Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.5.2024 o 20:04 hod.

Ing.

Andrea Turčanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.6.2024 12:38 - 12:39 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol teda výborom určená ako náhradník za spravodajkyňu k návrhu ústavného zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 280. Predkladám informáciu k predloženému návrhu ústavného zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh ústavného zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 294 z 25. apríla 2024 navrhujem, aby návrh ústavného zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh ústavného zákona výbory prerokovali do 6. septembra 2024 a v gestorskom výbore do 9. septembra 2024.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14.6.2024 9:45 - 9:46 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 328. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 319 zo dňa 27. mája 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 6. septembra 2024 a v gestorskom výbore do 9. septembra 2024.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2024 20:04 - 20:05 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Peter, ja ťa chcem podporiť, pretože útoky ministra Rašiho na tvoju osobu boli podpásové a nehodné ministra. Podľa kolegov zo SMER-u a HLAS-u si za svojich jedenásť mesiacov vo funkcii štátneho tajomníka mal vyriešiť pandémiu, mal si pripraviť plán obnovy a vyriešiť problémy zdravotníctva, ktoré nedokázali vyriešiť tri vlády SMER-u.
Povedzme si rovno, zdravotníctvo je v kríze a je to najmä záležitosť ministrov, ktorí boli za SMER a ktorí sú dnes v HLAS-e. Zmenili stranu, ale nezmenili svoje politické DNA. Pripomínam, že táto schôdza však nie je o pánovi ministrovi Rašim, ale je o odvolávaní pani ministerky Dolinkovej, ktorá pokračuje v devastácii slovenského zdravotníctva. Pani ministerka je veľmi príjemná a sympatická žena, ktorá by mohla robiť modelku, ale rozhodne nie ministerku zdravotníctva.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

3.5.2024 12:32 - 12:33 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Kolegovia, ďakujem za vaše faktické poznámky. Ja by som možno ešte doplnila niečo, čo som v svojom príspevku neuviedla, a to je ten pozitívny efekt pre slovenskú ekonomiky. Pretože tým, že im umožníme pracovať, budú si platiť aj odvody a dane a tým pádom prispievať do systému, nielen z neho čerpať. A po, nedajbože, úmrtí opatrovanej osoby nebudú, neprepadnú sa nám do tejto siete, že zrazu budú z nich ľudia v hmotnej núdzi, pretože nebudú mať nárok ani na podporu v nezamestnanosti. Práve naopak, vytvárame im bezpečie a myslím, že o to s väčšou radosťou a bez strachu budú môcť opatrovať svojich príbuzných, bez strachu o to, že prídu o prácu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2024 12:22 - 12:22 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, viacerými z nás otriasol prípad z marca z Beňadikovej, keď sa matka postavila na koľaj pred vlak v náručí s postihnutou dcérou. Vyvolalo to vlnu emócií, ale nasledovali aj otázky, aký život majú tí, ktorí sa rozhodnú opatrovať blízkeho člena rodiny. Väčšina takýchto rodín sa prepadá do sociálnej a finančnej núdze. Opatrovanie totiž nie je záležitosť pár hodín či pár dní v týždni. Je to obrovská obeta. Opatrovateľ často nemá čas na regeneráciu vlastných síl, na dovolenku, na možnosť sebarealizácie v zamestnaní. Áno, zákon dnes umožňuje pracovať a zároveň poberať opatrovateľský príspevok, no ten je limitovaný dvojnásobkom sumy životného minima a od 1. júla to bude dvaapolnásobok sumy životného minima. Povedzme si, že výška samotného príspevku na opatrovanie a zároveň fakt, že ide o sociálnu dávku, po ukončení ktorej nie je nárok na podporu v nezamestnanosti a tak sa po úmrtí opatrovaného opatrovateľ prepadá na samé dno sociálneho systému, pretože keď sa zaeviduje na úrade práce, dostane iba dávku v hmotnej núdzi. Dochádza tým k porušovaniu Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, na čo upozornila vo svojej správe aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím na strane 111, ak by ste si to chceli prečítať.
Výška príspevku na opatrovanie závisí od viacerých skutočností, prioritne od toho, či je opatrovateľom človek v produktívnom veku. Pokiaľ opatrujete jednu ťažko zdravotne postihnutú osobu, suma sa zväčša pohybuje na úrovni 525,65 eur. Ak súbežne opatrujete dve osoby, suma obvykle dosahuje 699,15 eur. Špecifickým prípadom sú nezaopatrené deti, teda ak opatrujete nezaopatrené ťažko zdravotne postihnuté dieťa a popri tejto činnosti nemáte žiadne iné zamestnanie, ani nepoberáte dôchodok, dávky výsluhového zabezpečenia, starobný dôchodok alebo iné dávky, navyšuje sa vaša finančná odmena mesačne o 100 eur. Na druhej strane, pokiaľ pracujete a váš príjem presahuje dvojnásobok sumy životného minima, ktorá aktuálne je na úrovni 468,84 eur, alebo sa staráte o nezaopatrené dieťa a popritom pracujete, tak môžte mať trojnásobok sumy životného minima, teda 703,26 eur, alebo ak vami opatrovaná osoba poberá napríklad zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, váš mesačný opatrovateľský príspevok sa znižuje.
Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím si svoj osud nevybrali a snažia sa byť plnohodnotnou súčasťou svojich komunít a spoločnosti. Ich zdravotný stav sa priamo dotýka ich blízkych, ktorí sa často podieľajú na dennej starostlivosti, ich opatrovaní a pomoci pri každodenných aktivitách. Ako už spomínala aj pani poslankyňa Holečková, na Slovensku pociťujeme problém s opatrovateľmi, ktorých je nedostatok a nie sú dostatočne finančne ohodnotení. Nehádžme im teda polená pod nohy a nesťažujme im už aj tak ťažkú službu, v ktorej suplujú tento štát. Domáce prostredie a domáca starostlivosť o blízkych prispievajú k pohodliu a lepšiemu duševnému stavu pacienta a tento návrh naozaj pomôže stabilizovať tieto ťažké životné situácie. Vďaka nemu zmiernime finančné zaťaženie rodín a opatrovatelia, ktorí sa starajú o blízke osoby, nebudú nútení obetovať svoju prácu alebo iné záväzky. To môže pomôcť udržať stabilitu rodiny a znížiť stres a zaťaženie, s ktorými sa musia dennodenne stretávať.
Kolegyne a kolegovia najmä z vládnej koalície, v mene týchto ľudí vás prosím o podporu nášho návrhu zákona, ktorým nielenže zlepšíte ich podmienky na kvalitnejší život, ale rovnako ukážete, že vám záleží a chcete riešiť aj nedostatky, na ktoré poukázala nielen prax, ale aj mnohé inštitúcie vrátane komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. Môžme spoločne odstrániť túto historickú krivdu a pomôcť týmto ľuďom žiť dôstojný život.
Na záver mi dovoľte zareagovať na otázky, ktoré tuná boli vznesené, že ako sa to bude kontrolovať. No aj dnes, keďže je tam možnosť zarábania, tak úrady práce, teda referentky odborov pre príspevky na ťažké zdravotné postihnutie majú povinnosť chodiť do terénu a kontrolovať, ale častokrát najlepšími kontrolórmi sú práve susedia, ktorí si všímajú, ak niečo nie je v poriadku a nahlásia a kontroly sa vykonávajú. A povedzme si, ak dneska to chce niekto zneužívať, tak už aj dnes ten systém zneužíva. A čo by som ešte rada dodala, že covidova doba veľmi zmenila spôsob práce. Dnes mnohí ľudia majú home office, pracujú z tomu, a je nefér ak ich nútime, že nesmú zarobiť viac ako 500 eur. Pretože tú situáciu a tú starostlivosť, zvlášť ak ide o maloleté dieťa, si zabezpečujú sami a majú to rozvrhnuté. Ak sú rodičia, tak buď sa striedajú pri tom dieťatku, alebo naozaj pracujú v čase, kedy je o dieťatko postarané.
Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 9:27 - 9:30 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem, kolegovia, za vaše vstupy a verím teda, že aj kolegovia z koalície podporia tento návrh, aby sme sa mohli o ňom viacej baviť v druhom čítaní. Povedzme si, nemáme ambíciu vyriešiť všetky problémy vdov a vdovcov, pretože mohla by som hovoriť o ďalšom príklade z môjho mesta, kde zomrel učiteľ strednej školy, ktorý ale nemal povinne viac ako päť rokov trvalo jeden príjem, a tým pádom tehotná vdova s jedným dieťaťom, tehotná a s úverom ostala úplne bez príjmov, bez sirotského a bez vdovského a tak ďalej.
Takže myslím si, že máme čo zlepšovať ešte v našej legislatíve, ale týmto by sme aspoň odstránili diskrimináciu veľkého počtu vdov a vdovcov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2024 9:15 - 9:24 hod.

Andrea Turčanová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 10:41 - 10:43 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pôvodne som myslela, keďže to nie je moja téma, že nebudem vôbec reagovať, ale nedá mi, keď počúvam debatu v pléne. Uvedomujem si, že situácia s výskytom medveďa hnedého je veľmi vážna, ale povedzme si, nevznikla v roku 2024, Prešov nie je prirodzený výskyt medveďa a my medvedicu sme tam museli zastreliť už v roku 2014.
Neviem, ako vážne sa menila legislatíva, lebo od roku 2009 v Prešove a v okolí je pozorovaný výskyt medveďa. Za posledných 10 rokov minimálne šesťkrát bol v intraviláne, zame... zachytili ho aj kamery v centre mesta. A v roku 2014, presnejšie 14. augusta 2014 musel byť pri Mestskej športovej hale v Prešove medveď odstrelený.
Ja si len dávam otázku, teraz narýchlo ideme meniť legislatívu. Prečo to bolo možné v roku 2014 a to tak, že štátna ochrana prírody vydala povolenie na odstrel, mini... teda požiadala o odstrel, Ministerstvo životného prostredia ten odstrel odsúhlasilo a v priebehu 24 hodín prišli poľovníci a medveďa zastrelili. Prečo sa takýto postup nedá uplatňovať aj dnes, ale si to ideme veľmi komplikovať? (Reakcia z pléna.)
Neviem, súdy, ale v Prešove tento problém bol a bol vyriešený k spokojnosti občanov a dodnes zásahové tímy monitorujú výskyt medveďa a vedia prijímať opatrenia v spolupráci s odborníkmi.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2024 9:31 - 9:32 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Chcem sa poďakovať kolegovi za to, ako pekne zhrnul jednak pozitíva, ale aj úskalia, ktoré prichádza, prináša táto novela. Ako nemusíme sa presviedčať, obce, mestá čakajú na to, že bude novela, lebo treba zrýchliť procesy. Sú nedokonalosti v súčasnom zákone o verejnom obstarávaní, ale zároveň si myslím, že tak ako kolega Hajko poukázal, treba veľmi citlivo zvažovať, o aké zmeny pôjde, aby sme nenarobili ešte vážnejšie problémy, ako máme teraz.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 15:27 - 15:29 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Taktiež celkom nerozumiem účelu tohto zákona, pretože cestné správne orgány má každá obec ako prenesený výkon štátnej správy, okrem toho sú cestné orgány ako odvolacie orgány na okresných úradoch, okrem toho máme v mestách dopravné inšpektoráty, ktoré sa vyjadrujú k akýmkoľvek zásahom, ktoré robí samospráva hlavne na cestách II. a III., teda I., II. a III. triedy. My v Prešove sme využívali eurofondy nielen na to, že sme robili cyklotrasy a robili sme ich dokonca aj tak, že sme časť miestnych komunikácií, veľmi podobný prípad ako v Bratislave, vyčlenili, dostali sme eurofondy na to, urobili sme to, myslím si, že to ľudia oceňujú, ale okrem toho sme začali stavať ešte teda pred viacerými rokmi aj buspruhy. To znamená, že teraz všetky tieto naše aktivity by mali byť podrobené kontrole a môže sa stať, že to isté ministerstvo, ktoré vtedy schválilo eurofondový projekt, teraz nám dá za to isté pokutu, ak bude toto platiť.
Takže naozaj si dávam otázku, pán minister, že aký je účel toho, lebo píše sa tu, že to nebude mať žiaden vplyv na verejnú správu a na službu pre občana, a ja si práve myslím, že toto bude mať negatívny vplyv na službu pre občana, pretože samospráva je tá, ktorá sa najviac, je najbližšie občanovi a najviac sa snaží robiť pre toho občana. A naozaj ak budujeme cyklotrasy a robíme buspruhy, je to preto, aby sme posilnili verejnú dopravu a alternatívne zložky dopravy a odbremenili autá, teda naše cesty od áut.
Ďakujem.
Skryt prepis