Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.9.2024 o 15:14 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.9.2024 11:59 - 12:00 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja len, že ja som chcela mať ústnu prihlášku po tom, čo som si chcela vypočuť písomne prihlásených. Považujem za veľmi vážnu tému konsolidáciu verejných financií, tak vás chcem informovať, že považujem za veľmi vážny zásah do môjho výkonu mandátu teraz s ohľadom na to, ako krátko prebiehala celá debata. Nemám absolútne žiadny priestor ani si vypočuť kolegov, ani sa prihlásiť a to, že teraz ste dali priamo priestor, aby som doniesla svoj príspevok, proste nemôžem si to nijakým spôsobom uplatniť. Tak vás na to upozorňujem a považujem to za, toto už za naozaj prešľap s ústavou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2024 15:15 - 15:16 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem aj ostatným poslankyniam a poslancom. Mňa čo naozaj mrzí, je, že za koalíciu je tu veľmi málo poslancov. Vlastne koalícia má ten priestor, aby tomuto úradu dala priestor sa nadýchnuť. A myslím si, že je dôležité možno tak technicky si pripomenúť, že vlastne to zrodenie toho úradu bolo za čias vlády ešte Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Vtedy sa spustilo výberové konanie a vtedy vlastne aj v tom užšom okruhu bola pani predsedníčka Zuzana Dlugošová. Takže ja si myslím, že v tomto by mohla vnímať aj súčasná koalícia, že veď to je vlastne náš úrad, že len sa mi to javilo ako dôležité to pripomenúť, že svoje vlastné dieťa, by mohlo mu pomôcť, aby dobre rástlo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.9.2024 14:50 - 15:00 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážená pani predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov.
Podávate správu, ktorá osobitne v tomto roku za predchádzajúci rok je v niečom výnimočná. A výnimočná je práve v tom, že ukazuje sa vaša inštitúcia ako ostrov, ktorý nám ostáva na Slovensku, ktorý je dôležitý a kľúčový pre boj proti korupcii. Určite ste si všimli a my sme si to všimli tiež, aj ste to spomínali vo svojej správe, že už nemáme Úrad špeciálnej prokuratúry, že už nemáme osobitný útvar na polícii pre boj proti korupcii. Je pravdou, že aktuálne Európska komisia vedie veľmi intenzívny dialóg so Slovenskou republikou práve ohľadom toho, ako sú u nás chránené síce európske peniaze, ale, samozrejme, že to súvisí aj s tým, ako sú vôbec chránené peniaze na Slovensku a čo sa vlastne stane s peniazmi, ktoré nám prídu a budú sem plynúť, ak ešte budú plynúť v rámci eurofondov. Tento intenzívny dialóg tu prebieha. Vy ste ho vlastne tiež spomenuli v súvislosti so snahami tejto vlády zasiahnuť do právnej úpravy, ktorá sa týka vášho úradu, a tá brzda, ktorá sa tu ukázala ako veľmi účinná, je smernica, ktorá vlastne primäla vôbec Slovensko vytvoriť samotný úrad a vytvoriť tu tento celý právny rámec pre fungovanie vašej inštitúcie a pre to, aby oznamovatelia protispoločenskej činnosti cítili oporu na strane štátu, ak robia nejaké oznámenia, aby sa necítili ohrození v práci a aby vnímali aj podporu zo strany štátu, že má záujem na tom, aby prispievali k odhaľovaniu takejto protispoločenskej činnosti.
Takže v prvom rade si dovolím aj v mene vašej strany vám vyjadriť podporu, veľa energie a odhodlania, pretože tento ostrov, ktorý máte, je dôležitý a osobitne dnes kľúčový na Slovensku pre boj s korupciou. Nemá, samozrejme, takú úlohu, ako má prokuratúra alebo polícia, ale je veľmi významný.
Ja som si osobitne vypočula tú časť, ktorú ste spomínali a ktorá súvisí s tými internými mechanizmami v rámci jednotlivých inštitúcií, ktoré sú vlastne veľmi dôležitým nástrojom na to, aby krajina bola schopná rýchlo reagovať vlastne na takéto pokusy protispoločenskej činnosti. Ja si myslím, že osobitne dnes, kedy Slovensko rieši konsolidáciu verejných financií, by ste mali byť o to viac pozorní k tomu, aké mechanizmy môže Slovenská republika zaviesť, aby sme naozaj, ani nemusíme rovno povedať, že šetrili, ale aby sme hospodárne nakladali s verejnými prostriedkami. Ja rozumiem, že možno pán premiér by povedal, že to je prd do Stromovky, že či sa minie možno na nejaké verejné obstarávanie stotisíc, alebo je to milión, nevyrieši to miliardu, ale korunka ku korunke a jednoducho môžme ako krajina veľa ušetriť. Takže je zrejmé, že presne to, čo ponúkate, vlastne tú krajinu veľa nestojí, ale to, čo je dôležité, je zaviesť v rámci jednotlivých vládnych inštitúcií interné mechanizmy, ktoré budú vlastne motivujúce pre ľudí vnútri tej inštitúcie, lebo už len že tí zamestnanci uvidia, že tá vládna inštitúcia tie mechanizmy pripravila, tak budú vidieť, že vlastne je tu záujem na tom, že keď sa stretnú s nejakými pokusmi o protispoločenskú činnosť, ktorá, samozrejme, že v zásade má nejaké finančné dopady na naše financie a na rozpočet, tak jednoducho môžu sa cítiť motivovaní, že jednoducho to prostredie je tomu naklonené, aby takúto protispoločenskú činnosť oznamovali. A vy to spomínate, ja si to pamätám ešte ako ministerka spravodlivosti, že ste nám robili aj osobitnú prednášku na vláde, aké je to dôležité, a je mi ľúto, že aj vtedy som videla u kolegov, že veľmi málo pochopenia bolo pre... Takže ja to hovorím aj, áno, aj do vlastných radov, že je nevyhnutné vytvoriť ten priestor v rámci vládnych inštitúcií. Je potrebné šetriť, ale ak chceme šetriť, tak pre ten interný kontrolný mechanizmus v každej vládnej inštitúcii by sme mali nájsť peniaze, lebo ten nám pomôže tie peniaze ušetriť.
A mne je veľmi ľúto, že to musíte opakovane tu hovoriť na všetkých fórach, ale ako keby nepadali tie slová na úrodnú pôdu. Takže chcela som preto aj osobitne vyzdvihnúť, aj ja som rozumela aj tým číslam, ktoré ste tu uviedli, že vlastne aj z tých čísiel jednoznačne vyplýva, že ľudia chcú oznamovať protispoločenskú činnosť vo svojej vlastnej inštitúcii, a preto je dôležité tomu vytvoriť priestor. A mrzí ma, že tu vlastne za koalíciu nikto nie je, teda je tu teraz pán poslanec, teší ma, že neviem, v akej miere zvestuje aj tento odkaz. Potom máme tu koaličných poslancov, jednak nám vedie, samozrejme, Národnú radu a teraz toto plénum predstaviteľ koalície, ani sa to veľmi inak nedá, takže buďme radi za to, že máme tu aspoň predstaviteľa koalície, ktorý si vypočuje takéto podnety, a možno je to osobitne dobré, že je tu aj pán poslanec Gašpar.
Ja som vlastne počúvala aj vo vašej správe, vy ste sa tomu, tak by som povedala, že zľahka dotkli, že... a teraz spomeniem vlastne tie mechanizmy, ktoré súvisia vlastne s ochranou oznamovateľov, dá sa povedať za chodu konania, ktoré oznámili, to znamená, že sú to oznamovatelia, v nejakom procese je to konanie a oni v tom procese sú chránení. A z toho, vy ste sa toho tak jemne dotkli, že vlastne, áno, už niektoré veci aj skončili na súde a ja vnímam a vlastne o tom je aj veľká spoločenská debata, že... a tu vidím, nie je to ani priestor veľmi vo vašej správe, ale vidím, že to je, je tu obrovské bremeno na strane štátu, aby tu bola zjednotená judikatúra súdov. Lebo to, čo teraz prináša právnu neistotu, je, že síce na niečo má právny názor Úrad na ochranu oznamovateľov, ale to, že prichádzajú rôzne rozhodnutia zo strany súdov, tak to vytvára právnu neistotu pre oznamovateľov. A ak to myslí naozaj krajina vážne, tak je dôležité, aby sme sa pozreli vážne na tie rozhodnutia súdov. Ja ich teraz nechcem komentovať, ale už len to, že sú rôzne, tak to neprináša, samozrejme, žiadnu predvídateľnosť a nepomáha to tomu, aby oznamovatelia uverili, že to aj s nimi krajina myslí vážne. A je namieste, aby aj súdy jednak rýchlo konali, ak takéto veci k nim prídu, a urobili aj kus práce na tom, aby tá judikatúra tu bola zjednotená.
Ja vnímam, že to, čo asi osobitne aj váš úrad robí, aj to je, ja som si to všimla, je to aj v správe a myslím si, že v niečom to bremeno budete mať teraz obrovské, si myslím, že je veľmi dôležité venovať sa osvete. Ja to vnímam, že to aj úrad robí, je dôležitá tá osveta nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku, aby ľudia dobre rozumeli, že čo je vlastne tou protispoločenskou činnosťou a v čom presne váš úrad tú pôsobnosť má. Osobitne teraz to považujem za veľmi významné, aby toto váš úrad naplno, naplno poňal.
Ja som si všimla aj finančné krytie a rozumiem, že to finančné krytie asi by mohlo byť z tohto pohľadu trochu, trochu lepšie, lebo to tak vnímam, že je to tak, že dá sa to. Ale ja si dovolím aj smerom ku koalícii prehovoriť, že na tomto úrade môže ukázať, ako vážne ten boj proti korupcii myslí, pretože ak úrad bude mať dostatočné finančné krytie, tak je, je zrejmé, že... a osobitne aj pre tú osvetovú činnosť, ktorá je dôležitá, aby ľudia vedeli, čo ten úrad robí, tak potom môžme začať veriť, že v nejakej miere aspoň v nejakej oblasti to vládna koalícia myslí vážne. Takže ja budem veľmi pozorne sledovať, ako sa to aj s tým rozpočtom bude vyvíjať a ako dopadnú vlastne aj tie samotné snahy, ktoré súviseli so zužovaním kompetencie, ktorú Úrad na ochranu oznamovateľov má.
A dovolím si na záver len povedať, že mi je veľmi ľúto, že mi je veľmi ľúto, že na ceste k právnemu štátu aj pri Úrade na ochranu oznamovateľov nielenže to, že bolo ťažké ten úrad celý rozbehnúť, ale potom, keď sa rozbehol, tak jednoducho Slovensko malo snahu potom obmedziť už ten priestor, ktorý ten úrad si získal osobitne, čo sa týka tej pôsobnosti smerom k policajtom.
Vy ste na to aj poukázali jasne vo svojom vyjadrení a tu asi môžme byť naozaj len radi, že sme súčasťou Európskej únie a že jednoducho to, že smernica má jasné pravidlo, že sa ten priestor nesmie zužovať, tak nás chráni jednoducho, chráni našu krajinu pred tým, aby sme tu takýto aspoň ešte ostrov na boj proti korupcii mali.
Takže ja veľmi pekne ďakujem za vašu prácu. Chcem aj z tohto miesta vyjadriť ocenenie a určite veľmi radi podporíme túto správu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 18:29 - 18:29 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec, aj za zhrnutie. Áno, je to presne tak, či už je to odvolanie Michala Šipoša ako predsedu výboru pre verejnú správu alebo je to nakoniec aj moje odvolanie ako predsedníčky kontrolného výboru SIS, ale nakoniec aj odvolanie Michala Šimečku ako podpredsedu parlamentu, to sú jednoducho teraz tri vážne kamienky z mozaiky, že z demokracie v parlamente sa stáva fraška. A opozícia nesmie ustúpiť. Nesmie ustúpiť zo svojej pozície. Nesmie tam nominovať žiadnych nových ľudí, žiadnych nových ľudí. Lebo je to dôležitý odkaz do budúcna, že toto si koalícia nesmie dovoliť. A keď toto spraví, že si bude vymýšľať dôvody, aby kádrovala predstaviteľov opozície, tak nebude mať tie výbory obsadené, nebude mať obsadenú pozíciu podpredsedu parlamentu, aby to bolo jednoznačne zrejmé pre verejnosť, aby verejnosť nebola klamaná, že jednoznačne opozícia jednoducho za tým stojí. Toto sú vymyslené dôvody, a vy tu z demokracie robíte frašku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 17:44 - 17:44 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pán poslanec za tvoje vystúpenie, lebo takéto vystúpenia sú dôležité. Je tu síce málo koaličných poslancov, ale sú dôležité. Sú dôležité, pretože teraz presne je to o tom, že sú kľúčové veci pre krajinu, pre Slovensko, aby sme sa jednoducho posunuli ďalej. A tvoje vystúpenie bolo presne o tom, či nám záleží na zdraví ľudí tejto krajiny. Záleží, alebo nezáleží? Lebo keď nám záleží, keď nám záleží, tak naozaj chceme vedieť, čo máme urobiť, keď budeme znovu čeliť pandémii. A ten priestor, ktorý dostal pán splnomocnenec Kotlár bol presne k tomu, že ste mohli dať priestor tomu, aby sme sa ponaučili a posunuli sa ďalej. Ale nevyužívate ho. Dali ste tam človeka, ktorý vás nikam a nás nikam neposunie. Nikam. To nie, že sú to vyhodené prostriedky, ale ešte popieranie faktov, ktoré nás jednoducho vedú do ničoty.
A ja musím spomenúť bohužiaľ aj prípad advokáta Krivočenka. Musím, lebo práva verejnej ochrankyne práv hovorí o tom, že ten systém presne o tých pľúcnych ventiláciách, ako bol nastavený, bol bohužiaľ netransparentný, bohužiaľ nefungoval dobre. Otázka je, či mohol v tom čase s ohľadom na ten stav nemocníc, ten stav na Slovensku, či mohol fungovať lepšie. To je otázka. Či mohol fungovať lepšie? Ale za ten stav ste spoluzodpovedný hlavne vy. Za ten stav zdravotníctva, bohužiaľ, ste. Ale príklad advokáta Krivočenka je o stave zdravotníctva. O tom je správa verejnej ochrankyne práv. Nie, že pochybil zbor, ale že pochybil
(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 15:44 - 15:44 hod.

Mária Kolíková
... závažná trestná činnosť. Takže takto to navrhujem, takto je na tom odborná zhoda, a tak by bolo správne, aby sme napravili novelu Trestného zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.9.2024 15:29 - 15:29 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, toto je vlastne tretí zákon zo skupiny, ktoré sa domnievam, s ohľadom na súčasné, či už výkon trestnej politiky, alebo zásadné zmeny trestnej politiky by mohli napraviť také najväčšie výkyvy, ku ktorým tu dochádza. Novela Trestného zákona znamená, že navrhujeme, aby tá výška škody, to znamená tá hranica odkiaľ začína trestný čin, aby to bolo jednoducho tam, na čom sme sa odborne dohodli po viac ako roku pripomienkového konania. Ja som rada, že už tu prišli aj páni poslanci z koalície, áno, približne rok sme odborne diskutovali, že hranica 500 eur je tou hranicou, odkiaľ by mal začínať trestný čin, a tam sa má presunúť tá hranica z 266 eur, žiadnych 700 eur.
Navrhujem s ohľadom na všetko čomu čelíme a čo si môžme všímať, čo spôsobuje tá novela Trestného zákona, ktorá takto hanebne rýchlo bola prijatá, aby sme napravili tieto najvážnejšie dôsledky a naozaj to stanovili tak ako bola zhoda odborná aj s policajtami, aj s vyšetrovateľmi, aj s predstaviteľmi priestupkových orgánov, aj s prokurátormi, aj so sudcami, so všetkými, ktorí boli zapojení do tejto debaty.
Súčasne navrhujem, aby okrem toho, že sa stanoví takáto výška, tak, tak ako sme navrhovali aj v tom návrhu novely Trestného zákona, ktorá naozaj mala priniesť restoratívnu justíciu, takže nie, že minister spravodlivosti Susko ju doniesol, ale tá veľká novela, ktorá sa tu robila približne rok, tak v sebe mala tieto prvky, so všetkým čo k tomu patrí, nielen umožniť unikať tu pred spravodlivosťou niekomu. To, čo tu chýba je, že mala by tu byť stanovená nejaká jasná hranica, ktorá, to my sme stanovili ako škody mimoriadneho rozsahu nad sumu prevyšujúcu milión eur, a to by bola hranica, od ktorej by sme nastavili vlastne tú najzávažnejšiu, kriminálnu trestnú činnosť majetkovú. To, čo sa tu udialo je, že vlastne takéto citlivejšie nastavenie tých hraníc tu teraz nemáme. Proste my sme urobili skok, dá sa povedať, skočili sme do prázdna, do jamy a teraz zisťujeme, čo nám to všetko prinieslo, ale to čo ja navrhujem je ako vrátiť sa, urobiť krok späť a nastaviť tie hranice tej majetkovej škody naozaj tak ako je na to pripravené Slovensko. To znamená začať citlivejšie na začiatku a stanoviť tiež vysokú hranicu, od ktorej a bude potom odvíjať aj závažná, trestná činnosť. Takže takto to navrhujem, takto je na tom odborná zhoda, a tak by bolo správne, aby sme napravili novelu Trestného zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 15:14 - 15:14 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
... rozhodnutie súdov rozhoduje Najvyšší súd, ale kým ten celý spis príde Najvyššiemu súdu, tak to jednoducho trvá. Môžu to byť aj mesiace, môže sa to stať a to preto, lebo to dovolanie, ktoré podáva minister spravodlivosti, tak ho kompletizuje prvostupňový súd a tam beží čas, takže preto navrhujem v tom mojom návrhu, že dávam lehotu tomu prvostupňovému súdu, ktorý sa na to pozrie a pozrie sa aha pre generálneho prokurátora alebo pre ministra sa jedna táto situácia je tak naliehavá, že by som mal hneď konať, tak sa pozriem či ten základný dôvod, pre ktorý napadá to dovolanie, či je naozaj taký jasný, že mi ide vybiť zrak, že by bolo na mieste toho človeka radšej teraz ešte prepustiť. Takže domnievam sa, že to sú tak jasné prípady, o ktorých aj rozhodovali v minulosti ministri spravodlivosti, že takúto vec, keď je na ňu upozornený súd, tak o nej vie rozhodnúť do desiatich dní, potom preruší sa výkon trestu, ak je to taká situácia a potom o tom môže vo svojom čase rozhodovať dovolací súd. Toto navrhujem, tým pádom budú vyriešené všetky situácie do minulosti a nemusí mať minister spravodlivosti ani generálny prokurátor takéto zásadné veľké oprávnenie, ktoré sa ukazuje v týchto dňoch, že nie je na mieste a nakoniec zasahuje do dôveryhodnosti súdov. Lebo to sa dnes deje, že vlastne takýmto rozhodnutím ministra spravodlivosti dávame obrovský priestor, aby politicky sme vlastne spochybňovali prácu súdov, čo nie je na mieste. Takže o tom je tento návrh a dovolím si požiadať o podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 14:59 - 14:59 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Toto je návrh zákona, ktorý dá sa povedať, že rieši situáciu, kedy minister spravodlivosti rozhodne o prepustení na slobodu odsúdeného človeka, a to napríklad aj z korupcie prípad Dušana Kováčika. Je to návrh zákona, ktorý už neumožní takúto situáciu, aby ľubovoľne sa minister spravodlivosti rozhodol aj pod rôznym politickým tlakom, ktorý jednoducho môže byť a môže nastať. Nakoniec, je to predstaviteľ, je to člen vlády, takže je to určite politik, ktorý je pod politickými tlakmi. Zatiaľ ja osobne ako bývalá ministerka spravodlivosti musím povedať, že som sa nestretla zo žiadnym rozhodnutím ministra spravodlivosti, ktoré by som mohla hodnotiť, že bolo urobené pod politickým tlakom. Jednoducho preto, že to boli rozhodnutia, ktoré som urobila aj ja o prepustení človeka napríklad z výkonu trestu. Áno, tiež, to bolo vlastne, to boli rozhodnutia súdov, ktoré som vlastne prelomila svojim rozhodnutím ministra spravodlivosti, že som podávala mimoriadny opravný prostriedok dovolanie, ktorými som chcela zvrátiť už právoplatné rozhodnutie súdov. Áno, je pravda, urobila som to ja ako ministerka spravodlivosti, ale treba povedať, že to boli prípady, ktoré by som povedala jasného technického charakteru. A treba povedať tiež to, že v tých prípadoch, kedy ja som podala dovolanie a iba v iba v niektorých prípadoch výnimočne som dala takýto návrh na prepustenia, tak v tých prípadoch súd to aj odobril. Takže naozaj môžem povedať, že jednak boli to jasné technické prípady a jednak súd sa s nimi plne stotožnil. A teraz tie prípady, o ktorých ja viem ako bývalá ministerka spravodlivosti a aj z tých verejných vyjadrení iných ministrov, ktorí boli predo mnou, jasne vyplýva, že jednoducho naozaj to, tie situácie, kedy to využil minister spravodlivosti boli výsostne technického charakteru. To znamená, ja poviem príklad, lebo sa veľmi často aj súčasný minister spravodlivosti hovorí, že ministri to robili predo mnou, môžem to robiť ja a je to absolútne v poriadku. No nie je to v poriadku, aby minister spravodlivosti ak má iný názor ako súd, podával mimoriadny prostrie, opravný prostriedok. To znamená, už tu máme aj právoplatné rozhodnutie súdu o tom, že niekto je vinný, dostal za to trest, potom do toho vstupuje minister. Tak ak minister okrem toho, že chce, aby sa tým opätovne na zaoberal Najvyšší súd a ešte aj využije svoje oprávnenie, že toho človeka vlastne mu preruší výkon trestu, prepustí ho na slobodu, tak to musí byť absolútne výnimočná, výnimočná situácia, lebo inak to spochybňuje súdy, že nerozhodujú spravodlivo, nezávisle, nestranne, keď do toho vstúpi nakoniec minister, výkonná moc a povie, nie, nemôžeš byť vo výkone trestu, nebudeš tam.
Že ak tým ide spochybniť jednoducho tú prácu tých predchádzajúcich súdov vo svojej podstate, a nieže sa jedná iba o jednoduché zlyhanie, zlý nápočet, tak, tak to považujem za vážny problém a to sa domnievam, že sa stalo v prípade, kedy bol prepustený na slobodu Dušan Kováči, a jednalo sa o rozhodnutie ministra spravodlivosti Borisa Suska. A to, čo ja navrhujem je, že už to nebude mať žiadny minister, lebo si myslím, že naozaj to je nesprávne a zlé, aby sme takto široko vykladali to oprávnenie ministra spravodlivosti. Že a, a navrhujem aj riešenie ako vlastne sanovať tú situáciu, ktorej som čelila aj ja alebo iní ministri spravodlivosti. To znamená, že keď prepustili, keď som prepustila aj ja alebo iní ministri spravodlivosti odsúdeného človeka na slobodu, tak skutočne to bola situácia, že zákon jasne hovorí, že sa jedná o mladistvého, mal dostať polovičný, polovičnú výšku toho trestu, ktorý je v trestnom zákone a nedostal, to znamená, že sa sudca pomýlil. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že sa jednalo o situácie tiež také, že samotný súd, ktorý o veci rozhodol, si to všimol dodatočne pri písaní rozsudku, nemohol urobiť žiadnu nápravu, a tak požiadal ministra spravodlivosti o nápravu v rámci jeho mimoriadneho opravného prostriedku. To znamená, ten samotný súd, ktorý to rozhodol, si všimol, že proste došlo tu k takémuto technickému zlyhaniu. Takže samozrejme, že potom je na mieste čo najskôr zakročiť, aby nedošlo k porušovaniu práv človeka. Ale aby sme sanovali aj tieto situácie, no tak sa domnievam, že stále to môžeme ponechať súdu a môžeme súdu stanoviť lehotu v ktorej proste do toho vstúpi.
Ja navrhujem, že toto oprávnenie, ktoré je spojené s tým mimoriadnym oprávnením ministra spravodlivosti vlastne skúsiť zvrátiť už právoplatné rozhodnutia súdov o niekoho vine alebo nakoniec aj nevine. Áno, aj to môže byť. Ale keď sa bavíme o prepustení vlastne z výkonu trestu o takomto prerušení, tak skôr sa, musí sa jednať o situáciu, že bolo rozhodnuté o vine, tak navrhujem, že minister spravodlivosti a rovnako aj generálny prokurátor, nech majú len oprávnenie navrhovať takéto prerušenie výkonu trestu. Len ho budú navrhovať, nebudú o tom rozhodovať vlastne, že má dôjsť k takému prepusteniu a budú adresovať takýto návrh súdu, tak je tomu nakoniec aj v Českej republike. Ja to, čo k tomu dopĺňam, a v tom je aj rozdiel oproti tomu, čo je v Českej republike, že dopĺňam riešenie situácie, že sa to môže jednať o naozaj naliehavú situáciu, že by bolo namieste čo najskôr zakročiť je to, že dávam do zákona lehotu v ktorej ten súd rozhodne. Keď si pozriete to riešenie právne, tak to právne riešenie je, že tú lehotu vlastne dávam prvostupňovému súdu, a to aj vysvetlím, to je možno trošku zložité. Keď dôjde k právoplatnému rozhodnutiu o vine, tak najčastejšie sa jedná o situáciu, že o vine rozhodol prvostupňový súd a potom odvolací súd, a tým sa nám to rozhodnutie stalo právoplatným. O dovolaní ministra spravodlivosti, ktorým chce zvrátiť to rozhodnutie súdov, rozhoduje Najvyšší súd. Ale kým ten celý spis príde Najvyššiemu súdu, tak to jednoducho trvá, môžu to byť aj mesiace, môže sa to stať. A to preto, lebo to dovolanie, ktoré podávam minister spravodlivosti, tak ho kompletizuje prvostupňový súd, a tam...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 14:59 - 14:59 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, ono je príznačné, že sa tu rozprávame sami ako opoziční poslanci a že tu máme predstaviteľ koalície, tak niekto nám musí viesť schôdzu, a keďže už nemáme žiadneho opozičného predstaviteľa, kto by viedol schôdzu, tak aspoň tú nám vedie koaličný predstaviteľ, a je to asi príznačné, že tak to bude aj v kontrolnom výbore SIS, že aj ten nám bude viesť koaličný predstaviteľ. Takže toto je vlastne akože v niečom taká fraška demokracie, čo tu teraz prebieha, že navrhujeme aspoň zlepšenie tých dôsledkov, ale vlastne si to tu rozprávame iba sami sebe, tak si dovoľujem požiadať o podporu aspoň z opozičných klubov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis