90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.5.2023 o 12:15 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie 11:24

Jana Bittó Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V mene SaS-ky by som chcela zaujať stanovisko k návrhu Anny Záborskej.
Sme na predposlednej schôdzi tohto volebného obdobia a s ľútosťou konštatujem, že tento parlament sklamal veľmi veľa ľudí. Dôvodom sú aj neustále sa opakujúce návrhy zákonov, ktoré jednoducho sa tvária, že chcú ženám pomáhať, ale pritom cieľom je zakázať alebo aspoň obmedziť prístup k interrupciám. Tento návrh nie je výnimkou. Hoci sa predkladatelia tvária, že ženám pomáhajú, zo sedemnástich oblastí tak naozaj iba jedna pomáha. Prijatím tohto zákona by sme robili ženám v ich najťažšej životnej situácii ešte väčšie problémy.
Návrh prikazuje mladým ženám od 16 do 18 rokov, aby mali súhlas rodičov. Návrh predlžuje povinnú čakaciu lehotu pre všetky ženy na 48 hodín a platí to aj pre ženy podstupujúce interrupciu zo zdravotných dôvodov, a to dokonca skryte. Chcela by som teda pripomenúť, že interrupcie nikto z nás nepovažuje za pozitívny jav, ale znižovať ich počet treba inak. Treba zlepšovať sociálnu situáciu, treba pomáhať matkám samoživiteľkám, sprístupniť antikoncepciu, sexuálnu výchovu, sprístupniť škôlky, rozšíriť pomoc pre rodiny, to sú návrhy, s ktorým predkladatelia ale neprichádzajú.
Veľmi pekne ďakujem aj Vlaďke Marcinkovej, ktorá predložila viacero takýchto návrhov zákona, ktoré naozaj ženám pomáhajú, a my sme za ne s radosťou hlasovali, napríklad materskvá... materskvá... materská (povedané so smiechom) pre čerstvé absolventky alebo podpora firemných škôlok.
To, že navrhovateľka nevystúpila v rozprave, aby svoje postoje obstá... obhájila v argumentačnej debate, ale namiesto toho nám na stôl položila vyslovene osobný list, nepovažujem za šťastné, obviňuje ma tam z klamstiev, ale pravdou je, že potom by nehovoril pravdu ani Ondro Dostál alebo možno... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie

24.5.2023 o 11:24 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:25

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. V zákone o pomoci tehotným ženám nie je ani jeden bod kontroverzný.
My túto pomoc ponúkame ženám, ktorí o ňu... ktoré o ňu žiadajú, ktoré prídu a povedia, že chcú pomoc pri neočakávanom tehotenstve. Je tam núdzové bývanie, pomoc pri narodení ťažko postihnutého dieťaťa, pomoc pri kúpe auta rodinám s viac ako troma deťmi, dobrovoľ... dobrovoľné, opakujem, dobrovoľné doplnenie... vyplnenie dotazníka, ktoré si môže tá žena zobrať v ambulancii, pomoc pri zabezpečení druhého lekára zo strany dieťaťa, inštitút utajeného pôrodu.
Pani poslankyňa Bittó Cigániková (ruch v sále a zaznievanie gongu), ja ostro protestujem proti tomu, aby ste tu hovorili, že v tomto zákone my predlžujeme alebo nedovoľujeme umelé ukončenie tehotenstva mladým ženám nad 16 rokov. To je v zákone z roku 2004, v zákone o zdravotnej starostlivosti, my sme sa tohto bodu vôbec nedotýkali. Je to klamstvo. A 48 hodín je platných aj v súčasnej legislatíve.
Včera vo vystúpení pána poslanca Dostála sa... povedal, že tam je možno nepresnosť, pokiaľ sa týka žien, ktoré sú v ohrození života. Súhlasila som vo faktickej poznámke, že to upravíme pozmeňovacím návrhom. Ja si skutočne vyprosujem, aby pri takomto citlivom návrhu sa používali nepravdy a aby sa deformovalo to, čo my chceme pomôcť... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.5.2023 o 11:25 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:26

Karol Galek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tým sme rozhodli o všetkých návrhoch podaných v druhom čítaní. Ako spoločný spravodajca predkladám návrh na prerokovanie návrhu zákona v treťom čítaní ihneď.
Prosím, dajte o tomto návrhu, pán predseda, hlasovať.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 126 poslancov, za 65, proti 15, zdržalo sa 45, 1 nehlasoval.
Uvedený návrh sme schválili.
Otváram... ospravedlňujem sa, otváram rozpravu v rámci tretieho čítania.
Pýtam sa, či sa chce, či chce niekto podať návrhy podľa § 85. Máte tam návrh pán poslanec? Áno. Otváram, teda chcem sa pýtať, či chce niekto podať návrh podľa § 85 zákona o rokovacom poriadku. Pani poslankyňa Zemanová, nech sa páči.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.5.2023 o 11:26 hod.

RNDr. MSc.

