Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2024 o 17:59 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2024 18:14 - 18:29 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Michal, veľmi som rád, že si prečítal ten list pani primárky. Áno, aj ja som spomínal vo svojej rozprave, žien pracuje v zdravotníctve väčšina. Je to viac ako 65 %. Sú to naozaj statočné ženy lekárky, ktoré naozaj idú urobiť pre toho pacienta maximum a veľmi dobre vieme, že ženy špeciálne sa vedia nasadiť pre pacientov. A tieto ženy ide pán minister týmto zákonom kriminalizovať a posielať do basy.
Dobre si povedal alebo nie, nepovedal si, ale dobre to pani primárka popísala, aké sú podmienky financovania práve tých veľkých nemocníc, kde sú častokrát štátni nominanti, pajáci, ktorí keby sa aj snažili pritlačiť na poisťovne, nemôžu si to dovoliť. A následne majú výhražný telefonát z ministerstva, že zmluvy podpísať musia. Toto je svedectvo veľmi dôležité a ja musím potvrdiť, že to tak bolo. Ja dokonca si pamätám na svojich nominantov, ktorých som dal, ktorí tlačili, viem, že na poisťovňu Dôveru a vyhrážali sa, že nepodpíšu zmluvy a musia mať skrátka vyššie platby, tak neustúpili, lebo vtedy som bol minister ešte ja, tak išli dole hneď po tom, ako ja som odišiel ako minister. Samozrejme, tá Dôvera im nakoniec ustúpiť musela, pretože tie nemocnice zazmluvnené musia byť. Ale keď to vyskúšali, tak bol obrovský tlak na ich okamžite odvolanie.
A toto je to, čo odborári sa snažia riešiť. Snažia sa riešiť problémy týchto koncových nemocníc a chcú konečne transparentné financovanie, aby dostali zaplatené to, čo si reálne za svoje výkony zaslúžia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2024 16:14 - 16:29 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky, kolegovia. Áno, hrozí, že pre záujmy Penty, ktorej aj bývalá ministerka Dolinková výrazne drukovala a nebude mať Slovensko koncovú nemocnicu. Pán minister aj vďaka tlaku odborárov by to teraz mohlo skúsiť zvrátiť. Obávam sa však, že pre záujmy tohto oligarchu, ktorému Rudolf Zajac dal šiť reformu na mieru Slovensko stratí šancu vybudovať v Bratislave takúto koncovú nemocnicu pre nedostatok personálu.
Áno, svojich ľudí omilostili spod ťažkých trestných činov zdravotníkov, keď sa rozhodnú, že nebudú poslúchať a nepodvolia sa diktátu budú posielať do basy.
No a čo sa týka financií, tak naozaj nevychádza mi to ináč ako to , že Robert Fico s ministrom Kamenickým a áno aj s ministrom Kaliňákom mučia ministra Kamila Šaška tým, že mu nechcú dať nejakých smiešnych 20 miliónov, aby vyhovel odborárom. Mohol mať na stole sociálny zmier a mohol ďalej rokovať aj o ostatných bodoch. Je to naozaj smiešne a som zvedavý ako ďalej táto hra koalície so zdravotníkmi a vôbec celkovo s obyvateľmi tejto krajiny bude pokračovať.
Skryt prepis
 

11.12.2024 15:59 - 16:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
vládnej koalície, ktoré vás nominovali na pozíciu ministra. Takže ja si myslím, pán minister, že toto naozaj nie je ťažké skúsiť takýmto spôsobom dohodnúť s pánom premiérom a s pánom ministrom financií. Toto nie sú veľké peniaze, najmä keď si uvedomujeme, že naozaj ten rezort obrany pána ministra Kaliňáka získal oproti minulému roku ďalších 700 miliónov eur naviac. Teraz pán premiér Fico s nimi rokuje. Povedzme si jak je, že nie úplne demokratickým režimov v Brazílii, aby nakúpili ďalšie lietadlá ktoré v podstate nepotrebujeme. Akože máme tu kúpené od ministra Glváča Spartany, ktoré sú funkčné a v tejto situácii, keď mi tu radíme konsolidovať a nútiť občanov tejto krajiny, aby si vážne uťahovali opaky. Keď 1,1 miliardy s konsolidačného balíčka stále netušíme, na čo táto vláda ide použiť, tak takéto extenzivné zbrojárske nákupy sú absolútne neadekvátne, najmä v tom, keď na tieto nákupy sa majú skladať zdravotníci zo svojej prisľúbenej valorizácie na budúci rok.
