zaujímavé, čo sa s tými ľuďmi nakoniec stane, ak im zdvihneme alebo teda zdvihne táto nová vláda ešte aj dépeháčku, tak to naozaj môže viesť k sociálnym samovraždám.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:18 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:20

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Milý môj pán kolega, milý môj spolusediaci, ďakujem ti veľmi pekne za to, čo si povedal, lebo opäť tuná v parlamente zavial akýsi taký čistý vzduch. Dozvedeli sme sa veci, ktoré si človek ani neuvedomuje pri prvom počutí, a za to opäť veľké ďakujem.
K tým vraždám, o ktorých si hovoril, by som ešte ctenej verejnosti aj kolegom z koalície chcel pripomenúť nevyriešenú vraždu ministra Duckého, na ktorého sa akosi zabudlo o ktorom sa akosi nehovorí. Ale je to presne ten istý problém a o nič viac a o nič menej iná vražda, ako tie, ktorých spomína tuná naša milá "koalícia".
Pán kolega, nastolil si strašne veľa presných otázok, na ktoré žiadaš presné odpovede. Z hľadiska tvojho pragmatického prejavu a pragmatického uchopenia situácie, ja tie odpovede poznám už teraz, môžem ich odcitovať. Tie odpovede sú: "Musíme si veriť, spolu to dokážeme a nepokazme si to a dobre bude." Hej? To ešte aby som nezabudol. A keby sme si to náhodou pokazili a nebolo by dobre, vinníci sú tu, páni, SMER, Fico, Pellegrini, my čo tu sedíme, tak skutočne spolu to dokážeme.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:20 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:21

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Laco Kamenický, chcem ti poďakovať, myslím si za tvoje odborné, fundované a, samozrejme, vecné vystúpenie k programovému vyhláseniu vlády. Samozrejme, zhodnotil si aj plán obnovy a odolnosti, celý, celý proces, ktorý sme tu mali od minulého roka z pohľadu nekonaných, odborných, širokých, verejných diskusií a celkového nastavenia. Už viacerí ste to tu spomínali, sedí tu aj pán minister Mičovský, v pláne obnovy a odolnosti je pre pôdohospodárstvo a potravinárstvo na Slovensku jedna veľká nula.
A, samozrejme, aj zhodnotenie z pohľadu minuloročného navýšenia štátneho rozpočtu v nepomere tej žiadnej pomoci pre slovenských živnostníkov, ľudí, širokej verejnosti. Všetci dobre vieme, že sa tu sľubovala mesačne rozdelená jedna miliarda, nakoniec z toho nebolo nič a realita je v skutočnosti úplne iná. Treba sa ísť prejsť, porozprávať medzi bežných ľudí a možnože vládni politici zistia, aká je realita.
Ďakujem ti veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:21 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:23

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený kolega a bývalý minister financií, hovorím to zámerne, pretože máš veľa skúseností. Viem, že v tvojom materiáli bolo mnoho vecí, ktoré by si ešte mohol vymenovať a nastaviť zrkadlo, práve zrkadlo tejto koalícii, ale ak sme pozorne počúvali vystúpenie nového premiéra, ktorý v podstate je len hovorcom tejto vlády, tak z toho nebola žiadna sebareflexia. Nebola. Pretože namiesto toho, aby sa ospravedlnil za to obdobie ostatného roka, čo tu všetko dokázali napáchať, tak prvé, čo urobil, tak poďakoval expremiérovi pánovi Matovičovi za jeho skvelý výkon. Toto je sebareflexia tejto koalície. No a poďme ešte možno k takým veciam ako transparentnosť.
Z transparentnosti ako takého slova zobrali z obsahu kompletne všetko, zdevalvovali ho a mám pocit, že dnes aj výrobcovia náterov, u transparentných náterov to premenujú na priehľadné nátery, pretože to už bude zdevalvované slovo. Výberové konania, výber nominantov, plán obnovy, to ani nebudeme hovoriť, no ale veď si zoberte aj poslednú kauzu, škandalóznu kauzu nákupu Sputnika. To je transparentnosť "non plus ultra" s prepáčením. Ani jednu, s prepáčením, zmluvu nechceli zverejniť, naťahovali to natoľko, že to potom už zverejnili v anglickom jazyku, aby si ho ani ľudia nemohli prečítať. Pritom určite majú slovenský preklad k dispozícii.
Sociálne opatrenia, výborne si povedal, k tomu sa dá veľa, ale najdôležitejšie je predovšetkým ukážka toho, akým spôsobom boli oklamaní touto koalíciou ľudia pred voľbami. Nič nezrušia, žiadne sociálne opatrenia. Pozrite sa, čo sa udialo?
Ja by som ešte doplnil k tomu, čo si hovoril o trinástych dôchodkoch, kde zobrali 280 mil., ale aj napríklad zaviedli odvody na 13., 14. dôchodok.
No a k tým číslam gastro prevádzky, ešte aj živnostníkov, 11-tisíc živnostníkov za minulý rok skončilo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:23 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:25

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem pekne poďakovať všetkým svojim kolegom zo strany SMER - sociálna demokracia za ich komentáre. Plne sa s nimi stotožňujem.
Čo sa týka ostatných komentov. Áno, chcem povedať, že vražda Kuciaka a pani, slečny Kušnírovej sa zneužila maximálne na to, aby sa povalila bývalá vláda, aby sa zmenila bývalá vláda.
Tancujete na ich hroboch, dávate si to do programového vyhlásenia vlády. Obrovská hanba. Súhlasím plne s tým, že mali ste tam dať tých 11-tisíc, vyše 11 500 ľudí, ktorí zomreli, a verte, neverte, sú tam mnohí naši rodinní príslušníci. Sú to naši priatelia a verte, že za týmito naši ľudia oveľa viac smútia. To je logické, lebo každý má nejakého rodinného príslušníka, tak, tak mu je to ľúto. Ale vy tam dáte Kuciaka a Kušnírovú. A tých ľudí, ktorí smútia za vlastnými blízkymi a príbuznými, tých tam nedáte. To je veľká hanba!
Počas tejto pandémie zomrel aj generál Lučanský a ďalší. Aj na to netreba zabúdať. Ja som včera dával jeden status, kde som ukazoval, ako Igor Matovič s megafónom stojí pred zhromaždeným davom a burcuje proti bývalej vláde. A dnes zakazuje zhromaždenia, zakazuje v podstate, aby ľudia chodili von po určitej hodine a zavádza núdzový stav, ktorý bude pravdepodobne nekonečný.
Pandemický zákon, ktorý pripravujete, no som zvedavý na ten text. Ale opäť, bude to len na to, aby sa otierali ľudské práva a ľudské slobody.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 11:25 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:27

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní členovia vlády, hneď na úvod mi dovoľte, aby som jasne zdôraznil, že budem hlasovať proti vyjadreniu dôvery tejto vláde. To znamená, budem hlasovať proti tomuto materiálu, a to hlavne z dôvodov, že nesúhlasím s viacerými krokmi, ktoré táto vláda, resp. vláda minulá podnikla za posledný rok. No najmä je to smerovanie Slovenskej republiky v oblasti zahraničnopolitickej orientácie, ktoré pre mňa je absolútne neprijateľné.
Na začiatku predseda vlády urobil akýsi odpis splnených sľubov, ktoré ste urobili za posledný rok. Myslím si, že táto myšlienka by sa mohla pretaviť do takej dobrej praxe, že by sme každý rok mohli predvolať vládu a jednotlivých ministrov, aby urobili za posledný rok určitý odpis toho, čo sa spravilo, aby naozaj aj parlament a poslanci mali možnosť sa k tomu vyjadrovať, pripomienkovať a dávať svoje návrhy jednotlivým veciam.
Uvažoval som aj ja, či vo svojom prejave sa budem venovať poslednému ročnému pôsobeniu vlády Igora Matoviča, ale keďže formálne bola táto vláda, nová vláda vymenovaná a prerokovávame v podstate nové, resp. aktualizované programové vyhlásenie vlády, tak sa budem aj ja opierať iba o informácie, ktoré sú zverejnené v tomto dokumente. Ja sa nebudem teda vracať to minulosti.
Predpokladám, že v konečnom dôsledku to nechcete ani vy, členovia novej vlády, že chcete taký nový štart. Nadviazať na dobré veci a nezhody nechať za hlavou. Či sa vám to podarí, to budeme hodnotiť neskôr v budúcnosti. Tá predchádzajúca vláda padla najmä na nezhodách, a teda vzájomnej zlej komunikácii, čo ja osobne považujem za naozaj závažné zlyhanie, pretože najmä teraz v čase tejto krízy ľudia potrebujú vidieť nádej a stabilitu, istotu a pevnosť. Namiesto toho boli zatiahnutí do konfliktu, ktorý k celkovej situácii vôbec neprispel.
Vy ste situáciu medzi sebou vo vláde možno na nejaký čas ukľudnili, ale určite ste neukľudnili situáciu medzi radovými občanmi. A tieto veci naozaj, aj tá komunikácia vlády smerom na širokú verejnosť bude potrebné veľmi výrazne zlepšiť.
Máme tu novú vládu. Tá stará trvala niečo vyše jedného roka. To, čo ste naozaj výmenou tejto vlády dosiahli, je to, že ste si kúpili čas. Pretože zákon o dlhovej brzde alebo zákon o rozpočtovej zodpovednosti v čl. 5 ods. 10 hovorí, že povinnosť uplatňovať ustanovenia ods. 6 až 8 sa nevzťahuje na obdobie 24 mesiacov počnúc prvým dňom nasledujúcom po dni, v ktorom bolo schválené programové vyhlásenie vlády a vyslovená dôvera vláde. To znamená, že všetky tie ustanovenia alebo opatrenia, ktoré sú v tých ods. 6 až 8, ktoré hovoria o tom, aké opatrenie musíte prijať kvôli tomu, že je dlh v určitej výške, sa nebudú musieť zase na obdobie 24 mesiacov uplatniť. To znamená, zase na dva roky máme vynulovanú dobu a všetky opatrenia sú neplatné a platí vlastne iba to, že vláda musí predložiť na rokovanie Národnej rady návrh opatrení, ktorými navrhuje zabezpečiť zníženie dlhu a znížia sa platy členov vlády na úroveň ich platov v predchádzajúcom rozpočtovom roku.
Ďalej by som sa chcel vyjadriť ku konkrétnym veciam, ktoré sú napísané vo finančnej oblasti v tomto programovom vyhlásení vlády. Hneď v úvode píšete, že sa chcete zamerať hlavne na hotovostnú výpomoc a úvery so štátnou garanciou pre podnikateľov a občanov a po stabilizačnej fáze sa zameriate na opatrenia na obnovenie ekonomického rastu. Opatrenia pôjdu ruka v ruke s posilnením udržateľnosti verejných financií v krátkodobom aj dlhodobom horizonte, pretože tá je základom pre ekonomickú stabilitu a udržateľný ekonomický rast a rozvoj.
V tejto veci ja čiastočne súhlasím, pretože naozaj v súčasnej podchladenej ekonomike by sme mali veľmi výrazným spôsobom zvýšiť a zlepšiť jednorazovú podporu a práve teraz by mala byť podľa môjho názoru maximálna a potom v nasledujúcich rokoch by sme mali začať s konsolidáciou, kedy už ekonomika sa začne postupne zohrievať a mali by sme teda pripravovať už teraz s tou konsolidáciou, ktorá by podľa niektorých odborných názorov mala začínať na 0,5 % HDP a postupne sa zvyšovať na 1 % a tak ďalej a tak ďalej, aby sme naozaj ten dlh začínali postupne stabilizovať, zvládať, pretože je dnes na veľmi vysokej úrovni. Je to vlastne viac ako, viac ako 60 %. To znamená, že sme prestrelili aj to posledné, posledné, posledný ukazovateľ, posledné kritérium v rámci zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Dali ste si za cieľ vyrovnané hospodárenie štátu do roku 2024 za predpokladu, že po kríze príde k zotavenie svetovej ekonomiky. Nuž je to síce váš cieľ, ale tento cieľ vám zároveň dáva, teda ako povinnosť vám to dáva spomínaný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, pretože podľa tohto zákona, ak je HDP viac ako 50 %, teda ak je dlh prepočítaný na percentá HDP vyššia ako 50 %, tak nesmie byť rozpočtovaný schodok a v roku 2024 sa vám končí táto úniková klauzula. To znamená, že vy vlastne musíte podľa súčasného znenia zákona, ak sa nezmení, v roku 2024 prísť do parlamentu s vyrovnaným rozpočtom.
Či sa vám to podarí vzhľadom na súčasnú situáciu a vzhľadom na prognózy, ktoré hovoria, že v roku 2024 budeme na úrovni dlhu 62,5 % HDP. Myslím, že je to absolútne nerealistické. Ale to, čo by sme naozaj mali pripravovať, je spomínaná konsolidácia verejného dlhu, aby sme začali jednotlivé výdavky štátneho rozpočtu znižovať, aby sme začali zlepšovať výber dane, aby sme naozaj situáciu v ekonomike začali postupne, ale stabilne zlepšovať.
Ako ďalší cieľ ste si zaviedli, ste si napísali, že chcete zaviesť dane z nehnuteľností na hodnotovom princípe a chcete zvyšovať spotrebné dane penalizujúce negatívne externality. Zavedenie dane z nehnuteľnosti na hodnotovom princípe vyvolalo najmä v priestore sociálnych sietí naozaj veľmi veľké znepokojenie, veľké emócie, pretože sa do médií dostali len určité čiastkové informácie o tom, čo sa vlastne pripravuje. Ako bude vyzerať tá daňová reforma, reforma daňového mixu a ministerstvo financií neskôr prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrilo informáciu, že ubezpečuje občanov, že pripravovanou daňovou reformou sleduje zlepšenie života občanov a nie naopak. Tak ako v iných prípadoch aj v prípade zmien v daniach budú zohľadnené sociálne aspekty spoločnosti a tak ďalej.
Na sociálnych sieťach sa vyskytla informácia, že napríklad v Bratislave pri jednoizbových bytoch by tá zvýšená daň mala spôsobiť nárast až o dvetisíc eur, dvojizbových bytoch dvetisíc štyristo eur, pri trojizbových bytoch tritisíc dvesto eur a tieto informácie možno nie sú podložené na nejakých reálnych podkladoch, ale to, čo by si ministerstvo financií alebo vláda ako taká mala naozaj vziať z tejto celej situácie, je to, že je treba naozaj komunikovať tak, aby to bolo naozaj jasné aj pre širokú laickú verejnosť. Aby sa nestalo, že určité čiastkové informácie sa potom takýmto spôsobom pretransformujú až do takýchto hoaxov, pretože naozaj to spôsobuje v spoločnosti veľmi negatívne emócie a v súčasnej situácii potrebujeme naozaj presný opak.
Minister financií v médiách viackrát avizoval, že ten, kto má nadštandardný majetok, mal by byť solidárny a platiť vyššie dane ako ten, ktorý ma majetok tej tzv. bežnej hodnoty. Aj medzinárodné organizácie odporúčajú zaviesť progresívnu daň z nehnuteľností, to znamená vyššie sadzby pri nehnuteľnostiach s vyššou trhovou hodnotou. Teda nie počítať to na základe výmery, ale na základe toho, akú má daná nehnuteľnosť trhovú hodnotu.
Avšak myšlienkou určovať sadzbu tejto dane nie za meter štvorcový, ale podľa hodnoty nehnuteľnosti nie je nápadom súčasného rezortu financií. Lebo o tejto myšlienke, ktorá sa nikdy nerealizovala, hovorila ešte v roku 2012 strana SMER a tiež podporila rétorikou zdanenie bohatých ľudí ich luxusného majetku. Vtedajší minister financií Peter Kažimír chcel zdaniť luxus centrálne, ale od toho plánu sa napokon upustilo a rozhodnutie prenechal mestám a obciam. Nebolo presne jasné, či sa v luxusných majetkoch myslia len luxusné vily alebo hoci aj majitelia bežných bytov avšak v lukratívnej lokalite. Vtedajšia vláda totiž nechcela špeciálnou daňou zaťažiť majiteľov veľkých domov, ktoré mali postavené v sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch.
Neskôr si mali v roku 2017 siahnuť hlbšie do vrecka tí, ktorí boli, ktorí bývali vo viacpodlažných nehnuteľnostiach, čo však tiež napokon neprešlo. A to je naozaj teraz otázka, akým spôsobom pripravuje ministerstvo financií novelu tohto zákona, kde sa bude zvyšovať alebo meniť spôsob výpočtu dane z nehnuteľností na hodnotovom princípe, aby sme zabezpečili to, že nebudú vyššou daňou potrestaní ľudia, ktorí si to nezaslúžia. Teda ľudia, ktorí možno bývajú v nejakých lukratívnejších lokalitách, ale mnohokrát sú tie byty alebo domy veľmi staré a nemali, nebolo by patrné a hneď ľudí ktorí patria, ktorí sú už v dôchodkoch ich zdaniť nejakou vyššou daňou. Verím, že dostaneme čoskoro odpoveď. Nemyslím teraz len parlament alebo odborná verejnosť, ale naozaj široká verejnosť, aby sme sa tomu vedeli aj prípadne postaviť.
Ďalší bod, ktorý zostal v programovom vyhlásení vlády ešte z minulého dokumentu je zanalyzovanie možností zavedenia tzv. reverse charge. Neviem teda, či sa tejto veci za posledný rok niečo konkrétne urobilo, nepostrehol som žiadne výsledky ani žiadne, ani žiadne analýzy. Keďže už jeden rok prešiel a tri roky sú pred nami, je podľa mňa potrebné začať s touto vecou veľmi dôrazne, pretože je to jedna z možností, akým spôsobom môžeme zvýšiť výber daní bez toho, aby sme zvyšovali sadzbu dane, to znamená, to, čo v súčasnosti pripravuje alebo uvažuje minister financií zvýšiť dépeháčku, by nebolo potrebné, keby sme dokázali výber tejto dane oveľa viacej zefektívniť a tie daňové úniky, ktoré sú dnes na úrovni rádovo v miliardách eur, by sme pomocou reverse charge dokázali vrátiť naspäť do štátneho rozpočtu a nemuseli by sme zvyšovať nejakým spôsobom dépeháčku.
Ďalej naším cieľom je, že vaša vláda chce zanalyzovať doterajšie fungovanie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti v spolupráci s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť a chcete predložiť návrhy potrebné na jeho zlepšenie. Táto, táto vec začala už minulý rok ešte predchádzajúca vláda, kedy sa vytvorila akási pracovná skupina aj za účasti členov opozície a začalo sa pracovať na tom, aby sa tento zákon zefektívnil, zlepšil. Aby sa konečne zaviedli výdavkové stropy, aby sme zlepšili vlastne akúsi vymožiteľnosť tých jednotlivých opatrení, ktoré v tom zákone sú v súčasnosti uvedené, ale nie sú efektívne.
Bohužiaľ, príprava tohto zákona sa úplne zasekla. Už niekoľko mesiacov sa neurobilo vôbec nič. Máme len informáciu, že sú nejaké nezhody v koalícii, že sa neviete medzi sebou dohodnúť a kto na tomto v konečnom dôsledku trpí, sú práve občania Slovenskej republiky, ktorí potrebujú, aby zákon o rozpočtovej zodpovednosti bol efektívny, aby bol čím skôr v platnosti, aby sme konečne dlh začali normalizovať, stabilizovať a aby vláda bola tiež zaviazaná týmto zákonom prijímať také opatrenia, ktoré budú viesť k zlepšeniu ekonomickej situácie.
Bohužiaľ, dnes súčasné znenie tohto zákona je veľmi slabé a ak budete pokračovať v týchto nezhodách na základe požiadaviek jednej koaličnej strany ďalej, tak, bohužiaľ, sa nijakým spôsobom táto situácia nebude ani zlepšovať.
Ešte v predchádzajúcom cieli som hovoril, že chcete zvyšovať spotrebné dane penalizujúcich negatívne externality. Tam ste už prijali zákon, v ktorom ste zvýšili daň z tabaku, teda z cigariet. Ja však chcem upozorniť ešte na jednu veľmi dôležitú negatívnu externalitu, ktorú už mnohé krajiny v Európe aj vo svete začali vyššou daňou zdaňovať. Naposledy to bolo napríklad v Poľsku, náš najbližší severný sused, a to je práve daň z cukru. Cukor ako látka, ktorá je dnes už mnohými odborníkmi považovaná za veľmi nebezpečnú najmä v množstvách, v akých ich ľudia, občania bežne konzumujú, je potrebné, aby sme túto externalitu začali minimalizovať a ja navrhujem, hovorím to úplne otvorene ako člen opozície, zaviesť daň z cukru, aby výrobky, ktoré obsahujú, ktoré obsahujú vysoké množstvo tejto látky, ktorá naozaj má veľmi negatívne zdravotné dôsledky, a tým pádom aj zvyšuje výdavky nášho zdravotníckeho systému, bude potrebné zaviesť, aby sme jednak znížili spotrebu tohto cukru, aby sme zároveň aj možno takýmto spôsobom dostali do štátneho rozpočtu potrebné financie.
A poslednú, ktorú chcem spomenúť, dosť na to, že mi zostalo už len pár minút. Vláda Slovenskej republiky chce podporiť zlepšovanie finančnej gramotnosti občanov s osobitným dôrazom na finančné vzdelávanie žiakov, študentov a pedagógov. Podporiť tak nielen zodpovedné hospodárenie rodín, lepšie investičné rozhodnutia obyvateľov vrátane dôchodkového sporenia, vyššiu ochranu zraniteľnej skupiny pred úžerou, ale aj celkovú finančnú stabilitu na Slovensku. Tento cieľ sa môže zdať na prvý pohľad ako menej dôležitý pri tých všetkých ostatných. Ja si však uvedomujem, že práve tento cieľ je nesmierne dôležitý v tej celej mozaike toho, ako môžeme pomôcť zlepšiť situáciu, finančnú situáciu našich slovenských rodín, pretože tá finančná negramotnosť, ktorá dnes na Slovensku je, ukazujú viaceré štúdie, podľa ktorých sa finančná situácia slovenských rodín stále zhoršuje, nie zlepšuje. Napríklad naposledy spoločnosť FinGO.sk nedávno uverejnila správu, podľa ktorej viac ako 430-tisíc Slovákov si nemôže dovoliť auto, telefón či práčku. Majú problémy čeliť nečakaným finančným výdavkom alebo si nemôžu dovoliť udržiavať doma primerané teplo. Slováci skončili na nelichotivom ôsmom mieste spomedzi dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie v rebríčku tzv. materiálnej deprivácie. Medziročne sme sa prepadli až o dve miesta, pričom len za jeden rok pribudlo v tejto skupine ďalších 50-tisíc ľudí.
Ja som si všimol, že Národná banka Slovenska pustila taký program, myslím, že 5 peňazí sa to volá, kde sa snaží určitým spôsobom zlepšovať tú finančnú gramotnosť, avšak podľa môjho názoru je to veľmi nedostatočné a chcem požiadať novú vládu pod vedením Eduarda Hegera, ktorý bol minister financií, aby si zo svojej pozície dal na tomto cieli veľmi záležať, aby sme naozaj začali veľmi výrazným spôsobom zlepšovať finančnú gramotnosť občanov, pretože rozhodnutia, ktoré robia ľudia, a to viem z vlastnej skúsenosti, sú naozaj mnohokrát také, že by sa aj mohli, mohli vlastne urobiť oveľa lepšie rozhodnutia a mohli sme ich kľudne vystríhať.
No a naposledy taká posledná a veľmi dôležitá vec, ktorú by som, na ktorú by som chcel teda odpoveď, je, akým spôsobom postupne začneme vyrovnávať náš štátny rozpočet, ktorý sa vláda, ešte za vlády SMER-u si to zaviazala, jeden rok už vyzeralo, že ten vyrovnaný rozpočet budeme mať, nakoniec sa tiež od toho upustilo. Chcem teda vedieť nejakú koncepciu toho, akým spôsobom ideme najmä znižovať výdavky štátneho rozpočtu namiesto toho, aby sme zvyšovali dane, tak ako to bolo avizované.
Myslím si, že je veľmi potrebné, aby sme do tejto diskusie zapojili širokú odbornú verejnosť, pretože myslím si, že každý vie a chce do tejto diskusie pomôcť, aby sme naozaj konečne začali tú situáciu v oblasti štátneho rozpočtu zlepšovať, aby sme už konečne mohli aspoň prvýkrát v ére existencie Slovenskej republiky dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet a následne prebytkové rozpočty, aby sme postupne začali splácať tie dlhy, ktoré tu narobili všetky vlády od roku 1993.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2021 o 11:27 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video