Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2024 o 18:59 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 18:59 - 19:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem za vystúpenie, aj za slovo. Nepovedal som, prečo tá zdravotná starostlivosť začína byť nedostupnou pre našich občanov a je to naozaj rastúci problém a obrovská snehová guľa. Naozaj systém treba začať riešiť hneď a táto Národná rada by mala tlačiť na ministra zdravotníctva, aby sa to riešilo. Totiž v našom systéme pri deväť miliardovom badžete, ktorý tento rok doňho natiekol, ešte každé piate euro si platí sám pacient. Takže takmer dve miliardy eur zaplatili za zdravotné služby pacienti v tomto roku. To je neuveriteľne veľká suma a tváriť sa, že máme bezplatné zdravotníctvo, to, to naozaj už sa teraz nedá. Ale zapchávať si predtým uši, zatvárať oči, strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že nič sa nedeje a nechať ten systém ďalej, tak to naozaj spôsobí čím ďalej horšie následky na zdraví a životoch našich občanov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2024 18:44 - 18:59 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
svojmu kolegovi špecialistovi a dá mu do ruky výmenný lístok s vetou: nájdite si svojho kardiológa, internistu alebo akéhokoľvek iného lekára, u ktorého mu dotyčný lekár odporúča následné vyšetrenie v rámci diagnostiky a liečby jeho ochorenia. A v tejto chvíli začína pre pacienta skutočná tortúra. Začne hľadať, kto by ho vyšetril. A, žiaľ, stretáva sa s tým, že u mnohých lekárov, kde si hľadá termín vyšetrenia, dostane rovno zamietavú odpoveď, pretože povedia, že už nemôžu ďalších pacientov brať, pretože už majú dlhé čakacie zoznamy a ďalších neberú. Alebo sa stane to, že ho aj niektorý lekár prijme a povie a dá mu, povie, máte termín, ale dá mu termín za enormne dlhý čas, čo v prípade jeho zdravotného stavu môže byť niekedy absolútne neprijateľné.
Samozrejme takto keď pacient blúdi a chodí od dverí k dverám a vieme, že sú prípady, že pacienti sa postavia ráno o tretej pred polikliniku, stoja tam, v zime, v daždi, čakajú, kým sa otvoria dvere a potom bežia rýchlo, samozrejme tí starší majú obrovskú nevýhodu, pretože ich môžu predbehnúť mladší, aby si zvesili časenku spred dverí špecialistu, ktorý si tam môže dať dvanásť, pätnásť, a v ten deň zoberie týchto pacientov. Samozrejme mnohí z nich sú následne odkázaní čakať aj celý deň pred dverami tohto špecialistu, aby sa vôbec na ten termín dostali. A tí, ktorí tú časenku si nezvesia, môžu vyskúšať budúci, budúci deň opäť šťastie. No je to skrátka hrôza.
A zdá sa, že táto vláda nielenže s tým nerobí nič, ale dokonca spôsob, ktorý, na ktorých sme my pracovali v predchádzajúcich, v predchádzajúcom volebnom období a pretože sme mali jasnú víziu, že chceme zaviesť cestovnú mapu alebo teda riadenú zdravotnú starostlivosť, čím by sme pacientom umožnili, aby sa dostali na termíny vyšetrení včas a aby mohli byť hlavne objednaní na tieto termíny vyšetrení, tak dokonca túto reformu pani exministerka v podstate nieže nič nerobila, ale rušila. Dôkazom k tomu môže byť aj prípad, keď vo februári bol zverejnený rozhovor medzi vtedajším riaditeľom NCZI pánom Lukáčom, ktorý bol teda ešte nominant predchádzajúcich vlád, ktorý práve na tomto systéme e-objednávanie veľmi intenzívne pracoval a v tom rozhovore sa vyjadril, že celý systém je už v pilotnej prevádzke pripravený pred spustením. Dnes máme december a absolútne nič sa v tejto veci nedeje.
A viete, ja mám niekedy aj také podozrenie, že pani Dolinková to urobila naschvál, pretože ten systém sa už adaptoval na to, že bohatší ľudia sa predsa len k tomu vyšetreniu dostanú. Eventuálne ľudia, ktorí žijú v regiónoch, kde, sú to, samozrejme, ekonomicky lukratívnejšie regióny v našej krajine, kde majú dostatok financií na to, aby si to vyšetrenie u toho dotyčného lekára kúpili. Celý problém je v tom, že podmieňovať vyšetrenie úhradou nejakého poplatku a zákon dokonca explicitne hovorí, že objednanie pacienta je súčasťou vyšetrenia pacienta, teda lekár v podstate takýto poplatok ani vyberať nemôže. A ak ho vyberá, je to protizákonné. Samozrejme našla sa taká kľučka a vtedy keď sa tento zákon predkladal a bol to ešte, ešte minister Drucker, tak už vtedy tú skľučku posvätil lekárom a kľučka pozostáva z toho, že dotyčný lekár si uzavrie nejakú zmluvu s nejakým sprostredkovateľom, s nejakou treťou stranou, ktorá zavedie nejaký objednávkový systém, a tí zabezpečia manažment, teda objednávanie pacientov pre dotyčného lekára a oni už za to, samozrejme, peniaze vyberajú. Takže mnohí lekári fungujú tak, že bez toho, aby tento poplatok zaplatili, sa k lekárovi vlastne ani nedostanú.
Samozrejme ďalší obrovský problém je živelnosť týchto poplatkov. Neexistuje absolútne žiadna regulácia. Naozaj tí pacienti sú ponechaní nejakému subjektívnemu rozhodnutiu, čo sa týka lekárov. Je pravda, že poplatky oficiálne schvaľuje samosprávny kraj, avšak toto sú v podstate poplatky, ktoré sú úplne mimo, takže na tieto sa to ani nevzťahuje, a tým pádom aj medzi jednotlivými lekármi potom vznikajú úplne oprávnené otázky: ako je možné, že môj kolega si za objednanie na takéto vyšetrenie zaúčtuje 90 euro a ja si účtujem len päť alebo desať? A viete, čo je ešte väčší problém? Je, že mnohí lekári potom zvažujú, keď si aj idú otvoriť svoju ambulanciu, že však načo by si ju on otváral v nejakom chudobnom regióne na Slovensku, kde ľudia nemajú dostatok financií a kde by na tých poplatkoch nemohol poriadne zarobiť? On si radšej otvorí tú ambulanciu v Bratislave alebo v Košiciach, skrátka v regiónoch, kde vie, že ľudia si zaplatia tú zdravotnú starostlivosť nad rámec toho, čo platia do verejného zdravotného poistenia.
A najväčšia nespravodlivosť je to, že napriek tomu, že máme ústavou garantovanú zdravotnú starostlivosť, už v súčasnosti aj dokonca pri, keď sa porovnáme s inými krajinami Európskej únie, tak chudobnejší pacienti, ktorí chcú mať vyšetrenie a chcú byť vyšetrení včas, deklarujú, že sa nevedia dostať k vyšetreniu. Teda majú potrebu zdravotnej starostlivosti, ktorá im, žiaľ, nie je naplnená. A u bohatých táto potreba je len okolo jedného percenta, teda tam sme úplne porovnateľní s inými európskymi krajinami, ale u chudobných je tých percent ľudí oveľa viac a je to práve v porovnaní s ďalšími európskymi krajinami zahanbujúce, čo hovorí jednoznačne o tom, že časť našej populácie už si nevie dovoliť mať zdravotnú starostlivosť včas. No a prečo? Keď bohatí ju majú včas, tak je jasné, že bariérou sú aj práve tieto poplatky. Nielen poplatky, ale, samozrejme, aj dostupnosť, teda to, že nedokáže si nájsť dostatočný, nedostatoč.... nedokáže si nájsť lekára špecialistu alebo ktorého potrebuje vo svojom regióne. A tuná vidíme, že tá reforma Rudolfa Zajaca, ktorý tvrdil, že zdravotníctvo treba ponechať trhu, že trh si skrátka nájde spôsob, ako, ako sa dostane k pacientom, je absolútne scestná. A preto aj Slovensko takýmto spôsobom zaostáva postupne čím ďalej, tým viac od zdravotných systémov, ktoré máme v Európe. Však je to logické. Ten lekár si otvorí tú ambulanciu v Bratislave, v Košiciach, v Žiline, niekde, kde skrátka vie, že si zarobí viac. Načo by si šiel otvárať ambulanciu niekde na Gemer alebo do nejakých hladových dolín, kde, samozrejme, tá potreba môže byť obrovská, ale on si tam skrátka tú ambulanciu neotvorí, načo by to robil?