Ďalej by som chcel povedať niečo o ústavnej konformite tohto zákona. Včera som čítal stanovisko Slovenského odborového zväzu zdravotníckych pracovníkom, pána Szalaya, že majú aj oni vážne pochybnosti, či tento zákon je ústavne konformný. My sme si už nechali tiež poradiť viacerými právnikmi a zisťujeme, že tento zákon môže byť veľmi problematický a ja si dokonca myslím, že budeme, keď tento zákon dnes schválite, hľadať tu v pléne podporu medzi poslancami a dáme návrh na Ústavný súd, aby bol pozastavený, vzhľadom na to, že bude obmedzovať ústavné práva.
O čo ide. Vy dávate tento zákon do parlamentu skôr, neskôr, ako boli podané výpovede, to znamená, lekári podávali výpovede v inom právnom stave. Tým pádom tento zákon bude siahať, pokiaľ by ste ho uplatňovali, bude na nich retroaktívny. Nemyslíme si, že je to z tohto pohľadu momentálne teraz ústavne konformné a toto je jeden zo slabých častí tohto predloženého návrhu zákona.
Ďalej by som sa chcel ešte raz dostať aj k tomu memorandu. Rád som si dneska vypočul na výbore od vás, že máte pocit, že to memorandum sa podarí na 90 % plniť. Že sú tam body, ktoré budú môcť byť úspešne implementované. Úprimne naozaj nič iné si neželáme, držíme v tomto palce. Ja osobne čo som videl, odborári len naozaj dodefinovali to, čo vy ste od nich žiadali, aby presne prakticky pomenovali, ako sa dajú jednotlivé body memoranda plniť, ktoré sa dajú ako rýchlo urobiť. Ich názor je, že tieto veci sa dajú urobiť do 31.12. Nakoniec však je to vaša rola, aby ste to s nimi vyjednali čo najlepšie. Ja chcem povedať za nás, za náš poslanecký klub Hnutie Slovensko, že my v tomto za tými podmienkami stojíme tak, ako sme stáli aj v roku 2022 za memorandom, ktoré sa podpisovalo aj spolu s ostatnými kolegami v parlamente. Moja otázka na vás je, ako to bude s Univerzitnou nemocnicou v Bratislave, teda koncovou päťkovou nemocnicou pre celé Slovensko, s národnou nemocnicou, pretože päťkové služby, alebo teda kvartérnu zdravotnú starostlivosť bude veľmi ťažké alokovať do iných inštitúcií na Slovensku. A veľmi dobre vieme, že my tu nemocnicu potrebujeme. A rozhodujúci faktor, rozhodujúci faktor toho, či sa tá nemocnica vôbec podarí rozbehnúť v našej krajine je aj čas. O tom sme veľmi dobre vedeli a preto sa aj predchádzajúce vlády a aj ja som si to v roku 2020 uvedomil, že hoci sú určité výhrady voči Rásochám, ktoré sú legitímne, ten časový rámec je absolútne kľúčový. Tú nemocnicu treba začať stavať čo najrýchlejšie tak, aby sme v nej mohli mať zabezpečených zdravotníkov.
Z informácií, ktoré sa, ktoré sa, prosím vás pán minister, keby ste mi neskákali do reči, lebo potom mi rušíte mojej myšlienkové pochody a neviem sa sústrediť na to, čo idem hovoriť. Takže áno

(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar Tibor, podpredseda NR SR
Pán minister, potom cez faktické, alebo sa prihláste, ako navrhovateľ, aby sme vyhoveli pánovi Pročkovi.
Ďakujem veľmi pekne.

Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci. Áno, tie Rásochy bol najlepší možný projekt práve z hľadiska časového a treba jednoznačne povedať to, že sa už teraz mohol hľadať zhotoviteľ stavby, je nezvratný fakt. Akékoľvek obštrukcie predtým boli, mohlo sa naťahovať. Mne sa to tiež nepáčilo, ja som tie mnohé veci videl, fakt je absolútny ten, že pani ministerka Dolinková ten projekt zarezala a odsunula. Vystavala vzdušné zámky v Ružinove, aby odviedla pozornosť od toho, že Rásochy sa môžu za chvíľku postaviť a teraz už sa zdá, že ani Ružinov samozrejme nebude vôbec vhodná lokalita. Z tohto pohľad vás pán minister ja chcem poprosiť, aby sa tie Rásochy zvážili, pretože pokiaľ sa bude táto nemocnice kdekoľvek inde stavať, ten časový harmonogram nebude taký priaznivý a reálne, reálne sa ja potom pýtam, ktorú nemocnicu v Bratislave, keď tam budete chcieť dostať personál a budete mať naozaj tisíc lôžkovú nemocnicu, napríklad na východe Bratislavy, tak ktorú nemocnicu v Bratislave pôjdeme zavrieť. Pretože ináč mi ju nedokážeme napakovať zdravotným personálom. O tomto veľmi dobre vie Penta, práve preto sa oni vnútorne rozhodli, že pre nich bude najlepšie, aby štát v žiadnom prípade univerzitnú svoju koncovú nemocnicu neukončil, alebo nepostavil do 5 rokov odkedy oni spustia svoju nemocnicu. Ja za tým vidím samozrejme, toto im výrazne nahráva, že sa to znova takto ďalej odkladá, posúva a že tá nemocnica by sa mala dokončiť niekedy neskôr. Pretože oni sa potrebujú ešte personálne dosaturovať, pretože stále majú nedostatok zdravotníkov, ktoré potrebujú vo svojej nemocnici mať.
Takže toto bol jeden z bodov memoranda. Neviem, jak ste sa na tomto s odborármi ďalej dohodli, ale ja vás veľmi pekne prosím, skúsme ten projekt Rásoch oživiť a postavme tam tú koncovú nemocnicu, začnite. Projekty sú hotové, začnime ju stavať čo najskôr, aby sme ju naozaj reálne aj niekedy mohli mať, pretože neskôr sa môže stať, že nebudeme mať ľudí, ktorí by v nej mohli pracovať.
Pán minister, možno predtým, ako prečítam pozmeňujúci návrh, ktorý som dával aj na zdravotníckom výbore, chcem ešte povedať, že pevne verím, pevne verím, že nájdete čo najrýchlejšie dohodu s odborármi a že toto celé rokovanie, tú tortúru, ktorú tu teraz absolvujeme, absolvujeme úplne zbytočne. Pevne verím. V každom prípade, pokiaľ by sme mali tento návrh zákona niekedy v budúcnosti v praxi použiť, bude mať nedosiahlé a nezvratné škody na slovenskom zdravotníctve, nehovoriac o tom, že budú určite v ohrození ľudské životy a nehovoriac o kvalite zdravotnej starostlivosti. Ja sa pýtam, myslíte si, že keby došlo aj k tomu najhoršiemu, že tých lekárov, ktorí budú chýbať, budú vo výpovediach a budú týmto zákonom donútení cez mimoriadnu situáciu ďalej pracovať na svojich oddeleniach a pracoviskách, dokážete nahradiť aj po 120 dňoch? Ja sa naozaj obávam, že to nebude reálne a možné. A pokiaľ si niekto myslí, že sem naženiete Ukrajincov s kto vie akým pofíderným vzdelaním, tak to ešte len bude paráda, keď tuná začnú našich pacientom ošetrovať lekári, ktorí kto vie na akých univerzitách študovali a kto vie, akým spôsobom tú zdravotnú starostlivosť vôbec dovtedy poskytovali.
Určite sa nedostaňme do tohto bodu a preto vás veľmi pekne chcem poprosiť, aby ste sa s odborármi dohodli. Jeden s bodov, ktorý ja tam jasne čítam je aj ten a stále tu ten pozmeňovací návrh z vašej strany nevidím, že vrátite naspäť systém valorizácie a odmeňovania zdravotníkov tak, ako to mali dohodnuté. Je to dohodnutá valorizácia na základe zvýšenia priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Dva roky na to čakali, teraz prichádza ten moment, že sa im to malo zosobniť do valorizácie a vy chcete časť tej valorizácie vziať. S týmto my nesúhlasíme a ja si myslím, že aj odborári budú naďalej na tejto požiadavke trvať, ako to zatiaľ stále jasne deklarujú a preto, pokiaľ by sa prijal tento náš pozmeňujúci návrh, myslím si, že mali by ste čistý stôl pre to, aby ste mohli čo najrýchlejšie dohodnúť aj ostatné veci z memoranda, pretože jeden bod budete mať odfajknutý. Keď tento bod odfajknutý nebudete mať, ja sa obávam, že sa do konca roka nedohodnete. A potom sa budem pýtať, kto bude zodpovedný za to, čo sa bude od 1. januára diať. Či to vám to za tých, zhruba 20 miliónov, stojí.
Budem teraz čítať doplňujúci návrh poslanca NR SR Mareka Krajčího k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s niektorými opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, číslo parlamentnej tlače 637. Článok 4 dopĺňa bodom 8, ktorý znie 8) pri odmeňovaní niektorých zdravotníckych pracovníkov sa od 1. januára 2025 neprihliada na § 102 ax) a 102 ay).
Ďakujem, skončil som.
(Potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2024 15:44 - 15:59 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia začnem takou nedávnou skúsenosťou. Videl som záznam z vyšetrovania jednej lúpeže. Jednalo sa o takmer 120 000 euro a dotyčný človek bol okradnutý podvodom. Potom, ako táto vláda zmenila trestné právo. A ja to, prepáčte nazvem, že demontovala spravodlivosť tejto krajine preto, aby mohla omilostiť svojich hriešnikov. Tak dotyčný človek dostal od vyšetrovateľa vyrozumenie, že daný skutok, teda lúpež takmer 120 000 euro už nie je trestným činom, ale len priestupkom. Hovorím to preto, pretože pán minister, vy teraz naopak robíte taký pravý opak, že vy definujete trestný čin pre tých lekárov, ktorí si opovážia počas mimoriadnej situácie nenastúpiť do svojich nemocníc kde pracovali a teda kriminalizujete ich. A ešte, aby som bol možno presnejší, tak v zdravotníctve je to tak, a je to trend posledných rokov, pracujú najmä ženy. Najmä ženy sa rozhodli ísť touto zložitou, ťažkou cestou a náročného štúdia atestácií špecializácie. A mnohé ženy sú aj v pozíciách primáriek, naozaj vysokých odborníkov a odborníčiek na roli medicíny a práve mnohé z nich tiež dali výpovede a práve ich sa táto kriminalizácia bude tiež dotýkať. A myslím si, že je to hrubo za čiarou toho ako by sme sa v slušnom štáte mali k sebe správať. A nehovoriac o tom, že tento návrh prešiel aj cez vládu a nedá mi povedať, že je to naozaj taký darček Roberta Fica tým zdravotníkom, ktorí mu zachránili jeho vlastný život. Áno, Robert Fico, súhlasím s tým by mal teraz stáť po vašom boku a viesť tie rokovania. A nielen on, mal by si tam samozrejme zobrať k sebe ministra financií, pána Kamenického a mali by ste spoločne hľadať a teraz naozaj je to smietka v tom rozpočte nejakých 20 mil. na to, aby ste jeden z bodov Memoranda vrátili, tak ako bolo dohodnuté. A áno jedná sa o tie platy. A chcel by som teraz len povedať, že koho sa viac-menej alebo čiastočne zmrazená valorizácia na budúci rok má dotknúť. Sú to lekári a zubári. Keď si to rozoberieme na drobné, tak všetci veľmi dobre vieme, že drvivá väčšina tých lekárov, ktorí aj teraz sú vo výpovediach, sú to lekári, ktorí majú podpísané pracovné zmluvy so svojimi nemocnicami. A preto im žiadne zmrazenie valorizácie na základe týchto zmlúv v budúcom roku nehrozí. Keď si zoberieme zubárov. Tak zubári, keď ich máme vôbec ešte nejakých v nemocniciach, tak to je naozaj úzky profil. Pretože to sú tí zubári, ktorí niekedy robia veľmi náročné výkony a dostať sa do nemocnice k takémuto zubárovi, to je samozrejme tým pádom výkon, ktorý je plne hradený zdravotnou poisťovňou, je absolútny luxus. Takže ešte tých zopár, ktorí si neotvorili vlastné ambulancie a nepýtajú teda od ľudí poplatky za to, že im riešia zuby, tí ktorí sú v tých nemocniciach, a sú to teda tí naozaj, že top odborníci, ktorí tam ešte vytrvali. A robia tam tú najzložitejšiu možno čelustnú maxilárnu stomatológiu, tak tých sa to má teda dotknúť. Ďalej farmaceuti, tí ktorí si neotvorili ešte zatiaľ vlastné lekárne, ale sú extrémne dôležití v nemocniciach, pretože sa podieľajú na príprave liekov, ktoré treba pripraviť priamo v nemocniciach chorým pacientom. Tak tých sa má dotknúť to čiastočné zmrazenie valorizácie. Ďalej fyzioterapeutov, špecialistov, alebo verejných zdravotníkov, špecialistov. To sú tí, ktorí nám zachraňovali ľudské životy počas pandémie tým, že nastavovali opatrenia a bdeli nad tým, aby jednotlivé zdravotnícke zariadenia správnym spôsobom dodržiavali pandemické opatrenia. Zdravotní laboranti špecialisti, rádiologickí technici špecialisti, dokonca zdravotní záchranári špecialisti, farmaceutickí laboranti špecialisti, logopédi, liečení pedagógovia, psychológovia, fyzici, laboratórni diagnostici. Tak toto sú vymenované profesie. Sú to teda v drvivej väčšine nelekárske profesie, ktorých sa má dotknúť čiastočné zmrazenie valorizácie na ďalšie dva roky. V skutočnosti ide naozaj, dneska som sa dokonca dostal k takému zaujímavému číslu, že asi o 20 mil. eur. Tvrdošijne 20 mil. eur im nechceme dať, a tým pádom, 20 mil. je to čo som teraz vymenoval. To je to, čo momentálne teraz beriete. Áno, podľa všetkého ja tu mám 20 mil. eur. Samozrejme nevieme sa dostať k reálnemu číslu z vašich materiálov, lebo v jednom tvrdíte, že tam je úspora 72 v návrhu štátneho rozpočte, že je to 107 a naozaj je v tom neporiadok. Je v tom veľký neporiadok, ale pokiaľ si aj dáte tieto vymenované profesie na papier zistíte, koľko ich zhruba v tom systéme je, tak zistíte, že naozaj tá suma nemôže byť vôbec nejaká veľmi vysoká. Takže v tejto situácii lekári teraz keď teda by mali za niečo bojovať, tak určite nebojujú za svojich 62 eur, ako sa to zľahčuje, ale ak teda bojujú za platy niekoho, tak bojujú za týchto zdravotníkov, ktorých my v tom systéme potrebujeme. A ja to hovorím opakovane, pokiaľ majú platiť dohody a ja si myslím, že v právnom štáte sa také dohody sa ctiť majú a majú platiť, tak treba tú valorizáciu, ktorú táto vláda zmrazila, najskôr o 259 mil. eur a potom postupne uberala vrátiť do tej doby, v ktorej bola v zákone ukotvená, po podpise Memoranda v roku 2022. Zdravotníci, v tomto prípade lekárski odborári nechcú nič viac. Oni chcú len, aby platili dohody. Oni chcú len, aby platili dohody a samozrejme za čo ja im tlieskam a myslím si, že všetci, ktorým na zdravotníctve záleží by tlieskať im mali tiež. Chcú, aby sa uplatňovali tie body Memoranda, na ktorom sme sa dohodli. A keď teraz hovorím za politikov, tak všetci politici, všetky politické strany, ktoré v tom čase v parlamente sedeli, teda aj tie strany, ktoré momentálne teraz sú súčasťou vašej vládnej koalície, ktorá vás nominovali na pozíciu ministra. Takže ja si myslím pán minister, že toto naozaj nie je ťažké skúsiť takýmto spôsobom dohodnúť s pánom premiérom a s pánom ministrom financií. Toto nie sú veľké peniaze, najmä keď uvedomujeme....
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2024 10:29 - 10:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mišo, výborné vystúpenie. Krásny príklad, krásny príklad, 700 mil. eur navyše na zbrojenie a presne, Robert Fico má byť teraz tu, bojovať za zdravotníctvo a za zdravotníkov a on v Brazílii s Kaliňákom kupujú vojenské lietadlá, navyše podobné, relatívne nové máme tu na Slovensku, nádherný príklad. A oni sa nehanbia absolútne arogantne, bez diskusie so zdravotníkmi im v rámci konsolidačného balíčka, áno, presne na tých 700 mil. do armády zobrať 259 mil. eur. Potom postupne cúvajú, teda, okej, akože ešte vám dáme trošku viac, trošku viac, trošku viac, že sa nehanbia. Naozaj, že sa nehanbia. A teraz im to stojí na pár desiatok miliónov eur, ktoré zobrali v podstate nelekárskym profesiám, pretože o lekárov sa tam v skoro vôbec nejedná, však tí majú zmluvy garantované v rámci pracovnoprávnych zmlúv, a budú si tvrdohlavo stáť na tom, že im to nechcú navýšiť. Však my dáme znova do tohto návrhu zákona ďalší pozmeňovák, už, myslím, piaty v poradí, aby im to vrátili a nech sa konečne naozaj pán minister Šaško prestane vyhovárať a nech rieši problémy zdravotníctva, pretože odborári mu dali krásny návod na to, ako sa to robiť dá.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2024 19:29 - 19:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za diskusiu. Naozaj, úprimne. Pán kolega ja vám odporúčam si možno aj pozrieť článok, ktorý bol v Denníku N, ktorý sa volá "Menšie nemocnice pochopili, že sa oplatí nerobiť. Ako je to s ich financovaním a prečo na tom získava Penta a AGEL." Ale však samozrejme môžte povedať, že novinár to zle vidí, ale tu sú priamo citáty. Napríklad: "Poisťovňa Dôvera, ktorú vlastní Penta rovnako ako sieť nemocníc Penta Hospitals hovorí, že dáva finančné postihy 5-10% zo zazmluvnenej sumy. Ak by nemocnica urobila aj o 20% menej, úhrada sa zníži len o 10%, ale to je už extrém. Bežne sa hýbeme v tých 5%." Čiastočne to hovorí, čo hovoríte vy, ale je dosť možné, neviem presne v čom vy máte skúsenosť, že niektoré nemocnice to majú oveľa prísnejšie nastavené, ale niektoré žiaľ to nemajú tak prísne nastavené. A toto je práve problém v tom financovaní, je úplný neporiadok. Ako sa s kým tá ktorá poisťovňa dohodne, tak to má spravené. A toto je práve priestor na to urobiť v tom poriadok a to, že ten systém je nastavený teraz tak, že im sa oplatí nerobiť a potom zarobia viac, to je podľa mňa zlý systém. Jednoznačne zlý systém. A s tým systémom treba niečo urobiť. Pán kolega Bartek, no viete, napríklad tuná môj kolega poslanec Stachura z KDH vám dal krásny návod k progresívnej výpovednej lehote. Mali ste to tu v parlamente. Mohli ste to schváliť a nemuseli ste byť v tejto situácii. Takže nehádžte vinu na tých ďalších. Vy ste kľudne už za vaše éry mohli zamedziť tomu, čo sa teraz stalo. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2024 19:14 - 19:29 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
je tu zadefinované, že kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti je podľa predkladateľa taká situácia, kedy poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Zahŕňa nielen aktuálny stav, ale aj situácie, pri ktorých existuje potenciálna hrozba, že taký stav nastane v budúcnosti. Okrem iného tam patrí aj nedostatok personálu. Tak teraz otázka, že či táto krízová situácia vnikla nezávisle od vôle vášho kabinetu, keď to tak poviem. Pretože mám taký pocit, že tento kabinet túto situáciu vyvolal. Takže z tohto pohľadu by sa malo na to pozerať, že môžete za túto celú situáciu, celá vaša vláda a teda žiaľ teda s vami na čele. V každom prípade, pokiaľ by ste tvrdili, že to tak nie je, tak potom sa pýtam. Predstavte si, že nejaký riaditeľ nemocnice, menšej nemocnice, má tam pár oddelení a samozrejme na tých pár oddeleniach má pár kľúčových lekárov, ktorí mu odborne garantujú tie oddelenia. To je bežný prípad tých menších nemocníc. Pokiaľ, a to býva problém práve v tých súkromných nemocniciach, by mal záujem do tejto nemocnice nastúpiť ja niekedy nejaký ďalší lekár, ktorý by mal záujem v nej pracovať, tak sa môže stať, že práve z dôvodu toho, že daná nemocnica už ďalší úväzok nechce, ho neprijme. V tomto prípade presne odborári navrhovali, že takýto riaditeľ nemocnice by mal z takéhoto skutku aj byť ochotný trestnoprávne zodpovedať, pretože pokiaľ nie sú splnené v jeho nemocnici normatívy, tak by mal mať povinnosť takéhoto potencionálneho uchádzača prijať. Ale samozrejme je to logické, on tú povinnosť nemá. Pokiaľ títo kľúčoví odborníci si jedného dňa povedia, že v tej nemocnici sa nadrú jak kone, majú lepšie ponuky, dajú výpovede, tak zrazu si riaditeľ uvedomí, že ale mne sa to tu tým pádom rozpadne a môžem rovno tri oddelenia zavrieť. Vznikne mimoriadna situácia. A pokiaľ je to riaditeľ váš nominant, tak sa môže veľmi ľahko stať, že tá vláda by aj kľudne mohla rozhodnúť, že urobí mimoriadnu situáciu na ten-ktorý okres, v ktorom je táto nemocnica a dotyční lekári, ktorí by už možno aj mali dohodnuté kam pôjdu ďalej pracovať, pretože sú dlhodobo nespokojní s vedením tej nemocnice, nebudú môcť odísť. No určite uznáte, že toto nie je dobré takýmto spôsobom riešiť, ale tento zákon by presne takéto niečo umožňoval. Ďalej je v tom zákone zadefinované, že mimoriadna situácia môže byť podľa návrhu vyhlásená aj na základe sociálnych faktorov alebo iných faktorov. Otázka stojí, aké sú to sociálne a iné faktory. To je naozaj podľa mňa zásadná otázka, pretože ináč nevieme presne, za akých situácií vláda môže túto mimoriadnu situáciu vyhlásiť. No, ďalej sa odborári obávajú, že zvolený postup novelizácie zákonov vytvára precedens aj pre iné činnosti v spoločnosti a dokonca nesúhlasia s konštatovaním predkladateľa, že tento návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. A preto nás vyzývajú, všetkých poslancov Národnej rady, aby sme v navrhovanej podobe zákon určite neschválili. Takže toľko zo stanoviska Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, pána Szalaya a pani Ing. Pochybovej.
Čo sa týka odborárov. Ja som si zo záujmom prečítal 19 bodov, o ktorých ste hovorili, ktoré vám teda prišli údajne v nedeľu večer. Ja vám to verím. Na druhej strane, keď som si prečítal týchto 19 bodov, tak ja si myslím, že je to úplne jasné, že pokiaľ by sa podarilo týchto 19 bodov naplniť, máte po kríze. Ja tomu naozaj úprimne verím a dokonca ja budem veľmi rád, keby sa týchto 19 bodov teraz do konca roka čo najrýchlejšie riešilo. Sú to body, ktoré keď a poradí vyjednať zo strany Lekárskeho odborového zväzu, tak sa zdravotníctvo určite pohne míľovým krokom dopredu. A sú to veci, keďže my už nejaký ten rok v tom zdravotníctve sa pohybujeme, si myslím a dokonca musím povedať myslíme aj za náš klub, že sa o nich už hovorí minimálne od memoranda roku 2022. Teda nie sú to nejaké vystrelené body úplne niekde mimo, že by si vymysleli odborári nejaké úplne nové, extra nové požiadavky. Skôr jasne definujú čo si myslia, že sa v danej situácii môže reálne urobiť. Akým spôsobom môžte zabezpečiť dostatočné financovanie koncových štátnych nemocníc, na ktoré sme všetci odkázaní a na ktoré sú odkázané aj tie malé nemocnice, ktoré v súčasnosti