Karol Galek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:40

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Podpísaní poslanci, 31 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podávame týmto podľa § 85 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku návrh na opakovanie druhého čítania k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona o turistických trasách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Navrhujeme predsedovi Národnej rady, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla, že uvedený návrh zákona prerokuje len na schôdzi Národnej rady podľa § 85 ods. 4 písm. c). Návrh odôvodňujeme potrebou vykonania legislatívnych úprav formou pozmeňujúceho návrhu, ktorou je predložený v opakovanom druhom čítaní, ide vlastne o kolíziu, ktorú si všimla parlamentná legislatíva v rámci schválených návrhov, tak aby ten návrh bol v prípade schválenia v poriadku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.5.2023 o 11:40 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 12:10

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, predkladám návrh zákona o veterinárnej starostlivosti. Ten dôvod, prečo vlastne ho predkladám, je fakt, že Slovensko patrí medzi najväčších množiteľov a najväčších vývozcov zvierat do zahraničia, absolútne v rozpore so všetkým vrátane veterinárneho zákona.
Návrh zákona vychádza z dlhodobo pretrvávajúceho a rozsiahleho problému nadmerného rozmnožovania zvierat, najmä psov a mačiek, ktoré sú častokrát chované v nevhodných podmienkach v neregistrovaných zariadeniach, v tzv. množiarňach. Hlavnou činnosťou týchto nelegálnych množiarní je nekontrolované rozmnožovanie budúcich spoločenských zvierat, najmä psov a mačiek s cieľom čo najvyššieho zisku z predaja mláďat, ktoré sú mnohokrát mladšieho veku, ako je vek stanovený legislatívou. Za účelom maximalizovania zisku prevádzkovatelia množiarní chovajú zvieratá v nevyhovujúcich podmienkach, nezabezpečujú zvieratám ani základnú veterinárnu starostlivosť a nerešpektujú povinnosti, týkajúce sa či už povinnej identifikácie a registrácie zvierat, alebo povinnej registrácie zariadení, v ktorých sú zvieratá držané. Prevádzkovatelia využívajú zvieratá len na párenie za flagrantného porušovania akýchkoľvek vedeckých poznatkov o rozmnožovaní zvierat, potrebách gravidných zvierat, časových cykloch gravidity tak, aby bola zabezpečená starostlivosť o zdravie zvieraťa, a dĺžka obdobia, ktoré by mláďatá mali stráviť pri rodičoch.
Následne sú mláďatá buď priamo z chovných zariadení, alebo prostredníctvom zhromažďovacích stredísk (ruch v sále a zaznievanie gongu) nelegálne predávané do iných krajín, pričom nespĺňajú veterinárne požiadavky na premiestňovanie zvierat do iných členských krajín alebo na vývoz do tretích krajín, týkajúce sa najmä povinnej identifikácie zvierat, vakcinácie zvierat, sprievodných dokladov, ako sú pasy zvierat, vysledovanosti zvierat a tak ďalej. V súčasnosti je problém tak veľký a tak zásadný, že je potrebné prijať rázne opatrenia, ktoré zvýšia ochranu chovaných zvierat, ich vysledovanosť a v čo najväčšej možnej miere zamedzeniu nedodržiavania zákona a jeho obchádzaniu. (Ruch v sále a zaznievanie gongu.)
Návrh zákona bude mať pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie a negatívne sociálne vplyvy. Návrh zákona nebude mať vplyvy na životné prostredie, manželstvo, rodičovstvo a rodinu, informatizáciu spoločnosti a ani vplyvy na služby verejnej správy pre občana.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorý je Slovenská republika viazaná, ak aj s práv... aj s právne záväznými aktami Európskej únie.
Tento návrh zákona sa pripravoval dlhodobo. Vychádzal z našich, z nášho návrhu a po dlhodobej komunikácii s ministerstvom pôdohospodárstva, teda s právnym oddelením ministerstva pôdohospodárstva, ktoré v konečnom dôsledku po konzultácii aj s RVPS-kami a s chovateľmi samotnými pripravilo konečné znenie tohto návrhu, takže ho predkladám tak, ako bolo odsúhlasené legislatívnym odborom ministerstva pôdohospodárstva.
Viac by som povedala potom v... v... (reakcia predsedajúceho: „v rozprave“), v rozprave, kde sa hlásim ako prvá.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.5.2023 o 12:10 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12:15

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1686). Predkladám informáciu k tomuto predloženému návrhu zákona.

Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte všeobecnú rozpravu.

Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.5.2023 o 12:15 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:16

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Prikročím k mojej rozprave.
Kšeft so zvieratami zo Slovenska prekvitá. Sme svetová jednotka. V zahraničí nás volajú hundemafia a ani náhodou to nemyslia pozitívne. Obchod so zvieratami je skrytý za bránami domov, garáží, pivníc. Katastrofálne podmienky, v akých sa zvieratá nachádzajú v tzv. množiarňach, je alarmujúci.
Na úvod trochu počtov. Ročne sa zo Slovenska vyvezie zhruba 500-tisíc šteniat a psov. Len do Nemecka je to každoročne 100-tisíc. Napriek tomu nám Nemci pomáhajú s adopciami útulkových psov. Slovensko je už plné. Kým cena bezpapierového šteňaťa na Slovensku sa pohybuje v priemere 100 eur, cena za jedno v zahraničí sa pohybuje od 250... od 250 do 500 eur. To predstavuje sumu od 125 do 250 mil. Upozorňujem, že nezdanených. Množitelia totižto žiadne dane neplatia. Taký super kšeft so živými vecami a minimálnymi nákladmi na krmivo a veterinu.
Ročne Slovensku na tomto neľudskom kšefte uniká na daniach od 25 do 50 mil. Nemáme na podporu poľnohospodárov? Ale máme, len treba nájsť kde.
Množiarne na Slovensku patria k nočnej more nielen všetkých ochranárov zvierat v celej Európe, ale aj všetkých obyvateľov tohto kontinentu. A zatiaľ čo v krajinách Európskej únie neustále sprísňujú zákony, u nás sa poslanci zatiaľ len rozhodujú, či tento protimnožiteľský zákon pôjde do druhého čítania. Radšej ani nehovorím o komplexnom zákon o ochrane zvierat. Ak by som napísala, že sme v ochrane zvierat sto rokov za rozvinutými krajinami, tak to nebude pravda. Sme minimálne tisíc rokov za pterodaktylmi.
Obchod so šteniatkami prekvitá na všetkých úrovniach. Sú do toho zapletení jednotlivci nielen z okolia množiteľov samotných, ale čo je alarmujúce, obchodu sa zúčastňujú aj mnohí veterinári a neraz sa v minulosti stalo, že aj nepoctiví pracovníci RVPS-iek. No na parádu to je! Vďakabohu, že v poslednej dobe sa v rámci tej RVPS-ky naozaj veľa vecí zmenilo, a ja som za to vďačná.
Množiteľ je človek, ktorý profituje na chove, ak sa to dá chovom nazvať, psov obvykle bez preukazu pôvodu, tzv. PP, teda čistokrvných bezpapierových psov. V drvivej väčšine sú psy chované v absolútne nevyhovujúcich podmienkach, v polorozpadnutom dome, v studenej garáži či tmavej pivnici, v chlievikoch, klietkach a králikárňach bez prístupu denného svetla a bez nároku na voľný pohyb. Sú nesocializované, neprichádzajú do kontaktu s človekom alebo s iným zvieraťom. Neraz chýba aj základné veterinárne ošetrenie a kvalitná strava. Často sú to psi zlomení, niekedy bez návratu do normálnej duševnej kondície. A viem, o čom hovorím. Sama som mala doma zachránenú fenku z množiarne. A neverte tomu, že si žila ako v bavlnke.
Moja fenka, psík z množiarne, odobratý z týračky. Občas to ochranárom prejde. Keď mi ju dievčatá priniesli domov do dočasky, mala sotva 3 kg a približne 3,5 roka. Malé klbko s pozliepanými vlasmi plnými výkalov. Tak veľmi sa bála, že sa od strachu pošpinila, už keď som si ju prvýkrát brala na ruky. A to som ju len vyťahovala z prepravky. Ruky totiž nepoznala. Asi mesiac sa pošpinila všade v novom prostredí, všade, kde som ju vzala a asi dva týždne, aj keď som ju len vzala na ruky. Celé tri a pol, celého 3,5 roka prežila v klietke niekde v garáži. V zime, v lete, bez slnka, len na doskách, na paletách a celý život potom vyhľadávala úzke pevné priestory, ako je operadlo, a tak sme ju volali Naďa Comaneciová. Na pevnej podlahe len pred pôrodom a pri kojení. Aj keď dostala nový mäkký peliešok, bála sa doň ľahnúť, a pritom bol celý jej. Kým sa prvýkrát odvážila vstúpiť na trávu, trvalo to tri hodiny. Celé tri hodiny. Ona skrátka nevedela, čo to je tráva. Kým spapala prvú piškótu, to trvalo zhruba týždeň. Aj granule a mäso začala jesť až po troch dňoch namočené, po troch dňoch od hladu, lebo ten nepustil, lebo dovtedy jedla len pečivo a chlieb namočené vo vode. Do mlieka jej ho pán idiot množiteľský kdesi z juhu Slovenska namočil len vtedy, keď porodilam, lebo presne na to mu slúžila, ako stroj na rodenie, inú cenu nemala. Rodila toľko, koľko to išlo, dvakrát do roka a takýchto ich tam mal, ten bezcitný hlupák, 40. Štyridsať kusov. Od najmenších až po najväčšie. Evidentne ju aj mlátil, lebo sa bála ruky, nohy, dokonca aj trička, ktoré som hodila na kreslo tri metre od nej. Len krčila tichučko ako malá myška. Kým sme ju prvýkrát ostrihali a okúpali, plakala som ja aj psia kaderníčka Janka. Pod tými zdredovanými vlasmi zrazu vykuklo malinké, na kosť vychudnuté telíčko. Na niektorých miestach mala vlásky vytrhané, ušká mala také čierne, že to bola katastrofa. Na mliečnych žľazách mala nádory, ešte jej tieklo mlieko. Kĺby jej vyskakovali občas z puzdra. Výživa po toľkých šteňatách absolútne žiadna. Jeden zúbok v polovici zlomený. U veterinára sa pošpinila a potom pri každej kontrole. Veterinár zistil, že má zápal zvukovodov a že ho má minimálne tri roky.
Viete si predstaviť, že by ste mali tri roky zápal stredného ucha? Že by ste tri roky tú bolesť trpeli? Ona to zniesť proste musela. A tak začal kolotoč, liečby striedali operácie. Vyoperované oba zvukovody. Na oboch uškách plastika, kastrácie, mliečne žľazy, trvalo to pol roka. Pol roka uzdravovania tela a pokusy o uzdravenie zlomenej duše. Kým som ju odnaučila, že nemusí jesť svoje výkaly, trvalo to rok. Jedla ich aj preto, lebo tak upratovala v zahnusenej klietke a pod šteniatkami, aby mali čisto. Také sú matky. Ako dobrá mama urobila, čo mohla. Keď malá myška odchádzala za dúhový most, nepočula a nevidela. Bála sa až do konca života a niekedy aj mojej ruky. Bála sa jesť z dlane. V noci sa strhávala tak, že vyletela z postele a obehla ju, potom jej došlo, že je doma, a znova si ľahla. Tak prežívajú fenky, matky z množiarne.
Vyhadzujú ich zhruba v štyroch rokoch. Do kontajnera, na smetisko, uväzujú ich v lese. Ale len tie, ktoré majú šťastie. Ostatné sa usmrcujú, lebo Slovensko nemá komplexný zákon o ochrane zvierat a RVPS, bohužiaľ, nestíha takmer nič, ani keď im ochranári nahlásia týranie, lebo ich je málo a majú nízke platy. Vďaka za to, že začali fungovať aspoň policajti, ale nie, čo sa množenia týka. V podstate majú zviazané ruky, keďže je zákon taký, aký je, a tak sa množí do aleluja a vyváža a vyváža.
Ako tento kšeft funguje? Je to jednoduché. Malé odbery sa robia nasledovne. Záujemcovia o lacné šteniatka si nájdu šteniatko na internete. V tomto smere je kráľom podporovateľov kšeftov so zvieratami Bazoš, ktorý sa spomína najčastejšie aj v policajných správach v Rakúsku. Existuje totiž aj Bazoš.at, zdroj najmä pre rakúskych záujemcov.
Tu treba povedať, že inzercia živých zvierat je už dnes vo viacerých okolitých krajinách vrátane Rakúska zakázaná zákonom. Spojíte sa s množiteľom. To nie je žiaden problém. Množitelia si celkom beztrestne uvádzajú v inzerátoch mobilné čísla. No a po dohovore si idete pre lacné šteniatka buď priamo k množiteľovi, ktorý vám rodičov neukáže alebo vám ukáže dva výstavné kusy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú rodičia vášho vytúženého šteniatka, takže kupujete mačku vo vreci. K základným kecom najmä u tých, čo si zaopatrujú psíka po prvýkrát v živote, patrí informácia o mini, stredných alebo väčších yorkoch alebo maltezákoch. Nevadí, že neexistuje žiaden miniyork a stredný maltezák, že existuje len york a maltezák, ktorí majú svoje veľkostné štandardy, veď množiteľ vie, že ľudia mu to zožerú aj s navijakom.
Takže občas sa ľudia nestíhajú čudovať, keď im zo šteniatka maltezáka doma vyrastie čuvač. Potom je tu odber na neutrálnej pôde, ideálne niekde na parkovisku, to majú množitelia najradšej. Nič nemusia ukazovať a kšeft ide rýchlejšie, stihnú ich za deň viac, ale len ak nenarazia. Napríklad v Rakúsku. Tam už funguje pre tento obchod funkcia agent provokatér. Ten predstiera záujem o kúpu a po prevzatí zásielky sa o ostatné postarajú policajti. Rakúšania to chytanie začínajú praktizovať vo veľkom. Drvivá väčšina zadržaných sú Slováci. Pre záujemcov mám aj nejaké linky, takže kľudne si to môžete pozrieť.
Okrem odberu v malom a predaji z kufra auta, lebo aj to je jedna z foriem, je tu ešte tá horšia, predaj živých zvierat vo veľkom. To už je podstatne sofistikovanejší obchod a predstavuje dobre organizovanú sieť priekupníkov, ale nechajme prehovoriť zahraničnú tlač, ktorá tomuto slovenskému veľkokšeftu venuje stále viac a viac pozornosti. Ja len upozorňujem, že počas toho, ako som ja bola teraz v parlamente, prišli za mnou trikrát švajčiarska, rakúska aj nemecká televízia a všetky v spojitosti s kšeftami so zvieratami.
Toto je prípad zo Španielska, píše o tom El Periódico Extremadura. Záujemcovia kúpili čistokrvných psov, ktorí po krátkom čase uhynuli. Alebo im zistili vážne vrodené vady. V Guardia Civil bolo oznámených šesť prípadov. Následne svojou, svoju prácu zahájili príslušníci Agentúry ochrany prírody a krajiny v Badajoze, ktorá pred viac ako týždňom nelegálnej psej stanici nachádzajúcej sa na statku v Caseres objavila takmer 100 zamrazených šteniat. Týmto nálezom sa odhalila sieť, ktorú údajne riadil obyvateľ Caseres Vincent M. niekoľko rokov a ktorá sa venovala nelegálnemu obchodu so šteňatami s preukazom pôvodu. Tieto boli dovážané zo Slovenska za nízku cenu a trpeli vážnymi vrodenými vadami alebo ďalšími problémami spôsobenými absolútne nedostatočnou veterinárnou starostlivosťou. Skontrolovali tiež 58 klietok, v ktorých sa nachádzalo 75 šteniat viac ako desiatich rôznych rás, yorkshire, francúzsky buldoček, maltézsky psík, bišon, bradáč, pudlík a tak ďalej. Tieto zvieratá v krajinách východnej Európy stoja približne 100 eur, majiteľ prevádzky ich predával za viac ako 400 eur, pričom do Španielska boli dovezené bez požadovaných povolení, ktoré sme im mali dať my. Šteňatá mladšie ako tri mesiace, ktorých vek ani v jednom prípade neprekračoval šesť mesiacov. Poznámka, to je vek v ktorom sa v Španielsku môžu šteňatá predávať. Mali európsky pas a boli prepravované kamiónmi zo Slovenska do priestorov nachádzajúcich sa v Caseres. A teraz najväčší zistený slovenský paradox, citujem z novín: „Niektoré psy sa uvádzali ako zaočkované ešte pred dátumom ich narodenia.“ Tak to je iná jazda.
Ale to už padá obrovský čierny tieň aj na slovenských veterinárov. Popíšem vlastnú skúsenosť. Má síce viac rokov, ale verím, že sa nič nezmenilo. Bolo to obdobie, keď som začínala so psíčkarením. Vybrala som sa pre šteňa v dedine blízko Topoľčian. Majiteľ ho chcel utratiť, lebo vraj bol navyše, a ja som už dlho chcela psíka, a tak ma priatelia ukecali, aby som si ho vzala. To bolo obdobie, kedy som ani len netušila, čo sú to množiarne, tak ako mnohí, ktorí možno teraz počúvajú túto rozpravu. Išla som teda na šteniatko pozrieť a bola to láska na prvý pohľad. Keď som povedala, že si ho vezmem, množiteľ bez rozpakov vytiahol očkovací preukaz, vypísal ho a opečiatkoval. Keď som sa ho pýtala, či je veterinár, povedal, že nie, že nemôže predsa s každým šteňaťom behať k veterinárovi, takže mu veterinár dal pečiatku. Poznámka, dodnes mám ten preukaz s pečiatkou veterinára z Partizánskeho. Keď som sa spýtala, či je šteniatko zaočkované, na moje veľké prekvapenie povedal, že on si ich sám aj očkuje. Tak to už bola iná sila. Najmä ak ani divá sviňa nevie, či naozaj. Množitelia sú prepojení na nezodpovedných veterinárov, ktorí im pre vývoz vystavujú falošné pet pasy. Mnohí z nich dokonca sami množia. O mnohých s to vie, ale neexistujú páky na ich potrestanie. Samozrejme, ide o jedincov, existuje tu mnoho skvelých a etických veterinárov, ale, žiaľ, aj v ich radoch sa nájdu čierne ovce. Píše o nich aj španielska Clinica Veterinaria Alierta. V ďalšom prípade bol v utorok 18. novembra v obci Pina de Ebro v provincii Zaragoza zabavený ďalší kamión zo Slovenska zo 44 psami a ďalšími zvieratami, vtákmi a korytnačkami, ktoré podľa Trasers smerovali do obchodu v Guadalajare, Caseres a Badajoze. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, ani tu nebol dodržaný minimálny vek potrebný na pohyb po európskom území a zvieratá cestovali natlačené v klietkach a v absolútne nevyhovujúcich zdravotných podmienkach. Zaujímavé na týchto prípadoch je, že na základe prepravných dokumentov známu množiareň, resp. multichovnú stanicu na Slovensku vlastní aj veterinár, ktorý falšuje pasy a uvádza chybný vek, píšu Španieli.
O zadržaní piatich osôb kšeftujúcich so zvieratami zo Slovenska píše aj španielska La Vanguardia. Guardia Civil zadržala päť osôb a obvinila ich z obchodovania so šteňatami, ktoré nemali žiadnu dokumentáciu a pochádzali zo Slovenska, v provincii Sevilla. Falošná dokumentácia, s ktorou sa zvieratá predávali, obsahovala európske osvedčenia, pasy a mikročipy, aby tak navodila dojem legálnosti a zvieratá mohli byť následne predávané cez internet, 50 % zachránených šteniat zomrelo v dôsledku chorôb a 40 % sa nachádza v karanténe.
A tu ďalší článok, od decembra minulého roka Seprona zabavila 595 domácich zvierat pochádzajúcich zo Slovenska, ktoré boli určené na nelegálny predaj v rôznych častiach Portugalska. Následne príslušníci v spoločnosti znalca z odboru veterinárstva a ďalších expertov z oblasti zdravia zvierat vykonali prehliadku chovnej stanice. Na základe prehliadky zubov zistili, že vek šteniat nezodpovedá veku uvedenému v pasoch. Taktiež zistili nezrovnalosti pri očkovaní zvierat. Vakcína proti besnote bola podaná skôr, ako sa vyžaduje.
A máme tu niečo aj z talianskej tlače, Porto Garibaldi, polícia zastavila na cestách Romea Slováka s batožinovým priestorom plným malých psíkov. Muž bol už viackrát vypočutý na polícii, tento 55-ročný muž nemá trvalíý pobyt v Taliansku a v rodnej zemi pracuje ako chovateľ - poznámka - rozumej množiteľ. Na muža bolo v Postara di Roma už podané rovnaké oznámenie za podobný čin pred niekoľkými rokmi. Jednalo sa o exekučný príkaz za uväznenie a zadržiavanie, ktoré vydal... príkaz na uväznenie a zadržiavanie súdny dvor Tribunale di Nola z podobných dôvodov. K nim sa pridalo stíhanie na slobode z prokuratúry vo Ferrare. Stíhanie sa týkalo obvinenia z týrania a opustenia zvierat a z nelegálneho medzinárodného obchodu s domácimi zvieratami. Veterinári po obhliadke šteniatok zistili, že vek je nižší ako dva mesiace u každého vyšetrova... vyšetreného psíka, a navrhli preto presunutie do miestneho útulku. Celková škoda za nelegálny obchod so šteňatami je približne odhadovaná na 35 000 eur, a to bol jeden človek.
Ani nemecká tlač nie je hluchá a slepá, tu je nemecký Bild, dvaja muži 33 a 41 chceli dopraviť 163 čistokrvných, čistokrvných psích šteniat na 2 500 km dlhej trase zo Slovenska do Španielska. Zadržaný náklad sa odhaduje v celkovej výške okolo 60-tisíc eur. Policajti, ktorí zastavili bezcitný šteňací transport, vzniesli proti predajcovi okrem iného aj obvinenie pre podozrenie z porušenia zákona na ochranu zvierat.
A toto píše rakúsky News. Erik, poznámka, kúpil od slovenských priekupníkov yorka, zavolal deň po kúpe, nakoniec sa mu predajca priznal, že pes je vlastne len štyri týždne starý a nie je očkovaný. Potom sa ospravedlnil a už o nedlho zadal nový inzerát. Tentoraz šteňa jazvečíka za 200 eur, text ako vždy, osem týždňov, kompletne očkované, odčervené s čipom. No iste. Tých článkov a videí je tak veľa, že sa to nedá zrátať, ale v každom článku a videu je mnoho spoločného:
1. Všetky pochádzali zo Slovenska.
2. Mali falošné doklady, pet pasy a dokumentáciu.
3. Všetky šteniatka boli mladšie ako dva mesiace.
4. Takmer všetky vôbec neboli veterinárne ošetrené a očkované, napriek tomu, že mali očkovacie preukazy.
5. Katastrofálny spôsob prepravy, šteniatka sa tlačili aj po štyroch v mačacích klietkach. Na ceste boli bez jedla a bez vody vo vlastnom moči a absolútne vystresované. V mraze bez kúrenia, v lete bez chladenia, takže dochádzalo k viac ako častému úhynu.
Slovenské množiarne sú postrach útulkov, a to nielen slovenských, ale aj v celej Európe. Kým v našich končia vyrodené a vyhodené fenky, ale aj šteniatka, ktoré množitelia nedokázali predať, v tých európskych končia zvieratá zachránené zo zadržaných slovenských transportov a nie sú to len psi, ktorí sa pašujú využívajúc pri tom otvorený schengenský priestor.
Citujem z článku, 19. novembra tohto roka bolo počas bežnej kontroly v okrese Pina de Ebro v Zaragoze zadržané nákladné vozidlo pochádzajúce zo Slovenska s nákladom 44 čistokrvných šteniat, množstvom vtákov, z ktorých väčšina bola mŕtva alebo vážne zranená a v dôsledku ďobnutí do hlavy a tlačenice a stovkami malých korytnačiek, ktoré boli za živa zabalené do hermeticky uzatvárateľných plastových obalov bez vody a jedla. Samozrejme, s falošnými dokladmi, resp. s dokladmi so sfalšovanými údajmi.
Čo s týka ochrany zvierat, Slovensko sa stalo fakt hanbou Európy, a to aj napriek tomu, že ochranári už mnohokrát o situácii informovali príslušné orgány od ministerstva pôdohospodárstva a RVPS, počnúc políciou a prokuratúrou končiac. Kšeft so zvieratami musí byť asi mimoriadne výhodný, keď sa tým všetci až doteraz odmietali zaoberať. Policajti tvrdili, že majú zviazané ruky, čo je pravda, lebo zákon neexistuje. Prokuratúra sa týraním zvierat nezaoberá.
Keď sme pred štyrmi rokmi... pred ôsmymi spolu s Annou Palovovou podávali trestné oznámenie na veterinára z obce Dubnička, ktorý nielenže zvieratá týral, ale aj usmrcoval a za dedinou hádzal do potoka, do dnes sme od príslušných orgánov nedostali žiadnu odpoveď. Napriek tomu, že sme dodali aj dostatok dôkazového materiálu, ktorý sme mali. Pritom nešlo len o týranie a usmrcovanie zvierat, ale aj o podozrenie zo všeobecného ohrozenia a veterinár si aj naďalej veselo ordinuje. Na tejto schôdzi budeme rozhodovať o novele veterinárneho zákona a v ňom najmä o opatreniach proti množiteľom tak potrebných pre vyriešenie nielen zúfalej situácie v našich a európskych útulkoch, ale najmä potrebnej pre očistenie mena tejto krajiny, ktorého povesť balansuje na čepeli noža. Lenže pod ním je absolútny hnoj.
Ochranári sa pri podpore novely zákona spoliehajú aj na pomoc ministerstva pôdohospodárstva. Musím však upozorniť, že pod petíciou, ktorá žiadala prijatie komplexného zákona o ochrannej... o ochrane zvierat je dnes už podpísaných viac ako 80-tisíc občanov. Preto ak počúvate túto rozpravu, prosím, oslovte svojich poslancov, lebo hlas za prijatie novely zákona pomôže ukončiť utrpenie tisíckam zvierat, lebo či sa to niekomu páči, alebo nie, zviera nie je vec, má svoje city a svoju dušu a my sme kresťanská krajina, ktorá by mala ctiť všetko živé vrátane zvierat.
A ešte pár poznámok pod čiarou.
Po prvé. Číslo 500-tisíc je hrubý odhad, ak vychádzame z odhadu Nemecka, ktoré hovorí o... o 200 tisícoch, ktoré len prejdú cez Nemecko, z toho tých 100-tisíc ide do Španielska, z toho polovica príde zo Slovenska, rovnaký počet predpokladajme v Rakúsku a najväčší počet smeruje na trh do Špa... na trh do Španielska, Portugalska, Talianska a paradoxne Bulharska, ak do počtu rátame aj dospelých psov, je číslo celkom reálne.
Po druhé. Treba rozlišovať medzi množiteľom a priekupníkom. Množiteľ je ten, čo množí. Priekupník je ten, čo zvieratá vykupuje. Obe tieto skupiny sú silné najmä v okolí Topoľčian, Partizánskeho na východe a najmä na juhu Slovenska. Predpokladáme, že priekupníci skupujú šteniatka aj z Poľska, Maďarska, Česka a medzi top množiteľské krajiny riadia cieľové krajiny aj Slovinsko.
Po tretie. Do Nemecka a Rakúska putujú aj dospelí psi vo veľkej miere zo slovenských útulkov, za čo sú útulku vyslovene vďačné, lebo ich je tak málo, že ak by spriatelené útulky, občianske združenia v spomenutých krajinách nepomáhali, útulky by museli po jednom vyhlasovať stop stav a v krajnej situácii by sa muselo prikročiť k utrácaniu. Útulkové zvieratá sú však v drvivej väčšine riadne ošetrené, očkované, majú riadne adopčné doklady, väčšinou sa jedná o krížence a často o zvieratá s postihom, s amputovanou končatinou, nevidiace a nepočujúce, nie jedenkrát aj ochrnuté, obvykle na Slovensku neadoptovateľné.
Nemci a Rakúšania, naopak, pokladajú za svoju osobnú česť adoptovať práve takéto zviera a dať mu pokojný domov. Máme sa ešte čo učiť. Nemecké a rakúske organizácie navyše pomáhajú slovenským útulkom materiálne aj finančne. Robia to, čo by mali robiť naše mestá, štát, suplujú ho. Nebyť ich pomoci, polovička útulkov na Slovenku by už neexistovala a to by tu len nastal divoký západ.
Po štvrté. Obchod so živými zvieratami patrí medzi najvýnosnejšie obchody na svete, je to sofistikovaná sieť, ktorá zahŕňa celú reťaz: množiteľ - priekupník na Slovensku - výkupca v krajine určenia - obchod so zvieratami - koncový zákazník, a tých sietí sú tisíce.
Po piate. Na záver. Výzva. Ak sa rozhodnete vy, kolegovia, pre psíka či mačičku, nekupujte, adoptujte. Slovenské útulky sú plné nielen orieškov, ale aj čistokrvných psov z množiarní. Dajte im, prosím, prvú šancu na dôstojný život.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.5.2023 o 12:16 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:40

Jaroslav Karahuta
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Mrzí ma, že som nestihol ísť do rozpravy, takže musím veľmi rýchlo. Ako myšlienka dobrá, podporujem, voči samej myšlienke zabrániť nelegálnemu množeniu nemám žiadne výhrady. Len tu sa stala taká vec, že tento zákon je legislatívne tak urobený, že zase ničí a likviduje kopu dobrých vecí, ktoré boli v zákone o veterinárnej starostlivosti. Budem sa snažiť veľmi rýchlo.
Po prvé podľa tohto zákona môže vrhnúť pes alebo mačka dvakrát do roka. Gravidita je 65 až 68 dní, ľahko si vyrátame, koľkokrát môže vrhnúť. Tým, že nemôže domácnosť predávať zvieratá, lebo nie je registrovaná, môže iba, iba množiareň, tak čo s tými psami alebo mačkami, ktoré sa narodia? Čiže nevieme ich ani susedovi predať, ani bratrancovi, nikomu. Pod pokutou 500 eur musím zabrániť tomu množeniu, prípadne že sa, že sa mi mi takto okotí suka, tak musím asi utopiť, lebo neviem, čo s nimi.
Druhá vec. Z toho zákona sa vyhadzuje iba veľmi podstatná vec. Ideme, ideme registrovať prenos mačiek a psov, spoločenských zvierat z jedného chovného zariadenia do iného chovného zariadenia a súčasne vylučujeme veľmi dôležitú vec. A vyhadzuje z tohto zákona povinnosť, povinnosť nahlasovať presun hospodárskych zvierat z jedného chovu do iného chovu. Čiže dnes kravu, keby sme toto schválili, tak kravu keď prenášam z jedného chovu do druhého chovu, nenahlásim, máme chaos v centrálnom registri hospodárskych zvierat a už nehovorím o dotáciách, o... o ďalších dôsledkoch.
Ďalšia vec. Pes nesmie napadnúť iné zviera. No dobre, súhlasím, len vypadla vám tam taká vec, ako je ovčiarsky pes. Čiže keď ovčiarsky pes chráni ovce, napadne medveďa, chovateľ dostane obrovskú pokutu, lebo nezabránil tomu, aby toho medveďa napadol.
A kopu ďalších vecí, ako je vstup obce do centrálneho registra spoločenských zvierat, kde majú dnes iba veterinári a iba súkromní veterinári, a kopu, kopu ďalších vecí, takže legislatívne je to nie dobre pripravené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 12:40 hod.

MVDr.

Jaroslav Karahuta

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:40

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Kozelová, môžete reagovať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 12:40 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:42

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, ten konečný výsledok, ktorý sme vám predkladali, je výsledkom právneho oddelenia ministerstva pôdohospodárstva. Čiže to, čo, je tam kopa vecí, ktoré napríklad aj mne chýbajú, a mienim ich upraviť potom v druhom čítaní v pozmeňovacom návrhu a ja sa žiadnemu pozmeňovaciemu návrhu ani nebránim. To znamená, že pokiaľ vy máte nejaký pocit, ale hovorím, že ten výsledný výsledok, ktorý, ktorý sme vám predložili, je čistopis ministerstva pôdohospodárstva a ich právneho oddelenia. Vykuchali aj náš podklad, ktorý, ktorý sme im dávali, takže len v dôsledku toho, že naozaj my potrebujeme sa už, už začať riešiť aj množiarne, aj spôsob chovu, aj welfare týchto zvierat. A teraz, teraz hovorím aj, aj o zlých podmienkach, ktoré majú nielen v rómskych osadách, o čom sme tu už stokrát hovorili, ale aj v množstve domácností. Tak jednoducho ja by som vás zdvorilo poprosila, budem rada každému pozmeňovaciemu zákonu, ktorý, ktorý... teda návrhu, ktorý bude mať hlavu-pätu, bude zapadať a bude pomáhať, bude pomáhať zvieratám, aby sme to posunuli do druhého čítania a potom po nejakej dohode a po pozmeňovákoch uvidíme.
Zároveň som chcela povedať ešte jednu vec, že, že to dvojité, ten - dvakrát do roka - sa jedná najmä o chovy, ktoré sú čistokrvné. A aspoň tak sme, tak sme to my komunikovali s ministerstvom pôdohospodárstva a trikrát, trikrát za život v prípade, ak sú to, ak sú to zvieratá, ktoré sú, ktoré rodia cisárskym rezom, to znamená, to sú tie buloidné obvykle.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 12:42 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video