Vystúpenie
21.11.2018 14:01 - 14:06 hod.
Branislav Gröhling
Dámy a páni, prípad tejto práce pána Danka, ktorý dal najskôr utajiť v rozpore so zákonom a neskôr vysvitlo, že kopíroval aj iné knihy, tak ako som už spomínal vo faktickej pripomienke, úplne presahuje osobu predsedu parlamentu. Nie je to o ňom, ale o akýchkoľvek osobných či iných názoroch, táto kauza je už oveľa o niečom dôležitejšom a je to o signále, ktorý vysielame mladým ľuďom. Je o tom, čo hovoríme študentom o našom školstve.
My...
Zobrazit prepis
Dámy a páni, prípad tejto práce pána Danka, ktorý dal najskôr utajiť v rozpore so zákonom a neskôr vysvitlo, že kopíroval aj iné knihy, tak ako som už spomínal vo faktickej pripomienke, úplne presahuje osobu predsedu parlamentu. Nie je to o ňom, ale o akýchkoľvek osobných či iných názoroch, táto kauza je už oveľa o niečom dôležitejšom a je to o signále, ktorý vysielame mladým ľuďom. Je o tom, čo hovoríme študentom o našom školstve.
My sa tu môžme rozprávať o tom, ako chceme zlepšiť školstvo, ako ho chceme skvalitniť. Keď sa udeje niečo takéto a parlament to odmieta riešiť, keď ministerka aj bývalý minister školstva nevidí problém v tomto, tak iba si položme otázku, že aký obraz o našom školstve to vytvára.
A sú tu tri veci, a to, že vytvára obraz o školstve, kde nie je dôležité niečo vedieť, ale mať konexie, kde sa netreba snažiť, ale poznať tých správnych ľudí, a kde sa úspech nemeria podľa zásluh, ale podľa toho, čo sa vybaví.
Máme tu diskutovať o tom, aké výsledky sú v PISA, ale načo budeme o tom rozprávať, keď to niekto vybaví alebo žiaci to môžu nejakým spôsobom opísať? Dnes zhodou okolností sa uskutočňuje Testovanie 5 a my ideme sa rozprávať o tom, že ako žiaci napíšu, alebo vybavíme tie správne odpovede, rovno im strčíme do rúk ten odpoveďový hárok, podľa ktorého potom tieto testy prepíšu. Alebo sa môžme rozprávať o výsledkoch maturít, aj tie sa dajú opísať a rovno ich môžu písať aj učitelia za žiakov, poprípade ohľadom vysokých škôl. A môžme stále o tomto diskutovať, že či chceme vytvárať obraz školstva, kde sa tituly získavajú takýmito spôsobmi a že keď niekto príde a keď sa na to príde, tak zodpovední ľudia túto vec neriešia a tvária sa, že je absolútne všetko v poriadku.
Ja sa teda pýtam, že čo na to povedia tí študenti, ktorí práve teraz v súčasnosti píšu tieto práce, všetci tí, ktorí ich už napísali a nemajú luxus z toho, že by ich mohli utajovať. V roku 2015 14 % mladých ľudí študovalo v zahraničí. Dnes 26-tisíc Slovákov študuje v Česku a každým rokom toto číslo je omnoho vyššie. Podľa nedávneho prieskumu Centra edukačného manažmentu a profesie.sk by veľká časť súčasných študentov radšej odišla študovať do zahraničia. A keby mali možnosť si opäť vybrať tú istú vysokú školu, konkrétne by to bolo až 40 % mladých ľudí, ktorí by odišli do cudziny.
Slovensko v súčasnosti dlho trpí odlivom mozgov a naše školstvo zas trpí tou negatívnou reputáciou a položme si opäť otázku, že čo asi urobí táto kauza s verejnou mienkou o našom školstve. Asi všetci si vieme odpovedať.
Aký obraz toto vytvára aj o dvoch univerzitách? Jednej, ktorá sa rozhodne, že dve tieto práce prejdú a udelí ich autorom titul a následne potom v rozpore so zákonom utají aj celú túto prácu, a druhej, ktorá záhadne stratí prácu s rovnakým názvom a počtom strán. Aký obraz toto vytvára o celom vysokom školstve? A čo si hlavne povie potom mladý človek, ktorý zvažuje štúdium na Slovensku? Že či tu bude chcieť ostať, keď uvidí, aké pomery vládnu na vysokých školách, ako tu panujú jednotlivé pravidlá, keď im príkladom ide niekto takýto, ako je pán predseda. A výsledok? Výsledok bude iba jeden: slovenské vysoké školy budú mať iba horšie renomé, ešte viac študentov pôjde študovať do zahraničia a ešte viac ich tam zostane a už sa nikdy nevrátia k nám na Slovensko.
Ja si myslím, a to bude také patotické, že, patetické, že sa musíme snažiť ukázať im, že sa tu oplatí pracovať a žiť a nie im ukazovať, že slovenské vysoké školy sú iba o nejakej protekcii a že študovať tu nemá zmysel a môžu rovno ísť do cudziny.
Ja stále počúvam od pani ministerky, ako sa máme inšpirovať severskými krajinami. Včera som to počul aj na výbore, kde sa preberali tie dotované obedy. Ja si myslím, že teda ministerka okrem toho, že sa inšpiruje severskými krajinami nejakými reformami, tak by sa mala inšpirovať aj tou politickou kultúrou, pretože týmto konaním robí zlé meno sebe celá SNS. Týmto konaním robí zlé meno Univerzite Mateja Bela, Právnickej fakulte. Týmto konaním robí aj zlé meno celému vysokému školstvu.
A teda nakoniec si kladiem iba jednu otázku: Nemáme už navrhnúť odvolávanie ministerky Lubyovej?
Ďakujem.
Skryt prepis