90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

23.5.2023 o 12:56 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:37

Tomáš Valášek
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci. A pán poslanec Lehotský Tomáš, vďaka, že si nám všetkým pripomenul ten dopad na obyčajných ľudí. Ja viem, že sa blížia voľby a že sa tu navrhovatelia snažia aj týmto návrhom zákona mobilizovať svoju ideologickú základňu, ale zabúdame tu príliš často na to, že v konečnom dôsledku budú následky tohto zákona niesť obyčajní ľudia, v tomto prípade tisíce žien po Slovensku. Ženy, ktorým v prípade, že tento zákon prejde, len pridáme ako si spomínal, na traume už tak beztak mimoriadnej ťažkej situácii nechceného tehotenstva. Ženy, ktoré, z ktorých mnohé, obávam sa, môžu byť týmto zákonom prinútené utiekať sa k nelegálnym a možno aj nebezpečných interrupciám za hranicami. Toto budú tie následky v reálnom svete na reálnych ľudí, pri ktorých v tejto sále príliš často zabúdame. Preto tento nešťastný návrh zákona nikdy nebude mať našu podporu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.5.2023 o 12:37 hod.

M. A.

Tomáš Valášek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:38

Milan Kuriak
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Tomáš, aj pri tebe zopakujem v reakcii na tvoju rozpravu, že potrat je nehumánny a nemorálny čin a že právo na život máme zakotvené v Ústave Slovenskej republiky. Ty si vo svojej rozprave, tak ako aj tvoji kolegovia, dookola uvádzal také tie, také môžem povedať, že až omáčky a dôvody prečo by sme mali uprednostniť naďalej podporu potratov a neumožniť matkám takým naozaj jemným, jemným, prístupným zákonom pre všetkých, aj pre liberálnejšie zmýšľajúcich a aby sme týmto zákonom o pomoci tehotným ženám pomohli aspoň a dali možnosť aspoň niektorým deťom narodiť sa. Len vy zo Sasky, ja som vás už dlho nevidel v takejto sile tuto sedieť, okrem hlasovaní. Toľko, toľko pokope som vás tu už dávno nevidela ako v piatok po obede pred koncom schôdze a dneska, keď sa pokračovalo práve v ochrane života počatých detí. Ty si tam omieľal dookola, Tomáš, cirkev, lebo cirkev. Zapájaš cirkev kde nemáš. Ja si myslím, že ochrana života by mala byť, by mala byť normálnou, normálnou témou a pri....
===== ... sa pokračovalo práve v ochrane života počatých detí. Ty si tam omieľal dookola Tomáš cirkev, lebo cirkev. Zapájaš cirkev, kde nemáš. Ja si myslím, že ochrana života by mala byť, by mala byť normálnou, normálnou témou a prijateľnou pre každého slušného morálne, morálne a nejak aspoň na primeranej úrovni hodnotového človeka. Pri potrate nejde o žiadne prerušenie tehotenstva, prerušenie sa dá nejak opraviť, nastaviť, zošróbovať a, a dá sa pokračovať ďalej. Potrat je hnusná, odporná vražda. Potrat je hnusná, odporná ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.5.2023 o 12:38 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:40

Marek Šefčík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No tak nielen v piatok, ale aj dnes sa tu prezentuje SaS-ka tým, že sa hlásia všetci do rozpravy, hlásia sa s faktickými poznámkami. Množstvo, množstvo faktických poznámok, vystupujú rad radom v rozprave, nemajú to zosúladené u seba doma. Tomáš Lehotský, ty si hovoril, že nerozumieš, prečo by sa nemali vyjadrovať muži k tejto téme. Pred tebou hovoril tvoj kolega Tomáš Cmorej a ten hovoril, že muži sa nemajú čo starať do tri bodky. Potom to začal rozoberať, nevedel ani čo v tom zákone je, myslel si, že sa 48 hodín naťahuje tá doba, ona ostáva taká, aká je teraz. Tomáš, proste vy o nič iné vecne vám nejde, len blokovať to. Blokovať to nasilu, ukázať, ukázať, ja neviem, ani čo Slovensku, smejete sa tu, ironizujete, pán Benčík povie, že, že treba fakty a nie emócie a v tej istej faktickej poznámke začne čítať príbeh, kde sa hovorí, viete, ako to je, nechať dieťa a tak ďalej, a tak ďalej. Takže Tomáš tie vaše vystúpenia, ty si povedal, že pôjdeš ešte aj do ústnej rozpravy, no nech sa páči, ale nejde vám o vec, vám ide o blokovanie parlamentu kvôli tomu, aby sa, sme sa nedostali k hlasovaniu o tomto zákone. Veď vyjadrite názor hlasovaním. Povedané už bolo snáď všetko. V piatky nechodievate do roboty, ste tu dvaja, traja, ja chodievam stále v tie ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.5.2023 o 12:40 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:43

