Vážení páni podpredsedovia, vážené dámy a páni, každý si musíme v živote aj v politike veľmi dobre zvážiť, čomu chceme venovať náš čas a energiu, lebo každý z nás ten čas a energiu má vymedzený iba obmedzene. Môžme ich venovať navzájom ohadzovaniu sa invektívami a nadávkami, ako sme to teraz videli medzi poslancami SMER-u a ĽSNS, alebo sa môžme snažiť riešiť vecne problémy ľudí a pomôcť im.
Ja by som sa chcel pozrieť na to, ako tento predložený návrh troch vládnych poslancov pomáha ľuďom. Vidím na ňom aj pozitíva, ako tu už bolo spočítané, tento návrh zákona v najbližších rokoch môže pomôcť, ak ho využijú, približne 200 občanom Slovenskej republiky. To je fajn v prípade, že sa to rozhodnú využiť. Je dobré pomôcť 200 občanom Slovenskej republiky, nie sme proti. Problém je však v tom, že v tom istom návrhu zákona chcete uškodiť 2,5 miliónu občanom Slovenskej republiky, a to sa nám nepáči a s tým rozhodne súhlasiť nebudeme. Nech to zaobalíme akokoľvek, tento návrh zákona chce uľahčiť zamestnávanie cudzincov na území Slovenskej republiky. Uľahčiť zamestnávanie cudzincov na území Slovenskej republiky. Choďte sa opýtať do tých regiónov, kde sa s týmto problémom potýkajú, čo si o tom ľudia myslia, či si myslia, že im toto môže pomôcť. Ja som bol v pondelok v Seredi, kde viac ako 400 ľudí na verejnom zhromaždení občanov mesta vyjadrilo jednomyseľne názor, čo si o uľahčovaní, zamestnávaní a pobytov pre cudzincov myslia. Jednomyseľne vyjadrili ten názor, jednomyseľne to odmietajú.
Dámy a páni, my sa tu zaklíname alebo teda ľudia z vlády nám často hovoria, že na Slovensku nemáme dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, a preto nemáme na výber, musíme uľahčiť dovoz pracovnej sily zo zahraničia. Ale veď to nie je pravda! Držme sa faktov: Len v zahraničí pracuje podľa evidencie úradov práce viac ako 150-tisíc slovenských občanov, podľa štatistík ich tam pracuje ďalších 150-tisíc, čiže je, spolu viac ako 300-tisíc ľudí slovenských robí v zahraničí. Ja sa pýtam, to nie je kvalifikovaná pracovná sila? Asi je to kvalifikovaná pracovná sila, keď si dokázali nájsť zamestnanie v tvrdej konkurencii väčšinou na západ od našich hraníc.
Vláda hovorí, že uľahčovaním pobytu cudzincov chce doviesť kvalifikovanú pracovnú silu. Ale 90 % Srbov, ktorí na Slovensku pracujú, ktorých počet sa posledné dva roky tejto vlády zvýšil 12-násobne, zastáva miesta nekvalifikované a nízkokvalifikované. Nekvalifikované a nízkokvalifikované miesta, 90 % ľudí. Ďalších 100-tisíc ľudí, keby nám tých 300-tisíc bolo málo, že nemáme dostatok kvalifikovaných ľudí, máme tu ďalších minimálne 100-tisíc ľudí, ktorí kvôli exekúciám nemôžu prijať legálne zamestnanie. Tak urobme už konečne tú exekučnú amnestiu, sme radi, že po dvoch rokoch sme o tom asi presvedčili okrem SaS v tejto sále v parlamente každého, že to treba urobiť, a budeme mať ďalších 100-tisíc ľudí, ktorí môžu nastúpiť na miesta kvalifikované v pracovnom procese. Prečo to neurobíme takto, prečo musíme uľahčovať dovoz cudzincov?
Dámy a páni, každý cudzinec pracujúci na Slovensku, z toho vyplýva, že jeden slovenský občan nebude mať prácu. Prichádza ich približne tisíc mesačne za posledného pol roka, každý mesiac. A my to chceme uľahčiť? Veď to je proti zdravému rozumu.
Vládni poslanci tvrdia, že tento ich návrh je racionálny, pretože chcú obmedziť ten, to uľahčenie dovozu lacnej pracovnej sily iba na okresy, kde je nezamestnanosť 5 % a nižšia. Dámy a páni, ale veď to je polovica Slovenska podľa vašej štatistiky. Vy pre polovicu Slovenska chystáte to, čo sa dnes deje v okresoch Trnava, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Nitra a v ďalších okresoch. To sú tie okresy, kde je nezamestnanosť pod piatimi percentami a práve tam dochádza k nahradeniu slovenských zamestnancov a občanov Slovenskej republiky lacnejšími zamestnancami z krajín mimo EÚ. Veď práve tam je ten problém najväčší! A tam, kde je ten problém najväčší, tam im to ešte chceme uľahčiť. Však to je proti logike aj proti zdravému rozumu. Veď tam je ten problém najväčší!
A prečo je tam problém najväčší? Dámy a páni, vôbec nie je problém v tom, že by na Slovensku nebol dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, my jej máme dostatok. Akurát zamestnávateľom a veľkým zamestnávateľom a najmä tým, ktorí dostali podporu od štátu, sa nechce zvyšovať platy. To je ten problém. Práve preto, že sme v ekonomickom raste, tak človek si rozmyslí, či chce robiť za 650 euro v hrubom mesačne, dobre si to rozmyslí, najmä keď vidí, že v Česku, v Rakúsku, v Maďarsku dostane tú platovú ponuku lepšie. Veď sa nedivme tým ľuďom, že za takéto smiešne mzdy, častokrát podpriemerné v tých okresoch, kde je najnižšia nezamestnanosť, nechcú tí zamestnávatelia zdvihnúť platy, tak sa nedivme, že tí ľudia nechcú za takéto smiešne mzdy robiť. A že sa to dá robiť inak, že na to táto ekonomika má, o tom sa môžme presvedčiť všade naokolo, keď sa pozrieme. Ako je možné, že v Maďarsku minulý rok v priemysle stúpli platy o 12 %, na Slovensku iba o 6 percent? Kde asi robí táto vláda chybu? V čom to robí tá Orbánova vláda lepšie, keď v Maďarsku za minulý rok len v priemysle stúpli platy o 6 %; o 12 %, na Slovensku o 6 percent?
Ale nechajme bokom priemysel, pozrime si celú spoločnosť. Kde asi táto vláda robí chybu, keď na Slovensku sa za minulý rok zdvihli platy o 4,5 %, v Maďarsku o 14 percent? Niekde asi robíme chybu, poďme ju spoločne nájsť! My vám pomôžeme odstrániť to, ak je vôľa. Ale niekde asi tá chyba je. Ľudia na Slovensku by boli asi šťastnejší, keby tak ako v Maďarsku im stúpli platy o 14 % za rok, to by asi boli potešení. Ale u nás v štátnej správe koľko sa to vyjednalo, 4 percentá? No, je to veľký rozdiel, to je viac ako trojnásobok, o čo viac vzrástli platy v Maďarsku ako na Slovensku.
Dámy a páni, vládni poslanci nám hovoria, že to nevadí, oni mysleli na všetko, lebo oni chcú obmedziť počet cudzincov pracujúcich u jedného zamestnávateľa na 30 percent. Ale to nestačí, to nestačí a poviem vám prečo na praktickom príklade. Pretože väčšinou je to tak, že každá fabrika má, nazval by som to, technicko-administratívno-obslužný personál a manažment a potom má výrobu. Ale dnes už približne alebo sú to desiatky percent tých ľudí, ktorí robia v administratíve, robia manažérske funkcie, to sú, samozrejme, občania Slovenskej republiky, lebo tí sa nedajú ako Srbi každé tri mesiace vymieňať, to musia byť zapracovaní ľudia. Ale v tej výrobe už dnes máme väčšinu Srbov v mnohých fabrikách a keď ten limit bude iba 30 %, to nebude stačiť, oni si budú môcť ďalej dovoliť, tí zamestnávatelia, robiť to, že vytláčajú proste, FM Slovenská, Sereď, to je rukolapný príklad. Zamestnanci si dohodli pred pol rokom so zamestnávateľmi výrazné zvýšenie platov. Zamestnávateľ to podpísal a viete, čo začal robiť? Začal ich takto vyhadzovať zo zamestnania, najímať Srbov. Prečo? Lebo sa mu nechce zvyšovať platy. A my chceme v tomto tých zamestnávateľov, ktorí sa takto správajú, my ich v tom chceme podporovať, že im to chceme uľahčiť? Veď to je bláznovstvo podľa mňa, podľa logiky zdravého rozumu by sme všetci, ako sme tu, všetci spolu mali zabrániť tomu, aby sa mohli zamestnávať na Slovensku cudzinci ľahšie. My by sme to mali sťažiť, a výrazne sťažiť, a nie im to uľahčovať.
Dámy a páni, ešte jednu vec chcem povedať, keď dáme, predstavme si, 100 miliónov ako štátnu pomoc nejakej fabrike, bolo tu veľa fabrík, ktoré dostali veľa a veľa miliónov štátnej pomoci. Nemali by sme žiadať, aby 100 % zamestnancov tej fabriky boli občania Slovenskej republiky? Veď inak by sme sa správali ako úplne, povedal by som, nelogickí a veľmi hlúpi správcovia našej krajiny, keď zainvestujeme do niečoho peniaze, aby si tam súkromná firma mohla postaviť svoju fabriku.
V poriadku, keď to dá prácu našim ľuďom, nech si ju postaví. Ale my sa budeme dívať, že bude riešiť zamestnanosť Srbska, zamestnanosť Ukrajiny, Vietnamu a tak ďalej. Veď keď predsa do niečoho zainvestujeme, tak chceme, aby 100 % tých ľudí bolo zo Slovenska. A ja viem, že zamestnávatelia a veľkí zamestnávatelia plačú, že nemajú ľudí. Nech skúsia zdvihnúť mzdy. Zrazu tých ľudí bude dostatok. Mali si to rozmyslieť, keď brali tie peniaze zo štátu. Čo oni počítali, že tu Slováci budú ďalších 50 rokov robiť za 500 euro? Tak to sa potom prepočítali. Oni neprišli do Burkiny Faso. Veď my tu máme občanov, ktorí si uvedomujú, že majú aspoň nejaké sociálne práva, o ktorých vláda tak rada rozpráva.
Sme presvedčení, že maximum, čo môžme povoliť z hľadiska zamestnávania pracovníkov nie na trvalý pracovný pomer alebo cudzincov, alebo to je jedno, je, maximum je 20 percent. A nemá to byť len na zamestnávanie cudzincov, tá hranica má platiť aj na zamestnávanie cez rôzne legálne, ale aj pokútne pracovné agentúry. Pretože cez tie pracovné agentúry, častokrát nelegálne a pokútne, sú nútení pracovať aj Slováci. My potrebujeme ochrániť pred takýmito praktikami, pred takým novodobým otrokárstvom aj našich ľudí, aj slovenských občanov, ktorých častokrát tie firmy nevezmú do trvalého pracovného pomeru, ale povedia im, tam je taká agentúrka, v nej sa zamestnáš. A keď oni potom prídu a chcú od zamestnania, od zamestnávateľa potvrdenie nejaké, tak zamestnávateľ im ho nedá, lebo povie, choď si za svojou agentúrou. Takéto praktiky v 21. storočí, takéto polootrokárstvo, takýto kapitalizmus z polky 19. storočia tu chceme nielen trpieť, ale aj podporovať? Však sa na to pozrime z pohľadu záujmov tých našich ľudí.
Ja mám pocit, že tým veľkým zamestnávateľom pomáhame a v minulosti sme pomohli dosť. Tak sa skúsme teraz na to pozrieť z uhla pohľadu tých zamestnancov, našich ľudí. Veď tu máme tripartitu. Vláda by mala nastoľovať rovnováhu medzi tými veľkými zamestnávateľmi a medzi zamestnancami. No ale zamestnávatelia sú niekde tu a zamestnanci sú niekde tu, tak to snáď potrebujeme nejako vyvážiť. A v čom je najväčší problém dnes? Bohužiaľ, je to tak, v zamestnávaní cudzincov z krajín mimo EÚ.
Dámy a páni, môžme si vybrať teraz, v tomto čase, či chceme byť krajinou lacnej pracovnej sily dovážanej alebo domácej. Tým našim ľuďom je to jedno, pretože budú mať zlé platy a budú mať menej pracovných miest, ak sem dovolíme ten dovoz lacnej pracovnej sily zvonku. Alebo chceme byť, a my sme za to, aby sme boli krajinou dobre zaplatených kvalifikovaných ľudí. Ale o tom sa rozhoduje dnes. Dnes sa o tom rozhoduje. Ak dovolíme dovoz lacnej pracovnej sily zvonku, potom zamestnávatelia nebudú nútení zvyšovať platy ani Slovákom, ani Maďarom, ani Rusínom, ani Rómom na území Slovenskej republiky. Zvýšiť platy. Tlak na zvýšenie platov, to je jediná cesta, ako môžme vyriešiť tieto problémy, o ktorých sa bavíme. Všetky ostatné veci o uľahčovaní dovozu lacnej pracovnej sily, to je strategický podvod na slovenských zamestnancoch.
A ja vás veľmi prosím, aby sme žiadne uľahčovanie zamestnávania cudzincov na Slovensku nepovolili, lebo týmto ideme proti našim ľuďom. Aspoň my sa pod niečo takéto, to hovorím za klub SME RODINA, nikdy nepodpíšeme.