65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:18 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:00

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Zahorčák, pán primátor Michaloviec, tvoje vystúpenie bolo smerované na fakt, poviem, vysvetľujúcej odbornej úrovni, kde si sa venoval tomu, že kde sa vlastne aktuálne nachádzame. No a nachádzame sa, nachádzame sa tam, kde sme sa ocitli, a to 23. 4. 2022, kde na Slovensku prestal existovať právny štát a koniec demokracie. Dvadsiateho apríla tak poviem, že začala doba temna, kde sa opozícii zatvárajú ústa putami touto fašistickou diktatúrou, mafiou a terorom, ktorý tu zavádza vládna koalícia. Keď som si mal možnosť dnes prečítať vyjadrenie šéfa Najvyššieho súdu pána Klimenta, ktorý hovoril o tom, že v kontexte nelegálnych nahrávok z chaty, kde vyšetrovateľ, ktorý toto zadal a ktorý toto riešil, je trestne stíhaný, kde všetci potvrdili, že išlo o nelegálne nahrávky a vyšetrovateľ je, zopakujem ešte raz, za to trestne stíhaný, tak predseda Najvyššieho súdu vo veci právnika Paru povie, že on si aj tak myslí a berie tieto nahrávky z chaty ako za legálne.
Dámy a páni, na Slovensku už nie sú žiadne mantinely. Tak ako som povedal je tu totálny rozpad právneho štátu a koniec demokracie, a to, čo si dovoľujú jednotliví predstavitelia, niektorí, podotýkam, predstavitelia či NAKY či špeciálnej prokuratúry alebo Najvyššieho súdu, sú bezprecedentné veci v 21. storočí v demokratickej krajine.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:00 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:02

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán podpredseda.
Pán kolega Zahorčák, ako primátor veľkého okresného mesta naozaj vnímate problematiku tejto nezmyselnej, vykonštruovanej a naozaj totálne spolitizovanej frašky, ktorá sa tuná v pléne Národnej rady Slovenskej republiky odohráva v tejto rokovacej miestnosti, ale táto fraška sa zároveň odohráva na celom území Slovenskej republiky. Pretože takto exponovaný politický proces ešte nikdy v histórii Slovenskej republiky nebol.
Čo sa týka ľudí, ktorí sa na túto tému pozerajú iba naozaj ako na komplot dôkazov, "dôkazov", tak nemôžu sa na túto celú problematiku pozerať inak, iba ako na jasnú, legálnu a vopred naplánovanú politickú objednávku, pretože je veľmi jednoduché, ak z pozície vládnej moci a čelných predstaviteľov štátu budeme alebo budú likvidovať svojich politických oponentov takýmto podlým a nekalým spôsobom, pretože vedia, že v priamom politickom, čestnom boji, ktorý si povieme tuná v pléne Národnej rady Slovenskej republiky alebo vo verejnom priestore, táto vládna verchuška, ktorá tuná naozaj ľudí klame už dva roky, by jednoducho neuspela. Čiže ľudia nie sú ani hluchí, ani slepí, a človek, ktorý len trošička vie čítať medzi riadkami, vie jasne, že SMER bez svojho lídra je jednoducho stranou slabou, ale čo sa týka situácie, ktorú si oni možno neuvedomujú, vzniká z toho taký jeden zvláštny precedens, že ak táto ich kompilácia, ak tento ich komplot naozaj nevyjde, tak takú facku po nose, akú si sami vlastne strelili, ešte toto volebné obdobie nedostal nikto.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:02 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:04

Ľubomír Vážny
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec, ďakujem za ten historický exkurz do doby spred 70. rokov, ale aj do tej historicky vzdialenejšej doby. Veľmi správne si spomenul zmeny zákonov, ktoré boli úplne za čiaru, čo sa týka predvolebných sľubov, a to zákon policajného prezidenta alebo zákon, ktorý sa upravoval z dôvodu osadenia si svojho špeciálneho prokurátora, to bolo asi za štyri čiary ďalej, a tak isto tie zákony ohľadne súdnej mapy, ktoré si spomenul a čo je vlastne ich výsledkom. Ale opomenul si tie zákonné zmätky, ktoré boli realizované pod rúškom anticovidových opatrení skoro vždy v skrátenom legislatívnom konaní. Žiaľ, výsledkom vášho experimentu, milá koalícia, vo zvládnutí COVID-u-19 bolo nepovinné, ale v praxi viac-menej povinné testovanie, ktoré výrazne zvýšilo mortalitu Slovákov v porovnaní s inými krajinami.
Taktiež si spomenul, pán poslanec, správne cenzúru a chcem tiež zdôrazniť, že v cenzúre ide ruka v ruke s vymývaním hláv na dennodennej báze. Dneska som bol svedkom ohľadne veľmi dobrej, veľmi dobrej priečky umiestnenia sa Slovenska s okolitými krajinami alebo s členskými krajinami Európskej únie z pohľadu slobody tlače. No toto je výsmech. Dnes oveľa viac ako hocikedy v minulosti platí ten socialistický alebo komunistický vtip ohľadne denníkov. Tento bol konkrétne denníka Pravda, ktorý vtedy pred štyridsiatimi rokmi sa hovorilo, čo je na Pravde pravda? A odpoveď bola: iba dátum. A dneska to platí vo všetkých mainstreamových tlačových médiách a dnes cez vymývanie hláv idete konštatovať, som dneska to zazrel v TA3, že Slovensko sa umiestnilo na historicky najlepšej priečke v slobode tlače. No s pánom bohom za takýto štát.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:04 hod.

Ing.

Ľubomír Vážny

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:06

Marián Saloň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vilko, ja sa ti chcem veľmi poďakovať za tvoje vystúpenie jednak, že si skúsený primátor, ktorý ukázal aj zo svojej pozície, že ako sa rieši migračná kríza na schengenskej hranici, čo ocenil aj minister vnútra, ktorý ťa pozval na tlačovú besedu, na ktorej si nebol, tak na druhej strane si ukázal ten tvoj historický pohľad ako skúseného pedagóga a presne si opísal, že ako jednotlivé režimy sa vysporadúvali s ľuďmi, ktorí predstavovali nepohodlný názor. Len je smutné a zarážajúce, že dnes sme v 21. storočí a dnes hovoríme o tom, že ideme opozičnému lídrovi zatvoriť ústa tým, že ho chceme dať do väzby a likvidujeme ľudí, ktorí majú iný názor ako vládna moc. A to je na tom celé smutné a presne ja stále sa opakujem, že to, na to poukázal aj nebohý generál Lučanský, ktorý pri svojom odchode z pozície prezidenta policajného zboru poukazoval na to, že vláda má záujem politicky vplývať na policajný zbor a on sa na to dívať nemôže. A potvrdili to aj tie nahrávky slávne, legálne, vyšetrovateľov, kde hovorili o SMER-e ako o hlavnej úlohe spraviť z nich zločineckú skupinu a potvrdzoval to ďalej aj policajný prezident vo svojich vystúpeniach, kde jasne dával najavo, že čo je zámerom, keď dopredu informoval, dopredu zastrašoval, či už opozičných politikov, ale aj neskôr koaličných politikov, že aj na nich dôjde. Tak to je presne to a táto forma politizácie je veľmi nebezpečná, keď sa zneužíva trestné právo voči, voči opozícii, ktorá kritizuje vládnu moc, a hlavne, keď vládna moc nevie preukázať svoju kvalitu ničím iným, ako likvidovať opozíciu a nie ako pomáhať svojmu národu v ťažkých sociálnych časoch.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:06 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:08

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán primátor, kolega Vilko Záhorčák, chcem ti poďakovať za to, ako si nám urobil taký historický exkurz toho, čo sa dialo v 50. rokoch a myslím si, že je to veľké memento tomu, čo sa momentálne deje na Slovensku. Ak si dobre pamätám, v ´89. roku tu všetci štrngali kľúčami za to, aby bola sloboda slova, aby boli, bol tu právny štát, aby každý si mohol povedať to, čo chce, a podobne ako v 50. rokoch sa tu dejú procesy, ktoré sú presne proti tomu, za čo tu niektorí sa tvária, že veľmi silne bojovali. V 50. rokoch, áno, pekne si popísal tie tri etapy, kde teda tú prvú etapu, tzv. revanš, vyrovnávanie účtov medzi jednotlivými aktérmi tohto politického boja. Potom tu boli politické súdy v roku ´50 až ´52, kde sa stíhali od národných socialistov, sociálnych demokratov, kresťanských demokratov a až po tzv. buržoáznych nacionalistov, ktorých tu vládna moc si vytvorila, a nezabudol si spomenúť aj cirkev, ktorá bola prenasledovaná, aj to v duchu toho, toho výroku, o ktorom sme viackrát hovorili, že keď zatvárali odborárov, tak mlčal som, lebo som nebol odborár, keď zatvárali komunistov, tak isto som mlčal, lebo som nebol komunista a keď zatvárali Židov, tak isto som mlčal, lebo nebol som Žid a až zatvorili mňa a už sa ma nemal kto zastať. Čiže toto momentálne sa tu momentálne deje. Ide sa tu likvidovať, ĽSNS sa v podstate už pomaličky podarilo zlikvidovať. REPUBLIKA sa ide likvidovať, celý SMER sa chce zlikvidovať. Čiže celá opozícia sa zlikviduje a potom tu má vládnuť táto zločinecká skupina, ktorá, ktorí si hovo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:08 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:10

Jozef Valocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán poslanec, mňa zaujala tá stať tvojej rozpravy, kde si hovoril, ako to bolo v tých 50. rokoch a ešte aj dávnejšie predtým. Čiže bolo treba nájsť terč. Terč sa našiel, terč je Robert Fico. Potom bolo treba urobiť mediálnu kampaň, aby sa tento terč počiernil a očiernil, aj to sa udialo. Môžu kolegovia potvrdiť, keď máme tlačovku napríklad o zdražovaní alebo máme tlačovku o energiách a podobne, tak čo sa pýtajú novinári? Pán poslanec Fico, kde ste plával? Áno? Čiže terč je, mediálny obraz je, a keď máme tieto dve veci, ako ty si spomínal v rozprave, tak ho treba zavrieť. Ale keďže nevieme, či máme také dôkazy, aby bol odsúdený, tak ho radšej preventívne zatvorme. Ja hovorím, že ako neprávnik, že to je preventívna väzobná mučiareň a potom ten človek vyjde von a keďže náhodou by ho napríklad Najvyšší súd alebo iné súdy oslobodili, no nevadí, však už sedel. Tak ho tam nechajme aspoň päť rokov, však už sedel, alebo tri roky alebo dva roky, no a potom už je jedno, či bude odsúdený, alebo nebude odsúdený. Toto, toto sa deje na Slovensku a to je, to je niečo hrozné.
A som rád, že si to vlastne popísal, popísal si to trošku jemnejšie a ja to prekladám v podstate do ľudskej reči tvrdšej. Ale takto to celé u nás funguje. Čo na to sa dá povedať? Nič. Len voľby a zmena tejto vlády.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:10 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:12

Vladimír Faič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán poslanec Zahorčák, tvoje vystúpenie je cenné najmä v tom, že si tu jasne a plasticky preukázal a zdôvodnil, že ak sa moc v histórii vždy rozhodla zatočiť s niekým, či už s nejakými skupinami alebo s konkrétnymi ľuďmi, tak vždy to, samozrejme, nasledovali, nasledovalo mediálne krytie, prípadne iných ľudí, ktorí to mali podporiť a ktorí jasne preukázali, že to tak musí byť bez toho, a by bol pripustený iný názor, iný pohľad na vec a aj iné myslenie, samozrejme.
Aj v tejto súvislosti v tejto téme, ktorú prerokovávame, som sa dočítal, že vlastne parlament by nemal váhať a mal by vydať Roberta Fica do väzby, pretože sa tým nenaruší, nenarušia počty poslancov v parlamente, pokiaľ sa týka jednotlivých strán alebo najmä teda koalície. No z tohto mi, pripadá mi to tak, ako keby poslanci v Národnej rade boli, boli nejaké kusy alebo, alebo teda ľudia, ktorí sú naskladaní a nespraví to po formálnej stránke žiaden prevrat v parlamente, pretože tie počty sú jasné. Tieto názory absolútne opomínajú, že parlament je vlastne najvyšším zákonodarným a ústavným orgánom, že tu má každý poslanec právo slobodného výkonu mandátu a že lídri politických strán, z ktorých je poskladaný parlament, majú právo na politickú činnosť a v politickej súťaži presadzovať svoje názory. Toto sa absolútne opomína a ísť takýmto spôsobom formálnym, že sa nenarušia počty v parlamente, to je čosi nevídané.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:12 hod.

RSDr.

Vladimír Faič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:14

Martin Nemky
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo.
Pán kolega Zahorčák, ďakujem aj tebe za tvoje vystúpenie. Asi to treba zopakovať. Hovoril si tu o, opäť o ústavnosti, demokratickom štáte. Ja len zopakujem, šestnásť rozhodnutí Ústavného súdu o porušení základných ľudských práv a slobôd. Rozhodnutia Generálnej prokuratúry, stanoviská odbornej obce ako dekana pána Burdu, stanoviská bývalých elitných vyšetrovateľov atď. atď. My sa dneska nebavíme o našom predsedovi, ale bavíme sa o mandáte poslanca Národnej rady ako takom. Bavíme sa o tom, ako je popierané právo poslanca Národnej rady vystupovať. Za to je predseda najsilnejšej opozičnej strany dneska obvinený. Kladie sa mu za vinu, že manipuluje verejnú mienku prostredníctvom konferencií, prostredníctvom tlačových správ, tlačových vyhlásení, čiže popierame základnú úlohu poslanca Národnej rady. Tak, takisto si hovoril na to, aby sme sa zamerali na to, že platí staré slovenské príslovie ´pozri, kto to hovorí´. Dneska bývalý politik človek, ktorý nenávidel SMER, Daniel Lipšic žaluje predsedu opozičnej strany Roberta Fica. Na toto sa treba zamerať, že či je za tým nejaký politický podtón, alebo k čomu to smeruje.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:14 hod.

Ing. MBA

Martin Nemky

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:16

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Zahorčák, ďakujem za tvoj historický exkurz do toho, ako fungovali v našej histórii totalitné režimy a čím boli charakteristické. A dnes vidíme, že sa v zásade vraciame práve do tohto času totalitných, totalitných režimov a totalitných procesov, ktoré sa snaží zaviesť súčasná vládna koalícia. Ak by tak nebolo, tak je vznesené obvinenie a orgány činné v trestnom konaní štandardne konajú, môžu robiť úkony, môžu vyšetrovať a môžu dospieť k nejakému rozhodnutiu či podaniu obžaloby alebo zastaveniu tohto trestného stíhania, kde následne by rozhodoval súd a bola by šanca na spravodlivý súdny proces.
My sme však svedkami toho, že je potrebné predsedovi, lídrovi najsilnejšej opozičnej strany zavrieť ústa tým, že ho zavrieme do väzby. A treba sa pozrieť aj na to, že kto to chce urobiť. Treba sa pozrieť na to, že toto celé obvinenie je založené na výpovediach spolupracujúcich obvinených, ktorí sú honorovaní nejakými odmenami za to, že takéto veci udávajú a treba sa pozrieť, že kto bol ich právnym zástupcom. Nebol náhodou pred tým, ako stal špeciálny prokurátor špeciálnym prokurátorom právnym zástupcom práve týchto kajúcnikov? A tento človek je teraz na čele inštitúcie, ktorá podáva návrh... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:16 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:18

Marián Kéry
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Zahorčák, ja začnem tým, že chcem spomenúť, že ty si veľmi skúsený a zdatný politik a dokázal si to tým, že v Michalovciach ťa už štvrtýkrát po sebe zvolili za primátora mesta. Z pozícií primátora sa prakticky na dennej báze stretávaš s ľuďmi a preto veľmi dôverne poznáš ich problémy a starosti. Spolu so svojimi kolegami starostami a primátormi si sa v poslednom období ocitol už viackrát v prvej línii, čo sa týka vážnych problémov. Najskôr to bolo obdobie pandémie, kedy vláda Slovenskej republiky častokrát hodila na plecia samosprávy všetky problémy a kompetencie so zabezpečovaním napríklad povinného testovania a teraz druhýkrát sa so svojimi kolegami ocitáš v prvej línii pri riešení krízy utečencov a migrantov, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. Preto by ma zaujímalo, či by si mi mohol povedať, koľkokrát si bol kontaktovaný priamo či už ministrom vnútra Mikulcom alebo niekto kompetentným z ministerstva vnútra?
Chcem oceniť aj fakt, že si sa venoval takému historickému exkurzu a hľadal si paralelu toho, čo sa dialo nespravodlivo a skrivodlivo v minulosti s tým, čo sa deje teraz s lídrom opozície predsedom SMER - sociálna demokracia Robertom Ficom a naozaj aj ja vidím v tej histórii veľké množstvo paralel a je mi z toho smutno.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:18 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video