Tomáš Lehotský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak len v stručnosti budem reagovať na tých, na tie faktické, ktorí ľudia ešte sú v sále. Ondro, ak je to tak, ako si hovoril, asi som nepostrehol túto skutočnosť. Mal som za to, že bolo priznané, že to bolo omylom, tak o to, o to horšie hej, o to platí potom, čo som hovoril, že toto je jeden z tých dvoch bodov, ktoré jasne hovoria, že, že ten návrh je úplne zlý, nielenže znižuje nejaký prístup, ale že je úplne zlý. Milan Kuriak, potrat je hnusný čin. Veď dobre, veď však to je tvoj názor, nikto ti ho v zásade neberie, čo ti beriem, je to, že si hovoril, že neviem po sebe prečítať, sa teraz priznám, ale tak bohužiaľ neviem po sebe prečítať, tak sa neviem vyjadriť, prepáč, Milan. K tomu poslednému čo hovoril, čo hovoril si ty Marek, že to nemáme zosúladené, no je podľa mňa krásne, že existuje poslanecký klub, ktorý sa nezosúladí a nevystupuje unisono v zhode, je podľa mňa úplne super, keď si niekto v klube myslí jednu vec, druhý si myslí niečo iné. Predviedli sme to naozaj dneska viacerí. Ja napríklad nesúhlasím s tým počatím s Ondrom Dostálom, Peťo nesúhlasí s tým, že sa majú vyjadrovať muži, zase so mnou, to pokladám za benefit, nie za negatívum a hovoril si teda, že už nemáme povedať ani slovo a vyjadriť sa, a vyjadriť sa, a vyjadriť sa, povedal ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Kľud.

Lehotský, Tomáš, poslanec NR SR
... a vyjadriť sa hlasovaním. Ber ma za slovo a teda už nepovieme ... (Nezrozumiteľné.) ani slovo ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec, môžte vystúpiť ako navrhovateľ aj na osemnásť hodín, tak tu, prosím vás, nevykrikujte.

Lehotský, Tomáš, poslanec NR SR
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.5.2023 o 12:43 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:45

Štefan Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predsedajúci. Presne tak ako si to podotkol, ja som nebol na grémiu, tak som sa prihlásil do tej ústnej rozpravy. Ja, keď som chvíľočku tú rozpravu sledoval a počúval tuná kolegov, nechcem, aby to nejak zaznelo dehonestujúco alebo nejak tak podobne, ale zamyslel som sa úplne vážne ako nad tým, že kde tkvie tento problém, kde v podstate zápas, ktorý sa tu vedie celé roky, celé roky, ktorý sa vedie tuná o nenarodené deti. Ja musím v úvode povedať, že ja som zástanca ochrany života a celý svoj život v podstate bojujem za túto vec, aj keď viem, že neni to ľahké a jednoduché presadiť tuná čo len takúto malinkú omrvinku v zákone, ktorá by ochránila život nenarodených detí. Ja som na strane nenarodených detí a už aj z toho dôvodu a to je veľmi vážny dôvod z môjho pohľadu, lebo toto sú deti, ktoré nemajú možnosť sa brániť a ani nie sú schopné sa brániť. Ako s oni obhája? Kde? Pred akým sudcom? Pred akým súdom? To sme my toto plénum, vážení kolegovia, my sme plénum také, ktoré odsúdime tieto nenarodené deti, 150 poslancov je tých, ktorí zahlasujú trebárs za legálny potrat. Aj keď sa to tuná nestalo reálne, ale v minulosti sa tu stalo, že potrat sa stal legálnym a teda je dovolené vraždiť nenarodené deti. Keď som uvažoval nad tým, napríklad pán Sulík, ktorý tuná povedal, že on v podstate nevie, kedy začína život, respektíve do dvanásteho týždňa je možné ten potrat realizovať a jednoducho zabíja tieto nenarodené deti, no tak toto je vážny problém, lebo keď by sme viedli tú polemiku a by som povedal ten dialóg a možno slovný súboj, že kedy začína byť človek človekom, život životom. Myslím si, že tuná nemusím nejak veľmi presviedčať, lebo to sú odborníci na slovo vzatí a sú to lekári a možno aj biológovia, ktorí ako tvrdia život človeka začína počatím. No čím by iným mohol začínať. Jednoducho počatím. Ak tou legislatívou sme prijali to, že do dvanásteho týždňa môžme nenarodené deti zabíjať, to je zase druhý rozmer.
Rímske právo už v podstate dvetisíc rokov dozadu, ktoré tuná je a v podstate aj naša legislatíva vychádza z rímskeho, starého rímskeho práva, tak dieťa je schopné dediť už pred narodením. To znamená v prenatálnom období, keď bola matka a to bolo v rímskych časoch, ktorý tiež sa nejak nestavali nejak až tak pozitívne možno k otázke života nenarodených detí, ale rešpektovali právo nenarodeného dieťaťa, ak teda by zomrel otec počas tehotenstva, keď matka čakala to dieťa, tak v podstate to dieťa už naberalo práva ako dedičské práva. No a to, že či sa môžu alebo nemôžu vyjadrovať muži ako k tejto téme, no tak to by bola riadna diskriminácia, tu feministky by si prišli na svoje. Jednoducho nielen máme právo sa vyjadrovať k tejto otázke, ale aj povinnosť sa máme vyjadrovať k tejto otázke ochrany života, lebo ide tuná o ochranu nenarodených detí a o ochranu života ako takého a navyše sme poslanci Národnej rady a má nám na tom záležať.
Viete, tak som sa zamyslel nad takouto vecou, ktorá tuná tiež tak zaznela. Nebudem toho kolegu spomínať, aj sedí tuná v pléne, ale s takou ľahkosťou to číta z toho notebooku a hovorí, keď v prenatálnom období je diagnostikované dieťatko, ktoré je poškodené, teda ak by sa malo narodiť s nejakou vadou, to je okej ísť na potrat. Toto sú tí liberálni fašisti, toto je ten fašizmus liberálny. Vy selektujete a vyberáte. Ten sa môže narodiť, ale ten sa už nemôže narodiť. Návrh zákona tuná práve počíta aj s takouto vecou v čl. 2 v dôvodovej správe, kde je dieťatko, ktoré sa narodí hendikepované, tak ten príplatok pre tú matku na toto dieťa bude zvýšený. Čo si myslím, že je aj správne. To je tá solidarita, ktorá sa vytvára v rámci spoločenského systému, kedy spoločnosť je ochotná participovať na tom a podieľať sa na tom, aby my sme v podstate menej zvýhodnenú takú rodinu možno takú matku, ktorá sa stará o takéto postihnuté dieťatko, aby bola aspoň kompenzovaná finančne.
Nie je to jednoduché starať sa o takéto dieťa. Mnohé matky veľakrát sú tie, ktoré sa zbavujú svojich detí a jednoducho nechcem to vyčítať nejak tým matkám, nezvládajú jednoducho túto starostlivosť v domácom prostredí, tak dávajú ich do tých sociálnych zariadení. Nechcem ani odsudzovať tieto matky, pretože nie každý to dokáže aj jednak aj prijať, psychicky to spracovať a starať sa o také dieťa, ale ak tá rodina, ak tá matka je ochotná starať sa o to dieťa, štát ako taký a spoločnosť ako taká je dobré, ak sa dokáže tuná, teda dokáže tuná participovať na tej pomoci pre takéto dieťa a pre takúto rodinu.
Viete, toto, táto téma ochrany života tuná niekto to aj zrátal, že 24 krát sa predkladala táto téma v Národnej rade, neviem možno za nejakých posledných tridsať rokov, ale ja si myslím, že túto tému, aby sme nedávali tuná tú bodku jako SaS tuná chceli dneska dať ako za tou rozpravou bodku, že jednoducho načo otvárať tém a také sladké rečičky, že venujme sa iným veciam a tak. Prosím vás pekne koľkokrát my tuná máme dve hodiny, pol dňa prerušené rokovanie, lebo neni o čom rozprávať, nie sú tu poslanci, ale odrazu jak je ochrana života, tak pri ochrane života tisíc, desaťtisíc vecí všelijakých iných je dôležitejších ako, ako je ochrana života. Myslím si, že táto téma je stále aktuálna a bude stále aktuálnou až kým sa nepodarí dosiahnuť do zvýšenie ochrany tohto života a zrušenie potratov. Prečo to hovorím? Demografický vývoj slovenského národa ide takto dolu kopcom. My sme sa zaradili medzi európske národy alebo možno národy vo svete, ale zvlášť európske národy, ktoré jednoducho vymierajú a či našou úlohou poslancov Národnej rady nie je zmeniť tento zvrat. Našou úlohou je zmeniť tento zvrat. Ty si myslíš, že v starobe sa pes a mačka bude o teba starať? To jak tuná prijímame tieto zákony o psíkov, o mačičky, lebo psíky a mačičky, tak to sú tie vaše najdôležitejšie témy. Ale akonáhle sa to týka nenarodených detí, ktorých sa nemá kto zastať, to je vždycky okrajová téma. Odrazu je to okrajovou témou. Nesúhlasím s týmito názormi. Samozrejme v rámci nejakej tej demokracie a plurality názorov tak zaznie tu všeličo iné, čo akceptujem, ale nemusím s tým súhlasiť to čo zaznelo tu. To, že rozprávam čosi iné, to nehovorím možno k vám poslancom sto percent a to viem, že nehovorím, ale hovorím aj k ľuďom, ktorí majú ochotné uši počúvať a očami vidieť.
Prenatálne obdobie matky, viete, to tak dehonestujúco rozprávame o tých matkách, ktoré sú tehotné a sú možno do toho dvanásteho týždňa ako tehotné ako keby to nebolo nič. Keď by ste si otvorili knihu, ktorú napísal možno pred je to už asi viac ako dvadsať rokov Říčan Cesta životem, tam on to veľmi pekne ako vyjadruje. Dneska je to univerzitný profesor na Karlovej univerzite, kde vlastne popisuje celú filogenézu alebo on to takto pardon, on to genézu človeka od počatia po prirodzenú smrť. Hovorím zámerne po prirodzenú smrť. Lebo aj dnes sú to témy, že tá eutanázia sa tu podsúva ako nejaké krásne ideálne zomieranie. Sladká smrť alebo, alebo dobré zomieranie. Zomieranie neni takým jednoduchým procesom, ako sa o tom hovorí a väčšinou tí ľudia, ktorí najviac to ako presadzujú aj tú eutanáziu, aj to zabíjanie tých detí v závere svojho života majú obrovské problémy a majú strach zo zmierania. To nechcem hovoriť, že ja som nejaký hrdina, čo sa týka tejto, ale to je, je to jednoducho proces, ktorý každý človek si tým prejde, lebo všetci raz zomrieť musíme a nepodsúvajme ...
===== a to zabíjanie tých detí. V závere svojho života majú obrovské problémy a majú strach z umierania. To nechcem hovoriť, že ja som nejaký hrdina, čo sa týka tejto. Ale to je, je to jednoducho proces, ktorý každý človek si tým prejde. Lebo všetci raz zomrieť musíme. A nepodsúvajme tu také témy, ako keby človek bol len tiež kdesi na periférii spoločnosti a zaobchádzame...
Na záver len chcem povedať, lebo mám už krátko času, v Holandsku starí ľudia boja sa ísť do nemocníc a hlavne kvôli tomu, že ich deti jednoducho požiadajú lekárov, aby ich spratali z tohto sveta a pichli im eutanáznu injekciu. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.5.2023 o 12:45 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12:56

Tomáš Lehotský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Chcel by som sa týmto, v tomto procedurálnom návrhu ospravedlniť pánovi Marekovi Šefčíkovi. Ďakujem, že som mal túto možnosť. V predchádzajúcej faktickej som krivo obvinil, že mi povedal, že už nemám nič hovoriť v rozprave. Viacerí moji poslaneckí kolegovia na to upozornili. Takže ospravedlňujem sa Marek, nepovedal si to. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

23.5.2023 o 12:56 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:56

Katarína Hatráková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly

Termín hlasovania dnes o piatej. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Zajtra. Zajtra o jedenástej.

Hatráková, Katarína, poslankyňa NR SR
Zajtra o jedenástej.

Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.5.2023 o 12:56 hod.

PhDr.

Katarína Hatráková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
90. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní
 

Vystúpenie v rozprave 14:05

Tomáš Taraba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ctená snemovňa, dámy a páni, myslím, že nikoho nenapadlo, že po 19. rokoch členstva v Európskej únii sa dožijeme toho, že hlavný predstaviteľ Európskej komisie na Slovensku, teda zástupca Európskej komisie na Slovensku sa bude vyjadrovať z titulu nie nejakého radového občana, ale z titulu tejto funkcie, ktorú má, to znamená, že osobný vyslanec predsedkyne Európskej komisie von der Leyen na adresu Slovákov tak, ako sa vyjadril. Tie výroky už pozná každý. Ak by som ich zhrnul, tak teda počas 12-minútového vystúpenia nás častoval, ako Slovákov ako národ, ktorý v podstate je, je súci na určitú formu prevýchovy, ktorý, národ, ktorý nechápe, že kde sa dnes nachádza tá mainstreamová Európa, že ako máme vnímať rodovú politiku. To znamená, že sa pasoval do polohy tej, že pravdu, ktorú zastáva on, je tá pravda, ktorá má byť k dokonalosti dovedená v rámci Slovákov.
To, že nás definoval, ako národ, ktorý má pokazené chromozómy je osobitná forma neakceptovaných výrokov, vzhľadom na to, že Európa aj po takýchto výrokoch si prešla kadejakým obdobím a je absurdné, aby sa akýkoľvek zástupca Európskej komisie a akéhokoľvek národa na adresu Slovákov takýmto spôsobom vyjadroval. Po taj inkriminovanej pasáži, po týchto vyjadreniach nastala taká zvláštna epocha ticha. Ja som sám čakal, že čo urobí prezidentka republiky, čo urobí vtedajší predseda vlády alebo terajší predseda vlády, čo urobia najvyšší ústavní činitelia, keď teda počúvajú, že národ, ktorý oni majú reprezentovať je označovaný predstaviteľom Európskej komisie, že je vlastne zdegenerovaný. no a oni boli celé tie dni ticho, ticho sú doteraz a práve preto som prišiel aj s kolegovcami na túto iniciatívu, aby keď teda mlčí Zuzana Čaputová, mlčal Heger, mlčí Odor, aby sme priniesli túto deklaráciu odsúdenia a toho, aby sme sa zastali Slovákov, my, ako Národná rada Slovenskej republiky, pretože my sme priami zástupcovia slovenského národa.
V našich dejinách sme si prešli kadečím a teda sme zvyknutí na to, že tu boli rôzne fázy, kedy nás častovali, že ani nie sme národ. Že v podstate za extrémizmus boli stíhaní tí, ktorí hovorili, že Slováci nie sú nejaké etnikum, ktoré tu behá medzi kopcami, ale že sme skupina, ktorá má národnú identitu, za toto ďakujeme osobitne štúrovcom a tejto generácii evanjelických buditeľov, ktorí, ktorí doplnili aj vtedajšie rôzne kruhy v katolíckej cirkvi pred vyše 150 rokmi, ktoré na území Slovenska budovali túto identitu. A my sme s touto celou identitou vstúpili do Európskej únie ako rovnocenný, ako sebavedomý národ. My sme vstúpili do Európskej únie nie na to, aby nás niekto, aby nás niekto prevychovával, ale preto, aby akceptovali, že sme tam vstúpili takí, akí sme, s našou tradíciou, snašou identitou, s naším sebavedomím. A keď sa to niekomu nepáči, že sme tým, čím sme, tak potom nech nerobí zástupcu akejkoľvek inej identity alebo akéhokoľvek iného štátu na území Slovenska. Nie my sa budeme meniť podľa toho, ako to chce pán Šucha alebo Európske komisia, ale oni môžu prijať, že toto sme my, toto sme Slováci a my sa nebudeme podieľať na žiadnom ani hanobení na našu adresu, nebudeme, nemáme dôvod to ani akceptovať a práve naopak, deklaráciou, s ktorou sme prišli má tri body alebo tri veci chce dosiahnuť.
1. Samozrejme, že ako najvyšší zákonodarný orgán a ako zástupcovia Slovenska, slovenského národa, tieto hanlivé vyjadrenia ostro odsudzujeme. Samozrejme, ja podotýkam, že osobitne mi je ľúto, že to nedokázala urobiť Zuzana Čaputová.
2. Druhá vec, žiadame nie pána Šuchu, ale žiadame Európsku komisiu, teda, aby sa ospravedlnili. Už keď teda nemajú toľko by som povedal EQ, emočnej inteligencie, aby predstaviteľa Európskej komisie, ktorý sa takto vyjadruje na adresu Slovákov sami stiahli.
3. No a tretia časť bola výzva ...
===== ..., ale žiadame Európsku komisiu, teda, aby sa ospravedlnili. Už keď teda nemajú toľko by som povedal EQ emočnej inteligencie, aby predstaviteľ Európskej komisie, ktorý sa takto vyjadruje na adresu Slovákov sami stiahli, no a tretia časť bola výzva práve na to, aby k tomuto stiahnutiu prišlo.
Myslím si, že zachytil som, že medzitým na Európskom výbore, ale prišlo k nejakému redefinovaniu tejto deklarácie tým, že práve to vyzvanie, aby stiahli človeka, ktorý sa takto vyjadruje odtiaľto vypadlo, s čím ja osobne nesúhlasím, pretože ale veď je plénum, nech sa rozhodne samé. Myslím si, že ani si neviem predstaviť, čo by sa dialo, keby za geneticky zaostalý národ nás považovali veľvyslanci akéhokoľvek iného štátu, môžeme si tam dosadiť ja neviem Čínu, Maďarsko, Rusko čokoľvek, čo by sa dialo. Ale z nejakých, z nejakých dôvodov pokiaľ to urobí bývalý politik PROGRESÍVNEHO SLOVENSKA, tak je okolo toho ticho a som svojom spôsobom vďačný vám všetkým, ktorí ste hlasovali za to, že tento bod deklarácie sa na rokovanie parlamentu dostal. Aj ďakujem predsedovi parlamentu, že si tu deklaráciu osvojí, a že k tejto dohode došlo a ďakujem každému jednému z vás, ktorí ste ste za to hlasovali naprieč politickým spektrom, aj keď teda evidujem, že sú tu politici, ktorým to nevadí, ktorí za to nehlasovali ako napríklad bývalý dezignovaný premiér Eduard Heger.
Takže toľko z môjho pohľadu na úvod, myslím si, že je to priestor, aby sme absolútne kultivovaným spôsobom len odkázali kompetentným v Európskej komisii, že nech si na toto nezvykajú. To, že sme, to že sme malý národ na pomery, keď sa porovnávame s niekým iným, neznamená, že máme nižšiu hodnotu. A keď si niekto toto myslí, tak potom nech si to rozprávajú v tých tichých salónikoch, ale nech to nevytrubujú na verejnosti, pretože toto, že budeme niekedy musieť riešiť v tej skupine národov to a osobitne voči tým, ktorí majú plné ústa tolerancie, mieru, lásky a rovnosti, tak to sa priznám, že nenapadlo vtedy ani mňa.
Takže ďakujem veľmi pekne za vopred aj za diskusiu, verím že bude, že bude kultivovaná, ale že bude hrdá ako sa na Slovákov patrí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.5.2023 o 14:05 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:13

Peter Osuský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Ide o rokovanie o návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k odmietnutiu hanlivých výrokov vedúceho zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu voči slovenskému národu a výzve Európskej komisie na jeho odvolanie (tlač 1722). V zmysle rozhodnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 1793 podávam správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore pre Európske záležitosti. Predseda Národnej rady uvedeným rozhodnutím pridelil materiál na prerokovanie výboru pre európske záležitosti. Výbor uvedený materiál prerokoval a prijal uznesenie č. 149 z 19. mája 2023, ktorým odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh schváliť s vynechaním slov.
Po prvé, v názve návrhu vynechať slová, "a výzve Európskej komisie na jeho odvolanie."
Po druhé, v bode B vynechať slová, "a vyzvať na odvolanie Vladimíra Šuchu z pozície vedúceho zastúpenia Európskej komisie na Slovensku."
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu, do ktorej sa hlásim prvý. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.5.2023 o 14:13 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:15

Peter Osuský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nebudem sa šíriť a zdržiavať toto ctené dvanásťčlenné grémium. Chcem len povedať, že s výrokmi je to niekedy problém. Kolega poslanec predkladateľ zmienil štúrovcov a z historickej pamäti vyplýva legenda hry aj keď možno nie celkom široko známy výrok Jozefa Miloslava Hurbana zvlášť statočného vynikajúceho predstaviteľa štúrovskej generácie, ktorý v ťažkých rokoch meruôsmych povedal nasledovné hodnotenie svojich spolurodákov. Povedal, že sú kože otrocké. A ja sa teraz pýtam, zbúrame jeho bustu vo foajé Národnej rady? Urazil generáciu svojich rodákov, potupil Slovákov, je dôstojné mať jeho sochu vo foajé Národnej rady?
Na adresu Žilinčanov sa v krityckych dňoch meruôsmych, keď sa formovali dobrovoľníci vyjadril ešte oveľa horšie, ale nebudem kvôli tomu volať, že sa urážlivo dotkol nás na tisíc rokov dopredu a na tisíc rokov dozadu a nebudem volať po zbúraní jeho busty vo foajé Národnej rady.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.5.2023 o 14:15 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video