23. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
29.11.2024 o 11:49 hod.
Mgr. PhD.
Tina Gažovičová
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážení kolegovia, kolegyne, môj kolega Štefan Kišš včera za klub Progresívne Slovensko povedal, že, že toto je rozpočet minulosti a on ten rozpočet hodnotil ako celok z pozície alebo teda z pohľadu celkovo verejných financií a ja vzhľadom na moje dlhodobo profesijne pôsobenie sa zameriam hlavne na oblasť školstva a na to, ako sa tento rozpočet pozerá na školstvo. A taktiež som presvedčená, že toto, žiaľ, je rozpočet, ktorý či je rozpočet minulosti, alebo minimálne je to rozpočet, ktorý nemyslí na budúcnosť a nemyslí na to, aby sa táto krajina dlhodobo zlepšovala. A ako pre mňa, keď myslíme na to, že ako bude táto krajina vyzerať o desať, dvadsať, tridsať rokov, tak školstvo je jeden z tých najkľúčovejších rezortov, pretože tam vychovávame tú ďalšiu generáciu, ktorá dúfame, že tu bude žiť, lebo dúfame, že nejudú všetci, a práve to je ten jeden z tých kľúčových rezortov, ktorý rozhodne o budúcnosti tejto krajiny. A veľmi ma mrzí, že sa tak uchytilo vo verejnom priestore a dneska som sa dozvedela, že napríklad aj štátny tajomník ministerstva financií to hovoril na školskom výbore, že školstvo je teda vraj nejaký skokan roka, pokiaľ ide o tento rozpočet. Tak by som rada zdôraznila, že to je hrubé zavádzanie, že naozaj školstvo nie je žiadnym skokanom tohto rozpočtu a školstvo na svoje dlhodobé podfinancovanie by potrebovalo skutočné skokové navýšenie, ktoré ale nenastalo. Čiže najprv k tým číslam. Áno, papierovo to vyzerá, že rezort školstva sa navýšil, rozpočet rezortu školstva sa navýšil o približne miliardu eur, z toho viac ako polovica sú peniaze, ktoré doteraz išli na materské školy a aj ďalej pôjdu na materské školy, iba nastal účtovnícky presun z toho, že už to teda nepôjde cez mestá a obce, ale pôjde to cez ministerstvo školstva. A my túto zmenu podporujeme, aj sme hlasovali za túto zmenu, bol to jeden z míľnikov plánu obnovy, čiže my oceňujeme, že materské školy sa presúvajú z originálnych kompetencií do prenesených, práveže kritizujeme, že táto zmena nenastala aj pre iné školské zariadenia, ako sú školské kluby detí alebo základné umelecké školy alebo centrá voľného času, ktoré momentálne finančne absolútne krvácajú, o tom včera hovorila moja kolegyňa Kosová. Ale upozorňujem na to teraz v kontexte toho, že naozaj tieto peniaze nie sú žiadne navýšenie pre školstvo, len sa účtovnícky do tých materských škôl dostanú cez nejakú inú kapitolu štátneho rozpočtu a verejného rozpočtu. Čiže to je, to je taká prvá vec.
Dostanem sa ešte, ešte konkrétnejšie k tomu rozpočtu, ale z nášho pohľadu, a tomu sa budem v mojej rozprave najviac venovať, skutočným porazeným tohto rozpočtu sú učitelia a celkovo všetci zamestnanci v školstve, to sa týka aj odborných zamestnancov, to sa týka aj nepedagogických zamestnancov a cez nich naše deti a my všetci a táto spoločnosť. A, mimochodom, upozornil na to aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý vo svojej správe, kde hodnotí rozpočet, priamo uviedol, že citujem: "Navrhovaný rozpočet nepočíta so žiadnym opatrením, ako zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania a rozpočet ani nereflektuje na programové vyhlásenie vlády, kde je deklarovaný každoročný rast miezd pedagogických a odborných zamestnancov." Čiže k tomuto sa tiež ešte vrátim, že tento rozpočet je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, vašej vlády.
Čiže aby sme si zhrnuli také základné fakty. Po prvé, ako som už uviedla, kľúčová časť tých peňazí, ktoré sa zdajú byť ako navýšenie, konkrétne 560 mil. eur, v skutočnosti nie sú navýšenie pre školstvo, len sú zmenou, že idú na materské školy už nie cez, cez obce, ale odteraz cez ministerstvo školstva. Druhé dôležité upozornenie, keď sa pozeráme na ten rozpočet rezortu školstva, že aj veľká časť tých ďalších položiek, ktoré sú tam uvedené a nominálne vyzerajú ako nejaký nárast, nijako neprispejú k samotnej kvalite, k zvýšeniu samotnej kvality vzdelávacieho procesu. Napríklad je tam 31 mil., ktoré sú nevyhnutné z dôvodu nárastu počtu žiakov, keďže školstvo je financované normatívne, tak aj keď sa ten normatív nezvýši, tak vzhľadom na navýšenie počtu žiakov, tak tam bolo treba, treba isté, isté malé priliatie. Podobne 25 mil. je iba na zvýšenie výdavkov v súvislosti so zmenou výšky zdravotných odvodov zamestnávateľa z 10 na 11 %. Čiže sú to peniaze, ktoré cez ten rezort pretečú, ale rovno sa zase, zase vrátia do štátu cez zdravotné odvody. Podobne ten rozpočet zahŕňa to, že štát ide po mnohých rokoch prebrať zodpovednosť za niektoré pozície, ktoré dlhodobo boli financované z eurofondov, ide konkrétne o pozície asistentov na školách a školských podporných tímov, ako sú školskí psychológovia, špeciálni pedagógovia. Toto sú pozície, ktoré sa tu kedysi zavádzali za pomoci eurofondov, vtedy sa to prezentovalo ako nejaká inovácia a ako to, žiaľ, u nás býva, že často čo sa raz zavedie z eurofondov ako inovácia, ako nejaký pilot, tak potom je veľký problém dostať to do štátneho rozpočtu. Čiže máme školy, ktoré vyše desať niektoré možno aj pätnásť rokov tieto pozície financovali projektovo cez eurofondy, boli okolo toho už aj súdne spory, pretože tým ľuďom už protiprávne vlastne v rozpore so Zákonníkom práce museli každé dva roky predlžovať zmluvu, lebo nikdy nemali istotu, či tie peniaze dostanú, tak vzhľadom na reformu podporných opatrení teraz sa niektoré tie peniaze konečne dostali do štátneho rozpočtu, lebo Európska komisia povedala, že od roku ´26 už naozaj tieto pozície financovať nebude. A o to väčšia je drzosť alebo o to viac, s o to väčším znepokojením pozeráme na to, keď z úst ministra školstva zaznieva, že no on už žiadne rezervy vo svojom rezorte nemá, ale tak teda možno, ak sa nebude diať inak, tak zobere z týchto peňazí na asistentov. Nie, tie peniaze, ktoré sú tam určené na asistentov a na školské podporné tímy, tie tam majú zostať, pretože to je, to sú tie pozície, ktoré tie deti potrebujú a my tých ľudí v školstve potrebujeme, len doteraz sme ich, sme ich sanovali cez eurofondy a to čo má ísť na navýšenie a budem hovoriť hlavne o platoch učiteľov, to je niečo, čo by malo prísť samostatne.
Kde sa teda, kde sa teda nachádzame. Asi všetci vieme, že školstvo je dlhodobo podfinancované a za tejto vlády to ešte klesá, keď sa pozrieme na podiel HDP. V roku 2022 sme na vzdelávanie ako krajina dávali 4,5 % HDP, v roku 2025 to bude 4,45 %, čiže malý pokles o 0,5 %, ale podľa samotného rozpočtu to v roku 2027 bude už iba 4,06 % HDP, čiže približne o pol percenta HDP ešte klesáme v tom, čo do toho školstva dávame. Namiesto toho, aby sme sa snažili priblížiť okolitým krajinám, iné krajiny v Európskej únii často majú aspoň 5 % HDP, tie najúspešnejšie idú až k 6 %. Namiesto toho u nás to ešte klesá, čiže to je to, ako si táto vláda cení školstvo.
A teda k tomu najdôležitejšiemu a to sú učitelia, to sú tí nositelia toho školstva, to sú tí, ktorí každé ráno prídu, prídu do školy, aby, aby s deťmi pracovali, aby ich vzdelávali, a teda nielen učitelia, znovu to zdôrazním, ale aj odborní zamestnanci, aj nepedagogickí zamestnanci v školstve, im bol daný prísľub touto vládou, týmto parlamentom priamo v programovom vyhlásení vlády, že sa im každoročne budú zvyšovať mzdy a nedeje sa to.
Posledné navýšenie tabuľkových platov bolo v septembri 2023 a zaviedla to ešte predošlá vláda a v roku 2024 už za tejto vlády sa tabuľkové platy nezvyšovali a v roku 2025 podľa tohto rozpočtu sa zase nebudú zvyšovať.
Rozpracované
Vystúpenia
11:49
Vystúpenie v rozprave 11:49
Ján HargašTak sme sa pozreli, že ako vláda vyhlasuje výzvy. Tak vlastný plán vyhlasovania výziev táto vláda splnila, prosím pekne, na 50 %, na polovicu. Čiže ministri za dvojnásobné platy robia polovičný výkon pokiaľ ide o čerpanie eurofondov. Niežeby viac výziev vyhlasovali, aby viac eurofondov sa dostalo medzi podnikateľov, medzi žiadateľov, aby sme to čerpanie rozbehli, presný opak sa deje. To sú vlastné ciele tejto vlády, to nie sú ciele...
Tak sme sa pozreli, že ako vláda vyhlasuje výzvy. Tak vlastný plán vyhlasovania výziev táto vláda splnila, prosím pekne, na 50 %, na polovicu. Čiže ministri za dvojnásobné platy robia polovičný výkon pokiaľ ide o čerpanie eurofondov. Niežeby viac výziev vyhlasovali, aby viac eurofondov sa dostalo medzi podnikateľov, medzi žiadateľov, aby sme to čerpanie rozbehli, presný opak sa deje. To sú vlastné ciele tejto vlády, to nie sú ciele minulej vlády, to tu naozaj nie je že Hegerov, Ódorov, Matovičov problém. Táto vláda povedala, že urýchli čerpanie, dali si nejaký cieľ a podľa vlastného dokumentu ten istý cieľ splnili na 50 %. Neviem, dokedy sa plánujú ešte vyhovárať na bývalú vládu, ale teda po roku vládnutia tento cieľ mal svietiť na zeleno, krikľavo zeleno ako splnený, pritom svieti na červeno ako nesplnený, splnený na polovicu. A toto je naozaj problém a pamätajte na moje slová, že na konci budúceho roka to bude naozaj problém, pretože čo sa stane? Buď nám tie peniaze prepadnú, alebo sa tu budú vymýšľať kadejaké podivné spôsoby, ako rýchlo ich niekde prečerpať, s prepáčením, na hlúposti. Hej, že zase začne panika, že kto dokáže čerpať, rýchlo, kto vie čerpať? Ideme liať do betónu, tak to nalejeme do betónu tie peniaze namiesto toho, aby sme ich investoval tam, kam sme si predsavzali, len preto, aby sa čerpalo. Je to zlý prístup, je to nekoncepčný prístup a myslím si, že žiadne výhovorky v tejto oblasti na bývalú vládu už naozaj neobstoja. Áno, možno ste zdedili slabé čerpanie, ale pokiaľ ide o vašu snahu urýchliť to čerpanie, tak vaša snaha je polovičatá za dvojnásobné platy a myslím si, že je to problém.
Toľko som chcel povedať. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť, a teda len pre kompletnosť dodám, že tento rozpočet nepodporíme. (Potlesk.)
54-3
Tak sme sa pozreli, že ako vláda vyhlasuje výzvy. Tak vlastný plán vyhlasovania výziev táto vláda splnila, prosím pekne, na 50 %, na polovicu. Čiže ministri za dvojnásobné platy robia polovičný výkon pokiaľ ide o čerpanie eurofondov. Niežeby viac výziev vyhlasovali, aby viac eurofondov sa dostalo medzi podnikateľov, medzi žiadateľov, aby sme to čerpanie rozbehli, presný opak sa deje. To sú vlastné ciele tejto vlády, to nie sú ciele minulej vlády, to tu naozaj nie je že Hegerov, Ódorov, Matovičov problém. Táto vláda povedala, že urýchli čerpanie, dali si nejaký cieľ a podľa vlastného dokumentu ten istý cieľ splnili na 50 %. Neviem, dokedy sa plánujú ešte vyhovárať na bývalú vládu, ale teda po roku vládnutia tento cieľ mal svietiť na zeleno, krikľavo zeleno ako splnený, pritom svieti na červeno ako nesplnený, splnený na polovicu. A toto je naozaj problém a pamätajte na moje slová, že na konci budúceho roka to bude naozaj problém, pretože čo sa stane? Buď nám tie peniaze prepadnú, alebo sa tu budú vymýšľať kadejaké podivné spôsoby, ako rýchlo ich niekde prečerpať, s prepáčením, na hlúposti. Hej, že zase začne panika, že kto dokáže čerpať, rýchlo, kto vie čerpať? Ideme liať do betónu, tak to nalejeme do betónu tie peniaze namiesto toho, aby sme ich investoval tam, kam sme si predsavzali, len preto, aby sa čerpalo. Je to zlý prístup, je to nekoncepčný prístup a myslím si, že žiadne výhovorky v tejto oblasti na bývalú vládu už naozaj neobstoja. Áno, možno ste zdedili slabé čerpanie, ale pokiaľ ide o vašu snahu urýchliť to čerpanie, tak vaša snaha je polovičatá za dvojnásobné platy a myslím si, že je to problém.
Toľko som chcel povedať. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť, a teda len pre kompletnosť dodám, že tento rozpočet nepodporíme. (Potlesk.)
Rozpracované
11:49
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:49
Zdenko SvobodaPán Hargaš, zachytil som z vášho vystúpenia, že vláda mohla šetriť niekoľko stoviek miliónov eur na dodávkach v rámci IT-projektov, službách a vecí, ktoré s tým súvisia. Ak mám však dobrú pamäť, predsa aj vy ste pôsobili ako štátny tajomník na MIRRI, ktorý prišiel s projektom vlastnej IT-firmy a v rámci tejto spoločnosti bolo zamestnaných aj množstvo IT-odborníkov. Výsledok bol taký, že aj táto štátna...
Pán Hargaš, zachytil som z vášho vystúpenia, že vláda mohla šetriť niekoľko stoviek miliónov eur na dodávkach v rámci IT-projektov, službách a vecí, ktoré s tým súvisia. Ak mám však dobrú pamäť, predsa aj vy ste pôsobili ako štátny tajomník na MIRRI, ktorý prišiel s projektom vlastnej IT-firmy a v rámci tejto spoločnosti bolo zamestnaných aj množstvo IT-odborníkov. Výsledok bol taký, že aj táto štátna IT-firma si musela objednávať alebo outsourcovať množstvo služieb u externých dodávateľských IT-firiem a viedlo to k tomu, že sa minulo množstvo peňazí zo štátneho rozpočtu bez hmatateľných výsledkov. Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.11.2024 o 11:49 hod.
Mgr. MBA
Zdenko Svoboda
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán Hargaš, zachytil som z vášho vystúpenia, že vláda mohla šetriť niekoľko stoviek miliónov eur na dodávkach v rámci IT-projektov, službách a vecí, ktoré s tým súvisia. Ak mám však dobrú pamäť, predsa aj vy ste pôsobili ako štátny tajomník na MIRRI, ktorý prišiel s projektom vlastnej IT-firmy a v rámci tejto spoločnosti bolo zamestnaných aj množstvo IT-odborníkov. Výsledok bol taký, že aj táto štátna IT-firma si musela objednávať alebo outsourcovať množstvo služieb u externých dodávateľských IT-firiem a viedlo to k tomu, že sa minulo množstvo peňazí zo štátneho rozpočtu bez hmatateľných výsledkov. Ďakujem.
Rozpracované
11:49
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:49
Ján HargašZa druhé, to, čo tu vy hovoríte o tých externých službách, prosím, naozaj si to naštudujte a spravte si nejaké časové rozlíšenie, že kedy som tú firmu mal na zodpovednosti ja a kedy môj predchodca a kedy môj nástupca. Spravte si to časové rozlíšenie, pretože všetky tie anekdoty o nejakých barberoch a že webovú stránku si dal robiť nejakým externým firmám, prosím vás, naozaj spravte si časové rozlíšenie, pretože to nie je obdobie, v ktorom som za tú firmu zodpovedal. A je to smiešne, že to furt opakujete, lebo vám to niekto z komunikačného napísal, ale potom vyzeráte dosť nekompetentný v tomto. Takže naozaj si to naštudujte, naozaj si to naštudujte, že v ktorých časoch sa tieto veci, ktoré tu vám komunikačné napísalo, že kto bol v tom čase zodpovedný za tú firmu. Skúste.
No a teda pokiaľ ide o to šetrenie, tak nepýtali ste sa, ale ja vám rád odpoviem, že šetriť sa naozaj dá a za tej minulej vlády sme ukázali, že šetriť sa dá a, žiaľ, dnes ministerstvo investícií na túto svoju rolu strážiť IT-kasu jednoducho rezignovalo. Dnes nestráži IT-výdavky, nestráži. Jednoducho spýtajte sa ľudí zvnútra štátnej správy, že koľko sú úspory vďaka tomu, že MIRRI by strážilo tie výdavky, koľko sú dnes tie úspory, nech vám povedia to číslo vaši kolegovia. Naozaj aby ste, aby ste to mali naštudované, lebo potom to naozaj vyzerá nekompetentne.
Za minulej vlády my sme dokázali ušetriť 150 miliónov eur, pokiaľ ide napríklad o kontrolu IT-výdavkov vďaka MIRRI 16, 17 miliónov eur ročne. To sú tvrdé dáta, rád vám ich, rád vám ich ukážem.
Takže chápem, že máte to nejak nadiktované, ale, ale nevyzerá to dobre.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.11.2024 o 11:49 hod.
Ing.
Ján Hargaš
Videokanál poslanca
Ďakujem za faktickú poznámku, pán kolega. Naozaj začína to byť smiešne, že to stále opakujete toto. Ja by som vás naozaj poprosil, aby ste si naštudovali, naštudovali túto problematiku, pokiaľ ide o túto konkrétnu vec, pokiaľ ide o IT-firmu Slovensko IT, lebo už to je naozaj trápne. Za prvé, ja som bol štátnym tajomníkom v tom čase, keď tá firma dosiahla zisk, čiže bola zisková. Čiže to, čo vy tu stále hovoríte o tom, aká je stratová, neviem aká, no my sme tú firmu dokázali dostať do zisku tvrdou prácou, pretože sme ju zdedili naozaj v zlom stave, tá firma sa preklopila do zisku. Za prvé.
Za druhé, to, čo tu vy hovoríte o tých externých službách, prosím, naozaj si to naštudujte a spravte si nejaké časové rozlíšenie, že kedy som tú firmu mal na zodpovednosti ja a kedy môj predchodca a kedy môj nástupca. Spravte si to časové rozlíšenie, pretože všetky tie anekdoty o nejakých barberoch a že webovú stránku si dal robiť nejakým externým firmám, prosím vás, naozaj spravte si časové rozlíšenie, pretože to nie je obdobie, v ktorom som za tú firmu zodpovedal. A je to smiešne, že to furt opakujete, lebo vám to niekto z komunikačného napísal, ale potom vyzeráte dosť nekompetentný v tomto. Takže naozaj si to naštudujte, naozaj si to naštudujte, že v ktorých časoch sa tieto veci, ktoré tu vám komunikačné napísalo, že kto bol v tom čase zodpovedný za tú firmu. Skúste.
No a teda pokiaľ ide o to šetrenie, tak nepýtali ste sa, ale ja vám rád odpoviem, že šetriť sa naozaj dá a za tej minulej vlády sme ukázali, že šetriť sa dá a, žiaľ, dnes ministerstvo investícií na túto svoju rolu strážiť IT-kasu jednoducho rezignovalo. Dnes nestráži IT-výdavky, nestráži. Jednoducho spýtajte sa ľudí zvnútra štátnej správy, že koľko sú úspory vďaka tomu, že MIRRI by strážilo tie výdavky, koľko sú dnes tie úspory, nech vám povedia to číslo vaši kolegovia. Naozaj aby ste, aby ste to mali naštudované, lebo potom to naozaj vyzerá nekompetentne.
Za minulej vlády my sme dokázali ušetriť 150 miliónov eur, pokiaľ ide napríklad o kontrolu IT-výdavkov vďaka MIRRI 16, 17 miliónov eur ročne. To sú tvrdé dáta, rád vám ich, rád vám ich ukážem.
Takže chápem, že máte to nejak nadiktované, ale, ale nevyzerá to dobre.
Rozpracované
11:49
Vystúpenie v rozprave 11:49
Tina GažovičováVážení kolegovia, kolegyne, môj kolega Štefan Kišš včera za klub Progresívne Slovensko povedal, že, že toto je rozpočet minulosti a on ten rozpočet hodnotil ako celok z pozície alebo teda z pohľadu celkovo verejných financií a ja vzhľadom na moje dlhodobo profesijne pôsobenie sa zameriam hlavne na oblasť školstva a na to, ako sa tento rozpočet pozerá na školstvo. A taktiež som presvedčená, že toto,...
Vážení kolegovia, kolegyne, môj kolega Štefan Kišš včera za klub Progresívne Slovensko povedal, že, že toto je rozpočet minulosti a on ten rozpočet hodnotil ako celok z pozície alebo teda z pohľadu celkovo verejných financií a ja vzhľadom na moje dlhodobo profesijne pôsobenie sa zameriam hlavne na oblasť školstva a na to, ako sa tento rozpočet pozerá na školstvo. A taktiež som presvedčená, že toto, žiaľ, je rozpočet, ktorý či je rozpočet minulosti, alebo minimálne je to rozpočet, ktorý nemyslí na budúcnosť a nemyslí na to, aby sa táto krajina dlhodobo zlepšovala. A ako pre mňa, keď myslíme na to, že ako bude táto krajina vyzerať o desať, dvadsať, tridsať rokov, tak školstvo je jeden z tých najkľúčovejších rezortov, pretože tam vychovávame tú ďalšiu generáciu, ktorá dúfame, že tu bude žiť, lebo dúfame, že nejudú všetci, a práve to je ten jeden z tých kľúčových rezortov, ktorý rozhodne o budúcnosti tejto krajiny. A veľmi ma mrzí, že sa tak uchytilo vo verejnom priestore a dneska som sa dozvedela, že napríklad aj štátny tajomník ministerstva financií to hovoril na školskom výbore, že školstvo je teda vraj nejaký skokan roka, pokiaľ ide o tento rozpočet. Tak by som rada zdôraznila, že to je hrubé zavádzanie, že naozaj školstvo nie je žiadnym skokanom tohto rozpočtu a školstvo na svoje dlhodobé podfinancovanie by potrebovalo skutočné skokové navýšenie, ktoré ale nenastalo. Čiže najprv k tým číslam. Áno, papierovo to vyzerá, že rezort školstva sa navýšil, rozpočet rezortu školstva sa navýšil o približne miliardu eur, z toho viac ako polovica sú peniaze, ktoré doteraz išli na materské školy a aj ďalej pôjdu na materské školy, iba nastal účtovnícky presun z toho, že už to teda nepôjde cez mestá a obce, ale pôjde to cez ministerstvo školstva. A my túto zmenu podporujeme, aj sme hlasovali za túto zmenu, bol to jeden z míľnikov plánu obnovy, čiže my oceňujeme, že materské školy sa presúvajú z originálnych kompetencií do prenesených, práveže kritizujeme, že táto zmena nenastala aj pre iné školské zariadenia, ako sú školské kluby detí alebo základné umelecké školy alebo centrá voľného času, ktoré momentálne finančne absolútne krvácajú, o tom včera hovorila moja kolegyňa Kosová. Ale upozorňujem na to teraz v kontexte toho, že naozaj tieto peniaze nie sú žiadne navýšenie pre školstvo, len sa účtovnícky do tých materských škôl dostanú cez nejakú inú kapitolu štátneho rozpočtu a verejného rozpočtu. Čiže to je, to je taká prvá vec.
Dostanem sa ešte, ešte konkrétnejšie k tomu rozpočtu, ale z nášho pohľadu, a tomu sa budem v mojej rozprave najviac venovať, skutočným porazeným tohto rozpočtu sú učitelia a celkovo všetci zamestnanci v školstve, to sa týka aj odborných zamestnancov, to sa týka aj nepedagogických zamestnancov a cez nich naše deti a my všetci a táto spoločnosť. A, mimochodom, upozornil na to aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý vo svojej správe, kde hodnotí rozpočet, priamo uviedol, že citujem: "Navrhovaný rozpočet nepočíta so žiadnym opatrením, ako zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania a rozpočet ani nereflektuje na programové vyhlásenie vlády, kde je deklarovaný každoročný rast miezd pedagogických a odborných zamestnancov." Čiže k tomuto sa tiež ešte vrátim, že tento rozpočet je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, vašej vlády.
Čiže aby sme si zhrnuli také základné fakty. Po prvé, ako som už uviedla, kľúčová časť tých peňazí, ktoré sa zdajú byť ako navýšenie, konkrétne 560 mil. eur, v skutočnosti nie sú navýšenie pre školstvo, len sú zmenou, že idú na materské školy už nie cez, cez obce, ale odteraz cez ministerstvo školstva. Druhé dôležité upozornenie, keď sa pozeráme na ten rozpočet rezortu školstva, že aj veľká časť tých ďalších položiek, ktoré sú tam uvedené a nominálne vyzerajú ako nejaký nárast, nijako neprispejú k samotnej kvalite, k zvýšeniu samotnej kvality vzdelávacieho procesu. Napríklad je tam 31 mil., ktoré sú nevyhnutné z dôvodu nárastu počtu žiakov, keďže školstvo je financované normatívne, tak aj keď sa ten normatív nezvýši, tak vzhľadom na navýšenie počtu žiakov, tak tam bolo treba, treba isté, isté malé priliatie. Podobne 25 mil. je iba na zvýšenie výdavkov v súvislosti so zmenou výšky zdravotných odvodov zamestnávateľa z 10 na 11 %. Čiže sú to peniaze, ktoré cez ten rezort pretečú, ale rovno sa zase, zase vrátia do štátu cez zdravotné odvody. Podobne ten rozpočet zahŕňa to, že štát ide po mnohých rokoch prebrať zodpovednosť za niektoré pozície, ktoré dlhodobo boli financované z eurofondov, ide konkrétne o pozície asistentov na školách a školských podporných tímov, ako sú školskí psychológovia, špeciálni pedagógovia. Toto sú pozície, ktoré sa tu kedysi zavádzali za pomoci eurofondov, vtedy sa to prezentovalo ako nejaká inovácia a ako to, žiaľ, u nás býva, že často čo sa raz zavedie z eurofondov ako inovácia, ako nejaký pilot, tak potom je veľký problém dostať to do štátneho rozpočtu. Čiže máme školy, ktoré vyše desať niektoré možno aj pätnásť rokov tieto pozície financovali projektovo cez eurofondy, boli okolo toho už aj súdne spory, pretože tým ľuďom už protiprávne vlastne v rozpore so Zákonníkom práce museli každé dva roky predlžovať zmluvu, lebo nikdy nemali istotu, či tie peniaze dostanú, tak vzhľadom na reformu podporných opatrení teraz sa niektoré tie peniaze konečne dostali do štátneho rozpočtu, lebo Európska komisia povedala, že od roku ´26 už naozaj tieto pozície financovať nebude. A o to väčšia je drzosť alebo o to viac, s o to väčším znepokojením pozeráme na to, keď z úst ministra školstva zaznieva, že no on už žiadne rezervy vo svojom rezorte nemá, ale tak teda možno, ak sa nebude diať inak, tak zobere z týchto peňazí na asistentov. Nie, tie peniaze, ktoré sú tam určené na asistentov a na školské podporné tímy, tie tam majú zostať, pretože to je, to sú tie pozície, ktoré tie deti potrebujú a my tých ľudí v školstve potrebujeme, len doteraz sme ich, sme ich sanovali cez eurofondy a to čo má ísť na navýšenie a budem hovoriť hlavne o platoch učiteľov, to je niečo, čo by malo prísť samostatne.
Kde sa teda, kde sa teda nachádzame. Asi všetci vieme, že školstvo je dlhodobo podfinancované a za tejto vlády to ešte klesá, keď sa pozrieme na podiel HDP. V roku 2022 sme na vzdelávanie ako krajina dávali 4,5 % HDP, v roku 2025 to bude 4,45 %, čiže malý pokles o 0,5 %, ale podľa samotného rozpočtu to v roku 2027 bude už iba 4,06 % HDP, čiže približne o pol percenta HDP ešte klesáme v tom, čo do toho školstva dávame. Namiesto toho, aby sme sa snažili priblížiť okolitým krajinám, iné krajiny v Európskej únii často majú aspoň 5 % HDP, tie najúspešnejšie idú až k 6 %. Namiesto toho u nás to ešte klesá, čiže to je to, ako si táto vláda cení školstvo.
A teda k tomu najdôležitejšiemu a to sú učitelia, to sú tí nositelia toho školstva, to sú tí, ktorí každé ráno prídu, prídu do školy, aby, aby s deťmi pracovali, aby ich vzdelávali, a teda nielen učitelia, znovu to zdôrazním, ale aj odborní zamestnanci, aj nepedagogickí zamestnanci v školstve, im bol daný prísľub touto vládou, týmto parlamentom priamo v programovom vyhlásení vlády, že sa im každoročne budú zvyšovať mzdy a nedeje sa to.
Posledné navýšenie tabuľkových platov bolo v septembri 2023 a zaviedla to ešte predošlá vláda a v roku 2024 už za tejto vlády sa tabuľkové platy nezvyšovali a v roku 2025 podľa tohto rozpočtu sa zase nebudú zvyšovať.
Vystúpenie v rozprave
29.11.2024 o 11:49 hod.
Mgr. PhD.
Tina Gažovičová
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážení kolegovia, kolegyne, môj kolega Štefan Kišš včera za klub Progresívne Slovensko povedal, že, že toto je rozpočet minulosti a on ten rozpočet hodnotil ako celok z pozície alebo teda z pohľadu celkovo verejných financií a ja vzhľadom na moje dlhodobo profesijne pôsobenie sa zameriam hlavne na oblasť školstva a na to, ako sa tento rozpočet pozerá na školstvo. A taktiež som presvedčená, že toto, žiaľ, je rozpočet, ktorý či je rozpočet minulosti, alebo minimálne je to rozpočet, ktorý nemyslí na budúcnosť a nemyslí na to, aby sa táto krajina dlhodobo zlepšovala. A ako pre mňa, keď myslíme na to, že ako bude táto krajina vyzerať o desať, dvadsať, tridsať rokov, tak školstvo je jeden z tých najkľúčovejších rezortov, pretože tam vychovávame tú ďalšiu generáciu, ktorá dúfame, že tu bude žiť, lebo dúfame, že nejudú všetci, a práve to je ten jeden z tých kľúčových rezortov, ktorý rozhodne o budúcnosti tejto krajiny. A veľmi ma mrzí, že sa tak uchytilo vo verejnom priestore a dneska som sa dozvedela, že napríklad aj štátny tajomník ministerstva financií to hovoril na školskom výbore, že školstvo je teda vraj nejaký skokan roka, pokiaľ ide o tento rozpočet. Tak by som rada zdôraznila, že to je hrubé zavádzanie, že naozaj školstvo nie je žiadnym skokanom tohto rozpočtu a školstvo na svoje dlhodobé podfinancovanie by potrebovalo skutočné skokové navýšenie, ktoré ale nenastalo. Čiže najprv k tým číslam. Áno, papierovo to vyzerá, že rezort školstva sa navýšil, rozpočet rezortu školstva sa navýšil o približne miliardu eur, z toho viac ako polovica sú peniaze, ktoré doteraz išli na materské školy a aj ďalej pôjdu na materské školy, iba nastal účtovnícky presun z toho, že už to teda nepôjde cez mestá a obce, ale pôjde to cez ministerstvo školstva. A my túto zmenu podporujeme, aj sme hlasovali za túto zmenu, bol to jeden z míľnikov plánu obnovy, čiže my oceňujeme, že materské školy sa presúvajú z originálnych kompetencií do prenesených, práveže kritizujeme, že táto zmena nenastala aj pre iné školské zariadenia, ako sú školské kluby detí alebo základné umelecké školy alebo centrá voľného času, ktoré momentálne finančne absolútne krvácajú, o tom včera hovorila moja kolegyňa Kosová. Ale upozorňujem na to teraz v kontexte toho, že naozaj tieto peniaze nie sú žiadne navýšenie pre školstvo, len sa účtovnícky do tých materských škôl dostanú cez nejakú inú kapitolu štátneho rozpočtu a verejného rozpočtu. Čiže to je, to je taká prvá vec.
Dostanem sa ešte, ešte konkrétnejšie k tomu rozpočtu, ale z nášho pohľadu, a tomu sa budem v mojej rozprave najviac venovať, skutočným porazeným tohto rozpočtu sú učitelia a celkovo všetci zamestnanci v školstve, to sa týka aj odborných zamestnancov, to sa týka aj nepedagogických zamestnancov a cez nich naše deti a my všetci a táto spoločnosť. A, mimochodom, upozornil na to aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý vo svojej správe, kde hodnotí rozpočet, priamo uviedol, že citujem: "Navrhovaný rozpočet nepočíta so žiadnym opatrením, ako zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania a rozpočet ani nereflektuje na programové vyhlásenie vlády, kde je deklarovaný každoročný rast miezd pedagogických a odborných zamestnancov." Čiže k tomuto sa tiež ešte vrátim, že tento rozpočet je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, vašej vlády.
Čiže aby sme si zhrnuli také základné fakty. Po prvé, ako som už uviedla, kľúčová časť tých peňazí, ktoré sa zdajú byť ako navýšenie, konkrétne 560 mil. eur, v skutočnosti nie sú navýšenie pre školstvo, len sú zmenou, že idú na materské školy už nie cez, cez obce, ale odteraz cez ministerstvo školstva. Druhé dôležité upozornenie, keď sa pozeráme na ten rozpočet rezortu školstva, že aj veľká časť tých ďalších položiek, ktoré sú tam uvedené a nominálne vyzerajú ako nejaký nárast, nijako neprispejú k samotnej kvalite, k zvýšeniu samotnej kvality vzdelávacieho procesu. Napríklad je tam 31 mil., ktoré sú nevyhnutné z dôvodu nárastu počtu žiakov, keďže školstvo je financované normatívne, tak aj keď sa ten normatív nezvýši, tak vzhľadom na navýšenie počtu žiakov, tak tam bolo treba, treba isté, isté malé priliatie. Podobne 25 mil. je iba na zvýšenie výdavkov v súvislosti so zmenou výšky zdravotných odvodov zamestnávateľa z 10 na 11 %. Čiže sú to peniaze, ktoré cez ten rezort pretečú, ale rovno sa zase, zase vrátia do štátu cez zdravotné odvody. Podobne ten rozpočet zahŕňa to, že štát ide po mnohých rokoch prebrať zodpovednosť za niektoré pozície, ktoré dlhodobo boli financované z eurofondov, ide konkrétne o pozície asistentov na školách a školských podporných tímov, ako sú školskí psychológovia, špeciálni pedagógovia. Toto sú pozície, ktoré sa tu kedysi zavádzali za pomoci eurofondov, vtedy sa to prezentovalo ako nejaká inovácia a ako to, žiaľ, u nás býva, že často čo sa raz zavedie z eurofondov ako inovácia, ako nejaký pilot, tak potom je veľký problém dostať to do štátneho rozpočtu. Čiže máme školy, ktoré vyše desať niektoré možno aj pätnásť rokov tieto pozície financovali projektovo cez eurofondy, boli okolo toho už aj súdne spory, pretože tým ľuďom už protiprávne vlastne v rozpore so Zákonníkom práce museli každé dva roky predlžovať zmluvu, lebo nikdy nemali istotu, či tie peniaze dostanú, tak vzhľadom na reformu podporných opatrení teraz sa niektoré tie peniaze konečne dostali do štátneho rozpočtu, lebo Európska komisia povedala, že od roku ´26 už naozaj tieto pozície financovať nebude. A o to väčšia je drzosť alebo o to viac, s o to väčším znepokojením pozeráme na to, keď z úst ministra školstva zaznieva, že no on už žiadne rezervy vo svojom rezorte nemá, ale tak teda možno, ak sa nebude diať inak, tak zobere z týchto peňazí na asistentov. Nie, tie peniaze, ktoré sú tam určené na asistentov a na školské podporné tímy, tie tam majú zostať, pretože to je, to sú tie pozície, ktoré tie deti potrebujú a my tých ľudí v školstve potrebujeme, len doteraz sme ich, sme ich sanovali cez eurofondy a to čo má ísť na navýšenie a budem hovoriť hlavne o platoch učiteľov, to je niečo, čo by malo prísť samostatne.
Kde sa teda, kde sa teda nachádzame. Asi všetci vieme, že školstvo je dlhodobo podfinancované a za tejto vlády to ešte klesá, keď sa pozrieme na podiel HDP. V roku 2022 sme na vzdelávanie ako krajina dávali 4,5 % HDP, v roku 2025 to bude 4,45 %, čiže malý pokles o 0,5 %, ale podľa samotného rozpočtu to v roku 2027 bude už iba 4,06 % HDP, čiže približne o pol percenta HDP ešte klesáme v tom, čo do toho školstva dávame. Namiesto toho, aby sme sa snažili priblížiť okolitým krajinám, iné krajiny v Európskej únii často majú aspoň 5 % HDP, tie najúspešnejšie idú až k 6 %. Namiesto toho u nás to ešte klesá, čiže to je to, ako si táto vláda cení školstvo.
A teda k tomu najdôležitejšiemu a to sú učitelia, to sú tí nositelia toho školstva, to sú tí, ktorí každé ráno prídu, prídu do školy, aby, aby s deťmi pracovali, aby ich vzdelávali, a teda nielen učitelia, znovu to zdôrazním, ale aj odborní zamestnanci, aj nepedagogickí zamestnanci v školstve, im bol daný prísľub touto vládou, týmto parlamentom priamo v programovom vyhlásení vlády, že sa im každoročne budú zvyšovať mzdy a nedeje sa to.
Posledné navýšenie tabuľkových platov bolo v septembri 2023 a zaviedla to ešte predošlá vláda a v roku 2024 už za tejto vlády sa tabuľkové platy nezvyšovali a v roku 2025 podľa tohto rozpočtu sa zase nebudú zvyšovať.
Rozpracované
11:59
To znamená, že napriek vysokej inflácii, napriek Ficovej drahote, napriek tomu, že vieme, že budúci rok bude asi o 5 %, budú všetky potraviny drahšie, bude všetko drahšie vrátane potravín, napriek tomu učiteľom a zamestnancom v školstve sa nezvyšujú tabuľkové platy, čiže ich reálna mzda, ich reálna kúpna sila ešte klesá. Namiesto toho, čo im vláda ponúka, sú dva typy jednorazových príspevkov.
Za prvé, je to jednorazový...
To znamená, že napriek vysokej inflácii, napriek Ficovej drahote, napriek tomu, že vieme, že budúci rok bude asi o 5 %, budú všetky potraviny drahšie, bude všetko drahšie vrátane potravín, napriek tomu učiteľom a zamestnancom v školstve sa nezvyšujú tabuľkové platy, čiže ich reálna mzda, ich reálna kúpna sila ešte klesá. Namiesto toho, čo im vláda ponúka, sú dva typy jednorazových príspevkov.
Za prvé, je to jednorazový príspevok, ktorý sa ponúka všetkým zamestnancom v štátnej a verejnej správe, 800 euro na rok, naozaj žiadna veľká výhra a ešte aj tu je problém, pretože časť zamestnancov v školstve stále spadajú pod mestá a obce a mestá a obce hlásia, že tieto peniaze ani nebudú mať z čoho vyplácať. To znamená, že napr. vychovávateľka v školskej družine ani nemá istotu, že tých 800 euro dostane, pretože jej primátor alebo starosta zároveň upozorňuje na to, že oni nemajú odkiaľ tie peniaze vziať, lebo aj mestá a obce finančne krvácajú.
Čiže to je jeden typ jednorazového príspevku a druhý typ jednorazového príspevku alebo teda nestabilného príspevku je regionálny príspevok, tzv. teraz podľa zákona kompenzačný príspevok, o ňom sme tu rečnili asi pred dvoma mesiacmi, tiež som presne z tohto miesta upozorňovala na to, že kompenzačný príspevok je niečo, čo by mohla byť fajn vec navyše, keby sme v prvom rade dosiahli nejaké, nejakú únosnú úroveň tých platov pre všetkých. Ale nemôžme urobiť to, že zamrazíme tabuľkové platy, v čase vysokej inflácie zamrazíme tabuľkové platy učiteľom, a potom im povieme, že tak niektorí podľa toho, v akom meste žijú, zase jednorazovo dostanú nejaký príspevok, ale nemôžu sa na to ani spoľahnúť, pretože ten príspevok sa vždy určuje iba pre ten daný rok.
To znamená, že napr. mladá rodina, povedzme dvaja absolventi pedagogickej, ktorí sa rozhodujú, že či vstúpia do školstva ako do svojho zamestnania a zvažujú k tomu hypotéku, tak nevedia sa spoľahnúť na to, že ich platy budú rásť. Dokonca sa nevedia spoľahnúť ani na to, že ich platy nebudú ešte klesať, pretože jeden rok možno dostanú nejaký regionálny príspevok, ale ďalší rok ho už dostať nemusia. A do toho teda vláda povedala, že zvyšovanie tých tabuľkových platov bude až k januáru 2026 o 5 %. To znamená, že od septembra 2023 nezvyšujú sa, nezvyšujú sa, a potom v januári 2026 sa majú zvýšiť o 5 %, čo bude ďaleko pod infláciou, čiže naozaj kúpna sila ľudí v školstve nám ešte klesá.
Práve dnes ráno sme sedeli s predstaviteľmi školských odborov, oni sami si vyžiadali stretnutie so školským výborom Národnej rady, je to aj v kontexte toho, že práve tento týždeň prebehol tzv. tichý protest učiteľov, že učitelia prišli do škôl v čiernom oblečení, aby dali najavo svoj smútok nad školstvom. Je to naozaj jedna z tých najmiernejších foriem protestu a viem si veľmi dobre predstaviť, že by došlo aj k oveľa hlasnejším formám protestu alebo štrajku a odborári to tiež nevylučujú. Len si treba uvedomiť, že čo by to naozaj znamenalo pre túto krajinu, keď by sa zavreli školy a naozaj by tí ľudia neprišli do práce a my všetci ostatní rodičia môžme riešiť, že kde budú naše deti, ale musím úprimne povedať, že aj ako matka by som to plne podporila, lebo si uvedomujem, že tie podmienky v tom školstve nie sú dobré, je to istý typ časovanej bomby, kde naozaj nám ten domček z karát môže padnúť. Už teraz máme obrovský problém s nedostatkom učiteľov, podľa štatistík chýba okolo 1 200 učiteľov, bude to narastať, odhaduje sa, že o rok, o dva nám bude chýbať okolo 2-tisíc učiteľov, a to ešte k tomu musíme prirátať, že strašne veľa predmetov sa už teraz učí neodborne. Napr. nám zúfalo chýbajú fyzikári, ale keďže je to povinný predmet, no tak nakoniec to nechajú učiť niekoho iného, matikára alebo niekoho. Informatikári nám chýbajú, angličtinári nám chýbajú, ale nejako si to potom tie školy vykompenzujú, napriek tomu nám tu chýba vyše, vyše tisíc učiteľov. A nedá sa tomu čudovať, keď si vezmeme, že nástupný plat učiteľa je okolo 1 200 euro v hrubom, teda bavíme sa asi 900 v čistom a priemerný plat učiteľa na základnej alebo na strednej škole, všetko sú to vysokoškolsky vzdelaní ľudia je okolo 1 700 v hrubom, teda v čistom asi 1300 euro, priemerný plat učiteľa na základnej a na strednej škole. Tipujem, že priemerný vek budú nejakí štyridsiatnici, ak nie päťdesiatnici, teraz to neviem z hlavy a aj na nich dopadne to zdražovanie budúcoročné. Odborári teda, ako spomínam, práve dneska sedeli tuto na školskom výbore, následne išli na rokovanie s ministrom školstva, neviem, či to rokovanie už skončilo a aký bude výsledok. Ja by som aj tu v pléne rada spomenula tri hlavné podmienky, ktoré uvádzajú a ktoré aj plne podporujeme. Tá prvá je nárast platov o 10 % práve aj s ohľadom na to, aby to vykrylo infláciu a ešte nejakým spôsobom aj reálne pocítili, že si budú toho môcť dovoliť viac.
Druhá podmienka je nejaký typ spoľahlivého, predvídateľného systému. Ja to zjednodušene nazvem nejaký typ platového automatu, o ktorom tiež sa tu už dlhodobo hovorí v tejto krajine, zaviedol sa pre zdravotníkov, ale v školstve stále nie je a ako som aj teraz uviedla, tie platy nielenže sa nezvyšujú, ale ich reálna kúpna sila sa ešte znižuje.
A tretie, a to mi príde obzvlášť zaujímavé a netýka sa to učiteľov, ale týka sa to nepedagogických zamestnancov v školstve a súvisí to práve aj veľmi silne s krokmi tejto tzv. sociálno-demokratickej vlády, táto vláda síce zdvihla minimálnu mzdu a aj my sme to podporili, lebo áno, myslíme si, že každý kto je na plný úväzok zamestnaný, si zaslúži nejakú mieru finančnej istoty, lenže naďalej nám platí, že mnohé tabuľkové platy zamestnancov tohto štátu, zamestnancov vo verejnom záujme, začínajú hlboko pod minimálnou mzdou. Tak konkrétne napr. tu mám vytlačené, priamo odborári nám to dneska doniesli, základnú stupnicu platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, to sú napr. upratovačky, nielen ale aj v školstve, ich tabuľka začína na úrovni 694 eur 50 centov, čo znamená, že aby dosiahli aspoň tú minimálnu mzdu 816 euro od budúceho roka, tak im ešte zamestnávateľ musí asi 120 eur priplácať. A keď sa tu rokovalo o zákone o minimálnej mzde, tak my sme za Progresívne Slovensko predložili pozmeňujúci návrh, aby ako prvý zodpovedný k tej minimálnej mzde sa prihlásil štát a aby aspoň tieto tabuľkové platy začínali úrovni na minimálnej mzdy. Tak nech tú minimálnu mzdu má tá upratovačka a potom to stúpa, lebo teraz napr. nie, to nie sú len upratovačky, ale napr. ekonómky na školách tiež začínajú pod úrovňou minimálnej mzdy. Naozaj aká je toto motivácia pre ľudí ísť pracovať do tohto štátu, a zároveň to sú potom zase peniaze, ktoré tým školách chýbajú, pretože keď aj zoženú niekoho, aby im išiel upratovať alebo napr. na vrátnicu, minule som mala konzultáciu na školách práve o bezpečnosti a oni nám hovorili, nie kamery, my potrebujeme stabilných zamestnancov na vrátnicu, ale aj to je problém človeka zohnať, pretože pri týchto platoch im nikto ani len na tú vrátnicu nejde pracovať.
To znamená, že naozaj sme v situácii, kedy nielenže nám chýbajú učitelia, chýbajú nám kuchári, chýbajú nám vrátnici a toto všetko sa potom odzrkadľuje aj na kvalite toho školstva. Ako naozaj obdivujem každého nielen učiteľa, ale každého riaditeľa v tejto krajine, ktorý za tie peniaze si to berie ešte celé na seba, aby aj v tom rozpočte naškrabal na výplaty všetkým a potom teda ešte aj našiel zamestnancov, aj ich tam udržal, aj si písal projekty, a potom, samozrejme, ešte má dohliadať na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu.
Naozaj ak nám záleží aspoň trochu na budúcnosti tejto krajiny, tak toto by mala byť jedna z tých priorít. Udržať a navyšovať ten rozpočet pre školstvo a nie tváriť sa, že sme skokani kvôli tomu, že sme účtovnícky niečo prehodili z jednej kôpky na druhú.
Ďakujem veľmi pekne.
(Potlesk.)
60-2
To znamená, že napriek vysokej inflácii, napriek Ficovej drahote, napriek tomu, že vieme, že budúci rok bude asi o 5 %, budú všetky potraviny drahšie, bude všetko drahšie vrátane potravín, napriek tomu učiteľom a zamestnancom v školstve sa nezvyšujú tabuľkové platy, čiže ich reálna mzda, ich reálna kúpna sila ešte klesá. Namiesto toho, čo im vláda ponúka, sú dva typy jednorazových príspevkov.
Za prvé, je to jednorazový príspevok, ktorý sa ponúka všetkým zamestnancom v štátnej a verejnej správe, 800 euro na rok, naozaj žiadna veľká výhra a ešte aj tu je problém, pretože časť zamestnancov v školstve stále spadajú pod mestá a obce a mestá a obce hlásia, že tieto peniaze ani nebudú mať z čoho vyplácať. To znamená, že napr. vychovávateľka v školskej družine ani nemá istotu, že tých 800 euro dostane, pretože jej primátor alebo starosta zároveň upozorňuje na to, že oni nemajú odkiaľ tie peniaze vziať, lebo aj mestá a obce finančne krvácajú.
Čiže to je jeden typ jednorazového príspevku a druhý typ jednorazového príspevku alebo teda nestabilného príspevku je regionálny príspevok, tzv. teraz podľa zákona kompenzačný príspevok, o ňom sme tu rečnili asi pred dvoma mesiacmi, tiež som presne z tohto miesta upozorňovala na to, že kompenzačný príspevok je niečo, čo by mohla byť fajn vec navyše, keby sme v prvom rade dosiahli nejaké, nejakú únosnú úroveň tých platov pre všetkých. Ale nemôžme urobiť to, že zamrazíme tabuľkové platy, v čase vysokej inflácie zamrazíme tabuľkové platy učiteľom, a potom im povieme, že tak niektorí podľa toho, v akom meste žijú, zase jednorazovo dostanú nejaký príspevok, ale nemôžu sa na to ani spoľahnúť, pretože ten príspevok sa vždy určuje iba pre ten daný rok.
To znamená, že napr. mladá rodina, povedzme dvaja absolventi pedagogickej, ktorí sa rozhodujú, že či vstúpia do školstva ako do svojho zamestnania a zvažujú k tomu hypotéku, tak nevedia sa spoľahnúť na to, že ich platy budú rásť. Dokonca sa nevedia spoľahnúť ani na to, že ich platy nebudú ešte klesať, pretože jeden rok možno dostanú nejaký regionálny príspevok, ale ďalší rok ho už dostať nemusia. A do toho teda vláda povedala, že zvyšovanie tých tabuľkových platov bude až k januáru 2026 o 5 %. To znamená, že od septembra 2023 nezvyšujú sa, nezvyšujú sa, a potom v januári 2026 sa majú zvýšiť o 5 %, čo bude ďaleko pod infláciou, čiže naozaj kúpna sila ľudí v školstve nám ešte klesá.
Práve dnes ráno sme sedeli s predstaviteľmi školských odborov, oni sami si vyžiadali stretnutie so školským výborom Národnej rady, je to aj v kontexte toho, že práve tento týždeň prebehol tzv. tichý protest učiteľov, že učitelia prišli do škôl v čiernom oblečení, aby dali najavo svoj smútok nad školstvom. Je to naozaj jedna z tých najmiernejších foriem protestu a viem si veľmi dobre predstaviť, že by došlo aj k oveľa hlasnejším formám protestu alebo štrajku a odborári to tiež nevylučujú. Len si treba uvedomiť, že čo by to naozaj znamenalo pre túto krajinu, keď by sa zavreli školy a naozaj by tí ľudia neprišli do práce a my všetci ostatní rodičia môžme riešiť, že kde budú naše deti, ale musím úprimne povedať, že aj ako matka by som to plne podporila, lebo si uvedomujem, že tie podmienky v tom školstve nie sú dobré, je to istý typ časovanej bomby, kde naozaj nám ten domček z karát môže padnúť. Už teraz máme obrovský problém s nedostatkom učiteľov, podľa štatistík chýba okolo 1 200 učiteľov, bude to narastať, odhaduje sa, že o rok, o dva nám bude chýbať okolo 2-tisíc učiteľov, a to ešte k tomu musíme prirátať, že strašne veľa predmetov sa už teraz učí neodborne. Napr. nám zúfalo chýbajú fyzikári, ale keďže je to povinný predmet, no tak nakoniec to nechajú učiť niekoho iného, matikára alebo niekoho. Informatikári nám chýbajú, angličtinári nám chýbajú, ale nejako si to potom tie školy vykompenzujú, napriek tomu nám tu chýba vyše, vyše tisíc učiteľov. A nedá sa tomu čudovať, keď si vezmeme, že nástupný plat učiteľa je okolo 1 200 euro v hrubom, teda bavíme sa asi 900 v čistom a priemerný plat učiteľa na základnej alebo na strednej škole, všetko sú to vysokoškolsky vzdelaní ľudia je okolo 1 700 v hrubom, teda v čistom asi 1300 euro, priemerný plat učiteľa na základnej a na strednej škole. Tipujem, že priemerný vek budú nejakí štyridsiatnici, ak nie päťdesiatnici, teraz to neviem z hlavy a aj na nich dopadne to zdražovanie budúcoročné. Odborári teda, ako spomínam, práve dneska sedeli tuto na školskom výbore, následne išli na rokovanie s ministrom školstva, neviem, či to rokovanie už skončilo a aký bude výsledok. Ja by som aj tu v pléne rada spomenula tri hlavné podmienky, ktoré uvádzajú a ktoré aj plne podporujeme. Tá prvá je nárast platov o 10 % práve aj s ohľadom na to, aby to vykrylo infláciu a ešte nejakým spôsobom aj reálne pocítili, že si budú toho môcť dovoliť viac.
Druhá podmienka je nejaký typ spoľahlivého, predvídateľného systému. Ja to zjednodušene nazvem nejaký typ platového automatu, o ktorom tiež sa tu už dlhodobo hovorí v tejto krajine, zaviedol sa pre zdravotníkov, ale v školstve stále nie je a ako som aj teraz uviedla, tie platy nielenže sa nezvyšujú, ale ich reálna kúpna sila sa ešte znižuje.
A tretie, a to mi príde obzvlášť zaujímavé a netýka sa to učiteľov, ale týka sa to nepedagogických zamestnancov v školstve a súvisí to práve aj veľmi silne s krokmi tejto tzv. sociálno-demokratickej vlády, táto vláda síce zdvihla minimálnu mzdu a aj my sme to podporili, lebo áno, myslíme si, že každý kto je na plný úväzok zamestnaný, si zaslúži nejakú mieru finančnej istoty, lenže naďalej nám platí, že mnohé tabuľkové platy zamestnancov tohto štátu, zamestnancov vo verejnom záujme, začínajú hlboko pod minimálnou mzdou. Tak konkrétne napr. tu mám vytlačené, priamo odborári nám to dneska doniesli, základnú stupnicu platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, to sú napr. upratovačky, nielen ale aj v školstve, ich tabuľka začína na úrovni 694 eur 50 centov, čo znamená, že aby dosiahli aspoň tú minimálnu mzdu 816 euro od budúceho roka, tak im ešte zamestnávateľ musí asi 120 eur priplácať. A keď sa tu rokovalo o zákone o minimálnej mzde, tak my sme za Progresívne Slovensko predložili pozmeňujúci návrh, aby ako prvý zodpovedný k tej minimálnej mzde sa prihlásil štát a aby aspoň tieto tabuľkové platy začínali úrovni na minimálnej mzdy. Tak nech tú minimálnu mzdu má tá upratovačka a potom to stúpa, lebo teraz napr. nie, to nie sú len upratovačky, ale napr. ekonómky na školách tiež začínajú pod úrovňou minimálnej mzdy. Naozaj aká je toto motivácia pre ľudí ísť pracovať do tohto štátu, a zároveň to sú potom zase peniaze, ktoré tým školách chýbajú, pretože keď aj zoženú niekoho, aby im išiel upratovať alebo napr. na vrátnicu, minule som mala konzultáciu na školách práve o bezpečnosti a oni nám hovorili, nie kamery, my potrebujeme stabilných zamestnancov na vrátnicu, ale aj to je problém človeka zohnať, pretože pri týchto platoch im nikto ani len na tú vrátnicu nejde pracovať.
To znamená, že naozaj sme v situácii, kedy nielenže nám chýbajú učitelia, chýbajú nám kuchári, chýbajú nám vrátnici a toto všetko sa potom odzrkadľuje aj na kvalite toho školstva. Ako naozaj obdivujem každého nielen učiteľa, ale každého riaditeľa v tejto krajine, ktorý za tie peniaze si to berie ešte celé na seba, aby aj v tom rozpočte naškrabal na výplaty všetkým a potom teda ešte aj našiel zamestnancov, aj ich tam udržal, aj si písal projekty, a potom, samozrejme, ešte má dohliadať na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu.
Naozaj ak nám záleží aspoň trochu na budúcnosti tejto krajiny, tak toto by mala byť jedna z tých priorít. Udržať a navyšovať ten rozpočet pre školstvo a nie tváriť sa, že sme skokani kvôli tomu, že sme účtovnícky niečo prehodili z jednej kôpky na druhú.
Ďakujem veľmi pekne.
(Potlesk.)
Rozpracované
12:09
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:09
Peter KalivodaPani kolegyňa Gažovičová, no je to také až úsmevné z vašich úst počúvať o tom, že toto je Ficova drahota, že to je rozpočet, ako ste ho v minulosti nazvali? Nuž pravda je taká, že je to rozpočet budúcnosti, ktorý, žiaľ, musí reflektovať na minulosť a v tej minulosti sme zažili amatérske riadenie celého tohto štátu a prešustrovali sme naozaj veľa miliárd, či už to boli 4 mld. pri tom amatérskom riadení...
Pani kolegyňa Gažovičová, no je to také až úsmevné z vašich úst počúvať o tom, že toto je Ficova drahota, že to je rozpočet, ako ste ho v minulosti nazvali? Nuž pravda je taká, že je to rozpočet budúcnosti, ktorý, žiaľ, musí reflektovať na minulosť a v tej minulosti sme zažili amatérske riadenie celého tohto štátu a prešustrovali sme naozaj veľa miliárd, či už to boli 4 mld. pri tom amatérskom riadení energokrízy ministrom Sulíkom, 2 mld. zbraní na Ukrajinu, Matovičove covidové atómovky, ja neviem, 2 mld, či koľko to bolo spolu, takže, žiaľ, tento rozpočet musí reflektovať na to, čo ste tu stvárali.
A ak hovoríte, že teda je tá konsolidácia ťažká, no tak tá, ktorú by ste vy prostredníctvom vášho pána premiéra
Ódora presadili, kde ste chceli ušetriť, myslím, že až 7 mld. euro, tak to by ešte len bola konsolidácia. To by sme mohli zabudnúť a seniori naši na trináste dôchodky a tehotným ženám by sa znížili, vás ako ženy by sa to mohlo teda tiež dotknúť, príspevky viac ako o polovicu. Príspevok na dieťa by išiel na polovicu dole. Obedy zadarmo, na to by mohli takisto ľudia zabudnúť, krátili by sa materské dávky, príspevky na opatrovanie a všetko toto.
Takže ak už kritizujete náš rozpočet, tak sa pozrite do vlastných radov, na vášho vlastného pána premiéra Ódora a potom kritizujte nás.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.11.2024 o 12:09 hod.
Mgr.
Peter Kalivoda
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pani kolegyňa Gažovičová, no je to také až úsmevné z vašich úst počúvať o tom, že toto je Ficova drahota, že to je rozpočet, ako ste ho v minulosti nazvali? Nuž pravda je taká, že je to rozpočet budúcnosti, ktorý, žiaľ, musí reflektovať na minulosť a v tej minulosti sme zažili amatérske riadenie celého tohto štátu a prešustrovali sme naozaj veľa miliárd, či už to boli 4 mld. pri tom amatérskom riadení energokrízy ministrom Sulíkom, 2 mld. zbraní na Ukrajinu, Matovičove covidové atómovky, ja neviem, 2 mld, či koľko to bolo spolu, takže, žiaľ, tento rozpočet musí reflektovať na to, čo ste tu stvárali.
A ak hovoríte, že teda je tá konsolidácia ťažká, no tak tá, ktorú by ste vy prostredníctvom vášho pána premiéra
Ódora presadili, kde ste chceli ušetriť, myslím, že až 7 mld. euro, tak to by ešte len bola konsolidácia. To by sme mohli zabudnúť a seniori naši na trináste dôchodky a tehotným ženám by sa znížili, vás ako ženy by sa to mohlo teda tiež dotknúť, príspevky viac ako o polovicu. Príspevok na dieťa by išiel na polovicu dole. Obedy zadarmo, na to by mohli takisto ľudia zabudnúť, krátili by sa materské dávky, príspevky na opatrovanie a všetko toto.
Takže ak už kritizujete náš rozpočet, tak sa pozrite do vlastných radov, na vášho vlastného pána premiéra Ódora a potom kritizujte nás.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
12:10
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:10
Ivan ŠtefunkoTak plynulo nadviažem na pána Kalivodu, lebo, samozrejme, výborne ukázal pán Kalivoda v reakcii na pani Gažovičovú, že prečo je vlastne taký veľký investičný dlh v školstve. V školstve je investičný dlh taký veľký, lebo za posledných dvadsať rokov tu trinásť rokov vládol SMER a jeho kamaráti. A za týchto trinásť rokov sa slovenské školstvo prepadlo vo všetkých rebríčkoch medzinárodného porovnávania PISA a mnohých aj...
Tak plynulo nadviažem na pána Kalivodu, lebo, samozrejme, výborne ukázal pán Kalivoda v reakcii na pani Gažovičovú, že prečo je vlastne taký veľký investičný dlh v školstve. V školstve je investičný dlh taký veľký, lebo za posledných dvadsať rokov tu trinásť rokov vládol SMER a jeho kamaráti. A za týchto trinásť rokov sa slovenské školstvo prepadlo vo všetkých rebríčkoch medzinárodného porovnávania PISA a mnohých aj iných, ale prepadol sa aj sociálny status učiteľov. Žiaľ, mnoho ľudí nejde robiť učiteľov, lebo nemajú tú bezpečnosť a stabilitu, o ktorej pani Gažovičová rozprávala. A priznáme sa, že my sme už rok upozorňovali, že konsolidácia má byť, mala byť skôr, ako vôbec ste s ňou prišli, upozorňovali sme, že je dôležité šetriť všade, ale hovorili sme, že pri jednej veci sme ochotní a schopní spolupracovať, a to je školstvo, lebo je to naša spoločná investícia do našej budúcnosti.
A čo sa udialo, je, že vlastne vy na školstve v zásade šetríte oveľa viacej, ako na plno iných veciach, o ktorých rozprával napr. pán Hargaš pred 30 minútami. Všetky tie zákazky, ktoré idú sa robiť na iných ministerstvách, tu 20 mil., tam 50 mil., tam 40 mil., to mohli byť všetky tie peniaze, ktoré mohli ísť učiteľom a učiteľkám v tých regiónoch, ktorí proste nemajú poriadne z čoho žiť a poznám tie príbehy osobne.
Takže to je tá vaša ľavičiarska, sociálno-demokratická vláda.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.11.2024 o 12:10 hod.
Mgr.
Ivan Štefunko
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne.
Tak plynulo nadviažem na pána Kalivodu, lebo, samozrejme, výborne ukázal pán Kalivoda v reakcii na pani Gažovičovú, že prečo je vlastne taký veľký investičný dlh v školstve. V školstve je investičný dlh taký veľký, lebo za posledných dvadsať rokov tu trinásť rokov vládol SMER a jeho kamaráti. A za týchto trinásť rokov sa slovenské školstvo prepadlo vo všetkých rebríčkoch medzinárodného porovnávania PISA a mnohých aj iných, ale prepadol sa aj sociálny status učiteľov. Žiaľ, mnoho ľudí nejde robiť učiteľov, lebo nemajú tú bezpečnosť a stabilitu, o ktorej pani Gažovičová rozprávala. A priznáme sa, že my sme už rok upozorňovali, že konsolidácia má byť, mala byť skôr, ako vôbec ste s ňou prišli, upozorňovali sme, že je dôležité šetriť všade, ale hovorili sme, že pri jednej veci sme ochotní a schopní spolupracovať, a to je školstvo, lebo je to naša spoločná investícia do našej budúcnosti.
A čo sa udialo, je, že vlastne vy na školstve v zásade šetríte oveľa viacej, ako na plno iných veciach, o ktorých rozprával napr. pán Hargaš pred 30 minútami. Všetky tie zákazky, ktoré idú sa robiť na iných ministerstvách, tu 20 mil., tam 50 mil., tam 40 mil., to mohli byť všetky tie peniaze, ktoré mohli ísť učiteľom a učiteľkám v tých regiónoch, ktorí proste nemajú poriadne z čoho žiť a poznám tie príbehy osobne.
Takže to je tá vaša ľavičiarska, sociálno-demokratická vláda.
Rozpracované
12:13
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:13
Tina GažovičováPrvá vec, zvyšovanie platov pre...
Prvá vec, zvyšovanie platov pre členov vlády. Toto je ten odkaz, ktorý dávajú ľuďom. Nie, platové tabuľky nebudeme zvyšovať ani upratovačkám, krútite hlavou. Ja viem, že to neni tá kľúčová finančná položka, to je to symbolické, čo vaši predstavitelia odkazujú ľuďom v tejto krajine. Ale teda keď chceme hovoriť o veľkých peniazoch, stámilióny na plošnú energopomoc, stámilióny na nákupy nových dopravných lietadiel v rezorte obrany, a tu sa nebavíme iba o obrane, ale o civilných business jetoch a aj včera tu o tom hovoril môj kolega. Naozaj si priznajme, že aj tá tzv. konsolidácia, ktorú ani skutočne konsolidáciou nazvať nemôžme, aj váš rozpočet, ktorý predkladáte, vždy odzrkadľuje nejaké priority. A pre vás to školstvo nie je priorita, pre žiadnu z Ficových vlád nikdy školstvo nebola priorita a vidíme to aj dnes. A kebyže vidíme skutočné šetrenie, kebyže naozaj ukážete, že áno, uťahujú sa opasky všade, začínajú tí navrchu, aby išli príkladom, šetrí sa na ministerstvách, šetrí sa všade, tak potom by sme brali to, že sa šetrí aj na tých učiteľoch. Ale kým sa rozhadzuje všade inde, ale učiteľom poviete, že dva a polroka budú mať zmrazené tabuľkové platy a infláciu si majú neviem kde vykryť, tak potom sa nebavme o šetrení. Ďakujem. vymazať
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.11.2024 o 12:13 hod.
Mgr. PhD.
Tina Gažovičová
Videokanál poslanca
Ďakujem, kolega Kalivoda, že mi dávate teda priestor a pripomenuli ste mi, že áno, toto som ešte nestihla povedať, pretože vždy tu počúvame, že áno, je potrebné konsolidovať, je potrebné konsolidovať, keď sa povie niečo konkrétne, počujeme od vás útoky. Nie, ja som vo vláde nikdy nebola, ani Progresívne Slovensko vo vláde nikdy nebolo, ale dobre. Hovoríte o konsolidácii, ale vaše činy tomu nevypovedajú.
Prvá vec, zvyšovanie platov pre členov vlády. Toto je ten odkaz, ktorý dávajú ľuďom. Nie, platové tabuľky nebudeme zvyšovať ani upratovačkám, krútite hlavou. Ja viem, že to neni tá kľúčová finančná položka, to je to symbolické, čo vaši predstavitelia odkazujú ľuďom v tejto krajine. Ale teda keď chceme hovoriť o veľkých peniazoch, stámilióny na plošnú energopomoc, stámilióny na nákupy nových dopravných lietadiel v rezorte obrany, a tu sa nebavíme iba o obrane, ale o civilných business jetoch a aj včera tu o tom hovoril môj kolega. Naozaj si priznajme, že aj tá tzv. konsolidácia, ktorú ani skutočne konsolidáciou nazvať nemôžme, aj váš rozpočet, ktorý predkladáte, vždy odzrkadľuje nejaké priority. A pre vás to školstvo nie je priorita, pre žiadnu z Ficových vlád nikdy školstvo nebola priorita a vidíme to aj dnes. A kebyže vidíme skutočné šetrenie, kebyže naozaj ukážete, že áno, uťahujú sa opasky všade, začínajú tí navrchu, aby išli príkladom, šetrí sa na ministerstvách, šetrí sa všade, tak potom by sme brali to, že sa šetrí aj na tých učiteľoch. Ale kým sa rozhadzuje všade inde, ale učiteľom poviete, že dva a polroka budú mať zmrazené tabuľkové platy a infláciu si majú neviem kde vykryť, tak potom sa nebavme o šetrení. Ďakujem. vymazať
Rozpracované
12:15
Vystúpenie v rozprave 12:15
Veronika RemišováTeraz nasledujú tie odhalenia, ktoré priniesla novinárka Benedikovičová. V tom istom čase približne partnerka pána Kažimíra dostáva od v podstate schránkovej firmy, dostáva pôžičku 1,5 milióna eur, ktorú inves... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ku štátnemu rozpočtu máme rozpravu.
Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Prosím?
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Rozpravu máme k štátnemu rozpočtu, nie ku...
Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Dostanem sa, dostanem sa aj k rozpočtu a veľmi to súvisí s rozpočtom, už tam som, pán, pán predsedajúci. Dostáva teda pôžičku, pôžičku 1,5 milióna eur, za ktorú si kupuje vilu na Azúrovom pobreží, mimochodom, tam, kde má vilu pán Počiatek, pán Stromček, tak tam už má vilu aj partnerka pána Kažimíra. A zhodou okolností novinárka zistila, že túto pôžičku 1,5 milióna eur, ktorá prichádza v tom čase, ako pán minister Kažimír, vtedy minister financií, podpisuje túto mimoriadne nevýhodnú zmluvu pre štát, tak túto pôžičku partnerka pána Kažimíra nemusí nikdy vrátiť. A teraz mi povedzte, či vám niekto v živote dal pôžičku 1,5 milióna eur, ktorú ste nemuseli vrátiť. Zázrak.
A dohra, smutná dohra je už len tá, že napriek tomu, že konanie s pánom Kažimírom je už na súde, tak Najvyšší súd rozhodol, že v dôsledku vašej trestnej novely zákona toto konanie bude premlčané. Pán Kažimír bol obvinený z korupcie, z úplatkárstva, čo je zvlášť smutné pre ministrovi financií, ktorý by mal naše spoločné peniaze strážiť a ešte smutnejšie pri guvernérovi Národnej banky, ktorý stráži naše spoločné peniaze.
A teraz sa pýtate teda, že prečo tento, prečo musíme toľko konsolidovať, lebo pán Kalivoda pani Gažovičovej tu vykladal, že lebo Ódor, lebo Matovič, lebo Heger, ale konsolidovať musíme práve kvôli takýmto kauzám, pretože na jedinej kauze, na jedinom tendri, jednom jedinom IT-systéme štát prišiel o 45 miliónov eur a takýchto tendrov boli desiatky. Niečo spomínal už aj pán Hargaš, ako sme kontrolovali na ministerstve veľmi pozorne rozpočet v oblasti informatizácie, ale poviem ďalší príklad. Pán Raši obstaral telekomunikačné linky za 8 miliónov, my sme to obstarali za 800-tisíc. Rozdiel plus mínus 7 miliónov. A keď takto zrátame zákazky na ktorých štát za vašich vlád permanentne prerábal, tak sa dostaneme aj k sume súčasnej konsolidácie 2,7 miliardy eur.
Teraz mi, teraz idem teda k hlavným kľúčovým bodom rozpočtu. Vláda Roberta Fica, aj teda aj pán minister, dúfa, že občania Slovenskej republiky a ich voliči si tento rozpočet neprečítajú, lebo má stovky strán a spoliehajú sa, že uveria klamstvá, ktoré neustále opakujete v médiách. Ale o to viac považujem za dôležité, aby opozícia spoločne s kolegami, aby sme vysvetľovali ľuďom fakty, ktoré sú v rozpočte.
Pozrime sa teraz na kľúčový podvod, ktorým klamete ľudí. Konsolidácia je potrebná, lebo Matovič, lebo Heger, lebo Ódor. Ale toto je základná lož, ktorú veľmi ľahko vám vyvracajú dáta z Eurostatu, z vášho vlastného štatistického úradu, pretože počas nášho vládnutia sme mali historicky prvýkrát nižší priemerný deficit, ako bol priemerný deficit Európskej únie alebo eurozóny a len v roku 2022 napriek všetkým krízam, ktorým sme museli čeliť, či už to bola vojna na Ukrajine, energetické kríza alebo to bola pandémia covidu, tak sme mali trikrát nižší deficit, ako si naprojektovala táto vláda. A dokonca o tom hovorí vaša vlastná inštitúcia, pán minister financií, rozpočtová rada, ktorá vo svojej obsiahlej správe vyvracia vaše klamstvá a medzi najhoršie obdobia, kde doslova hovorí, kedy začal rozvrat verejných financií, tak radí obdobie tretej Ficovej vlády. Čierne na bielom. A preto ľuďom hovorím, nedajte sa oklamať, pretože na predchodcov sa takto vyhovárajú len babráci, ktorým sa rozpadá vládna väčšina, nevedia si odhlasovať tu v parlamente ani zákony, nevedia spravovať štát a ich jedinou vizitkou sú obrovské kauzy.
Teraz sa pozrime na to, koľko Ficova vláda ľuďom zoberie peňazí. Keď si prečítate, keď si prečítate rozpočet a pozriete sa na to, ako chce súčasná vláda konsolidovať. (Rečníčka sa otočila na predsedajúceho.)
Pán predsedajúci, bola by som rada, keby tu bol niekto, pán minister. Pán spravodajca je tu, tak pán minister. Ak išiel, si odskočil, nech sa páči, ale ak odišiel permanentne tak, už je tu, ďakujem, môžem pokračovať. Ďakujem, dobre.
Takže darmo na tých stovkách strán by ste hľadali nejaké konsolidačné opatrenia na strane štátu. To znamená, ako chce štát šetriť na sebe, ako chce šetriť na ministerstvách, aké úspory navrhuje na svojej vlastnej prevádzke. Ale také opatrenia v tomto rozpočte nenájdete, pretože vláda chce získať 2,7 miliardy eur v roku 2025 výlučne z vrecák ľudí. Samozrejme, to je najľahšie. Namiesto toho, aby ste zefektívňovali chod štátu a chod ministerstiev, najlepšie je prepísať jedno čísielko v zákone, zvýšiť dane a vytiahnuť tie peniaze od ľudí. Ja poviem jeden príklad za všetky. Keď sme zaviedli antibyrokratickú revolúciu a zrušili sme 4 milióny výpisov ročne, to znamená, že ľudia už nemusia behať s papiermi, rodným listom, sobášnym listom z jedného úradu na úrad, vedia si úrady vymieňať tieto informácie elektronicky, tak len za jeden rok na tých štyroch miliónoch výpisov sme šetrili 44 miliónov ročne.
A takýchto opatrení na jednotlivých ministerstvách existujú desiatky a dá sa ušetriť takýmto spôsobom stovky miliónov eur. Ale takého opatrenia a takéto návrhy v rozpočte nenájdete, lebo ako hovorím, ľahšie vytiahnuť tie peniaze cez zvýšenú daň od ľudí.
Odkiaľ chce teda vláda Roberta Fica zobrať peniaze a chce ich vybrať od ľudí takto. Zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 %, zavedenie dane z finančných transakcií pre podnikateľov a samostatne zárobkovo činné osoby, nová daň zo sladených nápojov, zdanenie elektronických cigariet, zvýšenie daňového zaťaženia firiem s tržbami nad päť miliónov eur, zvýšenie poplatkov za diaľničné známky, zvýšenie poplatkov za cestné mýto, zvýšenie poplatkov štátu, zvýšenie odvodového zaťaženia pre zamestnancov, ktorí majú vyššiu mzdu, zrušenie rodičovského dôchodku, radikálne krátenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov, zníženie miezd zdravotníkom a nevidíte tu ani jedno konsolidačné opatrenie na strane štátu, ako chce štát zefektívňovať svoju vlastnú prevádzku. Všetko, čo beriete beriete len a len, len a len ľuďom. Výdavky štátneho aparátu sa ešte viac zvyšujú, počet úradníkov sa zvyšuje, spotreba štátu stúpa na úkor ľudí a navyše keby za tie peniaze prinášala vláda aspoň nejakú kvalitu, pridanú hodnotu pre ľudí, ale ľudia nevidia absolútne žiadne zlepšenia.
Zvlášť znepokojivý, znepokojivý je nárast inflácie, dokonca vo vládnom materiáli pán minister financií píše, že nárast inflácie sa zvýši až o 5,4 %, čo pre ľudí znamená, že za svoje reálne mzdy si kúpia menej. Kolegyňa už tu spomínala špeciálne učiteľov, ktorým tento rok reálne mzdy ešte v dôsledku inflácie klesnú. Ale samotná vláda, čo je zaujímavé, samotná vláda priznáva, že je priamo zodpovedná za infláciu, a to najmä z dôvodu zvýšenia daní a zvýšenia cien energií. To nehovorím ja ako opozičná poslankyňa, to píše pán Kamenický. To znamená, že nielenže oberú ľudí o stovky eur v podobe zvýšenia daní a zrušenia podpory štátu, ale zároveň inflácia spôsobená vládnymi opatreniami odhryzne ľuďom časť z ich platov.
Teraz sa budem venovať ešte energiám. Pán poslanec Kalivoda povedal, že sa mrhali, prešustrovali, správne, že sa prešustrovali miliardy eur na energopomoc. Tak, na ergopomoc. To znamená, že vy hovoríte, že tí ľudia mali počas energetickej krízy kľaknúť, že mali platiť niekoľkonásobne zvýšené ceny elektriny, plynu, tepla a mali sme ich nechať tak. Nemali sme im dávať príspevok, žiadny príspevok na energopomoc, mali sme ich nechať tak. Toto je presne tá antisociálna politika, akú robíte rozumne. Čo to je rozumne? Adresne? Ale vy to nejdete robiť adresne, pretože to neviete urobiť adresne, pretože nemá, štatistický úrad nezbiera príjmy domácností. Idete to urobiť presne tak, ako sme to urobili my, ale, žiaľ, idete to urobiť len v jedinej oblasti, idete to urobiť, keby ste si prečítali ten rozpočet, tak viete, idete to urobiť v oblasti elektriny. To znamená, že len predĺžite memorandum, ktoré sme podpísali my. Predlžujete ho, tým pádom ceny elektriny, chvalabohu, sú stabilizované, ale v rozpočte dokonca píšete, že ceny plynu oproti roku 2024 narastú o 30 %. To znamená, že pre ľudí, ktorí vykurujú plynom, to bude nárast stovky eur, a zároveň v rozpočte píšete, že budú rásť ceny tepla a služieb. To znamená, že aj priemerne zarábajúci ľudia pocítia dražobu a pocítia zvyšujúce sa ceny. Čiže pomoc ľuďom s energiami, to je pre vás nerozumné mrhanie. To je absolútny nonsens. Navyše, ak ste nevedeli, tak vďaka našim sme presadili v Bruseli s Európskou úniou, že časť z energopomoci, veľkú časť z energopomoci sme si mohli preplatiť práve z eurofondov, čiže na štátny rozpočet to nemalo dopad. Ale teda ak je pomoc ľuďom pre vás mrhanie, tak sa nečudujem, že tento rozpočet vyzerá tak, ako vyzerá.
Eurofondy. Ja teda ďakujem pánovi ministrovi, že nás pochválil za výnimočne dobré čerpanie v eurofondoch v predchádzajúcom období. Opäť, nehovorím to ja, nemusím sa sama chváliť, je to vo vládnom materiáli v rozpočte, keď hovorí, že sa teda veľmi dobre, masívne čerpali eurofondy. Áno, za predchádzajúce programové obdobie vďaka našim opatreniam eurofondy sme vôbec prvýkrát v histórii vyčerpali na 100 %, ale zároveň pán minister priznáva, že využívanie eurofondov tejto vláde ide veľmi pomaly. To znamená, že 13 miliárd eur na investície, cesty, školy, kanalizácie, vodovody, nemocnice nevie využiť. Opäť bude to mať dopad na rozpočet, pretože doteraz vláda nepostavila ani kilometer diaľnic, ani kilometer vodovodov, ani kilometer kanalizácie, ako sľubovali. My sme tu počúvali kvetnaté reči pána ministra Tarabu, ktorý sľuboval, že jeho najväčšou životnou prioritou je stavba kanalizácií a vodovodov a všetci uvidíme, ako to tu bude fičať, ale, pán minister Taraba, doteraz to ostalo len pre rečiach, ani jeden kilometer diaľnic, ani jeden kilometer vodovodov, ani jeden kilometer kanalizácií.
Ďalšia vec v rozpočte je, že sa zhoršil výber DPH. Áno, zhoršil, pretože Bašternákovia, Kočnerovia a ďalší podvodníci s vratkami DPH pri tejto vláde znovu cítia svoju príležitosť aj vďaka novele Trestného zákona, ktorou uvoľnila pravidlá a opäť to ide na úkor ľudí, opäť to ide na úkor rozpočtu.
Teraz sa pozrime, kto si najviac v rozpočte polepší. No môžem na úvod povedať, že ľudia, obyčajní ľudia to teda rozhodne nebudú. Tí si neprilepšia, neprilepšia si ani učitelia.
Vystúpenie v rozprave
29.11.2024 o 12:15 hod.
Mgr. art. M.A., ArtD.
Veronika Remišová
Videokanál poslanca
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som začala, prečo je toto najväčší rozpočet ožobračovania ľudí v histórii Slovenska. A začnem takou nedávnou kauzou, aktuálnou, ktorá teraz rezonuje v médiách a je to kauza v oblasti informatizácie, kedy predchodca súčasného ministra financií pán Kažimír, ktorý je teraz guvernérom Národnej banky Slovenska, kúpil systém, IT-systém za 54 miliónov eur. Súdny znalec, táto kauza je teraz na súde, je to kauza Mýtnik, a súdny znalec ohodnotil tento systém, ktorý pán Kažimír nakúpil, ohodnotil ho na plus-mínus 8 miliónov eur. To znamená, že štátu a občanom Slovenskej republiky vznikla len na tejto jedinej kauze, na jedinej kauze škoda 45 miliónov eur. Ale to nie je všetko.
Teraz nasledujú tie odhalenia, ktoré priniesla novinárka Benedikovičová. V tom istom čase približne partnerka pána Kažimíra dostáva od v podstate schránkovej firmy, dostáva pôžičku 1,5 milióna eur, ktorú inves... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ku štátnemu rozpočtu máme rozpravu.
Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Prosím?
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Rozpravu máme k štátnemu rozpočtu, nie ku...
Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Dostanem sa, dostanem sa aj k rozpočtu a veľmi to súvisí s rozpočtom, už tam som, pán, pán predsedajúci. Dostáva teda pôžičku, pôžičku 1,5 milióna eur, za ktorú si kupuje vilu na Azúrovom pobreží, mimochodom, tam, kde má vilu pán Počiatek, pán Stromček, tak tam už má vilu aj partnerka pána Kažimíra. A zhodou okolností novinárka zistila, že túto pôžičku 1,5 milióna eur, ktorá prichádza v tom čase, ako pán minister Kažimír, vtedy minister financií, podpisuje túto mimoriadne nevýhodnú zmluvu pre štát, tak túto pôžičku partnerka pána Kažimíra nemusí nikdy vrátiť. A teraz mi povedzte, či vám niekto v živote dal pôžičku 1,5 milióna eur, ktorú ste nemuseli vrátiť. Zázrak.
A dohra, smutná dohra je už len tá, že napriek tomu, že konanie s pánom Kažimírom je už na súde, tak Najvyšší súd rozhodol, že v dôsledku vašej trestnej novely zákona toto konanie bude premlčané. Pán Kažimír bol obvinený z korupcie, z úplatkárstva, čo je zvlášť smutné pre ministrovi financií, ktorý by mal naše spoločné peniaze strážiť a ešte smutnejšie pri guvernérovi Národnej banky, ktorý stráži naše spoločné peniaze.
A teraz sa pýtate teda, že prečo tento, prečo musíme toľko konsolidovať, lebo pán Kalivoda pani Gažovičovej tu vykladal, že lebo Ódor, lebo Matovič, lebo Heger, ale konsolidovať musíme práve kvôli takýmto kauzám, pretože na jedinej kauze, na jedinom tendri, jednom jedinom IT-systéme štát prišiel o 45 miliónov eur a takýchto tendrov boli desiatky. Niečo spomínal už aj pán Hargaš, ako sme kontrolovali na ministerstve veľmi pozorne rozpočet v oblasti informatizácie, ale poviem ďalší príklad. Pán Raši obstaral telekomunikačné linky za 8 miliónov, my sme to obstarali za 800-tisíc. Rozdiel plus mínus 7 miliónov. A keď takto zrátame zákazky na ktorých štát za vašich vlád permanentne prerábal, tak sa dostaneme aj k sume súčasnej konsolidácie 2,7 miliardy eur.
Teraz mi, teraz idem teda k hlavným kľúčovým bodom rozpočtu. Vláda Roberta Fica, aj teda aj pán minister, dúfa, že občania Slovenskej republiky a ich voliči si tento rozpočet neprečítajú, lebo má stovky strán a spoliehajú sa, že uveria klamstvá, ktoré neustále opakujete v médiách. Ale o to viac považujem za dôležité, aby opozícia spoločne s kolegami, aby sme vysvetľovali ľuďom fakty, ktoré sú v rozpočte.
Pozrime sa teraz na kľúčový podvod, ktorým klamete ľudí. Konsolidácia je potrebná, lebo Matovič, lebo Heger, lebo Ódor. Ale toto je základná lož, ktorú veľmi ľahko vám vyvracajú dáta z Eurostatu, z vášho vlastného štatistického úradu, pretože počas nášho vládnutia sme mali historicky prvýkrát nižší priemerný deficit, ako bol priemerný deficit Európskej únie alebo eurozóny a len v roku 2022 napriek všetkým krízam, ktorým sme museli čeliť, či už to bola vojna na Ukrajine, energetické kríza alebo to bola pandémia covidu, tak sme mali trikrát nižší deficit, ako si naprojektovala táto vláda. A dokonca o tom hovorí vaša vlastná inštitúcia, pán minister financií, rozpočtová rada, ktorá vo svojej obsiahlej správe vyvracia vaše klamstvá a medzi najhoršie obdobia, kde doslova hovorí, kedy začal rozvrat verejných financií, tak radí obdobie tretej Ficovej vlády. Čierne na bielom. A preto ľuďom hovorím, nedajte sa oklamať, pretože na predchodcov sa takto vyhovárajú len babráci, ktorým sa rozpadá vládna väčšina, nevedia si odhlasovať tu v parlamente ani zákony, nevedia spravovať štát a ich jedinou vizitkou sú obrovské kauzy.
Teraz sa pozrime na to, koľko Ficova vláda ľuďom zoberie peňazí. Keď si prečítate, keď si prečítate rozpočet a pozriete sa na to, ako chce súčasná vláda konsolidovať. (Rečníčka sa otočila na predsedajúceho.)
Pán predsedajúci, bola by som rada, keby tu bol niekto, pán minister. Pán spravodajca je tu, tak pán minister. Ak išiel, si odskočil, nech sa páči, ale ak odišiel permanentne tak, už je tu, ďakujem, môžem pokračovať. Ďakujem, dobre.
Takže darmo na tých stovkách strán by ste hľadali nejaké konsolidačné opatrenia na strane štátu. To znamená, ako chce štát šetriť na sebe, ako chce šetriť na ministerstvách, aké úspory navrhuje na svojej vlastnej prevádzke. Ale také opatrenia v tomto rozpočte nenájdete, pretože vláda chce získať 2,7 miliardy eur v roku 2025 výlučne z vrecák ľudí. Samozrejme, to je najľahšie. Namiesto toho, aby ste zefektívňovali chod štátu a chod ministerstiev, najlepšie je prepísať jedno čísielko v zákone, zvýšiť dane a vytiahnuť tie peniaze od ľudí. Ja poviem jeden príklad za všetky. Keď sme zaviedli antibyrokratickú revolúciu a zrušili sme 4 milióny výpisov ročne, to znamená, že ľudia už nemusia behať s papiermi, rodným listom, sobášnym listom z jedného úradu na úrad, vedia si úrady vymieňať tieto informácie elektronicky, tak len za jeden rok na tých štyroch miliónoch výpisov sme šetrili 44 miliónov ročne.
A takýchto opatrení na jednotlivých ministerstvách existujú desiatky a dá sa ušetriť takýmto spôsobom stovky miliónov eur. Ale takého opatrenia a takéto návrhy v rozpočte nenájdete, lebo ako hovorím, ľahšie vytiahnuť tie peniaze cez zvýšenú daň od ľudí.
Odkiaľ chce teda vláda Roberta Fica zobrať peniaze a chce ich vybrať od ľudí takto. Zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 %, zavedenie dane z finančných transakcií pre podnikateľov a samostatne zárobkovo činné osoby, nová daň zo sladených nápojov, zdanenie elektronických cigariet, zvýšenie daňového zaťaženia firiem s tržbami nad päť miliónov eur, zvýšenie poplatkov za diaľničné známky, zvýšenie poplatkov za cestné mýto, zvýšenie poplatkov štátu, zvýšenie odvodového zaťaženia pre zamestnancov, ktorí majú vyššiu mzdu, zrušenie rodičovského dôchodku, radikálne krátenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov, zníženie miezd zdravotníkom a nevidíte tu ani jedno konsolidačné opatrenie na strane štátu, ako chce štát zefektívňovať svoju vlastnú prevádzku. Všetko, čo beriete beriete len a len, len a len ľuďom. Výdavky štátneho aparátu sa ešte viac zvyšujú, počet úradníkov sa zvyšuje, spotreba štátu stúpa na úkor ľudí a navyše keby za tie peniaze prinášala vláda aspoň nejakú kvalitu, pridanú hodnotu pre ľudí, ale ľudia nevidia absolútne žiadne zlepšenia.
Zvlášť znepokojivý, znepokojivý je nárast inflácie, dokonca vo vládnom materiáli pán minister financií píše, že nárast inflácie sa zvýši až o 5,4 %, čo pre ľudí znamená, že za svoje reálne mzdy si kúpia menej. Kolegyňa už tu spomínala špeciálne učiteľov, ktorým tento rok reálne mzdy ešte v dôsledku inflácie klesnú. Ale samotná vláda, čo je zaujímavé, samotná vláda priznáva, že je priamo zodpovedná za infláciu, a to najmä z dôvodu zvýšenia daní a zvýšenia cien energií. To nehovorím ja ako opozičná poslankyňa, to píše pán Kamenický. To znamená, že nielenže oberú ľudí o stovky eur v podobe zvýšenia daní a zrušenia podpory štátu, ale zároveň inflácia spôsobená vládnymi opatreniami odhryzne ľuďom časť z ich platov.
Teraz sa budem venovať ešte energiám. Pán poslanec Kalivoda povedal, že sa mrhali, prešustrovali, správne, že sa prešustrovali miliardy eur na energopomoc. Tak, na ergopomoc. To znamená, že vy hovoríte, že tí ľudia mali počas energetickej krízy kľaknúť, že mali platiť niekoľkonásobne zvýšené ceny elektriny, plynu, tepla a mali sme ich nechať tak. Nemali sme im dávať príspevok, žiadny príspevok na energopomoc, mali sme ich nechať tak. Toto je presne tá antisociálna politika, akú robíte rozumne. Čo to je rozumne? Adresne? Ale vy to nejdete robiť adresne, pretože to neviete urobiť adresne, pretože nemá, štatistický úrad nezbiera príjmy domácností. Idete to urobiť presne tak, ako sme to urobili my, ale, žiaľ, idete to urobiť len v jedinej oblasti, idete to urobiť, keby ste si prečítali ten rozpočet, tak viete, idete to urobiť v oblasti elektriny. To znamená, že len predĺžite memorandum, ktoré sme podpísali my. Predlžujete ho, tým pádom ceny elektriny, chvalabohu, sú stabilizované, ale v rozpočte dokonca píšete, že ceny plynu oproti roku 2024 narastú o 30 %. To znamená, že pre ľudí, ktorí vykurujú plynom, to bude nárast stovky eur, a zároveň v rozpočte píšete, že budú rásť ceny tepla a služieb. To znamená, že aj priemerne zarábajúci ľudia pocítia dražobu a pocítia zvyšujúce sa ceny. Čiže pomoc ľuďom s energiami, to je pre vás nerozumné mrhanie. To je absolútny nonsens. Navyše, ak ste nevedeli, tak vďaka našim sme presadili v Bruseli s Európskou úniou, že časť z energopomoci, veľkú časť z energopomoci sme si mohli preplatiť práve z eurofondov, čiže na štátny rozpočet to nemalo dopad. Ale teda ak je pomoc ľuďom pre vás mrhanie, tak sa nečudujem, že tento rozpočet vyzerá tak, ako vyzerá.
Eurofondy. Ja teda ďakujem pánovi ministrovi, že nás pochválil za výnimočne dobré čerpanie v eurofondoch v predchádzajúcom období. Opäť, nehovorím to ja, nemusím sa sama chváliť, je to vo vládnom materiáli v rozpočte, keď hovorí, že sa teda veľmi dobre, masívne čerpali eurofondy. Áno, za predchádzajúce programové obdobie vďaka našim opatreniam eurofondy sme vôbec prvýkrát v histórii vyčerpali na 100 %, ale zároveň pán minister priznáva, že využívanie eurofondov tejto vláde ide veľmi pomaly. To znamená, že 13 miliárd eur na investície, cesty, školy, kanalizácie, vodovody, nemocnice nevie využiť. Opäť bude to mať dopad na rozpočet, pretože doteraz vláda nepostavila ani kilometer diaľnic, ani kilometer vodovodov, ani kilometer kanalizácie, ako sľubovali. My sme tu počúvali kvetnaté reči pána ministra Tarabu, ktorý sľuboval, že jeho najväčšou životnou prioritou je stavba kanalizácií a vodovodov a všetci uvidíme, ako to tu bude fičať, ale, pán minister Taraba, doteraz to ostalo len pre rečiach, ani jeden kilometer diaľnic, ani jeden kilometer vodovodov, ani jeden kilometer kanalizácií.
Ďalšia vec v rozpočte je, že sa zhoršil výber DPH. Áno, zhoršil, pretože Bašternákovia, Kočnerovia a ďalší podvodníci s vratkami DPH pri tejto vláde znovu cítia svoju príležitosť aj vďaka novele Trestného zákona, ktorou uvoľnila pravidlá a opäť to ide na úkor ľudí, opäť to ide na úkor rozpočtu.
Teraz sa pozrime, kto si najviac v rozpočte polepší. No môžem na úvod povedať, že ľudia, obyčajní ľudia to teda rozhodne nebudú. Tí si neprilepšia, neprilepšia si ani učitelia.
Rozpracované
12:29
Pozrieme sa teda, komu táto vláda v rozpočte peniaze navyšuje. Takže peniaze navyšuje masívnym spôsobom táto vláda ministrovi obrany Kaliňákovi o takmer miliardu eur na vojenské nákupy, nazvime to kšefty. Hoci sme tri roky počúvali ako ani náboj na Ukrajinu, ako žiadne zbrane, nič, mier, mier, mier, tak teraz obrovská časť rozpočtu z toho, o čo ošklbete ľudí a zoberiete rodinám, tak ide práve ministrovi Kaliňákovi. Určite to už...
Pozrieme sa teda, komu táto vláda v rozpočte peniaze navyšuje. Takže peniaze navyšuje masívnym spôsobom táto vláda ministrovi obrany Kaliňákovi o takmer miliardu eur na vojenské nákupy, nazvime to kšefty. Hoci sme tri roky počúvali ako ani náboj na Ukrajinu, ako žiadne zbrane, nič, mier, mier, mier, tak teraz obrovská časť rozpočtu z toho, o čo ošklbete ľudí a zoberiete rodinám, tak ide práve ministrovi Kaliňákovi. Určite to už nejaký kolega spomínal, ale povedzme mi, vysvetlite, prosím, ľuďom, načo táto vláda potrebuje business jety, to by ma naozaj teda zaujímalo, či chcete chodiť na výlety na futbal, alebo načo táto vláda potrebuje business jety, že ich potrebujete kupovať. A tak by som mohla pokračovať pri pánovi Kaliňákovi ďalej.
Kto je druhý najväčší výherca rozpočtu? Druhý najväčší výherca rozpočtu je pán Pellegrini a občan sa oprávnene pýta načo, prečo a začo. Keď peniaze stačili prezidentke Čaputovej, tak ten rozpočet musí stačiť aj prezidentovi Pellegrinimu, navyše keď pán Pellegrini je nie teda veľmi aktívny prezident.
Ďalšiemu komu zvyšujete generálny prokurátor a Generálna prokuratúra. Áno, vládna koalícia navrhuje pánovi Žilinkovi vyplácať do konca života doživotnú rentu z peňazí ľudí vo výške 5-tisíc eur na každý mesiac. Tento návrh zákona priniesol pán poslanec Karas a toto konsolidačné opatrenie už naozaj nepotrebuje ďalší komentár.
Zvyšujete rozpočet aj tajnej službe a to sa tiež pýtam načo. Tajnej službe, ktorá zlyhala za posledný rok na plnej čiare, či už sa to týka atentátu Roberta Fica, či už sa to týka bombových, vyhrážok bombovými útokmi, alebo ďalších hrozieb, tajná služba absolútne zlyháva, ale ešte jej pridávate peniaze, aby mohla lepšie, sofistikovanejšie špehovať občanov a robiť špinavú robotu na opozičných politikov a na novinárov.
Čo je ale na tom najhoršie a tu budem končiť, že tento horor, ktorý ste pripravili ľuďom, tu nekončí týmto rozpočtom. Pretože pán minister financií hovorí, priznáva, že do konca roku 2027 bude potrebné zdrať z kože občanov ešte o ďalšie 2 mld. eur, presnejšie o 1,9 mld. eur. To znamená, že ešte príde presne taká istá konsolidácia ako teraz.
To už neviem, z čoho im budete brať, lebo tí ľudia naozaj nič nemajú, pretože neviete efektívne spravovať štát, tak tento konsolidačný horor prenášate celý na ľudí.
A viete, čo je vaším problémom? Vaším problémom je to, že, a tu už budem končiť, prečítam potom pozmeňujúci návrh, máme viaceré pozmeňujúce návrhy. Moji kolegovia sa budú venovať pomoci rodinám. To znamená, že budú vracať peniaze ľuďom, rodinám to, čo im patrí, na čo majú nárok.
Ja má pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka mládežníckych organizácií, pretože si myslím, že robia obrovský kus roboty a tie peniaze budem navrhovať zobrať z kancelárie pána Pellegriniho. Myslím, že to bude oveľa užitočnejšie využitie finančných prostriedkov, keď sa to dá mládeži, mládežníckym organizáciám na prácu s mládežou, ako keď sa to dá na nejaké obedy, večere a na nejaké, ani vlastne občan nevie, na čo. A vás problém je ten, že vy sa neustále, je to až trápne sledovať, že neustále sa hádate. Keď sme mali teraz, pán Danko mal tlačovú konferenciu o tom, že prečo vám neprešiel zákon, a hovoril, že preto, lebo pán Samuel Migaľ, poslanec HLAS-u tam chcel presadiť do zákona, aby podpora z fondu športu mohla ísť aj na občianske združenia, kde je zhodou okolností jeden jeho asistent a aby z toho mohol profitovať, mohli profitovať aj teda športy, ktoré zhodou okolností robí jeho dcéra. Na to, samozrejme, pán Migaľ odpovedal. A takýto spôsobom sa len hádate, verejne robíte tlačové konferencie jeden na druhého, kde vychádzajú najavo takéto, poviem to, až obludnosti, pretože poslanec nemá byť v pléne na to, aby si riešil nejaké osobné problémy, alebo loboval za dcéru, ktorá robí šport, alebo občianske združenie, ktoré zhodou okolností má jeho asistent. Veď to je strašne nízke. Poslanec je tu na to, aby presadzoval tie najlepšie zákony pre ľudí.
A pri takýchto hádkach potom nemáte čas sa venovať alebo vaši ministri nemajú čas sa venovať skutočným problémom ľudí, nemajú čas sa venovať problémom na ministerstvách, nemajú čas sa venovať efektívnemu spravovaniu štátu.
Takže ja budem rada, keď naše pozmeňujúce návrhy schválite, to znamená, viac ľuďom, menej papalášom.
To je asi, to je asi v skratke podstata našich pozmeňujúcich návrhov.
Ďakujem veľmi pekne a teraz by som prečítala, a teda chcem povedať, že, samozrejme, my rozpočet za náš klub SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ, Kresťanská únia takýto rozpočet, ktorý ide proti ľuďom, určite nepodporíme.
Ďakujem a prečítam, pán predsedajúci, teraz pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Veroniky Remišovej k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2025.
1. V prílohe č. 3 v kapitole Kancelária prezidenta SR sa suma výdavkov spolu "11 714 042 eur” znižuje o 3 mil. eur a suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "11 709 042 eur” sa znižuje o 3 mil. eur.
2. V prílohe č. 3 v kapitole Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR sa suma výdavkov spolu "5 358 963 927” zvyšuje o 3 mil. eur a suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "4 917 537 836 eur” sa zvyšuje o sumu 3 mil. eur.
3. V prílohe č. 4 v kapitole 02 - Kancelária prezidenta SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu "11 714 042 eur” znižuje o 3 mil. eur, suma výdavkov na program 06N Reprezentácia štátu a obyvateľov SR "11 333 042” sa znižuje o 3 mil. eur.
4. V prílohe č. 4 v kapitole 20 - Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu "5 358 963 927” zvyšuje o 3 mil. eur a suma výdavkov na program 078 Národný program výchovy, vzdelávania a mládeže "3 851 507 152” sa zvyšuje o 3 mil. eur.
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem, kolegovia.
29.11.2024 o 12:29 hod.
Mgr. art. M.A., ArtD.
Veronika Remišová
Videokanál poslanca
68-2
Pozrieme sa teda, komu táto vláda v rozpočte peniaze navyšuje. Takže peniaze navyšuje masívnym spôsobom táto vláda ministrovi obrany Kaliňákovi o takmer miliardu eur na vojenské nákupy, nazvime to kšefty. Hoci sme tri roky počúvali ako ani náboj na Ukrajinu, ako žiadne zbrane, nič, mier, mier, mier, tak teraz obrovská časť rozpočtu z toho, o čo ošklbete ľudí a zoberiete rodinám, tak ide práve ministrovi Kaliňákovi. Určite to už nejaký kolega spomínal, ale povedzme mi, vysvetlite, prosím, ľuďom, načo táto vláda potrebuje business jety, to by ma naozaj teda zaujímalo, či chcete chodiť na výlety na futbal, alebo načo táto vláda potrebuje business jety, že ich potrebujete kupovať. A tak by som mohla pokračovať pri pánovi Kaliňákovi ďalej.
Kto je druhý najväčší výherca rozpočtu? Druhý najväčší výherca rozpočtu je pán Pellegrini a občan sa oprávnene pýta načo, prečo a začo. Keď peniaze stačili prezidentke Čaputovej, tak ten rozpočet musí stačiť aj prezidentovi Pellegrinimu, navyše keď pán Pellegrini je nie teda veľmi aktívny prezident.
Ďalšiemu komu zvyšujete generálny prokurátor a Generálna prokuratúra. Áno, vládna koalícia navrhuje pánovi Žilinkovi vyplácať do konca života doživotnú rentu z peňazí ľudí vo výške 5-tisíc eur na každý mesiac. Tento návrh zákona priniesol pán poslanec Karas a toto konsolidačné opatrenie už naozaj nepotrebuje ďalší komentár.
Zvyšujete rozpočet aj tajnej službe a to sa tiež pýtam načo. Tajnej službe, ktorá zlyhala za posledný rok na plnej čiare, či už sa to týka atentátu Roberta Fica, či už sa to týka bombových, vyhrážok bombovými útokmi, alebo ďalších hrozieb, tajná služba absolútne zlyháva, ale ešte jej pridávate peniaze, aby mohla lepšie, sofistikovanejšie špehovať občanov a robiť špinavú robotu na opozičných politikov a na novinárov.
Čo je ale na tom najhoršie a tu budem končiť, že tento horor, ktorý ste pripravili ľuďom, tu nekončí týmto rozpočtom. Pretože pán minister financií hovorí, priznáva, že do konca roku 2027 bude potrebné zdrať z kože občanov ešte o ďalšie 2 mld. eur, presnejšie o 1,9 mld. eur. To znamená, že ešte príde presne taká istá konsolidácia ako teraz.
To už neviem, z čoho im budete brať, lebo tí ľudia naozaj nič nemajú, pretože neviete efektívne spravovať štát, tak tento konsolidačný horor prenášate celý na ľudí.
A viete, čo je vaším problémom? Vaším problémom je to, že, a tu už budem končiť, prečítam potom pozmeňujúci návrh, máme viaceré pozmeňujúce návrhy. Moji kolegovia sa budú venovať pomoci rodinám. To znamená, že budú vracať peniaze ľuďom, rodinám to, čo im patrí, na čo majú nárok.
Ja má pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka mládežníckych organizácií, pretože si myslím, že robia obrovský kus roboty a tie peniaze budem navrhovať zobrať z kancelárie pána Pellegriniho. Myslím, že to bude oveľa užitočnejšie využitie finančných prostriedkov, keď sa to dá mládeži, mládežníckym organizáciám na prácu s mládežou, ako keď sa to dá na nejaké obedy, večere a na nejaké, ani vlastne občan nevie, na čo. A vás problém je ten, že vy sa neustále, je to až trápne sledovať, že neustále sa hádate. Keď sme mali teraz, pán Danko mal tlačovú konferenciu o tom, že prečo vám neprešiel zákon, a hovoril, že preto, lebo pán Samuel Migaľ, poslanec HLAS-u tam chcel presadiť do zákona, aby podpora z fondu športu mohla ísť aj na občianske združenia, kde je zhodou okolností jeden jeho asistent a aby z toho mohol profitovať, mohli profitovať aj teda športy, ktoré zhodou okolností robí jeho dcéra. Na to, samozrejme, pán Migaľ odpovedal. A takýto spôsobom sa len hádate, verejne robíte tlačové konferencie jeden na druhého, kde vychádzajú najavo takéto, poviem to, až obludnosti, pretože poslanec nemá byť v pléne na to, aby si riešil nejaké osobné problémy, alebo loboval za dcéru, ktorá robí šport, alebo občianske združenie, ktoré zhodou okolností má jeho asistent. Veď to je strašne nízke. Poslanec je tu na to, aby presadzoval tie najlepšie zákony pre ľudí.
A pri takýchto hádkach potom nemáte čas sa venovať alebo vaši ministri nemajú čas sa venovať skutočným problémom ľudí, nemajú čas sa venovať problémom na ministerstvách, nemajú čas sa venovať efektívnemu spravovaniu štátu.
Takže ja budem rada, keď naše pozmeňujúce návrhy schválite, to znamená, viac ľuďom, menej papalášom.
To je asi, to je asi v skratke podstata našich pozmeňujúcich návrhov.
Ďakujem veľmi pekne a teraz by som prečítala, a teda chcem povedať, že, samozrejme, my rozpočet za náš klub SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ, Kresťanská únia takýto rozpočet, ktorý ide proti ľuďom, určite nepodporíme.
Ďakujem a prečítam, pán predsedajúci, teraz pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Veroniky Remišovej k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2025.
1. V prílohe č. 3 v kapitole Kancelária prezidenta SR sa suma výdavkov spolu "11 714 042 eur” znižuje o 3 mil. eur a suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "11 709 042 eur” sa znižuje o 3 mil. eur.
2. V prílohe č. 3 v kapitole Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR sa suma výdavkov spolu "5 358 963 927” zvyšuje o 3 mil. eur a suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "4 917 537 836 eur” sa zvyšuje o sumu 3 mil. eur.
3. V prílohe č. 4 v kapitole 02 - Kancelária prezidenta SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu "11 714 042 eur” znižuje o 3 mil. eur, suma výdavkov na program 06N Reprezentácia štátu a obyvateľov SR "11 333 042” sa znižuje o 3 mil. eur.
4. V prílohe č. 4 v kapitole 20 - Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu "5 358 963 927” zvyšuje o 3 mil. eur a suma výdavkov na program 078 Národný program výchovy, vzdelávania a mládeže "3 851 507 152” sa zvyšuje o 3 mil. eur.
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem, kolegovia.
Rozpracované