Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.11.2024 o 18:15 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.11.2024 15:58 - 15:59 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Áno, ďakujem, Igor, za tvoje vystúpenie a ja musím stáť v tomto na strane tvojej. Ten prerozdeľovací mechanizmus je pravda, že ho máme veľmi, veľmi, by som povedal, zložitý a snaží sa byť čo najpresnejší, ale vo svojej podstate nikdy nemôže byť dokonalý. A tá nedokonalosť sa vždy prejaví v prospech, alebo v neprospech toho, čo má najprestarnutejší kmeň. Keby sme tu mali takú situáciu, že všetky poisťovne by vznikli naraz, rozdelili by si rovnomerne všetkých obyvateľov a každá by mala rovnaký počet a podiel obyvateľstva, tak by sme mohli hovoriť o nejakej dokonalosti, ale to tie súkromné poisťovne veľmi dobre vedia, však ony si ten marketing aj cielili, špeciálne cielili na tých najzdravších ľudí, že práve v rámci toho, a to ony vracajú tej Všeobecnej poisťovni, áno, ony im vracajú, to znamená Všeobecná poisťovňa v konečnom dôsledku v prerozdeľovacom mechanizmu je príjemca zdrojov a tých zdrojov nikdy nedostane sto percent. Takže áno, je to tak, prerozdeľovací mechanizmus vo svojej podstate nemôže byť nikdy stopercentný a vždy je v neprospech toho, kto má najchorší kmeň. Je to, žiaľ. My sme vracali určité položky, ktoré znevýhodňovali VŠZP. Ináč paradoxne my sme nepriniesli žiadne nóvum, ale my sme naozaj nadlimitné, nechcem, to je zložité, ale sme to len vracali, to, čo minule predtým vlády zobrali, tak sme niekoľko miliónov takto pomohli všeobecke, aby sme tú nedokonalosť viac-menej trošku sanovali, nerobili sme nejaké strašné reformy, len sme sa snažili vrátiť to, čo si predtým tí súkromníci pred z tej vládnej moci vybojovali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.11.2024 15:25 - 15:26 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem, Tomáš, za vystúpenie. No čo z toho mali pacienti, že stúpli platy lekárov? No zastabilizoval sa exodus lekárov, to znamená, má ich kto ošetrovať. Je to aj podľa šéfa ANS, pravda, dokonca podľa vicerektora Univerzity Pavla Jozefa Šafárika je to prvý rok, čo mierne stúpli počty sestier v našich zdravotníckych zariadeniach. Takže myslím si, že celkom dosť veľa z toho pacienti zatiaľ majú, hoci súhlasím, že sa mohlo baviť aj ďalej a, žiaľ, sa nebavilo.
Pracovné zmluvy. No teraz tí lekári pohrozili, tak potom keď tento pán minister vydrží a tie výpovede dokonajú, tak potom stačí len urobiť lepšie. Som veľmi zvedavý, ako to pôjde, ale veľmi dobre vieme, že to vôbec také jednoduché v praxi nemusí byť.
No a zmena na akciovky. Keď nebude poriadok, vôbec o tom nehovorme zatiaľ, a poriadok nie je. Treba aplikovať memorandum s LOZ-om, ktorí jasne hovoria o tom, že urobme poriadok vo financovaní veľkých štátnych nemocníc a potom, keď to bude fungovať, super, poďme sa baviť o tom, že nech to prejde aj na tie spoločnosti. Jak sa to spraví teraz, tak sa tí všetci, ktorí to presadia, podpíšu na ďalší, ale brutálny kolaps zdravotníctva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.11.2024 15:03 - 15:05 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem. Áno, chcem sa vrátiť k tej transakcii, ktorú si spomenul, Igor, 400 mil. eur. Treba si uvedomiť, že Dôvera vyprodukovala aj vďaka tejto transakcii v roku 2010 až 2020 viac ako 900 mil. eur zisku pred zdanením, z toho tento lup 400 mil. eur im pomáhal účtovnou operáciou vygenerovať práve Tomáš Drucker a posvätil ho nominant SMER-u na poste Úradu pre dohľad nad zdravotnú starostlivosť. A áno, potom ešte ku koncu roka rýchlym pozmeňovákom si vybavili, že ho dokonca ani nemusia zdaniť.
Takže ďalej keď sa pozrieme, čo sa stalo s týmito peniazmi, ktoré účtovne boli zaúčtované, poisťovňa Dôvera si na ne zobrala úver, aby mohla vyplatiť 200 mil. firme Juraja Širokého, ktorá predtým vôbec v zdravotníctve nepodnikala, firma Prefto, a takýmto spôsobom sa zdá úplne evidentné, že tento lup si práve aj súčasná vládna garnitúra delila s Dôverou na polovicu.
Áno, toto sa deje v zdravotníctve, žiaľ, musíme byť veľmi opatrní aj v tejto situácii, akým spôsobom sa verejné zdravotné poistenie bude spravovať a ja som veľmi zvedavý aj budúci rok, či opäť nejaké tie financie aj z tohto lupu, ktoré sú v nerozdelenom zisku, odtečú v rámci dividend opäť do daňových rajov na Cyprus. Takže budeme si naozaj na to dávať pozor.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.11.2024 14:39 - 14:39 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ďakujem za všetky faktické pripomienky. Možno sa rozprúdi zaujímavá debata po vystúpení kolegu Szalaya. Ja len teraz veľmi rýchlo. Čo sa týka akože nižšej kvality, však dá sa s tým súhlasiť, určite sú kvalitnejšie, žiaľ, aj na západ od nás univerzity a lekárske fakulty, ale my tu máme meritórne problém, že naše lekárske fakulty v horizonte budúcnosti nám neprodukujú dostatočné množstvo lekárov pre náš zdravotnícky systém. My musíme toto riešiť v prvom rade a, samozrejme, riešme aj kvalitu, ale tým, že budeme riešiť samotnú kvalitu, nám to nepomôže, pretože tie fakulty majú 50 % zahraničných študentov, o tých prísť nechcú, to sú kontakty, ktoré si vybudovali. My potrebujeme navýšiť pool. A ja sa obávam, že to, čo hovoril aj pán predseda Baláž, že ja chcem vidieť, ako tie fakulty dokážeme nafúknuť. Ja to naozaj chcem vidieť. Zaoberali sme sa trošku tým, ja som sa rozprával aj s vtedajšími dekanmi, podľa mňa sa to veľmi nedá. Ale okej, keď vy dokážete nafúknuť aj tie prednáškové sály a tak ďalej, tak potom môžeme sa o tom baviť, že nech to oni robia, ale zatiaľ si myslím, že jak povieme, že lepší sú Ukrajinci ako študenti napríklad našej lekárskej fakulty Prešovskej univerzity, tak to snáď nie, hej. Snáď tá lekárska fakulta Prešovskej univerzity nám naozaj dá našich lekárov, ktorí budú kvalitní, erudovaní a budeme na nich hrdí. Keď dokážeme niekedy siahať po Ukrajincoch s pofidérnym vzdelaním, upozorňujem. Pretože na Ukrajine sú niektoré fakulty naozaj s pofidérnym vzdelaním. A majú u nás priestor títo ľudia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.11.2024 14:05 - 14:29 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia, kolegyňa, tak máme tu teraz už druhé čítanie predmetného návrhu zákona, o ktorom debatujeme už druhý deň. Mali sme k nemu výhrady, ktoré pretrvávajú, a ja v tejto rozprave chcem priniesť riešenie celej situácie, pretože tento návrh zákona má zabrániť kolapsu zdravotníctva, ktorý nám reálne hrozí, nakoľko vo výpovediach máme viac ako 3 200 lekárov a sú to nemocniční lekári, a mnohí z týchto lekárov vykonávajú naozaj, by som povedal, rozhodujúce činnosti v jednotlivých nemocniciach. Hovorím tak napríklad o anestéziológoch, hovorím tak o niektorých internistických, chirurgických disciplínach, ktoré pokiaľ títo lekári by vytrvali vo svojich výpovediach, tak ku koncu roka nám bude hroziť kolaps celého ústavného zdravotného systému, nemocničného systému a naozaj bolo by to extrémne náročné, pretože by došlo k zamedzeniu ústavného práva pre občanov tejto krajiny s tým, že by im nemohla byť poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť.
Áno, možno niekto bude hovoriť, že sa tu treba pripraviť na nejaký variant bé. Ja som osobne toho názoru aj zo skúseností, ktoré z predchádzajúcich období máme, že variant bé neexistuje. Títo lekári sú pripravení naozaj svojím tlakom zabezpečiť to, aby sa napĺňalo memorandom, ktoré v roku 2022 s vládou Slovenskej republiky podpísali a s jeho bodmi nikto z nás, myslím, čo sedíme tu v tejto miestnosti, nemáme problém, aby sa napĺňali. A treba si úprimne povedať, že od podpisu memoranda až na niektoré body, ktoré boli riešené priamo v zákone, ktorý bol predložený Národnej rade a ktorý sme prerokovávali tu v roku 2022 a ktorý riešil niektoré rýchlo riešiteľné veci, ktoré memorandum požadovalo, sa odvtedy, čo sa týka naplnenia požiadavky memoranda, neriešilo v podstate nič.
Preto tento hnev lekárov, samozrejme, narastá, ja si myslím, že do veľkej miery za to, samozrejme, zodpovedá, pán minister, vaša pani predchodkyňa, ktorá abdikovala na svoju funkciu, a teda rozumieme, že vy v tejto situácii musíte hasiť veľký požiar, za ktorý do veľkej miery nemôžete a nenesiete zodpovednosť. Treba si však uvedomiť, že ten návrh zákona, ktorý ste tu predložili tu do parlamentu, nie je návrhom zákona, tak ako to bolo v roku 2022, ktorý vznikol po konsenze so sociálnymi partnermi ministerstva zdravotníctva a teda najmä po konsenze s lekárskym odborovým združením, ale je to návrh zákona, ktorý schválila vláda Slovenskej republiky a s ktorým podľa všetkých dostupných medializovaných informácií lekárske odborové združenie ani nesúhlasí. Ich návrh je a trvajú na tom, aby sa dodržovalo memorandum z roku 2022 v každom jednom bode a teda návrh koeficientov, ktoré prinášate v tomto návrhu zákona, samozrejme, nereflektuje to, čo lekári žiadajú.
Môj názor je, že rokovať s lekármi sa dá, dá sa dohodnúť, avšak táto Národná rada, a v dobrom to hovorím, by mala ustúpiť ich požiadavkám čo sa týka aj platových koeficientov. Vy ste viac-menej v drvivej väčšine sa snažili nájsť kompromis, nájsť zhodu. Dochádza, súhlasím, k nie výrazným škrtom, ale áno, stále je to porušenie dohody a názor môj, ale aj nášho poslaneckého klubu je, že ide tu o principiálne dodržanie dohody, z ktorou svojho času súhlasili aj poslanci súčasných vládnych strán, ktorí vtedy sedeli v parlamente, a dohody sa majú dodržovať. Pokiaľ konsolidujeme v našej krajine, áno, v poriadku, avšak veľmi dobre vieme, že tá konsolidácia bola potrebná len na úrovni 1,6 mld. eur, konsoliduje sa 2,7 mld. eur. Poslanci v tejto snemovni nevedia, ako ide vlády využiť tú vyše miliardu, ktorú chce budúci rok skonsolidovať. Nevieme, naozaj nevieme. Vieme len toľko, že sa konsoliduje, samozrejme, na úkor bežných občanov. Zvyšujú sa dane, poplatky a my ako zdravotníci veľmi citlivo vnímame, že to najcennejšie, čo máme, a teda náš zdravotnícky personál, týmto spôsobom, že nedodržujeme dohody, ktoré sme s nimi mali uzavreté ako táto spoločnosť skrze vládu Slovenskej republiky, určitým spôsobom ich až vyháňame zo slovenského zdravotníctva.
Preto si myslím, že treba v tejto jednej veci ustúpiť lekárskemu dobrovoľnému združeniu, nakoniec lekári nebojujú za svoje platy, nie, tam vôbec nejde o 62 eur, pretože mnohí lekári, ktorí dávajú výpovede, sú identický s tými lekármi, ktorí dávali výpovede v roku 2022, a títo následkom vtedajších výpovedí majú podpísané pracovnoprávne zmluvy so svojimi nemocnicami tak, že im garantujú navyšovanie ich mzdových koeficientov na budúci rok v tej úrovni, v akej im to do konsolidačného balíčku garantoval aj zákon. Teda oni za svoje mzdy nebojujú. Oni bojujú za to, aby boli vypočutí, aby sa realizovalo memorandum, takisto aby sa nerozdeľovali zdravotníci, ktorí sú v slovenských nemocniciach zastúpení, pretože niektorým tie koeficienty teda platia, tak ako boli dohodnuté v memorande z roku 2022, iným sa naopak znižujú. A čo chcem povedať, týka sa to najmä nelekárskych odborov a profesií, ktoré, ktoré sú extrémne dôležité v nemocniciach, bez nich štandardný chod nemocníc nevieme zabezpečiť. Nie je to vôbec tak veľa ľudí, tak veľa zdravotníkov a myslíme si, že aj im znižovať koeficienty, ktoré mali na budúci rok prisľúbené a ich platy, úprimne poviem, nie sú adekvátne. Nie sú adekvátne ich práci, ich mzdové ohodnotenie by sa malo približovať lekárom, pretože častokrát robia vysokošpecializovanú, erudovanú prácu v nemocniciach, ktorá je nezastupiteľná. Je nezastupiteľná dokonca lekármi. Lekári ju nevedia zastúpiť. Týchto ľudí si musíme udržať, sú to naši odborníci, tu na naši špecialisti a nemyslím si, že to za naozaj, a ja to nemám vyčíslené, to nemám vyčíslené, ale ja si myslím, že my sa bavíme momentálne o nejakých pán desiatok miliónov eur, aby sme mohli dorovnať koeficienty zdravotníkom tak, ako to požadujú oni a ako to tento zákon momentálne teraz nereflektuje.
Dovoľte ešte, aby som sa vyjadril k dvom bodom memoranda. Pretože aj včera tu zaznelo, že memorandum je v podstate splnené. V zmene systému financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov. Toto je naozaj bod, ktorý traumatizuje najmä štátne zdravotníctvo a bez uspokojivého vyriešenia tohto problému bude nasledovať skôr či neskôr rozklad celého zdravotného systému a ten rozklad sa bude, samozrejme, realizovať spôsobom, že ľudia budú stráca tú komplexnú zdravotnú starostlivosť. Áno, najmä súkromníci budú realizovať tie tzv. jednoduchšie výkony, ktoré sa dajú realizovať aj v jednodňovej chirurgii možno v tých menších nemocniciach, avšak tie komplexné zdravotné výkony, ktoré každý štát koncentruje do štátnych, väčšinou verejných univerzitných nemocníc, práve tieto budú pokrivkávať. Tým, že budú tieto nemocnice podfinancované, budú naozaj investične s obrovským dlhom slúžiace a budú sa rozpadať v priamom prenose, to, samozrejme, bude ohrozovať pracovné prostredie našich najšpičkovejších zdravotníkov, lekárov, ktorí budú, áno, odchádzať aj k súkromníkom alebo odchádzať do zahraničia.
Toto je jeden z kľúčových problémov, s ktorými si, prosím, sadnite aj s odborármi a treba ho riešiť. Je jasné, že nemocnice by štát mal spravovať ako sieť, ako jednu sieť s centrálnym riadením. Je jasné, že malo by sa zabezpečiť centrálne obstarávanie služieb, tovarov, samozrejme aj manažment ľudskej sily by sa mal takýmto spôsobom optimalizovať. A mimochodom je to priamo podmienené aj veľkou reformou, ktorá sa volá optimalizácia siete nemocníc, na ktorú sa postupne nabieha. Tá reforma nemôže fungovať pokiaľ nebude sfunkčnené hospodárenie a, samozrejme, systém financovania našich koncových štátnych zdravotníckych zariadení. Toto je veľmi dôležitý bod, ktorému sa musíme venovať, on bol aj v pláne obnovy a je aj v pláne obnovy a aj vďaka tomu, že sa to naozaj nepodarilo poriadne pretaviť do návrhu zákona, ktorý, jeden sme tu mali, ale to bol naozaj len taký pseudo zákon, aby pritiekli peniaze, ale nič by neriešil, ešte za čias predchádzajúcej vlády. Takže rozumiem, že tie tlaky možno aj priamo na ministerstve sú, aby sa to nedalo urobiť. Aby ministerstvo nakoniec nebolo zodpovedné za to riadenie tých nemocníc centrálne, pretože ja si myslím, že mnohým to tak vyhovuje, že každá tá nemocnica si robí kvázi ten svoj vlastný biznis. A s tým, že aj právne zodpovedný je potom štatutár tejto nemocnice a nikto si nechce zobrať tú zodpovednosť za hospodárenie nemocníc priamo hore na ministerstvo. Čo je podľa mňa obrovská chyba a toto sa musí zmeniť.
Takže ja si myslím, že sú konkrétne návrhy riešení, ako sa to dá urobiť, len treba k tomu mať odvahu a možno aj preargumentovať ľudí, ktorí tvrdia, že sa to nedá, a konečne rozlúsknuť túto vec. Ale nie spôsobom, že v tomto rozbitom systéme nenastavenom optimálnom manažmente financovania tvrdiť, že riešením je prechod na akciové spoločnosti. Akokoľvek vieme, že akciové spoločnosti zabraňujú tvorbe dlhov, čo je v poriadku, to všetci chceme, lenže my najprv musíme nastaviť to hospodárenie tých inštitúcií, ako to svojho času spravil minister Zajac, že nastavil optimálne hospodárenie a hlavne cenotvorbu koncových kardio ústavov tak, aby to fungovalo. Tak, aby aj biznis išiel a aby skrátka sa tieto koncové kardioústavy nezadlžovali. No, šikovný bol. Lenže toto isté treba spraviť aj v týchto nemocniciach. Teraz nehovorím, aby išiel biznis (povedané s pobavením), ale aby sa nezadlžovali, aby mali nastavenú cenotvorbu tak, aby to zvládali tak, ako to zvládajú tie kardioústavy.
Takisto je tu v memorande návrh na zabezpečenie lekárskych fakúlt tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov. Toto je problém, ktorý sa snažili vlády riešiť, jedna, druhá, tretia, a snažili sa zaviazať jednotlivé fakulty, aby povedzme aj na úkor tých zahraničných zobrali viac slovenských študentov. Treba si uvedomiť jednu vec, že to, ako tento štát funguje, že tie fakulty sa naozaj reálne nemôžu spoľahnúť, že ten štát bude trvalo financovať navýšenie počtu študentov, nakoniec oni si to zažili, keď svojho času predseda vlády Pellegrini urobil túto vec a tie niektoré lekárske fakulty aj poslúchli a zobrali viac slovenských študentov na úkor zahraničných, tak nakoniec sa zistilo, že financovanie bolo zabezpečené len na jeden rok. V ďalšom roku tie financie zrazu chýbali. Takže netreba sa diviť, že tie fakulty majú voči takýmto návrhom svoje vážne pochybnosti. Nehovoriac o tom, že oni roky pracovali na tom, aby si vytvorili, a je to, žiaľ, pre nás systém, ale aby si vytvorili systém spolupracujúcich inštitúcií v rôznych európskych krajinách, ktoré im dodávajú tých zahraničných študentov. A tí zahraniční študenti pre nich predstavujú príjem. A toto je možno podstatné, čo málokto vám povie, že to je v podstate príjem, ktorý je úplne nezávislý. Oni si ten príjem môžu použiť viac-menej ľubovoľne. Je to ich príjem ako keby z podnikateľskej činnosti. A to sú peniaze, ktorých sa oni zriecť nechcú.
Lenže situácia je už teraz taká vypuklá, že naše lekárske fakulty summa summarum produkujú 50 % zahraničných študentov. Z toho, samozrejme, drvivá väčšina odchádza preč. Drvivá väčšina, hej. Keď jednotlivci zostanú, tak sme radi. Ten zvyšok slovenských študentov, tak z nich ani neodchádza také obrovské, masívne percento preč, hovorí sa, že je to nejak do 20 %. No dobre, ale výsledok je, že naše lekárske fakulty nám, prosím pekne, vyprodukujú asi 30 % z toho celkového, z tej celkovej nálože študentov, lekárov pre náš zdravotnícky systém. A to je málo. To je absolútne málo. A tých lekárov bude čím ďalej menej, keď to bude takto fungovať. Veľmi ťažko sa dá spoliehať na to, že nám začnú sem chodiť naspäť napríklad Česi, hej, a najmä keď robíme takéto čachre-machre aj s platmi. Lebo aj vďaka aj tomuto platovému automatu alebo valorizácie miezd lekárov my sme sa naozaj dostali v niektorých úrovniach nad úroveň ohodnocovania českých lekárov, čo mohlo byť motivačné najmä pre tých absolventov, ktorí sa rozhodovali, a teraz myslím najmä na Slovákov, ktorí študujú v Českej republike. Myslím, že teraz nemám úplne presné čísla, je to myslím, že okolo 20 % na českých lekárskych fakultách študujú Slováci a veľmi málo, bolo to svojho času len 3 %, sa vracali späť. Možno teraz je to už možno trošku viac, lebo možno aj vďaka tomuto a tejto platovej valorizácii, ktorá tu bola a ktorá ich motivovala, že by sa mohli vrátiť späť.
Takže my máme naozaj vážny problém. My máme vyslovene vážny problém do budúcna, či budeme mať dostatok aj lekárov, práve tých absolventov, ktorí sa začlenia do nášho zdravotníckeho systému. A viete, je tu jedno riešenie. A ja som o ňom hovoril a ja chcem teraz povedať znova nahlas a ja som presvedčený, ja som nepočul lepšie riešenie zatiaľ tejto situácie. Všetky ostatné riešenia, ktoré tu boli, že nech príjmu viac študentov, nech teda nechajú tých zahraničných, ale nech príjmu viac Slovákov. Len viete, čo je problém? V kapacitách. Vzdelávanie potom už nemá tú kvalitu. Keď vidíme, v akých rozpadajúcich sa nemocniciach sa to vzdelávanie deje. Keď budete navyšovať kapacitu bez toho, aby sa znižoval pomer, alebo teda počet zahraničných študentov na našich lekárskych fakultách, tak výsledok bude ten, že sa bude zhoršovať kvalita výučby. To je priama úmera. Takže toto nie je dobré riešenie.
Riešením predstavuje otvoriť novú lekársku fakultu. A tú novú lekársku fakultu otvorte, vláda, pán minister, viem že to nie je len vaša vec, je to vec školstva, v Prešove. Rektor tejto univerzity je pripravený, má pripravených garantov na jednotlivé študijné programy. Ide sa tam teraz stavať veľká nemocnica. Dokonca sme sa bavili, tak dobre, nech to je, kľudne vojenská lekárska fakulta, nevadí, ale keď tam budú študovať nových dvesto študentov, budú to, predpokladám, najmä študenti z východoslovenského regiónu, tam je nedostatok lekárov, však tam pomaly v tých nemocniciach tej súkromnej siete, ktorá tam je, tam pomaly musíte vedieť po ukrajinsky, aby vás ošetrili, hej, tam je tak málo lekárov, tam sú skoro samí Ukrajinci. My tam potrebujeme mať našich Slovákov, je ich tam nedostatok. Keď tam otvoríte lekársku fakultu v Prešove, a dá sa to urobiť veľmi rýchlo, pretože sa tento projekt už pripravoval už za predchádzajúcich vlád, tak vy môžete mať plus dvesto študentov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou vám zostanú a pravdepodobne aj v tom východoslovenskom regióne.
Takže dovolil som si takto poradiť, povedať, čo by sa dalo robiť aj s tým memorandom, ktoré tu je na stole a ktoré odborári chcú, aby sa plnilo. Tam sú, samozrejme, aj ďalšie veci, o ktorých sa s nimi treba rozprávať, ale nedá sa to urobiť bez toho, aby sa prestalo s nimi prieť a handrkovať a aby sa dodržalo to, čo mali sľúbené. Ja viem, pán minister, že vy pravdepodobne by ste im to najradšej dali, ale že ste tlačený možnosťami, ktoré štátny rozpočet na budúci rok má. V každom prípade ja si myslím, že ten tlak na vládu, na ministra financií, eventuálne na to, aby sa poodkryli dvierka tej jednej miliardy, ktorá nevieme naozaj na čo má ísť, a možno z tej túto krízu prekonať. Ja si myslím, že to stojí za to, ako ísť proti kríze, ktorá môže mať naozaj pre celý zdravotnícky systém a vôbec aj pre túto vládu akože naozaj drastické dopady. Bude sa každý jeden deň hovoriť o tom, že lekári trvajú na svojich výpovediach, budú vám pribúdať svedectvá ako pribúdajú, že mnohí odídu. Akokoľvek by sa vám to podarilo možno nejakým spôsobom urovnať, určite na sto percent časť tých lekárov odíde preč. Keby to malo skončiť tak, že im neustúpite. To budú lekári, ktorí už potom sa nevrátia, už potom sa nevrátia. Neviem, koľko ich bude, ale určite ich nebude málo.
Takže ja si myslím, že túto vládu tých pár desiatok miliónov a ja dúfam, že možno aj my ako tu za zdravotníctvo sme tu teraz na tejto strane, že s tým súhlasíte, že podľa mňa to za to stojí dať im to, schváliť tie koeficienty tak, ako to mali prisľúbené, sadnúť si s nimi za rokovací stôl. Keby sme vedeli, že im to dáte, že tie koeficienty budú také, ako si želajú, všetci sme kľudní a táto téma hasne. A ja som presvedčený, že vy to s nimi ďalej vyrokujete a že veci sa budú ďalej hýbať. Pokiaľ si budeme, alebo vy si budete tvrdošijne trvať na tom, že to nejde, budete naozaj mať veľmi krušné a ťažké chvíle a bude to kto z koho a ja si myslím, že to vôbec za to nestojí a tá cena, ktorú my ako Slovenská republika, ako zdravotníctvo to zaplatíme, bude príliš vysoká.
Preto dovoľte, aby som prečítal pozmeňujúci návrh, ktorý pokiaľ by toto plénum schválilo, tak sa nám všetkým a vám sa rozviažu ruky, otvorí sa vám rokovací stôl a s najväčšou pravdepodobnosťou, keby prešiel tento pozmeňujúci návrh, môžeme za týždeň hovoriť o tom, že kríza je zažehnaná. A preto ja dúfam, že všetci, ktorí tu ste v tomto pléne, koalícia a opozícia, pochopíte, že toto by skončilo, toto by uzavrelo tú traumatizáciu, ktorú momentálne teraz v zdravotníctve máme, a vám by to aj, pán minister, umožnilo, aby ste sa mohli venovať tým potrebným systémovým opatreniam, ktoré v zdravotníctve treba urobiť, treba ich urobiť naozaj veľmi veľa a v tomto vám úprimne držíme palce, nech sa vám to darí, nech v zdravotníctve sú efektívne vynaložené všetky zdroje a financie, ktoré k dispozícii máme, tak, aby pacient dostal, čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.
Takže dovoľte teraz, aby som prečítal pozmeňujúci návrh... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Prosím vás, pozastavte čas pánovi poslancovi. Nech sa páči.


Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch v stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, č. parlamentnej tlače 575.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch v stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení takto:
1. V čl. I sa vypúšťa bod 63.
2. V čl. III sa vypúšťajú slová: „a bodu 63 §102ax, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2025, čl. I bodu 63 § 102ay, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2026".
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2024 18:42 - 18:42 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické pripomienky. V podstate točíme sa všetci stále okolo toho istého. Je potrebná dohoda. Držíme pánovi ministrovi v tomto palce. Ale tento zákon tak ako je predložený to žiaľ nedocieli. Treba najskôr rokovať a pokiaľ by ste tento zákon schválili v takom znení jak ste ho teraz predložili tak sa tu žiaľ stretneme ešte raz. Pokiaľ vám zdravotníctvo pred Vianocami nemá skolabovať. Tak isto tým, že som zakázal vyplácať poisťovni Dôvera alebo splácať si úvery z verejného zdravotného poistenia ona nemá inú možnosť ako si ten keš nakumulovať tým, že štát cez platbu za svojich poistencov eventuálne, keď zle vypočíta aktívnych poistencov im tie peniaze pošle. Prosím vás buďte na to pripravení a múdro nastavte tú vyhlášku tak, aby sa peniaze v systéme nestratili a aby sme neboli aj budúci rok svedkami ďalších 10 miliónových dividend, ktoré nám utečú zo zdravotníctva preč na Cyprus. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 18:15 - 18:30 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán minister, kolegovia v sále, ja už som povedal zopár slov aj pri tom skrátenom legislatívnom konaní, keď sa to prerokúvalo k tej kríze, ktorej momentálne čelíme a tam som tiež vyjadril môj názor, že týmto zákonom, ktorý takto v skrátenom legislatívnom konaní rýchlo tlačíme cez tento parlament, keď ešte nič nie je vyrokované s tými hlavnými aktérmi, nič nevyriešime. Naopak tiež mi to príde trošičku také zbrklé rozhodnutie a my ktorí, ja som tu síce nebol, lebo som vtedy nebol minister, ale vnímal som vtedy premiéra Hegera s ministrom Lengvarským, ako čelili podobnej kríze v roku 2022, kde mimochodom dávalo výpovede iba do 2200 lekárov. Teraz je to pán minister cez 3200 už lekárov, ktorí dávajú výpovede, čo už je relatívne naozaj veľmi veľké číslo. Nehovoriac o tom, že a vy to určite veľmi dobre viete, že odborári majú poistené výpoveďami práve tie profesie, ktoré sú v nemocniciach kľúčové. Ide najmä o anestéziológov a ja vás teda nechcem strašiť, ale pokiaľ si tvrdošijne budete stáť na nejakých svojich predstavách, s ktorými oni súhlasiť nebudú, tak skrátka hlavou múr žiaľ neprerazíte a bude hroziť akože naozaj že vážny kolaps a už okolo Vianoc. Pretože všetci tí, ktorí výpovede dávajú a ja predpokladám, že časť z nich sú naozaj ľudia, ktorí sú dlhodobo frustrovaní s tým, ako to momentálne v zdravotníctve ide, tak samozrejme si začnú čerpať dovolenky, ktoré si budú musieť dočerpať, pretože určite nejaké majú nevyčerpané. Všetko to pôjde ku koncu roku a v nemocniciach nám bude kolabovať zdravotná starostlivosť. Čo určite vy nechcete a nikto z nás si to neželá, nikto z nás si to neželá. A práve preto ani ja nerozumiem, prečo tak tvrdošijne stojíte na tom, že na tých platoch treba niečo ušetriť. A možno ani vy nie, možno je toto adresované práve ministrovi financií, možno vláde, naozaj neviem presne kam to mám teraz cieliť, ale ja si osobne myslím, že tak ako hovoril aj môj predrečník Oskar Dvořák, rozdeľovať zdravotníkom, že jedným teda ste to uznali tú valorizáciu 9,7 %, druhým to neuznávate. Predtým ste tvrdili, že sa to ostatných zdravotníckych profesií vôbec nedotkne, nakoniec vidíme teraz, že sa to dotkne, najmä nelekárske profesie, ktoré sú síce nie také početné a to naozaj tam neohovoríme o veľkom finančnom obnose, ale im to znižujete, ale sú to kľúčové profesie v nemocniciach. Logopédi, fyzici, verejní zdravotníci špecialisti, psychológovia atď., atď., rádiodiagnostici. To sú naozaj ľudia, ktorých v tých nemocniciach nie je až tak veľa, ale ktorí keď nám odídu, tak tie nemocnice nebudú vedieť vykonávať mnohé odborné činnosti, ktoré sú kľúčové. Takí fyzici napríklad počítajú rôzne dávky radiačné, počítajú rôzne náplne kontrastných látok pri liečbe onkologických ochorení. Takíto ľudia skrátka, na nich šetriť tri percentá, hoci oni sami z môjho pohľadu nie sú dostatočne ohodnotení a ja som tiež toho názoru, že takéto vysoko odborné profesie v zdravotníctve, hoci sú to nelekári, ale majú 20, 30-ročnú prax by sa mali blížiť svojimi platmi k lekárskym profesiám. Oni nielenže sa neblížia, ale vy im ešte beriete teraz z tej sľúbenej valorizácie. Treba si uvedomiť, že vy keď znižujete tú základnú mzdu, hovoríte že je to iba 62 eur u tých lekárov, im vôbec o to nejde. Tí lekári majú v pracovných zmluvách 9,7 %, oni neohrozujú tieto zmluvy, keď ich teraz vypovedajú. Z toho pohľadu je evidentné, že to myslia vážne, pretože keď si niekto ohrozí svoju zmluvu, keby bol egoista, tak sa na to vykašle, nedá žiadnu výpoveď. Ja mám budúci rok 9,7 %, mňa sa to netýka, dovidenia. Ale nie, títo väčšinou, títo lekári vypovedajú tieto zmluvy, čo znamená úplne jasne, že im ide o charakter zdravotníctva, idem im o to, aby sa riešili problémy v zdravotníctve a nejde im o ich 62 eur. Ale keď si to aj zoberieme, keď komukoľvek znižujeme základný plat, však vy to veľmi dobre viete, tak tí zdravotníci majú enormné množstvo služieb. Hovorí sa tu o tom, že by mohli vypovedať služby z nadčasu. Pokiaľ tak by urobili, tak samozrejme ten kolaps príde ešte skôr, avšak treba si uvedomiť, že aj tieto ohodnotenia v týchto nadčasových službách sú odvislé alebo závislé od ich priemernej, od ich základnej mzdy, ktorú keď im vy znížite, tak sa vôbec nedá hovoriť, že je to 62, 50, 30, 90 euro. To sú častokrát sumy v stovkách eur, o ktoré títo zdravotníci budúci rok majú prísť, pretože sa im siaha na tú valorizáciu ich základnej mzdy. Takže naozaj toto sú veci, ktoré my si myslíme, že nehodlá sa hrať, nehodlá sa s nimi hrať s ohňom. Treba im v tejto veci vyjsť v ústrety, treba radšej spraviť ten krok späť, Povedať si, že nemalo sa to tak robiť, však vy nakoniec za to nemôžete, urobili to vaši predchodcovia, že bez toho aby sa s nimi čokoľvek dohodlo, sa im tieto koeficienty znížili. Som bol veľmi rád, že aj pán doktor Valocký za SMER povedal, že si myslí, že to nebolo správne. To znamená, treba im to vrátiť späť, ale zďaleka to nie je len o týchto platoch, o týchto 62 eur, jak to trošku niekedy tak by som povedal poľahčujúco konštatujete, čo tiež nerobí určite dobrú krv medzi vami a vašim vzťahom k zdravotníkom, ktorých zastupujete, najmä v tých štátnych nemocniciach. Tých problémov v tom zdravotníctve je samozrejme veľa, ktoré treba riešiť a vy ich veľmi dobre podľa všetkého viete. Verím, že to memorandum už máte načítané a že vidíte veci, ktoré sa zanedbali. Niektoré veci boli už aj predpripravené, aby sa zrealizovali, nezrealizovali sa a ako za tej predchádzajúcej vlády pána Ódora, tak ani potom za predchádzajúceho ministrovania ministerky Dolinkovej. Sú to veci, do ktorých keď sa pustíte verím, že relatívne rýchlo sa bude dať napredovať a všetci budeme naozaj spokojní. Chcel by som ešte pár slov povedať k tomu oficiálnemu teda navýšeniu platby za poistencov štátu, myslím, že na 6,55 %. Rozumiem, rozumiem, že ministerstvo financií, neviem z akého dôvodu ale teba počítalo zhruba s troma miliónmi poistencov, za ktorých poistné má platiť štát. Pritom áno, vieme, že ich je zhruba 2,8 takže bolo zjavne trošku zle vypočítané. V každom prípade, všetci sa tešíme, že nejaké peniaze, nejaké milióny v tom sektore zostávajú. A takisto sa dá rozumieť aj tomu, tej argumentácii, aby to nezaťažilo hospodárenie v tomto roku jednotlivých poisťovní. Ja vás však chcem upozorniť na to, že najmä tie súkromné poisťovne hrajú v tomto, v tomto svoje hry a oni sa snažia samozrejme vytvoriť ad1 pozitívne hospodárenie, ktoré im potom generuje vytvárať zisk. Ten zisk je vďakabohu už zastropovaný na jednom percente, čo si myslíme, že vzhľadom na to, že ide o výber verejného zdravotného poistenia, teda v podstate zdravotnú daň, je to absolútne racionálny a správny návrh, ale ďalšia vec, ide tam aj o cashové položky, pretože najmä poisťovňa Dôvera má, predpokladám že je to stále zhruba 150 miliónov nerozdeleného zisku z predchádzajúceho obdobia. Dovoľte, aby som trošku sa dotkol tejto sumy, pretože je to relatívne vysoká suma a dôvod takejto sumy je to, že poisťovňa Dôvera za roky 2010 až 2020 nakumulovala viac ako 900 miliónov zisku zo svojej činnosti, pred zdanením. Samozrejme si nedokázala do dividend vyplatiť celú túto sumu. Dôvod, že tá suma je taká vysoká je najmä ten, že sa tu spravil z môjho pohľadu ten účtovný trik, možno až podvod pri zlučovaní s poisťovňou Apollo, kde si Dôvera navýšila v podstate ohodnotenie kmeňu týchto poistencov cez 400 miliónov eur. Keďže ten cash nemala, tak si na túto transakciu v ďalších rokoch brala úver, ktorý potom z verejného zdravotného poistenia splácala a ona si samozrejme tie úvery zobrala tak, aby mohla vyplácať dividendy. Čo veľmi dobre vieme, že toto nie je určite morálne podnikanie a práve preto, že takýmto spôsobom si ona vytvorila relatívne umelo tento zisk. Mimochodom robila to kvôli tomu, že sa hovorilo, že sa zakáže aj generovať zisk zo zdravotného poistenia. To, že sa to potom nezrealizovalo a ona si ďalej vykazovala zisk, tak každý morálny hráč by možno povedal OK, tak tuná sme si zobrali lup 400 miliónov, tak nejakým spôsobom to tomu štátu vrátime. Nie, oni o tom nemienia hovoriť. Oni považujú za 10 rokov že vygenerovali zisk cez 900 miliónov eur pred zdanením za úplne v poriadku. Čo určite, dúfam teda aj že vy si myslíte, že v poriadku nie je. A práve z tohto zisku majú stále nerozdelený, nevyplatený zisk . Oni potrebujú len cash. Vy keď im ten cash tam nalejete a neurobíte kvalitnú prerozdeľovaciu vyhlášku, ktorú ja som zaviedol, ktorá ich zaviaže, aby tie peniaze oni investovali do zdravotníctva, tak tie peniaze vám ujdú do dividend. To sa stalo vašej predchodkyni, ministerke Dolinkovej v tomto krízovom roku, keď súkromné poisťovne si vyplatili, myslím, že 24 miliónov eur za dividendy. Čo samozrejme nám príde v tejto situácii, keď potrebujeme každé jedno euro, hovorí sa tu o konsolidácii, za nehoráznosť. Takže ja vás len chcem upozorniť, že keď ste takýmto spôsobom dovolili optimalizovať ich hospodárenie v tomto roku, prosím vás, zamerajte sa na to programovú vyhlášku, treba ju urobiť dobre, treba ju spraviť tak aby tie peniaze nám v systéme zostali, lebo nám utečú. Utečú nám do tohto nerozdeleného zisku, ktorý si Dôvera s radosťou vyplatí formou dividend. A my to budeme samozrejme sledovať, čo sa bude diať, či v marci znova si vyplatia akcionári týchto súkromných poisťovní také štedré dividendy. Takže len na toto vás chcem v dobrom upozorniť. Prosím vás, dajte si na tú programovú vyhlášku pozor. Minulé vlády, ministri to naozaj neskoro robili, veľmi to odflákli, ste tam noví, toto je veľká výzva dobre to urobiť. Keď sa vám to podarí dobre spraviť a treba to opäť robiť v spolupráci s celým sektorom. Pretože tam ide o to, že sa ten koláč, ktorý vy vyrokujete u ministra financií rozdelí medzi jednotlivé časti zdravotníckeho sektora a tí ľudia by mali byť pri tom, mali by vedieť, že toľkoto peňazí máme a že takýmto spôsobom sa ten koláč ide medzi nás všetkých rozdeliť. Potom budete mať myslím, že sociálny zmier v celom systéme. Áno, tam plačú momentálne teraz ambulantní lekári, vyhrážajú sa, že prejdú do nezmluvných vzťahov, vraj jedna tretina, to by bola katastrofa. Určite treba s nimi kvalitne, dobre rokovať, práve pri príprave tejto prerozdeľovacej vyhlášky, aby sa v budúcom roku tieto katastrofy na nás nehrnuli, pretože to, akým sa spôsobom už teraz naozaj inkasuje za zdravotnú starostlivosť a najmä samozrejme v tých ekonomicky lukratívnejších lokalitách Slovenska, na to si tí súkromníci samozrejme dali aj pozor a tam sa snažia z tých ľudí vymáčknuť, čo sa dá. Horšie je to, že doplácajú na to častokrát aj ľudia, ktorí stovky eur na to, aby si zaplatili nejaký program, alebo aby ich sledoval nejaký špecialista nemajú. Nehovoriac na to, keby si mali platiť celé výkony, aj lieky za cash. Tu by naozaj bol vážny kolaps a vážne ohrozenie zdravotnej starostlivosti u ostatných pacientov. Takže ja budem na záver trošku taký možno optimistickejší. Chcem vám držať palce, vyrokujte s odborármi veci tak, ako idete plniť to memorandum. Ste tu v podstate nový, ja verím, že tá dôvera voči vám tu bude. Tie platy podľa mňa, nehandrkujme sa za tých pár desiatok miliónov. Asi to nehovorím vám, asi to hovorím vláde, asi to hovorím ministrovi financií. Treba vrátiť tie koeficienty tak, ako to mali prisľúbené, to je základ toho, že sa bude ďalej s nimi o tom rozprávať. Nebudete tým pádom rozdeľovať zdravotníkov, ako bolo povedané na viaceré kategórie. Ja si myslím, že tých zdravotníkov si tu musíme udržať. Ten návrh zákona nakoniec pochválil aj prezident Pellegrini. Povedal, že zastabilizoval zdravotníkov. Porozprávajte sa napríklad s človekom, ako je pán Petko. Takisto hovorí, že hoci to bolo obrovské navýšenie, zastabilizovalo im to
===== .. nebudete tým pádom rozdeľovať zdravotníka ako bolo povedané na viaceré kategórie. Ja si myslím, že tých zdravotníkov si tu musíme udržať. Ten návrh zákona nakoniec pochválil aj prezident Pellegrini. Povedal, že zastabilizoval zdravotníkov. Porozprávajte sa napríklad s človekom ako je pán Petko. Tak isto hovorí, že hoci to bolo obrovské navýšenie zastabilizovalo im to lekárov a zdravotníkov v nemocniciach. Toto si tu udržme. Snažme sa skonsolidovať niekde inde. Verím, že sa vám to podarí obhájiť. Ja si myslím, že v samotnom zdravotnom sektore sú, je priestor na konsolidáciu a, a tie nejaké desiatky miliónov, ktoré treba dať, aby sa mohlo počítať s tou valorizáciou, s ktorou počítame na budúci rok, ktorá im bola sľúbená verím, že, že nájdete a verím, že aj tu poslanci v tomto pléne budú mať dostatok racionálneho rozumu, že si uvedomia, že netreba sa s nimi naťahovať a skrátka ony sa vydierať nenechajú, netreba sa s nimi doťahovať, treba si s nimi sadnúť a dohodnúť sa, aby to všetko bolo úspešne za nami. Takže ja vám v tomto držím palce. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 18:15 - 18:30 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán minister, kolegovia v sále, ja už som povedal zopár slov aj pri tom skrátenom legislatívnom konaní, keď sa to prerokúvalo k tej kríze, ktorej momentálne čelíme a tam som tiež vyjadril môj názor, že týmto zákonom, ktorý takto v skrátenom legislatívnom konaní rýchlo tlačíme cez tento parlament, keď ešte nič nie je vyrokované s tými hlavnými aktérmi, nič nevyriešime. Naopak tiež mi to príde trošičku také zbrklé rozhodnutie a my ktorí, ja som tu síce nebol, lebo som vtedy nebol minister, ale vnímal som vtedy premiéra Hegera s ministrom Lengvarským, ako čelili podobnej kríze v roku 2022, kde mimochodom dávalo výpovede iba do 2200 lekárov. Teraz je to pán minister cez 3200 už lekárov, ktorí dávajú výpovede, čo už je relatívne naozaj veľmi veľké číslo. Nehovoriac o tom, že a vy to určite veľmi dobre viete, že odborári majú poistené výpoveďami práve tie profesie, ktoré sú v nemocniciach kľúčové. Ide najmä o anestéziológov a ja vás teda nechcem strašiť, ale pokiaľ si tvrdošijne budete stáť na nejakých svojich predstavách, s ktorými oni súhlasiť nebudú, tak skrátka hlavou múr žiaľ neprerazíte a bude hroziť akože naozaj že vážny kolaps a už okolo Vianoc. Pretože všetci tí, ktorí výpovede dávajú a ja predpokladám, že časť z nich sú naozaj ľudia, ktorí sú dlhodobo frustrovaní s tým, ako to momentálne v zdravotníctve ide, tak samozrejme si začnú čerpať dovolenky, ktoré si budú musieť dočerpať, pretože určite nejaké majú nevyčerpané. Všetko to pôjde ku koncu roku a v nemocniciach nám bude kolabovať zdravotná starostlivosť. Čo určite vy nechcete a nikto z nás si to neželá, nikto z nás si to neželá. A práve preto ani ja nerozumiem, prečo tak tvrdošijne stojíte na tom, že na tých platoch treba niečo ušetriť. A možno ani vy nie, možno je toto adresované práve ministrovi financií, možno vláde, naozaj neviem presne kam to mám teraz cieliť, ale ja si osobne myslím, že tak ako hovoril aj môj predrečník Oskar Dvořák, rozdeľovať zdravotníkom, že jedným teda ste to uznali tú valorizáciu 9,7 %, druhým to neuznávate. Predtým ste tvrdili, že sa to ostatných zdravotníckych profesií vôbec nedotkne, nakoniec vidíme teraz, že sa to dotkne, najmä nelekárske profesie, ktoré sú síce nie také početné a to naozaj tam neohovoríme o veľkom finančnom obnose, ale im to znižujete, ale sú to kľúčové profesie v nemocniciach. Logopédi, fyzici, verejní zdravotníci špecialisti, psychológovia atď., atď., rádiodiagnostici. To sú naozaj ľudia, ktorých v tých nemocniciach nie je až tak veľa, ale ktorí keď nám odídu, tak tie nemocnice nebudú vedieť vykonávať mnohé odborné činnosti, ktoré sú kľúčové. Takí fyzici napríklad počítajú rôzne dávky radiačné, počítajú rôzne náplne kontrastných látok pri liečbe onkologických ochorení. Takíto ľudia skrátka, na nich šetriť tri percentá, hoci oni sami z môjho pohľadu nie sú dostatočne ohodnotení a ja som tiež toho názoru, že takéto vysoko odborné profesie v zdravotníctve, hoci sú to nelekári, ale majú 20, 30-ročnú prax by sa mali blížiť svojimi platmi k lekárskym profesiám. Oni nielenže sa neblížia, ale vy im ešte beriete teraz z tej sľúbenej valorizácie. Treba si uvedomiť, že vy keď znižujete tú základnú mzdu, hovoríte že je to iba 62 eur u tých lekárov, im vôbec o to nejde. Tí lekári majú v pracovných zmluvách 9,7 %, oni neohrozujú tieto zmluvy, keď ich teraz vypovedajú. Z toho pohľadu je evidentné, že to myslia vážne, pretože keď si niekto ohrozí svoju zmluvu, keby bol egoista, tak sa na to vykašle, nedá žiadnu výpoveď. Ja mám budúci rok 9,7 %, mňa sa to netýka, dovidenia. Ale nie, títo väčšinou, títo lekári vypovedajú tieto zmluvy, čo znamená úplne jasne, že im ide o charakter zdravotníctva, idem im o to, aby sa riešili problémy v zdravotníctve a nejde im o ich 62 eur. Ale keď si to aj zoberieme, keď komukoľvek znižujeme základný plat, však vy to veľmi dobre viete, tak tí zdravotníci majú enormné množstvo služieb. Hovorí sa tu o tom, že by mohli vypovedať služby z nadčasu. Pokiaľ tak by urobili, tak samozrejme ten kolaps príde ešte skôr, avšak treba si uvedomiť, že aj tieto ohodnotenia v týchto nadčasových službách sú odvislé alebo závislé od ich priemernej, od ich základnej mzdy, ktorú keď im vy znížite, tak sa vôbec nedá hovoriť, že je to 62, 50, 30, 90 euro. To sú častokrát sumy v stovkách eur, o ktoré títo zdravotníci budúci rok majú prísť, pretože sa im siaha na tú valorizáciu ich základnej mzdy. Takže naozaj toto sú veci, ktoré my si myslíme, že nehodlá sa hrať, nehodlá sa s nimi hrať s ohňom. Treba im v tejto veci vyjsť v ústrety, treba radšej spraviť ten krok späť, Povedať si, že nemalo sa to tak robiť, však vy nakoniec za to nemôžete, urobili to vaši predchodcovia, že bez toho aby sa s nimi čokoľvek dohodlo, sa im tieto koeficienty znížili. Som bol veľmi rád, že aj pán doktor Valocký za SMER povedal, že si myslí, že to nebolo správne. To znamená, treba im to vrátiť späť, ale zďaleka to nie je len o týchto platoch, o týchto 62 eur, jak to trošku niekedy tak by som povedal poľahčujúco konštatujete, čo tiež nerobí určite dobrú krv medzi vami a vašim vzťahom k zdravotníkom, ktorých zastupujete, najmä v tých štátnych nemocniciach. Tých problémov v tom zdravotníctve je samozrejme veľa, ktoré treba riešiť a vy ich veľmi dobre podľa všetkého viete. Verím, že to memorandum už máte načítané a že vidíte veci, ktoré sa zanedbali. Niektoré veci boli už aj predpripravené, aby sa zrealizovali, nezrealizovali sa a ako za tej predchádzajúcej vlády pána Ódora, tak ani potom za predchádzajúceho ministrovania ministerky Dolinkovej. Sú to veci, do ktorých keď sa pustíte verím, že relatívne rýchlo sa bude dať napredovať a všetci budeme naozaj spokojní. Chcel by som ešte pár slov povedať k tomu oficiálnemu teda navýšeniu platby za poistencov štátu, myslím, že na 6,55 %. Rozumiem, rozumiem, že ministerstvo financií, neviem z akého dôvodu ale teba počítalo zhruba s troma miliónmi poistencov, za ktorých poistné má platiť štát. Pritom áno, vieme, že ich je zhruba 2,8 takže bolo zjavne trošku zle vypočítané. V každom prípade, všetci sa tešíme, že nejaké peniaze, nejaké milióny v tom sektore zostávajú. A takisto sa dá rozumieť aj tomu, tej argumentácii, aby to nezaťažilo hospodárenie v tomto roku jednotlivých poisťovní. Ja vás však chcem upozorniť na to, že najmä tie súkromné poisťovne hrajú v tomto, v tomto svoje hry a oni sa snažia samozrejme vytvoriť ad1 pozitívne hospodárenie, ktoré im potom generuje vytvárať zisk. Ten zisk je vďakabohu už zastropovaný na jednom percente, čo si myslíme, že vzhľadom na to, že ide o výber verejného zdravotného poistenia, teda v podstate zdravotnú daň, je to absolútne racionálny a správny návrh, ale ďalšia vec, ide tam aj o cashové položky, pretože najmä poisťovňa Dôvera má, predpokladám že je to stále zhruba 150 miliónov nerozdeleného zisku z predchádzajúceho obdobia. Dovoľte, aby som trošku sa dotkol tejto sumy, pretože je to relatívne vysoká suma a dôvod takejto sumy je to, že poisťovňa Dôvera za roky 2010 až 2020 nakumulovala viac ako 900 miliónov zisku zo svojej činnosti, pred zdanením. Samozrejme si nedokázala do dividend vyplatiť celú túto sumu. Dôvod, že tá suma je taká vysoká je najmä ten, že sa tu spravil z môjho pohľadu ten účtovný trik, možno až podvod pri zlučovaní s poisťovňou Apollo, kde si Dôvera navýšila v podstate ohodnotenie kmeňu týchto poistencov cez 400 miliónov eur. Keďže ten cash nemala, tak si na túto transakciu v ďalších rokoch brala úver, ktorý potom z verejného zdravotného poistenia splácala a ona si samozrejme tie úvery zobrala tak, aby mohla vyplácať dividendy. Čo veľmi dobre vieme, že toto nie je určite morálne podnikanie a práve preto, že takýmto spôsobom si ona vytvorila relatívne umelo tento zisk. Mimochodom robila to kvôli tomu, že sa hovorilo, že sa zakáže aj generovať zisk zo zdravotného poistenia. To, že sa to potom nezrealizovalo a ona si ďalej vykazovala zisk, tak každý morálny hráč by možno povedal OK, tak tuná sme si zobrali lup 400 miliónov, tak nejakým spôsobom to tomu štátu vrátime. Nie, oni o tom nemienia hovoriť. Oni považujú za 10 rokov že vygenerovali zisk cez 900 miliónov eur pred zdanením za úplne v poriadku. Čo určite, dúfam teda aj že vy si myslíte, že v poriadku nie je. A práve z tohto zisku majú stále nerozdelený, nevyplatený zisk . Oni potrebujú len cash. Vy keď im ten cash tam nalejete a neurobíte kvalitnú prerozdeľovaciu vyhlášku, ktorú ja som zaviedol, ktorá ich zaviaže, aby tie peniaze oni investovali do zdravotníctva, tak tie peniaze vám ujdú do dividend. To sa stalo vašej predchodkyni, ministerke Dolinkovej v tomto krízovom roku, keď súkromné poisťovne si vyplatili, myslím, že 24 miliónov eur za dividendy. Čo samozrejme nám príde v tejto situácii, keď potrebujeme každé jedno euro, hovorí sa tu o konsolidácii, za nehoráznosť. Takže ja vás len chcem upozorniť, že keď ste takýmto spôsobom dovolili optimalizovať ich hospodárenie v tomto roku, prosím vás, zamerajte sa na to programovú vyhlášku, treba ju urobiť dobre, treba ju spraviť tak aby tie peniaze nám v systéme zostali, lebo nám utečú. Utečú nám do tohto nerozdeleného zisku, ktorý si Dôvera s radosťou vyplatí formou dividend. A my to budeme samozrejme sledovať, čo sa bude diať, či v marci znova si vyplatia akcionári týchto súkromných poisťovní také štedré dividendy. Takže len na toto vás chcem v dobrom upozorniť. Prosím vás, dajte si na tú programovú vyhlášku pozor. Minulé vlády, ministri to naozaj neskoro robili, veľmi to odflákli, ste tam noví, toto je veľká výzva dobre to urobiť. Keď sa vám to podarí dobre spraviť a treba to opäť robiť v spolupráci s celým sektorom. Pretože tam ide o to, že sa ten koláč, ktorý vy vyrokujete u ministra financií rozdelí medzi jednotlivé časti zdravotníckeho sektora a tí ľudia by mali byť pri tom, mali by vedieť, že toľkoto peňazí máme a že takýmto spôsobom sa ten koláč ide medzi nás všetkých rozdeliť. Potom budete mať myslím, že sociálny zmier v celom systéme. Áno, tam plačú momentálne teraz ambulantní lekári, vyhrážajú sa, že prejdú do nezmluvných vzťahov, vraj jedna tretina, to by bola katastrofa. Určite treba s nimi kvalitne, dobre rokovať, práve pri príprave tejto prerozdeľovacej vyhlášky, aby sa v budúcom roku tieto katastrofy na nás nehrnuli, pretože to, akým sa spôsobom už teraz naozaj inkasuje za zdravotnú starostlivosť a najmä samozrejme v tých ekonomicky lukratívnejších lokalitách Slovenska, na to si tí súkromníci samozrejme dali aj pozor a tam sa snažia z tých ľudí vymáčknuť, čo sa dá. Horšie je to, že doplácajú na to častokrát aj ľudia, ktorí stovky eur na to, aby si zaplatili nejaký program, alebo aby ich sledoval nejaký špecialista nemajú. Nehovoriac na to, keby si mali platiť celé výkony, aj lieky za cash. Tu by naozaj bol vážny kolaps a vážne ohrozenie zdravotnej starostlivosti u ostatných pacientov. Takže ja budem na záver trošku taký možno optimistickejší. Chcem vám držať palce, vyrokujte s odborármi veci tak, ako idete plniť to memorandum. Ste tu v podstate nový, ja verím, že tá dôvera voči vám tu bude. Tie platy podľa mňa, nehandrkujme sa za tých pár desiatok miliónov. Asi to nehovorím vám, asi to hovorím vláde, asi to hovorím ministrovi financií. Treba vrátiť tie koeficienty tak, ako to mali prisľúbené, to je základ toho, že sa bude ďalej s nimi o tom rozprávať. Nebudete tým pádom rozdeľovať zdravotníkov, ako bolo povedané na viaceré kategórie. Ja si myslím, že tých zdravotníkov si tu musíme udržať. Ten návrh zákona nakoniec pochválil aj prezident Pellegrini. Povedal, že zastabilizoval zdravotníkov. Porozprávajte sa napríklad s človekom, ako je pán Petko. Takisto hovorí, že hoci to bolo obrovské navýšenie, zastabilizovalo im to
===== .. nebudete tým pádom rozdeľovať zdravotníka ako bolo povedané na viaceré kategórie. Ja si myslím, že tých zdravotníkov si tu musíme udržať. Ten návrh zákona nakoniec pochválil aj prezident Pellegrini. Povedal, že zastabilizoval zdravotníkov. Porozprávajte sa napríklad s človekom ako je pán Petko. Tak isto hovorí, že hoci to bolo obrovské navýšenie zastabilizovalo im to lekárov a zdravotníkov v nemocniciach. Toto si tu udržme. Snažme sa skonsolidovať niekde inde. Verím, že sa vám to podarí obhájiť. Ja si myslím, že v samotnom zdravotnom sektore sú, je priestor na konsolidáciu a, a tie nejaké desiatky miliónov, ktoré treba dať, aby sa mohlo počítať s tou valorizáciou, s ktorou počítame na budúci rok, ktorá im bola sľúbená verím, že, že nájdete a verím, že aj tu poslanci v tomto pléne budú mať dostatok racionálneho rozumu, že si uvedomia, že netreba sa s nimi naťahovať a skrátka ony sa vydierať nenechajú, netreba sa s nimi doťahovať, treba si s nimi sadnúť a dohodnúť sa, aby to všetko bolo úspešne za nami. Takže ja vám v tomto držím palce. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2024 14:28 - 14:28 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické, úprimne. Rázsochy, ja som to tam naznačil ako ja som bol veľmi sklamaný s tým, čo s Rázsochami spravil pán minister Lengvarský. Uvedomte si, že ja som tam bol jeden rok, áno mali sme tam búracie práce, mali sme obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie, ktoré bolo neustále obštruované pripomienkami. Zároveň sme pripravili nový spôsob obstarávania cez súťaž architektonických návrhov. Problém je, že som potom odišiel z ministerstva a bol som naivný v tom, že som si myslel, že v týchto smelých plánoch a ešte pardon, zohnali sme na to peniaze, pretože tam bol vždycky najväčší problém, že z čoho sa to postaví. Tak v týchto smelých plánoch nepokračoval pán minister Lengvarský, ale nechal sa, v podstate sabotoval celý projekt. Ako ja sa nebudem za toto skrývať, je to žiaľ, tak áno bol to náš nominant, je to podľa mňa katastrofa.
Na druhej strane si treba uvedomiť, že ten projekt bol teraz v takej fáze pripravenosti, že sa naozaj mohol už začať stavať, po tých všetkých priekoch, ktoré boli, potom ako bojoval Heger s Lengvarským, atď. Naozaj sa mohlo začať stavať a vy ste ho zarezali. Niet divu, že sú lekári nahnevaní, niet divu.
Pán predseda zdravotníckeho výboru Baláž, ja len tuná mám to memorandum, že hovoríte, že všetko je splnené, zmena systému financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť, vrátane zohľadnenie ceny práce zdravotníckych pracovníkov. To sa stalo? To sa nestalo, však to je v memorande. Navýšenie počtu lekárov, sestier, atď., niektoré veci sa urobili ešte vtedy? Reforma vzdelávania lekárov, atď., treba si to memorandum prečítať, nie s tým memorandom sa skoro nič nerobilo. A to, že sa tu odvolávate na katastrofu, však áno, treba konsolidovať, však sa ľuďom naozaj rozdalo veľa peňazí, ktoré im teraz idete, mimochodom, zobrať, takže konsolidácia, to čo im druhí dali .... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 14:07 - 14:21 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážení kolegovia. Dovoľte pár slov k tomuto skrátenému legislatívnemu konaniu a pána ministra najprv poprosím, aby ospravedlnil, hoci teda on tu sedí na to, aby si vypočul kritiku od nás poslancov, však o tom je v podstate demokracia, parlamentná demokracia, ale na začiatku tá kritika nemôže smerovať ku vám, lebo vy ste tu v tej situácii neboli, keď táto vládna koalícia svojimi rozhodnutiami zapríčinila Slovensku zdravotnícku krízu a doviedli nás až na pokraj kolapsu v zdravotníctve. Týmto zákonom, ktorý máme prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní, by sme mali túto krízu odvrátiť a teda logicky by sa dalo predpokladať, že všetci sme za odvrátenie krízy v zdravotníctve a mali by sme tým pádom schváliť aj toto skrátené legislatívne konanie. Celý môj trošku taký problém tkvie v tom, že zákony do skráteného legislatívneho konania sa dávajú vtedy, keď naozaj tú krízu ideme odvrátiť nimi. Ale tento zákon, ktorý tu je, ja som o tom presvedčený, že žiaľ tú krízu v zdravotníctve ním neodvrátite, nakoľko stále tvrdošijne táto vláda zotrváva na určitom krátení toho, čo zdravotníkom v podstate poslanci tejto vládnej koalícii sľúbili a k čomu v tom čase, teda v roku 2022 veľmi vehementne vyzývali, vyzývali aj opozíciu a v tom prípade aj vládnu koalíciu, v ktorej sme sedeli my. Dokonca a nielen to. Treba si uvedomiť, že je to dokonca až by som povedal v niečom úplne si šliapali a najmä teda Robert Fico predseda vlády si šliapal po jazyku tým, že radil nám v tom čase alebo teda v tom čase vládnej moci čo má robiť, ako má budovať sociálny zmier a ako má komunikovať a v podstate jeho vláda urobila úplne tie isté hrubé chyby bez toho, aby sa komunikovalo včasne vzhľadom aj na konsolidáciu, ktorú je potrebné realizovať, s tým všetci súhlasíme, aj keď zďaleka nie v takom rozsahu, v akom sa to predkladá v návrhu štátneho rozpočtu, tam naozaj visí jedna miliarda, ku ktorej nikto z vládnej väčšiny nepodal náležité vysvetlenie, ako ide vláda Roberta Fica túto jednu miliardu naviac, ktorú ide konsolidovať, použiť a to je podľa mňa, to je neuveriteľné ako v štáte, kde samozrejme aj opozícia pýta sa na to, kde vláda konfrontovaná berie občanom z vrecka o jednu miliardu viac ako by potrebovala konsolidovať a nepovie, načo to ide urobiť. Všetkých zaťaží daňami, novými daňami, poplatkami no a zdravotníkom bez toho, aby ktokoľvek s nimi komunikoval pošliapala memorandum, ktoré podpísali predchádzajúce vlády samozrejme najprv tým, že vaša predchodkyňa zarezala projekt Rázsoch, čo je neuveriteľné, pretože ten projekt mal obrovské úskalia, naozaj z mnohých strán išli obrovské prieky, aby ten projekt nenapredoval rýchlo, snažil sa to kto ako vedel, kto bol napojený na tie skupiny, ktoré nechceli, aby sa tá nemocnica stavala, tak kto ako vedel, to blokoval, ale dostalo sa to tak ďaleko, že pán minister, vy ste možno teraz už mohli mať rozbehnuté verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby, možno by ste už mohli vyberať toho, kto, kto by nemocnicu na Rázsochach mohol postaviť, ale vaša pani predchodkyňa vybudovala vzdušné zámky, bez štúdie uskutočniteľnosti si nechala odobriť najprv svoje vlastné porušenie rozhodnutia vlády, ktorým zarezala tento, tento projekt a potom následne si ho nechala odobriť vzdušnými zámkami, že, že štát bude radšej stavať nemocnicu v Ružinove, pritom všetci veľmi dobre vieme, že nemocnica v Ružinove keby tam aj stáť mala, tak to teda naozaj tak skoro nebude a v tom čase ja chcem povedať úplne s kľudným svedomím a je to samozrejme, je to samozrejme hrozné, že keby tá nemocnica mala stáť v nejakom roku 2040, tak nebudeme mať zdravotníkov, ktorí by v takejto komplexnej ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, nechal som vás chvíľu hovoriť, dúfam, že sa chcete vrátiť ku skrátenému legislatívnemu konaniu a dôvodom, že to nie je obhajoba vášho ministrovania z obdobia rokov 2000 a viac. Nech sa páči, máte priestor sa dostať k téme.

Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Pán predsedajúci nie, ale viete tuná. Ďakujem. Áno ďakujem. Ďakujem. Tá téma som ju načrtol, je tu kríza v zdravotníctve a týmto skráteným legislatívnym konaním ja ho vlastne teraz obhajujem to skrátené legislatívne konanie, pán predsedajúci, lebo hovorím o obrovskej kríze, ktorá v zdravotníctve je a práve preto my naozaj zvažujeme, či toto skrátené legislatívne konanie chceme podporiť, ale na druhej strane máme pocit, že ten zákon ku ktorému toto skrátené legislatívne konanie je, tú krízu nevyrieši a preto teraz hovorím o našich postojoch čo ako sa ideme postaviť k tomuto skrátenému legislatívnemu konaniu, ktoré nedáva veľký zmysel, pretože ten zákon by mal odradiť tú krízu a ja preto chcem vysvetliť o čo tu, o čo tá, v čom tá kríza je, z čoho pozostáva. Takže jedna vec je, že zarezali ste prvý bod memoranda, zarezali ste Rázsochy, pritom to jasne bolo ...
===== konaniu, ktoré nedáva veľký zmysel, pretože ten zákon by mal obrátiť tú krízu a ja preto chcem vysvetliť, o čo, v čom tá kríza je, z čoho pozostáva. Takže jedna vec je, že zarezali ste prvý bod memoranda, zarezali ste Rázsochy, pritom to jasne bolo napísané, že štát bude stavať univerzitnú nemocnicu a dali ste to do, vo futuristickom nápade, ktorý je ťažko zrealizovateľný.
Ďalší problém, ktorá je tu kríza, ktorú v tom skrátenom legislatívnom konaní chceme riešiť a kríza to, že niečo čo tu bolo sľúbené aj pánom predsedom vlády Robertom Ficom, že nebude siahať na sociálny štandard obyvateľov tejto krajiny a nielen ním, ale aj pánom prezidentom a proste viacerými vládnymi politikmi, tak bez toho, aby sa dospelo k nejakým spoločným konsenzuálnym rokovaniam s odborármi, so sociálnymi partnermi tejto vlády, tak sa tu prijal konsolidačný balíček, ktorým ste túto krízu vyvolali, ktorý teraz musíme opravovať a riešiť. Áno a musíme to robiť v skrátenom legislatívnom konaní, ale my stále máme nádej z opozície, že ten zákon bude vyzerať trošku ináč ako je predložený a však k tomu sa potom dostaneme pri prvom čítaní.
Kiež by som chcel v tejto situácii povedať, na také určité chyby, ktoré vychádzajú z obrovského pokrytectva, že keď v roku 2022 v podobnej kríze, z ktorej sa treba poučiť aj teraz v tejto kríze, stála predchádzajúca vláda Eduarda Hegera, tak pán premiér, súčasný premiér Robert Fico predložil tu, v Národnej rade návrh skupiny poslancov Národnej rady na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k riešeniu krízovej situácie v zdravotníctve, ku ktorému sa podpísali, v podstate, myslím všetci vtedajší členovia strany SMER aj smutný pán predseda zdravotníckeho výboru, pán Dr. Baláž a myslím, že tento návrh na prijatie tohto uznesenia by trebalo zrealizovať teraz. Tá vláda v podstate mala na to jeden rok času, ale pripomenieme si taký zaujímavý míľnik z tohto celého návrhu na uznesenie bolo, že vy ste vtedy, pán doktor Baláž, opäť pán minister s tým nemá až tak veľa, ale vy ste navrhovali neatestovaným zvýšiť na 1,7 násobok priemernej mzdy a atestovaným na 2,8 násobok priemernej mzdy a za každý rok praxe o 0,05-percentuálneho bodu. Potom sa dokázalo z tohto zľaviť a po kompromise s odborármi sa dostalo na sumy atestovaní 2,5 násobok, neatestovaní 1,5 násobok a roky praxe sa znížili pri atestovaných na 0,03 a neatestovaných na 0,015. Ale vy ste toto navrhovali. Tak, takýmto spôsobom, teraz neviem, či sa tak prudko zmenil názor k zastabilizovaniu situácie v zdravotníctve, ale bez toho, aby sa komunikovalo s nimi, tak sa vlastne im tieto koeficienty skrátili a znížili ešte pod tú úroveň, ktorú si vtedy oni dohodli v memorande.
Ďalšia vec, čo sa týka krízy, a preto tu máme toto skrátené legislatívne konanie v zdravotníctve, tá je vyvolaná aj ďalšími požiadavkami, ktoré v memorande sú a s ktorými sa naozaj za tento posledný rok nič nerobilo. A preto, pán minister, dovoľte, aby ja som v tejto situácii vyjadril takú, takú určitú nádej, že pochopíte, že nedá sa v tejto situácii tvrdošijne stáť na niečom s čím sa nedohodnete s odborármi a ja mám totiž trošičku taký pocit, že tento návrh zákona, ktorý v skrátenom legislatívnom konaní sem prinášate, nie je s nimi dopredu dohodnutý, aspoň teda z medializovaných informácií my nič nevieme, že by napr. pán pán predseda lekárskeho odborového združenia vyjadril nádej, že takéto niečo prejde a že teda tie výpovede budú môcť stiahnuť. Skôr sa obávam, že práve, že nie.
Takže mne, úprimne, celé toto skrátené legislatívne konanie, a teda neviem čo si vládna moc ešte pripravila do druhého čítania, ak to teda prejde, mám pocit, že to je zákon, ktorý nám naozaj asi nič nevyrieši, hrozba tých výpovedí, ktorých v súčasnosti je už 3200, a teda upozorňujeme len, že je to o viac ako tisíc viac ako bolo v roku 2022, vtedy bolo len 2200, takže tá nespokojnosť v tom zdravotníctve veľmi prudko stúpa a chcem povedať, že drvivá väčšina, ktorí podpísali tie výpovede v roku 2022 sú aj teraz vo výpovednej lehote a oni ohrozujú, oni tým ohrozujú svoje pracovno-právne zmluvy, ktoré majú s nemocnicami tým, že ich vypovedali a práve tieto pracovno-právne zmluvy im garantujú práve nárast koeficientov na budúci rok v úrovni 9,7 % , valorizáciu ich platov. Takže z tohto pohľadu je nám úplne jasné, že sa tu naozaj jedná o reálnu krízu. Mnohí lekári nebojujú teraz o svoje platy, vôbec to nie je o tých 62 euro, čo pri farizejstve, že vládni ministri aj s pánom premiérom Ficom si zvýšili o 3 až 5 tisíc euro svoje platy, tak tuná sa idú pohoršovať nad 62 eurami. Nie, to vôbec nie je o tom, tu ide o to, že tá nespokojnosť je obrovská a to, čo sme aj mohli vidieť, sú to medializované svedectvá mnohých lekárov, ktorí tie výpovede dali, keď oni naozaj tú výpovednú lehotu dobehnú, oni odídu zo slovenského zdravotníctva a už sa sem nevrátia, a to bude katastrofa a verím, že toto nechceme docieliť, takže jediná cesta je a nech vám teda toto skrátené legislatívne konanie, verím, že s opraveným návrhom zákona, ktorý potom bude nasledovať, pomôže v tom, že dohodnete sa s odborármi, pretože iná možnosť tu nie je. Ako s nimi sa treba dohodnúť, tam musí naozaj dôjsť k sociálnemu zmieru, o ktorom toľko hovoríte, a potom bude mať toto skrátené legislatívne konanie a takisto tie zákony, ktoré za tým nasledujú, o ktorých sa budeme ešte rozprávať, skutočne zmysel.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis