6. schôdza

20.4.2020 - 30.4.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:46 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:24

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ako predseda školského výboru chcem poďakovať pánu poslancovi, pánu rektorovi za jeho konštruktívne vystúpenie aj za konkrétne veci, ktoré spomenul. Samozrejme, tá realizácia programového vyhlásenia vlády a ďalších prípadných záujmov alebo nejakých aktuálnych vecí bude závisieť na našej dobrej spolupráci. Veľmi radi si vypočujeme odborné pripomienky, v tomto prípade z vysokoškolskej obce, a verím, že dosiahneme spolu dobré výsledky nie pre politické strany, ale pre školstvo, pre žiakov, študentov a celé Slovensko.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:24 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:24

Peter Cmorej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, ja by som sa chcel venovať témam, ktoré tu, myslím, že ešte v rozprave k PVV-čku neodzneli a považujem ich za svoje témy, a to konkrétne k dôchodkovému systému, k daniam a odvodom.
Začnem tými daňami a odvodmi. Ako iste viete, jeden z hlavných záväzkov SaS v predvolebnej kampani bolo znižovanie daní a znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia celkového. Jeden z našich hlavných sľubov bol, že dane sa určite zvyšovať nebudú.
Musím otvorene priznať, že presadenie týchto programových cieľov do programového vyhlásenia vlády sa stalo s príchodom koronakrízy veľmi náročným. Výpadky na strane príjmov sú naozaj veľké, budú veľké a znižovanie daní bude asi pomerne náročné. Explicitný záväzok na znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia sa nám tým pádom do programového vyhlásenia vlády prepašovať nepodarilo, aj keď sme sa s kolegom Mariánom snažili. Chcem však našich voličov ubezpečiť, že formuláciu "vláda Slovenskej republiky vytvorí predpoklady pre zastavenie rastu daňovo-odvodového zaťaženia" neberieme len tak akože a budeme na tom dôsledne trvať.
Takisto ma teší, že som do PVV-čka dostal záväzok, že sa pokúsime o návrat k osvedčenému jednoduchému princípu rovnej dane. Už sme to raz zažili, vieme, aké pozitívne efekty to malo, a sme pevne presvedčení, že rovnaké pozitívne efekty to bude mať aj druhýkrát, a najmä tým odstránime rôzne deformácie a zlepšíme motiváciu priznávať príjmy.
Prejdem k odvodom. Taktiež ako, ako pri daniach, odvody sú vlastne tiež príjmom štátu, takže ich znižovanie bude veľmi náročné, avšak som veľmi rád, že sa do programového vyhlásenia vlády dostali princípy, na ktorých je postavený odvodový bonus. Skúsim ich niektoré prečítať. Explicitný záväzok, že zjednodušíme legislatívu štátnych sociálnych dávok s využitím už existujúcich informácií a informačných zdrojov, ktorými štát disponuje. Žiaľbohu, dnes štát reálne nevie, komu vypláca koľko peňazí a za čo, lebo nie sú prepojené štátne systémy. Nevieme zistiť, koľko daní, alebo teda štát nemá na jednom mieste informáciu, koľko daní zaplatil napríklad človek, ktorý poberá niektoré príspevky. Toto pevne veríme, sme presvedčení, že sa za tieto štyri roky zmení a naozaj informácie budú naprieč rezortami, ale aj inými orgánmi ústrednej správy tiecť úplne prirodzene.
Dôležitý je taktiež záväzok, že znížime daňovo-odvodové zaťaženie nízkopríjmových skupín vrátane posilnenia odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových zamestnancov. Nemyslím si, že tu v pléne sedia znalci odvodového bonusu, ktorí by vedeli o ňom viacej ako bulvárne informácie, ktoré si mohli prečítať v médiách, prípadne na nejakých blogoch, avšak toto je ten hlavný princíp odvodového bonusu, aby sme vytvorili súbeh mzdy a dávky, aby sme podporili najmä tých nízkozarábajúcich a tých, ktorí si dneska nevedia z objektívnych príčin nájsť zamestnanie, lebo nevyprodukujú tú hodnotu minimálnej mzdy.
