Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.6.2026 o 9:59 hod.

MUDr. MBA

Monika Kolejáková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia klubu

9.6.2026 9:59 - 10:15 hod.

Kolejáková Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Milé kolegyne, kolegovia, dovoľte mi opäť sa dotknúť diskutovaného zákona. Chcem sa pripojiť k mojim predrečníkom za KDH. § 94 je dôležitý. Celý tento zákon dáva normy, technické normy, ktoré má kontrolovať Úrad verejného zdravotníctva na to, aby mohol povedať, či je poskytovaná tá činnosť správne alebo nie. Pokiaľ tieto normy nemá, nemá čo hodnotiť. Nemá čo vytknúť danému poskytovateľovi alebo danému podnikateľovi. Myslím si, že už dlhšie vieme, že tento pozmeňujúci zákon teda alebo paragraf príde a bolo dosť času na to, vykomunikovať si to spolu a urobiť takú úpravu, ktorá by vedela prejsť už v tomto, na tejto schôdzi. Naozaj si myslím, že pokiaľ § 94 prejde, nebude vyhodený, KDH s čistým svedomím podporí tento zákon. Mám ale malú výtku a toto je vlastne výtka k tomu zákonu, ktorá sa týka celkovej stratégie zdravotníctva a pohľadu, ako a možno aj dôvodu, prečo nám nefunguje. Celý tento zákon je postavený ako zákon o normách pre prevenciu infekčných ochorení, aby nás podnikatelia takpovediac nenakazili svojou činnosťou. Problémom je, že svet a Slovenská republika teraz neodoláva infekčným ochoreniam a priori, ale neinfekčným, a to už preventabilným ochoreniam. O týchto ochoreniach tento zákon nehovorí takmer vôbec. Poviem príklad. Slovenská republika je na popredných negatívnych priečkach v onkologických chorobách. Stále nemáme screeningovú vyhlášku. Aby ste vedeli, o čom hovorím, Česká republika prijala screeningovú vyhlášku pre karcinóm krčku maternice už pred piatimi rokmi. Za tých päť rokov sú na úrovni karcinómu krčku maternice v priebehu roka v takom istom počte, u takého istého počtu žien ako Slovenská republika, pričom Slovenská republika má dvakrát menší počet obyvateľov a tým pádom aj žien. Pokiaľ nebudeme mať tieto preventívne a screeningové programy, ktoré práve sú, prevencia je v kompetencii aj verejného zdravotníctva, screening samozrejme už u lekárov, pokiaľ do tohto nebudeme investovať svoju energiu, na konci nám zostáva veľmi drahá starostlivosť, o akej sa budeme baviť napríklad v zákone o lieku 363 o chvíľočku. Máme obrovský počet kardiovaskulárnych ochorení. Slovensko má nejakú stratégiu, plán Zdravé srdce, zdravé Slovensko 2030, ktoré je na podklade európskych partnerov, ale tento zákon o tom nehovorí ani jednou vetou. Pričom, a toto nemá byť zákon na kontrolu podnikových ciest, toto má byť zákon, ktorý chráni verejné zdravie. Mám taký slogan: všetci budeme starí a bude nás stále viac. Ale je lepšie byť zdravý starý ako chorý, preto v tomto Slovenská republika robí veľmi málo. Chýba mi tu stratégia, ako zdolať kardiovaskulárne ochorenia na Slovensku, ako predchádzať onkologickým ochoreniam, ako predchádzať neurologickým ochoreniam, ako s nimi bojovať a to má priame dôsledky na finančné náklady na zdravotnú starostlivosť. Lebo keď nezaintervenujete lacno na začiatku, vypomstí sa vám to v záchrankách a v nemocniciach za veľmi draho a ešte s neistým výsledkom. Preto, pán minister, chcem poprosiť uvažovať už o novele tohto zákona, kde bude rozšírená oblasť prevencie neinfekčných ochorení. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

9.6.2026 9:59 - 10:15 hod.

Majerský František Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, vážení kolegovia, kolegyne, treba uznať gesto aj pána podpredsedu parlamentu, že sa ospravedlnil. To sa v dnešnom parlamente už len tak nevidí, takže treba to uznať. A my sme prišli vyčerpaní. Peťo Sachura v podstate vystihol, že ten návrh zákona, ktorý ste, pán minister, pripravili, je dobrý. A ja si myslím, že keby tam nebol ten návrh na to vypustenie tohto paragrafového znenia, by sme ho asi aj celá opozícia podporili. Čiže nemusíte sa, pán minister, báť. To dopredu vám hovorím, že keby náhodou ten pozmeňovák pána Lučanského neprešiel, tak vám zákon neprejde. Prejde vám, my v KDH za to určite zahlasujeme. Takže nemusíte sa toho báť. Naozaj, lebo nám ide o dobrú vec a tá vec, ten váš návrh zákona, je dobrá vec. A ja si myslím, že to ustanovenie, ktoré ste tam predtým mali, nemali ste ho len tak pre srandu, ale je to dôležitá vec. Pánovi podpredsedovi Dankovi poviem teda iba jednu vec, že súhlasím s vami, že tu nikto nemá z nás hovoriť o tom, čo je zlé v kozmetických salónoch alebo nie je zlé. Myslím si, že tá profesia je ťažká a tie ženy, ktoré to robia, si myslím, že si zaslúžia aj úctu, aj pochopenie. To rovno poviem. Ale poviem aj B, že sa to, čo Oskar Dvořák hovoril, naozaj na Slovensku deje. Ale je to trestné. Ja s vami súhlasím, ale deje sa to. Deje sa to a jednoducho my na to nemáme možnosti to kontrolovať, lebo ministerstvo zdravotníctva, Úrad pre dohľad na to nemá kapacitu, aby takéto možnosti v týchto salónoch robil. Čiže sa to deje. To, čo Oskar hovoril, to sú reálne fakty, ktoré sa v kozmetických salónoch dejú. A jednoducho deje sa aj to, čo hovoril takisto Oskar, že tu príde, teraz nechcem povedať, že kozmetička, príde niekto, ktorý sa tvári, že to robiť môže, ale ona na to nemá vzdelanie. To si treba jednoducho povedať ako holý fakt. A práve týmto návrhom zákona, keď ho z tadiaľ vyhodíte, tak to vlastne zlegalizujete, že takáto kontrola nad tým nebude. Kde. A toto jednoducho nemôžeme dopustiť, hej? Kľudne, veď toto je prvé čítanie, že poďme sa o tom baviť, aby sme to upravili, aby ten návrh zákona mal hlavu a pätu. Veď tých možností je veľa, ale nevypúšťajte to z tadiaľ, pán podpredseda. Nechajte to v takom znení, ako to je, nech sa pripraví pravdepodobne aj vyhláška, aby bolo jasne dané. My sme za to, aby to napríklad nerobili len lekári, ale aby to robili aj zdravotné sestry, ale aby sa na to vytvorilo aj certifikované štúdium aj estetickej medicíny, že by mali na to napríklad kompetenciu sestry to robiť samostatne. V tom nevidím žiadny problém. Lebo pán Lučanský tu splietal dve veci. On tu hovoril prvé o kozmetických salónoch, potom tu hovoril o zdravotných sestrách. To sú dve rozdielne veci, lebo zdravotnícky pracovník je človek, ktorý má vzdelanie a má kompetenciu na to, aby daný výkon mohol robiť alebo nemohol. A môže to byť kľudne aj sestra, môže to byť kľudne aj lekár. V tomto sa zhodneme, ale vy to idete úplne vypustiť tým, že nad tým nebude žiadna kontrola. A tam ja vidím veľký problém, pán podpredseda, a preto vám hovorím, že poďme z tejto kratšej cesty naspäť. Vráťme ten návrh zákona, ako je. Len doprecizujte vyhlášku tak, aby bolo jasne dané, čo chceme a čo nechceme urobiť. Nech kozmetičky kľudne podnikajú v tom, čo robia. Tu myslím, že nikto z nás nie je, aby tu teraz bojoval proti živnosti, ktorá tu na Slovensku funguje a roky robí, ale nemôžeme sa dostať do takého štádia, že budeme robiť výkony, ktoré nemôžu robiť zdravotnícki alebo nezdravotnícki pracovníci, hej, lebo to sú nezdravotnícki pracovníci. Že si tu bude niekto niekde robiť tak, ako ste povedali, lebo je to trestný čin, ale kto to reálne skontroluje? Kým sa tej pacientke nič nestane alebo nebude mať nejaké zdravotné problémy, tak ona to nikde nenahlási, lebo tí ľudia častokrát nevedia, že ten výkon, to podanie, tú injekciu alebo ten chirurgický zákrok nemôže robiť nezdravotnícky pracovník. Ona povie, že ona to robiť vie, že má nejaké certifikačné štúdium alebo bola na nejakom školení a už tým pádom je to pre tú ženu alebo toho pacienta alebo toho človeka dané, že si to dá urobiť. Čiže tam vidím ten problém a z tohto miesta by sme, pán minister, boli, aby ste sa za to postavili, že to nevyhadzujte z tohto návrhu. Vôbec, nechajte to tam a radšej to doprecizujte vo vyhláške alebo v nejakom podobnom predpise. Je to z tohto dôvodu, že, ak to vyhodíme, ten stav, ktorý je teraz, bude pokračovať a vy sám, pán minister, takisto viete, že sa to deje. Lebo vy na to, nie že kompetenciu, kompetenciu na to máte, ale nemáme na to kapacitu, ani Úrad pre dohľad a už vôbec nie ministerstvo, aby kontroloval salóny alebo živnosti, ktoré proste túto činnosť jednoducho na Slovensku robia. Nebudeme si hovoriť, že sa to nedeje. Deje sa to a začína to pribúdať. Takže ja sa z tohto miesta chcem opýtať, aké riešenie na to navrhujete, lebo vyhodiť to nie je cesta. Nie je cesta, aby sa to z toho vyhodilo, a preto vám vravím, že nechajte to ustanovenie, nech pánovi Lučanskému ten pozmeňujúci návrh neprejde. Ja hovorím za seba aj za náš klub KDH, že, ak to nevyhodíte z tadiaľ, nechajte to tam, tak za návrh zákona zahlasujem, aby prešiel, lebo je dôležitý, lebo je tam veľmi veľa dobrých ustanovení, ktoré môžu pomôcť slovenskému zdravotníctvu. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

9.6.2026 9:29 - 9:45 hod.

Stachura Peter Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, pán minister, kolegyne, kolegovia. Krátko k tomuto zákonu. Najprv mi dovoľte povedať pár pozitívnych vecí, ktoré si myslím, že sú zmysluplné. Jednak, že sa definuje pojem pandémia, aj keď tu chcem poznamenať, že kolega Kotlár už mi signalizoval, že možno prídu s nejakým novým návrhom, ako má pandémia vyzerať, takže na to si počkáme. Ja si myslím, že to, čo je teraz v zákone 355, je úplne definícia, ktorá je medzinárodná, medzinárodne uznaná a myslím si, že tak je správna, tak očakávam a dúfam, že teda nedôjde ku žiadnej zmene, pán minister. Čo sa týka toho bodu, ktorý nás zaujíma, zotavovacie podujatia, mení sa tu na minimálne teda schvaľovanie zotavovacieho podujatia. Už nebude musieť sa nahlasovať, ale bude teda tá oznamovacia povinnosť, sa vynecháva. To je v poriadku. To, čo sme sa my rozprávali a za čo som aj vďačný, že prebehli nejaké interné stretnutia, tak dúfam, dúfam, že sa to pohne ďalej vpred, že ten vykonávací predpis, tá vyhláška potom bude obsahovať aj tie námietky mládežníkov, ktorí namietali, to si pamätáte asi tých skautov a všetko, čo sme my hovorili, nebudem sa opakovať. Takže očakávame a budeme to intenzívne sledovať, či teda tá vyhláška skutočne uzrie svetlo sveta a či tam budú naozaj akceptované tie podmienky, o ktorých sme sa rozprávali. Verím, že áno. No a čo som chcel vlastne pochváliť v druhom čítaní, ale teraz predpokladám, že teda už to chváliť nemôžem, je, že vlastne chcete vypustiť bod 94. To, čo hovoril tu kolega Lučanský práve teraz ohľadom starostlivosti o ľudské telo, myslím si, že bolo načase nejakým spôsobom zaregulovať túto oblasť, pretože je to také pole neorané a naozaj nie sú tam jasne odlíšené úkony, výkony, ktoré má kto vykonávať a ja ako lekár to vnímam z toho pohľadu ochrany zdravia a vnímam to ako veľmi dôležité, aby sme jednoznačne manipuláciu s jazvami, manipuláciu s materskými znamienkami alebo výkony na očnej spojovke, sklére, rohovke, zuboch nechali odborníkom, ľuďom, ktorí sa tomu naozaj venujú a uvedomujú si, čo môže spôsobiť napríklad aplikácia nejakej látky v blízkosti alebo, nedajbože, priamo do týchto miest kože. Takisto, že bolo zadefinované v tom bode c) vykonávať činnosť, pri ktorých je porušená integrita ľudskej kože. Asi o to ide. Toto spôsobilo aj ten pozmeňujúci návrh pána Lučanského, okrem piercingu, nastreľovania náušníc, tetovania, permanentného mejkapu a keď som teda dobre pána Lučanského počúval, tak jeho argument je hlavne, že teda bude zakázaná mezoterapia, čo je mikroaplikácia rôznych látok do kože, respektíve použitie laseru bez terapeutického účinku, ale tu chcem opäť apelovať na to, že aj takéto zásahy do integrity kože môžu spôsobiť vážne zdravotné poškodenie. Čiže nemyslím si, že je správne, aby sme takýmto spôsobom kompletne vypustili tento užitočný a zmysluplný bod 94. To, čo hovoril pán Lučanský, OK, s tým sa dá povedzme aj diskutovať. Hovoril o tom, že teda poďme sa baviť o certifikácii, možno niektorých certifikovaných špecialistiek, len to, čo hovorí on, je teraz niečo úplne iné. On to chce komplet celé vypustiť. On tuná nehovorí o žiadnej certifikácii, komplet vypustiť celý bod 94, čiže vrátime sa späť do toho stavu, kde sme teraz. To znamená, nie je zadefinované nič. No a s tým samozrejme my súhlasiť nemôžeme. Takže tu by som takisto apeloval na pána ministra, že ak teda schválite tento pozmeňovák, tak treba naozaj pracovať na tom, aby sa to potom zapracovalo. No a potom by som chcel ešte pochváliť, pochváliť by som chcel aj niektoré body, ktoré sú v tomto zákone. Napríklad povinnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení vykonávať dohľad nad nozokomiálnymi nákazami. Toto je veľmi pozitívny bod. Dúfam, že teda to nebude len Potemkin, a to, že tie nahlasovania aj kontrola bude lepšia, ako je doteraz. A rovnako aj z dôvodu toho, že teraz v mnohých zdravotníckych zariadeniach dochádza ku rekonštrukčným prácam, tak si myslím, že je zmysluplné aj toto nahlasovanie odboru alebo orgánu verejného zdravotníctva, že sa tuná takáto rekonštrukčná práca vykonáva. Mám v živej pamäti napríklad situáciu v Národnom onkologickom ústave, kde naozaj tie rekonštrukčné práce išli veľmi na úkor aj kvality zdravotnej starostlivosti v rámci bežného chodu celej nemocnice, avšak v poriadku, len treba sa na to pripraviť a možno treba hľadať alternatívy, aby nebol narušený zdravotný proces. Nedá sa búrať, zbíjať, zvárať, neviem čo všetko a pod vami na ďalšom poschodí má prebiehať zdravotná starostlivosť, zvlášť napríklad na oddelení paliatívnej medicíny alebo niekde inde, kde naozaj je potrebný kľud. Takže toto vítam. Takisto rovnako pozitívne hodnotím aj napríklad, že postupujete v zmysle nejakých našich medzinárodných záväzkov, definujete kontaktné miesto pre komunikáciu v rámci európskeho systému včasného varovania, že ním má byť UVZ. Toto sú pozitívne veci. Čiže z môjho pohľadu je tam viacero technických zmysluplných vecí. Nerieši to celkový problém Úradu verejného zdravotníctva, ktorý je takou veľkou hygienou, ktorý možno by sa mohol viac zamerať na prevenciu a budúcnosť ako smerovanie celkovo tej preventívnej starostlivosti, ale v poriadku, aspoň tieto technické veci môžu niekde pomôcť. Takže za mňa asi takéto zhodnotenie, kvôli týmto drobným nedostatkom sa KDH pri tomto návrhu zdrží hlasovania. Ďakujem.
Skryt prepis
 

26.5.2026 13:14 - 13:14 hod.

Krátky Rastislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Navrhujem zmenu programu v tom, aby sme predradili číslo parlamentnej tlače 1336, čo je štátny záverečný účet, a číslo parlamentnej tlače 1364, čo je uznesenie k systémovému zlyhávaniu riadenia verejných financií, na štvrtý a piaty bod z tejto schôdze, čiže hneď za tie technikálie, ktoré sú v úvode schôdze, aby sme sa začali zaoberať verejnými financiami, pretože zo štátneho záverečného účtu jasne vyplýva, že minister financií prepadol vo všetkých ukazovateľoch pri zodpovednom riadení verejných financií. Máte zhoršené ratingy, zadlžujete Slovenskú republiku, deficit vám neklesá pod 6 miliárd, ženiete dlh vysoko do neba, je na trajektórii k 100 miliardám. Máme tu podnikateľské prostredie, ktoré zažíva exodus do zahraničia. Naproti tomu si dalo Ministerstvo hospodárstva vypracovať za 6 700 000 z PP z PO antibyrokratický balíček, ktorý rok nevie viesť. Zlyhávate, zastavili ste rast. Navrhujem to okamžite na začiatku.
Skryt prepis
 

26.5.2026 13:14 - 13:14 hod.

Horecký Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Podľa § 30 ods. 1 rokovacieho poriadku v mene dvoch poslaneckých klubov KDH a hnutia SLOVENSKO podávam návrh na predĺženie dĺžky času rozpravy o parlamentnej tlači č. 1312, ktorým je návrh nového Občianskeho zákonníka, na dvojnásobok. Zdôvodnenie. Občiansky zákonník má takmer 2000 paragrafov. Upravuje podstatné situácie, ktorými prechádza každý občan Slovenskej republiky. Občiansky zákonník by mal posilniť právnu istotu, sprehľadniť a zjednodušiť nevyhnutné procesy, ktorými občania prechádzajú. Mal by rešpektovať celospoločenskú dohodu, stáť na pilieroch konsenzu, odbornosti v záujme občanov Slovenskej republiky. Na prerokovanie jedného z najdôležitejších zákonov je potrebný dlhší čas.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.4.2026 11:17 - 11:18 hod.

Čaučík Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Chcem poprosiť o skontrolovanie technického stavu hlasovacích zariadení, lebo pri tomto hlasovaní sa mi viackrát stalo, keď som stlačil, keď tlačitko naskočilo iné hlasovanie. Ustrážil som si to nakoniec, ale či tam nie je problém. A taktiež sa mi zdalo, keď som niektoré hlasovania kontroloval, že tam bolo vykázané aj hlasovanie pána poslanca Ferenčáka, ktorého v sále nevidíme. Tak len chcem poprosiť o skontrolovanie týchto vecí. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2026 12:14 - 12:14 hod.

Hajko Jozef
Ďakujem za slovo. Áno, myslím si, že kolega Janckulík veľmi dobre spomenul ten príklad, že akým spôsobom sa ide na podnikateľov a akým spôsobom sa správa vláda. To je ten krásny negatívny príklad, že takto by to nemalo byť. Presne naopak.
Druhá vec, vážim si podporu aj poslancov Progresívneho Slovenska, že za toto uznesenie zdvihnú ruku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2026 12:14 - 12:14 hod.

Janckulík Igor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem kolega, Jozef Hajko, za tvoje vystúpenie. A tak, ako si povedal, že nákup motorových vozidiel v hodnote do 40-tis. eur by neutrpel nikto, áno, určite by neutrpel nikto. A tak, ako tu aj bolo povedané, že napr. teraz sme živnostníkom, podnikateľom ubrali 50 %, že si môžu iba odpočítať z DPH. To znamená, aj na nákup alebo teda na pohonné hmoty, na servis atď. Podnikateľom - živnostníkom uberáme, škrtíme ich z každej strany, aby platili a platili viac a viac daní, ale na druhej strane štát môže, robí si, čo chce. A toto je veľmi dobrý príklad, tak nech sa aj štát uskromní. Ja si myslím, do 40-tis. si vedia kúpiť veľmi dobré autá a je to len dočasné opatrenie.
A na záver ešte chcem veľmi pekne poďakovať, Jožko, za spracovanie všetkých tých piatich uznesení, lebo tie uznesenia sú veľmi dobré a keby boli prijaté, tak určite by veľké množstvo finančných zdrojov dokázali tieto uznesenia ušetriť v rozpočte. Len treba nájsť odvahu, aby poslanci vládnej koalície stlačili to správne tlačítko. Lebo nejde tu o nejaké veľké zásadné zmeny, ale to sú jednoduché riešenia, ktoré môžu ušetriť veľké peniaze pre našu spoločnosť.
Ďakujem ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.3.2026 12:14 - 12:14 hod.

Hajko Jozef Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, do pätice, je to piate uznesenie, ktoré zase hovorí o tom, akým spôsobom konkrétnymi možno maličkosťami, ale akým spôsobom pri poskladaní aj tých tých maličkostí alebo aj väčších vecí, by sa dalo výrazne ušetriť na správe štátu, na prevádzke štátu. A toto uznesenie hovorí o tom, že limit na nákup vozidiel by mal byť 40-tis. eur. Ja tu poviem len jeden príklad, odstrašujúci príklad, bolo to z rokov 2024 a 2025 a týkalo sa to slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy alebo ako sa často hovorí SEPS. To je inštitúcia, ktorá má na starosti to, čo má vlastne v názve, celú prenosovú sústavu na Slovensku. je mimoriadne dôležitá inštitúcia a ktorá sa ohýbala v poslednom čase hlavne pre rozhodnutie vlády alebo apel vlády, neviem, ako to nazvať, aby prestalo Slovensko dodávať výpomoc elektrickej energie Ukrajine. Takže je to dôležitá inštitúcia.
Táto slovenská elektrizačná a prenosová sústava v roku 2024 a 2025 nakúpila napr. vozidlá za 40, obyčajné vozidlá Volkswagen Passat za 42 - 56-tisíc eur. To znamená, bolo to nad tým limitom, ako my navrhujeme. A nepokladáme za v žiadnom prípade za zodpovedné, aby štátna inštitúcia takýmto spôsobom míňala prostriedky. Mala by sa správať hospodárne. A to tým skôr, že táto inštitúcia funguje asi takým spôsobom, že ministerstvo financií od nej žiada každý rok nejaké dividendy, hej, a do štátneho rozpočtu, no tak hospodári podľa týchto pokynov, by sa dalo už povedať. No a tie dividendy, ktoré vlastne zaplatí štátu do kasy ministerstva financií, tak sa potom, tie sa získavajú tým spôsobom, že tieto peniaze zaplatia vlastne všetci spotrebitelia elektrickej energie. Takže ak dnes hovoríme o aktuálnej otázke, ktorá sa týka energií a cien energií, tak práve SEPS je jedna inštitúcia, ktorá by vôbec nemusela vyrábať umelý zisk, keď to tak poviem, len aby sa napĺňala štátna pokladnica, ale o tento zisk a o tieto dividendy, ktoré platí štátu, by mohla znížiť vôbec celkové vstupy do cien energií na Slovensku.
Podobným spôsobom, pochopiteľne, sú tu ďalšie inštitúcie, ktoré tiež takto platia dividendy a jednoducho nám zvyšujú ceny energie. Navyše nedokáže to zachytiť ani regulačný úrad. Ale to už je odborná téma, odbočil som trochu. Len chcel som poukázať na to, že aká to je dôležitá inštitúcia, ako sa táto inštitúcia správa a akým spôsobom hospodári. Takže mal by top byť odstrašujúci príklad, ako by to nemalo byť. Preto sme dali návrh, takýto návrh, aby v týchto ťažkých časoch, jednoducho sa šetrilo, kde sa dá. A myslím si, že týmto šetrením, týmto spôsobom, že by sa tie vozidlá nakupovali aby do určitého finančného limitu, by neutrpel nikto. Možno by len utrpel imidž ľudí, ktorí sa v týchto autách rozvážajú. Ja vás prosím o podporu tohto návrhu ako posledného piateho uznesenia, ktoré KDH predkladá. Ak by sa táto pätica uznesení schválila v parlamente a zaviazala by vládu, v tomto prípade ministerstva financií v prípade tohto uznesenia, aby sa, aby si prijala proste takéto uznesenie sama a postupovala podľa neho, tak by sa nielen že uľavilo ťažko skúšaným verejným financiám, ale bol by to prejav toho, že vláde a ministrom a všetkým štátnym, šéfom štátnych inštitúcií, záleží na tom, aby aj oni sami šetrili na sebe a nehádzali celé bremeno konsolidácie na bežných ľudí a na firmy.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

20.3.2026 11:59 - 11:59 hod.

Hajko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Tak toto je posledný návrh uznesenia, bude ozaj stručný, aby ste mali aj ostatní príležitosť ešte tie dve hodinky necelé využiť dnes do konca schôdze.
Takže toto, ide o uznesenie návrhu na uzne... návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Majerského, Jozefa Hajka, Igora Janckulíka a Mariána Čaučíka na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k zákazu, zákazu nákupu osobných vozidiel nad 40-tisíc eur v rokoch 2026 až 2027.
To je všetko na úvod, viac v rozprave, do ktorej sa, pán predsedajúci, hlásim ako prvý.
Skryt prepis