Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda.
Málokedy súhlasím s Robertom Ficom, ale včera som musel urobiť výnimku. V čase keď hovoril o tom, že prečo by Richard Sulík nemal byť ďalej ministrom hospodárstva, tak sa minimálne v troch-štyroch veciach trafil do čierneho. A potom všetci ostatní ste tak triafali vedľa, pretože ste nevedeli relevantne zareagovať na všetky tie klamstvá, ktoré tu povedal pán minister hospodárstva, pokiaľ išlo o jeho obranu voči pravdivým obvineniam a voči skutkovému tvrdeniu, ktoré je postavené na faktoch, že fatálne zlyhal ako minister hospodárstva. A cenu za jeho fatálne zlyhanie zaplatíme my všetci. A zaplatia to aj občania na benzínových staniciach každý boží deň keď budú tankovať, a na tom nezmenil absolútne nič. Nezmenila na tom ani jeho tlačová konferencia nič, nezmenila na tom nič ani jeho reč tu za týmto pultom. A ja vám teraz všetky tieto jeho klamstvá vyvrátim do jedného.
Ja som veľmi nerád, že do tejto istej pasce sa chytil aj pán premiér Heger, pretože toto je maslo na hlave Richarda Sulíka a nie jeho. Richard Sulík celý čas tvrdí, že zákaz dovo..., respektíve ten, to embargo sa netýka výrobkov z ropy. Dámy a páni, to je tak hlúpy argument, že si to ani nedokážem inak vysvetliť len to, že pán minister Sulík sa musel pomiatnuť, keď povedal ten tento argument ako obranu na to, že akú super výnimku vylobovali. Pretože vy si viete predstaviť rafinériu, ktorá bude dovážať ropu a bude z nej vyrábať len síru alebo polypropylén? A čo urobí s tým zvyškom? Bude ho vylievať do Dunaja alebo do kanála, alebo čo s tým bude robiť, keď nebude môcť vyrábať to, na čo je tá ropa primárne určená, a to je benzín a nafta.
Minister hospodárstva hovorí, že máme rovnakú výnimku ako majú Maďari. No, samozrejme, že máme, avšak ten kardinálny rozdiel medzi týmito dvoma krajinami je ten, že kým Maďarsko si celú túto produkciu, ktorú ropovodom Družba dovezie do Maďarska, to aj spracuje a dodá na maďarský trh. A vy to môžete dennodenne vidieť na maďarských benzínových staniciach, keď tankujú za euro tridsať. A my budeme pomaly tankovať za 2,30. Pretože pán minister Sulík len pokrčil plecami vtedy, keď v sobotu o 23. hodine prišiel mail z veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Európskej únii, kde mu hovorili, že je tu nový sankčný balík alebo nová verzia toho sankčného balíka a my navrhujeme tam dať aspoň osem mesiacov. Už na druhý deň o dvanástej ministerstvo hospodárstva prostredníctvom generálneho riaditeľa pána Petroviča odpovedalo, že áno, my s tým súhlasíme. Súhlasili s tým bez toho, aby sa opýtali Slovnaftu, či vám, dámy a páni v Slovnafte, tých osem mesiacov stačí na to, aby ste sa pripravili na transformáciu vašej technológie, či vám to stačí na to, aby ste mohli na ten trh dodávať a či vás to nepoloží na kolená. Slovnaft sa to dozvedel presne takisto ako my všetci z médií.
Avšak Richard Sulík už vedel, že je problém, preto začal vyvolávať premiérovi Hegerovi, ktorý s tým už, žiaľ, nemohol nič robiť. Pretože úplne prvý krok, ktorý sa urobil k tej, k tomuto fatálnemu zlyhaniu, to urobil minister Korčok s celým svojim tímom, keď sa úplne servilne vzdal práva veta už pri prvých rokovaniach, keď sa o šiestom sankčnom balíku vôbec začalo rozprávať. Tým pádom dostal Slovensko do kúta. Slovenská republika stratila akúkoľvek možnosť sa brániť pretože on, servilný Ivan Korčok, sa vzdal práva veta. A potom sme tu všetci počúvali o tom, že tri roky bude stačiť. Áno, tie by stačili, a to potvrdil aj majiteľ MOL-u pán Hernádi, ktorý povedal, že, áno, potrebujeme od dvoch do štyroch rokov na to, aby sme túto technológiu vedeli prestaviť a potrebujeme na to zhruba tristo – štyristo miliónov euro.
Ja sa teraz nejdem baviť o tom, že kto to zaplatí a z čoho, toto nie je moja parketa. Mňa zaujíma najmä to, aby občania Slovenskej republiky neboli poškodení, avšak poškodení sú a sú dosť výrazne. A ten rozdiel medzi tým, čo vyloboval pán premiér Orbán, a to, čo urobil Richard Sulík, je v tom, že ak by maďarská rafinéria bola tá, ktorá dve tretiny svojej produkcie vyváža, tak ja vám garantujem, že to veto by platilo na betón a nikto by žiadne sankcie vo vzťahu k rope nezavádzal. Čiže toto je zo strany pána Richarda Sulíka zavádzanie.
Zavádzaním je aj to, alebo tá chvála, že my si môžeme dovážať ropu do aleluja dokedy chceme. No je to hlúposť, pretože my si ju síce môžeme doviesť, ale nikto nepovedal to „b" a čo s ňou potom. Pretože osem mesiacov Slovnaft vyváža svoju produkciu tak, ako ju vyvážal doteraz. Toto nikto nespochybňuje. A keby si Česi nevylobovali desaťmesačnú, pardon, desať mes..., áno, desaťmesačnú výnimku na dovoz produktov z ropy zo Slovenska, to je 20 % produkcie Slovnaftu, tak Slovnaft po ôsmich mesiacoch zatvorí svoje brány. Pretože nie je vo fyzických silách pretransformovať tú technológiu. Toto treba naprojektovať, treba vybaviť všetky povolenia, treba to obstarať a treba to tam namontovať. To sa jednoducho nedá. To je hlúposť. A ktokoľvek hovorí, že sa to dá, je to jedna hlúposť, ktorá nemá absolútne nič spoločné s realitou. Potvrdzujú to aj majitelia Slovnaftu, potvrdzuje to aj generálny riaditeľ Slovnaftu a potvrdzujú to všetci, ktorí s tým majú dočinenia.
Richard Sulík sa bránil aj tvrdením, že Slovnaftu po tých osemnástich mesiacoch bude stačiť dodávať na slovenský trh, pretože to bude pod, alebo je nad jeho technologickým minimom. Avšak už nehovorí to, že na slovenský trh Slovnaft momentálne dodáva 31 % benzínov a 40 % nafty. Zvyšok trhu obhospodarujú napríklad spoločnosti Shell, OMV, drobní prevádzkovatelia čerpacích staníc, ktorí si nenakupujú u Slovnaftu. Čiže Richard Sulík ak hovorí to, aby Slovnaft dodával na celý slovenský trh, aby Slovnaft zlikvidoval a vytlačil všetku konkurenciu zo Slovenska, to znamená, že tu skončí Shell, skončí tu OMV, skončí tu Jurki a Slovnaft tu bude mať akože hegemónne postavenie. Avšak zabudol na jednu vec a to je chyba lávky, kde je tu Protimonopolný úrad. Pretože zničiť konkurenciu sa dá jedine nejakým cenovým dampingom a keďže je monopolným výrobcom týchto látok, týchto ropných produktov, tak je jasné, že Protimonopolný úrad by mu to aj tak v živote nedovolil.
Ale poviem vám aj čísla, pretože Richard Sulík sa tu oháňal s číslami. Slovnaft vyrába od 2,9 do 3 miliónov ton pohonných látok ročne. To sú čísla od roku 2018 do roku 2021. A slovenský trh absorbuje celý dokopy 2,6 miliónov ton ročne. Aj toto číslo je ešte stále pod technologickým minimom. Takže ďalší argument Richarda Sulíka je úplne spochybnený.
A pôjdem ďalej, pretože táto diskusia si podľa môjho názoru zaslúži pomenovať niektoré veci pravdivo. Argumentom je aj to, že vraj nebudeme dovážať krvavú ropu z Ruska, pretože tým financujeme vojnu. A budeme dovážať krvavú ropu zo Saudskej Arábie, pretože Saudská Arábia tiež vedie vojnu v Jemene, tiež je to vyhladzovacia vojna, kde zomierajú tisícky nevinných ľudí, a keď som sa niekde dočítal bolo to aj okolo 100-tisíc mŕtvych detí v Jemene, toto však nikomu nevadí, pretože toto je ďaleko. Toto už krvavá ropa nie je. Ivan Korčok sa fotí v Saudskej Arábii tak, ako keby tam bol pečený, varený. A nehovoriac už teraz o cenách, pretože my všetci vieme, že ropa Ural stojí zhruba niekde medzi 70 a 80 eurami, tá cena sa mení denne. A ropa severomorská Brent alebo WTI, alebo tie ostatné ľahké ropy sú drahšie o 40 euro na barel, plus je tu dodávka tankermi. A toto je tiež jedna vynikajúca téma pre vás všetkých liberálov, ktorí si sledujete svoje uhlíkové stopy pomaly ešte aj z vašich vetrov, a teraz vám nevadí, že tie tankery spôsobujú také znečisťovanie životného prostredia, aké tu ešte nikto nevidel. Ale toto už uhlíková stopa nie je. Vy tu idete pomaly naftové motory zakazovať v Európskej únii, ale tankery z Ameriky a zo Saudskej Arábie sú plne fajn. A tá krvavá ropa v nich je takisto fajn. Takže toto sú ďalšie, to je ďalší argument, ktorý vám absolútne, ale že absolútne nesedí.
My sme sa mohli úplne s kľudným svedomím ako Slovenská republika zachovať voči našim občanom, voči našim ťažko skúšaným občanom úplne galantne, rovnako ako to urobila napríklad včera maďarská vláda, ktorá zafixovala ceny potravín do októbra 2022. Takisto zafixovala ceny benzínov a nafty na 480 forintov za liter tiež do, do októbra 2022. A, samozrejme, predĺžila moratórium na splátky úverov do konca roka 2022. My sme z toho neurobili nič, pretože my sme pápežskejší ako pápež, my sa chceme niekde vtierať a nám je prednejšie potľapkanie po pleci od Ursuli von der Leyen, ako záujem vlastného občana. Toto spôsobil Richard Sulík tým, že takto spôsobil, takto pripravil pozície Slovenskej republiky ako ich, ako ich pripravil.
A teraz chcem Richarda Sulíka usvedčiť z ďalšieho klamstva, pretože on tu verejne mával s listom od MOL-u, mával s ním aj na svojej tlačovej konferencii a mával tu s ním aj v tomto pléne. A tvrdí, že Slovnaft je úplne v poriadku, že on dokáže, dokáže vyrábať tie ropné zmesi aj z iných druhov rôp a že jemu to potvrdil v tom liste z marca. A ja vám teraz všetkým prečítam, čo v tom liste stojí. Pretože Richard Sulík z toho listu nezacitoval ani jedno slovo.
Vážený pán Richard Sulík, v súvislosti s potencionálnym zásobovaním ropou našej bratislavskej rafinérie Slovnaft zo smeru od stredozemného mora chceli by sme vám poskytnúť podrobný prehľad o aktuálnej situácii. Logistický systém začína v Chorvátsku v prístave Omišalj na ostrove Krk, ktorý je priamo napojený na rafinérie Százhalombatta – Bratislava ropovodom Adria. Za posledných 10 rokov vynaložila skupina MOL značné úsilie na zvýšenie bezpečnosti dodávok vlastných kontinentálnych rafinérií a tým aj domácich trhov v Maďarsku a na Slovensku. Investíciou 170 miliónov USD sme transformovali našu prevádzku tak, aby sme mohli flexibilne narábať s ropou, s ropou z ropovodov Družba i Adria. Vrátane kompletnej rekonštrukcie úseku Százhalombatta – Šahy na ropovode a navýšenie skladovacích priestorov aj v Bratislave. V súčasnosti sú dodávky ropy do kontinentálnych rafinérií MOL pokryté z oboch smerov. Väčšina ropy pochádza z ruských zdrojov. Ak by však došlo k odpojeniu nášho zásobovania z ruského smeru, boli by sme schopní do rafinérie Százhalombatta – Bratislava zo smeru Stredozemného mora dodávať 70 až 90 % celkových potrieb v závislosti od potenciálnych problémov problematických miest, takzvaných botónek plynovodu či prečerpávania na Chorvátskej strane, či možných zlyhaní manipulácie s dodávkami, to znamená 9,2 až 11,8 miliónov ton ropy dodaných za rok. Dávame do kontextu Slovnaftu a Slovenska. Ročne je spotreba približne 4,1 až 4,4 milióny ton ropy na chod bratislavskej rafinérie tak, že bude plne pokrytý slovenský domáci trh s pohonnými hmotami vrátene príležitosti pre export, čo sa považuje za prvoradý cieľ Slovnaftu. To znamená využitie okolo 70 % maximálnej výrobnej kapacity. Avšak tu je veľmi dôležité poznamenať, že toto si vyžaduje veľmi rozsiahlu operáciu, ktorá nebola nikdy predtým otestovaná pri takých veľkých objemoch prepravovanej ropy. Skupina MOL by tak úspešne prešla na dodávky ropy po mori, čo znamená, že každé tri-štyri dni by do terminálu Omišalj dorazil ropný tanker šesťstotisíc až milión barelov. Aj keď je táto frekvencia uskutočniteľná a za normálnych okolností je na trhu dosť ropy aj pre takýto veľký objem, v dôsledku dlhších trás, zvýšenia nákladov na zásobovanie logistických komplikácií možno očakávať zvýšenie nákladov o 5 až 10 USD za barel. Navyše vzhľadom na geografickú vzdialenosť po mori táto úroveň zvýšení dodávok môže nabehnúť na uvedené maximálne objemy až po 5 až 10 týždňoch od spustenia.
Toto je list MOL-u, v ktorom nič nehovorí o tom, že sa dokážu automaticky a okamžite a bez akýchkoľvek problémov pretransformovať na ľahkú ropu z iných zdrojov ako je ruská. Toto sa myslelo na to, že by sa dovážala ruská ropa tankermi.
Čiže Richard Sulík klamal aj v tomto. Richard Sulík nemá absolútne žiadne argumenty na svoju obranu. Pretože ak by ich mal, tak neukazuje súkromné správy s premiérom tejto krajiny a nevyviňuje sa ako obyčajné decko, ktoré rozbije výklad a potom ukazuje na kamaráta, že to urobil on. A toto robí Richard Sulík.
A povedzte mi, akým spôsobom si dokáže brániť svoje ekonomické záujmy taký Cyprus alebo Grécko, ktoré zarába ťažké milióny eur na tom, že prepravujú svojimi vlastnými tankermi ruskú ropu do Indie. Toto, túto výnimku si oni vylobovali. A my sme si vylobovali čo? To, že nás budú ľudia opľúvať na každom jednom kroku. To, že si budú odpľúvať na zem pri každom jednom natankovaní svojho auta len preto, pretože my chceme byť pápežskejší ako pápež.
Ďakujem pekne.