Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

17.6.2022 o 13:25 hod.

PhDr. PhD.

György Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 21.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, predkladám vám informáciu o prerokovaní zákona z 24. mája 2022 o financovaní voľného času dieťaťa, vráteného prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou, vo výboroch Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon z 24. mája 2022 na opätovné prerokovanie Národnou radou.
Na základe toho predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1115 z 9. júna 2022 pridelil zákon týmto výborom Národnej rady: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre financie a rozpočet. Ako gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie.
Výbory Národnej rady prerokovali uvedený zákon v lehote určenej predsedom Národnej rady.
Prezidentka Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí v časti I a II uviedla dôvody na vrátenie zákona a v časti III navrhla, aby Národná rada po opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenami uvedenými v časti III tejto informácie.
Výbory Národnej rady prerokovali predmetný vrátený návrh zákona a k návrhu prezidentky zaujali tieto stanoviská:
Ústavnoprávny výbor prerokoval vrátený zákon. Výbor neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet prerokoval vrátený návrh zákona. Výbor však neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Návrh spoločnej správy vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval výbor pre financie a rozpočet na 96. schôdzi 14. júna 2022. Stanovisko gestorského výboru nebolo schválené, keďže návrh stanoviska nezískal súhlas potrebnej väčšiny.
Predseda výboru ma určil za spoločného spravodajcu.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

17.6.2022 13:25 - 13:40 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Kecy a balast. Takto by sa dal zhrnúť tento príspevok, pretože vy ste, pán poslanec, nepovedali na obranu Richarda Sulíka absolútne nič. Vy ste tu kecali o tom, že vraj regulácia cien spôsobí hladomor, tak ja neviem, či v Maďarsku je hladomor, pretože podľa môjho názoru nie, ale hladomor bude na Slovensku vtedy, keď bude pokračovať táto vaša šialená politika, ktorá vraždí doslova regióny a robí z chudobných ľudí ešte chudobnejších, a toto si pripíšete na tričko vy, nie my. Pretože my týmto ľuďom pomáhať chceme a nie tak ako váš predseda a odvolávaný minister Sulík, ktorý na koaličnej rade hovorí, že netreba robiť absolútne nič, to sa poddá, inflácia nebude donekonečna rásť. Len akurát tie škody po ňom neviem, kto bude rátať a kto ich bude sanovať.
Vy tvrdíte, že sa reálne nestalo nič. No však teraz som vám dal argumenty, to boli konkrétne argumenty a nie tento balast, o ktorom ste tu vy rozprávali, podľa mňa ani ste netušili, čo rozprávate. To ste generovali náhodné slová, ktoré nemali žiaden význam. Pretože ja som vám jasne povedal, že Slovnaft osem mesiacov bude vyvážať ako doteraz a potom ďalších desať mesiacov len 60 % svojej produkcie, a keď sa dovtedy nestihne prestaviť svoju technológiu, tak bude dodávať na Slovensko 30 až 40 % suroviny. To znamená hlboko, hlboko pod technologickým minimom. A aj keby sa to podarilo nejakým spôsobom urobiť, čo netvrdím, že sa nedá, tvrdia to iní, tak ste počuli v tom liste, ktorým tu mával váš predseda, že keď dnes stojí barel tej inej ropy o 40 dolárov na barel viac plus ďalšie náklady na dopravu 5 až 10, tak mi povedzte, za koľko tu budeme tankovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2022 13:10 - 13:25 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy ste sa, ani vy, ani celá SaS-ka tými poslancami stať ani nemali, pretože neexistuje, neexistuje na Slovensku strana, možno ešte Progresívne Slovensko, neviem, tí sa ešte v parlamente nevyfarbili, lebo tu nikdy neboli, našťastie, neexistuje strana, ktorá by tak pošliapavala záujmy obyčajných ľudí. Tých ľudí, ktorí nežijú v tej vašej bratislavskej bublinke, tí, ktorí nie sú podľa slov pani poslankyne Cigánikovej, alebo ktorí sú ťuťmákmi, ktorí nezarábajú viac ako 10-tisíc euro, pretože všetci tí, ktorí nezarábajú 10-tisíc euro, sú podľa vás ťuťmákmi. Všetci tí, ktorí sú už dôchodcovia, tak tí si nezaslúžia už vôbec nič, len zomrieť, pretože už nevytvárajú ekonomickú hodnotu. A ja sa zastávam práve týchto ľudí, pretože vy ste s týmto embargom duo Korčok a Sulík týchto ľudí jednoducho hodili cez palubu. Vykašľali ste sa na nich. Pre vás sú to len čísla v excelovskej tabuľke. A ak by to tak nebolo, tak by ste tu mali aspoň troch-štyroch poslancov z regiónov, aby ste vedeli, ako sa tam žije. Vy ste tu z trinástich deviati z Bratislavy a myslíte si, že ste zožrali všetku múdrosť sveta. Vy ste ju nezožrali, ani ste ju nikdy nemali. Ste len obyčajní, bezcitní technokrati. Nič iné.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Do rozpravy sa hlási pán spravodajca, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2022 12:55 - 13:10 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda.
Málokedy súhlasím s Robertom Ficom, ale včera som musel urobiť výnimku. V čase keď hovoril o tom, že prečo by Richard Sulík nemal byť ďalej ministrom hospodárstva, tak sa minimálne v troch-štyroch veciach trafil do čierneho. A potom všetci ostatní ste tak triafali vedľa, pretože ste nevedeli relevantne zareagovať na všetky tie klamstvá, ktoré tu povedal pán minister hospodárstva, pokiaľ išlo o jeho obranu voči pravdivým obvineniam a voči skutkovému tvrdeniu, ktoré je postavené na faktoch, že fatálne zlyhal ako minister hospodárstva. A cenu za jeho fatálne zlyhanie zaplatíme my všetci. A zaplatia to aj občania na benzínových staniciach každý boží deň keď budú tankovať, a na tom nezmenil absolútne nič. Nezmenila na tom ani jeho tlačová konferencia nič, nezmenila na tom nič ani jeho reč tu za týmto pultom. A ja vám teraz všetky tieto jeho klamstvá vyvrátim do jedného.
Ja som veľmi nerád, že do tejto istej pasce sa chytil aj pán premiér Heger, pretože toto je maslo na hlave Richarda Sulíka a nie jeho. Richard Sulík celý čas tvrdí, že zákaz dovo..., respektíve ten, to embargo sa netýka výrobkov z ropy. Dámy a páni, to je tak hlúpy argument, že si to ani nedokážem inak vysvetliť len to, že pán minister Sulík sa musel pomiatnuť, keď povedal ten tento argument ako obranu na to, že akú super výnimku vylobovali. Pretože vy si viete predstaviť rafinériu, ktorá bude dovážať ropu a bude z nej vyrábať len síru alebo polypropylén? A čo urobí s tým zvyškom? Bude ho vylievať do Dunaja alebo do kanála, alebo čo s tým bude robiť, keď nebude môcť vyrábať to, na čo je tá ropa primárne určená, a to je benzín a nafta.
Minister hospodárstva hovorí, že máme rovnakú výnimku ako majú Maďari. No, samozrejme, že máme, avšak ten kardinálny rozdiel medzi týmito dvoma krajinami je ten, že kým Maďarsko si celú túto produkciu, ktorú ropovodom Družba dovezie do Maďarska, to aj spracuje a dodá na maďarský trh. A vy to môžete dennodenne vidieť na maďarských benzínových staniciach, keď tankujú za euro tridsať. A my budeme pomaly tankovať za 2,30. Pretože pán minister Sulík len pokrčil plecami vtedy, keď v sobotu o 23. hodine prišiel mail z veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Európskej únii, kde mu hovorili, že je tu nový sankčný balík alebo nová verzia toho sankčného balíka a my navrhujeme tam dať aspoň osem mesiacov. Už na druhý deň o dvanástej ministerstvo hospodárstva prostredníctvom generálneho riaditeľa pána Petroviča odpovedalo, že áno, my s tým súhlasíme. Súhlasili s tým bez toho, aby sa opýtali Slovnaftu, či vám, dámy a páni v Slovnafte, tých osem mesiacov stačí na to, aby ste sa pripravili na transformáciu vašej technológie, či vám to stačí na to, aby ste mohli na ten trh dodávať a či vás to nepoloží na kolená. Slovnaft sa to dozvedel presne takisto ako my všetci z médií.
Avšak Richard Sulík už vedel, že je problém, preto začal vyvolávať premiérovi Hegerovi, ktorý s tým už, žiaľ, nemohol nič robiť. Pretože úplne prvý krok, ktorý sa urobil k tej, k tomuto fatálnemu zlyhaniu, to urobil minister Korčok s celým svojim tímom, keď sa úplne servilne vzdal práva veta už pri prvých rokovaniach, keď sa o šiestom sankčnom balíku vôbec začalo rozprávať. Tým pádom dostal Slovensko do kúta. Slovenská republika stratila akúkoľvek možnosť sa brániť pretože on, servilný Ivan Korčok, sa vzdal práva veta. A potom sme tu všetci počúvali o tom, že tri roky bude stačiť. Áno, tie by stačili, a to potvrdil aj majiteľ MOL-u pán Hernádi, ktorý povedal, že, áno, potrebujeme od dvoch do štyroch rokov na to, aby sme túto technológiu vedeli prestaviť a potrebujeme na to zhruba tristo – štyristo miliónov euro.
Ja sa teraz nejdem baviť o tom, že kto to zaplatí a z čoho, toto nie je moja parketa. Mňa zaujíma najmä to, aby občania Slovenskej republiky neboli poškodení, avšak poškodení sú a sú dosť výrazne. A ten rozdiel medzi tým, čo vyloboval pán premiér Orbán, a to, čo urobil Richard Sulík, je v tom, že ak by maďarská rafinéria bola tá, ktorá dve tretiny svojej produkcie vyváža, tak ja vám garantujem, že to veto by platilo na betón a nikto by žiadne sankcie vo vzťahu k rope nezavádzal. Čiže toto je zo strany pána Richarda Sulíka zavádzanie.
Zavádzaním je aj to, alebo tá chvála, že my si môžeme dovážať ropu do aleluja dokedy chceme. No je to hlúposť, pretože my si ju síce môžeme doviesť, ale nikto nepovedal to „b" a čo s ňou potom. Pretože osem mesiacov Slovnaft vyváža svoju produkciu tak, ako ju vyvážal doteraz. Toto nikto nespochybňuje. A keby si Česi nevylobovali desaťmesačnú, pardon, desať mes..., áno, desaťmesačnú výnimku na dovoz produktov z ropy zo Slovenska, to je 20 % produkcie Slovnaftu, tak Slovnaft po ôsmich mesiacoch zatvorí svoje brány. Pretože nie je vo fyzických silách pretransformovať tú technológiu. Toto treba naprojektovať, treba vybaviť všetky povolenia, treba to obstarať a treba to tam namontovať. To sa jednoducho nedá. To je hlúposť. A ktokoľvek hovorí, že sa to dá, je to jedna hlúposť, ktorá nemá absolútne nič spoločné s realitou. Potvrdzujú to aj majitelia Slovnaftu, potvrdzuje to aj generálny riaditeľ Slovnaftu a potvrdzujú to všetci, ktorí s tým majú dočinenia.
Richard Sulík sa bránil aj tvrdením, že Slovnaftu po tých osemnástich mesiacoch bude stačiť dodávať na slovenský trh, pretože to bude pod, alebo je nad jeho technologickým minimom. Avšak už nehovorí to, že na slovenský trh Slovnaft momentálne dodáva 31 % benzínov a 40 % nafty. Zvyšok trhu obhospodarujú napríklad spoločnosti Shell, OMV, drobní prevádzkovatelia čerpacích staníc, ktorí si nenakupujú u Slovnaftu. Čiže Richard Sulík ak hovorí to, aby Slovnaft dodával na celý slovenský trh, aby Slovnaft zlikvidoval a vytlačil všetku konkurenciu zo Slovenska, to znamená, že tu skončí Shell, skončí tu OMV, skončí tu Jurki a Slovnaft tu bude mať akože hegemónne postavenie. Avšak zabudol na jednu vec a to je chyba lávky, kde je tu Protimonopolný úrad. Pretože zničiť konkurenciu sa dá jedine nejakým cenovým dampingom a keďže je monopolným výrobcom týchto látok, týchto ropných produktov, tak je jasné, že Protimonopolný úrad by mu to aj tak v živote nedovolil.
Ale poviem vám aj čísla, pretože Richard Sulík sa tu oháňal s číslami. Slovnaft vyrába od 2,9 do 3 miliónov ton pohonných látok ročne. To sú čísla od roku 2018 do roku 2021. A slovenský trh absorbuje celý dokopy 2,6 miliónov ton ročne. Aj toto číslo je ešte stále pod technologickým minimom. Takže ďalší argument Richarda Sulíka je úplne spochybnený.
A pôjdem ďalej, pretože táto diskusia si podľa môjho názoru zaslúži pomenovať niektoré veci pravdivo. Argumentom je aj to, že vraj nebudeme dovážať krvavú ropu z Ruska, pretože tým financujeme vojnu. A budeme dovážať krvavú ropu zo Saudskej Arábie, pretože Saudská Arábia tiež vedie vojnu v Jemene, tiež je to vyhladzovacia vojna, kde zomierajú tisícky nevinných ľudí, a keď som sa niekde dočítal bolo to aj okolo 100-tisíc mŕtvych detí v Jemene, toto však nikomu nevadí, pretože toto je ďaleko. Toto už krvavá ropa nie je. Ivan Korčok sa fotí v Saudskej Arábii tak, ako keby tam bol pečený, varený. A nehovoriac už teraz o cenách, pretože my všetci vieme, že ropa Ural stojí zhruba niekde medzi 70 a 80 eurami, tá cena sa mení denne. A ropa severomorská Brent alebo WTI, alebo tie ostatné ľahké ropy sú drahšie o 40 euro na barel, plus je tu dodávka tankermi. A toto je tiež jedna vynikajúca téma pre vás všetkých liberálov, ktorí si sledujete svoje uhlíkové stopy pomaly ešte aj z vašich vetrov, a teraz vám nevadí, že tie tankery spôsobujú také znečisťovanie životného prostredia, aké tu ešte nikto nevidel. Ale toto už uhlíková stopa nie je. Vy tu idete pomaly naftové motory zakazovať v Európskej únii, ale tankery z Ameriky a zo Saudskej Arábie sú plne fajn. A tá krvavá ropa v nich je takisto fajn. Takže toto sú ďalšie, to je ďalší argument, ktorý vám absolútne, ale že absolútne nesedí.
My sme sa mohli úplne s kľudným svedomím ako Slovenská republika zachovať voči našim občanom, voči našim ťažko skúšaným občanom úplne galantne, rovnako ako to urobila napríklad včera maďarská vláda, ktorá zafixovala ceny potravín do októbra 2022. Takisto zafixovala ceny benzínov a nafty na 480 forintov za liter tiež do, do októbra 2022. A, samozrejme, predĺžila moratórium na splátky úverov do konca roka 2022. My sme z toho neurobili nič, pretože my sme pápežskejší ako pápež, my sa chceme niekde vtierať a nám je prednejšie potľapkanie po pleci od Ursuli von der Leyen, ako záujem vlastného občana. Toto spôsobil Richard Sulík tým, že takto spôsobil, takto pripravil pozície Slovenskej republiky ako ich, ako ich pripravil.
A teraz chcem Richarda Sulíka usvedčiť z ďalšieho klamstva, pretože on tu verejne mával s listom od MOL-u, mával s ním aj na svojej tlačovej konferencii a mával tu s ním aj v tomto pléne. A tvrdí, že Slovnaft je úplne v poriadku, že on dokáže, dokáže vyrábať tie ropné zmesi aj z iných druhov rôp a že jemu to potvrdil v tom liste z marca. A ja vám teraz všetkým prečítam, čo v tom liste stojí. Pretože Richard Sulík z toho listu nezacitoval ani jedno slovo.
Vážený pán Richard Sulík, v súvislosti s potencionálnym zásobovaním ropou našej bratislavskej rafinérie Slovnaft zo smeru od stredozemného mora chceli by sme vám poskytnúť podrobný prehľad o aktuálnej situácii. Logistický systém začína v Chorvátsku v prístave Omišalj na ostrove Krk, ktorý je priamo napojený na rafinérie Százhalombatta – Bratislava ropovodom Adria. Za posledných 10 rokov vynaložila skupina MOL značné úsilie na zvýšenie bezpečnosti dodávok vlastných kontinentálnych rafinérií a tým aj domácich trhov v Maďarsku a na Slovensku. Investíciou 170 miliónov USD sme transformovali našu prevádzku tak, aby sme mohli flexibilne narábať s ropou, s ropou z ropovodov Družba i Adria. Vrátane kompletnej rekonštrukcie úseku Százhalombatta – Šahy na ropovode a navýšenie skladovacích priestorov aj v Bratislave. V súčasnosti sú dodávky ropy do kontinentálnych rafinérií MOL pokryté z oboch smerov. Väčšina ropy pochádza z ruských zdrojov. Ak by však došlo k odpojeniu nášho zásobovania z ruského smeru, boli by sme schopní do rafinérie Százhalombatta – Bratislava zo smeru Stredozemného mora dodávať 70 až 90 % celkových potrieb v závislosti od potenciálnych problémov problematických miest, takzvaných botónek plynovodu či prečerpávania na Chorvátskej strane, či možných zlyhaní manipulácie s dodávkami, to znamená 9,2 až 11,8 miliónov ton ropy dodaných za rok. Dávame do kontextu Slovnaftu a Slovenska. Ročne je spotreba približne 4,1 až 4,4 milióny ton ropy na chod bratislavskej rafinérie tak, že bude plne pokrytý slovenský domáci trh s pohonnými hmotami vrátene príležitosti pre export, čo sa považuje za prvoradý cieľ Slovnaftu. To znamená využitie okolo 70 % maximálnej výrobnej kapacity. Avšak tu je veľmi dôležité poznamenať, že toto si vyžaduje veľmi rozsiahlu operáciu, ktorá nebola nikdy predtým otestovaná pri takých veľkých objemoch prepravovanej ropy. Skupina MOL by tak úspešne prešla na dodávky ropy po mori, čo znamená, že každé tri-štyri dni by do terminálu Omišalj dorazil ropný tanker šesťstotisíc až milión barelov. Aj keď je táto frekvencia uskutočniteľná a za normálnych okolností je na trhu dosť ropy aj pre takýto veľký objem, v dôsledku dlhších trás, zvýšenia nákladov na zásobovanie logistických komplikácií možno očakávať zvýšenie nákladov o 5 až 10 USD za barel. Navyše vzhľadom na geografickú vzdialenosť po mori táto úroveň zvýšení dodávok môže nabehnúť na uvedené maximálne objemy až po 5 až 10 týždňoch od spustenia.
Toto je list MOL-u, v ktorom nič nehovorí o tom, že sa dokážu automaticky a okamžite a bez akýchkoľvek problémov pretransformovať na ľahkú ropu z iných zdrojov ako je ruská. Toto sa myslelo na to, že by sa dovážala ruská ropa tankermi.
Čiže Richard Sulík klamal aj v tomto. Richard Sulík nemá absolútne žiadne argumenty na svoju obranu. Pretože ak by ich mal, tak neukazuje súkromné správy s premiérom tejto krajiny a nevyviňuje sa ako obyčajné decko, ktoré rozbije výklad a potom ukazuje na kamaráta, že to urobil on. A toto robí Richard Sulík.
A povedzte mi, akým spôsobom si dokáže brániť svoje ekonomické záujmy taký Cyprus alebo Grécko, ktoré zarába ťažké milióny eur na tom, že prepravujú svojimi vlastnými tankermi ruskú ropu do Indie. Toto, túto výnimku si oni vylobovali. A my sme si vylobovali čo? To, že nás budú ľudia opľúvať na každom jednom kroku. To, že si budú odpľúvať na zem pri každom jednom natankovaní svojho auta len preto, pretože my chceme byť pápežskejší ako pápež.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 16:40 - 16:55 hod.

György Gyimesi
Hlasovať o tomto bode programu budeme dnes o sedemnástej hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 16:25 - 16:40 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, dovoľte mi, aby som ako určený spravodajca výboru predniesol správu výboru Národnej rady o výsledku prerokovania Správy o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2021. Správu pridelil predseda Národnej rady Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet na prerokovanie do 25. apríla 2022. Ako gestorský výbor predseda Národnej rady určil výbor pre financie a rozpočet. Uvedenú správu prerokoval výbor a prijal k nej uznesenie č. 314 zo dňa 21. apríla 2022. Uvedený výbor predloženú správu zároveň vzal na vedomie a odporučil Národnej rade Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2021 vziať na vedomie. Gestorský výbor schválil uvedenú správu uznesením č. 326 zo dňa 26. apríla 2022. Určil ma za spravodajcu výboru, zároveň ma poveril predniesť správu výboru na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady. Zároveň navrhol Národnej rade vysloviť súhlas, aby predseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, vtedy ešte Karol Mitrík, správu uviedol a mohol vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh na uznesenie Národnej rady je prílohou tejto správy.
Ďakujem. Skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

György Gyimesi
Hlasovanie o tomto bode programu bude dnes o 17.00 hodine.
Skryt prepis
 

14.6.2022 15:10 - 15:25 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona vo výboroch.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov o prerokovaní vyššie uvedeného vládneho návrhu zákona. Národná rada uznesením č. 1422 zo 4. mája 2022 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom Národnej rady: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko: odporúčanie pre Národnú radu schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi výbor pre financie a rozpočet a ústavnoprávny výbor. Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom 3 tejto správy vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy uvedené pod bodom 4 spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: o bodoch spoločnej správy č. 1, 2, 3, 5 až 19, 21 až 24 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. O bodoch spoločnej správy č. 4 a 20 hlasovať spoločne bez odporúčania gestorského výboru. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 351 zo 14. júna 2022. Týmto uznesením ma zároveň výbor poveril ako spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.5.2022 15:07 - 15:12 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, nebudem ďalej ťahať čas a rovno prejdem k prečítaniu pozmeňujúceho návrhu, tým by som začal.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Györgya Gyimesiho k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 897.
Za čl. IV sa vkladá nový čl. V, ktorý znie:
„Čl. V
Zákon č. 368/2021 Z. z. o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2021 Z. z., zákona č. 39/2022 Z. z., zákona č. 104/2022 Z. z. a zákona č. 137/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 4 ods. 3 písm. g) znie:
„g) vydáva záväzné stanovisko k výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov mechanizmu podľa § 15 (ďalej len „výzva"), výzve na predkladanie projektových zámerov podľa § 15a a priamemu vyzvaniu podľa § 13 ods. 1,".
2. V § 4 ods. 3 písm. h) sa vypúšťajú slová „§ 5 ods. 4 alebo".
3. § 4 sa dopĺňa ods. 6, ktorý znie:
„(6) Národná implementačná a koordinačná autorita je oprávnená pri plnení svojich úloh požadovať od Úradu pre verejné obstarávanie, Policajného zboru, orgánov činných v trestnom konaní11a) a súdu informácie na účely riešenia nezrovnalostí a Úrad pre verejné obstarávanie, Policajný zbor, orgány činné v trestnom konaní a súd sú povinné požadované informácie poskytnúť. Úrad pre verejné obstarávanie, Policajný zbor, orgány činné v trestnom konaní a súd nie sú povinné poskytnúť národnej implementačnej a koordinačnej autorite informácie, ak by tým mohol byť ohrozený alebo zmarený účel trestného konania, alebo ak by tým mohlo dôjsť k ohrozeniu alebo zmareniu úloh podľa osobitného predpisu.11b) Ustanovenie osobitného predpisu11c) tým nie je dotknuté.".
Poznámky pod čiarou k odkazom 11a, 11b a 11c znejú:
„11a) § 10 Trestného poriadku.
11b) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov.
11c) § 6 Trestného poriadku."
4. V § 5 ods. 4 sa za slovami „ods. 3" vypúšťa čiarka a slová „po predchádzajúcom písomnom súhlase národnej implementačnej a koordinačnej autority".
5. § 5 sa dopĺňa odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Vykonávateľ je oprávnený pri plnení svojich úloh požadovať od Úradu pre verejné obstarávanie, Policajného zboru, orgánov činných v trestnom konaní a súdu informácie na účely riešenia nezrovnalostí a Úrad pre verejné obstarávanie, Policajný zbor, orgány činné v trestnom konaní a súd sú povinné požadované informácie poskytnúť. Úrad pre verejné obstarávanie, Policajný zbor, orgány činné v trestnom konaní a súd nie sú povinné poskytnúť vykonávateľovi informácie, ak by tým mohol byť ohrozený alebo zmarený účel trestného konania, alebo ak by tým mohlo dôjsť k ohrozeniu alebo zmareniu úloh podľa osobitného predpisu.11b)
Ustanovenie osobitného predpisu11c) tým nie je dotknuté.".
6. V § 13 ods. 5 sa na konci pripája táto veta:
„Údaje podľa druhej vety vykonávateľ a sprostredkovateľ bezodkladne zašlú v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej komunikácie Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky na vydanie výpisu z registra trestov."
7. V § 15 odsek 2 znie:
„(2) Vykonávateľ môže výzvu alebo jej zmenu zverejniť až po zohľadnení záväzného stanoviska a zapracovaní prípadných pripomienok národnej implementačnej a koordinačnej autority.".
8. V § 15a odsek 2 znie: „(2) Vykonávateľ vyhlasuje výzvu na predkladanie projektových zámerov jej zverejnením na svojom webovom sídle po zohľadnení záväzného stanoviska a zapracovaní prípadných pripomienok národnej implementačnej a koordinačnej autority.".".
Doterajší čl. V sa označuje ako čl. Vl.
Skončil som, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.5.2022 21:08 - 21:13 hod.

György Gyimesi Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Hneď na úvod chcem povedať, že koalícia OĽANO, ZA ĽUDÍ, SME RODINA, kotlebovci neexistuje. Existuje koalícia podporujúca rodiny a existuje opozícia, ktorá tie rodiny nepodporuje. Toto je najväčší rozdiel medzi tými, ktorí chcú tento zákon, a tými, ktorí tento zákon nechcú. A tí, ktorí tento zákon nechcú, dostávajú veľmi výraznú podporu od všetkých možných liberálnych médií, ktoré sa už dnes neštítia nie kritizovať a vecne poukazovať na možné nedostatky tohto zákona, ale útočia ad hominem na poslancov, ktorí si dovolili to, že chcú konečne, po takmer 30 rokoch, pomôcť rodinám občanov Slovenskej republiky. Nazývajú tento zákona kvázi konzervatívnym, poprípade dávajú slovo konzervatívny do úvodzoviek, pretože vraj sme len karikatúrou konzervativizmu na Slovensku.
Predsedu hospodárskeho výboru, ktorého ja osobne považujem za mimoriadne vzdelaného človeka, jeden komentátor označil za človeka, ktorý je schopný tresnúť akúkoľvek hlúposť k hocičomu a že vraj sa to nedá naučiť, s tým sa musí človek narodiť. Podotýkam, že sa jedná o toho istého blázna, ktorý neváhal dehonestovať speváčku len kvôli tomu, že je kresťanka, a len kvôli tomu jej vyznaniu, kresťanskému vyznaniu.
Ďalšia komentátorka z toho istého denníka, ktorá študovala na Sorosovej univerzite v Budapešti a dnes pracuje v denníku, ktorého je spoluvlastníkom, toto je fakt, to je pravda, nás poslancov OĽANO nazýva neborákmi, pretože chceme podporiť rodiny. Toto sme si vyslúžili my všetci za to, že ideme masívne podporiť rodiny občanov žijúcich v Slovenskej republike. Ideme ich podporiť tak, ako ich doteraz nepodporila žiadna iná vláda.
Áno, predseda SMER-u Robert Fico hovoril o tom, čo všetko spravili oni pre deti do troch rokov, a tu spomínal kočíkovné a všetky tie pomoci. Áno, to beriem. Toto sa skutočne spravilo. Ale pre deti z rodín pracujúcich rodičov neurobili nič. Teraz to hovoril minister financií a podpredseda vlády, za osem rokov zvýšili daňový bonus o 1,65 €, keď si dobre pamätám a rodinný prídavok o 1,85 €. Skutočne by deti museli čakať 200 rokov na takéto zvýšenie, pred akým stojíme my a ktorý, verím, že za krátku chvíľu aj schválime.
Považujem za tristné všetky tvrdenia, ktoré tu zazneli od tých, ktorí sa aspoň trošku vyznajú v daňovo-odvodovej a sociálnej politike, od tých, ktorí tuto verklíkovali tieto sprostosti a verklíkovali ich spôsobom takým, že sa do toho zamotali sami tak, že ani netušili, čo hovorili, až ich bývalí spolupartajníci museli vyškoliť v tom, že keď chceš niečo kritizovať, tak si to aspoň prečítaj, aspoň sa nauč to, o čom chceš hovoriť.
Chcel by som všetkých tých, ktorí sú na strane našich detí a na strane našich rodín, poprosiť o to, aby sa v tejto zlomovej a poslednej chvíli nedali zlákať nejakými inými predstavami niekoho, niektorých iných ľudí, ktorí si túto podporu nevážia alebo ju považujú za nedostatočnú, alebo ju považujú za nejaký zbytočný prežitok, aby sa nenechali zlomiť a aby za tento návrh zákona zahlasovali napriek všetkému, čo tu zaznelo proti tomuto návrhu, a napriek tomu, že ten obrovský odpor, voči ktorému čelia rodiny, neustane ani po tomto hlasovaní, pretože som presvedčený o tom, že tento zákon pani ministerka Kolíková nenechá len tak, pretože sa jedná o tradičnú rodinu, a pošle ho na Ústavný súd. Ale my budeme bojovať za tieto deti ďalej a za tieto príspevky, pretože v našich deťoch je naša budúcnosť, je v nich aj budúcnosť našej krajiny a kto iný si takúto podporu zaslúži.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis