43. schôdza

25.11.2025 - 12.12.2025
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.11.2025 o 15:19 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:07

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. A presne veľmi podobne to bolo so správou o činnosti Úradu špeciálneho prokurátora, ktorú tiež teda táto koalícia toľko prekladala zo schôdze na schôdzu, až špeciálnu prokuratúru vlastne zrušili a už nemal tú správu kto predniesť pred plénom Národnej rady. A presne to sa teraz deje, že máme tu Správu o činnosti Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti za rok 2024, ale možno kým príde na rad, tak bude tento úrad zrušený. Uvidíme.
No. Stanoviská, ktoré si spomínal, pán poslanec, sú zaujímavé tým, že to, že generálny prokurátor kritizuje tento návrh aj skrátené legislatívne konanie, aj návrh ako taký, to až také prekvapenie možno nie je po tom, čo sa deje na Generálnej prokuratúre, odkedy nebola schválená doživotná renta pre Maroša Žilinku. To, že nesúhlasí s týmto návrhom rada prokurátorov tiež nie je až také prekvapenie. Aj stanovisko Slovenskej advokátskej komory sa dalo očakávať, že keď už sa ozvú, tak asi nepochvália navrhovateľov za zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov.
Ale čo mňa osobne teda prekvapilo, to bolo stanovisko prezidenta republiky, lebo on vlastne potopil vlastných kolegov a nie tým, že vyhlásil, že ešte nie je rozhodnutý alebo určite nie je rozhodnuté, že to podpíše, alebo tak nejak krkolomne to povedal, ale ten zvyšok, ktorý povedal, že nevidí žiadnu logiku, prečo vláda ten zákon nezmenila už skôr a že toto už nemá nič spoločné s politickou kultúrou. Čiže tak ako Robert Fico hodil cez palubu pána Suska, tak teraz hodil cez palubu svojich ľudí prezident... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.11.2025 o 15:07 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:09

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec. Ja si dovolím doplniť do toho absurdného kolotoča tiež zopár poznámok.
Prvá je k návrhu na skrátené legislatívne konania. Asi sa k tomu treba vrátiť, lebo tým vlastne už ten návrh ukázal tú celú absurdnosť. Na jednej strane to bolo podivuhodné mimoriadne zasadnutie v sobotu, kde premiér povedal, že treba poriešiť vlastne to, ako funguje dnes úrad a zjavne nefunguje tak, ako si to premiér predstavuje a treba do toho zasiahnuť. A bolo zrejmé, že ide o politický zásah a nepáči sa mu vedenie tohto úradu. A potom príde skrátené legislatívne konanie do parlamentu, ktoré hovorí o tom, že treba riešiť práva zamestnávateľa voči zamestnancovi, ktorý dostal ochranu, a že to je dôvod pre skrátené legislatívne konanie. No ale vlastne tu sa ide uplatniť možnosť preskúmavania už danej ochrany oznamovateľom, čím sa zásadne zasahuje do práv týchto oznamovateľov. Tu ako dôvod sa vlastne dal dôvod, ktorý ide proti samotnému, proti samotným dôvodom k skrátenému legislatívnemu konaniu, lebo predsa nemôžeme mať dôvod na skrátené legislatívne konanie to, aby sme niekomu zobrali práva, ktoré už má. To je prvá vec.
Druhá. Ďalším dôvodom bolo, aby sme vyriešili rozdrobenosť ochrany obetí trestných činov, lebo to má teraz ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti. Aha, no tak vytvoríme nový úrad a tým pádom už to nebude nielen na ministerstve vnútra a ministerstve spravodlivosti, ale už aj na novom Úrade na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti, lebo to sa tu vôbec nesústreďuje. Tu sa len časť agendy zoberie z ministerstva spravodlivosti a dá sa na tretí úrad. Takže dôvodom na skrátené legislatívne konanie je riešenie rozdrobenosti, aby bola ešte viac rozdrobená, hej?
To je, viac času teraz nemám. Budú ďalšie príspevky v ďalších faktických, ale proste je to len kolotoč absurdných výhovoriek a áno, HLAS pomáha... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.11.2025 o 15:09 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:11

Michal Sabo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolega, vy ste aj spomenuli to, že aký vplyv má na stranu HLAS - sociálna demokracia čestný pán prezident alebo pán predseda, hej, aktuálne teda prezident Slovenskej republiky. Ale my predsa vieme, že v HLAS-e existuje a úraduje pomerne vplyvné biznis krídlo, tak opravte ma, ak sa mýlim, ale keď si zoberiete, že Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, čo je stakeholder, ktorého by podľa mňa eminentne mala vláda počúvať, keď upozorňuje, že táto zmena, ktorú presadzuje nominant strany HLAS, môže negatívne ovplyvniť investičné prostredie, oslabiť dôveru investorov a prispieť k vnímaniu štátu ako menej spoľahlivého partnera, tak ja neviem, že či toto si strana HLAS, akože sa tvári teda, že to neexistuje, toto varovanie, do tohto rizika pri tomto upozornení ide biznisovo orientovaná strana HLAS, tá strana, ktorej predseda presadzuje zmenu, ktorá dnes priamo ohrozuje tri miliardy eur z plánu obnovy. Lebo Úrad na ochranu oznamovateľov je priamo naviazaný na plán obnovy. Konkrétne je to ten míľnik 16.1, ak si spomínam.
A mne to príde absolútne absurdné, že sama vláda priznala, že rušenie Úradu na ochranu oznamovateľov vôbec nekonzultovala s Európskou komisiou, vôbec nekonzultovala, hoci, opakujem, môže priamo ohroziť čerpanie a plnenie plánu obnovy, ktorý má v rukách práve strana HLAS. Tak ja neviem, buď je to babráctvo alebo je to, a teraz z mojich úst to bude znieť asi smiešne, ale je to sabotáž? No takže niečo nie je v poriadku, keď sekcia plánu obnovy od Úradu vlády žiada argumentáciu pre Brusel, keďže každú takúto markantnú zmenu a zásah do plánu obnovy jednoducho Slovensko musí s Európskou komisiou konzultovať a dokázať, že neoslabí ochranu finančných záujmov Európskej únie.
Jednoducho toto je tak absurdný príbeh a pevne verím, že teda nepríde do svojho záveru, pretože ja si neviem predstaviť tie dôsledky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.11.2025 o 15:11 hod.

Mgr.

Michal Sabo

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:13

Michal Šipoš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, za vaše faktické poznámky.
A toto len svedčí o tom, všetci, ktorí ste vystúpili, a každý z vás dal relevantný nie jeden, ale viacej argumentov na to, že toto je jeden nezmysel narýchlo spackaný, zbabraný v sobotu, kedy chlapci sa stretnú s veľkými egami a povedia si, však my to tu zrušíme, čo tam, hodíme do toho parlamentu, vybavené, v skrátenom legislatívnom konaní. V utorok dáme, v stredu vybavené. Lenže chlapci sa prerátali trošku, lebo zjavne tu je nejaká opozícia, ktorá si nenechá skákať po hlave. A zoberte si, že len my, opoziční poslanci, ktorí sme tu, ktorí sa zapájame, dajme tomu, že tridsať, štyridsať poslancov tu vystupuje, koľko nezmyslov, koľko argumentov sme našli, kde je absurdné a nezmyselné to dávať v skrátenom legislatívnom konaní, že nič nesedí, ani jeden argument nesedí. Gašpar to nevie obhájiť, Šutaj Eštok to nevie obhájiť, Bartek to nevie obhájiť. Ostatní sú radšej ticho a predstavte si, že by tento zákon išiel v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Koľko tam by našli odborníci a rôzne rezorty a rôzne inštitúcie bludov a nezmyslov, s akou hanbou by to museli prerábať a sťahovať a opravovať a neviem, čo všetko ešte ďalej. Len my tridsiati poslanci, ktorí máme trošku možno svedomia alebo charakteru, alebo vidíme, že je to nespravodlivé voči tomu úradu, tým zamestnancom, tej pani predsedníčke, sme našli za štyri dni, sme vás rozbili normálne že ako hračky po Vianociach, sa hovorí. A jednoducho vy už nemáte žiadne argumenty.
Pán Kalivoda tu vie rozprávky už len rozprávať, tu sa vie posmiať trošku a to je všetko. Minister zdravotníctva tichučko sedí, pozerá do mobilu. Nikto tu nevie sa postaviť a obhájiť to. Je to na uterák, páni.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.11.2025 o 15:13 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15:15

Július Jakab
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, tento vám aj písomne doručím.
Žiadam zabezpečiť prítomnosť ministra vnútra Šutaja Eštoka na rokovaní parlamentu, kde predložil v skrátenom legislatívnom konaní zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov. Je piatok tri hodiny poobede. Keď vie zvolať mimoriadnu vládu na sobotu, tak si má zariadiť program aj tak, aby tu dokázal byť, pretože nikto nič o tomto zákone nevie povedať. A aj to, čo hovoril Šutaj Eštok, boli nezmysly. Takže by som poprosil, aby bol zabezpečený niekto z vlády alebo z vládnej koalície, kto dokáže niečo o tomto zákone povedať, lebo zmätení sú sami vládni poslanci aj. Však oni hovoria, že sa to ide zrušiť, nejde sa to zrušiť. Však tu nikto nič nevie o tom, čo prijímajú a ako to bude fungovať.
Žiadam o prerušenie schôdze všeobecným súhlasom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.11.2025 o 15:15 hod.

Ing.

Július Jakab

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15:17

Michal Bartek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Svoj procedurálny návrh vám doručím obratom aj písomne. Na základe § 136 ods. 2 písm. c) podávam návrh na začatie disciplinárneho konania voči poslancovi Galkovi pre porušenie rokovacieho poriadku v rokovacej sále počas rokovania dňa 28. 11. pri jeho vystúpení v ústnej rozprave tým, že ministra vnútra nazýval opakovane primitívom, úplným bláznom a používal opakovane tie najvulgárnejšie slová ako blbý Eštok a podobne. Poprosím, aby sa voči nemu začalo toto disciplinárne konanie a poprosím, aby ste vy, pán predsedajúci, keď bude takéto správanie prebiehať, upozornili, na základe vašich oprávnení, poslanca, aby takto ďalej vo svojom vystúpení v rozprave nepokračoval.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.11.2025 o 15:17 hod.

Michal Bartek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15:18

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nemám procedurálny návrh, ale keďže ani predchádzajúci procedurálny návrh nebol procedurálnym návrhom, tak mám upozornenie, že podnet na mandátový a imunitný výbor sa podáva tak, že sa dá podnet na mandátový a imunitný výbor a nedáva sa procedurálny návrh. Lebo procedurálnym návrhom sa má navrhnúť niečo, čo sa týka rokovania a ďalšieho postupu rokovania. Takže ak to myslí pán poslanec Bartek vážne, tak by mal dať podnet na mandátový a imunitný výbor a nie tu iba niečo povedať.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.11.2025 o 15:18 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15:19

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ja čítam ten § 136 ods. 2 a tu sa píše, že návrh na začatie disciplinárneho konania môže podať orgán Národnej rady alebo poslanec, ktorý sa cíti urazený výrokom, ktorý predniesol poslanec pri výkone svojej funkcie v Národnej rade. Čiže rozumiem tomu správne, že pán poslanec Bartek sa cíti urazený výrokom na adresu pána... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.11.2025 o 15:19 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:20

Lucia Plaváková

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:30

Mária Kolíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani poslankyňa. Ja si dovolím ešte raz doplniť, lebo aby to bolo trošku jasnejšie, k tým obetiam.
Naozaj je, ja neviem, či to označiť za klamstvo, alebo ako to pomenovať, že tento úrad by mal pomôcť k zefektívneniu ochrany obetí. Jednoducho nemôže byť efektívnejšie predsa to, že niekde to funguje, nejaký úrad urobil zásadnú reformu pár rokov dozadu, zásadnú reformu, aby práve tieto obete dostali čo najskôr odškodnenie od, od štátu, keďže od páchateľov bolo zložité to vymôcť. Popritom ten istý úrad vzdeláva, robí metodiku, pripravuje zákony na ochranu obetí, robí akreditácie, dotácie pre organizácie, ktoré poskytujú pomoc týmto obetiam, a tomuto úradu, ktorý toto všetko robí, sa zoberie iba jedna agenda, ktorá súvisí s tým odškodňovaním. A toto má byť akože efektívne proti rozdrobeniu. No proste to je, to sa proste, to je úplný opak. Ľudom, ktorí s tým robia, sa to zoberie, ministerstvo vnútra netuší, kto to bude robiť. Vy idete ten úrad vlastne vytvoriť zo dňa na deň, nemáte na to absolútne ľudí. Jednoducho tu tie obete sú naozaj obeťou. Obeťou tohto výmyslu, že potrebujete politicky ovládnuť inštitúciu.
A ten odvolávaný šéf krajskej prokuratúry, ktorý zjavne, zjavne napomáhal tomu, aby veci, ktoré, kauzy, ktoré sa týkajú SMER-u, švagra Roberta Fica, vedúceho Úradu vlády, sa buď nevyšetrovali riadne, prísne alebo bez prieťahov, tak tento sa obrátil na úrad a teraz žiada od neho ochranu. Zhodou okolností práve teraz. Práve teraz. A toto vy tu kryjete, pán minister Šaško. Mali by ste vystúpiť a povedať, ako je to aj s tými obavami Európskej komisie. Veď vám mu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.11.2025 o 15:30 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom