Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán predkladateľ tu spochybňujúc vyšetrovateľov spomenul nejakú časť z ich, z ich, z ich nahrávky a ja som si ako pri tých nahrávkach, ktoré boli robené u vyšetrovateľov najzávažnejšej korupčnej trestnej činnosti z Národnej kriminálnej agentúry, pripadal aj pri niektorých častiach vystúpenia pána poslanca Tarabu, a teda aby som to priblížil, tak zoberiem si jednu takú známu pasáž a vynechám z nej to vulgárne...
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán predkladateľ tu spochybňujúc vyšetrovateľov spomenul nejakú časť z ich, z ich, z ich nahrávky a ja som si ako pri tých nahrávkach, ktoré boli robené u vyšetrovateľov najzávažnejšej korupčnej trestnej činnosti z Národnej kriminálnej agentúry, pripadal aj pri niektorých častiach vystúpenia pána poslanca Tarabu, a teda aby som to priblížil, tak zoberiem si jednu takú známu pasáž a vynechám z nej to vulgárne slovo, ktoré tam zaznelo, lebo to nepatrí na pôdu parlamentu, a teda podľa tej nahrávky, neskreslenej, vyšetrovateľ Naky pán Čurilla povedal v rozhovore pánovi Kaľavskému: "Ja som ti, Jano, nepovedal, že ma máš hovoriť vagabundom vonku, aby učili svedkov vypovedať." A policajná inšpekcia prokuratúra to prepísali tak, že to nebola jedna veta, ale dve. "Lebo ja som ti ale nepovedal, že ma máš." Potom mali byť nejaké nezrozumiteľné slová. "Vonku, aby učili svedkov vypovedať."
Na základe tohto prepisu sa to interpretuje tak, že, že vyšetrovatelia Naky navádzajú svedkov na nejaké krivé výpovede, hoci, keď si vypočujete ten originál alebo prečítate prepis toho originálu, tak je zjavné, že je to úplne naopak. Takáto manipulácia stojí alebo opakovane takéto zmanipulované prepisy nahrávok stoja za celým vyšetrovaním, ktoré je vedené proti vyšetrovateľom Naky a ktoré je súčasťou tej snahy politikov, časti politikov, časti prokurátorov, časti polície zastaviť vyšetrovanie korupčných káuz z predchádzajúceho volebného obdobia.
No a niečo podobné sme tu mali v tej výmene, keď pán poslanec Taraba opakovane ako argument v prospech svojho návrhu hovoril a použil ospravedlnenie, ktoré som ako štátny tajomník ministerstva spravodlivosti urobil v mene Slovenskej republiky voči pánovi Haščákovi, kde bolo vedené trestné stíhanie, kde bolo vznesené obvinenie, kde bol istú časť toho trestného stíhania aj väzobne stíhaný, potom bolo, bolo zrušené väzobné stíhanie a bolo, a bolo zastavené voči nemu alebo zrušené obvinenie voči nemu a v takej situácii sa Slovenská republika ospravedlňuje štandardne, nie je to nič výnimočné, lebo ak sa zistí nejaká nezákonnosť, tak, tak je na mieste sa ospravedlniť a ak je dôvod na finančné odškodnenie, tak sa dá aj finančné odškodnenie.
A keď som to povedal, tak pán poslanec Taraba potom povedal, že no vidíte, čo to tu hovorí pán Dostál, že sa tu dejú nezákonnosti. Ako to, že sa dejú, dejú takéto nezákonnosti? Lebo však keď sa deje nezákonnosť pri vyšetrovaní, tak to môže znamenať buď len to, že tí vyšetrovatelia alebo prokurátori neovládajú zákon, alebo je im ten zákon ukradnutý, je im to, je im to jedno. Ale tak to predsa nie je. V skutočnosti tie oznámenia alebo teda tie, tie odškodnenia sa vyplácajú a k ospravedlneniu dochádza v situácii, keď pri preskúmavaní tých rozhodnutí sa dospeje k tomu, že áno, bol urobený nejaký, nejaký krok, ktorý povedzme že odvolací súd zruší alebo, alebo to skončí na Ústavnom súde, alebo, a to je tiež pomerne častý prípad, je väzba úplne zákonná.
Nikto nespochybní zákonnosť väzby, ale nepodarí sa preukázať nakoniec vinu podozrivého, čiže súd ho oslobodí a v tom prípade, áno, tá väzba sa stane nezákonnou, ale to neznamená, že tie dôvody väzby, väzby neexistovali, alebo že by niekto vtedy porušil zákon alebo vtedy, vtedy aj vyšetrovateľ, aj prokurátor, aj súdy, ktoré o tom rozhodovali, rozhodli o tom, že, že sú dané dôvody väzby, sú dané dôvody trestného stíhania a to je jednoducho fakt, že nie všetky trestné stíhania sú dovedené do právoplatného odsúdenia toho podozrivého. Veď na to, na to tu máme súdy, to nemôže byť tak, že v okamihu, keď sa začne vyšetrovanie, je jasné, ako to skončí, skončí na konci, veď to je nejaký proces, kde, kde postupne, postupne sa postupuje, je vznesené obvinenie, je podaná obžaloba a potom, potom rozhodne súd a samozrejmé, že nie vždy to dospeje do fázy obžaloby, nie vždy, aj keď bude podaná obžaloba, tak, tak je dotyčný podozrivý alebo obžalovaný odsúdený. Veď to je normálny proces. To neznamená, že, že takéto niečo sa nedeje aj v iných krajinách a keď sa to udeje, tak áno, samozrejme je daný dôvod na to, aby sa štát ospravedlnil, lebo sa nepodarilo preukázať vinu. A to dokonca vôbec ani nemusí znamenať, že ten, ten podozrivý je nevinný. Môže to znamenať iba to, že dôkazná situácia bola taká, že, že nebol, nebolo možné ho odsúdiť, lebo nebolo možné bez dôvodných pochybností konštatovať, že, že ten skutok spáchal.
Takže ja by som len bol rád, keby sme ostali pri nejakej korektnej argumentácii a nevyvodzovali z toho, že sa štát ospravedlňuje za, za nezákonnosti a vypláca odškodnenie, a to, že, to, že to automaticky, automaticky znamená, že je nejaký, nejaký systémový problém, lebo, lebo vo väčšine tých prípadov to znamená, že nakoniec sa nepodarilo, nepodarilo preukázať vinu, že súd nakoniec oslobodil obžalovaného, alebo že, že odvolací súd mal iný názor ako, ako prvostupňový a podobne. A rovnako to neznamená to, že nám hrozia nejaké milióny, aj keď teda pán Haščák sa dožadoval ospravedlnenia a pre prípad, že nebude dané ospravedlnenie, tak požadoval milióny a ministerstvo spravodlivosti sa mu neospravedlnilo z dôvodu, že by sa bálo tých miliónov a teda pod hrozbou, ale každému v tej istej procesnej situácii, aj keby nežiadal nič alebo keby žiadal stovky eur, alebo keby žiadal pár tisíc eur, tak by sa ospravedlnilo, keď sú na to dané dôvody, pretože keď orgány na to určené konštatujú, že stíhanie bolo nezákonné alebo obvinenie bolo nezákonné, alebo väzba bola nezákonná, tak je na mieste, aby sa štát ospravedlnil a vyplatil aj satisfakciu nejakú finančnú. Čiže nebolo to, že tam hrozili milióny.
Ministerstvo spravodlivosti bolo presvedčené, že by, že by pán Haščák tie milióny nevysúdil, lebo to bolo absolútne neprimerané, tie jeho požiadavky, ale tak to sa nedozvieme, lebo ten prípad pána Haščáka sa líšil od iných prípadov práve v tom, že, že on nedožadoval sa finančného odškodnenia, na rozdiel od väčšiny iných. Tá väčšina ostatných sa, sa dožadovala najmä finančného odškodnenia a to ospravedlnenie bolo len tak mimochodom. Pánovi Haščákovi záležalo na tom ospravedlnení a pre prípad, že sa štát ospravedlní, tak povedal, že si nebude uplatňovať to finančné, finančné odškodnenie. A keď sa pán Taraba dožaduje zoznamu, tak môže si podať žiadosť podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ale predpokladám, že túto informáciu nedostane, lebo tá sa týka iba tých obvinených obžalovaných, ktorí si ospravedlnenie alebo, alebo majetkovú či nemajetkovú ujmu vyžadovali, čiže to nebude, nebude verejne prístupná informácia a verejnosť sa o nej dozvie, môže sa o nej dozvedieť z nejakých štatistických čísel, ktoré poskytne ministerstvo, ale o konkrétnych prípadoch sa dozvie iba, keď ten dotyčný s tým vyjde, tak ako to bolo v prípade pána, pána Haščáka.
Čiže to, že sa štát ospravedlnil pánovi Haščákovi, nie je argument v prospech toho, aby generálny prokurátor ešte širšie mohol zneužívať § 363, lebo § 363 pôvodne vôbec nebol určený na to, aby sa nimi rušili rozhodnutia o vznesení obvinenia alebo o začatí trestného stíhania, tak ako bol napísaný v roku 2005, tak to vôbec neumožňoval. Práve naopak, bol napísaný a daný do Trestného poriadku práve preto, aby generálny prokurátor mal opravný prostriedok pre situácie, keď nezákonným spôsobom dôjde k zastaveniu alebo podmienečnému zastaveniu trestného stíhania a mohol nariadiť, aby sa v ňom pokračovalo.
To, čo sa s ním deje teraz, je úplné popretie jeho zmyslu a vy to chcete dotiahnuť ešte ďalej.
Skryt prepis