Asi počkám chvíľu, kým sa utíšia poslanci. (Zaznievanie gongu.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Nech sa páči.
Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
Vážený pán podpredseda Národnej rady Danko, vážené kolegyne a kolegovia...
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Prosím kľud, prosím kľud v sále. Nech sa páči, pán poslanec.
Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
Vítam, že Národná rada Slovenskej republiky konečne pristupuje k tomu, aby si zvolila svojho predsedu. O necelé dva týždne to už bude rok, čo Národná rada Slovenskej republiky funguje bez svojho predsedu. 6. apríla minulého roku sa uskutočnilo druhé kolo prezidentských volieb, 7. apríla boli vyhlásené jeho výsledky, podľa ktorých sa prezidentom stal dovtedajší predseda Národnej rady Peter Pellegrini, a teda tým pádom prestal byť poslancom aj predsedom Národnej rady. Podľa všetkého to vtedy sám zjavne netušil. Podľa jeho verejných vyjadrení počítal s tým, že pokračuje ako predseda Národnej rady a až potom dodatočne sme sa dozvedeli, že údajne v deň volieb zmenil rozhodnutie o poverení podpredsedu Národnej rady jeho zastupovaním, teda dovtedy to bol pán momentálne predsedajúci podpredseda Danko a potom sa ním stal na základe toho zmeneného rozhodnutia pán podpredseda Národnej rady Žiga. Toto rozhodnutie údajne sa stalo v sobotu, teda v deň volieb, čo je krajne neštandardné. Neviem o tom, žeby nejaké iné rozhodnutia predsedu Národnej rady sa udiali v deň, ktorý nie je, nie je pracovný. Či to tak bolo naozaj, alebo bolo to rozhodnutie antedatované, to sa už asi nikdy nedozvieme, jedine že by to niekto uviedol vo svojich pamätiach.
Bez ohľadu na to už rok je Slovenská republika bez druhého najvyššieho ústavného činiteľa a zrejme to dnešným dňom skončí. Ten takmer rok je vysvedčením vládnej koalície. Je prejavom jej neschopnosti dohodnúť sa na mene nového predsedu Národnej rady, a teda z väčšej časti ten rok bol spôsobený nenaplnenými ambíciami pána podpredsedu Národnej rady Andreja Danka, ktorý miesto predsedu Národnej rady v rozpore s tým, čo máte uvedené vo vašej koaličnej zmluve, požadoval pre seba.
Opozícia nemala žiadny dôvod pomáhať koalícii vyriešiť tú krízu, v ktorej sa koalícia ocitla vlastnou vinou. A tu by som chcel pripomenúť, že pán Pellegrini pri voľbe predsedu Národnej rady na ustanovujúcej schôdzi dostal hlasy aj od významnej časti opozičných poslancov. Lebo jednoducho koalícia zvykne obsadzovať post predsedu Národnej rady. Ale to nepísané pravidlo, že opozícii patrí pozícia aj vo vedení Národnej rady, aj vo vedení časti výborov, bolo porušené a bolo porušené zo strany koalície nie hneď na ustanovujúcej schôdzi, ale z funkcií predsedov výborov boli odvolaní pani poslankyňa Kolíková a pán poslanec Šipoš, odvolaný bol podpredseda parlamentu pán Šimečka a to všetko na základe úplne vyfabulovaných a smiešnych a čisto účelových dôvodov. Čiže vo vzťahu k SaS, hnutiu SLOVENSKO aj k Progresívnemu Slovensku to nepísané pravidlo bolo porušené. Jediný, komu ste nezobrali žiadny post vo vedení parlamentu či výborov, je KDH, zrejme preto, že KDH žiadneho predsedu výboru ani podpredsedu Národnej rady nemá.
A navyše koalícia porobila kopu iných vecí, ktoré sú dôvodom, aby opozícia nepomáhala vyriešiť problém, ktorý si koalícia spôsobila sama tým, že sa nevedela dohodnúť na poste predsedu Národnej rady, či už ide o tú hanebnú novelu Trestného zákona, deštrukciu právneho štátu, deštrukciu spravodlivosti, deštrukciu kultúry, životného prostredia, poškodzovanie ekonomiky, hanebnú zahraničnú politiku, útoky na občiansku spoločnosť, na médiá aj na nespokojných občanov, spochybňovanie našej zahraničnopolitickej orientácie a členstva v Európskej únii a NATO a robenie hanby doma i v zahraničí.
Musím sa priznať, že tá ambícia pána Danka stať sa predsedom Národnej rady, ktorá väčšinu toho obdobia blokovala zvolenie nástupcu pána Pellegriniho na čele parlamentu, sa mi zdala smiešna, a teda videli to všetci okrem neho a možno okrem členov Slovenskej národnej strany, nielen vzhľadom na výsledky volieb, ale aj vzhľadom na aktuálne preferencie Slovenskej národnej strany, na tie chabé výsledky, či už jeho osobne v prezidentských voľbách, alebo Slovenskej národnej strany vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Keď to skončilo a keď teda prestal si uplatňovať tento nárok, povzbudzovaný premiérom a predsedom SMER-u Robertom Ficom, tak prišli iné problémy, prišla koaličná kríza, prišli do toho nespokojní huliakovci, potom nespokojní migaľovci, teraz ste ich už upratali, hodnoty sú na správnych miestach, tí nespokojenci sú ošetrení, sú vo vláde, tak teraz môžete pristúpiť k voľbe predsedu Národnej rady a konečne bude naplnená koaličná dohoda.
Ale musím sa priznať, že v tejto chvíli je mi pána Danka trochu aj ľudsky ľúto. Nieže by som si želal mať pána Danka za predsedu Národnej rady, ja by som ho teda určite nevolil, ale je hlavným porazeným celej tej koaličnej krízy a Slovenská národná strana sa stala unikátom, že je síce vládnou a koaličnou stranou, ale nemá žiadne reálne zastúpenie vo vláde. Dva posty síce teoreticky obsadzujú nominanti Slovenskej národnej strany, ale prakticky nimi nie sú, nie sú členmi, zrejme nebudú ani na kandidátke SNS, ako sme sa dozvedeli z listu pána Danka Robertovi Ficovi. A keď pán Danko, ako predseda koaličnej strany, naznačil, že by SNS mohla ponúknuť do talónu nielen miesto ministra cestovného ruchu a športu, ale aj niektoré z tých zvyšných dvoch ministerstiev, tak sa hneď ozval pán minister Taraba a ohlásil, že to teda nie, že oni sú dvojica s pani Šimkovičovou, čo len potvrdzuje, že tieto dva ministerské posty nie sú reálne kontrolované stranou SNS. A teda ten tretí sa dostal do rúk pána Huliaka, ktorý odišiel od pána Danka, odišiel aj so svojimi poslancami z klubu a nepekné veci o ňom porozprával a vice versa. A to je asi aj také najvýznamnejšie poníženie pána Danka, pretože ministerstvo, ktorého vznik si vydupal pri vzniku tejto vlády, teda ministerstvo športu a cestovného ruchu, čo bola jeho, obidve boli jeho srdcovky a dlhodobé agendy, no tak teraz sa toho ministerstva musel vzdať a nielenže sa ho musel vzdať, musel sa ho vzdať v prospech človeka, ktorý sa na kandidátke jeho strany dostal do volieb, potom ho opustil, a teda hovorím, navzájom sa nie veľmi peknými slovami častovali.
V dôsledku toho Slovenská národná strana je unikátom, že je vládnou stranou, ale nemá žiadne zastúpenie vo vláde. A stalo sa to, že z pôvodnej trojkoalície, ako vznikla po parlamentných voľbách, je dnes de facto sedemkoalícia. A vlastne iba dve strany, SMER a HLAS, ostávajú, tak ako je štandardne zvykom, stranami, ktoré majú zastúpenie v parlamente aj vláde, oproti tomu Slovenská národná strana má zastúpenie už len v parlamente, ale nie vo vláde, nebude sa teda môcť pochváliť úspechmi, ktoré jednotlivé ministerstvá dosiahnu, dokonca ani to ministerstvo športu a cestovného ruchu, to už budú úspechy Národnej koalície pána Huliaka, ale na druhej strane, samozrejme, že Slovenská národná strana nesie politickú zodpovednosť za všetko, čo robí vláda, aj za všetky zlé veci a oprávnene jej všetko zlé, čo táto vláda urobí, jej to bude vyčítané.
No a okrem týchto troch strán, ktoré prešli voľbami, súčasťou koaličného zlepenca Roberta Fica je dnes aj Národná koalícia, ktorá má troch poslancov a jedného člena vlády. Je na tom teda lepšie ako Slovenská národná strana, ktorá má síce poslanecký klub, ale nemá reálne zastúpenie vo vláde. Potom tam máme ako možno piaty subjekt dvojicu ministrov Taraba – Šimkovičová, ktorá je v Národnej rade zastúpená jedným poslancom, pánom poslancom Kotlárom. Potom zvláštne zoskupenie Migaľ – Šalitroš, majú člena vlády, ale nemajú žiadneho, žiadneho poslanca.
No a dnes pribudol aj pán poslanec Radačovský, ktorý je predsedom strany Patriot a neprisadol si k poslancom Slovenskej národnej strany a nebude teda zrejme členom, členom poslaneckého klubu SNS. Prisadol si k poslancom SMER-u. Takže nie trojkoalícia, sedemkoalícia. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko Andrej, podpredseda NR SR
Skúste k voľbe predsedu Národnej rady.
Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
A pri voľbe predsedu Národnej rady je mi až ľúto, a teda to hovorím k pánovi Dankovi, ktorý sa o tento post dlho, dlhé mesiace neúspešne usiloval, že až taká miera ignorácie voči nemu nastala a ešte aj ten štatistický úrad mu zisťuje iba 1,5 %. Keby súkromné agentúry mu merali také nízke preferencie, ale teda štátny, štátna inštitúcia, od ktorej si mohol sľubovať, že tam to bude lepšie, no je na tom ešte horšie. A až sa mi teda zdá, a to chcem povedať, pán Danko, že z nejakej politickej logiky, naozaj už keď nemáte zastúpenie vo vláde, tak aspoň toho predsedu Národnej rady... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko Andrej, podpredseda NR SR
Skúste k voľbe, lebo vás preruším a odoberiem slovo. Držte sa témy, najmä vy ako predseda inej politickej strany. Držte sa témy, ktorá sa prerokováva. Upozorňujem vás prvýkrát.
Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
Ja sa držím témy voľby predsedu Národnej rady, pretože vy ste sa dlhodobo uchádzali o post predsedu, predsedu Národnej rady a teraz bude zrejme zvolený niekto iný. Tak ja som len chcel povedať, ja som myslel, že sa potešíte, keď uznám, že vás ľudsky chápem, že máte nejaký pocit nespravodlivosti, že dotiahli ste Slovenskú národnú stranu do parlamentu a teraz máte pár poslancov, máte poslanecký klub vďaka SMER-u, že vám požičal jedného poslanca, ale nemáte žiadne zastúpenie vo vláde. Máte zodpovednosť za zlé veci, ale nebudete môcť sa prezentovať úspechmi vo vláde. A teda ja by som vás nevolil, to teda opakujem, že vaše názory sú pre mňa neprijateľné, vaše klaňanie sa Putinovi, ale ľudsky, ľudsky vám rozumiem, že máte z toho pocit nespravodlivosti a považujem to za absurdné, ako Slovenská národná strana pri tejto voľbe predsedu dopadla.
Už ani nehovorím o tom, že možno keby nedošlo k tomu údajnému, zmene rozhodnutia predsedu Národnej rady Pellegriniho, tak ten rok by ste zastupujúcim predsedom boli vy. Ale dnes alebo možno zajtra, ak sa natiahne rozprava, sa bude voliť predseda Národnej rady a zrejme bude zvolený, zvolený pán Richard Raši, tak ako to stanovuje koaličná zmluva a tým sa to poníženie Slovenskej národnej strany a špeciálne vás, pán podpredseda Národnej rady Danko, dovŕši a zrejme sa dovŕši aj vašimi hlasmi. Uvidíme už onedlho.
Ďakujem.