A v tejto obrovskej, prepáčte za to slovo, džamahíríji poplatkovej, totálnej disregulácii, keď pacient je úplne odovzdaný v podstate do rúk takmer osudu, že či sa mu podarí niekoho nájsť, a mnohí aj volajú do poisťovní a žiadajú od poisťovne, dajte mi, prosím vás, zoznam ambulancií, kde by som mohol byť ošetrený, ja potrebujem vyšetrenie u kardiológa, urológa a tak ďalej. A viete, čo urobí poisťovňa s takým pacientom? Povie mu á, my máme tuná zmluvných lekárov a dá mu nejakých päť adries, môžu byť rôzne vzdialený od neho, on na všetkých päť zavolá a zistí, že ani jeden ho nezoberie. Ale poisťovňu to ďalej nezaujíma. Ten poriadok treba jednoznačne urobiť a hovorí sa o tom už celý rok. Celý rok sa o tom hovorí, že je obrovský neporiadok a pani ministerka opakovane sľúbila, opakovane sľúbila, že zavedie audit týchto poplatkov a minimálne tie poplatky nejakým spôsobom uprace a zreguluje. O tejto analýze sa prvýkrát zmienila ešte 30. marca 2024, keď avizovala, že sa na nej pracuje, bolo to pre RTVS. Druhýkrát potom toto potvrdila, hej, počas kontroly premiéra Roberta Fica na ministerstve zdravotníctva 15. apríla 2024 s tým, že už bol aj stanovený termín, kedy má byť analýza hotová, do konca mesiaca apríla. Bolo to uvedené v Denníku N. Téma analýzy poplatkov a doplatkov sa vo vyjadreniach ministerky objavila opäť počas leta, konkrétne v prvej polovici júla s tým, že v septembri bude na svete THN (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) online. Máme december, analýzu (povedané so smiechom) len nám rozprávajú, že nejaká existuje, ale nikto ju nevidel, aspoň z nás poslancov, čo sedíme v zdravotníckom výbore a vkuse si ju pýtame. Nevieme, že by niečo také aj vôbec bolo, pretože pokiaľ niečo také by bolo, ja som presvedčený, že ten minister sa tým musí okamžite zaoberať, pretože pacienti strácajú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, vyberajú sa neregulované poplatky, tým pádom nevznikajú rovnomerne ambulancie. Je to skrátka set obrovských problémov, pacienti strácajú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, je to kľúčový problém zdravotníctva.
A práve preto si myslím, že tento náš návrh na uznesenie je kľúčový a veľmi dôležitý, aby bol schválený tu v Národnej rade. Poslanci pri takýchto situáciách majú kontrolovať vládu a majú ju vyzývať k riešeniu. A toto uznesenie by žiadalo od súčasného ministra Kamila Šaška, aby predložil Národnej rade stav implementácie tohto centrálneho objednávkového systému i objednávanie tak, aby keď pacient príde k svojmu lekárovi, ten ho následne cez tento systém objednal na voľné termíny špecialistovi, ktorý toto vyšetrenie potrebuje. My sme naozaj reálne na tomto pracovali a dostalo sa to veľmi-veľmi ďaleko, rovnako ako na maximálnych čakacích lehotách, o ktorých sa ešte budeme rozprávať. A bolo to súčasťou tej reformy, ktorú sme do zdravotníctva chceli priniesť. A práve preto sledujeme s veľkým znepokojením, že tieto kľúčové reformy pre pacientov, ktoré boli veľmi dobre rozpracované, v podstate tesne pred spustením, sú za tejto vlády zastavené, neriešia sa, riešia sa naozaj veci, ktoré bežný človek ani nevie, že potrebuje. Samozrejme sú to najmä všelijaké potreby oligarchov, ktorí podnikajú v zdravotníctve. To boli prvé veci a riešenia, ktoré ministerka riešila.
Teraz pán minister Šaško namiesto to, aby získal reálnu podporu od premiéra, dohodol sociálny zmier so zdravotníkmi a začal riešiť reálne problémy zdravotníctva, tak chodí po regiónoch a realizuje zdvorilostné návštevy, kde sa stretáva so všelijakými zdravotníkmi a tvári sa, že rieši niečo, ale v podstate nič zásadné sa nerieši. Toto uznesenie by nášho pána ministra predvolalo pred Národnú radu a áno, mal by dať report v tejto dôležitej veci. Táto dôležitá vec, že každý pacient má právo byť objednaný na vyšetrenie, ktoré potrebuje, ktorá bola tesne pred spustením, toto je vec, ktorú naši pacienti veľmi urýchlene potrebujú, aby sa vyriešila. Zároveň nám to, samozrejme, potom dá prehľad, akú sieť lekárov máme, ako ktorí lekári si objednávajú svojich pacientov, pretože vec bude, samozrejme, jednoznačne jasne monitorovaná, pretože tento systém centrálny nám sprehľadní aj poskytovanie zdravotnej služby, čo nevyhnutne potrebujeme pre to, aby sme mohli dobre nastaviť cestovnú mapu pacienta pri každej jednej diagnóze.
Dovoľte, aby som ešte teraz prečítal pozmeňujúci návrh, ktorý je potrebný doplniť k tomuto návrhu uznesenia.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k stavu pripravenosti centrálneho centrálneho systému elektronického objednávania pacientov, číslo parlamentnej tlače 361.
V návrhu uznesenia časti E) sa slová „31. 8. 2024" nahrádzajú slovami „31. 12. 2024".
Ďakujem. To je koniec pozmeňujúceho návrhu. A ja len ako odôvodním, že z dôvodu presunutia návrhu uznesenia na aktuálnu schôdzu sa navrhuje posunúť termín na predloženie správy k stavu pripravenosti centrálneho systému elektronického objednávania pacientov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2024 18:29 - 18:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak verím, že všetci sa zhodneme na tom, že včasná a efektívna liečba je základným a kľúčovým predpokladom pre skoré a úplné uzdravenie pacienta. V našom zdravotníctve však už dlhé roky sme svedkami toho, že pacienti majú problém s tým, aby sa dostali včas k svojmu lekárovi, najmä k špecialistovi. Je pravidlom, že ich všeobecný lekár po vyšetrení, prípadne nemocničný lekár po ukončenej hospitalizácii odporučí na vyšetrenie do ambulancie k svojmu kolegovi špecialistovi a dá mu do ruky výmenný lístok s vetou, nájdite si svojho kardiológu, internista alebo akéhokoľvek iného lekára, u ktorého mu dotyčný lekár odporúča následné vyšetrenie...
=====
Skryt prepis
 

3.12.2024 18:29 - 18:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia poslanci, v mene skupiny poslancov predkladám návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k stavu pripravenosti centrálneho systému objednávania pacientov, ktorý máte uvedený pod tlačou 361.
Prístup k včasnej a účinnej liečbe je základným predpokladom pre uzdravenie pacientov. Manažment pacienta je však v podmienkach Slovenskej republiky stále na veľmi nízkej úrovni. Pacienti blúdia v systéme, chodia od jednej ambulancie k druhej, sú nútení využívať spoplatnené rezervačné systémy či kupovať si balíky služieb, aby sa dostali na vyšetrenie k lekárovi. Štát pritom pripravil centrálny systém objednávania pacientov na bezplatné vyšetrenie k lekárovi. Exministerka Dolinková však jeho uvedenie do praxe ešte vo februári zastavila. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti je namieste zistiť, či existujú objektívne dôvody, prečo na Slovensku stále nefunguje centrálny objednávací systém pre pacientov.
Vážení páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o podporu návrhu uznesenia.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 18:29 - 18:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Aj toto uznesenie má otvoriť oči. Otvoriť oči občanom Slovenska, že veci, ktoré videli na predvolebných bilbordoch, ktorým uverili, preto volili koho volili, žiaľ, boli plané sľuby. Preto je dobré, že o tom hovoríme, preto je dobré, že otvárame oči ľuďom a úprimne asi nič z toho, čo sľúbili, v podstate nedodržali, zabezpečili len to, čo potrebovali pre svojich kamarátov, ktorí mali problémy so zákonom, ktorí potrebovali mať premlčané skutky, eventuálne skrátené tresty. A zároveň obyčajní ľudia dostali zvýšené dane, zvýšené poplatky s odôvodnením, že predchádzajúca vláda zadlžila krajinu. A, žiaľ, takto to chodí a preto si myslím, že hovoriť aj o energiách je dôležité a som rád za toto uznesenie a teda verím, že aj ľudia, ktorí nás pozerajú, pochopia, že neoplatí sa veriť tomu, čo je na bilbordoch, treba radšej dobre zvážiť, že tí, ktorí niečo sľubujú, čo v minulosti aj dodržali, a verím, že v budúcnosti už takto ľahko takýmto sľubom nenaletia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 11:59 - 12:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Áno, Robert Fico v opozícii mal veľké reči o sociálnom zmieri a dialógu, ako výpovede má riešiť premiér a prezidentka. Teraz povie, že on sa zdravotníctvu nerozumie a hodí to na kolegu ministra z HLAS-u, ktorý sa zdravotníctvu tiež nerozumie. A ani mu nechce schváliť na vláde uznesenie, že koncové nemocnice sa nebudú transformovať na akciové spoločnosti a teraz mali vládni poslanci opäť možnosť, aby to, čo zdravotníkom ich premiér, ich vláda bez akejkoľvek diskusie zobrali, vrátiť. A prinavrátiť sociálny zmier a najmä všetkým pacientom istotu, že ich bude mať v nemocniciach kto ošetriť. Žiaľ, nestalo sa a budeme svedkami v ďalších dňoch, predpokladám, opäť ďalšieho nerváku rokovaní, ktoré ktovie ako dopadnú, a všetci budeme čakať, či nám tá zdravotná starostlivosť neskolabuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2024 14:42 - 14:42 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za pripomienky. Úprimne, tie pozmeňujúce návrhy, ktoré som dával, ten druhý mal prispieť k sociálnemu zmieru, ktorý bude viesť k ukončeniu hroziacich výpovedí, a zároveň aj výpovedí z nadčasov, ktoré idú teraz lekári podať. Pokiaľ by ste, páni poslanci v tejto sále, ten druhý pozmeňujúci návrh prijali, tak budete mať otvorenú cestu k tomu, aby k takémuto sociálnemu zmieru mohlo prísť a aby mohli lekári začať poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Čo sa týka problémov v zdravotníctve, ja som o tom hovoril, pán poslanec Viskupič, že chce to systémové zmeny, ktoré najmä nasmerujú financie tam, kde majú ísť, aby sa nám potom nestrácali. A ja verím, že pán minister to počúval a že pri ďalších návrhoch rozpočtov sa bude myslieť práve na to, myslím si, že aj štát má legislatívne práva, ako tie zdroje nasmerovať, tak aby potom išli priamo k pacientom a vytvárali im to, čo potrebujú, teda dostupnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť a ústavnú zdravotnú starostlivosť, ktorú im garantuje ústava.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.11.2024 14:29 - 14:35 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
vymazať 133.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Igora Matoviča, Mareka Krajčího, Romana Mikulca a Júliusa Jakaba k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2025, tlač 497.
Vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2025 sa mení a dopĺňa takto:
1. V prílohe č. 3 v kapitole Ministerstvo obrany SR sa suma výdavkov spolu "2 775 719 654” znižuje o sumu 587 000 000 eur, suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "2 775 673 034” sa znižuje o sumu 587 000 000 eur a suma kapitálových výdavkov (bez prostr. na spolufinancovanie) "1 017 336 536” sa znižuje o sumu 587 000 000 eur, v kapitole Všeobecná pokladničná správa sa suma výdavkov spolu "7 846 009 276” zvyšuje o sumu 587 000 000 eur a suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "7 846 009 276” sa zvyšuje o sumu 587 000 000 eur.
2. V prílohe č. 4 v kapitole 11 - Ministerstvo obrany SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu "2 775 719 654” znižuje o sumu 587 000 000 eur a vypúšťa sa suma výdavkov na program 095 Rozvoj obrany "941 138 922” a suma výdavkov na program 096 Obrana "1 726 163 323”, a v kapitole 48 - Všeobecná pokladničná správa sa suma výdavkov spolu za kapitolu „7 846 009 276” zvyšuje o sumu 587 000 000 eur, suma výdavkov na program 0HW Organizácia Všeobecná pokladničná správa "6 188 050 618” sa zvyšuje o sumu 587 000 000 eur a za program "0HW0I0I - Rezerva vlády” sa vkladá nový program, ktorý znie:
"0HW0103 - Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien s obnovením pôvodnej výšky daňového bonusu a rodičovského dôchodku 587 000 000” .
3. V prílohe č. 6 sa za riadok Rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia vkladá nový riadok, ktorý znie:

"Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien s obnovením pôvodnej výšky daňového bonusu a rodičovského dôchodku 587 000 000”.
Zmena rezervy sa premietne aj v riadku "Spolu”.

Druhý pozmeňujúci návrh:
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2025, tlač 497.
Vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2025 sa mení takto:
1. V prílohe č. 4 v kapitole 48 - Všeobecná pokladničná správa sa za program "0HW0I0I - Rezerva vlády” sa vkladá nový program, ktorý znie:
"0HW0103 - Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien 71 781 120”
2. V prílohe č. 6 v riadku "Rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia” sa suma 421 485 700 znižuje o sumu 71 781120 eur a za riadok "Rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia” sa vkladá nový riadok, ktorý znie:
"Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien 71 781 120”
Ďakujem, skončil som.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.11.2024 14:29 - 14:35 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
vymazať 133.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Igora Matoviča, Mareka Krajčího, Romana Mikulca a Júliusa Jakaba k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2025, tlač 497.
Vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2025 sa mení a dopĺňa takto:
1. V prílohe č. 3 v kapitole Ministerstvo obrany SR sa suma výdavkov spolu "2 775 719 654” znižuje o sumu 587 000 000 eur, suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "2 775 673 034” sa znižuje o sumu 587 000 000 eur a suma kapitálových výdavkov (bez prostr. na spolufinancovanie) "1 017 336 536” sa znižuje o sumu 587 000 000 eur, v kapitole Všeobecná pokladničná správa sa suma výdavkov spolu "7 846 009 276” zvyšuje o sumu 587 000 000 eur a suma výdavkov spolu bez prostriedkov podľa § 17 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. a prostriedkov z rozpočtu EÚ a prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti "7 846 009 276” sa zvyšuje o sumu 587 000 000 eur.
2. V prílohe č. 4 v kapitole 11 - Ministerstvo obrany SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu "2 775 719 654” znižuje o sumu 587 000 000 eur a vypúšťa sa suma výdavkov na program 095 Rozvoj obrany "941 138 922” a suma výdavkov na program 096 Obrana "1 726 163 323”, a v kapitole 48 - Všeobecná pokladničná správa sa suma výdavkov spolu za kapitolu „7 846 009 276” zvyšuje o sumu 587 000 000 eur, suma výdavkov na program 0HW Organizácia Všeobecná pokladničná správa "6 188 050 618” sa zvyšuje o sumu 587 000 000 eur a za program "0HW0I0I - Rezerva vlády” sa vkladá nový program, ktorý znie:
"0HW0103 - Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien s obnovením pôvodnej výšky daňového bonusu a rodičovského dôchodku 587 000 000” .
3. V prílohe č. 6 sa za riadok Rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia vkladá nový riadok, ktorý znie:

"Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien s obnovením pôvodnej výšky daňového bonusu a rodičovského dôchodku 587 000 000”.
Zmena rezervy sa premietne aj v riadku "Spolu”.

Druhý pozmeňujúci návrh:
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2025, tlač 497.
Vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2025 sa mení takto:
1. V prílohe č. 4 v kapitole 48 - Všeobecná pokladničná správa sa za program "0HW0I0I - Rezerva vlády” sa vkladá nový program, ktorý znie:
"0HW0103 - Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien 71 781 120”
2. V prílohe č. 6 v riadku "Rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia” sa suma 421 485 700 znižuje o sumu 71 781120 eur a za riadok "Rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia” sa vkladá nový riadok, ktorý znie:
"Rezerva na riešenie vplyvov legislatívnych zmien 71 781 120”
Ďakujem, skončil som.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.11.2024 14:18 - 14:28 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte najskôr pár slov k zdravotníctvu, mám iba desať minút a budem mať aj dva pozmeňujúce návrhy, takže bude trošku letieť.
Rozpočet zdravotníctva by mal zohľadňovať reálny odraz diania v samotnom sektore a práve aj na túto, by som povedal, problematiku sa má myslieť v programovej vyhláške, ktorú robí ministerstvo zdravotníctva. Tá programová vyhláška, ona v podstate by mala po nejakom rokovaní práve s ministerstvom financií, ale, samozrejme, aj s jednotlivými stakeholdermi v celom systéme narozpočtovať, naprogramovať do jednotlivých sektorov zdravotnej starostlivosti dostatok financií. Tá má byť potom, samozrejme, zverejnená k 15. 1. 2025 a keď sa tak nestane, tak poisťovne s tým majú obrovské problémy a oprávnene sa potom sťažujú, že nedokážu nasmerovať tie toky tak, ako majú, a potom máme obrovský problém s peniazmi v zdravotníctve, ktoré nám všelikde možno utekajú, tak ako by nemali.
Takže ja len upozorňujem a predpokladám, že táto programová vyhláška totiž nebola včas urobená ani pri ministerke Dolinkovej a obávam sa, že to nebude ani s týmto pánom ministrom, ale určitým spôsobom sa preto obávam, pretože ja nevidím v tomto návrhu rozpočtu práve určité toky financií, ktoré v tej programovej vyhláške by sa mali zohľadniť, ktoré riešia základné problémy ľudí, ktoré v zdravotníctve majú.
Prvý problém je ambulantný sektor. Pán minister, však určite viete, že momentálne sa vyberajú živelné poplatky v jednotlivých ambulanciách, neregulované, naozaj človek netuší, prečo ten, ktorý si vyberá taký poplatok, ktorý si vyberá, a doplácajú na to najmä pacienti, ktorí nemajú dostatok financií, pretože tie poplatky niekedy sú aj závratne vysoké. Tento problém má riešiť katalóg výkonov, ktorý je už k dispozícii. Začal sa robiť už pred pár rokmi ešte za mojej éry, my sme to odštartovali. Čo mám informáciu, je k dispozícii katalóg výkonov, avšak momentálny návrh rozpočtu nezrkadlí financie tak, aby tento katalóg výkonov mohol byť pretavený do praxe. Čo znamená, že znova ambulantní lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú niektorí, lebo to sa naozaj týka nie kompletne celého ambulantného bloku, ale v niektorých, najmä v špecializovaných ambulanciách nebudú mať dostatočné zdroje zo zdravotných poisťovní a následne budú nútení vyberať od pacientov poplatky.
Tento poriadok, pán minister, vás pekne prosím, treba určite na to myslieť a treba to aj do budúcna na toto sa zamerať práve pri rokovaniach s ministerstvom zdravotníctva. A ja mám teraz naozaj, ja vás nekritizujem za to, koľko peňazí do zdravotníctva ide, ja mám pocit, že za posledné obdobia do toho zdravotníctva sme dali relatívne veľa peňazí, ale určite asi budete so mnou súhlasiť, že ich treba dobre nasmerovať. A toto treba robiť práve v súlade s ministerstvom zdravotníctva cez tú programovú vyhlášku a obávam sa, že sa to ani budúci rok nebude diať.
Ďalší problém je, ktorý majú pacienti, sú v nemocniciach. Veľmi dobre viete, že mala začať už od 1. 1. tohto roku platiť, platiť zákon a vyhláška, ktorá definuje maximálne čakacie lehoty na niektoré zákroky. Týmto tým pádom sa definuje naozaj nárok pacientov, ktorý definujú odborníci na základe Ústavy Slovenskej republiky na zdravotnú starostlivosť. Táto vyhláška bola odložená pani ministerkou a ja som predpokladal, že v návrhu rozpočtu budeme vidieť to, aby poisťovne mali dostatočné financie zakontrahované na to, aby mohli pacientom tento nárok aj plniť.
A ja to tam nevidím, pán minister. Takže tuná sa opäť obávam toho, že ktovie, ako to začne od budúceho roku fungovať a potom budú poisťovne pravdepodobne plakať, že sa tam nedalo dosť peňazí pre ľudí, ktorých majú liečiť. A oni majú potom, samozrejme, povinnosť tých pacientov liečiť aj v zahraničí alebo nezmluvných poskytovateľov, pokiaľ sa dostatočne nepripravili na tieto veci.
Prvý pozmeňujúci návrh, ktorý chcem predložiť, navrhuje zvýšiť kapitolu všeobecnej pokladničnej správy o takmer 72 mil. eur. Vláda Slovenskej republiky totiž porušila sociálny zmier, keď bez diskusie so sociálnymi partnermi siahla na spôsob odmeňovania zdravotníckych pracovníkov a v Národnej rade Slovenskej republiky presadila zníženie mzdových koeficientov všetkých zdravotníckych pracovníkov v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti, hospicoch, kúpeľoch, ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Výsledkom tohto kroku je hroziaci kolaps plánovanej, ale aj neodkladnej ústavnej zdravotnej starostlivosti od 1. januára 2025. Napriek čiastočnej úprave spôsobu odmeňovania pre niektoré zdravotnícke profesie, ktoré budú naďalej odmeňované podľa pôvodne platných platových koeficientov, ostáva v systéme druhá diskriminovaná skupina zdravotníckych profesií so zníženými koeficientami v budúcom roku. Aby bola táto nespravodlivosť odstránená, znížilo sa napätie medzi zdravotníckymi pracovníkmi a bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov Slovenskej republiky, je nevyhnutné odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov vyňať z konsolidácie verejných financií a následne vrátiť všetky platové koeficienty na pôvodnú úroveň už od 1. januára ´25.
Všetky vyššie uvedené zmeny sa premietnu do úpravy rozpočtu verejnej správy na rok ´25 až ´27 a rezerva na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia rozpočtovaná na sumu 421 485 700 eur sa navrhuje znížiť o 71 781 120 eur a použiť ich na mzdový balík zdravotníckych pracovníkov, načo je potrebná príslušná legislatívna zmena.
Pán minister, tu by som chcel ale upozorniť na jeden, na jednu diskrepanciu. V návrhu rozpočtu je uvedená suma, ktorá bola alokovaná, alebo teda mala sa ušetriť zo zníženia týchto platových koeficientov lekárov, teda zdravotníkov na budúci rok, na sumu 219 mil. eur. Po ďalších zmenách, ale aj po tom, ako minister Šaško údajne vybojoval 112 mil. eur, by bolo teda celkom logické, že malo by dôjsť k úspore asi 107 mil. eur podľa našich, podľa našich výpočtov. Avšak pri skrátenom legislatívnom konaní v dôvodovej správe sa uvádza suma 72 mil. eur. Ja si dovolím poukázať na to, že keďže trošku aj mám prehľady, koľko je tých zdravotníkov v jednotlivých odvetviach, že tieto sumy sú asi dosť veľké hausnumerá. V každom prípade pokiaľ by zostala platná legislatíva aj tak, ako je teraz nastavená, tak keď presuniete do verejného zdravotného poistenia len tých 112 mil. eur, tak to, ako sú teraz nastavené koeficienty, nebude na to dostatok financií. Avšak to je len akože na margo veci, pretože nakoniec hovoria to vaše vlastné dokumenty, ktoré posielate buď na ministerstvo zdravotníctva, alebo neviem, či to robia priamo ich analytici, ale predpokladám, že s analytikmi z ministerstva financií, tam skrátka nesedí úplne základná matematika, tam skrátka nesedí, nesedia tie počty, keď spočítavame a odčítavame jednotlivé sumy, ktoré uvádzate.
Takže ja, samozrejme, navrhnem práve kvôli sociálnemu zmieru a kvôli tomu, že si myslím, že iná cesta nevedie, ako tých 72 mil. ešte tým zdravotníkom na budúci rok dať, navrhnem to, aby sa táto suma už teraz alokovala v štátnom rozpočte práve na upravenie tých mzdových koeficientov na budúci rok pre zdravotníckych pracovníkov, tak ako to mali pôvodne sľúbené ešte predchádzajúcimi vládami.
Potom budem mať druhý pozmeňujúci návrh. Ten druhý pozmeňujúci návrh, chceme vyjadriť znepokojenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý je nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky, ktorá vo svojej analýze uviedla, že legislatívne zmeny zamerané na rodiny s deťmi platné od 1. januára ´23 zvýšili ich priemerný ročný disponibilný príjem o 1 285 eur v dnešných cenách. Išlo o zvýšenie prídavku na dieťa a daňového bonusu. Rovnako legislatívne zmeny v dôchodkovej politike prijaté od roku 2022 zvýšili ročný disponibilný príjem rodín starobných dôchodcov o 912 eur, z toho zavedenie rodičovského dôchodku spôsobilo nárast priemerne o 351 eur a zvýšenie trinásteho dôchodku od roku 2024 o ďalších 562 eur. Navrhovaná zmena rodičovského dôchodku v doterajšej forme od roku 2025 ukrojí z disponibilného príjmu rodín dôchodcov 351 eur a ostatné opatrenia navrhovaných legislatívnych zmien najmä zvýšenie DPH znížia príjem rodín o ďalších 99 eur. Z toho je zrejmé, a to nehovoríme my, že prorodinné opatrenia a prosociálne opatrenia, ktoré priniesli predchádzajúce vlády, priniesli zvýšené príjmy domácností s deťmi, ale aj seniorom, poberateľom starobných dôchodkov.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zároveň hodnotila dopady konsolidačných opatrení na rodiny. Z nich je zrejmé, že rodiny budú na budúci rok nútené na rozdiel od vlády utiahnuť si opasky, a to nie o zanedbateľnú sumu. Jeden rodič, jedno dieťa o 240 eur za rok, jeden rodič, dve deti 279 eur za rok, dvaja rodičia, jedno dieťa 498 eur za rok, dvaja rodičia, dve deti 617 eur za rok a dvaja rodičia, tri deti a viac detí 531 eur za rok, k tomu budem čítať druhý pozmeňujúci návrh. Teraz by som ich... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis