svojmu kolegovi špecialistovi a dá mu do ruky výmenný lístok s vetou: nájdite si svojho kardiológa, internistu alebo akéhokoľvek iného lekára, u ktorého mu dotyčný lekár odporúča následné vyšetrenie v rámci diagnostiky a liečby jeho ochorenia. A v tejto chvíli začína pre pacienta skutočná tortúra. Začne hľadať, kto by ho vyšetril. A, žiaľ, stretáva sa s tým, že u mnohých lekárov, kde si hľadá termín vyšetrenia, dostane rovno zamietavú odpoveď,...
svojmu kolegovi špecialistovi a dá mu do ruky výmenný lístok s vetou: nájdite si svojho kardiológa, internistu alebo akéhokoľvek iného lekára, u ktorého mu dotyčný lekár odporúča následné vyšetrenie v rámci diagnostiky a liečby jeho ochorenia. A v tejto chvíli začína pre pacienta skutočná tortúra. Začne hľadať, kto by ho vyšetril. A, žiaľ, stretáva sa s tým, že u mnohých lekárov, kde si hľadá termín vyšetrenia, dostane rovno zamietavú odpoveď, pretože povedia, že už nemôžu ďalších pacientov brať, pretože už majú dlhé čakacie zoznamy a ďalších neberú. Alebo sa stane to, že ho aj niektorý lekár prijme a povie a dá mu, povie, máte termín, ale dá mu termín za enormne dlhý čas, čo v prípade jeho zdravotného stavu môže byť niekedy absolútne neprijateľné.
Samozrejme takto keď pacient blúdi a chodí od dverí k dverám a vieme, že sú prípady, že pacienti sa postavia ráno o tretej pred polikliniku, stoja tam, v zime, v daždi, čakajú, kým sa otvoria dvere a potom bežia rýchlo, samozrejme tí starší majú obrovskú nevýhodu, pretože ich môžu predbehnúť mladší, aby si zvesili časenku spred dverí špecialistu, ktorý si tam môže dať dvanásť, pätnásť, a v ten deň zoberie týchto pacientov. Samozrejme mnohí z nich sú následne odkázaní čakať aj celý deň pred dverami tohto špecialistu, aby sa vôbec na ten termín dostali. A tí, ktorí tú časenku si nezvesia, môžu vyskúšať budúci, budúci deň opäť šťastie. No je to skrátka hrôza.
A zdá sa, že táto vláda nielenže s tým nerobí nič, ale dokonca spôsob, ktorý, na ktorých sme my pracovali v predchádzajúcich, v predchádzajúcom volebnom období a pretože sme mali jasnú víziu, že chceme zaviesť cestovnú mapu alebo teda riadenú zdravotnú starostlivosť, čím by sme pacientom umožnili, aby sa dostali na termíny vyšetrení včas a aby mohli byť hlavne objednaní na tieto termíny vyšetrení, tak dokonca túto reformu pani exministerka v podstate nieže nič nerobila, ale rušila. Dôkazom k tomu môže byť aj prípad, keď vo februári bol zverejnený rozhovor medzi vtedajším riaditeľom NCZI pánom Lukáčom, ktorý bol teda ešte nominant predchádzajúcich vlád, ktorý práve na tomto systéme e-objednávanie veľmi intenzívne pracoval a v tom rozhovore sa vyjadril, že celý systém je už v pilotnej prevádzke pripravený pred spustením. Dnes máme december a absolútne nič sa v tejto veci nedeje.
A viete, ja mám niekedy aj také podozrenie, že pani Dolinková to urobila naschvál, pretože ten systém sa už adaptoval na to, že bohatší ľudia sa predsa len k tomu vyšetreniu dostanú. Eventuálne ľudia, ktorí žijú v regiónoch, kde, sú to, samozrejme, ekonomicky lukratívnejšie regióny v našej krajine, kde majú dostatok financií na to, aby si to vyšetrenie u toho dotyčného lekára kúpili. Celý problém je v tom, že podmieňovať vyšetrenie úhradou nejakého poplatku a zákon dokonca explicitne hovorí, že objednanie pacienta je súčasťou vyšetrenia pacienta, teda lekár v podstate takýto poplatok ani vyberať nemôže. A ak ho vyberá, je to protizákonné. Samozrejme našla sa taká kľučka a vtedy keď sa tento zákon predkladal a bol to ešte, ešte minister Drucker, tak už vtedy tú skľučku posvätil lekárom a kľučka pozostáva z toho, že dotyčný lekár si uzavrie nejakú zmluvu s nejakým sprostredkovateľom, s nejakou treťou stranou, ktorá zavedie nejaký objednávkový systém, a tí zabezpečia manažment, teda objednávanie pacientov pre dotyčného lekára a oni už za to, samozrejme, peniaze vyberajú. Takže mnohí lekári fungujú tak, že bez toho, aby tento poplatok zaplatili, sa k lekárovi vlastne ani nedostanú.
Samozrejme ďalší obrovský problém je živelnosť týchto poplatkov. Neexistuje absolútne žiadna regulácia. Naozaj tí pacienti sú ponechaní nejakému subjektívnemu rozhodnutiu, čo sa týka lekárov. Je pravda, že poplatky oficiálne schvaľuje samosprávny kraj, avšak toto sú v podstate poplatky, ktoré sú úplne mimo, takže na tieto sa to ani nevzťahuje, a tým pádom aj medzi jednotlivými lekármi potom vznikajú úplne oprávnené otázky: ako je možné, že môj kolega si za objednanie na takéto vyšetrenie zaúčtuje 90 euro a ja si účtujem len päť alebo desať? A viete, čo je ešte väčší problém? Je, že mnohí lekári potom zvažujú, keď si aj idú otvoriť svoju ambulanciu, že však načo by si ju on otváral v nejakom chudobnom regióne na Slovensku, kde ľudia nemajú dostatok financií a kde by na tých poplatkoch nemohol poriadne zarobiť? On si radšej otvorí tú ambulanciu v Bratislave alebo v Košiciach, skrátka v regiónoch, kde vie, že ľudia si zaplatia tú zdravotnú starostlivosť nad rámec toho, čo platia do verejného zdravotného poistenia.
A najväčšia nespravodlivosť je to, že napriek tomu, že máme ústavou garantovanú zdravotnú starostlivosť, už v súčasnosti aj dokonca pri, keď sa porovnáme s inými krajinami Európskej únie, tak chudobnejší pacienti, ktorí chcú mať vyšetrenie a chcú byť vyšetrení včas, deklarujú, že sa nevedia dostať k vyšetreniu. Teda majú potrebu zdravotnej starostlivosti, ktorá im, žiaľ, nie je naplnená. A u bohatých táto potreba je len okolo jedného percenta, teda tam sme úplne porovnateľní s inými európskymi krajinami, ale u chudobných je tých percent ľudí oveľa viac a je to práve v porovnaní s ďalšími európskymi krajinami zahanbujúce, čo hovorí jednoznačne o tom, že časť našej populácie už si nevie dovoliť mať zdravotnú starostlivosť včas. No a prečo? Keď bohatí ju majú včas, tak je jasné, že bariérou sú aj práve tieto poplatky. Nielen poplatky, ale, samozrejme, aj dostupnosť, teda to, že nedokáže si nájsť dostatočný, nedostatoč.... nedokáže si nájsť lekára špecialistu alebo ktorého potrebuje vo svojom regióne. A tuná vidíme, že tá reforma Rudolfa Zajaca, ktorý tvrdil, že zdravotníctvo treba ponechať trhu, že trh si skrátka nájde spôsob, ako, ako sa dostane k pacientom, je absolútne scestná. A preto aj Slovensko takýmto spôsobom zaostáva postupne čím ďalej, tým viac od zdravotných systémov, ktoré máme v Európe. Však je to logické. Ten lekár si otvorí tú ambulanciu v Bratislave, v Košiciach, v Žiline, niekde, kde skrátka vie, že si zarobí viac. Načo by si šiel otvárať ambulanciu niekde na Gemer alebo do nejakých hladových dolín, kde, samozrejme, tá potreba môže byť obrovská, ale on si tam skrátka tú ambulanciu neotvorí, načo by to robil?
A v tejto obrovskej, prepáčte za to slovo, džamahíríji poplatkovej, totálnej disregulácii, keď pacient je úplne odovzdaný v podstate do rúk takmer osudu, že či sa mu podarí niekoho nájsť, a mnohí aj volajú do poisťovní a žiadajú od poisťovne, dajte mi, prosím vás, zoznam ambulancií, kde by som mohol byť ošetrený, ja potrebujem vyšetrenie u kardiológa, urológa a tak ďalej. A viete, čo urobí poisťovňa s takým pacientom? Povie mu á, my máme tuná zmluvných lekárov a dá mu nejakých päť adries, môžu byť rôzne vzdialený od neho, on na všetkých päť zavolá a zistí, že ani jeden ho nezoberie. Ale poisťovňu to ďalej nezaujíma. Ten poriadok treba jednoznačne urobiť a hovorí sa o tom už celý rok. Celý rok sa o tom hovorí, že je obrovský neporiadok a pani ministerka opakovane sľúbila, opakovane sľúbila, že zavedie audit týchto poplatkov a minimálne tie poplatky nejakým spôsobom uprace a zreguluje. O tejto analýze sa prvýkrát zmienila ešte 30. marca 2024, keď avizovala, že sa na nej pracuje, bolo to pre RTVS. Druhýkrát potom toto potvrdila, hej, počas kontroly premiéra Roberta Fica na ministerstve zdravotníctva 15. apríla 2024 s tým, že už bol aj stanovený termín, kedy má byť analýza hotová, do konca mesiaca apríla. Bolo to uvedené v Denníku N. Téma analýzy poplatkov a doplatkov sa vo vyjadreniach ministerky objavila opäť počas leta, konkrétne v prvej polovici júla s tým, že v septembri bude na svete THN (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) online. Máme december, analýzu (povedané so smiechom) len nám rozprávajú, že nejaká existuje, ale nikto ju nevidel, aspoň z nás poslancov, čo sedíme v zdravotníckom výbore a vkuse si ju pýtame. Nevieme, že by niečo také aj vôbec bolo, pretože pokiaľ niečo také by bolo, ja som presvedčený, že ten minister sa tým musí okamžite zaoberať, pretože pacienti strácajú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, vyberajú sa neregulované poplatky, tým pádom nevznikajú rovnomerne ambulancie. Je to skrátka set obrovských problémov, pacienti strácajú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, je to kľúčový problém zdravotníctva.
A práve preto si myslím, že tento náš návrh na uznesenie je kľúčový a veľmi dôležitý, aby bol schválený tu v Národnej rade. Poslanci pri takýchto situáciách majú kontrolovať vládu a majú ju vyzývať k riešeniu. A toto uznesenie by žiadalo od súčasného ministra Kamila Šaška, aby predložil Národnej rade stav implementácie tohto centrálneho objednávkového systému i objednávanie tak, aby keď pacient príde k svojmu lekárovi, ten ho následne cez tento systém objednal na voľné termíny špecialistovi, ktorý toto vyšetrenie potrebuje. My sme naozaj reálne na tomto pracovali a dostalo sa to veľmi-veľmi ďaleko, rovnako ako na maximálnych čakacích lehotách, o ktorých sa ešte budeme rozprávať. A bolo to súčasťou tej reformy, ktorú sme do zdravotníctva chceli priniesť. A práve preto sledujeme s veľkým znepokojením, že tieto kľúčové reformy pre pacientov, ktoré boli veľmi dobre rozpracované, v podstate tesne pred spustením, sú za tejto vlády zastavené, neriešia sa, riešia sa naozaj veci, ktoré bežný človek ani nevie, že potrebuje. Samozrejme sú to najmä všelijaké potreby oligarchov, ktorí podnikajú v zdravotníctve. To boli prvé veci a riešenia, ktoré ministerka riešila.
Teraz pán minister Šaško namiesto to, aby získal reálnu podporu od premiéra, dohodol sociálny zmier so zdravotníkmi a začal riešiť reálne problémy zdravotníctva, tak chodí po regiónoch a realizuje zdvorilostné návštevy, kde sa stretáva so všelijakými zdravotníkmi a tvári sa, že rieši niečo, ale v podstate nič zásadné sa nerieši. Toto uznesenie by nášho pána ministra predvolalo pred Národnú radu a áno, mal by dať report v tejto dôležitej veci. Táto dôležitá vec, že každý pacient má právo byť objednaný na vyšetrenie, ktoré potrebuje, ktorá bola tesne pred spustením, toto je vec, ktorú naši pacienti veľmi urýchlene potrebujú, aby sa vyriešila. Zároveň nám to, samozrejme, potom dá prehľad, akú sieť lekárov máme, ako ktorí lekári si objednávajú svojich pacientov, pretože vec bude, samozrejme, jednoznačne jasne monitorovaná, pretože tento systém centrálny nám sprehľadní aj poskytovanie zdravotnej služby, čo nevyhnutne potrebujeme pre to, aby sme mohli dobre nastaviť cestovnú mapu pacienta pri každej jednej diagnóze.
Dovoľte, aby som ešte teraz prečítal pozmeňujúci návrh, ktorý je potrebný doplniť k tomuto návrhu uznesenia.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k stavu pripravenosti centrálneho centrálneho systému elektronického objednávania pacientov, číslo parlamentnej tlače 361.
V návrhu uznesenia časti E) sa slová „31. 8. 2024" nahrádzajú slovami „31. 12. 2024".
Ďakujem. To je koniec pozmeňujúceho návrhu. A ja len ako odôvodním, že z dôvodu presunutia návrhu uznesenia na aktuálnu schôdzu sa navrhuje posunúť termín na predloženie správy k stavu pripravenosti centrálneho systému elektronického objednávania pacientov.
Ďakujem.
Skryt prepis