3. schôdza

24.3.2020 - 25.3.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 17:15 hod.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

17:12

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pán poslanec Valocký.
Skryt prepis

24.3.2020 o 17:12 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:14

Jozef Valocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Kuffa, veľmi dobre si spomenul veci z tohoto zákona a mňa zaujíma, ak by potom aj pani ministerka alebo pán, pán spravodajca, prečo vlastne máme skúmať všetky dáta. Veď predsa, ja by som aj súhlasil s tým, ak niekto má, je pozitívne testovaný na koronavírus, ak mu bola uložená karanténa, dobre, nemám problém s týmto, žeby sa tento človek monitoroval, ale v podstate iba jeho pohyb, nie odpočúvať hovory, nie sledovať jeho dáta na internete a tak ďalej.
Ďalej pán poslanec Kuffa veľmi dobre spomenul, čo s ľuďmi, ktorí nemajú telefón.
Ďalšiu otázku mám, predstavte si, že som monitorovaný, nechám telefón doma a idem vonku. Veď ľudia sa veľmi rýchlo vynájdu.
Ďalšiu otázku mám, čo ak, pani ministerka, vlastne keď niekto by podal ústavnú sťažnosť na tento zákon, že je veľmi, je veľký zásah do jeho, jeho ľudských práv, ako by to asi dopadlo. A ja v tomto vidím veľmi ľahkú situáciu zmierniť tento zákon, tak ako povedal pán spravodajca Dostál, monitorovať identifikovaných ľudí, neni s týmto problém, ale monitorovať iba ich pohyb.
A po ďalšie, môže vláda vyhlásiť mimoriadny stav a je to vy-ba-ve-né a nemusíme tu o tom vôbec rokovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 17:14 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:14

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pán poslanec Kazda.
Skryt prepis

24.3.2020 o 17:14 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:15

Radovan Kazda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som chcel reagovať na pána poslanca Kuffu aj pána Mazureka, ktorí spomínali o tom, že sa tu bude šíriť, že teda Úrad verejného zdravotníctva bude poznať obsah e-mailov a správ a hovorov. To nie je pravda. Podľa toho návrhu, ktorý je predložený, sa týka iba § 63 1b až d, netýka sa § 1, teda 63 ods. 1a, obsahu prenášaných správ. Takže ten príbeh bol síce pekný, ale chápem, že ste si ho nechceli pokaziť pravdou, ale tak faktom je, že nebude predmetom tejto úpravy obsah prenášaných správ.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 17:15 hod.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:15

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Cigániková.
Skryt prepis

24.3.2020 o 17:15 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:16

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Kuffa, čo ste predviedli, je nebezpečný náboženský fanatizmus a nič iné. Vy hovoríte, že nikto nezomrie na koronu? Veď vo svete zomrelo doteraz 16 365 mŕtvych, to všetci boli čo? Alebo keď možno boli len neveriaci, to je v poriadku, keď tí umierajú? 267 840 ľudí bolo potvrdených prípadov. Potvrdený prípad nie sú, nie; korona nie je nebezpečná len pre tých, ktorí zomreli, ale aj pre tých, ktorí ju prekonajú, pretože korona spôsobuje tzv. fibrózu pľúc. Vám sa neokysličuje krv, keď to máte. Tam, tam prichádza k fatálnym dôsledkom, človek nie je okysličený, má vážne problémy doživotne. Šesťsto ľudí denne, vyše 600 ľudí v Taliansku zomrie. Ako to, že, že nikto nezomrie?
A čo sa týka kostolov, veď to je ideálne miesto na množenie koronavírusu. Veď si zoberte sväteničky, spoločné modlitebné knižky v kostoloch, ružence, znak pokoja podaním rúk, spoveď, hostia, veľa ľudí na jednom mieste, toto všetko len podporuje množenie toho vírusu. Ja by som vás chcela veľmi pekne poprosiť, aby sme akože naozaj boli vecní, našu krajinu nezachráni Pán Boh. Keby ju chcel zachraňovať, tak by tú koronu nemáme. Našu krajinu si aj našich ľudí si musíme chrániť sami a začnime podporou tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 17:16 hod.

