Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.6.2022 o 12:55 hod.

PhDr. PhD.

György Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2022 16:40 - 16:55 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Začnem od konca. Pán poslanec Lehotský, vy ste veľmi nevzdelaný človek, nechcem povedať, že hlúpy, lebo sa to nehodí. Tá vaša dojemná starostlivosť o Maďarsko je skutočne nádherná. Skôr by ste sa mali zamerať na to, aby ste pomohli ministrovi Gröhlingovi s tým, aby sme mohli konečne zvýšiť platy. Povedzte mi jeden jediný dôvod, prečo nie je možné zvýšiť daň z liehu, ktorá sa nezvýšila už od roku 2011. Prečo nie je možné zdaniť viac hazard, keď vieme, že aké obrovské desiatky a stovky miliónov euro tento hazard generuje, teraz myslím na zisk. Povedzte mi, prečo nie je možné zdaniť monopoly a oligopoly vyššou daňou, aby sa z tých neprimeraných ziskov podelili napríklad s učiteľmi. Prečo nie je možné, a to teraz hovorím proti celej vláde, pretože tu vidím, že je konsenzus v tom, prečo nemôžme zdaniť mimoriadnou daňou banky tak, aby sme tie peniaze vedeli použiť v rozpočte. Veď banky generujú obrovské zisky.
A tento problém by bol vyriešený. Bolo by aj na krúžkovné, aj na daňový bonus, aj na prídavky, aj na platy učiteľov, ale vy to blokujete. A ja tomu nerozumiem že prečo. Lebo keby sme išli zdaňovať prácu, tak to s vami súhlasím, že ste proti tomu, lebo proti tomu som aj ja. Ale prečo je problém, aby sa tieto strašne bohaté firmy a títo bohatí ľudia podelili s časťou svojho zisku s učiteľmi alebo s bežnými ľuďmi? Prečo ich takto obhajujete? Čo je dôvodom toho? Lebo ja som to nepochopil doteraz. To, že ste kúpený, to si nemyslím. Tak v tom musí byť asi ideológia. A táto ideológia kríva. Áno, liberálny štát, liberalizmus v takýchto krízových situáciách zlyháva, pretože ľudia sa nedokážu všetci postarať sami o seba. A vtedy im musí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

21.6.2022 16:25 - 16:40 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Rozhodol som sa, že znovu požiadam o slovo, pretože dve minúty by mi asi na odpovede na všetky faktické poznámky nestačili.
Vy máte, dámy a páni z opozície, z SaS, obsesiu z Matoviča. Čokoľvek, čo prinesie do tohto pléna, považujete automaticky za zlé. A toto preukazujete denno-denne. On tu vlastne ani nie je a ho tu spomínate, ako keby tu bol s nami prítomný a keby on sám tu teraz predkladal ten zákon a keby sa bavil s vami. On tu dnes nie je a vy ho spomínate v každej jednej faktickej poznámke, vo všetkom, že on môže za všetko. On je ten, ktorý tu rozvrátil spoločnosť, rozvrátil verejné financie, čo vy viete, že to nie je pravda. Pretože ten celý tento balík je vyfinancovaný v budúcom rozpočte. Dokonca je vyfinancovaná aj konsolidácia vo výške 1 mld. eur. A toto sa potvrdilo, už dokonca aj v rozhovore pre jeden denník to povedal aj pán štátny tajomník. Čiže toto, tieto veci tam sú. A to, čo chceme my urobiť navyše pre učiteľov, ktorí si, áno, zaslúžia vyššie platy, pretože ak je niekto v tejto republike, kto si zaslúži vyššie platy, to sú sestričky a učitelia, ktorých pridaná hodnota tejto spoločnosti ďaleko nezodpovedá výške ich príjmov, áno. A my to chceme vyfinancovať z výberu od tých, ktorí na ľudskom nešťastí, na kríze, na zdražovaní zarábajú desiatky a stovky miliónov euro. A vy ste ich obhajcovia. Takisto ako ste pri tomto rodinnom balíku obhajcovia tých, ktorí sa vedia spojiť. Tí, ktorí vedia svoj záujem prezentovať spoločne, napríklad združenia SK8, ZMOS alebo únia miest.
Rodiny s deťmi sa takto spojiť nevedia. Preto ich musíme obhajovať my aj proti vašej vôli, aj keď sa vám to nepáči. A budeme to robiť a budeme to robiť stále, kým tu budeme. A budem to robiť aj napriek vašej vôli.
Vy ste, pán kolega Kazda, trošku vytrhli z kontextu to, čo som povedal. Ja som povedal, že áno, teraz sme sa rozhodli pomôcť týmto, týmto rodinám. A neskôr prídu na rad aj ďalší. A ak konečne budete súhlasiť s tým, aby sme zdanili hazard, aby sme zdanili lieh, aby sme zdanili bohaté firmy, tak vieme učiteľom zvýšiť platy okamžite. A opakujem to druhýkrát, oboma rukami by som im dal, pretože to chcem, pretože si to zaslúžia. Ale ruka v ruka s tým musí ísť, musí ísť aj príjem do štátneho rozpočtu. A ten príjem leží, tak ako to povedal Igor Matovič, na zemi. Poďme sa, zohnime sa po tie peniaze, zoberme ich od tých, ktorí ich majú a ktorí ich majú napríklad aj z ľudského nešťastia.
Pán kolega Kanuščák, vy hovoríte o tom, že či viem, ako reagujú ľudia. Ja viem celkom presne, ako reagujú. Sú nešťastní z vás. Sú z vás absolútne nešťastní, že blokujete takúto výraznú pomoc pre rodiny, pre tých, ktorí si to zaslúžia. Pretože rodiny nie sú len tie bratislavské z tejto vašej bublinky, to sú aj rodiny z Gemera, z Oravy, z Medzibodrožia, z okresu Vranov nad Topľou, to sú chudobní ľudia, ktorých, pre ktorých je aj 10 euro veľký peniaz. A vy im ho nechcete dať, pretože vy ho radšej dáte liehovarníkovi alebo prevádzkovateľovi kasína. Toto si o vás myslia.
Áno, vy sa môžte stretávať so starostami. Čo vám povedia, keď sa im trošku ukráti rozpočet alebo dostanú trošku menej peňazí, než mali vôbec naplánované? Jasné, že sa proti tomu budú búriť, vždy sa búrili. Ale rádovo to nie je o toľko menej, než čo reálne dostanú. To nie je až tak strašne veľa peňazí, hoci im to bude chýbať. Ja netvrdím, že nie. Ale my všetci dobre vieme, že keď chce aj samospráva, tak aj tento problém zvládne, pretože mali o 108 % zvýšené výdavky za posledných osem rokov.
Vy sa tu obhajujete aj tým, a ukazujete na nás všetkých prstom, že sme fašisti, že sme extrémisti a neviem čo všetko, aké ekvivalenty tu nám, prirovnávate k nám. A ja sa chcem opýtať, čo robil váš predseda strany Richard Sulík v Maďarsku, keď sa skrýval s Marianom Kotlebom a tajne rokovali. No o čom rokovali oni, toto nebola spolupráca? Povedzte mi, prosím vás, čo robila pani poslankyňa Cigániková v kancelárii poslancov hnutia OĽANO, OĽANO, hnutia Ľudová strana Naše Slovensko, Kotlebovci, keď dohadovali spoločný postup pri zarezaní zákona, pri zarezaní zákona Anny Záborskej. A tento postup dohodli, že spoločne, vy ste mali spoločný postup, ste vyťahovali karty. Čiže toto už nebola spolupráca s fašistami, však? Čiže vy vidíte triesku v cudzom oku a brvno vo vašom vlastnom oku nie.
Takže toľko k tomu a dúfam, že už viac nebudem musieť vystupovať. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 15:40 - 15:55 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, ďakujem pekne za slovo. Obvykle nemám problém hovoriť a hovoriť o čomkoľvek, ale ja nenachádzam slov. Ten váš boj proti tradičnej rodine sa, nedá sa, nedá sa nazvať ani nijak inak než tak, ako sme to už nazvali aj predtým, vy by ste bojovali proti akejkoľvek pomoci, keby sme ju chceli dať práve tejto skupine obyvateľstva.
Pán predseda finančného výboru hovoril o tom, že pomoc má byť zmysluplná. Tak ja sa pýtam, ešte aká má byť zmysluplnejšia pomoc, ak ju chceme poskytnúť rodine, kde je otcom muž, matkou je žena a deti sú deťmi. Ak ju chceme poskytnúť rodinám, ktoré boli za roky vlád SMER-u absolútne na periférii záujmu. Rodinám, ktorým sa zvyšovali rodinné prídavky a daňový bonus o centy. Tým rodinám, ktoré sú postihnuté všetkými možnými krízami od koronakrízy až po súčasnú infláciu a zdražovanie. A ak by ostal akýkoľvek segment ľudí, ktorým pomôcť nedokážeme v rámci tejto pomoci, tak by ste to kritizovali. My sa teraz bavíme o, myslím, o 700-tisíc rodinách s milión 200-tisíc deťmi, ktorým sa pomôže a ktorým sa pomôže radikálne a ktorým viete, že tá pomoc je krytá v rozpočte, pretože pán štátny tajomník Klimek to veľmi jasne vysvetlil, odkiaľ na to štát zoberie peniaze.
A pokiaľ ide o tie ďalšie roky, o ktoré sa tak strašne obávate a hovoríte tu o rozpočtovej zodpovednosti, tak si spomeňte, prosím vás, na to, že prečo ste nekričali, keď sa tu za vlád SMER-u a SMER-u spoločne s MOST-om a s inými stranami rozhadzovali milióny a stovky miliónov eur kade-tade. Veď tie peniaze kľudne mohli ísť rodinám. Teraz sa nerozhadzujú, tak ich, tie peniaze, rodinám ideme dať. A pre vás to znamená znovu problém. Toľko k zmysluplnosti.
Povedzte mi, prosím vás, pán predseda Viskupič spomínal, že to je nerozumná výška. Čo je rozumná výška jednej pomoci? Ako viete vy určiť to, koľko peňazí tá rodina ešte potrebuje a koľko už nepotrebuje? Prečo vám tak strašne vadí, že tento balík pomoci môže byť aj nástroj, nehovorím, že bude, ale môže byť aj nástrojom na to, aby sa tie manželstvá uzatvárali, aby sa deti rodili? Prečo je toto pre vás problém? Prečo je problém pre vás to, ak pomôžeme rodinám, ktoré si nemôžu dovoliť, aby ich deti chodili na krúžky, aby tam chodili?
Prečo je pre vás problém to, ak si centrá voľného času, základné umelecké školy alebo športové kluby alebo učitelia, ktorí si na to zoberú živnosť, mohli privyrobiť a do ekonomiky, teda do týchto inštitúcií sa naleje 400 miliónov eur ročne? Prečo je toto pre vás problém?
Samozrejme, my sa tu môžme teraz baviť do rána, že kde tých 400 miliónov môžme použiť. Môžme ich dať na platy učiteľom. Samozrejme. Môžme ich dať na platy sestričkám. Môžme ich dať na plátanie dier na cesty. Môžme ich dať kdekoľvek. No my sme sa rozhodli, že ich dáme rodinám s deťmi. A zrazu nastal obrovský problém.
Pán predseda hovoril o tom, že Igor Matovič vidí len konflikt a cíti sa dobre len v konflikte. Ja by som bol tiež v takomto istom konflikte, ak chcem pomôcť tým, ktorým sa pomáhať má a ktorým sa pomáhať musí, a niekto by mi to na základe pseudodôvodov blokoval, respektíve sa snažil za akúkoľvek cenu takýto návrh potopiť. A tu by som, samozrejme, do tohto balíka ľudí zahrnul aj pani prezidentku, pretože tie jej dôvody, na základe ktorých vrátila zákon späť parlamentu, môžme, samozrejme, polemizovať, ale rovno sa môžme aj opýtať pani prezidentky, že prečo takto vehementne a prečo takto nebazírovala na dodržiavaní čistoty legislatívneho procesu napríklad v prípade prvého kilečka zo strany pána ministra Sulíka, ktoré tiež prehnal týmto parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní a tiež sú tam ustanovenia, ktoré začnú platiť až 1. 1. 2023.
To prvé kilečko, ktoré je ináč potrebné a sme ho podporili, s tým nie je žiaden problém, odbúrava byrokratickú záťaž v jednotlivých odvetviach v hospodárstve alebo v podnikaní. Povedzte mi, ako toto spĺňalo náležitosti skráteného legislatívneho konania. Alebo ako, akým spôsobom spĺňalo náležitosti čistého legislatívneho konania alebo spĺňal spôsob prijatia súdnej mapy, ktorá sa schválila prílepkom, ktorý sme si všetci tu dávali pomaly tetovať na čelo, že to robiť nebudeme. Pretože pani ministerka Kolíková je priateľkou pani prezidentky, tak toto, samozrejme, prezidentka neriešila. A zároveň prezidentka neriešila ani to, že sme skrátili, schválili v skrátenom legislatívnom konaní novelu Ústavy Slovenskej republiky len preto, že to predkladala pani ministerka Kolíková.
Čiže toľko k zneužívaniu skráteného legislatívneho konania, ktoré v tomto prípade považujem za absolútne náležité. A som presvedčený, že ak Ústavný súd bude pokračovať v tejto rozhodovacej praxi, ktorú, ktorej trend nastavil, tak toto v žiadnom prípade zrušiť alebo pozastaviť účinnosť tohto zákona nemôže.
Pán predseda Viskupič hovoril o hodnotách. Nehnevajte sa, prosím vás, na mňa, liberálni poslanci, ja si osobne myslím, že vy máte len jednu jedinú hodnotu a to je tá, že žiadne hodnoty nemáte. Hodnoty sú tie, ktoré sú overené časom, ktoré sú overené stáročiami a jednou takouto hodnotou je aj rodina. Tá rodina, taká rodina, ktorú my chceme podporovať. Vy nie. Vy ste zameraní a vidíte celú spoločnosť cez čísla, cez ekonomiku, cez excelovské tabuľky, jednoducho vám vypadlo to, že tieto rodiny si podporu nezaslúžia, poďme ju dávať možno niekde inde. Toto je váš najväčší filozofický problém s týmto zákonom a nie všetky tieto reči okolo toho, ten balast a tie pseudodôvody, ktoré tu, ktoré tu hovoríte celý čas.
Chcem sa dotknúť aj tzv. nadpríjmov, ktoré tak často spomínate v rozpravách a televíznych diskusiách a v rozhovoroch, ktoré jednoducho nie sú, pretože vy viete, že ruka v ruke s nadpríjmami idú aj nadvýdavky, ktoré sú momentálne na úrovni 1,6 miliardy euro. Ten presný popis toho, kam idú, bol zverejnený už viackrát, ja sa tu nebudem o tom teraz obšírnejšie vyjadrovať, ale máte presne položky určené. A dokonca išli nad, tie peniaze išli aj vašim ministerstvám, celkom správne, napríklad na riešenie kompenzácií, tie zvýšenia cien energií, do škôl a tak ďalej, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Čiže toto je váš komunikačný faul, keď hovoríte o tom, že toto všetko sa dá pokryť z nadvýdavkov, respektíve z nadpríjmov štátneho rozpočtu, pretože nadvýdavky do úvahy vôbec neberiete. A takým istým komunikačným faulom je aj to, že Boris Kollár bude tu brať nejakých 30-tisíc euro rodinných prídavkov ročne, pretože Boris Kollár s týmito deťmi v domácnosti nežije. A vy veľmi dobre viete, že v tom zákone je uvedené, že nárok na to má len ten, kto žije v jednej domácnosti, čiže v spoločnej domácnosti. Takže toto by ste si už skutočne pri kritike tohto zákona mohli odpustiť.
No a poslednú poznámku, ktorú som si napísal, bolo to vaše slávne riešenie zvyšovania životného minima. Bolo to presne to isté, ja som mal pocit déja vu z prvej vlny alebo z druhej vlny koronakrízy, kedy ste ako strana bombardovali akékoľvek opatrenie, ktoré chcela vláda zaviesť a všetky ste považovali za zlé, až ste napokon z jedného dňa na druhý prišli s vlastným riešením. Toto isté sa stalo aj teraz, pretože vy ste štyri mesiace rokovali s koaličnými partnermi, ktorí chceli túto pomoc rodinám poskytnúť, vy ste vedeli o tom, aké sú návrhy, a blokovali ste všetky. Až sa všetky tri strany, alebo tí zvyšní traja koaliční partneri rozhodli, že tento balík pomoci predstavia bez vás. Potom, keď ste začali vidieť, že tá kritika sa otáča na vás, tak ste zrazu zo dňa na deň prišli s riešením zvýšenia životného minima. Takisto nekrytého, ktorý by stál 900 miliónov euro. Vy ste chytali zajaca za chvost. Vy ste skúšali nasadnúť na vlak, ktorý už odišiel, toto tiež považujem také, za také mierne farizejské, pretože ste skúšali nájsť nejaké riešenie, ktoré by zakrylo vaše zlyhanie na tých 16 stretnutiach, ktoré tu hovorila pani kolegyňa Drábiková a o ktorom informovali aj ďalší kolegovia.
Nechcem vás zarmútiť, kolegovia, ale som presvedčený, že napriek vašim výzvam, žiadostiam, napriek vášmu boju proti rodinám nakoniec tieto rodiny tento boj vyhrajú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, predkladám vám informáciu o prerokovaní zákona z 24. mája 2022 o financovaní voľného času dieťaťa, vráteného prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou, vo výboroch Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon z 24. mája 2022 na opätovné prerokovanie Národnou radou.
Na základe toho predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1115 z 9. júna 2022 pridelil zákon týmto výborom Národnej rady: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre financie a rozpočet. Ako gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie.
Výbory Národnej rady prerokovali uvedený zákon v lehote určenej predsedom Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí v časti I a II uviedla dôvody na vrátenie zákona a v časti III navrhla, aby Národná rada po opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenami uvedenými v časti III tejto informácie.
Výbory Národnej rady prerokovali predmetný vrátený návrh zákona a k návrhu prezidentky zaujali tieto stanoviská:
Ústavnoprávny výbor prerokoval vrátený zákon. Výbor neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet prerokoval vrátený návrh zákona. Výbor však neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Návrh spoločnej správy vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval výbor pre financie a rozpočet na 96. schôdzi 14. júna 2022. Stanovisko gestorského výboru nebolo schválené, keďže návrh stanoviska nezískal súhlas potrebnej väčšiny.
Predseda výboru ma určil za spoločného spravodajcu.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

17.6.2022 13:25 - 13:40 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Kecy a balast. Takto by sa dal zhrnúť tento príspevok, pretože vy ste, pán poslanec, nepovedali na obranu Richarda Sulíka absolútne nič. Vy ste tu kecali o tom, že vraj regulácia cien spôsobí hladomor, tak ja neviem, či v Maďarsku je hladomor, pretože podľa môjho názoru nie, ale hladomor bude na Slovensku vtedy, keď bude pokračovať táto vaša šialená politika, ktorá vraždí doslova regióny a robí z chudobných ľudí ešte chudobnejších, a toto si pripíšete na tričko vy, nie my. Pretože my týmto ľuďom pomáhať chceme a nie tak ako váš predseda a odvolávaný minister Sulík, ktorý na koaličnej rade hovorí, že netreba robiť absolútne nič, to sa poddá, inflácia nebude donekonečna rásť. Len akurát tie škody po ňom neviem, kto bude rátať a kto ich bude sanovať.
Vy tvrdíte, že sa reálne nestalo nič. No však teraz som vám dal argumenty, to boli konkrétne argumenty a nie tento balast, o ktorom ste tu vy rozprávali, podľa mňa ani ste netušili, čo rozprávate. To ste generovali náhodné slová, ktoré nemali žiaden význam. Pretože ja som vám jasne povedal, že Slovnaft osem mesiacov bude vyvážať ako doteraz a potom ďalších desať mesiacov len 60 % svojej produkcie, a keď sa dovtedy nestihne prestaviť svoju technológiu, tak bude dodávať na Slovensko 30 až 40 % suroviny. To znamená hlboko, hlboko pod technologickým minimom. A aj keby sa to podarilo nejakým spôsobom urobiť, čo netvrdím, že sa nedá, tvrdia to iní, tak ste počuli v tom liste, ktorým tu mával váš predseda, že keď dnes stojí barel tej inej ropy o 40 dolárov na barel viac plus ďalšie náklady na dopravu 5 až 10, tak mi povedzte, za koľko tu budeme tankovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2022 13:10 - 13:25 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy ste sa, ani vy, ani celá SaS-ka tými poslancami stať ani nemali, pretože neexistuje, neexistuje na Slovensku strana, možno ešte Progresívne Slovensko, neviem, tí sa ešte v parlamente nevyfarbili, lebo tu nikdy neboli, našťastie, neexistuje strana, ktorá by tak pošliapavala záujmy obyčajných ľudí. Tých ľudí, ktorí nežijú v tej vašej bratislavskej bublinke, tí, ktorí nie sú podľa slov pani poslankyne Cigánikovej, alebo ktorí sú ťuťmákmi, ktorí nezarábajú viac ako 10-tisíc euro, pretože všetci tí, ktorí nezarábajú 10-tisíc euro, sú podľa vás ťuťmákmi. Všetci tí, ktorí sú už dôchodcovia, tak tí si nezaslúžia už vôbec nič, len zomrieť, pretože už nevytvárajú ekonomickú hodnotu. A ja sa zastávam práve týchto ľudí, pretože vy ste s týmto embargom duo Korčok a Sulík týchto ľudí jednoducho hodili cez palubu. Vykašľali ste sa na nich. Pre vás sú to len čísla v excelovskej tabuľke. A ak by to tak nebolo, tak by ste tu mali aspoň troch-štyroch poslancov z regiónov, aby ste vedeli, ako sa tam žije. Vy ste tu z trinástich deviati z Bratislavy a myslíte si, že ste zožrali všetku múdrosť sveta. Vy ste ju nezožrali, ani ste ju nikdy nemali. Ste len obyčajní, bezcitní technokrati. Nič iné.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Do rozpravy sa hlási pán spravodajca, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2022 12:55 - 13:10 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda.
Málokedy súhlasím s Robertom Ficom, ale včera som musel urobiť výnimku. V čase keď hovoril o tom, že prečo by Richard Sulík nemal byť ďalej ministrom hospodárstva, tak sa minimálne v troch-štyroch veciach trafil do čierneho. A potom všetci ostatní ste tak triafali vedľa, pretože ste nevedeli relevantne zareagovať na všetky tie klamstvá, ktoré tu povedal pán minister hospodárstva, pokiaľ išlo o jeho obranu voči pravdivým obvineniam a voči skutkovému tvrdeniu, ktoré je postavené na faktoch, že fatálne zlyhal ako minister hospodárstva. A cenu za jeho fatálne zlyhanie zaplatíme my všetci. A zaplatia to aj občania na benzínových staniciach každý boží deň keď budú tankovať, a na tom nezmenil absolútne nič. Nezmenila na tom ani jeho tlačová konferencia nič, nezmenila na tom nič ani jeho reč tu za týmto pultom. A ja vám teraz všetky tieto jeho klamstvá vyvrátim do jedného.
Ja som veľmi nerád, že do tejto istej pasce sa chytil aj pán premiér Heger, pretože toto je maslo na hlave Richarda Sulíka a nie jeho. Richard Sulík celý čas tvrdí, že zákaz dovo..., respektíve ten, to embargo sa netýka výrobkov z ropy. Dámy a páni, to je tak hlúpy argument, že si to ani nedokážem inak vysvetliť len to, že pán minister Sulík sa musel pomiatnuť, keď povedal ten tento argument ako obranu na to, že akú super výnimku vylobovali. Pretože vy si viete predstaviť rafinériu, ktorá bude dovážať ropu a bude z nej vyrábať len síru alebo polypropylén? A čo urobí s tým zvyškom? Bude ho vylievať do Dunaja alebo do kanála, alebo čo s tým bude robiť, keď nebude môcť vyrábať to, na čo je tá ropa primárne určená, a to je benzín a nafta.
Minister hospodárstva hovorí, že máme rovnakú výnimku ako majú Maďari. No, samozrejme, že máme, avšak ten kardinálny rozdiel medzi týmito dvoma krajinami je ten, že kým Maďarsko si celú túto produkciu, ktorú ropovodom Družba dovezie do Maďarska, to aj spracuje a dodá na maďarský trh. A vy to môžete dennodenne vidieť na maďarských benzínových staniciach, keď tankujú za euro tridsať. A my budeme pomaly tankovať za 2,30. Pretože pán minister Sulík len pokrčil plecami vtedy, keď v sobotu o 23. hodine prišiel mail z veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Európskej únii, kde mu hovorili, že je tu nový sankčný balík alebo nová verzia toho sankčného balíka a my navrhujeme tam dať aspoň osem mesiacov. Už na druhý deň o dvanástej ministerstvo hospodárstva prostredníctvom generálneho riaditeľa pána Petroviča odpovedalo, že áno, my s tým súhlasíme. Súhlasili s tým bez toho, aby sa opýtali Slovnaftu, či vám, dámy a páni v Slovnafte, tých osem mesiacov stačí na to, aby ste sa pripravili na transformáciu vašej technológie, či vám to stačí na to, aby ste mohli na ten trh dodávať a či vás to nepoloží na kolená. Slovnaft sa to dozvedel presne takisto ako my všetci z médií.
Avšak Richard Sulík už vedel, že je problém, preto začal vyvolávať premiérovi Hegerovi, ktorý s tým už, žiaľ, nemohol nič robiť. Pretože úplne prvý krok, ktorý sa urobil k tej, k tomuto fatálnemu zlyhaniu, to urobil minister Korčok s celým svojim tímom, keď sa úplne servilne vzdal práva veta už pri prvých rokovaniach, keď sa o šiestom sankčnom balíku vôbec začalo rozprávať. Tým pádom dostal Slovensko do kúta. Slovenská republika stratila akúkoľvek možnosť sa brániť pretože on, servilný Ivan Korčok, sa vzdal práva veta. A potom sme tu všetci počúvali o tom, že tri roky bude stačiť. Áno, tie by stačili, a to potvrdil aj majiteľ MOL-u pán Hernádi, ktorý povedal, že, áno, potrebujeme od dvoch do štyroch rokov na to, aby sme túto technológiu vedeli prestaviť a potrebujeme na to zhruba tristo – štyristo miliónov euro.
Ja sa teraz nejdem baviť o tom, že kto to zaplatí a z čoho, toto nie je moja parketa. Mňa zaujíma najmä to, aby občania Slovenskej republiky neboli poškodení, avšak poškodení sú a sú dosť výrazne. A ten rozdiel medzi tým, čo vyloboval pán premiér Orbán, a to, čo urobil Richard Sulík, je v tom, že ak by maďarská rafinéria bola tá, ktorá dve tretiny svojej produkcie vyváža, tak ja vám garantujem, že to veto by platilo na betón a nikto by žiadne sankcie vo vzťahu k rope nezavádzal. Čiže toto je zo strany pána Richarda Sulíka zavádzanie.
Zavádzaním je aj to, alebo tá chvála, že my si môžeme dovážať ropu do aleluja dokedy chceme. No je to hlúposť, pretože my si ju síce môžeme doviesť, ale nikto nepovedal to „b" a čo s ňou potom. Pretože osem mesiacov Slovnaft vyváža svoju produkciu tak, ako ju vyvážal doteraz. Toto nikto nespochybňuje. A keby si Česi nevylobovali desaťmesačnú, pardon, desať mes..., áno, desaťmesačnú výnimku na dovoz produktov z ropy zo Slovenska, to je 20 % produkcie Slovnaftu, tak Slovnaft po ôsmich mesiacoch zatvorí svoje brány. Pretože nie je vo fyzických silách pretransformovať tú technológiu. Toto treba naprojektovať, treba vybaviť všetky povolenia, treba to obstarať a treba to tam namontovať. To sa jednoducho nedá. To je hlúposť. A ktokoľvek hovorí, že sa to dá, je to jedna hlúposť, ktorá nemá absolútne nič spoločné s realitou. Potvrdzujú to aj majitelia Slovnaftu, potvrdzuje to aj generálny riaditeľ Slovnaftu a potvrdzujú to všetci, ktorí s tým majú dočinenia.
Richard Sulík sa bránil aj tvrdením, že Slovnaftu po tých osemnástich mesiacoch bude stačiť dodávať na slovenský trh, pretože to bude pod, alebo je nad jeho technologickým minimom. Avšak už nehovorí to, že na slovenský trh Slovnaft momentálne dodáva 31 % benzínov a 40 % nafty. Zvyšok trhu obhospodarujú napríklad spoločnosti Shell, OMV, drobní prevádzkovatelia čerpacích staníc, ktorí si nenakupujú u Slovnaftu. Čiže Richard Sulík ak hovorí to, aby Slovnaft dodával na celý slovenský trh, aby Slovnaft zlikvidoval a vytlačil všetku konkurenciu zo Slovenska, to znamená, že tu skončí Shell, skončí tu OMV, skončí tu Jurki a Slovnaft tu bude mať akože hegemónne postavenie. Avšak zabudol na jednu vec a to je chyba lávky, kde je tu Protimonopolný úrad. Pretože zničiť konkurenciu sa dá jedine nejakým cenovým dampingom a keďže je monopolným výrobcom týchto látok, týchto ropných produktov, tak je jasné, že Protimonopolný úrad by mu to aj tak v živote nedovolil.
Ale poviem vám aj čísla, pretože Richard Sulík sa tu oháňal s číslami. Slovnaft vyrába od 2,9 do 3 miliónov ton pohonných látok ročne. To sú čísla od roku 2018 do roku 2021. A slovenský trh absorbuje celý dokopy 2,6 miliónov ton ročne. Aj toto číslo je ešte stále pod technologickým minimom. Takže ďalší argument Richarda Sulíka je úplne spochybnený.
A pôjdem ďalej, pretože táto diskusia si podľa môjho názoru zaslúži pomenovať niektoré veci pravdivo. Argumentom je aj to, že vraj nebudeme dovážať krvavú ropu z Ruska, pretože tým financujeme vojnu. A budeme dovážať krvavú ropu zo Saudskej Arábie, pretože Saudská Arábia tiež vedie vojnu v Jemene, tiež je to vyhladzovacia vojna, kde zomierajú tisícky nevinných ľudí, a keď som sa niekde dočítal bolo to aj okolo 100-tisíc mŕtvych detí v Jemene, toto však nikomu nevadí, pretože toto je ďaleko. Toto už krvavá ropa nie je. Ivan Korčok sa fotí v Saudskej Arábii tak, ako keby tam bol pečený, varený. A nehovoriac už teraz o cenách, pretože my všetci vieme, že ropa Ural stojí zhruba niekde medzi 70 a 80 eurami, tá cena sa mení denne. A ropa severomorská Brent alebo WTI, alebo tie ostatné ľahké ropy sú drahšie o 40 euro na barel, plus je tu dodávka tankermi. A toto je tiež jedna vynikajúca téma pre vás všetkých liberálov, ktorí si sledujete svoje uhlíkové stopy pomaly ešte aj z vašich vetrov, a teraz vám nevadí, že tie tankery spôsobujú také znečisťovanie životného prostredia, aké tu ešte nikto nevidel. Ale toto už uhlíková stopa nie je. Vy tu idete pomaly naftové motory zakazovať v Európskej únii, ale tankery z Ameriky a zo Saudskej Arábie sú plne fajn. A tá krvavá ropa v nich je takisto fajn. Takže toto sú ďalšie, to je ďalší argument, ktorý vám absolútne, ale že absolútne nesedí.
My sme sa mohli úplne s kľudným svedomím ako Slovenská republika zachovať voči našim občanom, voči našim ťažko skúšaným občanom úplne galantne, rovnako ako to urobila napríklad včera maďarská vláda, ktorá zafixovala ceny potravín do októbra 2022. Takisto zafixovala ceny benzínov a nafty na 480 forintov za liter tiež do, do októbra 2022. A, samozrejme, predĺžila moratórium na splátky úverov do konca roka 2022. My sme z toho neurobili nič, pretože my sme pápežskejší ako pápež, my sa chceme niekde vtierať a nám je prednejšie potľapkanie po pleci od Ursuli von der Leyen, ako záujem vlastného občana. Toto spôsobil Richard Sulík tým, že takto spôsobil, takto pripravil pozície Slovenskej republiky ako ich, ako ich pripravil.
A teraz chcem Richarda Sulíka usvedčiť z ďalšieho klamstva, pretože on tu verejne mával s listom od MOL-u, mával s ním aj na svojej tlačovej konferencii a mával tu s ním aj v tomto pléne. A tvrdí, že Slovnaft je úplne v poriadku, že on dokáže, dokáže vyrábať tie ropné zmesi aj z iných druhov rôp a že jemu to potvrdil v tom liste z marca. A ja vám teraz všetkým prečítam, čo v tom liste stojí. Pretože Richard Sulík z toho listu nezacitoval ani jedno slovo.
Vážený pán Richard Sulík, v súvislosti s potencionálnym zásobovaním ropou našej bratislavskej rafinérie Slovnaft zo smeru od stredozemného mora chceli by sme vám poskytnúť podrobný prehľad o aktuálnej situácii. Logistický systém začína v Chorvátsku v prístave Omišalj na ostrove Krk, ktorý je priamo napojený na rafinérie Százhalombatta – Bratislava ropovodom Adria. Za posledných 10 rokov vynaložila skupina MOL značné úsilie na zvýšenie bezpečnosti dodávok vlastných kontinentálnych rafinérií a tým aj domácich trhov v Maďarsku a na Slovensku. Investíciou 170 miliónov USD sme transformovali našu prevádzku tak, aby sme mohli flexibilne narábať s ropou, s ropou z ropovodov Družba i Adria. Vrátane kompletnej rekonštrukcie úseku Százhalombatta – Šahy na ropovode a navýšenie skladovacích priestorov aj v Bratislave. V súčasnosti sú dodávky ropy do kontinentálnych rafinérií MOL pokryté z oboch smerov. Väčšina ropy pochádza z ruských zdrojov. Ak by však došlo k odpojeniu nášho zásobovania z ruského smeru, boli by sme schopní do rafinérie Százhalombatta – Bratislava zo smeru Stredozemného mora dodávať 70 až 90 % celkových potrieb v závislosti od potenciálnych problémov problematických miest, takzvaných botónek plynovodu či prečerpávania na Chorvátskej strane, či možných zlyhaní manipulácie s dodávkami, to znamená 9,2 až 11,8 miliónov ton ropy dodaných za rok. Dávame do kontextu Slovnaftu a Slovenska. Ročne je spotreba približne 4,1 až 4,4 milióny ton ropy na chod bratislavskej rafinérie tak, že bude plne pokrytý slovenský domáci trh s pohonnými hmotami vrátene príležitosti pre export, čo sa považuje za prvoradý cieľ Slovnaftu. To znamená využitie okolo 70 % maximálnej výrobnej kapacity. Avšak tu je veľmi dôležité poznamenať, že toto si vyžaduje veľmi rozsiahlu operáciu, ktorá nebola nikdy predtým otestovaná pri takých veľkých objemoch prepravovanej ropy. Skupina MOL by tak úspešne prešla na dodávky ropy po mori, čo znamená, že každé tri-štyri dni by do terminálu Omišalj dorazil ropný tanker šesťstotisíc až milión barelov. Aj keď je táto frekvencia uskutočniteľná a za normálnych okolností je na trhu dosť ropy aj pre takýto veľký objem, v dôsledku dlhších trás, zvýšenia nákladov na zásobovanie logistických komplikácií možno očakávať zvýšenie nákladov o 5 až 10 USD za barel. Navyše vzhľadom na geografickú vzdialenosť po mori táto úroveň zvýšení dodávok môže nabehnúť na uvedené maximálne objemy až po 5 až 10 týždňoch od spustenia.
Toto je list MOL-u, v ktorom nič nehovorí o tom, že sa dokážu automaticky a okamžite a bez akýchkoľvek problémov pretransformovať na ľahkú ropu z iných zdrojov ako je ruská. Toto sa myslelo na to, že by sa dovážala ruská ropa tankermi.
Čiže Richard Sulík klamal aj v tomto. Richard Sulík nemá absolútne žiadne argumenty na svoju obranu. Pretože ak by ich mal, tak neukazuje súkromné správy s premiérom tejto krajiny a nevyviňuje sa ako obyčajné decko, ktoré rozbije výklad a potom ukazuje na kamaráta, že to urobil on. A toto robí Richard Sulík.
A povedzte mi, akým spôsobom si dokáže brániť svoje ekonomické záujmy taký Cyprus alebo Grécko, ktoré zarába ťažké milióny eur na tom, že prepravujú svojimi vlastnými tankermi ruskú ropu do Indie. Toto, túto výnimku si oni vylobovali. A my sme si vylobovali čo? To, že nás budú ľudia opľúvať na každom jednom kroku. To, že si budú odpľúvať na zem pri každom jednom natankovaní svojho auta len preto, pretože my chceme byť pápežskejší ako pápež.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 16:40 - 16:55 hod.

György Gyimesi
Hlasovať o tomto bode programu budeme dnes o sedemnástej hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 16:25 - 16:40 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, dovoľte mi, aby som ako určený spravodajca výboru predniesol správu výboru Národnej rady o výsledku prerokovania Správy o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2021. Správu pridelil predseda Národnej rady Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet na prerokovanie do 25. apríla 2022. Ako gestorský výbor predseda Národnej rady určil výbor pre financie a rozpočet. Uvedenú správu prerokoval výbor a prijal k nej uznesenie č. 314 zo dňa 21. apríla 2022. Uvedený výbor predloženú správu zároveň vzal na vedomie a odporučil Národnej rade Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2021 vziať na vedomie. Gestorský výbor schválil uvedenú správu uznesením č. 326 zo dňa 26. apríla 2022. Určil ma za spravodajcu výboru, zároveň ma poveril predniesť správu výboru na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady. Zároveň navrhol Národnej rade vysloviť súhlas, aby predseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, vtedy ešte Karol Mitrík, správu uviedol a mohol vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh na uznesenie Národnej rady je prílohou tejto správy.
Ďakujem. Skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

György Gyimesi
Hlasovanie o tomto bode programu bude dnes o 17.00 hodine.
Skryt prepis