4. schôdza

23.11.2023 - 29.11.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

23.11.2023 o 13:10 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13:10

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Chcel by som poprosiť vedenie parlamentu, aby na najbližšom rokovaní poslaneckého grémia oznámilo presné pravidlá zapisovania sa do písomnej rozpravy. Mám za to, že inak sa k tomu pristúpilo dnes ako naposledy, keď sme sa zapisovali do rozpravy k programovému vyhláseniu vlády, čiže buď sa bude dávať prezenčka dopredu a potom nám povedzte, že v akom časovom predstihu. Alebo sa bude dávať až po otvorení schôdze? Ale bolo by dobré, keby tie pravidlá boli jednotné a aby boli oznámené všetkým poslancom rovnako.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

23.11.2023 o 13:10 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13:10

Martin Dubéci
Skontrolovaný text
Dobrý deň, pre záznam by som povedal to isté, čo pán Grendel, teda myslím si, že by to bolo fajn, keby sme si stanovili nejaké pravidlá. Takisto dovoľte, aby som povedal, že spôsob, ako sme si tuto celonočné hlasovanie odhlasovali, si myslím, že nie je úplne v rámci dobrých vzťahov, ale fajn, tak je to tak, ako to je. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

23.11.2023 o 13:10 hod.

MSc

Martin Dubéci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 13:10

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážený pán minister vnútra, členovia, členky vlády, vážené kolegyne, vážení kolegovia, nebudem hovoriť tých 30 minút, lebo to podľa mňa ani netreba. V každej, v každej normálnej demokratickej spoločnosti by stačil jeden jediný argument. Minister vnútra, o ktorom nezávislý súd skonštatuje, že porušil zákon, a on sa následne tomu súdu vyhráža, nemá na svojom poste čo hľadať. Tak v Rusku, v Bielorusku by to pre ministra vnútra určite nebol problém. Ale v demokratickej spoločnosti, dámy a páni, je to na uterák. Tu by som mohol skončiť. Ale, bohužiaľ, bohužiaľ to nie je celý príbeh. Tých dôvodov, pre ktoré predkladáme tento návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra necelý mesiac po jeho vymenovaní, tých dôvodov je omnoho viac. Lebo za ten necelý mesiac sa pán minister stihol zdiskreditovať viac než iní ministri za niekoľko volebných cyklov.
Dámy a páni, práca, ktorú vykonávame my ako poslanci, poslankyne, ministri, ministerky, je služba. Nie sme poslancami alebo ministrami preto, lebo sme na to predurčení, preto, lebo by sme mali nejaký Bohom daný nárok, ale preto, lebo nás občania poverili na istý čas zastupovať ich záujmy a spravovať veci verejné. A je našou povinnosťou vykonávať túto službu kvalitne, čestne a v súlade so zákonom. A špeciálne to platí, a špeciálne to platí pre exekutívne funkcie, pre ministrov a ministerky, čo majú byť tí najlepší z najlepších. No a keď zlyhajú, majú byť nahradení. Nie je to nič výnimočné, nie je to nič špeciálne, deje sa to aj v každej inej organizácii.
A teraz si predstavte, že by do nejakej firmy alebo organizácie nastúpil nový šéf bezpečnosti a ešte iba v skúšobnej lehote by začal urážať všetkých kolegov, hneď by vyhodil tých najlepších z nich, zastrašoval by všetkých ostatných, ešte by nejakú firemnú esbéesku poštval proti rodinným príslušníkom tých zamestnancov. No veď asi sa zhodneme, že by v tej firme, a ešte navyše v skúšobnej lehote, dlho nevydržal a hneď by ho vyrazili.
Tak prečo, dámy a páni, máme iné nároky na ľudí vo verejných funkciách? Lebo presne takto amatérsky a arogantne vedie svoj rezort minister vnútra pán Matúš Šutaj Eštok. A prečo je problém pre kolegov v SMER-e alebo v HLAS-e povedať, že je to jednoducho omyl? Veď posúďte.
Máme dnes k dispozícii dva, dve rozhodnutia súdov, dvoch rôznych súdov, neodkladné opatrenia a možno prídu ďalšie, to nevieme, ale v tejto chvíli máme dve, podľa ktorých pán minister v rozpore so zákonom odstavil funkcionárov Policajného zboru pána Kišša a pána Mašina. Pán minister dobre vedel, že títo dvaja policajti majú status chránených oznamovateľov, čiže na to potrebuje súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Nepožiadal. Mohol si myslieť, že im ten status bol udelený neo... neoprávnene. Mohol požiadať prokurátora, mohol sa domáhať preskúmania tohto rozhodnutia, ale nie. Pán minister Šutaj Eštok neurobil nič z toho. On zrejme žije vo svete, kde preňho zákony a pravidlá neplatia, kde on sám je zákon. A tak je to možno v Rusku alebo v Bielorusku, ale, pán minister, na Slovensku, našťastie, ešte nie.
Dámy a páni, ak máte pocit, že toto sú všetko iba nejaké nevinné pracovno-právne spory, tak sa spýtajte manželky bývalého pracovníka inšpekcie pána Koteka. Ona a jeho syn museli byť svedkom toho, ako im nové vedenie, nové vedenie policajnej inšpekcie s prítomným prokurátorom šikanuje jej muža priamo na verejnosti, na ceste pred jeho domom, iba kvôli nejakému služobnému autu. Aký to má zmysel? Aký to má zmysel táto akcia iný ako zastrašovanie a demonštrácia sily? A to už ani nebudem spomínať ten hulvátsky spôsob, akým minister vyhodil bývalého policajného prezidenta Hamrana bez osobného stretnutia, prevelil ho niekam na druhý koniec republiky.
Pozrite sa, ministrovi nikto neupiera nárok na personálne výmeny. Je normálne, že sa chce obklopiť ľuďmi, ktorým dôveruje, aby mohol robiť veci, ktoré má vláda v programovom vyhlásení vlády. Ale aj toto je potrebné urobiť s nejakou elementárnou slušnosťou, profesionálne a najmä, a najmä v súlade so zákonom. A špeciálne teda od vlády, ktorá si do programového vyhlásenia napísala, že do Policajného zboru prinesie zákonnosť, pokoj a že ukončí vojnu v polícii.
A prečo teda minister robí pravý opak a prečo to pán premiér podporuje, toleruje, prišiel ho sem podporiť? Veď my sme vyzývali ako opozícia, nielen ako Progresívne Slovensko, ako celá opozícia aj pána premiéra, aj samotného ministra, aby to trápenie ukončili, kým sa dá, ešte v tej skúšobnej lehote takpovediac. Ešte predtým, než vláda dostane dôveru... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.11.2023 o 13:10 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 13:10

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Veď celé Slovensko, celé Slovensko posledný mesiac pozorovalo ministrove prešľapy, v priamom prenose všetci videli, že pán minister Šutaj Eštok nemá osobnostnú ani profesionálnu výbavu, aby bol ministrom. Trúfam si povedať, že paradoxne ešte aj ako minister pán Robert Kaliňák by tie čistky robil profesionálnejšie a možno aspoň formálne správne. Takže prečo za ním premiér stojí, prečo ho prišiel podporiť, hoci formálne pán minister Eštok patrí k HLAS-u a nie k SMER-u?
A tá odpoveď, dámy a páni, je úplne jasná a je očividná. Lebo pán minister Šutaj Eštok je poslušným nástrojom pomsty. Pomsty premiéra, pomsty Roberta Fica voči príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry, ktorí vyšetrovali kauzy smeráckych vlád. Mimochodom, voči tým, voči tým vyšetrovateľom, ktorí, ktorým súd dával konzistentne za pravdu. Dával im za pravdu, a to bude platiť bez ohľadu na to, koľko hodín, koľko hodín SMER, koľko hodín nahrávok SMER zmanipuluje a zostrihá.
Dámy a páni, ten posledný mesiac ukázal, že agendou pána ministra nie je slúžiť ľuďom, verejnému záujmu, ale iba slúžiť záujmom Roberta Fica. A robí to veľmi snaživo, robí to, dalo by sa povedať, premotivovane, snaží sa naozaj splniť všetko, čo vidí pánovi premiérovi na očiach, doručiť tú pomstu aj zabezpečiť beztrestnosť, a to bez ohľadu na zákony alebo právny štát.
Dámy a páni, v dejinách v politike sa veľmi často ukázalo, že sú to práve takíto premotivovaní snaživci, ktorí v snahe zapáčiť sa svojmu pánovi, napáchajú tie najväčšie, tie najväčšie škody a tie najhoršie veci. A občania Slovenska si to nezaslúžia. Slovensko má naviac, majú mu vládnuť ľudia, ktorí sa vo svojom remesle vyznajú a ktorí konajú v prospech ľudí a nie v prospech svojho pána.
Kolegyne, kolegovia, veľmi často sme v politike, v slovenskej politike svedkami toho, že politikom sa prepečie arogancia, neslušnosť, neschopnosť a dokonca aj nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi. Verím však, že sa všetci zhodneme na tom, že keď sa k tomu pridá aj obchádzanie zákona a porušovanie zákona, tak je tá čiara prekročená. A tam už je ohrozenie pre právny štát a spravodlivosť celej krajiny. A nezávislé rozhodnutia, hovorím, môžu prísť ďalšie. Dve nezávislé rozhodnutia súdov potvrdili, že minister Šutaj Eštok tú čiaru prekročil, urobil to vedome, urobil to opakovane a namiesto toho, aby si okamžite priznal chybu, povedal, že veď sa odvolajú na vyššiu inštanciu, tak sa začal vyhrážať tým sudcom disciplinárnym konaním alebo dokonca trestným. A iba preto, iba preto, že nerozhodli v jeho prospech.
A teraz pán minister, keď bude rozprávať po mne, to určite bude popierať, možno sa odvolá na nejaké iné rozhodnutia, vymyslí si rôzne právne kotrmelce, budú všetko zhadzovať na opozíciu alebo na bývalú vládu, obviňovať tých vyšetrovateľov, možno sa dostane aj na Sorosa, nič iné nečakám, ale dovoľte mi, dámy a páni, z tohto miesta tlmočiť vôľu státisícov ľudí, státisícov voličov, ktorí si neprajú, aby ich zastupoval minister, ktorý je spolovice neschopný a z druhej polovice schopný všetkého.
Pre pána Šutaja Eštoka je dnes jediná cesta, odovzdať kľúče od ministerstva, vrátiť sa sem do poslaneckých lavíc a postupne dozrievať na exekutívnu funkciu. Ja mu prajem na tejto ceste veľa úspechov, veľa síl, ale keďže zjavne sa na ňu nechystá vydať sám, tak by sme mu k tomu, dámy a páni, mali pomôcť. A preto si vás dovolím všetkých vyzvať, aby ste podporili tento návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra. Priznajme si, že tento experiment sa nevydaril, pretočme list, pán minister zlyhal, tak treba nájsť niekoho lepšieho, nemalo by to byť až také ťažké. Čím skôr, tým lepšie.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.11.2023 o 13:10 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

13:10

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Takže, vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážení členovia vlády, kolegyne poslankyne, kolegovia poslanci, dovoľte mi, aby som uviedol a predniesol informáciu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Matúšovi Šutajovi Eštokovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, tlač šesťdesia... 76.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 68 z 22. novembra 2023 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Matúšovi Šutajovi Eštokovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť do určeného termínu konania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky zároveň určil, aby Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu.
Predložený návrh skupiny poslancov Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť prerokoval dnes 23. novembra 2023 na svojej 5. schôdzi výboru a neprijal platné uznesenie z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s § 52 ods. 4 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Návrh správy o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Matúšovi Šutajovi Eštokovi, poverenému riadením ministerstva vnútra Slovenskej republiky, tlač 76a, prerokoval Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť na 5. schôdzi 23. novembra 2023. Správa výboru nebola schválená, keďže návrh správy nezískal súhlas potrebnej väčšiny členov výboru.
Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť v súlade s rokovacím poriadkom poveril poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Tibora Gašpara, aby na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku prerokovania návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Matúšovi Šutajovi Eštokovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, tlač 76, a poslancov Samuela Migaľa, Mariána Saloňa, Petra Šucu, Michala Moška, Michala Barteka a Ivana Ševčíka, aby tiež plnili úlohu spravodajcov.
Ďakujem, skončil som. Otvorte rozpravu, prosím.
Skryt prepis

23.11.2023 o 13:10 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

13:25

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, dámy a páni, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu, ktorý teraz prerokúvame a ktorý v mene skupiny poslancov predniesol pán podpredseda Národnej rady pán Šimečka.
Toto stanovisko bolo prerokované na vláde s príslušným odôvodnením a predtým, ako prečítam celé jeho úplné znenie, chcem uviesť aj argumenty, na základe ktorých toto stanovisko bolo vypracované.
Hlavné slovo, ktorým sa dnes zaoberala vláda, na ktoré sme chceli aj reagovať v stanovisku, je slovo pomsta, ktoré sa stalo asi najrozšírenejším slovom v ústach súčasných opozičných politikov.
Pán podpredseda Národnej rady, ja plne rešpektujem právo poslancov Národnej rady predložiť návrh na vyslovenie nedôvery. Ste si mohli všimnúť, že vládna koalícia tu nehrala žiadne hry s prezentáciou, s uznášaniaschopnosťou a chce dať zadosť tomu, čo hovorí Ústava Slovenskej republiky, že v takomto prípade sa neschvaľuje ani program Národnej rady.
Na druhej strane sme dnes na rokovaní vlády, keď som oznamoval členom vlády, o čom sa bude rokovať, povedal jeden príbeh, ktorý do určitej miery potom aj určoval to, čo je napísané v stanovisku vlády. Hovoríte o pomste preto, lebo nesúhlasíte s rozhodnutiami ministra vnútra a považujete ich za rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s právnym poriadkom. To je váš názor, legitímny názor, ja ho brať vám nebudem, hoci máme na to množstvo iných odborných postojov. Môžem len dodať, že dnes rozhodol ďalší súd v prípade pána Čurillu a ten zamietol žiadosť pán Čurillu, aby bol chránenou osobou. Preto ak niekto hovorí o pomste v súvislosti s rozdielnym pohľadom na interpretáciu právnych predpisov, toto slovo považujem za veľmi silné.
Pán podpredseda Národnej rady, obraciam sa na vás ako na predkladateľa, pretože v tom čase ste už pôsobili v opozičnej politike, a dovoľte, aby som sa na vás obrátil s príbehom, s ktorým som sa obrátil aj na poslancov a predstaviteľov vládnej koalície. Bol taký jeden advokát, obhajca, ktorý si plnil svoje povinnosti a za veľmi zvláštnych okolností bol tento obhajca zadržaný, obvinený a vzatý do väzby. Dobre, nachádzame sa v nejakom procesnom štádiu trestného konania, tak nebudem toto štádium spochybňovať. Čo ale budeme prvé spochybňovať, pán podpredseda Národnej rady, je to, že s vysokou pravdepodobnosťou bol tento obhajca daný do jednej cely s ľuďmi, ktorí boli postihnutí covidom. A pokračujem ďalej. Tento človek ochorel na covid a začala procedúra, ktorá nemala konca kraja. Domáhala sa manželka obvineného informácií o jeho zdravotnom stave. Na to však vraj potreboval obvinený prítomnosť notára, ktorý by podpísal splnomocnenie, na základe ktorého by dostala jeho manželka informácie.
Pán podpredseda Národnej rady, o akej pomste to hovoríte, štyrikrát odmietli príslušné orgány možnosť stretnúť sa notárovi s týmto advokátom a dať mu alebo overiť splnomocnenie, ktoré by mu umožnilo poskytovať manželke informácie. Pokračujeme ďalej.
Jeho zdravotný stav sa tak zhoršil, že mu bolo treba dať pľúcnu ventiláciu. Nikto mu nič nedal, vykašľali sa naňho. A tento obhajca, a nech to meno je známe na celom Slovensku, pán Krivočenko zomrel, udusil sa. Došlo jedno lakonické stanovisko z ministerstva spravodlivosti od tu sediacej pani poslankyne, s ktorou sa pravidelne objímate všetci, a povedala, že zomrel, lebo sme nemali pľúcnu ventiláciu. Ale bolo ich 37! Tridsať sedem pľúcnych ventilácií, stačilo niekde zavolať a doviesť. O akej pomste hovoríte, keď manželke tohto advokáta oznámili smrť obvineného až po 24 hodinách. Ja som nepočul, pán podpredseda Národnej rady od vás jedno jediné slovo rozhorčenia. Nepočul som nič. Ticho. Lebo to bolo proti SMER-u, to bolo vhodné a dobré a to bolo možné. A dnes všetci, keď minister sa rozhodol, že bude možno inak interpretovať právne predpisy, hovoríme o nejakej obrovskej pomste, o nejakom organizovanom puči voči neviem komu.
Pán podpredseda, veľmi si želám a ja verím, že to urobíte, aby ste si vypočuli dnes viaceré vystúpenia ľudí, ktorí boli aktérmi skutočnej pomsty, ale nie ako vykonávatelia pomsty, ale ako obete pomsty. Budete počuť o ľuďoch, ktorí boli zatváraní tak, že ani nevedeli, že prečo sú zatvorení. Ja vám nikdy neželám, pán podpredseda, aby ste dostali obvinenie a vy nebudete tušiť, čo v tom obvinení je napísané. Ani nebudete vedieť, ako si máte uplatňovať svoje základné právo na obhajobu. Neželám vám, aby potom niekto toto obvinenie zrušil s konštatovaním, že to obvinenie bolo tak vyfabulované, vymyslené a bez dôkazov, že obvinený ani nevedel, ako si má uplatniť svoje právo na obhajobu. Ja vám neželám, pán podpredseda, aby sa vám stalo, že budete vo väzbe a zomrie vám otec zo žiaľu a z nespravodlivosti a príslušné orgány urobia všetko pre to, aby tento človek nemohol ísť na pohreb vlastného otca. A tento človek nebol ani karatista, nebol ani boxér a podľa mňa nevie ani rýchlo bežať. Napriek tomu ho nechali trápiť sa týždeň a plakať na cele: zdochni pes! A vy hovoríte o pomste? Že sa rozhodol minister, preboha, pristúpiť k zmene ľudí? Budete počuť o týchto ľuďoch strašné veci.
Byť vami, pán podpredseda, veľmi opatrne by som si vypočul tieto slová, pretože zistíte, čo za zvery pracovali na Národnej kriminálnej agentúre, zistíte veľmi rýchlo, čo za zvery sú v stave na špeciálnej prokuratúre a ja si myslím, že je celkom prirodzené, že ľudia, ktorí sa takto správali, nechali ľudí zomierať, zadusiť sa možno vlastnými zvratkami, nedopúšťali a neumožňovali týmto ľuďom elementárne prejavy civilizovanosti vo vlastných radoch, k vlastným rodičom. Vy to kompenzujete slovom pomstíme sa, ideme sa pomstiť, ideme robiť zle.
Viete, pán podpredseda, ak budeme rušiť elementárne pravidlá, že sa môžu meniť funkcionári na úvod volebného obdobia, potom nemôžeme fungovať. Pripomeniem vám, a vôbec ste vtedy nepovedali ani pol slova, ako ten najlepší a najkrajší prezident Policajného zboru pán Hamran sa stal prezidentom Policajného zboru. Veď on neprešiel cez výberové konanie, cez príslušný výbor. A to bol zákon, ktorý bol schválený na základe tlaku médií a mimovládnych organizácií, že pred tým, ako minister vnútra pristúpi k menovaniu šéfa Policajného zboru, musí mať odporúčanie takéhoto výboru. On bol tak nemožný a neschopný, že neprešiel cez výberové konanie, a to bolo v čase ich vládnej koalície. Tak sa zmenil zákon a minister ho vymenoval na priamo, bez toho, aby bolo nejaké výberové konanie. Ja som od vás nepočul ani slovo, pán podpredseda, a dnes hovoríte, že akým nechutným spôsobom bol vraj prezident Policajného zboru odvolaný, ani mu neprišli poďakovať, ani snáď, čo mu mali urobiť? Nastúpených vojakov? Mali mu dať vyznamenanie? Odchodné 500-tisíc eur a plakať pri jeho odchode? My vieme, čo robil. A vieme, akým spôsobom bol tento človek ustanovený. Prečo hovoríte o pomste? Jak sa rozhodol minister, že nechce s niektorými ľuďmi spolupracovať. Keby sme my takto pristupovali k veciam, tak potom by žiadny funkcionár nebol odvolaný vládou, ktorá skončila 30. septembra, pretože všetci by sme boli bývali aplikovali ustanovenie o tom, že ja som oznamovateľom korupcie, tak nemôžete so mnou pohnúť. Viete, do akých absurdít sa ide? Tie absurdity idú tak ďaleko, že dnes štátny tajomník môže vyhlásiť, že podávam trestné oznámenie ohľadne korupcie a už bude neodvolateľný. Kam sme sa to dostali? Jednoducho pozor na slovo pomsta. My hovoríme o aplikácii právnych predpisov, môžme na ne mať rozdielne poz... ako vidíte v prípade pána Čurillu, súd rozhodol inak, dobre viete, že ide iba o predbežné rozhodnutie, ešte budú použité opravné prostriedky, o ktorých sa bude rozhodovať, a je tu celý rad ďalších právnych procedúr, ktoré bude treba aplikovať.
Ak nechcete rešpektovať, pán podpredseda, že ministri majú právo si vybrať svojich spolupracovníkov a v mene politiky im nútite vymýšľanie všelijakých nezmyslov, aby títo ľudia tam sedeli na stoličkách? Ako má fungovať systém, keď má mať prezident Policajného zboru pod sebou ľudí, s ktorými nechce robiť, jednoducho nechce robiť. Sú to viceprezidenti, ktorí sa vždy menili, vždy. Došiel minister, minister vymenil prezidenta Policajného zboru a ten si so sebou ťahal najbližších spolupracovníkov. To nebudú platiť tieto elementárne pravidlá? No tak potom to urobme tak, že ak sa, ak hovoríte, že toto jednoducho niečo, čo vám mimoriadne vadí, ja hovorím, že to je porušovanie základných pravidiel fungovania systému, keď toto označujete za pomstu, tak poďme odvolať všetkých predsedov výborov za opozíciu, poďme vás odvolať. Ale počkajte, no do toho, vidíte, hovoríte, že do toho. Nieže do toho, do tohto stavu dostávate túto krajinu, že jej znemožňujete fungovanie orgánov tým, že si vymýšľate nezmysly. Ako môže byť viceprezident Policajného zboru viceprezidentom Policajného zboru, keď ho tam nikto nechce? Je namočený do všelijakých špinavostí a on sa bude teraz chrániť, ja som oznamovateľom korupcie, tak tam budem sedieť päť alebo šesť rokov ďalších, napriek tomu, že bude mať iba stoličku a bude sa pozerať von z okna, či sneží alebo, alebo prší.
Zahrávate si, tak ako si zahrávala predchádzajúca vláda, keď odmietla vymenovať predsedu výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, zvoliť, prepáčte, išlo o voľbu. A potom mi to pripomína, neviem, kto to povedal, niektorá pani poslankyňa, oni nechodili na výbor. Áno, lebo sme povedali, že budeme obštruovať tento výbor, pretože ste nám tam nezvolili predsedu opozičného, ktorý mal na základe dohôd právo na toto miesto. Tak buď platia nejaké dohody, alebo neplatia nejaké dohody. A viete, tieto pripomienky, prepáčte, pán predseda poslaneckého klubu, že v rámci dobrých vzťahov to nie je dobré rozhodnutie, a tu sú aké dobré vzťahy v tomto parlamente? To ste čo predvádzali v ostatnom období a čo predvádzate, aké dobré vzťahy? Vy netušíte, čo sú dobré vzťahy, pokiaľ ide o politiku. Ja viem, čo sú dobré vzťahy, vy o tom ani netušíte. (Reakcie z pléna.)
Takže ak dovolíte, dámy a páni, vážený pán podpredseda - pán navrhovateľ, v tomto duchu sme sa postavili k vašemu návrhu a pripravili sme k nemu stanovisko, ktoré teraz v plnom znení prečítam, nie je dlhé, ale prosím, veľmi opatrne narábajte so slovom pomsta. Veľmi opatrne. To, čo sa dialo za tri a pol roka, nemáte predstavu. Nemáte ani len predstavu, ako sa ubližovalo ľuďom. Ja som vám neželal, pán podpredseda, aby ste sedeli vo výkone väzby a vám úmyselne vymenia poštu. Teraz nehovorím, že máte vyjsť z doby, ale že vám vymenia poštu. Ja vám neželám, aby sa stalo niekomu z vás, že sa blížia Vianoce a vy tam sedíte, neviete prečo, a najskôr vám príde list od vedľajšieho spoluväzňa, ktorý vám napíše, že hoď si mašľu, podrež si ruku, obes sa, zabi sa, ty prasa. Ale od rodiny vám príde list po šiestich týždňoch, lebo presne vedeli, čo robia, samozrejme. Takže pozor na slovo pomsta. Pozor. A preto sa naozaj veľmi teším a som rád, že sú tu ľudia, ktorí budú v tejto téme dnes vystupovať.
Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Matúšovi Šutajovi Eštokovi, poverenému riadením ministerstva vnútra Slovenskej republiky, považujem za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Minister vnútra pri preberaní riadenia rezortu deklaroval maximálne úsilie o ukončenie konfliktov, ktoré boli v polícii, ktorá musí pracovať profesionálne v podmienkach určených zákonom o Policajnom zbore. Osoby, ktoré reprezentovali túto situáciu, boli postavené mimo službu v súlade so zákonom o štátnej službe. Postup ministra vnútra v týchto veciach nemá súvis s oznámeniami uskutočnenými oznamovateľmi podľa zákona o ochrane oznamovateľov, ale s výkonom činnosti vyplývajúcich z ich služobného zaradenia. Ministerstvo vnútra má jasné zákonné odôvodnenie, pri ktorom nie je povinné žiadať o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov, pretože v tomto prípade nejde o typický pracovnoprávny úkon. Zo zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru nevyplýva žiadna výnimka. V konkrétnom prípade je predmetom sporu vzťah založený podľa zákona č. 73/1998 o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície v znení neskorších predpisov. Zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru je predpisom verejnoprávnej povahy a je tzv. lex specialis pre vznik, zmenu a skončenie štátnej služby. Služobný pomer príslušníka Policajného zboru nemá znaky súkromnoprávneho pomeru, ale vždy mal a má znaky verejnoprávneho pomeru vzhľadom na jeho charakter a právnu povahu zvláštnosti štátu ako zamestnávateľa policajta a súčasne nositeľa verejnej moci. Keďže zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru neobsahuje výslovne splnomocnenie pre civilný súd konať vo veci sporu vyplývajúcej zo štátnej služby príslušníka PZ, aplikácia civilného sporového poriadku, a teda aj právomoc civilného súdu je absolútne vylúčená. Minister vnútra opakovane trvá na tom, že súd prvej inštancie mal preto rozhodnúť tak, že konanie zastaví a vec postúpi príslušnému orgánu, teda v tomto prípade žalovanému ministerstvu vnútra. Dočasné pozbavenie štátnej služby vyšetrovateľov malo svoj základ v trestnom stíhaní z roku 2021 a nie v tom, že v roku 2023 oznamovali nejakú protispoločenskú činnosť.
Mestský súd Bratislava IV vyhovením návrhu na neodkladné opatrenie navrhovateľa nepotvrdil nezákonnosť konania, pretože pri rozhodovaní o neodkladnom opatrení súd vychádza v zásade iba z tvrdení toho, kto návrh vydania na neodkladné opatrenie podáva. V tomto prípade žalobca. Nevykonáva, nevykonávalo sa štandardné dokazovanie. Z toho vyplýva, že nemohol ani konštatovať nezákonnosť postupu, keďže nerozhodoval v samotnom merite veci.
Minister vnútra trvá na tom, že v konkrétnom prípade nebola daná právomoc civilnému súdu prejednať, a teda rozhodnúť o podanom návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd má právomoc na preskúmanie zákonnosti vydaných rozhodnutí počas trvania služobného pomeru policajta vrátane postupu pri jeho vydávaní iba v režime správneho súdnictva, nie civilného. Je neprípustné, aby sa nevyužitie prostriedkov súdnej ochrany v rámci správneho súdnictva nahrádzalo napríklad určujúcimi žalobami alebo žalobami na plnenie v občianskoprávnom konaní, prípadne nariaďovaním neodkladných opatrení. V prípade, ak súd po preskúmaní obsahu návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia zistí, že vo veci samej absentuje právomoc silného súdu, nemožno návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia vyhovieť.
Preto, vážený pán podpredseda Národnej rady, hovoríme, že máme iný pohľad na interpretáciu týchto právnych predpisov a už absolútne odmietam, že iný pohľad sa tu bude označovať za pomstu. Pomsta, to je to, čo som ja vám hovoril pred niekoľkými minútami.
Minister deklaroval plnú zodpovednosť za menovanie a výkon funkcie nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Vyjadrovať sa k článku uverejnenom v Denníku N a v iných médiách je bezpredmetné, právne neodôvodnené, pretože médiá neodrážajú skutočnosť, iba subjektívnym pohľadom vyjadrujú svoj názor. Ja viem, že máte záväzky voči Denníku N, my ich nemáme, ale Denník N nie je záväzný právny predpis. Denník N je nepriateľské protislovenské médium a je smutné, že takýmto pamfletom vy aplikujete a mávate pri takých vážnych návrhoch, ako je návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády. Rezortu vnútra nemôže hroziť pokuta, keďže sa minister vnútra riadil zákonom a vyšetrovateľom pozbavených výkonu štátnej služby nemohla vzniknúť žiadna škoda. Zákon č. 73/1998, ktorým je minister viazaný, mu prikazuje dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby spomínaných vyšetrovateľov. Vzhľadom k tomu, že boli dočasne postavení mimo službu, im bola logicky znížená finančná odmena v súlade so zákonom.
Polícia dnes robí tak, ako robiť má. Politické objednávky skončili. A ak bude stíhať aj osoby blízke dnešnej opozícii, nebude to účelové, ale dôvodné vyšetrovanie pod dozorom prokuratúry a súdov.
Ďalšou naliehavou úlohou zvládnutou so cťou bolo riešenie kritickej situácie s nelegálnou migráciou. Pokynmi vydanými novým vedením Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru sa podarilo efektívne eliminovať tranzitnú migráciu. Na hraniciach bolo zadržaných 5-násobne viac nelegálnych migrantov ako za porovnateľné obdobie minulého roku. Skupinky cudzincov vzbudzujúce u verejnosti obavy vymizli. Zavedené hraničné kontroly, ktoré sme predĺžili, bolo to rokovanie vlády teraz v stredu do 23. 12. 2023, fungujú a aj vďaka tomu sme na Slovensko nevpustili 80 migrantov za obdobie od 5. do 20. 11. 2023. Bezpečnosť obyvateľov Slovenska je prvoradá a posilnenie ochrany hraníc zanedbávané minulou vládou malo zmysel. Minister vnútra rokuje o spoločných postupoch pri riešení nelegálnej migrácie vrátane readmisie s predstaviteľmi susedných štátov. Viem, že tu bol obrovský pokus zosmiešniť preventívnu akciu, ktorá bola urobená na slovensko-maďarskej hranici, ale fakt je ten, že dnes sa celý tlak migrantov sústredil na maďarsko-rakúsku hranicu, pretože veľmi dobre vedia, pán podpredseda Národnej rady, že keď prekročia hranice Slovenskej republiky budú zaistení, nebude sa im vydávať žiadny čarovný papierik a začne, samozrejme, príslušné administratívne konanie, ako tohto človeka vytlačiť z územia Slovenskej republiky. Takto má vyzerať boj s migráciou. A nie otvorené hranice, že si cez ne mohol prejsť, komu sa zachcelo.
Rovnako razantný minister a polícia pristúpili k problému bezpečnosti cestujúcich vo vlakovej doprave, ktorý eskaloval útokom agresora na mladú ženu. Polícia analyzovala situáciu a prijala opatrenia najmä vo vybraných vlakoch, ktoré plnia hliadky Železničnej a poriadkovej služby. Minister vnútra oznámil tiež systémové zmeny v oblasti krízového riadenia, ktorého nedostatky sa naposledy prejavili v prístupe minulej vlády k obyvateľom východoslovenského regiónu postihnutého zemetrasením, rovnako pred tým počas pandémie a situácie na Ukrajine, keď úloha štátu zlyhávala a nahrádzala ju samospráva a občianska spoločnosť. Na týchto zmenách sa už pracuje a minister o nich bude informovať už v budúcom roku.
Pán podpredseda, ani vy, ani súčasná opozícia, ja som nepočul nič, že by kritizovali ste vládu pána Ódora, ani peniaze nedali, ani tam nešli, jednoducho sa na nich vykašľali. A ja neželám nikomu vidieť ten strach v očiach, čo tí ľudia majú stále v tých dedinách a v tých obciach. My sme tam už boli možnože 4-, 5-krát. A pôjdeme tam aj v januári, aby sme definitívne zhodnotili na výjazdovom rokovaní vlády, či mechanizmy a opatrenia, ktoré boli prijaté, mali svoj efekt. Minister je zodpovedný za hospodárne nakladanie s prostriedkami v kapitole svojho rezortu, a preto prirodzene požiadal o preverenie niektorých verejných obstarávaní z dôvodu podozrenia, že sú účelové. Ide napríklad o dôležitú zákazku a automatizovaný systém odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky, je to zákazka financovaná z plánu obnovy a odolnosti. Rovnako sa zaujíma o zákazku na vývoj nového webového sídla ministerstva vnútra, ktorý trvá už tri roky. Boli naň vynaložené podozrivo vysoké finančné prostriedky, pričom dodávateľom je novovytvorená divízia štátnej akciovej spoločnosti.
Minister si uvedomuje, vážené dámy a páni, že polícia potrebuje nielen nové autá, ale aj dôstojné podmienky na prácu na úrovni 21. storočia, preto čoskoro predstaví svoj pohľad, ako riešiť doslova tragický stav vybavenosti niektorých policajných útvarov, rovnako výbavu hasičov. Prevenciu kriminality dopravnej nehodovosti či požiarovosti plánuje okrem sociálnych sietí dostať aj do riadneho života. Minister vnútra uplatňuje v riadení rezortu rýchle rozhodovanie a vyžaduje rovnako rýchle a dôsledné plnenie úloh bez nadbytočných a nekonštruktívnych debát. Jediným dôvodom je riešenie a po novom aj predchádzanie problémom v oblasti bezpečnosti a verejnej správy v štáte. Svoje rozhodnutia konzultuje s odborníkmi s dlhoročnou praxou, dokáže ich obhájiť a znášať manažérsku aj politickú zodpovednosť.
Na základe uvedeného, vážené dámy a páni, vláda Slovenskej republiky prijala jednomyseľne rozhodnutie, že nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Matúšovi Šutajovi Eštokovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a dodávam, že som preto na tomto rokovaní, lebo pán minister Šutaj Eštok má moju plnú dôveru.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

23.11.2023 o 13:25 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

13:40

Matúš Šutaj Eštok
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážení ministri, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, stojím tu dnes pred vami, pretože si ako minister ctím Národnú radu Slovenskej republiky a vnímam, že v demokratickej Slovenskej republike sa vláda zodpovedá parlamentu a nie naopak, ako sme toho boli svedkami v minulosti. Preto plne rešpektujem právo opozičných poslancov navrhnúť odvolávanie vlády alebo jej člena, hoci s tým osobne nemôžem súhlasiť. Opozícia žiadala, aby sa táto mimoriadna schôdza konala v dôstojnom čase a aby vládna koalícia nerobila v parlamente obštrukcie, akých svedkami sme boli v minulosti. Verím, že, kolegovia z opozície, že vaše požiadavky boli v plnej miere splnené. Je popoludnie, televízie ešte stihnú urobiť príspevky do všetkých večerných správ, bude vás teda vidieť aj všetkých počuť v sále. Sú aj vládni poslanci pripravení povedať vám svoj názor na moje pôsobenie krátke, ale asi výrazné. A poviem vám ho aj ja, tak ako ste si všetci želali.
V mojom vystúpení sa vyjadrím k dôvodom, ktoré ste uviedli v návrhu na moje odvolanie, viackrát som síce už svoje kroky zdôvodnil, ale keďže nie všetci ste právnici, máte plné právo vypočuť si tieto odborné argumenty znova. Ale ak dovolíte, vyjadrím sa aj k tomu, prečo sme vlastne dnes tu a kto mi v historicky rekordne krátkom čase žiada vysloviť nedôveru, pretože to si zasa zaslúžia občania Slovenskej republiky, ktorí dnes akoukoľvek formou sledujú toto živé vysielanie.
Dámy a páni, začnem tým, prečo sme dnes vlastne tu. Ľudia tomu veľmi nerozumejú, lebo pred dvoma dňami bola predsa touto snemovňou vyslovená dôvera vláde Slovenskej republiky vrátane mojej osoby ministra vnútra a po 48 hodinách idú opoziční poslanci skúsiť, či sa za tie dva dni niekto náhodou z koalície nerozmyslel a nezmenil svoj názor. Ale prosím, je to vaše právo, možno ich svojím vystúpením presvedčíte. Neviem, či sa to pánovi podpredsedovi Šimečkovi zatiaľ podarilo. Návrh na vyslovenie nedôvery voči mne iniciovalo tu hnutie Progresívne Slovensko 10 dní po vymenovaní novej vlády, ktorá ešte ani nepredstavila svoje programové vyhlásenie vlády. Poviete si, politická neskúsenosť, inak sa takýto krok predsa nedá ako vysvetliť. Ale ja predsa len jedno vysvetlenie ponúknem, ak dovolíte.
V piatok 3. novembra píše v Denníku N obľúbená komentátorka, šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, citujem: "Nová vláda rozoberá na kusy políciu a právny štát a najsilnejšia opozičná strana sa len nemohúco prizerá. Z doterajšieho výkonu politických mandátov sa javí, že keby nová vláda nastolila diktatúru horšiu ako v Rusku, PS si to ani nevšimne."
V sobotu 4. novembra hovorí zase vo vašom obľúbenom Denníku N publicista: "Opozícia nereagovala adekvátne na kroky ministra vnútra a aj na nominácie reagovala dosť vlažne. Určite je to dosť divné, akoby sa ešte neprebrali z volebných výsledkov a z toho, že sa im nepodarilo vyskladať vládu."
A rovnako ďalší komentátor Denníka N v ten istý deň dodáva: "V PS prenechali priestor Igorovi Matovičovi ako lídrovi opozície, ich vôbec nevidieť ani nepočuť." Záver tohto príbehu asi všetci tušíte.
V nedeľu 5. novembra oznamuje v živom vysielaní televízie Markíza podpredseda Progresívneho Slovenska, tu sediaci pán Truban, že jeho hnutie podá návrh na odvolanie ministra vnútra. Každý v parlamente nejako začínal, no jedna vec ma úprimne mrzí, že namiesto toho, aby im skúsenejší opoziční kolegovia vysvetlili, že toto jednoducho prestrelili, s radosťou sa, bohužiaľ, s nimi postavia na tlačovú konferenciu, aby náhodou neostali pozadu. Nezúčastnilo sa toho, myslím, len hnutie KDH, no aj tak neskôr ste sa ochotne pripojili svojimi podpismi časť na moje odvolávanie, rešpektujem, o tom je demokracia. A na moje veľké prekvapenie sa Progresívne Slovensko, ktoré tu toľko hovorilo o novej politickej kultúre, neváhal spojiť aj s tým najväčším zlom, aké v politike slovenskej existuje, a to s hnutím OĽANO a s jeho lídrom Igorom Matovičom. Úprimne, pán podpredseda, blahoželám vám aj vám všetkým progresívcom, že ste našli toho najlepšieho učiteľa politickej kultúry na svete. Ak chcete šíriť zlo a žlč, aké šíri Igor Matovič za posledných dvanásť rokov v politike, lepšieho učiteľa ste si, pán podpredseda Šimečka, nemohli nájsť. Verejne vám k tomuto gratulujem. Úžasné!
So záujmom sa musím priznať, som si prečítal odvolávanie, odôvodnenie návrhu na moje odvolanie. Čakal som, že historicky najrýchlejší návrh na odvolávanie ministra bude sprevádzať aj historická kvalita, ale úprimne vám poviem, že po prečítaní som pochopil, že ostaneme len pri tej rýchlosti. Nevadí. Gro odvolávania návrhu tvoria neprávoplatné rozhodnutia súdov k môjmu kroku, ktorým som postavil mimo službu šiestich vyšetrovateľov mediálne známych aj ako čurillovci. Mimochodom v čase, kedy Progresívne Slovensko avizovalo moje odvolávanie, ešte neboli na svete a neviem si celkom teda predstaviť, čo by tak panie poslankyne a páni poslanci uviedli, keby nebolo týchto rozhodnutí. Polemika medzi doterajšími rozhodnutiami súdov a právnym názorom ministerstva vnútra je vecným a právnym sporom a ja rád využijem tento priestor, aby som ho celý ľuďom ešte raz vysvetlil.
No predtým mi dovoľte, musím priblížiť celý príbeh, ktorý sa týka týchto policajtov, a ten príbeh sa začal presne po parlamentných voľbách v roku 2020. V marci 2020 sa víťazom parlamentných volieb stalo hnutie OĽANO. Vyhralo ich vďaka unikátnym marketingovým počinom vo volebnej kampani, ktoré stojí za to si pripomenúť. V januári 2020 páni Matovič, Šipoš a Krúpa, ktorý vtedy ešte bol členom OĽANO, bohužiaľ, vycestovali do Francúzska a oblepili vilu exministra Počiatka papierikmi s nápisom: "Majetok Slovenskej republiky". Je, myslím, november 2023 a pokiaľ viem, vila nie je majetkom Slovenskej republiky. O mesiac neskôr plakal, plakal Igor Matovič pred schránkami na Cypre a ukazoval, kde vraj skončilo 400 mil. eur zo slovenského zdravotníctva. Neviem o tom, že by sa za tri a pol roka nejaké peniaze do slovenského zdravotníctva vrátili. Za to však viem, že toto video prikázal súd stiahnuť Matovičovi zo sociálnych sietí. Svoje rozhodnutie odôvodnil slovami, že nejde o prípustnú a vecnú kritiku, ale citujem: "O osobné slovné útoky, ktoré nesledujú žiadny legitímny cieľ." A napokon prišlo tretie najdojemnejšie podujatie pána Matoviča, keď zapálil 5 000 sviečok pred Úradom vlády za 5 000 odvrátiteľných úmrtí v zdravotníctve. Krátko po tom prišiel k moci a ostalo po ňom podľa odbornej analýzy 21 000 úplne zbytočných úmrtí na covid. Ešte raz, 21 000 úmrtí má na svedomí bývalá vláda a jej predstavitelia, ktoré by sme nemali, ak by sme postupovali rovnako ako napríklad Dánsko a nie systémom, že Sulík nenakúpil testy alebo už dnes známe nevestičky, dobre bude. A tento človek dnes spoza tohto pultu mesiac od vymenovania novej vlády hystericky vykrikuje, že za ten mesiac nesplnila vláda všetky svoje volebné sľuby. Tak som len pripomenul, ako Slovensko spravoval on spolu so svojím hnutím.
Jedno však treba Igorovi Matovičovi ozaj uznať. Pochopil, že keď sa mu krajina rozsýpa pod rukami a on zlyháva v každej jednej oblasti, na ktorú siahne, jedna za druhou padajú, musí svojim priaznivcom doručiť aspoň niečo. A to niečo bolo jeho síce nevyslovený, ale všade prítomný sľub počas volebnej kampane: "Ja ich teda všetkých pozatváram," toto mal Igor Matovič v hlave, nič iné. A pre tento cieľ bola Matovičova vláda ochotná urobiť úplne všetko. Neváhala zneužívať časť polície, prokuratúry i súdov na svoje politické ciele a nemali žiadne zábrany. Veď si to všetky, všetci dobre pamätáme.
Kolegovia z dnešnej vládnej koalície ako nám tu z tohto miesta, z tohto miesta verejne odkazoval Igor Matovič, že vy len tichučko šúchajte nôžkami a čakajte, kým si po vás príde NAKA. Ja som tu sedel v tej poslaneckej lavici, keď tento chorý človek odkazoval poslancom vládnej koalície, ešte raz, len tíško šúchajte nôžkami a čakajte, kým si po vás príde NAKA.
Pán Šimečka, škoda, že ste sa, že ste sa vtedy nepostavili ako ten najsprávnejší demokrat a nepovedali, že je neprípustné, aby predstaviteľ vládnej moci odkazoval toto opozičným politikom. Vtedy to pomsta nebola? Vtedy to pomsta nebola? Pýtam sa. Keby sme toto odkázali my dnes vám, že iba tíško čakajte, kým pre vás príde NAKA, bolo by to podľa vás normálne? Vtedy, kolegovia z Progresívneho Slovenska, viete, kde ste boli? Jeden váš člen pán poslanec Valášek bol súčasťou tohto celého marazmu. Pán poslanec Valášek, ktorý tu sedí, mu za jeho slová ešte aj tlieskal. Čiže ak tu niekto hovorí o politickej pomste, tak si spomeňte, kto tu politickú pomstu zaviedol. Sú to ľudia, ktorých ste dnes zobrali za svojich partnerov. Sú to ľudia, ktorí reprezentujú to najväčšie zlo, pomstychtivosť a neschopnosť, sú to vaši opoziční partneri, s ktorými ste dnes podali návrh na moje odvolávanie. Vtedy ste boli ticho aj vy, pán Šimečka, vtedy ste nekričali z Bruselu, či je normálne, aby sa predseda vlády vyhrážal opozícii, aby ticho šúchala nohami a čakala na NAKA. Prečo ste vtedy, pán Šimečka, neorganizovali protesty? Prečo ste boli ticho? Vtedy ste neboli demokrat? Aj vy ostatní? Vtedy vám to nevadilo? Pretože keď treba zatvárať smerákov a ďalších, vtedy vám to nevadí. Vtedy demokratmi nie ste. Ale teraz idete hovoriť o politickej pomste?
Pamätáte si, ako tu jeho teraz už staronová súputníčka Veronika Remišová kreslila svoje pexeso s tvárami ľudí, ktorých chcela odstaviť? Tak si to predstavte teraz, že by sa takéto pexesá kreslili teraz. Kreslia sa teraz? A vy hovoríte, že toto je politická pomsta? Politická pomsta skončila voľbami 2023. Politická pomsta, ktorej ste aj vy boli súčasťou cez pána Valášeka, že ste toto všetko umožnili.
V tejto sále, v ktorej vtedy bolo také ticho, že bolo počuť muchu bzučať, povedal v roku 2021 sám riaditeľ Slovenskej informačnej služby, že na Slovensku existuje skupinka vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí pomocou tzv. kajúcnikov ovplyvňujú vyšetrovanie citlivých politických káuz. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby, ktorí bol nominantom bývalej vládnej koalície, nie opozície, nám tu povedal, že skupinka vyšetrovateľov na NAKA, prokurátorov na špeciálnej prokuratúre a sudcov na Špecializovanom trestnom súde tu ohrozuje demokratické zriadenie Slovenskej republiky, pretože mu to umožnili ľudia, ktorí boli súčasťou bývalej vládnej koalície. Vtedy ste tiež boli ticho. Vtedy si nepamätám, ktorý člen Progresívneho Slovenska povedal čo i len slovo. Boli ste toho, naopak, s pánom Valášekom súčasťou.
Dobre si pamätáme ten stredoveký model predstaviteľov bývalej vládnej garnitúry, vykopli kukláči o pol piatej ráno dvere a čírou náhodou boli na mieste všetky televízne kamery, ktorí už vopred vedeli, kde títo policajti idú robiť zásah. So samopalmi vtrhli do domu a pred zrakom ich rodinných príslušníkov, v jednom prípade aj zdravotne postihnutého dieťaťa, ich v putách vyvádzali von. Následne títo ľudia smerovali do väzby, keď nebolo po ruke nič iné, išlo o zosnovanie zločineckej skupiny, ktorú chceli v jednom obzvlášť absurdnom prípade vyrobiť na celú vtedajšiu vládu. Samozrejme, zločinecká skupina to musela byť preto, aby príslušná prokuratúra bola tá špeciálna prokuratúra. Tá, organizovaný zločin. Špeciálna prokuratúra, skupinka prokurátorov špeciálnej prokuratúry, vyšetrovateľov a sudcov, ktorí ohrozovali demokratické zriadenie Slovenskej republiky. Všetci ste boli ticho. SaS-ka tomu ešte asistovala. PS-ko tomu asistovalo cez Valášeka, KDH sa vtedy v opozícii zmietalo, nevedeli, že čo ešte idú robiť. Ani vám to nevyčítam. A vo väzbe dostali potom obvinení na výber, buď nám povie, čo chceme počuť a udáš nám aj vlastnú matku a môžeš ísť domov, alebo dostaneš pokutu, podmienečný trest a všetko je vybavené. Tí, ktorí sa zlomili, povedali, čo sa po nich chcelo a kukláči si mohli ísť pre ďalšie obete. To sú všetko vaši nominanti, ktorých ste urobili kajúcnikom, Makó, Imrecze, Čech a ďalší. Ich ste použili na politický boj. A títo ľudia, ktorí ukradli desiatky miliónov, sa v base zlomili a slúžili Igorovi Matovičovi ako nástroj politickej pomsty. Aj vtedy ste boli všetci ticho. Prečo ste nekričali na toho Imreczeho, ktorému nie je ani vznesené obvinenie za to, že v daňovom úrade na Nitre ukradol 40 mil. eur a tento človek si chodí po slobode. To vám nevadí? Toto vám nevadí, že aký tu bol v minulosti právny štát? Že takíto ľudia, kajúcnici tu slúžili ako nástroj politickej pomsty? Zvláštna demokracia, ako si to vy progresívci predstavujete. Tí, ktorí sa nezlomili, ostávali za mrežami nezákonne celé mesiace a už mám šestnásť rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý potvrdil, že týmto spôsobom boli porušené základné ľudské práva osôb, voči ktorým sa takto postupovalo a ja dnes sa z tohto miesta pýtam, ešte raz, kde ste boli vtedy, dámy a páni z Progresívneho Slovenska, kde ste boli, dámy a páni z KDH? SaS-ky sa nepýtam, pretože ako som povedal, v tejto stredovekej ťažbe za politickou pomstou SaS sekundovala Igorovi Matovičovi a tento model si vyžadoval aktívne súčasti spomenutej skupinky, o ktorej hovorila tajná správa SIS. Nie opozícia, ale SIS na čele s nominantom bývalej vládnej koalície. Na špeciálnej prokuratúre ju zabezpečoval kto iný ako Daniel Lipšic. Človek, ktorý sa prokurátorom nikdy nemal stať a v polícii to bola skupina tzv. elitných vyšetrovateľov, ktorých bývalý predseda parlamentu Boris Kollár z tohto miesta označil pojmom čurillovská mafia. Aby sme teda nezabudli, akými prostriedkami títo ľudia pracovali, tak si dovolím teda pár citátov. Bavíme sa o tých ľuďoch, ktorých vy aj vy hore, médiá, tak veselo obhajujete, akí to sú elitní vyšetrovatelia, naši chlapci, dobrí policajti. Tak si teda povedzme, koho tu idete vy obhajovať, akých ľudí chcete, aby pracovali v Policajnom zbore. Ja vám to prečítam. Možno, dámy poslankyne, bude to nepríjemné čítanie, ale to je iba citácia z toho, ako tí elitní policajti pracujú.
Elitný vyšetrovateľ Turňa hovoril o šéfovi policajnej inšpekcie Šoltzovi a jeho postupe voči vyšetrovateľke Santusovej toto, citujem: "Že ju idú kopnúť do pi... hneď, ako to pôjde, že ju ide odstaviť od roboty." Ďalší elitný vyšetrovateľ, ten je elitný jak taký hrom, pán Ďurka mal ešte lepší nápad: "Zapálime jej (Santusovej) auto kanistrom." Múdry to chlap. Že nešlo o žiadnu partizánčinu osamelých vlkov, ale politicky organizovaný pohon, svedčia slová vyšetrovateľa Gubu, citujem, pán Mikulec, počúvajte: "To bude rodeo. Akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť. Robte, čo treba."
Pán podpredseda, gratulujem ešte raz k spojencom z hnutia OĽANO. Škoda, že vtedy ste boli ticho, keď, ešte raz: "To bude rodeo, akože to nám povedal aj minister", ktorý tam sedí, Mikulec, že: "ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť, robte, čo treba."
Vtedy ste boli kde, pán Šimečka? Neboli ste vtedy náhodou podpredseda Európskeho parlamentu s parádnym platom, ktorý vám vôbec nezávidím, ja vám ho doprajem, ale ste tam tíško šúchali nôžkami a mali ste v paži to, že tu prebieha obdobie politickej pomsty a že je rozvrátený právny štát. Vtedy ste boli ticho, keď minister vnútra organizoval podpálenie auta vyšetrovateľke za to, že sa pozrela na vyšetrovateľov, ktorí marili trestné stíhania. Vtedy ste boli ticho aj vy všetci, čo tu sedíte. Všetci aktivisti, neviem, čo ste boli. Nikto z vás, nikto z vás sa nezastal vyšetrovateľky, ani toho, čo sa tu dialo.
Pán Šimečka, aj vy, aj ja máme rodinu, máte aj manželku, tak si teda predstavte, že by takéto niečo, takéto niečo išiel urobiť kolega vašej manželky, že by teda jej povedal, že ju idú kopnúť do pi... hneď, ako to pôjde, že ju idú odstaviť od roboty. Predstavte si to, že by to urobili pani Šimečkovej. Predstavte si, že by kolega vašej manželky hovoril, že zapálime pani Šimečkovej auto kanistrom. Či by ste takéhoto človeka chceli, aby pracoval s vašou manželkou na pracovisku a upozorňujem, že v tomto prípade nejde o nejakého bežného občana, ide o elitného vyšetrovateľa, ktorý tu má pomáhať a chrániť, vyšetrovať trestnú činnosť a títo ľudia sa idú takto správať. Pán Šimečka, boli by ste v poriadku, ak by takýto kolega vašej manželke išiel podpáliť auto kanistrom? Dúfam, že nie. Verím vo vašu morálnu integritu, a preto vám tu toto všetko čítam, ak ste zabudli, ak ste vtedy nemali záujem o právny štát a iba teraz ste sa zobudili po tom, ako vás Denník N kritizuje, tak haló, pozrite sa, čo sa tu dialo za tri a pol roka vlády tohto zla, ktoré tam v tom kúte sedí. To najväčšie zlo, s ktorým ste sa vy spriahli. Je mi to veľmi ľúto. Myslel som si ozaj, že budete konštruktívna opozícia. Fakt som tomu veril, pretože keby sme sa zbavili politicky týchto ľudí, ktorí tu dnes predstavujú to najväčšie zlo, tak sa tu v tomto parlamente dá aj reálne o niečom baviť, ale vy ste naskočili na vlnu vašich tlačových agentúr Denníka N a podobného a spolčili ste sa aj s tým najväčším diablom, aký tu je.
Takže ešte raz sa vás pýtam, kde ste boli, vážení progresívci, prečo ste okamžite nežiadali hlavu vtedajšieho ministra vnútra Mikulca. Či sa vám toto nezdalo byť porušovaním zákona? Ani trochu vám to nepripomínalo časy, keď tu za Vladimíra Mečiara Mečiarov minister vnútra Hudek, ktorý išiel nepohodlných policajtov, prepáčte za jeho vlastný slovník, kopať do gulí. Všetko bolo natoľko okej, že pán poslanec Valášek nehlasoval ani raz za vyslovenie nedôvery pánovi Mikulcovi? To ozaj ani trošku sebareflexie v tomto nemáte?
Pán poslanec, možno ste hlasovali v tých neskorších, ale vtedy, keď sa dialo toto, tak ste poslušne podržali pána Mikulca. Ale priznám sa vám, že na druhej strane to úplne chápem. Vaším lieblingom bol predsa kto iný ako milovník všetkého luxusu, bývalý policajný prezident Hamran, ktorý nad čurillovcami držal ochrannú ruku a váš liebling bol aj pán Ódor, ktorý radšej odvolal vlastného ministra vnútra Šimka, len aby sa naňho, preboha živého, Hamran škaredo nepozrel. Vy ste nepovedali ani pol slova, ani pol slova, ani pol jediného slova. Keď sa títo trestne stíhaní policajti dostali do vedenia policajnej inšpekcie, kde mali vyšetrovať samých seba. Tí, ktorí išli podpaľovať auto, boli namiesto odvolania povýšení. Vtedy ste boli všetci ticho, aj vy, pán Dubéci, aj vy ste boli ticho a vám tak záleží na právnom štáte. Ani pol slova ste nepovedali. Nič. Lebo to vraj boli tí dobrí, proti ktorým stáli akési mystické sily temné, o ktorých toľko na svojich tlačovkách hovoril pán Hamran v bielej košeli a jeho mentor pán Lipšic.
A tu sa, vážení páni a pani poslankyne, vážení páni poslanci, dostávam k meritu veci. Prepáčte, ak som príliš sa vrátil do minulosti, mám na to právo, pani poslankyňa, o tom je demokracia, však? Vy si to vážite tie výdobytky demokracie. Ale ľudia, ľudia si zaslúžia vedieť, že tu v predchádzajúcich rokoch neplatil zákon. Ak ste to vy nepostrehli v Progresívnom Slovensku, ľudia si to postrehli. Zákon tu neplatil pre všetkých rovnako. To vám garantujem. Stačilo povedať, že toto sú tí dobrí a toto sú tí zlí. A ja som na ministerstvo vnútra prišiel s jasnou predstavou, že zákon bude platiť pre každého rovnako. A keďže bude platiť zákon pre každého rovnako, bude platiť aj zákon o štátnej službe policajtov, ktorý v § 46 hovorí, citujem: "Policajt sa musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby alebo priebeh objasňovania jeho konania a je dôvodne podozrivý, že porušil služobnú povinnosť zvlášť hrubým spôsobom alebo spáchal trestný čin."
Áno, domnievam sa, že ponechanie vo výkone štátnej služby by ohrozovalo priebeh objasňovania konania týchto policajtov, keďže, ešte raz, boli umiestnení na Úrad inšpekčnej služby, ktorý mal vyšetrovať ich trestné konanie. Zobuďte sa, prosím, preboha živého! Áno, sú podozriví, že spáchali trestný čin. Nie hocijaký. Nie hocijaký trestný čin. Sú dôvodne podozriví, pretože sú obvinení zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a kým budú obvinení, tak vám garantujem, pokiaľ ja budem ministrom vnútra, že budú postavení mimo službu, pretože presne toto ukladá zákon. Bodka. A platí aj pre čurillovcov, aj pre ostatných, pre každého policajta. A tento postup sa vôbec netýka len tých mediálne exponovaných vyšetrovateľov. Budem rovnako postupovať voči každému policajtovi, pretože ako som už povedal, zákon platí pre každého rovnako. Preto som včera rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej službe ďalších 20 policajtov a dnes som podpísal postavenie mimo službu ďalších 6 policajtov. K dnešnému dňu je celkovo postavených od začiatku roka mimo službu presne 40 policajtov a je mi jedno, či sú to čurillovci, hamranovci, kaliňákovci, hocikto. Každý, kto porušil zákon, bude za to niesť zodpovednosť. Všetci majú jedno spoločné. Sú dôvodne podozriví zo spáchania úmyselného trestného činu. Tak z nich, preboha živého, nerobte neviniatka. Z tých ľudí, ktorí išli podpaľovať kolegyni auto a robili ďalšie a ďalšie veci, a verím, že aj moji kolegovia vám to tu dnes prečítajú.
A to, milé dámy, milí páni, čo je na svetle sveta, sú tri dni.
Pán Šimečka, nudím vás? Nudím vás? Ešte raz vám prečítam, ako išli podpísať kolegyni auto. Podpáliť. Tri dni prepisov sú na svete a týchto gaunerov odpočúvali šesť mesiacov. Za tri dni dokázali to, že sú ozaj elitnými vyšetrovateľmi. Klobúk dole. Pán Šimečka, ak vás toto nudí, pokojne sa vráťte späť do Bruselu, pokojne tam prikrývajte zase oči nad tým, aké zlo tu bolo páchané za tri a pol roka vlády Igora Matoviča, pokojne si tam spite ďalej, ale potom nás tu neobviňujte z niečoho, na čo nemáte absolútne žiadne právo, pretože obdobie politickej pomsty, ešte raz, tu skončilo. Jediný, kto ho tu vykonával, sú vaši noví partneri z opozície.
A teraz k tomu, prečo tento prípad vzbudzuje taký rozruch. Nuž preto, že títo vyšetrovatelia spolu s ďalšími policajtami požiadali po voľbách o štatút oznamovateľa korupcie a špeciálna prokuratúra, kto iný ako Daniel Lipšic, kto iný im ten štatút mohol prideliť. Ak toto nie je organizovaná skupina, potom už ozaj neviem, ako tá organizovaná skupina vyzerá. Ozaj neviem. Vôbec nechcem z tohto miesta spochybňovať význam Úradu na ochranu oznamovateľa. Vznikol ešte za vlády Petra Pellegriniho, keď ja som bol na Úrade vlády, ale dovolím si povedať, že vznikol za úplne iným účelom. Mal chrániť predovšetkým zamestnancov, ktorí napríklad oznámia korupčné konanie svojho nadriadeného a ten by im chcel za to sa pomstiť vyhodením z práce.
Ale policajti majú korupciu vyšetrovať, nie ju oznamovať. Veď keď sú takí elitní vyšetrovatelia, tak čoho sa boja? Prečo tú korupciu nevyšetrujú, ten trestný čin, ale dávajú na seba ochranu? Veď je to úplne absurdné, úplne zvrátené a úplne zvrátené sa mi už potom zdá, ak tento inštitút využívajú osoby, ktorých pôsobenie vo funkcii prirodzene závisí od dôvery svojho nadriadeného. Veď viceprezident Policajného zboru predsa musí mať dôveru policajného prezidenta či ministra vnútra. Vždy to tak bolo, vždy to tak bude, aj keď tu budete vládnuť vy, vždy to tak bude. Ľudsky naozaj nerozumiem tomu, prečo je nutné siahať k takýmto prostriedkom namiesto toho, aby niektorí ľudia jednoducho rešpektovali realitu. Buď sa niečoho teda nesmierne boja, alebo sú úplne mimo realitu. Dovolím si tipnúť, ktorá z tých možností je správna.
Ak by sme takéto zabetónovanie vo funkcii doviedli do absurda, potom môj štátny tajomník, ako tu už aj premiér Fico hovoril, na mňa pokojne pred voľbami oznámi vymyslený korupčný prípad, dostane chráneného oznamovateľa, štatút a nová vláda ho nebude môcť ani odvolať. Zasekaný, vybavené, dovidenia. Tak, tak ste pokrivili ten zákon. Nie vy, ale tí elitní vyšetrovatelia, ktorí toto určite pozerajú. A najmä ich právny zástupca z kancelárie Dentons pán Kubina, kolega pána Lipšica. To je náhoda. Ak toto nie je organizovaná skupina, tak potom ozaj, ešte raz, neviem, čo je organizovaná zločinecká skupina, ak nie toto.
Ale aby, pán Šipoš, aj na vás príde, nebojte sa. Ale aby som sa vrátil k rozprave. V rozprave ja sa nebudem vyhrážať ako pán, pán Matovič, dobre? V rozprave sa k vám vrátim. Ale rešpektujte kultúru, ktorá tu doteraz bola. Tak ja sa teda vrátim k právnej podstate celej veci. Áno, je pravda, že policajti postavení mimo službu mali štatút chráneného oznamovateľa. Napriek tomu zákon o štátnej službe policajtov jasne hovorí, že policajt musí byť v prípade podozrenia zo spáchania trestného činu postavený mimo službu. Bodka. A ja som neurobil nič iné, len som dodržal zákon, ktorý z mne nepochopiteľných dôvodov moji predchodcovia ako pán Ódor, Šimko a pán Mikulec absolútne ignorovali. Možno pán Šimko niečo chcel v tejto veci urobiť, ale, bohužiaľ, bol seknutý vaším lieblingom. Áno, je pravda, že policajti postavení mimo službu sa obrátili na súd a dvaja sudcovia vydali predbežné opatrenie, ktorý mal vo veci, byť vrátení, majú byť vrátení, vrátení do služby. Ale vysvetlenie pre všetkých, ktorí nie sú právnici. Voči takémuto opatreniu je prípustné odvolanie a my na ministerstve vnútra sme túto možnosť, samozrejme, využili. Jasne sme sformulovali právny názor a odvolali sa na vyšší súd. Okrem iného totiž tvrdíme, že civilný súd nie je príslušný rozhodovať v tejto veci, pretože spadá do agendy správneho súdu. Taktiež musíme pripomenúť, že predbežné opatrenie je dočasného charakteru a nie je rozhodnutím vo veci samej.
Ešte raz, súd rozhodol o predbežnom opatrení, rozhodnutie je neprávoplatné a nie je vo veci samej. Rozhodovanie o samotných personálnych rozkazoch bude riešené v konaní o rozklade, prípadne v následnom súdnom konaní a dnes jeden zo súdov dal za pravdu zase ministerstvu vnútra, kde zamietol sťažnosť toho elitného vyšetrovateľa, po ktorom sú títo grázli pomenovaní. Zamietol sťažnosť pána Čurillu. Takže toľko k tým rozhodnutiam súdu.
A teraz najdôležitejší odkaz všetkým opozičným politikom, ktorí tu bohorovne hovoria o porušení zákona. O porušení zákona v demokratickej krajine rozhoduje súd právoplatným rozhodnutím a keďže vzhľadom na naše odvolanie dva doterajšie verdikty súdov nie sú právoplatné, chcem vás pekne poprosiť, aby ste s takýmito výrokmi počkali do právoplatného rozhodnutia, keď ste takí demokrati, pretože ak budú iné, ako vopred vyhlasujete, som veľmi zvedavý, či sa potom za svoje výroky budete ospravedlňovať a rovnako som zvedavý, čo poviete na ten rozsudok, rozhodnutie dnešné, ktoré bolo vydané. Či toto uvediete, či rozšírite dôvody môjho odvolávania, že teda jeden súd odmietol sťažnosť Čurillu, budem zvedavý.
A tu sa chcem dotknúť jednej veci, ktorá z uvádzaných výčitiek, dávam vám za pravdu, áno, ja som sa nemal ako minister vnútra vôbec dotýkať a spomínať, že dotyčný civilný sudca môže čeliť disciplinárnemu stíhaniu. Uznávam, že z úst ministra vnútra ako predstaviteľa výkonnej moci môže takýto výrok na adresu súdnej moci znieť nepatrične a za to sa ospravedlňujem aj z tohto miesta. Ale na rozdiel od predchádzajúcej vlády, ktorá by si radšej nechala odťať ruku aj jazyk, ako si priznať chybu, som si ja za tento výrok nasypal popol na hlavu a ospravedlnil sa. Nechcem byť ako ľudia, či už pán Mikulec, Kolíková alebo Matovič, ktorí sa takýchto vecí dopúšťali, keby som bol takýto, tak potom sám rezignujem zo svojej pozície.
Na záver tejto časti môjho vystúpenia preto ešte raz odborne a právnicky. Keďže môj postup voči obvineným policajtom tvorí zásadnú časť návrhu na moje odvolanie, dopĺňam, na prijatie personálnych opatrení, ktoré som ako minister vnútra urobil, nebol potrebný predchádzajúci súhlas úradu na ochranu oznamovateľa. Tak to vyplýva z ustanovení zákona o ochrane oznamovateľov. Tento zákon podľa ustanovenia § 46 ods. 1 písm. b) zákona o štátnej službe spadá pod úkony, na ktoré sa v zmysle § 7 ods. 1 zákona o ochrane oznamovateľov nevyžaduje súhlas úradu. V konečnom dôsledku totiž nejde o klasický pracovnoprávny úkon, ako je to u bežných zamestnancov, ale ide o rozhodnutie, preskúmateľné rozhodnutie v rámci odvolacieho konania vedeného v súlade so zákonom o štátnej službe a následne v rámci správneho konania, pretože tu nejde o pracovnoprávny vzťah, ale o služobný, pretože to je polícia, kde sa veci vykonávajú rozkazom, tak to tam je v zmysle zákona. Pán Spišiak to veľmi dobre vie, toľko môj právny názor, s ktorým sa stotožnila aj celá vláda a veľká časť právnického spektra, sudcov a tak ďalej, ale počkajme si pokojne na tie rozhodnutia ďalších súdov.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, členovia vlády, dovoľte mi ešte raz stručne sa zmieniť o ďalších výhradách opozície, ktoré majú byť dôvodom na moje odvolávanie. V návrhu mi predkladatelia vyčítate, citujem: "Hanebné odvolanie prezidenta Policajného zboru a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia, nezohľadňujúc jeho rodinné a sociálne väzby v mieste, kde žije." Opäť teda nebudem riešiť poslancov PS, tentokrát chápem, že mnohí z nich pri tom neboli, ale chcem sa spýtať iných poslancov, podpísaných pod tento návrh. Teraz ich tu nevidím, ale pán Dostál tu je, hej, bývalý štátny tajomník. Pani poslankyňa Kolíková bola kde, nebola ona náhodou ministerkou spravodlivosti, keď boli za vašej vlády, aj ktorej súčasťou bolo SaS a bola tam ministerka spravodlivosti Koliková, vo väzbe naschvál umiestňovaní čo najďalej od svojich rodinných väzieb, len aby čo najviac trpeli? Nebolo to náhodou tak? A nielenže trpeli, ale aby aj vďaka tomu mali aj podstatne sťažený prístup k advokátom. Nebolo to náhodou z pomsty?
Pán Šimečka, to nebola politická pomsta? Už si nepamätáte, že nebohý generál Lučanský bol napriek svojmu bratislavskému zázemiu väznený v štyristo kilometrov vzdialenom Prešove? To nebolo nehanebné a necitlivé? To nebola pomsta, pán podpredseda Šimečka?! To bolo úplne v poriadku?! Ja si nepamätám ani vtedy žiadne vaše vyjadrenie k tomu, čo sa dialo, a to nebol iba generál Lučanský, toto robili všetkým. To boli tie stredoveké metódy, to boli stredoveké metódy mučenia, presne toto. A na to, bohužiaľ, doplatil aj nebohý generál Lučanský.
Ja mám byť odvolávaný za to, že po dvoch rokoch nosenia bielej košele, na tlačovkách si mal pán Hamran na tri dni obliecť policajnú uniformu, ísť sa pozrieť medzi radových policajtov. Samozrejme, že tam nešiel, pretože náhle ochorel a vopred nevedel, kedy bude už zdravý a nemal svoju luxusnú limuzínu, ktorou by sa tam do toho Popradu mohol odviezť a musel si obliecť uniformu, ktorá mu celé pôsobenie v Policajnom zbore tak hnusne smrdela. Chápem, že v skutočnosti je mojím najväčším previnením to, že som pána Hamrana odvolal, ale chcem sa opýtať teda opozície, prosím vás a čo ste čakali? Čo ste odo mňa čakali, že to ja osobne, aj strana HLAS celé mesiace sme vyzývali Hamrana, aby odstúpil, vyzývame dve vlády, aby ho odvolali a potom si ho akože máme nechať tam? To myslíte vážne? A že pán Hamran sľúbil, že odíde sám? No tak moment, ani zďaleka, to by musel dodržať svoje slová, ktoré mal, že on v tej koalícii temna a podobne, pretože on miluje tieto spolu s Lipšicom mystické sily, ako som už povedal, nevydrží ani sekundu, ale musel by dodržať svoje slovo, že s novou vládou nebude spolupracovať a doručiť služobnému úradu svoju žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru. Takmer mesiac po voľbách, kedy už presne vedel, aká vláda vznikne, ministerstvo vnútra nedisponovalo dokladmi, z ktorých by vyplývalo, že k 31. 10. bude policajný prezident Hamran končiť, tak ako to hovoril všade v médiách, pretože to mu išlo najlepšie robiť politické tlačovky a politiku, preto to nebol policajný prezident, ale politik a ešte raz vám tu zopakujem, v čase môjho príchodu nebola podpísaná žiadna žiadosť o to, že pán Hamran k 31. 10. končí.
Pravda je taká, dámy a páni, že podpísaný personálny rozkaz o jeho uvoľnení zo služobného pomeru, ktorý mu ešte podpísal bývalý premiér Ódor, nosil so sebou v kufríku do 26. 10 pán Hamran so sebou, pretože očakával, že sa so mnou stretne, dohodne sa na svojom zotrvaní vo funkcii do konca roka, že si vyčerpá, že si, preplatíme mu dovolenku niekoľko tisíc eur, potiahne to do konca roka, aby mohol mať väčší výsluhový dôchodok. Ten váš hrdina nie je žiadny hrdina, iba jeden vypočítavý človek, ktorý miloval luxus, peniaze a zneužíval svoje postavenie, pretože mu smrdela uniforma, chodil iba v bielej košeli. Nič, iba ekonomické záujmy ho držali tam, že chcel vydržať do konca roka, aby mal vyšší výsluhový dôchodok, to mu nesmrdelo byť súčasťou tejto vlády, byť policajný prezident tejto vlády, len aby dostal viac peňazí.
A ja vás v krátkom čase budem informovať o tom, aký luxusný park mu tuná aj pán Mikulec umožnil, ako sa z nich stali papaláši najhrubšieho zrna, ako dnes bolo podané trestné oznámenie jednej zo zamestnankýň ministerstva vnútra, že si nezákonne vyplatil odmeny z plánu obnovy ten váš veľavážený pán Hamran, ktorému som pomaly mal postaviť aj svätobránu a prijať ho u mňa so všetkými poctami. Tak tento človek, ktorému išlo iba o peniaze, iba o luxus, iba o ochranu čurillovcov, nemal žiadne morálne hodnoty, išlo mu iba o svoju, svoju osobu, ktorú tak neskonale miloval, nič iné. Taký je zásadový pán Hamran, takže prepáčte, pre mňa vyšší výsluhový dôchodok pána Hamrana po jeho tragickej, tragickej misii na čele Policajného zboru vôbec nebol žiadnou prioritou.
Ďalej sa mi vytýka vraj neprimeraný zásah na hraniciach voči nelegálnej migrácii. Včera som si teda na tlačovke vypočul pani poslankyňu Holečkovú z KDH, pozdravujem pani poslankyňu, ktorej sa, samozrejme, najprv nechcelo dávať do jedného spolku s Igorom Matovičom, čomu plne rozumiem, ale napokon sa nepodarilo.
Pani Holečková, vy ste sa ma pýtali, že ako má verejnosť vnímať demonštratívny zásah na hraniciach s vodnými delami proti utečencom, ktorí utekajú pred vojnou. No, pani poslankyňa, má to vnímať tak, že už tu nemáme úradnícku vládu a policajného prezidenta Hamrana, ktorí nám tvrdia, že na nelegálnu migráciu si máme zvyknúť. Už táto vláda skončila, táto vláda, ktorej som aj ja minister vnútra, si na žiadnu nelegálnu migráciu zvykať nebude. To sme hovorili aj pred voľbami a robíme presne to, čo sme hovorili pred voľbami, že táto vláda, ktorej súčasťou je HLAS, ktorej som súčasťou ja ako minister vnútra, si nebude zvykať na nelegálnych prevádzačov a na nelegálnych migrantov, že už naďalej nebudeme bezpečnou tranzitnou krajinou pre prevádzačov, pretože nárast nelegálnej migrácie je oproti minulým rokom o 430 % vyšší do obdobia, kým sme neotočili túto politiku proti nelegálnym migrantom.
Vám sa možnože páči, že naše hranice boli deravé ako ementál, že na Slovensko po tisíckach prichádzali ľudia, ktorí sa všetci volali Abdul, všetci boli zo Sýrie, všetci sa narodili 1. 1. 2001. Polícia im pohotovo vydala papierik, ktorý vôbec nemali dostať, a v tú chvíľu tu boli legálne a z ich pašerákov sa zrazu stali taxikári, ktorí ich doviezli pánbohvie kde. Možno sa vám páčilo, že Poliaci, Česi aj Rakúšania začali kontrolovať hranice so Slovenskom, pretože sme boli korzom pre nelegálnych migrantov a rajom pre prevádzačov. Ale garantujem vám tu všetkým v tejto sále aj všetkým obyvateľom Slovenskej republiky, že s týmto je koniec. Áno, chceli sme presne pašerákom, prevádzačom ľudí vyslať jasný signál a odkaz, že polícia má personálne aj technické kapacity na to, aby sa nelegálnej migrácii prestala prizerať so založenými rukami, a to nebola vina tisícov poctivých policajtov. To bola vina ich vedenia a dvoch ministrov vnútra, ktorí sa na to prizerali. Jeden z nich sedí tamto v rohu, a tým druhým je policajný prezident, o ktorom som tu hovoril, papaláš, milovník luxusu. Presne jeden z týchto ministrov, ktorý je dnes poslancom, sa ide stavať do role môjho žalobcu. Áno, pán Mikulec, hovorím teraz o vás, vám sa trošku povenujem.
Pán Mikulec, vašu kožu by som, by vám závidel každý africký hroch. Vy ste boli najčastejšie odvolávaný minister v slovenskej histórii. (Potlesk.) A vy, pán Mikulec, tu idete moralizovať a rozprávať o porušovaní zákona? Vy? To si myslíte, že už celý národ zabudol, čo ste vystrájali vo funkcii, keď ste boli ministrom? Veď vy ste osemkrát čelili odvolávaniu kvôli osemkrát novým a mimoriadne závažným dôvodom, ktoré sú s týmto postom absolútne nezlučiteľné. Vy idete hovoriť o zlyhaniach? Vy? Ako sa dá nazvať to, čo ministerstvo vnútra pod vaším vedením predviedlo v utečeneckej kríze? Môžete ďakovať Bohu, samosprávam a dobrovoľníkom, že sa odmietli pozerať na ten chaos a išli zachraňovať utečencov pred vojnou vlastnými rukami za vlastné peniaze. Vy ste mali, pravdaže, vtedy iné priority a dôležitejšiu robotu. Ešte aj túto krízu a krízovú situáciu ste dokázali zneužiť na to, aby ste za štátne peniaze, tie štátne peniaze prihrali svojim kamošom z hnutia OĽANO. Najprv ste priamo bez riadnej súťaže pridelili zákazku na poskytovanie stravy pre utečencov firme Globalgastro plus za 1,7 milióna eur. (Potlesk.) Bratislavská firma, ktorá je podľa verejných informácií od roku 2015 v strate, došla na východnú hranicu pražiť rezne za nekresťanské ceny, pretože vy osobne ste im to napriamo zadali bez akéhokoľvek obstarávania. Neviem, podľa čoho ste túto stratovú firmu vybrali, ale viem, čo vám na to povedal Úrad pre verejné obstarávanie, že neexistoval žiaden dôvod na to, aby ministerstvo obišlo zákon a narýchlo zadalo tučnú zákazku malej stratovej firmičke z Bratislavy. Ale zákony vás počas vašej funkcie, pán Mikulec, vôbec netrápili. Veď čím menej škrupúľ, tým lepší biznis pre OĽANO. A tak ste s tou istou firmou uzavreli neskôr ďalšiu zmluvu, tentoraz za 2,3 milióna eur, ale zďaleka nešlo len o stravovanie. Už si, pán Mikulec, nepamätáte, aj, vážené dámy, vážení páni, na svadobnú agentúru Dustream? Tú ministrovi odporučil priamo osobný priateľ Igora Matoviča a Eduarda Hegera podnikateľ Július Slovák. Tento podnikateľ zhodou okolností zabezpečoval aj volebnú kampaň hnutia OĽANO a prirodzene aj Hegerovu osobnú kampaň. A keď so svojím odporúčaním uspel, pohotovo sa stal víťazným subdodávateľom. A vy, pán Mikulec, vtedy bez hanby ste do kamier verejne klamali, že vám túto firmu bez riadneho obstarávania odporučili skauti, Maltézski rytieri, možno aj Majka z Gurunu. Tak ste klamali ako Pinokio, keď mu rastie nos. Nakoniec sa už ďalej klamať nedalo, a tak ste sľúbili, že hodnotu subdodávky, z ktorej priamo profiroval, priamo profitoval podnikateľ spojený z hnutím OĽANO, zaplatíte z vlastného vrecka. Tak sa chcem opýtať, pán Mikulec, verejne, či ste to už zaplatili Slovenskej republike, kde a koľko to presne bolo. Môžte na to odpovedať. A čo na to povedal rovnako Úrad pre verejné obstarávanie, že ministerstvo vnútra porušilo zákon a prihralo tak 2,5 milióna eur do vrecka súkromnej firmy odporúčanej Hegerovým osobným priateľom. Len v týchto dvoch kauzách presunul minister Mikulec protizákonne zo štátnej kasy, z peňazí nás všetkých, ako to tak radi hovoríte, do súkromných vreciek 4,2 milióna na priamo, bez obstarávania, bez súťaže, protizákonne. Ozaj, tú hrošiu kožu na tvári vám veľmi závidím. Toto je, prosím vás, to vaše nekradnete.
Igor Matovič, to je to vaše nekryjeme korupciu?
Dámy a páni z OĽANO, to sú tie vaše sľuby?
A to, pán Mikulec, ako ste ukončili svoje pôsobenie v Hegerovej vláde, kým jej parlament vyslovoval nedôveru, no však posledný deň riadneho fungovania vlády si ministerstvo vnútra zadovážilo helikoptéru, ktorú ste rovnako na priamo podpísali.
Ale viete čo, dámy a páni, bolo na tomto celom najzaujímavejšie? Že pri všetkých týchto zlyhaniach ministra Mikulca, pri všetkých Mikulcových kauzách zmizol jeden človek, zmizol Igor Matovič ako taký gáfor. Nebolo ho, vtedy nevykrikoval, že zlodeji patria do basy, vtedy nehovoril, že štátne zákazky nepatria do rúk straníckym sponzorom a kamarátom. Nehovoril, lebo to boli jeho kamaráti a jeho sponzori. A teraz tu tento človek ide každý jeden deň plniť éter nenávisťou, klamstvami a deštrukciou. Váš partner, ktorého ste si vy vybrali. O právnom štáte nám tu bude rozprávať osoba, ktorá porušuje zákony a pohŕda súdmi v priamom prenose. Už som tu dnes spomínal, že súd zakázal Matovičovi vyjadrovať sa na adresu podnikateľa Haščáka. Viete, čo o tomto rozhodnutí predseda OĽANO povedal? Že on osobne, lebo on je tu najmúdrejší, posúdi, či je toto rozhodnutie vo verejnom záujme a ak nie, nebude ho rešpektovať. A jeho kumpáni mi tu idú vykrikovať, že ja nerešpektujem súd.
Páni Pročko, Galko, Šipoš a iní, už sa, prosím vás, pozrite konečne do očí Igorovi Matovičovi. Skutočne, pozrite sa mu tam. Vy ste nevideli jeho živé vysielanie priamo v deň volieb počas moratória, kde v posledných hodinách uplácal voličov sľubmi, že dostanú nielen v piatky, ale aj ten sľúbený, ale aj ten váš uziapaný raptor, ako vy, pán Šipoš. Je rovnako uziapaný ako vy, že aj tento vykrikoval, len aby vás prišli voliť. Vy ste neboli pri tých sľuboch Rómom, že dostanú 500 eur za voľby? Nesľubovali ste to vy náhodou? Vy ste nečítali tie analýzy, že nebyť hlasov v týchto rómskych komunitách, tak tu ani jeden z vás nesedí, ani jeden z hnutia OĽANO, keby ste neoklamali tých chudákov v rómskych osadách. A vy idete niečo vykrikovať o volebných podvodoch? Preboha živého, spamätajte sa, lebo ľudia vás už dávno prekukli, aj prekukli to, že niet väčšieho klamára v politike, akým je Igor Matovič.
A znovu to tu zopakujem. Čudujem sa zvyšku opozície, ktorú som ozaj vnímal ako konštruktívnu a rozumnú, pretože môžme mať na rôzne názory rôzne pohľady. Je to úplne prirodzené, o tom je demokracia. Ale v momente, keď sa spriahnete s tým najväčším zlom, tak sa vynára otáznik, či ozaj chcete byť konštruktívnou opozíciou. Pretože napriek všetkým jeho krokom ešte stále považujem vás za príčetných a verím v to, že tento človek sa z politiky čo najskôr spakuje. A neverím, že chcete svoju politickú budúcnosť spájať s človekom, ktorý v štátny sviatok Slovenskej republiky na námestí vyhlási, že na Slovensku žije milión hlúpych voličov.
Pán podpredseda parlamentu, verím, že vy s tým nesúhlasíte, pretože Igor Matovič povedal deň pred tým, že, citujem: "Na Slovensku sú okresy, ktoré debilne volili pred sto rokmi, debilne volili pred tridsiatimi rokmi a debilne volili aj v týchto voľbách a budú debilne voliť aj za sto rokov." Ja osobne neverím, že túto nebezpečnú a deštruktívnu anomáliu slovenskej politiky chcete akýmkoľvek spôsobom podporiť, nedajbože, rehabilitovať. Stále vo vás mám nádej, aj vo vás, pán Šimečka, napriek tomu, že sme politickými rivalmi a súpermi, že nechcete sa spojiť s tým najväčším zlom, aké tu existuje.
Takže na záver, panie poslankyne, páni poslanci, toľko môj postoj k návrhu na moje odvolávanie. Mrzí ma, že takto trávime čas namiesto zmysluplnej práce, ale rešpektujem to. O tom je demokracia. Namiesto zmysluplnej roboty pre ľudí, ale ako som už povedal, rešpektujem ešte raz demokratické právo opozície. Ak budem môcť aj po dnešnom hlasovaní alebo zajtrajšom, alebo kedy to budem pokračovať vo svojej funkcii ministra vnútra, budem sa sústrediť na svoje priority, väčšiu bezpečnosť ľudí vrátane riešenia nelegálnej migrácie, viac policajtov pre väčšiu bezpečnosť, pričom zákon bude platiť pre každého rovnako a omnoho väčšiu pripravenosť štátu na krízové situácie, ako to bolo v minulosti. Na tomto chcem pracovať, tomu sa chcem venovať, toto vnímam ako napĺňanie toho, čo sme s kolegami spolu z HLAS-u pred voľbami ľuďom v oblasti bezpečnosti sľubovali. A budem veľmi rád, keď v tomto spolu s celou vládou budem môcť pokračovať.
Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

23.11.2023 o 13:40 hod.

Mgr.

Matúš Šutaj Eštok

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:40

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán minister Šutaj Eštok, pýtali ste sa pána podpredsedu Národnej rady Šimečku, či by chcel, aby jeho manželka mala za kolegov ľudí, ktorí sa rozprávali o tom, že idú podpaľovať auto alebo ju niekam kopnúť. Je to pomerne hypotetická otázka. Ja vám položím reálnejšiu otázku. Chceli by ste mať za štátneho tajomníka vo vašej vláde človeka, ktorý chcel pánovi ministrovi obrany Kaliňákovi pichnúť vidličku do čela? Citovali ste to z nahrávok, tak aj ja budem citovať z nahrávky, z tej slávnej poľovníckej chaty, kde Pavol Gašpar, syn pána spravodajcu Tibora Gašpara a súčasný štátny tajomník ministerstva spravodlivosti hovorí o pánovi Kaliňákovi, súčasnom ministrovi obrany. Vulgarizmy vynechám: "Sa tu roztopíme z neho, vulgarizmus, vulgarizmus, špinavého, cigánskeho. Tu bude vyprávať, že kto rodina, vulgarizmus, by som mu pichol vidličku do čela." Takže chcem sa spýtať, pán minister, bereme vážne to, čo je na nahrávkach a vadí vám to, prekáža vám to, že takýto človek je štátnym tajomníkom vo vašej vláde, alebo to boli len také reči?
Druhá vec. Keď ste spomínali to kopanie do gúľ Mečiarovým ministrom vnútra Hudekom, vyšetrovateľov, ktorí vyšetrovali únos prezidentovho syna, tak veľmi ste ma prekvapili, lebo to, čo robili vyšetrovatelia NAKA, nemá s tým nič spoločné. Práve naopak, to, čo vy robíte, je presne to, čo urobil Hudek ľuďom, ktorí sa snažili vyšetriť únos prezidentovho syna. Vy ste ich kopli do gúľ. Dostali ste za to nepochybne pusu na čelo od pána Fica aj pána Kaliňáka, možno aj od svojho, od svojho predsedu. A im to trvalo nejakých sedem týždňov, vy ste to dokázali v priebehu pár dní. Takže áno, preto je taká rýchla... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.11.2023 o 14:40 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:40

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No, pán minister vnútra, vy ste naozaj majster sveta v odvádzaní pozornosti. Zaslúžite si za to zlatú medailu. Asi ste si nevšimli, že už nie ste opozičný poslanec. Parlament dnes neodvoláva ani Igora Matoviča, ani Romana Mikulca, ani Veroniku Remišovú. V minulom období ste na to ako opozičný poslanec mali dosť veľa príležitostí, aj ste tú príležitosť niekoľkokrát využili, robili ste to, mali ste na to plné právo. Ale už nie ste opozičný poslanec. Ste minister vnútra a nesiete politickú zodpovednosť za svoje kroky. Tak k tomu skúste niečo povedať. Skúste niečo povedať k tomu, že ako člen vlády, pod ktorého spadá Policajný zbor, sa vyhrážate sudcovi trestným stíhaním, sudcovi, ktorého rozhodnutie sa vám nepáči. Toto je v demokratickom právnom štáte neprípustné. Ukážte nám ešte jedného ministra vnútra členského štátu Európskej únie, ktorý sa vyhráža sudcom trestným stíhaním za to, že sa mu nepáči rozhodnutie tohto sudcu. Za toto zlyhanie by vás mal odvolať premiér, nie my tu v parlamente. Ak to neurobí, tak za toto zlyhanie preberá politickú zodpovednosť aj na seba.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.11.2023 o 14:40 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:40

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja mám dve poznámky k tomuto vystúpeniu. Pán Eštok, vy ste sa pozastavili nad tým, že tak skoro po vyslovení dôvery je podaný návrh na vaše odvolanie. No ja súhlasím, že je to neštandardné, ale vy sa tiež správate teda, aby som slušne to povedal, tiež dosť neštandardne. Vy sa totižto správate k policajtom ako k prašivým psom, či to bol prezident Policajného zboru alebo viceprezidenti, či sú to nejakí policajti, ktorých dávate mimo službu, alebo tí, ktorí sú z nejakého dôvodu nepohodlní. Forma, akú ste zvolili, a štýl, aký prezentujete, je neprijateľný. Je to hrubo nekorektné, neslušné voči všetkým policajtom, nielen voči tým, voči ktorým zakročujete. Ja som presvedčený, že ani jeden z vašich predchodcov by takúto formu a takýto štýl nezvolil. A je úplne jedno, z ktorej politickej strany boli.
Druhá poznámka sa týka vášho vystúpenia v tej časti, kde ste sa, kde ste útočili neustále na predstaviteľov minulej vlády. To nie je obhajoba vášho konania. To, že sme tu počúvali samé Igor Matovič, Veronika Remišová, Roman Mikulec, dokolečka ste útočili na všetkých naokolo a vy ste vôbec neobhajovali svoje kroky. Vy ste neobhajovali prevelovanie prezidenta, viceprezidentov Policajného zboru na pár dní kdesi do tramtárie, demonštratívne kroky voči niektorým policajným funkcionárom, odstavovanie policajtov, útoky na sudcov. Ja hovorím na sudcov, lebo nemám na mysli len toho sudcu Kubiša, ale aj sudcu Cisaríka, ktorého ste v minulosti napadli, keď odsúdil Kažimíra, guvernéra Národnej banky Slovenska. Čiže vy to máte v krvi. to napádanie sudcov. Mňa ste nepresvedčili tou vašou obhajobou, lebo vo svojej podstate ste sa venovali len niečomu inému a nie tomu, aby ste obhájili svoje konanie. Ono v podstate to vaše konanie ani nejde obhájiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.11.2023 o 14:40 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video