12. schôdza

16.4.2024 - 14.5.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

3.5.2024 o 9:50 hod.

JUDr. PhD.

Lucia Plaváková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie 9:45

Peter Stachura
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, opäť mi dovoľte vám predostrieť teda návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Stachuru, Františka Majerského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 540/2021 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Ide opäť o drobnú zmenu, ktorá, ktorá cizeluje, alebo teda spresňuje niektoré ustanovenia zákona. Tento zákon bol vydaný nedávno, hovorí o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. To je to rozdeľovanie nemocníc do jednotlivých úrovní. A pri aplikačnej praxi sme sa dostali k tomu, že niektoré, niektoré materiály, ktoré mali byť zverejnené ministerstvom zdravotníctva bezodkladne, tak to bolo napísané v zákone, tak bezodkladne zverejnené neboli, respektíve ten výklad slova bezodkladne je veľmi rôzny, takže sme si dovolili prísť s návrhom, aby sa tieto slová upravili a povedali, stanovili sa jasné, jasné lehoty.
Čiže v zákone konkrétne v štyroch bodoch meníme slovo bezodkladne a meníme ho na slová v lehote 15 dní, alebo v lehote 3 pracovných dní, aby bolo evidentné a jasné, dokedy má ministerstvo zdravotníctva zverejniť dôležité dokumenty, na základe čoho napríklad kategorizačná komisia odporučila ministerstvu zaradiť nemocnicu do určitej úrovne tak, aby takéto dôležité informácie, ktoré má verejnosť právo vedieť, aby to bolo transparentné, aby tieto dokumenty boli zverejnené na internete, alebo teda boli dostupné verejnosti v konkrétnej lehote. Čiže meníme, ešte raz, slovo bezodkladne na konkrétne dátumy.
Ide o opäť malú, drobnú zmenu, ktorá by mala tým, že táto kategorizácia ústavných zariadení bude prebiehať pravidelne, aspoň taký, taký a taký predpoklad, že každý rok táto kategorizačná komisia zasadne, v tom zákone sú stále tie doplnkové programy, ako viete, a k týmto veciam sa bude pravidelne viesť určitá diskusia, budú sa nanovo možno kategorizovať možno už nie vždy nemocnice, ale minimálne niektoré programy tak, aby ten proces bol transparentný a aby potrebné dokumenty boli zverejňované včas pre verejnosť.
Prosím, prosím vás teda o podporu tohto prospešného zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.5.2024 o 9:45 hod.

MUDr, Dr. med. MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:48

Tomáš Szalay
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, veľmi pekne ďakujem za slovo.
Dámy a páni, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený gestorským Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, ide o tlač 144.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov, a zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Ako spomenul kolega Stachura, ide v zásade o technickú úpravu, ktorá zvyšuje mieru transparentnosti pri rozhodovaní o dôležitých veciach v zdravotníctve a v zdravotnej politike.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

3.5.2024 o 9:48 hod.

MUDr. PhD.

Tomáš Szalay

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:50

Lucia Plaváková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Spoločne s kolegyňou Simonou Petrík predkladáme v podstate drobnú novelu Zákonníka práce, ktorá však môže mať veľmi zásadný dopad na životy mnohých žien.
Cieľom nášho zákona je poskytnúť dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu pre ženu a osobu, s ktorou je v partnerskom alebo inom rodinnom vzťahu.
Toto je základný cieľ našej novely Zákonníka práce, bližšie potom k tomu poviem v samotnej rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.5.2024 o 9:50 hod.

JUDr. PhD.

Lucia Plaváková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:51

Veronika Veslárová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 159. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 156 zo 16. januára 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

3.5.2024 o 9:51 hod.

Mgr.

Veronika Veslárová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:53

Lucia Plaváková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ešte raz ďakujem veľmi pekne, ako som už uviedla v mojom úvodnom slove, cieľom nášho zákona je poskytnúť dva dni voľna pri spontánnom potrate pre ženy a pre jednu jej blízku osobu.
Ženy, ktoré sa dostanú do zložitej a traumatizujúcej situácie pri spontánnom potrate, podľa nás potrebujú pomoc na priestor, na čas, aby mohli spracovať následky spontánneho potratu či narodenia mŕtveho plodu. Chceme tak prispieť k minimalizácii negatívnych dopadov na reprodukčné a duševné zdravie žien a aj rozhodnutia týkajúce sa ďalšieho tehotenstva.
Inšpirovali sme sa návrhom zákona, ktorý bol ešte v roku 2021 prijatý na Novom Zélande, kde dali dokonca tri dni voľna pri spontánnom potrate, pretože majú trošku inak nastavenú pracovnoprávne, pracovnoprávne majú trochu inak nastavené dni voľna ako v ich Zákonníku práce. My sme vychádzali z toho, ako je systém nastavený u nás, preto ide o dva dni voľna.
Krátko k situácii na Slovensku. V roku 2022 bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií u žien s trvalým pobytom na Slovensku hlásených 5 360 spontánnych potratov. Najviac týchto potratov pripadalo na ženy vo veku 25 až 29 rokov a 30 až 34 rokov, teda väčšinou pracujúce ženy. Až 41,7 % spontánnych potratov bolo pritom hlásených u bezdetných žien a spontánne potraty žien s jedným dieťaťom predstavovali 30,7 % z týchto potratov.
Ak sa od ženy očakáva, že sa po spontánnom potrate vráti okamžite do práce skôr, ako sa jej telo a myseľ môžu zotaviť z tejto straty, je vysoko pravdepodobné, že to predĺži negatívne účinky na jej duševné zdravie, ale aj rozmýšľanie nad ďalším tehotenstvom.
V tomto pléne sa počas predchádzajúcich funkčných období veľakrát diskutovalo o tehotenstve a pomoci ženám v súvislosti s materstvom. A ja som presvedčená, že najlepšie by sme spravili, keby sme pri tvorbe, keby sme sa pri tvorbe politík riadili základným princípom. Nenútiť ženy, ktoré deti mať nechcú, aby ich mali a pomáhať tým ženám, ktoré deti mať chcú. A náš zákon presne v súlade s týmto princípom sa snaží vytvoriť podporu pre ženy, ktoré deti mať chcú, keďže zotavenie sa po spontánnom potrate môže žene uľahčiť aj cestu k tomu, aby sa pokúsila znovu otehotnieť. Chcem pevne veriť naozaj, že na tejto pomoci záleží všetkým ľuďom tu v pléne, aj tým, ktorí tu nie sú, ale inokedy tu sedávajú, a že tento návrh nájde širokú podporu či už v opozícii, alebo v koalícii.
Ešte na záver by som chcela uviesť pár príbehov žien, ktoré mi napísali v súvislosti s týmto návrhom zákona. Prvý z nich.
Ja som si v 2019 prešla zamĺknutým potratom, ktorý si vyžadoval aj hospitalizáciu. Keď ma prepustili z nemocnice, doktorka mi nechcela dať péen s vychádzkami. Keď som si mala predstaviť, že budem v takom psychickom rozpoložení medzi štyrmi stenami v byte, kde som sa ešte pár dní dozadu fotila s tabuľkou, v ktorom som týždni tehotenstva, myslela som, že sa zbláznim. Potrebovala som sa ísť niekam nadýchnuť, takže mi neostávalo nič iné, len si zobrať dovolenku v práci. Našťastie, zamestnávateľ bol zhovievavý a mala som v tom čase zastupovať kolegyne na dovolenke. Umožnil mi čerpať neplánovane pár dní. Veľmi podporujem váš návrh aj s tým voľnom pre blízku osobu, partnera alebo inú blízku osobu, lebo sama som v tom čase tiež nemohla byť. Ešte jeden odkaz. Aj mne by boli tieto dva dni voľna pomohli. Poznám aj ženy, ktoré to zistili a vrátili sa v ten deň späť do práce, ak nebol potrebný zákrok. Neviem si to ani predstaviť. Ďakujem, že myslíte aj na tieto prípady, nie je ich málo.
Na záver by som už naozaj len chcela vyzvať všetkých aj z radov koalície, aby tento návrh podporili, pretože môže pomôcť ženám, ktoré zažívajú veľmi náročnú životnú situáciu, keď prídu o plod, ktorý nosia vo svojom tele, keď je neplánovane ukončené ich tehotenstvo a potrebujú pomôcť, podporu, aby sa s touto náročnou situáciou vysporiadali. A takýmto jednoduchým spôsobom môžeme týmto ženám pomôcť, ich rodinám a vyslať ten signál, že na ne myslíme.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie

3.5.2024 o 9:53 hod.

JUDr. PhD.

Lucia Plaváková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55

Beáta Jurík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ja vám, kolegyne Plaváková a Petrík, veľmi pekne ďakujem za tento návrh a pamätám si, ako ste ho pripravovali, ešte keď sme mali len jediného poslanca Tomáša Valáška, a ja som vtedy bola tehotná zrovna, tak som mala z toho také pocity, že nevedela som si predstaviť, aká neskutočná bolesť to asi musí byť pre ženu, ktorá čaká dieťatko, ktorá sa naň veľmi teší a ktorá si niečo takéto zažije. Čiže o to viac som to aj vtedy podporovala a, samozrejme, aj teraz.
Ale chcela by som iba vyvrátiť takú, taký pseudoargument, ktorý niektorí ľudia používajú zrovna proti takýmto návrhom, ako je napríklad teda dva dni voľna po spontánnom potrate, alebo dva dni voľna počas menštruácie a podobne, že potom firmy nebudú zamestnávať ženy, lebo že si povedia, že načo im máme dávať dva dni naviac v porovnaní s mužmi, alebo že to nejak administratívne zaťaží podnikateľskú sféru a podobne. Tak chcela by som vyvrátiť tieto bludy, vravím, pseudoargumenty, bludy, to je jedno, pretože tie štáty, v ktorých takéto podporné opatrenia zaviedli, tak jednoducho nič sa nezmenilo. Skutočne tam firmy neprestali zamestnávať ženy a práve naopak, aj celkovo to prispelo k tomu, aby tá pracovná atmosféra, pracovné podmienky boli lepšie a tým pádom sa zlepšila aj celková situácia tých zamestnankýň a tiež aj firmy. Čiže je to win-win či už pre tých zamestnancov, zamestnankyne, ale, samozrejme, aj pre tú firmu.
Takže iba by som vás poprosila, keď budete uvažovať o podpore tohto zákona, tak v skutočne tento, na tento pseudoargument ani nemyslite.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2024 o 9:55 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:58

Simona Petrík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, ja aktuálne tehotná som, takže radšej ani nebudem myslieť na to, že by to mohlo dopadnúť nejako zle, ale áno, je to súčasť života a skrátka občas sa to stáva. Písalo nám množstvo žien, ktoré zažili podobnú situáciu a cítili, že napríklad od zamestnávateľa, že napríklad to nemôžu povedať zamestnávateľovi, alebo sa to hanbili povedať a s tým svojím smútkom a s tým trúchlením vlastne museli prísť do práce. A naším, naším cieľom, v podstate tam musím povedať, hlavne oceniť Luciu, ktorá prišla s týmto nápadom, a ja som rada, že som sa k nej mohla pridať, pomôcť týmto ženám práve v tomto trúchlení, aby aspoň tie dva dni mohli využiť na to, že to v sebe ako-tak spracujú, aj keď je to naozaj vec, ktorá, ktorú množstvo žien nám písalo, ich spracovávalo aj niekoľko mesiacov. Ale myslím si, že keď dokážeme mať v našej legislatíve dni voľna pri úmrtí nášho blízkeho alebo rôzne iné péenky, tak si myslím, že takéto dva dni voľna navyše aj pre ženy po spontánnom potrate nie sú niečo, čo by išlo našu ekonomiku zrútiť, skôr naopak, ide tu o nejaký rešpektujúci prístup či už vládnej koalície, alebo nás všetkých, pochopenia tomu, že takéto prípady existujú.
A ja len sa pridám teda ku kolegyni Beáte Jurík, my sme boli spolu na takej debate, že prečo ženy zarábajú menej, a tam presne odznel ten argument, že by mohli zamestnávatelia začať zamestnávať menej ženy, ktoré by si nejak húfne teraz začali pýtať takéto voľno. To snáď nemyslíme vážne, ale my sme to dokonca s kolegyňou aj prepočítali a ide o 32 centov na jedného zamestnanca na rok. Takže, prosím vás, to nie sú žiadne náklady.
Ďakujeme pekne za pod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2024 o 9:58 hod.

Mgr.

Simona Petrík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:00

Peter Stachura
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa Plaváková, ďakujem za tento návrh. Za mňa osobne, ale hovoríme tuná aj s kolegami, si myslíme, že to vieme podporiť, pretože je to dobrá vec. Ja sám ako anestéziológ som bol, žiaľ, aj pri takýchto ženách, ktoré mali teda spontánny potrat, to znamená, že ten plod, to dieťatko je mŕtve, nebije mu srdce a vlastne ten, ten plod je potrebné odstrániť a viem, ako ťažko to tie ženy prežívali. Mám ich stále pred očami, takže myslím si, že je to práve jedna vec, kde sa vieme určite zhodnúť, aj keď sme možno trošku v iných póloch v niektorých otázkach, tak toto je vec, ktorú, si myslím, že treba podporiť, pretože tieto ženy za to nemôžu, že to dieťatko alebo ten plod odumrel, a myslím si, že takýmto spôsobom im vieme ponúknuť šancu vysporiadať sa s týmto ťažkým, ťažkým zážitkom. Ako bolo spomínané, mnoho žien sa na to teší, to, to nie sú potraty, ktoré by si priali, to sú naozaj straty, veľa žien sa pokúša veľmi dlho mať tieto deti a sa im to nedarí, čiže takéto, takáto situácia je pre nich naozaj veľmi traumatizujúca. A myslím si, že ako spoločnosť, toto je práve vec, kde by sme mali byť vnímaví a mali im dať tento priestor.
Čiže za mňa osobne ja si to viem predstaviť podporiť a ďakujem za tento návrh.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2024 o 10:00 hod.

MUDr, Dr. med. MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:02

Lucia Plaváková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky. Som rada že, kolegyne Petrík a Jurík pripomenuli aj tie argumenty, pseudoargumenty, ktoré sa používajú vo vzťahu teda k nejakým ekonomickým záťažám a administratívnym dopadom a podobne. Naozaj 32 centov za rok na zamestnanca, to je, myslím si, cena, ktorú by sme absolútne bez mihnutia oka mali zaplatiť za to, že vieme týmto ženám v náročnej situácii pomôcť. A ja chcem veľmi pekne poďakovať kolegom a kolegyniam z KDH, že sme sa zhodli na tomto návrhu zákona, že ho chcete podporiť a verím, že sa nájdu aj kolegovia z iných poslaneckých klubov, pretože si myslím, že vieme takýmto spôsobom naozaj vyslať jasný signál ženám, ktoré zažívajú tieto veľmi ťaživé chvíle vo svojom živote, a vieme im pomôcť.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

3.5.2024 o 10:02 hod.

JUDr. PhD.

Lucia Plaváková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 10:26

Juraj Krúpa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Slovensko má, bohužiaľ, nevysporiadanú históriu. Dokonca sa o Slovensku hovorí, že sme tzv. boriči sôch, ktoré si tu postavíme a potom s každou novou vládou alebo novým režimom ich zbúrame a zmeníme tak a prepisujeme aj našu históriu. To isté sa, bohužiaľ, dialo aj v prípade Slovenského národného povstania, ktoré si, samozrejme, privlastnila komunistická strana a urobila si z toho komunistické povstanie. Nikto nepopiera, samozrejme, že boli aj komunisti, ktorí sa na tomto povstaní podieľali, ale robiť z generála Goliana alebo z generála Viesta komunistov je naozaj úchylné.
Čo je ale ešte horšie, je, že, tak ako sme prekrútili históriu a prekrúcame ju stále pod rôznymi vplyvmi či už vnútornými, alebo zahraničnými, tak táto hrozba tu pretrváva naďalej. Aj preto som sa rozhodol predložiť tento návrh zákona, ktorý ale nemá so sebou, nenesie za sebou nejaké sankčné mechanizmy, on sa odvoláva na zákony, ktoré už sú dnes platné, len sa, bohužiaľ, často neuplatňujú.
Návrhom zákona je vlastne zamedziť zneužívaniu protifašistického odboja alebo zväzu protifašistické, protifašistických bojovníkov a jeho akcií na propagáciu ruského režimu popierajúceho a vlastne aj porušujúceho ľudské práva a, samozrejme, aj zamedziť aj zneužívaniu odkazu SNP na propagáciu proruských režimov.
To, čo aktuálne vidíme, je práve to, že nikto nespochybňuje Sovietsky zväz a to, že tie sovietske vojská tadeto išli a vytlačili teda nemecké vojská, ale hrozí tu, že pod rúškom týchto akcií, spomienkových udalostí a práve aj pri príležitosti tohto okrúhleho výročia, teda osemdesiateho výročia Slovenského národného povstania hrozí, že budú tieto zneužívané práve na propagáciu režimov, diktátorských režimov a hlavne, samozrejme, ruského režimu, ktorý sa aj týmto spôsobom snaží takýmto, takto pretláčať svoje naratívy a získavať sympatie aj v našej verejnosti, čo sa mu aj prostredníctvom dezinformačných kampaní, ktoré tu už bežia minimálne dekádu, aj do značnej miery darí. A vidíme to aj na prieskumoch verejnej mienky a vôbec aj na vnímaní niektorých našich čelných predstaviteľov tohto významného, tejto významnej udalosti a vôbec niektorých významných historických míľnikov Slovenska.
Ruská federácia sa vlastne týmto snaží šíriť ruský imperializmus aj v tomto protifašistickom ťažení. A mne príde zvrátené, že tu podnikáme aktivity, teda aj spomienkové aktivity s ľuďmi, ktorí v minulosti popierali SNP, takisto ako popierajú demokratické princípy a hodnoty, v minulosti sa hlásili k Slovenskému štátu, hrdo nosili aj gardistické uniformy a tak ďalej. A títo ľudia sa majú akože teraz hlásiť k Slovenskému národnému povstaniu s ruskou vlajkou, ktorá porušuje, ruskou vlajkou mávajúc, ruským štátom sa hrdiac, ktorý porušuje takto nielen, nielen ľudské práva vo svojej krajine, ale aj medzinárodné právo či už je to na Ukrajine, ale vôbec aj v iných krajinách, môžme spomenúť Moldavsko alebo Gruzínsko.
Ako som spomenul, tento zákon nezakladá nejaké sankcie, ale odvoláva sa na už platné zákony, ktoré máme už uvedené v našom Trestnom zákone, hlavne čo sa týka podpory a propagácie skupín k potláčaniu základných práv a slobôd, čiže § 421, § 422 Prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, § 422d Popieranie a schvaľovanie holokaustu a zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Teda ten, kto verejne poprie, spochybňuje, schvaľuje alebo snaží sa cieľavedomo ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia, alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potláčaniu základných práv a slobôd. Alebo dokonca § 423 Hanobenie národa, rasy a presvedčenia, alebo § 424 Podnecovanie k národnostnej a rasovej a etnickej nenávisti.
Ako všetci dobre vieme, Rusko začalo svoju agresiu voči Ukrajine aj s odôvodnením, že Ukrajina nie je, je to umelý štát a Ukrajinci nie sú národ a popierajú jej existenciu. Čiže každý, kto sa hlási k tomuto naratívu ruskému, tak vlastne porušuje aj náš Trestný zákon. Preto som sa rozhodol tento zákon predložiť ako memento toho, že môžeme sa dostať do podobnej situácie, že sa budeme tu podieľať na potláčaní nielen našich skutočných historických faktov, ale aj na ľudských právach a demokratických princípoch.
To je z mojej strany zatiaľ všetko. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

3.5.2024 o 10:26 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video