Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2025 o 14:29 hod.

Ing. Mgr. PhD.

Ingrid Kosová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2025 14:29 - 14:45 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým za pripomienky. Pokúsim sa byť veľmi stručná a môžme potom aj kuloárne sa o tom viacej porozprávať. V prvom rade ja postrádam význam návrhu zákona zacieleného iba na jednu skupinu obyvateľstva, ak máme tu nejakú celospoločenskú diskusiu o tom, že povinná predškolská príprava by mala byť povinná pre všetky deti, hej, to je prvá základná vec, z ktorej vychádzam. A teraz sa vedie o tom teda veľká diskusia, že či, kedy to bude, či to bude a tak ďalej. To je prvá vec.
Druhá vec. To, že v podstate ani Gröhling, ani predchádzajúci ministri aj počas, kedy ste boli vo vláde, neprijali podobný návrh zákona, je tiež dôkazom toho, že asi toto nie je úplne správne smerovanie, že to teda môže naraziť na tie ľudské práva, že to je teda diskriminačné a poďme sa rozprávať o tom, aké sú iné opatrenia a ako zabezpečiť, aby rómske deti, ale aj iné skupiny obyvateľstva nekončili v špeciálnych školách. Jednou z takýchto opatrení je, sú to, že deti s hendikepom A, ktoré majú takýto hendikep diagnostikovaný, pôjdu do úplne bežných základných škôl, je potrebné investovať do podporných tímov, psychológov, logopédov a tak ďalej, aj do učiteľov, ktorí ovládajú rómsky jazyk, aby ich dokázali, tento hendikep, napríklad jazykovo eliminovať a tak ďalej. Poďme sa rozprávať o tom, ako pracovať s rodičmi efektívnejšie, pretože máme veľmi veľa komunitných centier, ale máme nízku úroveň spolupráce s rodičmi a tak ďalej, čiže my vieme, akým iným spôsobom to eliminovať a pravdou je, že áno, ono teraz bol spustený nejaký pilotný program, ktorý začína túto vec riešiť. Ale poďme sa rozprávať o tých iných krokoch, lebo toto nie je úplne podľa mňa ideálny spôsob, akým to naštartovať.
A tretia vec, mňa veľmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2025 14:29 - 14:45 hod.

Ingrid Kosová
ešte aj povedať, že toto nie je riešenie iba pre jednu skupinu obyvateľstva a napokon z toho bude profitovať celá spoločnosť. Takže asi to je všetko.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2025 14:14 - 14:30 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, na úvod chcem povedať, že zámer pomáhať ľuďom z prostredia chudoby považujem určite nielen za správny, ale v dnešnej dobe aj za nevyhnutný, a preto si veľmi vážim každú iniciatívu mojich kolegov alebo kolegýň, ktorí prídu s akýmkoľvek návrhom zákona, ktorý pomáha najmä chudobným deťom a najmä v oblasti vzdelávania, pretože je to už také klišé, ale je to realita, vzdelávanie je kľúčom k prekonávaniu generačnej chudoby a sociálneho vylúčenia. Otázka z môjho pohľadu ale je, a myslím si, že aj toto je miesto na to, aby sme mohli otvoriť naozaj diskusiu o tom, či je správny spôsob zacieľovať politiky iba na jednu skupinu obyvateľstva.
Chcem povedať zároveň na úvod, že to, že teraz vystúpim možno trošičku aj kriticky, nie je o tom, že by som chcela kritizovať svojich kolegov a kolegyne, ale naozaj by som bola veľmi rada, keby sme uvažovali nad tým, či takéto zacielene akéhokoľvek zákonu, nielen v oblasti vzdelávania, ale napr. v oblasti sociálnej, je prospešné pre ľudí z chudoby, alebo naopak, či je skôr kontraproduktívne alebo dokonca až škodlivé. Takže budem rada, ak sa nad tým spoločne zamyslíme, ak o tom budeme diskutovať, pretože takéto návrhy zákonov tu nie sú prvýkrát, už aj v minulosti sme tu v parlamente mali tieto návrhy zákonov a nielen z dielne SLOVENSKA, bývalého OĽANO, kedy ich predkladal aj môj dobrý kamarát Peter Pollák, ocino tuto navrhovateľa, ale aj napr. takéto návrhy zákonov predkladala Lucia Ďuriš Nicholsonová v minulosti a už vtedy tieto návrhy zákonov vlastne vzbudzovali aj otvorenú kritiku a diskusiu. Ak si spomínate, tak ona vlastne predkladala práve aj povinnú predškolskú dochádzku pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia s tým zameraním, že by to malo byť teda iba pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. A ona argumentovala hlavne tým, že tento skorý nástup do materskej školy by pomohol deťom lepšie sa adaptovať na školské prostredie, zvýšiť dostupnosť a tak ďalej. A bolo to vlastne v období, kedy sa, kedy existovali ešte nulté ročníky, ktoré mali síce univerzálny charakter, ale naozaj v praxi dochádzalo k tomu, že v týchto nultých ročníkoch boli najmä rómske deti. Čiže ona ich predkladala ako alternatívu pre nahradenie po tejto potreby nultých ročníkov.