Prehodnotíme možnosti zmien daňovo-odvodového systému s cieľom jeho zjednodušenia a zefektívnenia a aj odbúraním nadmernej administratívnej záťaže a obnovíme reformný zámer zjednotenia výberu daní s cieľom vyberať dane a poistné jednou inštitúciou, a to Finančnou správou Slovenskej republiky. Je to ďalší princíp, ktorý máme z odvodového bonusu alebo ktorý bol zahrnutý v odvodovom bonuse. Chceme, aby komunikácia štátu, čo sa týka dávok a daní, prebiehala s jednou inštitúciou, a to s Finančnou správou, a chceme, aby bol, bolo významne odbúrané, aby bola významne odbúraná administratívna záťaž, zjednodušené vzorce na výpočet príjmu, teda odvodov, následne čistej mzdy a taktiež je veľmi dôležitý záväzok, že prehodnotíme efektívnosť výnimiek a zvýhodnení na strane daní a odvodov, ktoré v súčasnosti dosahujú až výšku 1,6 miliardy. Týmto dosiahneme zjednodušenie doterajšieho odvodového a poistného systému.
Čo sa týka dôchodkového systému, som veľmi rád, že obe ministerstvá, ktoré k tomuto, ktoré sú hlavné v tejto téme, aj ministerstvo financií, aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, berú túto tému vážne. V pôvodnej verzii programového vyhlásenia vlády sa stať o dôchodkoch objavila v oboch návrhoch, oboch ministerstiev a som rád, že konečne urobíme pozitívne zmeny, na ktoré minulá vláda, ak to mám povedať slušne, tak nemala odbornú kapacitu.
Veľmi dôležitý je záväzok, že budeme presadzovať dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. Veľmi dôležité v dôchodkovom systéme je informovanosť, aby ľudia vedeli, na aký dôchodok majú šancu dosiahnuť, keď raz do toho dôchodku pôjdu. Informovanosť je úplne kľúčová potom pre ďalšie rozhodnutia ľudí, ktoré robia ohľadom, ohľadom ich správania sa, čo sa týka dôchodkov, prípadného sporenia si na dôchodok v súkromným schémach, a z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby sme zaviedli tzv. oranžovú obálku, čo je pojem, ktorý je prebratý z Holandska, lebo tam v takej oranžovej obálke každému obyvateľovi raz ročne ide informácia, komplexná informácia, čo môžu očakávať na dôchodku, preto oranžová obálka. Nemusí to chodiť v obálke, žijeme v 21. storočí, úplne postačí, keď to bude elektronické, ale dôležité je, aby išlo o súhrnnú informáciu zo všetkých pilierov, teda oficiálnych pilierov, ktoré máme, to znamená z prvého, druhého a tretieho, s jasnými predikciami, čo môže daný dôchodca očakávať, kedy môže ísť do dôchodku a aký bude mať dôchodok.
Toto si vyžaduje zmeny vo všetkých troch pilieroch alebo teda mierna reforma je potrebná vo všetkých troch pilieroch a veľmi sa teším, že do programového vyhlásenia vlády sa dostal záväzok, že bude prijatý ústavný zákon, ktorý definuje základné parametre nielen druhého, ale aj prvého piliera. Je to dôležité preto, lebo prvý pilier musíme udržať zdravý a dlhodobo udržateľný, aby sa nám raz nestalo, že nebude na dôchodky. Dôležité je preto, aby sme si jasne povedali a jasne priznali, aké sú skutočné výdavky dôchodkového systému, že to nie je len tých 18 %, ktoré voláme dôchodkové poistenie, ale je to podstatne viac a dôležité je to aj preto, aby sme zamedzili takej volebnej, takej masívnej volebnej korupcii, aká sa tu objavila na konci minulej vlády. Ja viem, že je to veľmi ľúbivé rozdávať na poslednú chvíľu, obzvlášť dôchodcom, je to veľmi vďačná voličská skupina, avšak musíme si vždy povedať aj, kde na to zoberieme.
Ja pevne dúfam, že v takomto ústavnom zákone bude záväzok, bude za prvé, budú priznané skutočné výdavky na prvý pilier a bude tam záväzok, že pokiaľ niekto bude chcieť dôchodcom pridať, čo je úplne legitímne a ja by som bol rád, keby, keby im tie dôchodky rástli a významne rástli, tak bude musieť zároveň povedať, kde na to zoberie, ktoré dane zvýši alebo ktorému rezortu sa financie znížia.
Takéto niečo, takýto ústavný zákon sme dlžný našim deťom a nielen im, aj súčasným dôchodcom. Vyžierať špajzu je totiž možné len dovtedy, kým sa nájde niekto, kto vám tu špajzu vždy naplní. Ako aj dnes vidíme, nemusí to byť vždy také, také samozrejmé, že len prídeme a požičiame si. Ako ste možno mali možnosť zachytiť, tak už dneska, keď chceme predať naše dlhopisy alebo štátne pokladničné poukážky, tak nemáme niekoľkonásobný dopyt oproti tomu, čo chceme, ale sme radi, že tú miliardu, dve, ktoré potrebujeme, získame. Prednedávnom tu schvaľovali ďalších desať miliárd, aby sme mali peniaze aj v máji aj po máji.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.4.2020 o 9:24 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:35

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, členovia vlády, milí kolegovia, kolegyne, dovoľte mi niekoľko slov. V úvode mi nedá, aby som nespomenul tú skutočnosť, že ku programovému vyhláseniu vlády, k takémuto hrubému dokumentu, takto to ukážem (rečník zdvihol dokument do výšky), 121-stranovému, naozaj sme nemali čas a priestor na to, aby sme si to dostatočne preštudovali. Nehovoriac o tom, že ani sme nemali čas a dostatočnú možnosť na to, aby sme sa prihlásili aj do písomnej rozpravy, čo jednoducho tak ubehlo. Možno niektorí ste boli na to pripravení, ale keď sme sa mnohí kolegovia, ktorí sa chceli ako prihlásiť do ústnej rozpravy, nebolo to možné. Poprosím, aby tak v budúcnosti, najbližšie o štyri roky uvidíme, ktorá vláda tu bude, ale aby sa vytvoril tento priestor naozaj, aby dostatočne sme aj my boli informovaní, aby sme sa mohli prihlásiť do rozpravy aj písomnej. K takému rozsiahlemu dokumentu za 10 minút, no to je úplne... Dobre skúsim takto telegraficky.
Hneď v úvode, úvodná strana, ktorá je predložená vládou Slovenskej republiky: "Predkladáme svoj program v mimoriadne zložitej dobe pre Slovensko. Pandémia COVID-19 doslova paralyzovala svet, Európu, ako aj našu krajinu. Vláda preto od prvého dňa sústreďuje mimoriadne úsilie na minimalizáciu zdravotných rizík a ochranu (života) ľudí." Musím povedať, hneď úvod tejto strany, nedarí sa vám to napĺňať pri ochrane obyvateľstva COVID-u-19.
Aké veci sa dejú? Dejú sa veci také, že jednoducho naši občania, ktorí sa chcú vrátiť, nehovoriac o tom, opatrovateľky, ktoré protestovali deň či dva dozadu na rakúsko-slovenských hraniciach a boli aj testované na COVID-19, sa dali testovať s negatívnym výsledkom, nemôžu sa dostať na Slovensko bez toho, aby išli do týchto záchytných centier. Tie záchytné centrá nefungujú dobre. Veľmi zlé to je, lebo miešame tam ľudí, ktorí sú infikovaní na COVID-19, a zdraví ľudia. Nehovoriac o tom, ak na hranici zdokladujete vyslovene od lekára potvrdenie, že ste rizikovou skupinou, hlavne je to veľakrát u mnohých ľudí, ktorí majú problémy respiračného charakteru, sú to astmatici a podobne, na hraniciach policajti toto nerešpektujú, odvedú vás do záchytného centra, kde vám povedia, že je tam 24 hodín lekár. Nie je to pravda, nie sú tam tí lekári. Proste je z toho veľký zmätok a vystavujeme v podstate práve nebezpečenstvu týchto ľudí, možno zdravých, negatívnych, aby sa nakazili tými, ktorí sú sústredení v týchto záchytných centrách.
Máte tu krásnu vetu: "Osobitnú pozornosť budeme venovať chudobným, chorým, slabším." Kolegovia a kolegyne alebo vážená vláda, vypadla vám tuná taká vec, a to je rodina. Dodávame, aby ste sa venovali osobitne deťom a rodinám. Silná rodina chráni slabých, o chorých sa postará a nedovolí, aby jej členovia prepadli chudobe. To znamená, tie marginalizované skupiny, ktoré tam máte ako napísané, podpora silnej rodiny mnohé veci vyriešia, systém vzdelávania, zdravia, samozrejme, aj nemusíme riešiť mnohých bezdomovcov, sociálne odkázaných. Posilňovanie rodiny má byť tou najprioritnejšou oblasťou vôbec celého programového vyhlásenia vlády. Je to môj pohľad, samozrejme. Nemusíte s tým súhlasiť.
Ďalšia, ďalšie tieto témy, ktorým sa tuná venujete, zaujalo ma aj, nedotkli sa tuná predrečníci, hej, ale trebárs vláda "zavedie funkčný mechanizmus hmotnej zodpovednosti a trestania pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami". Dovolím si tuná dodať, že nielen s verejnými prostriedkami, ale aj zlých rozhodnutí, ktoré spôsobujú škody nielen štátu, ale aj fyzickým a právnickým osobám. Často sa to stáva, že úradníci nekompetentne konajú, čím spôsobujú škody veľakrát občanom, ale však, samozrejme, aj štátom či právnickým osobám. Myslím si, že nemusím to nejak extra rozprávať, koľko máme s tým problémov a všetci sa s tým stretávame. Preskočím, lebo ten čas ide strašne rýchlo.
Ale je tu kapitola Zlepšenie postavenia a situácie Rómov. Viete, zazneli tuná rôzne ako pohľady k Rómom. Myslím si, že nemusím veľmi veľa zvýrazňovať a hovoriť to, že my o tejto téme, rómskej problematike, nerozprávame, my Kuffovci celý život tejto marginalizovanej skupine pomáhame. Viem, že to nie je ľahká téma, je to veľmi zložité a komplikované aj veľakrát sa stretávame – však aj tu, aj vo verejnom priestore – s takými nenávistnými pohľadmi voči Rómom. Viete, ja vám to poviem takto. Závidieť niekomu chudobu, tak to už mi je čosi úplne absurdné, to neviem ani pochopiť. Neviem, koľkí z nás alebo koľkí z vás ste boli v rómskej osade reálne, koľkí z vás a koľkí z nás boli reálne možno v takej primitívnej, prepáčte, že to tak poviem, ale veľakrát sú to primitívne chatrče. Vznešene to poviem ako obydlia, ale naozaj pre 21. storočie je to, je to veľká bieda a veľký, veľký prepadák. Ja osobne bol som v týchto, medzi týmito komunitami aj chodievam tam, aj do týchto rodín, tá pomoc pre týchto ľudí je veľmi zložitá.
Pozrite sa, zazneli tu teraz, možno na mňa zareagujete aj nejak to, ale také odvážne riešenia, ako vysporiadať pozemky pod, poviem to takto, čiernymi stavbami. Z môjho pohľadu to nie sú ani čierne stavby, lebo nevykazujú ani atribúty skutočnej stavby, veľakrát je to 4 x 4 metre, žijú tam rodiny v počte 13 až 14 ľudí. Keď som sa v jednej rómskej osade pýtal tých ľudí, bola tam jedna posteľ pozdĺžne, druhá posteľ, stôl, jedna stolička, keď som prišiel ako návšteva, tú jednu stoličku mne ponúkli, žeby som si sadol. Strop som mal tak nízko nad hlavou, že som sa musel zohnúť, nemohol som ani tam stáť v podstate. Veľmi chudobne žila táto rodina a 13 ľudí v jednej chatrči, 13 detí plus rodičia, to je 15. A ja sa pýtam: Prosím ťa, Jarmila, povedz mi, kde vy v noci spíte, však tu sa ani nezmestíte ako v tomto priestore. A ona hovorí: To jedna u tety, u strýka a podobne.
Viete, sadnúť do buldozéru a zrovnať tieto osady so zemou, nikdy v živote by som si to nedovolil. Viete, čo to je nikdy? Nikdy. Lebo siahnuť na obydlie žobráka alebo; prepáčte, že mi to tak vyletelo; alebo chudobného človeka a že ja by som mu ešte tú strechu nad hlavou zbúral, to by som nikdy neurobil. Je to obrovská trúfalosť, keby sme to takto robili, ale navrhujem vám jeden excelentný možno spôsob, ako vyriešiť ako tieto veci. Pozrite sa, títo ľudia nezaplatia za tie pozemky, samozrejme, je to ľuďom, tí, ktorí sú vlastníci, je to veľmi nepríjemné. Poviem takto, keď okupujú cudzí ľudia váš pozemok, neviete s tým pohnúť. Ale štát, vláda, zamyslite sa nad tým, máme štátne pozemky, štát vlastní pozemky.
Vyriešil by som to tak, aby sme to riešili, alebo to navrhujem ako jedno z riešení, aby ste nepovedali, že len kritizujeme, ale aby tu bola zámena pozemkov. Keď na takejto rozlohe ako je táto A4 (rečník zdvihol hárok papiera) sa nachádza rómska osada, navrhujem, aby na A0, á nulka, to je takýto priestor (rečník rukou naznačil veľkosť), aby bola zámena pozemkov aj tých okolitých, tí Rómovia nikde nepôjdu, tam sa budú ďalej rozrastať, a zrobiť zámenu tých vlastníkov, ktorí tam sú, so štátnymi pozemkami. Nebojte sa dať, v úvodzovkách poviem, aj nevýhodné ponuky tejto zámeny; ten čas strašne rýchlo letí; tejto, tejto zámeny, nebojte sa toto urobiť. Ja by som vám povedal, ak 100 árov vlastníte tejto pôdy, dajte týmto vlastníkom v rámci zámeny 200, dajte dvojnásobok alebo aj trojnásobok. Sú to chudobní ľudia, o ktorých my celé roky, to nie je teraz, že 30 rokov o tom rozprávame, 70, 100 rokov, však tuná zazneli ako tieto veci, nemáme to vyriešené. Pozrite sa, poľnohospodárska téma, tá bola taká krásna, tá veľmi ako súvisí aj s problematikou marginalizovaných skupín, aby aj tam mali priestor sa zaradiť ako títo ľudia. Samozrejme, máme rozsiahly automobilový priemysel, na jednoduché také činnosti, manuálne zručnosti, ak títo obyvatelia, títo Rómovia sa dokážu zamestnať v Anglicku, v zahraničí, no prečo by to nedokázali aj u nás? Ale vytvoriť tie podmienky aj s tým, žeby nielen mali možnosť dochádzať, ale aj cestovať.
Viete, ten čas letí tak rýchle, za 10 minút sa nedá, ja som tu mal nachystané toľko vecí, ale to aj celé hodiny by som mohol o tom rozprávať. Prepáčte, ale na záver ešte dovolím si, pán predseda, ak by ste mi dovolili, tak predsa len aby som ten záver, že úroveň spoločnosti je meraná spotrebou vody na obyvateľa, za aký krátky čas postavíme nemocnicu, banku, úrad, benzínku, a je to meradlom, ale aby jej meradlom bolo to, ako sme schopní a ochotní pomáhať a pomôcť najslabším a najzraniteľnejším chudobným. Je to výrok farára Maroša Kuffu zo Žakoviec, ktorý de facto najviac sa zaslúžil aj o zrušenie Istanbulského dohovoru, ktorý bol rafinovane zameraný proti rodiny a jednotlivým členom. (Výkriky z pléna. Zaznievanie gongu.) Chcem aj poďakovať aj Národnej rade, ktorá hlasovala... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, aby sme ukončili túto rozpravu, už ste to prekročili dosť.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.4.2020 o 9:35 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:46

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja súhlasím trošku, len sekunda, súhlasím s pánom Kollárom, že minúta naozaj nikoho nezabije, ale plnohodnotná minúta a nie minúta o ničom.
Pán Kuffa, vy ste v úvode povedali, že na sto; máte pero, aby ste si zapisoval? (Reakcia z pléna.) Netreba? Super, lebo nemáte čas na nič, viete? V úvode ste povedali, že na 120 strán je to krátky čas a nemáte čas si to naštudovať. Preboha, čo vy dva týždne robíte? Včera ste tu neboli v parlamente, nesedeli ste krátku chvíľu, predvčerom ste tu nesedeli, potom sa postavíte a poviete, to je taký krátky čas na 120 strán. Dva týždne je pre vás krátky čas? Pán Kuffa, ak potrebujete pomôcť (povedané s pobavením), tak ja prídem, prečítam vám to pomaly, pomaličky, aby ste to pochopili, tých 120 strán, pretože naozaj ja si myslím, že každý, tu v tejto sále kto sedí, tak za dva týždne tých 120 strán musí minimálne desaťkrát si prečítať. Takže ak potrebujete pomoc, veľmi rád a ochotne vám pomôžem.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:46 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:48

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, neviem, možno by bolo fajn pozrieť si občas aj nejaké správy a to, čo sa deje na krízovom štábe, pretože mám pocit, že veci, ktoré sa dejú okolo opatrovateliek, už sú vyriešené, čiže toto bolo úplne zbytočné. Chcem vám povedať, že nie ste jediný, kto bol v rómskej osade, ja som tiež bola niekoľkokrát v rómskej osade, viem, aká je tam situácia. A myslím si, že aj my sami cítime vzhľadom na to, že v našom poslaneckom klube sú Rómovia, akým spôsobom a kam to máme viesť a čo s tým chceme dosiahnuť. Nestavajte sa, prosím, do takej polohy, že len vy, lebo naozaj je nás tu viac a to nehovorím o ľuďoch, ktorí z tej osady aj vyšli.
Takže len toľko, ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:48 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:49

Peter Kremský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda.
Pán poslanec Kuffa, ja len neverím svojim ušiam a očiam, že za desať dní si nedokážete prečítať programové vyhlásenie! A zjavne je to tak, že ste ho nejak nestihol prečítať, lebo ak ste tam nenašli nič o rodine, resp. že sa jej málo venujeme, tak som naozaj veľmi prekvapený. Ja som si to programové vyhlásenie prečítal viackrát a veľmi tvrdo som pracoval na tom, aby tam tie ustanovenia o rodine boli, o podpore rodiny, a myslím si, že je tam ich dosť. Ak sa nám ich podarí naplniť, tak život rodín na Slovensku sa výrazne zlepší a bude to platiť aj pre tie najchudobnejšie rodiny, ktoré ste spomínali. Myslím si, že je to niečo, čo máme naozaj na srdci. Máme aj v našom poslaneckom klube viacero Rómov a vo vašom nevidím teda žiadneho, ale možno časom sa to zlepší. A myslím si, že naozaj si na to dáme veľký pozor a budeme na tom trvať, aby život týchto ľudí sa zlepšil, čo sa týka energetickej chudoby, čo sa týka prístupu k práci, prístupu k základným ľudským podmienkam, ako je voda, kanalizácia, elektrina a tak ďalej a tak ďalej. Takže myslím si, že ak toto chcete podporiť, takéto dobré veci, ktoré tam máme, tak budeme veľmi radi, keď za takéto programové vyhlásenie zahlasujete.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:49 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:51

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Kuffa, ja som veľmi prekvapený a musím povedať príjemne, s tou časťou vášho vystúpenia, ktorá hovorila o tom, že ľudia žijúci v osadách, že sú chudobní a že to je primárny problém. Mňa ale ako človeka, ktorý síce nie je veriaci, ale ktorý pozná náboženstvo kresťanské, veľmi zaujalo to, že vy ako človek, ktorý sa tu v parlamente zastáva rómskych chudobných ľudí, že ako môžete koexistovať vo fašistickej organizácii, ktorá opakovane sa vyjadrila o ľuďoch žijúcich v osadách ako o niečom horšom, o podľuďoch, rasisticky, aj teraz. A naopak, keď ja som, síce v minulom volebnom období, ale viackrát apeloval na to, že tu hovoríme o extrémne chudobných ľuďoch, tak som bol zosmiešňovaný vašimi kolegami a bolo mi to trápne. Čiže ja sa vás pýtam ako veriaceho človeka, že či vy náhodou nie ste farizej, že či vám to niečo hovorí. A že či dodržiavate pravidlá, ktoré vás učí Biblia. Je to, je to naozaj veľmi smutné, že na jednej strane som myslel, že vás v podstate pochválim za to, že myslíte tak, ako by ste mali myslieť, ale to je všetko o ničom, keď pomáhate tým, ktorí bojujú proti tomu, aby sa zlepšil život chudobných ľudí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:51 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:53

Andrej Stančík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Hovorí sa, že všetko je raz po prvýkrát, a ja musím teraz prvýkrát s vami súhlasiť, pán Kuffa. Ja si naozaj myslím, že nemôžeme bagatelizovať problém rómskych osád, ale rozhodne by sme nemali démonizovať týchto chudobných ľudí, ktorí žijú naozaj v extrémnych podmienkach chudoby, démonizovať deti, ktoré sa rodia do týchto podmienok, kde nemajú nádej na lepšiu budúcnosť, a rozhodne by sme týchto ľudí nemali napríklad volať osadníkmi, asociálmi a potom ďalšími invektívami a rozhodne by sme nemali ich teraz už skromné podmienky, ešte dokonca aj skromné domy bagrovať. Takže ďakujem veľmi pekne za tento názor, otázka je, že či sedíte v správnom klube.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:53 hod.

Mgr.

Andrej Stančík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:53

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Kuffa, už vám tu bolo povedané, že nie ste jediný, kto má nejaké skúsenosti alebo kto komunikuje s ľuďmi v osadách. Ja som vyrastal v obci, kde je veľmi veľa Rómov, vyrastal som s nimi, chodil som s nimi do školy, dodnes s nimi komunikujem. Nie ste jediný, kto vie, aké majú problémy, to je jedna vec.
A druhá vec, pán Kuffa, pri všetkej úcte, vy nie ste váš brat.
A tretia vec, vcelku ma zarazilo, že vy nesúhlasíte s tým, aby sa tu zrovnávali osady buldozérmi a bagrami a tak, ale ja neviem, či ste si všimli, ale kandidujete za stranu, ktorá robila verejnú zbierku na bager, dodnes ten bager nikto nevidel ani tie peniaze, ale to už je druhá vec, ale ešte raz, kandidovali ste za stranu, ktorá robila verejnú zbierku na bager, ktorým chceli zrovnávať osadu, myslím, že v Krásnohorskom Podhradí.
Čiže skúste, ja neviem, sa tak netrýzniť sám seba, vystúpte z poslaneckého klubu ĽSNS a možno sa vám bude ľahšie pracovať, ľahšie dýchať a nebudete musieť počúvať takéto faktické poznámky, lebo viete, na jednej strane niečo hovoríte, vaše skutky sú trošku iné. No, veľmi vám to neveríme. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:53 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55

Tomáš Šudík
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Áno, pán Kuffa, úroveň Slovenska bude taká silná, aké v nej budú rodiny. Preto s vami súhlasím, že potrebujeme riešiť rómsky problém, pretože v rómskom probléme sa nachádza množstvo rodín a práve tieto, tie najhoršie podmienky musíme čím skôr vyriešiť, aby sme konečne zvýšili úroveň Slovenska. Musíme tam začať a práve týmto ľuďom pomáhať.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2020 o 9:55 hod.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video