Mgr. MBA

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:16

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pán poslanec Tomáš.
Skryt prepis

24.3.2020 o 17:16 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:18

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Kuffa, máte absolútnu pravdu, že asi najväčšou časovanou bombou na Slovensku je v súčasnosti tento parlament, pretože sme asi najväčším verejným zhromaždením, aký, aké v súčasnosti sa stretlo v našej krajine, v našom štáte. Ja preto v tomto kontexte nerozumiem rozhodnutiu predsedu Národnej rady, že nechal pokračovať v tejto schôdzi po informáciách, že pán poslanec Baránik z SaS je podozrivý, že by mohol byť nakazený koronavírusom. Nerozumiem, prečo nepadlo racionálne rozhodnutie a sme nenechali testovať pána Baránika a Národná rada sa mala zísť až potom, čo by sme poznali výsledok toho testu. Nerozumiem, ale dobre, pretože vyzývame všetkých občanov na zodpovednosť, ale sami my sa nesprávame zodpovedne. A teraz to nehovorím len kvôli nám, ale aj kvôli ľuďom, medzi ktorých sa vlastne o chvíľu rozídeme. A namiesto toho prijímame úplne nezmyselné zákony, nezodpovedné zákony, pretože ešte by som chápal, že potrebujeme lokalizovať ľudí, ktorí sa nesprávajú tak, ako sa správať majú, ale už naozaj nerozumiem tomu, prečo aj musíme vedieť, s kým telefonovali, s kým sa bavili. Vy pravičiari to asi máte tak v krvi, pretože ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach sme tu mali tzv. pána Galka, teraz sme ho vyprevadili z parlamentu, a opäť idete urobiť to isté čo on. Monitorovať ľudí len pod záštitou nejakého vyššieho verejného záujmu.
Prosím vás, nerobte to, dohodnime sa a dajme nejaké pozmeňujúce návrhy, urobme iba to, čo máme, ale nechcite, aby sa tzv. vaša demokratická opozícia hneď nejakým ústavným valcom zmenila na eštebácku koalíciu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 17:18 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:18

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pán poslanec Čekovský.
Skryt prepis

24.3.2020 o 17:18 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:20

Kristián Čekovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážení kolegovia, chápem, že keď poviete, že sa ide špehovať, tak je to silná emócia. A to, čo mnohí robia, je, že pracujete s emóciou ľudí a vyvolávaním strachu. Len pozor, aby ste v zápale emócie neprestrelili nedávny pokus poslancov z ĽSNS hodiť vírus na migrantov. Nevyšiel úplne asi podľa ich predstáv, pretože zakrátko zistili, že na Slovensko sa v skutočnosti vracajú Slováci pracujúci zo zahraničia. Ale ak tu mienite pokračovať, tak v poriadku, je to vaše právo. Je skutočne zaujímavé sledovať, ako mnohí, ktorí teraz návrh kritizujú, pravidelne na sociálnych sieťach obhajujú totalitné režimy, aké sú skvelé, pretože si úžasne s vírusom poradili, ale ak príde naša krajina s návrhom na zaznamenávania, a teraz pozor, lokalizačných služieb, lokalizácie telefónu, tak sa idete postaviť na hlavu, ako ideme ničiť slobodu.
A teraz to podstatné, keďže niektorí tu už citovali najznámejšie osobnosti o tom, ako si ideme podkopávať slobodu. Ja sa pýtam, slobodu koho alebo čoho. Vášho mobilného telefónu? Tu sa niekto rodí s mobilom v žalúdku? Ak sa chcete slobodne pohybovať, necháte predsa mobil na poličke. Ale ja chápem snahu ministerstva spravodlivosti, že aj táto možnosť pomôže zachytiť čo najviac prípadov, keď ľudia porušujú karanténu, a to aj formou lokalizačných služieb.
Ešte raz, lokalizačné služby, to je to, čo dnes robia desiatky aplikácií, ktoré máte nainštalované v telefóne a sledujú vašu polohu. A tak ako si môžte vypnúť tieto lokalizačné služby vo vašom telefóne, tak sa vypne aj účinnosť tohto zákona hneď, ako sa skončí mimoriadna situácia. Máte to napísané v tom zákone, neviem, či ste si to prečítali v tom návrhu, a rovno je tam aj vymedzené, kto a za akých okolností môže tieto údaje zbierať.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 17:20 hod.

Kristián Čekovský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom