22. schôdza

22.10.2024 - 7.11.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.10.2024 o 10:13 hod.

JUDr.

Zuzana Števulová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

9:58

Zuzana Plevíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja budem veľmi krátka najmä k tomu, čo tu vlastne odznelo, ako som to celé vnímala. A myslím si, že je celkom všeobecne známe, že nie som nejaký fanúšik kvót, všeobecne všetkých kvót. Ale teda rozumiem, že je to transpozícia smernice, ktorá ja záväzná, a chcem aby to odznelo opätovne, záväzná pre všetky členské krajiny Európskej únie. A taktiež chcem, aby tu odznelo, že je nevyhnutná na zosúladenie európskeho právneho poriadku s naším a vlastne aj na zabezpečenie plnenia záväzkov Slovenskej republiky voči Európskej únii. Proste to je fakt.
A taktiež nerozumiem, prečo tu umelo hľadal v podstate kauzy Gábor Grendel a vyjadroval sa vôbec k tomu, čomu ani v podstate nerozumie.
Pani poslankyňa Beáta Jurík, ďakujeme teda taktiež za konštruktívnu debatu, a teda debatu, za váš príspevok. A v podstate ste povedali všetko to, čo odznelo alebo je napísané v dôvodovej správe. A rozumiem taktiež, že Progresívne Slovensko by zaviedlo veľmi tvrdé kvóty a veľmi tvrdé sankcie. Máte to naozaj takto zadefinované a odznelo to aj z vašich úst. Tak týmto by som aj skončila svoj prejav a chcem naozaj, že toto je vlastne transpozícia smernice, aby to bolo všetkým jasné.
Ďakujem. A hlasovanie bude najbližšie možné, to znamená o jedenástej hodine.
Skryt prepis

23.10.2024 o 9:58 hod.

Mgr.

Zuzana Plevíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:58

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, na rokovanie pléna Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 309/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 530/2023 Z. z. a ktorým sa menia niektoré zákony.
V roku 2023 bola schválená právna úprava insolvenčného registra, ktorá má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025. Nevyhnutným predpokladom implementácie prijatej právnej úpravy je však funkčný informačný systém, insolvenčný register, na vývoji ktorého vybraný dodávateľ momentálne aktuálne intenzívne pracuje. Napriek uvedenému je nevyhnutný posun účinnosti legislatívy tak, aby bol systém v čase nadobudnutia účinnosti plne funkčný, otestovaný a pripravený pre používateľov, t. j. z 1. januára 2025 na 1. októbra 2025 v súlade s predpokladaným plánom vývoja implementácie nového insolvenčného registra.
Ďakujem pekne za slovo a poprosím vás o podporu tohto návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.10.2024 o 9:58 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:58

Zuzana Plevíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vás informovala o prerokovaní vládneho návrhu zákona v ústavnoprávnom výbore.
Národná rada pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, ktorý určila aj ako gestorský výbor a určila lehotu na prerokovanie návrhu zákona vo výbore.
Ústavnoprávny výbor návrh zákona prerokoval a odporúčal ho schváliť.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona. Časť IV správy obsahuje jeden pozmeňujúci návrh, gestorský výbor ho odporúča schváliť.
Gestorský výbor zároveň odporúča Národnej rade schváliť návrh zákona aj ako celok.
Správa ústavnoprávneho výboru o prerokovaní návrhu zákona, tlač 398a, bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru z 22. októbra 2024. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spoločnú spravodajkyňu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informovala o výsledku rokovania výboru, predkladala návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku, a výbor určil poslancov Čellára, Eliáša, Gašpara, Glücka, Gašparoviča, Lučanského za náhradníkov spravodajkyne.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

23.10.2024 o 9:58 hod.

Mgr.

Zuzana Plevíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:58

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, možno sa budem v niečom trošku opakovať s ohľadom už aj na výmenu, ktorú som mala s pánom ministrom spravodlivosti k tomuto návrhu zákona, ktorý sa javí na jednej strane, že je veľmi jednoduchý, veď vlastne jedná sa iba o odklad účinnosti, avšak je vlastne v niečom veľmi významný, pretože jedná sa o opatrenie, ktoré súvisí s plánom obnovy a odolnosti a s míľnikmi. A ja sa domnievam s ohľadom na to aj, ako mám ja vedomosť ako bývalá ministerka spravodlivosti k tomuto opatreniu, aj to, čo s ním súvisí, že jednoducho ten míľnik, ktorý je stanovený na 1. október budúceho roka, sa dá naozaj s veľkými ťažkosťami splniť. Alebo potom to bude splnenie, ktoré bude naozaj prísne formálne a je otázne, či skutočne splní tie očakávania, nielen tie, ktoré má Európska komisia, ale ktoré naozaj opodstatnene môže mať aj náš podnikateľský sektor, ktorý má záujem na tom, aby sme tu mali transparentné podnikateľské prostredie, ktoré nedáva priestor pre podvodné praktiky, pre spoločnosti, ktoré sú vo finančných ťažkostiach, a práve pre tých, ktorí jednoducho s takýmito spoločnosťami podvodné praktiky zamýšľajú a ich realizujú. A práve k tomu môže veľmi prispieť insolvenčný register nielen svojou novou právnou úpravou, ktorá sa vlastne odkladá, ale aj technickým riešením, ktoré to, ako bude spracované a čo všetko bude umožňovať, v akej miere tu budú naozaj dobré prepojenia s ostatnými registrami v rámci Európskej únie, toto je kľúčové. To znamená, nejedná sa tu, samozrejme, len o to, aby sme formálne splnili niečo, čo je pravda, že osobitne na tom trvala Európska komisia, aby bolo súčasťou plánu obnovy a odolnosti. Nie je to ľahké zadanie. Je to naozaj ťažké zadanie s ohľadom aj na problematiku. Tí, ktorí sa trošku venujú nielen právu, ale obchodnému právu a osobitne konkurznému konaniu, reštrukturalizačnému konaniu, vedia veľmi dobre, že tieto konania nie sú ľahké. Je tu obrovský priestor, samozrejme, potom pre tých, ktorí sa v tom vedia ako-tak obracať a robia, robia podvody so spoločnosťami, ktoré sa do takýchto finančných ťažkostí dostanú.
To znamená sprehľadniť, samozrejme, všetky toky, ktoré s tým súvisia, osobitne, samozrejme, pre veriteľov, aby tu nebol priestor pre podvodné praktiky, umožniť cezhranične, aby sme mali transparentný tento priestor nielen voči nám, ale aj voči ostatným krajinám, aby jednoducho Slovensko bolo priestorom, ktorý dáva dôveru iným podnikateľom sem vstúpiť a investovať. K tomuto všetkému jednoducho môže prispieť dobré riešenie insolvenčného registra aj so svojím technickým riešením.
To, že sa posúva účinnosť do 1. októbra, znamená, že jednoducho síce právna úprava je, ale nie je tu vytvorené technické riešenie a kvôli tomu sa to posúva. Ja rozumiem všetkým ťažkostiam, ktoré súvisia s verejným obstarávaním, ale súčasne viem, že jednoducho ten tím, ktorý pracoval na zadaniach a ktorý vlastne mal by byť súčinný aj pri zadaniach pre technické riešenie, jednoducho bol rozpustený, jednoducho toto sa stalo. A ja musím na to poukázať, že jednoducho namiesto toho, aby sa ministerstvo spravodlivosti sústredilo na zadania, ktoré sú nevyhnutné pre to, aby sme sa ďalej pohli v justícii, tak sa venoval pán minister spravodlivosti, nemôžem to inak nazvať, ako hanebnej novele, pod pazuchou ju doniesť 6. decembra minulého roka a tomuto venovať svoj priestor a čas, niekoľkokrát opravovať, niekoľkokrát opravovať jednoducho tento návrh, ktorý neprešiel žiadnym riadnym pripomienkovým konaním, namiesto toho, aby jednoducho bola tu sústredená pozornosť na témy a opatrenia, ktoré sú nevyhnutné a dôležité nielen pre plán obnovy a odolnosti, ale pre nás, pre naše podnikateľské prostredie.
A nielen to, že sa domnievam, že tá pozornosť proste bola kladená inde, ako bola potrebná, tak ešte aj ľudia, ktorí na tom pracovali a ktorých som si ani ja nepriniesla na ministerstvo spravodlivosti, ale ktorí jednoducho roky už pracujú na ministerstve spravodlivosti, tak boli jednoducho, bola s nimi ukončená spolupráca. A to neboli žiadni dohodári, to boli riadni štátni zamestnanci, ktorí venovali skutočne časť svojho profesijného života práci štátu.
Osobitne za závažné to považujem pre insolvenčný register, ktorý je ťažká téma. A nájsť tu naozaj kvalitných odborníkov je veľmi ťažké. Takže v takejto situácii tu rozpustiť tento tím považujem za naozaj veľmi nezodpovedné, ako som už povedala, nielen voči míľnikom v pláne obnovy a odolnosti, ale vôbec voči, ako dlh voči nášmu podnikateľskému sektoru.
A teraz si dovolím povedať niečo aj tej ako keby jednoduchej zmene, ktorá je len zmena z decembra na 1. október.
No neviem si dosť dobre predstaviť, keď to technické riešenie vlastne ešte neexistuje, aby v tom krátkom časovom období, ktoré vlastne je menej vlastne ako rok, aby sa aj ten systém, samozrejme, vytvoril, zabehol a bol plne funkčný, lebo o tom je 1. október 2025, že jednoducho ten, to nové riešenie má už byť plne zabehnuté do prevádzky. Ja som to aj vyslovila na ústavnoprávnom výbore, že sa domnievam, že tento míľnik je ohrozený a bolo by namieste aj korektné, aby čo najskôr o tom prebehla aj diskusia s Európskou komisiou, že jednoducho tento míľnik s veľkou pravdepodobnosťou nie je splnený. A domnievam sa tiež, že o tom musel mať minister spravodlivosti vedomosť, že tento míľnik je ohrozený a bolo na mieste o tom tie rokovania už dávno začať.
Nedostala som žiadnu odpoveď k tomu, že či takéto rokovania prebiehajú s Európskou komisiou, či na to je upozornená, či je tu snaha o nápravu tohto míľnika, pretože tento posun, ja sa domnievam, že naozaj nie je reálny, nie je reálny. Ale domnievam sa, že dalo sa tomu zabrániť, dalo sa ten míľnik splniť, ale treba pracovať s ľuďmi, ktorí v tom odborníci sú, ktorí naozaj vedia k tomu čo povedať. A takí, takí ľudia jednoducho v tomto momente v dostatočnej kvalite a aj počte, aj počte pre tú zložitosť tej práce, sa domnievam, že na ministerstve spravodlivosti chýbajú a je to vinou súčasného vedenia na ministerstve spravodlivosti.
Nepotrebujem minúť celých tridsať minút, to je, ja si myslím, že to sú najdôležitejšie z mojej strany odkazy. Jednoducho treba sa naozaj venovať tomu, prečo tu máme ministerstvo spravodlivosti a ako sa môžme posunúť ďalej. Domnievam sa, že plán obnovy a odolnosti vo svojej celkovej výške, ktorú ponúka ministerstvo spravodlivosti, čo je okolo 200 mil. na budovy a v desiatkach ďalších miliónov na digitalizáciu, v rámci čoho je aj insolvenčný register, je jednoducho obrovská, obrovská príležitosť pre Slovensko, obrovská. A je, naozaj bolo by veľmi nezodpovedné nevyužiť túto príležitosť, ktorá v celosti znamená približne jeden štátny rozpočet, jeden pre justíciu, keď dáme bokom väzenstvo. Jednoducho je to obrovský balík, ktorý sa ponúka pre justíciu v rámci plánu obnovy a odolnosti a ohroziť ho, ohroziť ho takto naozaj ľahkovážne považujem za veľmi nezodpovedné a považovala som tiež za, z mojej strany za povinnosť na to upozorniť.
A dovolím si v tejto súvislosti aj upozorniť, že očakávam, samozrejme, s ohľadom aj ostatné míľniky, ktoré súvisia s plynutím, s plnením plánu obnovy a odolnosti, že budeme o tom informovaní zo strany ministra spravodlivosti, ako sa tieto míľniky napĺňajú, pretože jednoznačne už je tu nové vedenie rok a keď malo za to, že tie míľniky niektoré sa stihnúť nedajú, tak si mohol nastaviť ten harmonogram tak, aby proste to bolo realizovateľné. To znamená, tu už sa nedá nijakým spôsobom vyhovárať na žiadne predchádzajúce vedenia. Je potrebné splniť ten harmonogram tak, ako je nastavený. A ak nie, tak treba o tom jasne a korektne s Európskou komisiou rokovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.10.2024 o 9:58 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:13

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Osobitne za závažné to považujem pre insolvenčný register, ktorý je ťažká téma. A nájsť tu naozaj kvalitných odborníkov je veľmi ťažké. Takže v takejto situácii tu rozpustiť tento tím považujem za naozaj veľmi nezodpovedné, ako som už povedala, nielen voči míľnikom v pláne obnovy a odolnosti, ale vôbec voči, ako dlh voči nášmu podnikateľskému sektoru.
A teraz si dovolím povedať niečo aj tej ako keby jednoduchej zmene, ktorá je len zmena z decembra na 1. október.
No neviem si dosť dobre predstaviť, keď to technické riešenie vlastne ešte neexistuje, aby v tom krátkom časovom období, ktoré vlastne je menej vlastne ako rok, aby sa aj ten systém, samozrejme, vytvoril, zabehol a bol plne funkčný, lebo o tom je 1. október 2025, že jednoducho ten, to nové riešenie má už byť plne zabehnuté do prevádzky. Ja som to aj vyslovila na ústavnoprávnom výbore, že sa domnievam, že tento míľnik je ohrozený a bolo by namieste aj korektné, aby čo najskôr o tom prebehla aj diskusia s Európskou komisiou, že jednoducho tento míľnik s veľkou pravdepodobnosťou nie je splnený. A domnievam sa tiež, že o tom musel mať minister spravodlivosti vedomosť, že tento míľnik je ohrozený a bolo na mieste o tom tie rokovania už dávno začať.
Nedostala som žiadnu odpoveď k tomu, že či takéto rokovania prebiehajú s Európskou komisiou, či na to je upozornená, či je tu snaha o nápravu tohto míľnika, pretože tento posun, ja sa domnievam, že naozaj nie je reálny, nie je reálny. Ale domnievam sa, že dalo sa tomu zabrániť, dalo sa ten míľnik splniť, ale treba pracovať s ľuďmi, ktorí v tom odborníci sú, ktorí naozaj vedia k tomu čo povedať. A takí, takí ľudia jednoducho v tomto momente v dostatočnej kvalite a aj počte, aj počte pre tú zložitosť tej práce, sa domnievam, že na ministerstve spravodlivosti chýbajú a je to vinou súčasného vedenia na ministerstve spravodlivosti.
Nepotrebujem minúť celých tridsať minút, to je, ja si myslím, že to sú najdôležitejšie z mojej strany odkazy. Jednoducho treba sa naozaj venovať tomu, prečo tu máme ministerstvo spravodlivosti a ako sa môžme posunúť ďalej. Domnievam sa, že plán obnovy a odolnosti vo svojej celkovej výške, ktorú ponúka ministerstvo spravodlivosti, čo je okolo 200 mil. na budovy a v desiatkach ďalších miliónov na digitalizáciu, v rámci čoho je aj insolvenčný register, je jednoducho obrovská, obrovská príležitosť pre Slovensko, obrovská. A je, naozaj bolo by veľmi nezodpovedné nevyužiť túto príležitosť, ktorá v celosti znamená približne jeden štátny rozpočet, jeden pre justíciu, keď dáme bokom väzenstvo. Jednoducho je to obrovský balík, ktorý sa ponúka pre justíciu v rámci plánu obnovy a odolnosti a ohroziť ho, ohroziť ho takto naozaj ľahkovážne považujem za veľmi nezodpovedné a považovala som tiež za, z mojej strany za povinnosť na to upozorniť.
A dovolím si v tejto súvislosti aj upozorniť, že očakávam, samozrejme, s ohľadom aj ostatné míľniky, ktoré súvisia s plynutím, s plnením plánu obnovy a odolnosti, že budeme o tom informovaní zo strany ministra spravodlivosti, ako sa tieto míľniky napĺňajú, pretože jednoznačne už je tu nové vedenie rok a keď malo za to, že tie míľniky niektoré sa stihnúť nedajú, tak si mohol nastaviť ten harmonogram tak, aby proste to bolo realizovateľné. To znamená, tu už sa nedá nijakým spôsobom vyhovárať na žiadne predchádzajúce vedenia. Je potrebné splniť ten harmonogram tak, ako je nastavený. A ak nie, tak treba o tom jasne a korektne s Európskou komisiou rokovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

23.10.2024 o 10:13 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:13

Zuzana Števulová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pani Kolíková, že si na toto upozornila. Ja tiež s obavami sledujem vývoj ohľadne najmä teda insolvenčného registra. Však nakoniec ešte na ministerstve počas predchádzajúceho vedenia som bola účastná tých rokovaní vo vzťahu aj k centru právnej pomoci, keďže sa venujem konkurzom. Aj tie IT systémy, ktoré sú tam a boli nejakým spôsobom upgradované, rátajú s tým, že ten insolvenčný register v nejakom bode vznikne. Takže ja si myslím, že by bolo vhodné, ak by minister spravodlivosti využil aj túto príležitosť, keď je tu, a možno nám jasne povedal, keďže obstaranie akéhokoľvek IT systému je, samozrejme, náročná vec, to nikto nepopiera, špeciálne v podmienkach štátu, že teda akým spôsobom prikročil presne k riešeniu tejto témy a ako teda ide stihnúť všetky tie míľniky aj ohľadne teda obstarávania budov. Myslím si, že je to lepšia príležitosť teraz si to s nami vyjasniť, ako keď zasa budeme nútení či už klásť otázky na hodine otázok, alebo zvolávať nejaké mimoriadne výbory.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.10.2024 o 10:13 hod.

JUDr.

Zuzana Števulová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:13

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, je pre mňa až tragikomické, ako sa pani poslankyňa Kolíková snaží hodiť to, čo nezvládla sama, na ministerstvo spravodlivosti pod mojím vedením, resp. na túto vládu.
Míľniky z hľadiska plánu obnovy, ktoré boli nastavené pod jej vedením na ministerstve spravodlivosti od začiatku, boli nerealizovateľné a nereálne. Sama dobre, sama pani ministerka to dobre vie. Neprizná to, samozrejme, nikdy a teraz ide hádzať všetky tieto jej zlyhania a pochybenia na nové vedenie ministerstva spravodlivosti, ktoré nastúpilo do rozbehnutého vlaku, ktorý už bol v Košiciach, ale my sme stáli na stanici v Bratislave. A ten vlak sa proste nedal dobehnúť. To, že celé ciele v rámci plánu obnovy boli nastavené nereálne, som už prezentoval na tlačovej konferencii pred pol rokom. To, že úradnícka vláda ešte k tomu prispela tým, že v rámci realizácie míľnikov z plánu obnovy neurobili absolútne, ale absolútne nič, je ďalší fakt, že my sme prišli do vlády v ročnom až dvojročnom omeškaní s plnením míľnikov plánu obnovy, čo sa jednoducho v niektorých prípadoch nedá sanovať ani stihnúť.
A to, čo pani ministerka povedala, exministerka povedala, že sme mohli nastaviť plán obnovy tak, aby tie ciele boli splniteľné, to je tiež absolútna dezinformácia a klamstvo, lebo sama pani poslankyňa Kolíková dobre vie, že míľniky z plánu obnovy sa posúvať nedajú. Dajú sa niektoré čiastkové míľniky revidovať, avšak konečné míľniky sa posúvať nedajú a pani poslankyňa to sama dobre vie.
Takže poďme si teda konkrétne povedať k insolvenčnému registru. Časové hľadisko implementačného projektu ovplyvnili nasledujúce zásadné rozhodnutia bývalej vlády pod vedením pani poslankyne Kolíkovej, v tom čase ministerky spravodlivosti. Pomalé rozbiehanie implementačnej fázy, zriadenie nefunkčnej, nefunkčného organizačného útvaru, ktorý mal vecne pokrývať implementáciu informačného systému, tzv. REPLIK. Ďalším bolo zdĺhavé rozhodovanie o spôsobe verejného obstarávania tohto informačného systému, či ako vývoj nového informač... teda boli dlhé diskusie o tom, že či má prísť k vývoju nového informačného systému, alebo ako rozvoj existujúceho informačného IS register úpadcov.
Ďalšou prekážkou efektívnej implementácie počas prvého obdobia projektu za vlády teda ešte bývalej pani exministerky Kolíkovej bolo neprimerane dlhé verejné obstarávanie externého subjektu za účelom prípravy podkladov pre verejné obstarávanie, spracovanie opisu predmetu zákazky. Následne sa rozhodlo o uskutočnení projektu, tzv. TSI, ktorý mal byť podporným vstupom pre informačný systém REPLIK, teda tento nový informačný systém. Tieto rozhodnutia zmenili možnosti termínov nasadenia informačného systému do produkcie v tých termínoch, ktoré boli pôvodne, pôvodne nastavené.
Teda poďme si povedať, že aké boli tie termíny.
15. 12. 2021 bol schválený plán obnovy a odolnosti. V prvom kvartáli 2022 nastúpil projektový manažér pán Chuťka, ktorého úlohou bolo spracovanie projektovej dokumentácie pre projekt IS REPLIK, čo znamenalo projektový zámer, prístup, CBA, katalóg požiadaviek, register rizík a tak ďalej.
27. 9. 2022 sa na spracovanie týchto podkladov obstarala firma Ernst & Young za približne 60-tisíc eur.
V štvrtom kvartáli 2022 táto firma dodala dokumentáciu, ktorá vzhľadom na stav jej rozpracovania nebola odporúčaná sekciou civilného práva ministerstva spravodlivosti na schválenie vedeniu. V štvrtom kvartáli 2022 bol stanovený nový, alebo ustanovený do funkcie nový projektový manažér, ktorý dopracoval v spolupráci so sekciou civilného práva a sekciou informačných technológií projektovú dokumentáciu.
V novembri 2022 bola projektová dokumentácia zaslaná na schválenie MIRRI a Útvaru hodnoty za peniaze.
V decembri 2022 bola projektová dokumentácia schválené MIRRI a ÚHP.
28. 4. 2023, to znamená po dvoch rokoch, bolo vyhlásenie verejné obstarávanie na informačný systém REPLIK, pričom v prvom kvartáli v roku 2023 padlo rozhodnutie, že je potrebné uskutočniť projekt TSI, ktorého výstup mal byť podporným vstupom pre informačný systém REPLIK pre časť analýzu a dizajn systému. TSI obstarávala Európska komisia s vysúťaženým dodávateľom a konečnými konzumentmi, ktorí boli následne, ktoré boli následne pravidelne analytické... ku ktorému boli analytické stretnutia.
28. 2. 2024, to znamená už v čase, keď sme nastúpili do vlády, do rozbehnutého vlaku verejného obstarávania, ktorý sa takýmto spôsobom naťahoval, prišlo k vyhláseniu výsledkov verejného obstarávania IS REPLIK, načo sme 9. 4. 2024 podpísali zmluvu s víťazným dodávateľom tohto informačného systému.
3. 6. bol odovzdaný výstup TSI dodávateľom na pripomienky, 4. 7. prišlo k uvoľneniu výstupu TSI pre potreby IS REPLIK Európskou komisiou a 3. 9. prišlo k schváleniu objednávky na časť analýza a dizajn informačného systému REPLIK a začatie prác.
Čiže vidíte, v akom časovom horizonte to pripravovala bývalá vláda, kedy sme nastúpili my do tohto vlaku a čo sme všetko za ten rok urobili, akým spôsobom sme pohli s celým týmto projektom, ktorý bol dovtedy tri roky naťahovaný.
Pokiaľ ide o plánovaný ďalší harmonogram, tak do konca decembra má prísť k odovzdaniu finálnej verzie analýzy a dizajnu systému, do 1. februára akceptácia finálnej verzie tejto analýzy a dizajnu systému, do 31. 8. tvorba implementácie systému a do 30. 9. nasadenie nového informačného systému do prevádzky, čiže tak aby sme stihli posunutý termín účinnosti zákona do 1. 10. 2025, tak ako to navrhujeme v tomto, v tomto návrhu zákonu.
Pokiaľ ide o samotnú legislatívu, tak treba povedať, že v reforme 14 je cieľom zlepšenia podnikateľského prostredia reformy insolvenčného rámca úprava legislatívy. Cieľ: nadobudnutie účinnosti zákonov, ktorými sa vytvorí právny rámec pre zjednotenie a úplnú digitalizáciu likvidácie, konkurzu, reštrukturalizácie a oddlženia a v prípade potreby riešenie hroziaceho konkurzu, ako aj zmena právnych a procesných rámcov pre digitalizáciu postupov nútenej likvidácie. Zahŕňa to zavedenie nástrojov včasného varovania a vytvorenie špecializácie na platobnú neschopnosť na úrovni obchodných súdov. I mali sme novelizáciu zákona č. 7/2005 zákona o konkurze a reštrukturalizácii, novelu zákona 8/2005 o správcoch, 328/´91 Zb. o konkurze a vyrovnaní, 757/2004 o súdoch a novelu zákona 371/2004 o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky s termínom prvý kvartál 2023. Zodpovedné ministerstvo spravodlivosti.
Dňa 5. decembra 2022 bol návrh zákona, ktorým sa zavádzal register insolvenčných, predinsolvenčných a likvidačných konaní IS REPLIK predložený do medzirezortného pripomienkového konania.
19. decembra sa uskutočnilo rozporové konanie ohľadom navrhovanej účinnosti návrhu zákona so zástupcami úradu vlády, pričom rozpor bol odstránený a rozdelila sa účinnosť zákona na zavedenie informačného systému a na ostatné veci z hľadiska plánu obnovy.
3. februára 2023 bol vládny návrh zákona predložený do legislatívneho procesu Národnej rade Slovenskej republiky ako parlamentná tlač 1428. Hovorím, že termín si sama vláda nastavila na prvý kvartál 2023, až 3. februára 2023 bol vládny návrh zákona predložený do legislatívneho procesu, to znamená, už vtedy sa nedal stihnúť prvý kvartál 2023, termín, ktorý si sama vtedajšia vláda nastavila.
A teraz čo sa stalo v parlamente, ináč aká náhodička, že vládna koalícia vtedajšia si nevedela schváliť ani vlastný zákon.
Dňa 15. marca 2023 Národná rada Slovenskej republiky vládny návrh zákona pod parlamentnou tlačou 1428 v prvom čítaní neschválila. Vlastná koalícia vlastnej ministerke. Návrh zákona v tej istej veci, samozrejme, v tom prípade bolo možné opätovne podať na prerokovanie Národnej rady najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.
Čo teda koalícia spravila? Opäť raz, takisto ako pri sídlach súdov, aj v tomto prípade obišla legislatívny proces a úplne na hulváta dala poslaneckým návrhom, ustanovenia týkajúce sa insolvenčného registra si osvojili poslanci a podali pozmeňujúci návrh k zákonu o premenách obchodných spoločností. A táto bola posunutá na, z 1. augusta 2023, ako bol pôvodný termín, ktorý si sama vláda nastavila, na 1. január 2025. Čiže sama bývalá pani exministerka prostredníctvom svojich poslancov posúvala termín účinnosti zákona v súvislosti s nasadením informačného systému, pretože sama tento termín už v tom čase nevedela stihnúť. Čiže to, že to hádže teraz na našu vládu, je absurdné až smiešne, až tragikomické. Termín 1. august 2024, v tomto prípade spôsobený predĺžením legislatívneho procesu, nemohol byť, nemohol byť nijakým spôsobom ovplyvnený.
Čiže, aby som to zhrnul, my robíme všetko, čo sa dá a čo vládzeme a čo nám umožňujú pravidlá plánu obnovy a odolnosti na to, aby sme stihli míľniky plánu obnovy a odolnosti minimálne v tých projektoch, v ktorých sa to stihnúť dá. My už dnes vieme, resp. vedeli sme to už, keď sme nastúpili do funkcií, a o tom som informoval už na tlačovej konferencii, že množstvo z tých míľnikov, najmä čo sa týka rekonštrukcie budov a niektorých ďalších projektov stihnúť možné nie je práve meškaním spôsobeným bývalou vládou a úradníckou vládou. Tak by som poprosil, keby pani exministerka naozaj vážila slová a vstúpila si do svedomia, čo všetko urobili oni pre to, aby sa stihli tieto míľniky, a čo všetko robíme pre to my.
Ďakujem pekne za slovo.... až 3. februára 2023 bol vládny návrh zákona predložený do legislatívneho procesu, to znamená, už vtedy sa nedal stihnúť prvý kvartál 2023, termín, ktorý si sama vtedajšia vláda nastavila.
A teraz čo sa stalo v parlamente, ináč aká náhodička, že vládna koalícia vtedajšia si nevedela schváliť ani vlastný zákon.
Dňa 15. marca 2023 Národná rada Slovenskej republiky vládny návrh zákona pod parlamentnou tlačou 1428 v prvom čítaní neschválila. Vlastná koalícia vlastnej ministerke. Návrh zákona v tej istej veci, samozrejme, v tom prípade bolo možné opätovne podať na prerokovanie Národnej rady najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.
Čo teda koalícia spravila? Opäť raz, takisto ako pri sídlach súdov, aj v tomto prípade obišla legislatívny proces a úplne na hulváta dala poslaneckým návrhom, ustanovenia týkajúce sa insolvenčného registra si osvojili poslanci a podali pozmeňujúci návrh k zákonu o premenách obchodných spoločností. A táto bola posunutá na, z 1. augusta 2023, ako bol pôvodný termín, ktorý si sama vláda nastavila, na 1. január 2025. Čiže sama bývalá pani exministerka prostredníctvom svojich poslancov posúvala termín účinnosti zákona v súvislosti s nasadením informačného systému, pretože sama tento termín už v tom čase nevedela stihnúť. Čiže to, že to hádže teraz na našu vládu, je absurdné až smiešne, až tragikomické. Termín 1. august 2024, v tomto prípade spôsobený predĺžením legislatívneho procesu, nemohol byť, nemohol byť nijakým spôsobom ovplyvnený.
Čiže, aby som to zhrnul, my robíme všetko, čo sa dá a čo vládzeme a čo nám umožňujú pravidlá plánu obnovy a odolnosti na to, aby sme stihli míľniky plánu obnovy a odolnosti minimálne v tých projektoch, v ktorých sa to stihnúť dá. My už dnes vieme, resp. vedeli sme to už, keď sme nastúpili do funkcií, a o tom som informoval už na tlačovej konferencii, že množstvo z tých míľnikov, najmä čo sa týka rekonštrukcie budov a niektorých ďalších projektov stihnúť možné nie je práve meškaním spôsobeným bývalou vládou a úradníckou vládou. Tak by som poprosil, keby pani exministerka naozaj vážila slová a vstúpila si do svedomia, čo všetko urobili oni pre to, aby sa stihli tieto míľniky, a čo všetko robíme pre to my.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

23.10.2024 o 10:13 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:28

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
... až 3. februára 2023 bol vládny návrh zákona predložený do legislatívneho procesu, to znamená, už vtedy sa nedal stihnúť prvý kvartál 2023, termín, ktorý si sama vtedajšia vláda nastavila.
A teraz čo sa stalo v parlamente, ináč aká náhodička, že vládna koalícia vtedajšia si nevedela schváliť ani vlastný zákon.
Dňa 15. marca 2023 Národná rada Slovenskej republiky vládny návrh zákona pod parlamentnou tlačou 1428 v prvom čítaní neschválila. Vlastná koalícia vlastnej ministerke. Návrh zákona v tej istej veci, samozrejme, v tom prípade bolo možné opätovne podať na prerokovanie Národnej rady najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.
Čo teda koalícia spravila? Opäť raz, takisto ako pri sídlach súdov, aj v tomto prípade obišla legislatívny proces a úplne na hulváta dala poslaneckým návrhom, ustanovenia týkajúce sa insolvenčného registra si osvojili poslanci a podali pozmeňujúci návrh k zákonu o premenách obchodných spoločností. A táto bola posunutá na, z 1. augusta 2023, ako bol pôvodný termín, ktorý si sama vláda nastavila, na 1. január 2025. Čiže sama bývalá pani exministerka prostredníctvom svojich poslancov posúvala termín účinnosti zákona v súvislosti s nasadením informačného systému, pretože sama tento termín už v tom čase nevedela stihnúť. Čiže to, že to hádže teraz na našu vládu, je absurdné až smiešne, až tragikomické. Termín 1. august 2024, v tomto prípade spôsobený predĺžením legislatívneho procesu, nemohol byť, nemohol byť nijakým spôsobom ovplyvnený.
Čiže, aby som to zhrnul, my robíme všetko, čo sa dá a čo vládzeme a čo nám umožňujú pravidlá plánu obnovy a odolnosti na to, aby sme stihli míľniky plánu obnovy a odolnosti minimálne v tých projektoch, v ktorých sa to stihnúť dá. My už dnes vieme, resp. vedeli sme to už, keď sme nastúpili do funkcií, a o tom som informoval už na tlačovej konferencii, že množstvo z tých míľnikov, najmä čo sa týka rekonštrukcie budov a niektorých ďalších projektov stihnúť možné nie je práve meškaním spôsobeným bývalou vládou a úradníckou vládou. Tak by som poprosil, keby pani exministerka naozaj vážila slová a vstúpila si do svedomia, čo všetko urobili oni pre to, aby sa stihli tieto míľniky, a čo všetko robíme pre to my.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

23.10.2024 o 10:28 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:28

Dušan Keketi
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som uviedol v druhom čítaní vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 91/2010 o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 57/2018 o regionálnej investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu zákona je reagovať na aktuálne potreby cestovného ruchu, ktorý bol zasiahnutý pandémiou covid, vojnou na Ukrajine, energetickou krízou a infláciou.
Navrhovaná úprava zákona zavádza príspevok na podporu rozvoja cestovného ruchu, aby sa tento sektor rýchlejšie zotavil a stal sa silnejším pilierom regionálnej ekonomiky.
V súlade s programovým vyhlásením vlády je jedným z cieľov tohto zákona aj lepšie riadenie cestovného ruchu na základe zberu dát o pohybe a správaní návštevníkov, čo umožňuje efektívnejšiu tvorbu a propagáciu turistických produktov či už na domácom, alebo zahraničnom trhu. Počítame s tým, že by to malo pomôcť zvýšiť príjmy do štátneho rozpočtu, čo je v období konsolidácie veľmi dôležité. A tiež by to malo pomôcť zvýšiť, stabilizovať zamestnanosť v tomto odvetví, s ktorým momentálne zápasia všetci podnikatelia v cestovnom ruchu.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás teda požiadať o podporu tohto návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

23.10.2024 o 10:28 hod.

Dušan Keketi

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:28

Karol Farkašovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážený pán minister, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 19. septembra 2024 č. 501 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie.
Určené výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory nasledovné stanovisko: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 170 zo 17. októbra 2024, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet v uznesení č. 133 z 21. októbra 2024, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti v uznesení č. 107 z 21. októbra tohto roku, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu mládež a šport v uznesení č. 36 z 15. októbra tohto roku zhodne odporúčali návrh zákona schváliť.
Z uznesení výborov nevyplývajú žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť.
Predmetná spoločná správa o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport z 22. októbra tohto roku č. 51.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

23.10.2024 o 10:28 hod.

PhD.

Karol Farkašovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video