V roku 2011, takže to už je teda pár rokov, predkladala aj návrh zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách a v rámci, jedným z týchto opatrení bolo aj bezplatný prístup k antikoncepcii a k sterilizácii pre ženy zo sociálne znevýhodneného prostredia. Z môjho pohľadu tu existujú tzv. etické a ľudsko-právne otázky, či naozaj keď zameriame nejaké zákony iba na jednu skupinu občanov, tak je to ľudsko-právny problém, a najmä ak ide o reprodukčné práva žien, a potom, samozrejme, to zameranie na jednu skupinu, hej, že či je aj etické a adekvátne vo vzťahu k tomu, čo chceme vlastne zacieliť. A to najmä z toho dôvodu, že či si to chceme priznať alebo nie, ale ak vyžadujeme iba od jednej skupiny obyvateľstva aj pozitívnu vec, napr. aby chodili do škôlok, materských škôlok, tak si musíme uvedomiť, že ich nepriamo nejakým spôsobom nálepkujeme. Hovoríme, že títo ľudia si vyžadujú teda nejaký osobitný prístup alebo osobitné nazeranie a ak to je v prípade ľudí, ktorí pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo dokonca z oblasti generačnej chudoby, tak vlastne už teda ich označkujeme ako chudobných, často neprispôsobivých alebo menejcenných. Z môjho pohľadu ani nie je až tak dôležité to, že dospelá verejnosť alebo majorita bude takýmto spôsobom nazerať na rómske deti ako na nejaké menejcenné, pre mňa je dôležité to, ako sa asi bude cítiť to dieťa, ktoré prichádza do škôlky a bude identifikované a bude cítiť, že je naňho nazerané ako na iného. Musíme si uvedomiť, že v tomto veku sa naozaj buduje sebavedomie a pocit, že na mňa nazerá spoločnosť iným spôsobom, môže u detí naozaj vyvolať pocit menejcennosti a môže znížiť ich sebaúctu už v rannom veku, čo potom, samozrejme, má ďalekosiahle následky aj v dospelosti a má veľmi negatívny vplyv na to, akým spôsobom sa dokážu alebo nedokážu začleniť do majoritnej spoločnosti.
Druhá základná vec je, že ak máme zámer pomáhať iba jednej skupine občanov, tak to môže viesť aj k symbolickému a aj k fyzickému oddeľovaniu, ktorý v praxi nazývame segregácia. Čiže namiesto toho, aby deti potom trávili čas s deťmi z rôzneho prostredia, tak, bohužiaľ, sa nám stane, že budú mať zasa väčšinu zo svojich spolužiakov iba rómskeho pôvodu. A my ak zameriavame politiky iba na jednu skupinu obyvateľstva, tak tým vlastne legitimizujeme to, že sa budú vytvárať rôzne triedy alebo skupiny detí iba pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. A my už vieme, k čomu to vedie, čelíme infringementu, dokonca žalobe za pretrvávajúcu segregáciu, takže aj k tým nultým ročníkom, ktoré som už spomínala, nebudem sa k tomuto vracať. A vieme aj to, že v triedach alebo v školách, v inštitúciách, kde je vyšší počet detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, dochádza značne k nižšej kvalite poskytovaného vzdelávania. Čiže to je ďalší problém, učivo sa redukuje, je tam, sú tam učitelia, ktorí nie sú dostatočne kvalifikovaní, alebo sú teda menej kvalifikovaní, a tým pádom sa ešte viacej znižuje nejaká šanca na to, aby tieto deti ukončili základnú školu, strednú školu, aby sa uplatnili na trhu práce.
Mohla by som teda veľa hovoriť aj o tom, že ak sa podávajú nejaké takéto zákony, tak treba brať do úvahy, či je vlastne celý systém vzdelávania pripravený na to, aby sme mohli naštartovať povinnú školskú dochádzku, pretože my najprv na to, aby sme mohli niečo takéto urobiť, naozaj musíme pripraviť aj personálne, aj priestorové zabezpečenie, aj odborné kapacity a vlastne celý ten systém na to, aby sme mohli involvovať všetky deti do vzdelávacieho procesu. A tu si dovoľujem povedať, že na Slovensku, bohužiaľ, ešte nie sme v tom štádiu a treba to robiť naozaj postupne a treba si to načasovať, čiže ak je tu účinnosť zákona napr. od nového školského roka, nie som si istá, či je to zrealizovateľné v takom rozmedzí, v akom by sme chceli. A obávam sa, že v tomto prípade by to bolo príliš alibistické požadovať, aby ten systém bol taký rýchly, pretože v konečnom dôsledku my len prenesieme zodpovednosť na rodiny a prenesieme zodpovednosť aj na tie samosprávy, na to, aby zabezpečili to predškolské povinné vzdelávanie a ale najmä na tých rodičov a tí sú, bohužiaľ, často bez peňazí, bez oblečenia, bez dôvery v inštitúcie a tak ďalej. Čiže my musíme naozaj urobiť omnoho viacej práce ako len zákonom stanoviť povinnú školskú dochádzku, pretože v konečnom dôsledku by výstupom mohli byť len absencie, sankcie a frustrácia všetkých zainteresovaných. Čiže naozaj to treba robiť postupne a s rozumom.
Ďalším problematickou vecou, ktorú vnímam, je, že aj v oblasti detí, ktoré sú sociálne znevýhodnené, zo znevýhodneného prostredia, tu predsa nejde o skupiny ľudí, ktoré sú homogénne a ktoré majú homogénne potreby, hej? Sú tu deti, ktoré majú napr. jazykovú podporu, pretože neovládajú dobre slovenský jazyk. Potom sú tu deti, ktoré majú zdravotnú alebo nejakú psychologickú, psychologický hendikep a potrebujú psychologickú alebo zdravotnícku pomoc. Iné sú deti, ktoré nepotrebujú nejaké špeciálne zameranie, ale potrebujú skôr tí rodičia pomoc, hej. Čiže jeden povinný zákon pre všetkých tieto deti nedokáže zachytiť a v konečnom dôsledku by mohlo dochádzať k nespravodlivým rozdielom voči iným deťom, ktoré napr. by potrebovali tiež túto pomoc v oblasti povinnej predškolskej, ale nezapadajú do toho balíku sociálneho znevýhodnenia. Hej, sú to napr. aj deti z nižšej strednej triedy alebo z funkčne neúplných rodín, ktorí proste nedosahujú oficiálnu hranicu sociálneho znevýhodnenia a tu už dochádza k nespravodlivým rozdielom. Akože zoberme si z praxe len, že tu máme jednorodičovské domácnosti, ktoré nemajú nárok na podporu alebo nie sú v tom balíku sociálneho znevýhodnenia, ale napriek tomu práve tieto rodiny by to potrebovali. Čiže aj dobre mienený zákon niekedy môže byť v tej praxi nespravodlivý.
No a napokon pre mňa ten najdôležitejší je ten ľudsko-právny a ten etický alebo občiansky princíp rovnosti, ak chcete, pretože či chceme alebo nie, patríme do demokratického štátu, demokratickej Európskej únie a je jednoznačné, že v demokratickom štáte žiadna legislatíva nemôže rozdeľovať deti podľa pôvodu, rasy a to znamená, že ani podľa príjmu rodičov. Čiže ak má byť zavedená nejaká povinnosť, tak potom nech je táto povinnosť zavedená pre všetky deti. Ak si ako spoločnosť myslíme, že povinná predškolská výchova je dôležitá, a je teda som o tom presvedčená a som presvedčená aj o tom, že môže významným spôsobom pomôcť deťom z chudobného prostredia na to, aby sa lepšie adaptovali do škôl a aby boli aj uplatniteľné v živote, tak potom ju zaveďme pre všetky deti, nielen pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, a to bez ohľadu na to, akú majú etnicitu, aký majú status a podobne. Pretože všetky deti potrebujú byť rozvíjané či už v emocionálnej, sociálnej alebo kognitívnej oblasti.
To je jednoznačne môj postoj, aby sme, aby sme eliminovali vlastne tie negatívne dopady, ktoré by mohol priniesť zákon, ktorý je ale už špecificky zacielený na nejakú jednu skupinu obyvateľstva. A tou cestou sú v podstate inkluzívne politiky. My inkluzívnosť nedosiahneme, pokiaľ budeme návrhy zákonov tvoriť iba špecificky pre jednu skupinu, práve naopak, inkluzívne politiky budeme zavádzať vtedy, keď budeme tieto politiky robiť pre všetkých a teda budú mať univerzálny charakter s tou možnosťou, samozrejme, že budeme cielene podporovať deti na základe ich reálnych potrieb. A to je veľký rozdiel. Čiže nie na základe nejakej kategórie pôvodu alebo sociálneho statusu, ale na základe ich reálnych potrieb. Pretože akonáhle to budeme zacieľovať len na jednu skupinu, tak my riskujeme etnicizáciu chudoby a to je veľmi nebezpečné. Ak si spomínate, presne toto som kritizovala aj v oblasti dávok, hmotnú núdzu, kedy bol zase trošičku opačný príklad, kedy sa aj javí nejaký zákon univerzálne, ale bude mať negatívny dopad iba na jednu skupinu obyvateľstva, tiež hovoríme o etnicizácii skupín, etnicizácii chudoby. A tá nevedie k inklúzii vylúčených a najzraniteľnejších skupín obyvateľstva.
V tejto oblasti by sa ešte dalo potom veľa rozprávať aj o tom, že v súčasnosti určite viete o tom, že ministerstvo školstva predstavilo nejaký prvý zámer toho, že by mala byť povinná predškolská príprava, nie dochádzka, ale príprava pre deti od troch rokov, ktorá by mala byť postupne zavádzaná, s tým, že od budúceho školského roka by to malo byť od štyroch rokov a potom od roku 2028 od troch rokov. A určite ste zaregistrovali aj to, že sa tu, že tu vznikla aj taká búrlivá verejná diskusia o tom, či je to správne, aby vlastne bola povinná predškolská príprava pre všetky deti. My v Progresívnom Slovensku sme presvedčení o tom, že áno, je to dôležité, ale treba mať naozaj na zreteli pripravenosť toho systému aj dostatočného počtu učiteľov a tak ďalej, ale zároveň odmietame tvrdenia, že by to mal teda byť nejaký konflikt zásahu práv do rodičov, pretože štát nikomu neberie možnosť vychovávať svoje dieťa doma, rodičia môžu aj naďalej si zvoliť individuálnu formu vzdelávania, ktoré spĺňa základné štandardy a v tomto prípade je dôležité ešte aj povedať, že toto nie je riešenie len pre jednu skupinu obyvateľstva a napokon z toho bude profitovať celá spoločnosť.
Takže asi to je všetko, ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2025 13:59 - 14:15 hod.

Ingrid Kosová
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, na úvod chcem povedať, že zámer...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2025 18:14 - 18:29 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. V podstate nemám veľmi na čo reagovať, lebo súzniem s Vaším názorom, ale považujem za potrebné zdôrazniť ešte jednu vec. Ja som prišla do parlamentu s tou víziou, že budeme tvoriť zákony, ktoré pomáhajú ľuďom v tejto krajine, a že Slovensko má patriť všetkým ľuďom. A že ak tu bude nejaký zákon, ktorý akýmkoľvek spôsobom ubližuje čo i len jednému človeku, tak takýto zákon by sme prijať nemali. Nie je to správne. Tu tento návrh bude ubližovať desiatkam tisíc ľudí na Slovensku. Z môjho pohľadu je to absolútne nesprávne a nespravodlivé. A ak chceme, aby Slovensko patrilo všetkým, tak potom nesmieme dovoliť, aby nenávisť a aby hoaxy, dezinformácie diktovali zákony v tejto krajine. Pretože ak to urobíme, tak stratíme nádej na moderné a spravodlivé Slovensko vďaka vám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2025 18:14 - 18:29 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
to isté sa stane tu možno o sto rokov, možno tu už mnohí z vás nebudú, ale verte mi, že svet sa mení, pokrok nezastavíte. Vždy to tak bolo a, chvalabohu, to tak vždy aj bude.
Vy jediné, čo touto zmenou dokážete, je to, že vytvoríte ilúziu pre vašich zmätených voličov, že chránite rodiny. Pravdou však je, že vy nikoho nechránite, vy rozdeľujete. Vy vylúčite menšiny a myslíte si, že budete silnejší. Ale omyl, vy nebudete silnejší. Vy budete krutejší. Výsledkom bude len pocit, že v tejto krajine sa nedá dôstojne žiť a že táto krajina jednoducho nie je pre všetkých. Výsledkom je, že nám mladí ľudia z tejto krajiny odchádzajú, pretože sa tu necítia bezpečne a necítia sa byť tolerovaní a tolerované, pretože vedia, že ak niečo ohrozuje, ohrozuje demokraciu v tejto krajine, tak to nie je Janka, ktorá sa narodila ako Ján, ale je to korupcia, je to rozkrádanie verejných peňazí a sú to autokratické chúťky Roberta Fica.
Takže je na vás, opozícia, či v tom budete tejto koalícii pomáhať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2025 17:59 - 18:14 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
No, takže vyzerá to tak, že budeme žiť v krajine, kde už nebudeme identitu riešiť v duši, ale, bohužiaľ, nám to bude hovoriť ústava, kde zrejme práva menšín budú len nejakými prílepkami v petíciách a kde najväčšou hrozbou v tejto krajine bude transrodový človek s občianskym preukazom, hm. Prepáčte mi tento satirický úvod, ale ja si nemôžem pomôcť, lebo ja postrádam akýkoľvek pozitívny význam a najmä pozitívny dopad tohto návrhu ústavného zákona pre ľudí v tejto krajine. Pretože oni nebudú mať lacnejšie potraviny, nebudú mať viacej peňazí v peňaženkách, nebudú mať vôbec žiadnu vyššiu životnú úroveň, nie, nezlepší to život absolútne nikoho z nás, ale mnohým ľuďom v tejto krajine tento návrh ublíži, a to vedome, cielene a ešte aj s úsmevom a dokonca farizejským úsmevom na tvári v mene vyšších hodnôt.
Je dôležité povedať si, prečo koalícia, konkrétne SMER, tento návrh ústavný predkladá, a ten prvý dôvod je ten, že SMER sa zrazu vydal po pätnástich rokoch takmer na nejakú politickú výpravu k rustikálnej národnej politike, ktorá je založená na tradičných hodnotách. A slovíčko tradičné tu, prosím pekne, funguje ako nejaká ochranná známka. A viete, čo je celé na tom najbizarnejšie? Že túto hru na tradície vedie človek, ktorý ešte pred pár rokmi obhajoval právo na interrupcie, ktorý by si radšej zahryzol do jazyka, keby sa mal zrejme pokloniť biskupovi, ktorý bol starým komunistom, ktorý kedysi citoval dokonca Marxa, a zrazu je to najväčší obranca viery, národa a rodiny. Neviem, ako vy, ale ja takýto prístup teda nazývam farizejstvo a myslím si, že to je ešte slabé slovo a osobne si myslím, že je to fakt len nejaký ideologický karneval, kde sa menia masky podľa toho, aké sú výsledky prieskumov.
No a tu prichádzame vlastne k tomu druhému dôvodu, a to sú, samozrejme, lebo voliči. Tí voliči a voličky, ktorí sú, bohužiaľ, uväznení v nejakej dezinfo-bubline, kde veria, že Progresívne Slovensko prináša nejakých bludných 72 pohlaví, ja neviem, kde na tieto bludy fakt chodíte, ale je to pravda absolútne pomýlených voličov, ktorí ráno vstanú a namiesto toho, aby si prečítali správy v telke, tak rýchlo utekajú na Telegram, aby zistili, čo je nové vo svete. Pre týchto ľudí je identita problém, ktorý treba riešiť ústavou a nie rozhovorom, hej? Títo ľudia majú problém s tým, že sa deti, niektoré deti v tejto krajine narodia a nemajú pocit, že sú v správnom tele. Tak, prepáčte, tieto deti nie sú hrozbou pre túto krajinu. Viete, čo je hrozbou pre túto krajinu? Že mladí ľudia nám odchádzajú z tejto krajiny a nechcú tu žiť, lebo sa tu necítia bezpečne. To je problém. A takto sa podľa mňa pestuje strach. Takto sa podľa mňa manipuluje a takto sa vládne. Nie rozumom, ale na základe emócií a najlepšie tých najprízemnejších, obavou a strachom z inakosti.
No a v neposlednom rade, už to tu bolo spomínané, tento návrh prichádza kvôli tomu, lebo je to výhodné. Fico veľmi dobre vie, že opozícia má v tejto oblasti kultúrno-etických otázok rôzne názory a práve preto prišiel s touto zmenou. Aby nás postavil proti sebe. Aby sme sa hádali o tom, kedy vzniká život, namiesto toho sme si nevšimli, že vláda tu rozkladá právny štát. Lenže tento návrh nie je ani o hodnotách a tento návrh je skôr o taktike a o moci a o tom, že keď sa hádame medzi sebou, tak si proste necháme ukradnúť túto krajinu spod nôh.
Čiže, vážení kolegovia a kolegyne, toto nie je žiadna hodnotová debata, toto je len obyčajná cynická kalkulácia. A kým tu my budeme diskutovať o tých vajíčkach a spermiách, tak na stole nám zostanú nevyriešené problémy v školstve, v zdravotníctve, budeme tu mať ďalej chudobných, budeme tu mať nedostatok dôstojnosti v tejto krajine a hlúpo si nechávame kradnúť pozornosť a ešte aj ústavu.
Viete, ja budem úprimná a mne je naozaj ľúto, že sa na KDH v poslednom čase, najmä cez víkend, vylialo toľko špiny a hejtov a ja som si aj položila tú otázku, či môžeme KDH vyčítať to, že spolupracuje so SMER-om, keď vlastne hovorí, že sa len hlási k hodnotám, na ktorých je postavené toto hnutie. A keďže pri takýchto veciach si vždy ja najprv kladiem otázku sama na seba, tak som si hovorila, čo by asi tak hovorilo Progresívne Slovensko, keby SMER prišiel s nejakým návrhom, ktorý máme v programe, napr., ja neviem, napadajú ma registrované partnerstvá. Zdvihli by sme zaň ruku? Veď už veľakrát sme zdvihli za alebo hlasovali sme za také návrhy, ktoré si myslíme, že sú prospešné. Naposledy sme napr. hlasovali za vyššie platy pre pedagogických zamestnancov. Čiže zdvihli by sme tie ruky? No ale potom otázka znie, či by sme hlasovali za aj v tom prípade, keby sme vedeli, že ide iba o rafinovanú pascu pre opozíciu. Alebo by sme si spomenuli na to, že spolupráca so SMER-om nie je len o zákonoch, ale je o hodnotách a o dôveryhodnosti a o tom, čo znamená na Slovensku byť demokratom. A veľmi mi je ľúto, že tu, bohužiaľ, nikto z KDH nie je, pretože ja musím povedať, že my to nielenže, pardon, pardon, vás som si nevšimla, prepáčte, pán Mikloško, takže jeden, jeden, je tu jeden člen.
Čiže môžeme to vyčítať KDH? No ja si myslím, že môžeme. A nielenže môžeme, my to musíme vyčítať, pretože keď niekto sedí v sále tohto parlamentu a tvrdí, že mu ide o demokraciu, že mu ide o právny štát, že mu ide o hodnoty, že mu ide o dôstojnosť človeka a rešpekt voči všetkým obyvateľom tejto krajiny, tak potom nemôže predsa bez mihnutia oka zdvihnúť ruku za návrh SMER-u, ktorý tieto hodnoty jednoducho ohýba, ktorý ich prekrúca a ktorý ich používa ako propagandistickú zbraň. My v Progresívnom Slovensku sme si túto hranicu stanovili absolútne jasne a hovorím, že so SMER-om neko... nekolabu... nekolaborujeme, vidíte také ťažké slovo, že normálne ma to zintenzívnilo. Proste nespolupracujeme. A to nie preto, že by sme sa chceli hrať na nejakých čistých, ale preto, že jednoducho my vidíme za horizont. S Robertom Ficom sa nebojuje len o jednotlivých hlasovaniach zákonov, ale boj s Robertom Ficom má podobu boja o štát, o budúcnosť právneho poriadku v tejto krajine, o tom, či budeme žiť v krajine, kde si vláda môže meniť ústavu podľa nálady, alebo či budeme žiť v krajine, kde existujú pravidlá, ktoré chránia občanov Slovenskej republiky. Na čele so SMER-om totiž my nenapredujeme k nejakým tradičným hodnotám, ale k autokracii. Toto je to najdôležitejšie, čo si musíme uvedomiť a my v Progresívnom Slovensku to veľmi dobre vieme a nemôžme si preto dovoliť, aby sme hlasovali s nejakými klapkami na očiach, nemôžme si dovoliť hlasovať za návrhy, ktoré sa aj tvária nevinne, ale v skutočnosti sú súčasťou oveľa širšieho plánu, a to je plánu demontáže demokracie na Slovensku.
Takže ja sa musím pýtať, že čo je vlastne podstatné pre Kresťanskodemokratické hnutie. Je to jeden návrh, pár opatrení formulácie v ústave, alebo je to nejaká dlhodobá vízia Slovenska ako demokratickej slobodnej, spravodlivej krajiny. Lebo ak je to to druhé, tak potom hlasovanie s Robertom Ficom je naozaj politicky krátkozraké, a to nielen kvôli obsahu, ale aj kvôli odkazu, ktorým tým vysielame našim voličom a voličkám, ktorí nám uverili, že sme stranou hodnôt a že spolu môžeme raz vytvoriť vládu. Pretože ak to teraz nedokážeme, tak im len vysielame signál, že sme nejednotní a že my vlastne zoberieme tomu demokratickému spektru nádej na zmenu. Nádej, že spolu môžme poraziť autokraciu. Že dokážeme spolu čeliť radikalizmu a extrémizmu tejto vlády, ktorá začína byť už naozaj pravicovo extrémistická.
A ešte niečo, a to je zásadné, zmena ústavy, o ktorej dnes rokujeme, vôbec neznamená riešenie v nejakých kultúrno-etických témach, je to len zásterka, pretože sú tam naozaj veľmi vágne pojmy ako je napr. národná identita, už sme to tu dneska spomínali niekoľkokrát a je to zmes, len nejaká ideologická zmes tradičného, katolíckeho, etnického a ešte ku tomu aj autoritatívneho a ak niekto verí, že sa Fico zastaví len pri tomto jednom článku dajme tomu, tak nepozná Roberta Fica, pretože národná identita sa v jeho ponímaní veľmi môže ľahko premeniť na autoritatívny režim. Režim s vlajkou a hymnou a modlitbou pred každým zákon, a to dúfam nikto z nás nechce. A ak si KDH vyberie tento chodníček, cesty spolupráce s mocou, ktorá rozkladá právny štát, tak ja sa potom pýtam naozaj úprimne, že kto vlastne KDH je. Je to strana, ktorá sa naozaj postaví za slabších? Alebo je to len nejaká retrokonzervatívna prísada do Ficovej kuchyne? Ale toto si, samozrejme, už musí vybrať KDH samo, ale malo by si zároveň uvedomiť, že ľudia sa pozerajú a že v dejinách nebude rozhodujúce to za aký zákon kedy hlasovali, ale to, kto a kedy sa postavil na správnu stranu dejín. A treba si uvedomiť aj to, že sa pozerajú nielen tí ľudia, ktorí sú ich voličmi a voličkami, ale že sa pozerajú aj tí, ktorým tieto návrhy ubližujú, a tých je naozaj veľmi veľa. Ústavný zákon, ktorý je tu v parlamente, totižto zoberie mnohým nádej na dôstojný život, mnohých zatlačí do kúta, urobí z nich tému rodinného obedu a terč nenávistných statusov. A ja sa pýtam, je takýto zákon dobrý, alebo sú to len ideologicky maskované míny? Pretože zákon, ktorý ukotvuje len dve pohlavia a ktorý zakazuje napr. náhradné materstvo alebo povoľuje adopciu iba heterosexuálnym manželstvám, tak takýto zákon predsa nie je ani o ochrane rodín, ani o ochrane detí.
Tento zákon ublíži transrodovým ľuďom, ktorí budú neviditeľní, ublíži intersex ľuďom, ktorí jednoducho nespadajú do kategórie muž alebo do kategórie žena a nebudú teda legálne zaradení medzi nejaké biologické pohlavia, ale budú to biologické omyly. Ale nikto predsa z nich nemôže za to, ako sa narodil. Tento zákon ublíži dúhovým rodinám, ktorési nebudú môcť adoptovať dieťa, hoci by mu dali lásku, bezpečie aj domov. A tento zákon ublíži aj rodičom detí s inou identitou, ktorí uvidia, ako ich dieťa štát verejne deklasuje na občanov druhej triedy. Asi nikto z vás nemá dieťa, ktoré má, ja neviem, homosexuálnu orientáciu alebo transrodový problém, ani vám to neželám, pretože poznám jedného takého osobne a jeho chlapec si kvôli tomu siahol na život a nie je to nič príjemný. Jediným dôsledkom všetkých týchto bludov bude len stigmatizácia, sociálne vylúčenie a zhoršené duševné zdravie týchto mladých ľudí. A Slovensko nie je ostrov ale, viete, Slovensko je súčasťou Európskej únii, my sme podpísali nejakú Lisabonskú zmluvu aj Chartu základných práv a tie hovoria jasne, že ľudské práva majú prednosť. Takže ak slovenská ústava začne kolidovať s európskym právom, tak to nebude len právny problém, bude to naozaj porušenie dohôd, ktoré sme ako štát dobrovoľne prijali. Takže ak chceme byť naďalej súčasťou Európskej únie, tak sa na to nebudeme môcť vykašľať, nie bez následkov, napr. Poľsko a Maďarsko to skúsili a čo prišlo? Viem, že vzdycháš, Richard, ale je to pravda, pretože stopka eurofondom, nie, dobre, tak okej, súdy s Európskou úniou, máš dovolené, a tak ďalej.
Zostáva mi už menej času, tak to sa pokúsim trošku skrátiť, ale na záver asi poviem len toľko, že ak pôjdeme touto cestou, tak si niektorí z vás zrejme zatlieskajú, budete mať pocit, že ste vyhrali, pretože ste postavili múr proti progresivizmu, proti západným vplyvom. No jediný pocit, ktorý môžete mať, je nie ten, že ste vyhrali, ale že ste ublížili. A to vám garantujem, ublížite mnohým ľuďom. A keď sme už pri tom múre alebo pri tej hrádzi, ako ju vy nazývate. Ja si niekedy myslím, že je super, že sa voláme Progresívne Slovensko, lebo keby sme sa volali Pokrokové Slovensko, čo je synonymný výraz, tak by ste stavali hrádzu proti pokroku. Nezdá sa vám to smiešne? Hrádza proti pokroku? Nuž, na margo toho vám chcem len povedať, že pokrok nikdy nezastavíte. Nepodarí sa vám to ani žiadnou zmenou v ústave. Tak ako sa menila cirkev a dnes už napr. dovolia aj ženám, aby sa objavovali vo Vatikáne a dokonca ženy už majú aj volebné právo, tak sa mení aj spoločnosť, to isté sa stane aj tu, možno o sto rokov, možno tu už mnohí z vás nebudú, ale verte mi, že svet sa mení, pokrok nezastavíte. Vždy to tak bolo a, chvalabohu, to tak vždy aj bude. Vy jediné, čo touto zmenou dokážete, je to, že vytvoríte ilúziu pre vašich...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2025 17:44 - 17:59 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené poslanectvo, tak to som si užila teraz toto oslovenie (Povedané s pobavením.). Budem mať asi veľmi ťažkú pozíciu teraz povedať niečo zmysluplné po tom príhovore o harašení, živočíchoch, dážďovkách a tých šialenstvách s tými mačkami, či lampami a podobne. Ale budem musieť, pretože Ústava je najvyšší právny dokument Slovenskej republiky, takže je to vážna vec. A áno, prikladáme tomu naozaj veľkú vážnosť, ktorú si to zaslúži. Ale ja mám pocit, že po týchto úpravách skôr bude slúžiť ako nejaká biologická učebnica pre základné školy, pretože niekde, ako ste to povedal pán Danko, medzi vajcom a speriou je vraj totiž nejaká definitívna odpoveď na všetky spoločenské problémy tejto krajiny. No, takže vyzerá to tak, že budeme žiť v krajine, kde už nebudeme identitu riešiť v duši, alebo bohužiaľ nám to bude hovoriť Ústava, kde zrejme práva menšín budú len nejakými prílepkami v petíciách a najväčšou hrozbou v tejto krajine bude transrodový človek s občianským preukazom. Hm, prepáčte...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2025 17:44 - 17:59 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Pán Danko, podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky označil opozíciu a najmä členov a členky Progresívneho Slovenska za povýšeneckých, pokryteckých, arogantných a nekompetentných, ale osobne musím povedať, že tento výstup pána Danka je absolútne nehodný podpredsedu Národnej rady a on len vlastne v priamom prenose všetkým ľuďom na Slovensku ukázal, ako vyzerá arogancia moci v praxi. A to si asi bude musieť potom zodpovedať sám a prieskumy už teda poukazujú na to, že možno sa do parlamentu v nasledujúcich voľbách ani nedostane. A to mu patrí.
Povedal však jednu dôležitú vec, teda pri ktorej by som sa chcela pozastaviť a to je to, že má v pláne zlepšiť životné podmienky a dôstojnosť ľudí na Slovensku, ktorí chcú podstúpiť tranzíciu a ktorí napríklad žijú v homosexuálnych partnerstvách. A ja by som sa ho teda chcela spýtať, škoda že tu nie je, prečo neriešime práve toto zlepšenie týchto podmienok. Prečo tu riešime zmenu Ústavy Slovenskej republiky, ktorá len zhoršuje tieto podmienky života ľudí na Slovensku. Prečo tu riešime dva pohlavia miesto toho, aby sme sa zaoberali zlepšením dôstojnosti a kvality a života týchto občanov. Keď to máte v pláne, tak to prosím vás urobte a neničte životy týmto ľuďom, ktorí nemôžu za to, ako sa narodili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2025 12:43 - 12:59 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Horecký vy ste veľmi veľa hovorili o kresťanských hodnotách, na ktorých stojí KDH a ktorého hodnoty dlhodobo presadzujete a ste na to hrdý. Ja to chápem a ja to rešpektujem, pretože ani ja nie som ateistka. Ja tiež verím nejaké vyššie hodnoty. Ale musím povedať zároveň, že ani nie som kresťanka, pretože cirkev pod rúškom viery kresťanstva po stáročia presadzovalo svoje vlastné videnie sveta, svoju vlastnú morálku a vydávalo ho za univerzálnu pravdu. A pravdou je tiež, že ten kto sa nepodriadil tak skončil na hranici vo väzení alebo vymazaný z dejín len kvôli tomu, lebo mal nejaké iné možno inovatívne myšlienky. Spomente si napríklad na Galilea Galileiho, ktorý tvrdil, že zem sa otáča a preto bol popravený alebo tak isto Jordano Bruno, ktorý hovoril, že vesmír je nekonečný a tiež bol upálený. A do konca roku 1966 cirkev viedla zoznam tisícky kníh napríklad Koparníka Dekárta, ktorého nesmeli veriaci čítať a v mnohých krajinách dokonca cirkev bránila vzniku verejného školstva. A to čo je najhoršie a pravdou je, že homosexualita je dodnes považovaná za smrteľný hriech. A tu sme pri koreni veci, lebo z môjho pohľadu je bohužiaľ cirkev homofóbna a zakrýva to za kresťanské učenie. Lenže tento štát je sekulárny a Ústava Slovenskej republiky nemá byť založená na žiadnej ideológii. Ani na kresťanskej a ani na (nezrozumiteľne vyslovené) alebo progresívnej ideológii ako to vy nazývate. Ale to čo je najdôležitejšie tu by sme nemali prijímať také zákony a už vôbec nie ústavné, ktoré ubližujú ľuďom. Vy ste povedal, že ste za dôstojnosť človeka, že vám záleží na kvalite života každého jednotlivca. Tak ja sa pýtam prečo predkladáte takéto návrhy zákonov, ktoré ubližujú týmto
Skryt prepis