Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, máme pred sebou návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, tlač 65. Predtým než vysvetlím, prečo je potrebné a správne schváliť tento návrh a posunúť ho do druhého čítania, trošku pripomeniem, ako sa situácia vdov a vdovcov legislatívne upravovala v posledných rokoch, časti z toho už spomenula aj pani predkladateľka.
Do 31. decembra 2022 podľa § 74 ods. 2 a 3 zákona o sociálnom poistení v znení účinnom do 31. 12. 2022 vdova mala nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela. Je pritom jedno, v akom postavení bola ona sama, aké mali príjmy, aký mala vek, o koľko nezaopatrených detí sa starala. Po uplynutí jedného roka od smrti manžela, to isté, samozrejme, platí aj u vdovcov pri manželkách, sa vdove vyplácal vdovský dôchodok len vtedy, ak sa starala aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, bola invalidná a mala mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychovala aspoň tri deti bez ohľadu na vek, alebo dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti a dovŕšila dôchodkový vek. Stačilo, ak bola splnená jedna z horeuvedených podmienok.
Dňa 8. novembra 2022 Národná rada schválila zákon č. 421/2022 Z. z. ktorým sa novelizuje zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení. Čo sa teda zmenilo od 1. 1. 2023? Vdovám sa vypláca vdovský dôchodok už nie iba jeden rok po smrti manžela, ale dva roky po smrti manžela. Vdovám, ktoré vychovali jedno dieťa, sa po uplynutí jedného roka po smrti manžela vdovský dôchodok vypláca už po dovŕšení 57 rokov. Podľa § 74 ods. 1 zákona o sociálnom poistení vdova alebo vdovec má nárok na vdovský dôchodok po manželovi alebo manželke, ktorý zasa ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, alebo si splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo ku dňu smrti bol poberateľom invalidného dôchodku, alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo ku dni smrti mal nárok na predčasný starobný dôchodok, teda alebo mal priznaný predčasný starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu či choroby z povolania.
V každom prípade, základnou podmienkou je existencia a trvanie manželstva ku dňu smrti manžela. Rozvedená žena nemá nárok na vdovský dôchodok po bývalom manželovi. Od 1. 1. 2023 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku počas dvoch rokov od smrti manžela. Je pritom jedno, v akom postavení je ona sama, aké má príjmy, aký má vek, o koľko nezaopatrených detí sa stará a podobne.
Po uplynutí dvoch rokov od smrti manžela sa vdove vypláca vdovský dôchodok len vtedy, ak sa stará aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, je invalidná a má mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 70 %, vychovala aspoň tri deti, dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti, alebo dovŕšila vek 57 rokov a vychovala jedno dieťa, alebo dovŕšila dôchodkový vek.
Ak sa vdove vypláca vdovský dôchodok viac ako dva roky po smrti manžela, pretože sa stará aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, ale nastane situácia, že sa nebude starať ani o jedno nezaopatrené dieťa, ak napríklad deti doštudujú, vdove sa prestane vyplácať vdovský dôchodok. Ak teda nebude splnená žiadna z týchto podmienok, vdovský dôchodok sa po uplynutí dvoch rokov od smrti manžela prestane vyplácať. To ale neznamená, že by zanikol úplne. Výplata vdovského dôchodku sa vdove obnoví, ak sa zasa, znova začne starať o nezaopatrené dieťa alebo sa stane invalidnou s mierou poklesu schopnosti o viac ako 70 %, alebo teda dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti, alebo dovŕšila 57 rokov, vychovala jedno dieťa a tak ďalej.
Zdalo by sa, že predošlé vlády sa teda už téme vdovských a vdoveckých dôchodkov venovali dostatočne a tak nie je potrebné túto tému opäť otvárať. Opak je však pravdou.
Na rokovaní výboru pre sociálne veci 6. decembra 2023 sme mali na prerokovanie petíciu, ktorou sa vdovy dožadujú zrovnoprávnenia a opierajú sa o stanovisko národného centra pre ľudské práva. Teda podľa národného strediska pre ľudské práva je počet detí pre výplatu vdovského dôchodku diskriminačný, nakoľko vdovský dôchodok je určený pozostalej manželke či manželovi a nie dieťaťu.
A teraz pár príkladov z praxe. Mená, samozrejme, kvôli GDPR nebudem uvádzať.
Prvý príklad. Vo februári 2021 mi náhle doma v náručí zomrel doma manžel, s ktorým sme 33 rokov žili v harmonickom manželstve. Po roku mi bola pozastavená pomoc vdovcom v zmysle vtedajšej platnej úpravy. Tým, že máme s manželom len jednu dcéru, ktorá má 33 rokov, na základe ostatnej novely zákona o sociálnom poistení mi bude obnovená výplata k dôchodku až v 57. rokoch. Po odpočítaní nákladov na bývanie, úver a stravu mi z mesačnej mzdy v čistom ostane 90 eur. Áno, nie je to úplná katastrofa, síce od smrti manžela som nemohla ísť nikde na dovolenku a záujmy som veľmi obmedzila a každé euro musím x-krát otočiť a rozmýšľam, čo si môžem dovoliť kúpiť.
Názor tejto pani je, že celá situácia je absolútne diskriminačná, pretože jej suseda, ktorá sa taktiež stará, taktiež mala takéto nešťastie, ale mala dve deti, má 54 rokov a teda jej bol priznaný vdovský dôchodok vo výške 450 eur. Lepšie sa jej žije, nie je v strese a nemusí mať dve zamestnania.
Ďalší príklad. Od 29. 5. 2020 som sa, žiaľ, stala vdovou vo veku 48 rokov. Máme jednu dcéru, ktorá minulý rok v máji skončila vysokú školu, stala sa zaopatreným dieťaťom, na základe čoho mi bolo vyplácanie vdovského dôchodku pozastavené v súlade so súčasným nastavením podmienok o sociálnom poistení. Manžel bol zamestnaný od ukončenia strednej školy. Posledný rok bol jeho čistý príjem zhruba 1 300 eur, môj približne 800 eur. Po smrti manžela mi bol priznaný vdovský dôchodok v sume 349 eur. Môj súčasný príjem v spoločnosti, kde pracujem 33 rokov, je 900 eur. Moje pravidelné povinné mesačné platby sú 500 eur. Z každej výplaty mi teda ostane 400 eur, ktoré mám na stravu, lieky a záujmy. Manžel bol pred smrťou jeden rok péen, následne sa stal na päť mesiacov invalidom. Bol mu priznaný invalidný dôchodok, ktorý týchto posledných päť mesiacov poberal. Už toto obdobie bolo pre nás finančne veľmi náročné vzhľadom na jeho komplikovanú liečbu, preto bolo nutné už v tomto období vziať aj z našich úspor. Je veľmi náročné vo veku 51 rokov a 33-ročnej praxi v jednej spoločnosti si nájsť novú prácu. Výplata vdovského dôchodku by mi aspoň sčasti pomohla uhradiť povinné poplatky, čo by mi skutočne veľmi pomohlo, tak ako to pomáha vdovám a vdovcom s dvoma a viac deťmi. Opätovné zahájenie vyplácania vdovského dôchodku až v 57. rokoch, ako je to toho času nastavené, bude pre mňa likvidačné. V takýchto príkladoch by som mohla pokračovať.
Vážené kolegyne a kolegovia, počas tohto nášho volebného obdobia sme schvaľovali množstvo sociálnych balíčkov, mnohé podľa môjho názoru neboli adresné. V tomto prípade máme možnosť pomôcť adresne vdovám a vdovcom, ktorí sa po strate partnera ocitli v ťažkej životnej situácii. Prosím vás preto o podporu a posunutie tohto návrhu zákona do druhého čítania, kde mám pripravený pozmeňujúci návrh, ktorým odstránime túto diskrimináciu. Nikto z nás totiž nevie, či sa v podobnej situácii raz neocitneme my sami alebo naši životní partneri.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis