83. schôdza

1.2.2023 - 17.2.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 10:07 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:24

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Susko, zhodneme sa na tom, že ak chceme, aby výsledky volieb boli čo najlegitímnejšie, tak je potrebné, aby k volebným urnám prišlo čo najviac ľudí. Vtedy tie demokratické voľby budú najviac legitímne. A my sa o to snažíme. My sa aj tou motiváciou zo strany štátu snažíme podporiť zodpovedných občanov, ktorí prídu voliť, a dáme im úľavu na štátnych poplatkoch 10 %. Ročne to bude stáť Štátnu pokladnicu približne 9 miliónov eur, ale si myslím, že ten výsledok potom vo voľbách je legitímny, pretože vezmite si, že v roku 2020 prišlo k volebným urnám zo 4,4 milióna oprávnených voličov len 65 %, v ďalšom volebnom období len 60 %. To znamená, že tá účasť nie je lichotivá a viete, ja poznám prácu SMER-u aj v samosprávach, vám vyhovuje, keď k volebných urnám prichádza čo najmenej ľudí, pretože vy si viete cez rôzne domovy sociálnych služieb a seniorov mobilizovať svoju voličskú základňu. A vám vyhovuje, keď mladí ľudia a ľudia v produktívnom veku zostávajú doma. My chceme opak, my chceme, aby prišlo čo najviac ľudí k volebným urnám. To je dôležité a kľúčové. A vy to nazývate volebnou korupciou? Ja si myslím, že človek, ktorý sa správa zodpovedne a príde, a mu záleží na chode štátu a príde voliť, takýto človek by mal byť odmenený. To je všetko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 9:24 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:26

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No meniť pravidlá volebného zápasu takto blízko pred už definovanými, už schválenými voľbami je podľa mňa absolútne za hranicou akejkoľvek úcty ku demokracii, akejkoľvek úcty ku dodržiavaniu, ja neviem, ducha ústavy, zákonov, ale aj nepísaných ľudských pravidiel.
Kolegovia z OĽANO, urobme si test Ficom. Ak by chcel Robert Fico meniť pravidlá parlamentných volieb, bez ohľadu na to ako významne alebo bezvýznamne, osem mesiacov pred voľbami, boli by ste na nohách všetci vy, bola by na nohách celá krajina, boli by na nohách všetci. A ja si myslím, že je jedno, kto chce meniť osem mesiacov pred voľbami volebné pravidlá, je to neférové a aj tak by mala byť celá krajina na nohách a takéto niečo by sme nemali dopustiť. Ak chceme diskutovať o zmenách volebných pravidiel, áno, ale tých ďalších volieb, ktoré povedzme budú teda za necelých päť rokov. Taká diskusia má zmysel a taká je férová, ale nie toto.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 9:26 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:27

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Tak ako povedal kolega - predrečník - vo svojej rozprave, meniť pravidlá hry už počas započatej hry je vrcholne nezodpovedné a ak si dáme na misku váh, ak by s takýmto, naozaj do písmena a doslova, populistickým a povrchným návrhom zákona prišla terajšia opozícia alebo bývalá koalícia, tak by ste tu vyskakovali do výšky meter sedemdesiat. Jednoducho ak chcete meniť či už počet získaných preferenčných hlasov, znižovať ich výsledok z 3 % na 1 %, aby niektorí ľudia na kandidátke sa vedeli alebo mohli prekrúžkovať, fajn, dajte to od budúceho možného volebného obdobia, nie od volieb, ktoré tu máme za chvíľočku, ktoré tu máme za sedem mesiacov. Jednoducho toto je totálne nieže nezodpovedné, ale možno by som to ani nenazval volebnou korupciou. Volebná korupcia bolo to, že ste chceli zavádzať krúžkovné. To bola podľa mňa čistá volebná korupcia, lebo to boli účelovo viazané špekulantské peniaze. Na toto sa dá pozerať tiež ako na možnú volebnú korupciu. Obhajovať to tým, že 10-percentný, 10-percentnú úsporu z poplatkov bude mať aj volič SMER-u, aj volič Republiky, aj volič Oľana, jednoducho je to hlúposť.
Ak človek, občan Slovenskej republiky je zodpovedný a záleží mu nielen na veciach verejných, ale aj na veciach, ktoré sa dejú v štátnej správe a vo vedení štátu, ten nepotrebuje žiadnu, žiadne odpustenie ani z daní, ani z poplatkov, ani žiadne úľavy. Jednoducho takýto človek sa správa zodpovedne sám voči sebe, sám voči svojej rodine, sám voči svojim blízkym a sám voči svojmu štátu, voči svojej krajine. Čiže toto ak chcete zavádzať, tak jednoducho dá sa na to prihliadnuť ako na možno volebnú korupciu a jednoducho je to zaháňanie do kúta aj tých, ktorý ešte ako tak nejakému štátu veriť chcú.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 9:27 hod.

PhDr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:29

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pán podpredseda Susko, ďakujem taktiež za vaše vyjadrenie. Ja len na margo toho, čo ste spomínali ohľadne predloženia pozmeňujúceho návrhu k uzneseniu, ktoré sme mali otvorené v rámci vyhlásenia termínu predčasných volieb. Áno, ja som tam predložil takýto pozmeňujúci návrh, pretože tiež viem, že čo sa píše v ústave, tiež mám takýto istý názor, aký ste mali vy, čo sa týka aj tých 242 dní, že aké lehoty máme v ústave. Ale jednoducho keď som videl, že nie je podpora zo strán bývalej koalície, tak zbytočne by sme tuná hlasovali o takomto pozmeňujúcom návrhu, lebo veľmi dobre viete, že na to trebalo 90 hlasov a tých 90 hlasov som zďaleka nemal. Takže len na margo toho vášho vyjadrenia k tomuto pozmeňujúcemu návrhu.
A čo sa týka ešte tohto legislatívneho návrhu podaného zo strany OĽANO, tam je aj upravená otázka - znižovanie počtu potrebných hlasov na petíciu, ako aj zníženia kvóra na 25 %, čo sa týka regionálnych referend. Hnutie SME RODINA v minulom volebnom období podávalo legislatívny návrh, aby sa znížilo kvórum z 50 % na 30 % pri celonárodnom referende, ale vtedajšia koalícia to nepodporila. A možno to bolo aj trošku, možno to bol aj zlý postup, pretože vidíte, že aká bola vysoká účasť pri poslednom vami navrhovanom referende a keby bola tá percentuál... to kvórum percentuálne na dvadsiatich piatich percentách, tak dnes máme úspešné referendum. Takže možno je aj trošku škoda, že ste vtedy nepodporili ako vtedajšia koalícia tento legislatívny návrh hnutia SME RODINA. Ale určite sa poďme baviť aj o tých nastavených otázkach pri referende, aj čo sa týka počtu potrebných podpisov na petíciu, aj čo sa týka... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 9:29 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:31

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Susko, vy ste právnik, ja som laik. Hovoríte, že poskytnúť voličom bez ohľadu na to, koho volia, odmenu za to, že vlastne keď ukážu záujem o štát, tak štát ukáže, že má záujem o nich a dá im nejakú zľavu zo služieb, že to je volebná korupcia. Tak to je klamstvo. A naozaj od vás, čo som tu počul tak sprostredkovane, moc vás nepoznám, tak že vy si, že vy ste ako fachman právnik a vyznáte sa. Pripadá mi to taká nadpráca z vašej strany. Volebná korupcia je jednoznačne v Trestnom zákona definovaná ako podplácanie alebo sľúbenie úplaty tomu, kto bude voliť alebo nevoliť určitým spôsobom. Alebo kto bude, sľúbite úplatok niekomu, aby nevolil alebo nehlasoval v referende vôbec. Explicitne z toho mne ako neprávnikovi vychádza, ak sľúbite niekomu odmenu za to, že bude voliť alebo hlasovať, tak je to presný opak toho, o čom hovorí volebná korupcia. A dupľom, keď vy vôbec to nepodmieňujete tým, že budete skúmať, akým spôsobom hlasoval. Takže volebná korupcia v žiadnom prípade toto nie je, lebo to explicitne z Trestného zákona vychádza.
A čo sa týka toho strachu zmenšiť kvórum z 3 % na 1 %, je to v podstate to, čo som povedal na začiatok. Je to strach. Je to strach menej schopných, viditeľných poslancov, že zrazu by ich prekrúžkoval niekto viacej schopný niekde z ďalšieho miesta na kandidátke a je to barikádovanie súčasného systému, kde predseda strany si rozhodne, že tak teda áno, týchto si tam upracem na prvých 20 miest, títo sa mi tam dostanú a, božechráň, aby mi to nejaká demokracia, nejaký hlas ľudu pokazil tým, že si vykrúžkujú niekoho iného. Čiže je to len strach, strach, strach a tie hlúpe reči o tom, že teraz na poslednú chvíľu by sa to nemalo meniť, akú poslednú chvíľu? Je to osem mesiacov pred voľbami a je to v prospech vôle ľudu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 9:31 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:33

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem pekne za slovo. No ešte raz, ďakujem všetkým za faktické pripomienky. Nebudem menovite reagovať, ale skúsim tak všeobecne.
Budem len menovite asi na pána poslanca Dostála. No podľa mňa to nie je v súlade s ústavou, tá lehota 130 dní najskôr od termínu volieb, ktorý bol stanovený uznesením na 30. septembra, pretože túto lehotu neupravuje žiaden zákon. Zákon, volebný, upravuje lehotu najskôr 110 dní pred dňom konania volieb na to, aby bolo tých 110 dní na volebnú kampaň. Tú lehotu najskôr zákon, volebný, vôbec neupravuje. To znamená, Národná rada tu išla nad rámec ústavy a nad rámec zákona, kde v ústave nie je napísané, že toto môže Národná rada takto schváliť. A schválené je to účelovo práve preto, aby ste mali čas do 1. mája zmeniť volebné podmienky a zmeniť tieto nastavenia. Podľa mňa je to v rozpore s princípom právnej istoty a v rozpore s čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá hovorí o tom, že štátne orgány môžu robiť len to, čo im zákon umožňuje. Všetko ostatné je zakázané. A takého niečo ani Národnej rade zákon neumožňuje. A judikatúra Ústavného súdu jasne povedala, že tento systém legality sa vzťahuje aj na Národnú radu Slovenskej republiky. Čiže je to v rozpore s princípom právnej istoty, v rozpore s predvídateľnosťou práva, v rozpore s tým, že štátne orgány majú konať bez prieťahov. A to sa vzťahuje aj na termín 30. septembra, ktorý je tiež porušením princípu právnej istoty a princíp toho, že štátne orgány majú konať bez prieťahov. To znamená, mali sme stanoviť čo najskorší termín volieb.
Na a čo sa týka toho, že či je to volebná korupcia alebo nie. Kolegovia, treba si uvedomiť, ešte raz to zopakujem, my tu nemáme povinnosť volieb. Máme právo, volebné, aktívne právo je právom, nie povinnosťou. A za využitie alebo nevyužitie svojho práva nemôže byť nikto tak sankcionovaný ani odmeňovaný. Je to po... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 9:33 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:36

Milan Vetrák

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:07

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán Vetrák, vy ste sa odvolávali na programové vyhlásenie vlády, ale dve minúty je málo, tak to je vyše 120 strán, tak ja vystúpim v rozprave. Pozrite sa, tu je. Dúfam, že neujdete ako naposledy zo sály, keď som vystupoval. Normálne ste ušli zbabelo. Hlavné, že pred tým ste to vyčítali, že na vás, keď majú rea..., keď vy reagujete na niekoho, tak ujdú. Takže ja sa vyjadrím v rozprave, to je jedna vec.
A hovorili ste o percentách, 22-tisíc, hej, pri percentách, ktoré bolo teraz účasť vo voľbách a že keď boli predchádzajúce voľby, tak bolo 5, 6-tisíc, stačilo krúžkov. Ale vy ste koalícia zo štyroch strán a pri tejto vysokej účasti, tri z vašich štyroch strán, im tam stačilo päť, šesť do sedemtisíc krúžkov na to, aby sa prekrúžkovali. Tak ja neviem, či tu hovoríte, akože hovoríte o 22-tisíc. Do 22-tisíc možno vo vašej strane, že teraz bolo, hej? Lebo ste sa ohrádzali aj na to, predchádzajúce volebné obdobia. To znamená, že podľa tohto vášho nového by stačilo tisíc krúžkov, dve tisíc, takže päťtisíc minimálne, hej? Tak ale potom to nemôžme ísť na jedno percento. (Reakcia z pléna.) Dobre, takže to, toto sa týka tých percent.
A čo sa týka toho programového vyhlásenia vlády a koaličnej zmluvy, však, pán Vetrák, na to sa odvolávať, že vy dodržujete toto? Tak ja vám za chvíľu vystúpim a ukážem vám, kde všade a ako ste to dodržali, aby som vám trošku osviežil pamäť. Dobre? Keď hovoríte, že ja som demagóg. Tu si tých 127 strán si ja držím vždy tu, keď niekto taký chytrý ako vy si myslí, že ľudia majú slabú pamäť, aby som vám to pripomenul. Tak za chvíľku pôjdem do rozpravy a pripomeniem vám to. Verím, že tu ostanete.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 10:07 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:08

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Vetrák, som veľmi rád, že si vysvetlil odporcom návrhu tohto zákona, že zavádzajú a klamú, ak tvrdia, že OĽANO prichádza s týmto zákonom na poslednú chvíľu. Tak ako si uviedol, mali sme to, vo volebnom programe to malo OĽANO, bolo to v koaličnej zmluve, bolo to v programovom vyhlásení vlády a tak isto tento zákon bol predložený ešte pred tým, ako boli vyhlásené predčasné voľby. To je kľúčové.
A tak isto som veľmi rád, že si vysvetlil, že OĽANO naozaj pripravuje kvalitné návrhy zákonov, tak ako si spomenul, ani jeden zákon schválený, ktorý si predkladal ty, ktorý išiel z tvojej dielne a z dielne OĽANO, nebol protiústavný.
Taktiež si sa dotkol aj zoznamov kandidátov, ktoré budú predkladané vo voľbách, v komunálnych voľbách. Ja to oceňujem, že vlastne aj v mestských a obecných voľbách dostanú voliči zoznamy kandidátov domov. Je to veľmi dôležité, pretože naozaj, ako si hovoril, títo voliči sa na poslednú chvíľu orientujú vo volebných miestnostiach, ťažko potom si naštudujú tie mená alebo len dostávajú do schránky nejaké letáky a kandidáti, ktorí nemajú drahú volebnú kampaň, tak sú potom znevýhodnení. Takže oceňujem, že prichádzame s tým, že zoznamy voličov dostanú ľudia do schránok.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 10:08 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:10

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán predseda Vetrák, ja som nehovoril o volebnej korupcii v trestnoprávnom zmysle, ale tak, ako som to povedal, tak to aj vyznelo a tak som to aj myslel, v politickom zmysle slova. A stojím si za svojím názorom, pretože to, čo hovoríte, že niekto môže byť pokutovaný a odmeňovaný, to môže byť vtedy, keď máme povinnú účasť vo voľbách, ale my máme právo zakotvené v ústave, je to aktívne volebné právo, nie povinnosť, a využitie alebo nevyužitie tohto práva má mať rovnakú hodnotu. A nemôžme niekoho diskriminovať alebo niekoho zvýhodňovať za to, že svoje právo, ústavné, využije alebo nevyužije podľa môjho názoru. A preto hovorím politicky, že to je volebná korupcia, že chcete v zásade zvýhodňovať niekoho, kto využije svoje právo a niekto, kto legitímne vyjadrí svoj postoj tým, že nevyužije svoje volebné právo, tak toho takýmto spôsobom diskriminuje. Takže toto podľa mňa, resp. nesúhlasím ja s týmto vaším názorom.
Druhá vec, ktorú ste hovorili o tom, že, že v ústave sú nejaké lehoty. Zavádzate verejnosť opäť, pretože v ústave nie je lehota na to, kedy najneskôr môže parlament vyhlásiť voľby. A vy dobre viete, že ústava rieši len základné rámce a zavádzate verejnosť tým, že ústava, všetko, čo je v ústave bez ohľadu na to, akým spôsobom je tá ústava vykonávaná jednotlivými zákonmi, sa môže. Veď ústava hovorí o základných rámcoch, a to vykonávanie týchto rámcov hovoria jednotlivé zákony a volebný zákon hovorí jasne len o 110-dňovej lehote, ktorá môže byť najneskôr pred termínom konania volieb.
No a pokiaľ ide o rozpustenie parlamentu, tu opäť zavádzate verejnosť, keď hovoríte, že parlament sa mohol rozhodnúť, že či si skráti volebné obdobie alebo sa rozpustí. Veď sám dobre viete a zavádzate verejnosť, parlament sa sám rozpustiť nemôže. Môže ho rozpustiť len prezident Slovenskej republiky na základe... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.2.2023 o 10:10 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video