dostávajú na jeden hospitalizačný prípad lepšie platby, ako práve tie koncové veľké nemocnice. Pretože tam keď sa skomplikuje nejaký pacient, ten pacient pôjde kam? Pôjde to tej koncovej štátnej nemocnice. A paradoxne tie malé nemocnice, keďže optimalizovali a to súkromníci robia, si povedzme, tak samozrejme na základe prospektívnych rozpočtov, ktoré mali sa snažili robiť tak málo, aby ešte tú platbu dostali, teda nejakých 80 % výkonov, ktoré mali zakontrahované. Zároveň tým pádom dostali platbu, ktorá by mala zrkadliť 100 % a tým pádom ministerstvo zdravotníctva konštatuje, že tieto malé nemocnice dosahujú až 23 % maržovosť. V niektorých prípadoch práve v nemocnici Sveta zdravia viem určite, že to tak funguje, že tie zisky niekedy tie nemocnice reálne nevykážu, pretože sa to robí tzv. manažment (nezrozum. slovo), keďže sú tie nemocnice v sieti, tak riaditeľ nemocnice, ktorý sa snaží mať čo najlepší hospodársky výsledok, dostane potom ku koncu roka sumárnu faktúru za práve takéto nejaké, za nejaký poplatok, za manažovanie jeho nemocnice v rámci tej veľkej siete. To sa vyfakturuje, no a potom samozrejme tieto peniaze, to je vlastne čistý zisk, tie potom odchádzajú na Cyprus do tých schránok, ktoré sme tam videli a to sú potom peniaze, ktoré, z ktorých môžu dividendy čerpať akcionári, ktorí tieto nemocnice prevádzkujú. Takže naozaj ten problém s financovaním je enormný. Trebalo ho dávno riešiť, riešili ho aj tie vlády pred vami a teraz vy tu máte v bode 2 reálny návod, čo už som vám tu raz rozprával, že je tu vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovuje minimálna celková suma z celkovej sumy výdavkov, určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne na rok. A vy tú vyhlášku si môžte zadefinovať tak, ako potrebujete, pretože zákon jasne nehovorí ako má byť zadefinovaná, ale treba ju urobiť tak, aby poisťovne boli povinné tieto sumy a teda tú vyhlášku následne aj urobiť. Tým pádom viete veľmi efektívne sa s odborármi dohodnúť, pretože uvidia, že vo vyhláške je suma, ktorá pokryje reálne náklady nemocníc. A to, že od vás chcem niečo, alebo že nechcem niečo nemožné, to sa napríklad mne podarilo, keď som bol minister v roku 2020. Ja som sa dohodol s vládou, ktorej sme transparentne ukázali hospodárenie nemocníc, dohodli sme sa na oddlžení, tie nemocnice, ktoré sa zapojili do oddlženia dokonca nemohli generovať ďalšie dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení svojich zamestnancov, no a následne som vybavil na ďalší rok, keď sa mala to centrálne riadenie nemocníc a tá reforma postupne pretavovať do praxe 120 mil. eur naviac práve preto, aby netvorili ďalšie dlhy. A toto je to, čo odborári od vás chcú, aby ste zastavili zadlžovanie tých koncových nemocníc na budúci rok. A dá sa to urobiť veľmi jednoducho opäť, cez túto vyhlášku. Ja som to vtedy ešte nemohol urobiť, pretože ja som vedel tie peniaze iba naliať do kapitoly ministerstva zdravotníctva a potom to nemocniciam dávať cez kapitálové výdavky, čo bolo relatívne dosť zložité. Vy to teraz viete krásne efektívne urobiť práve cez toky, cez zdravotné poisťovne. To, že sa systém DRG výrazne posunul a opäť máte oveľa lepšiu pozíciu, ako som mal ja. Ja keď som prišiel na ministerstvo, DRG neexistovalo v podstate. Bolo na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde sa tomu v podstate nikto nevenoval a bolo jasné, že nikdy nebude. Preto sme DRG prehodili na ministerstvo zdravotníctva, nasadili sme tam ľudí z Nemecka, ktorí mali skúsenosti s nemeckým systémom, keďže tento je, naše je do veľkej miery práve inšpirované nemeckým systémom DRG a začalo sa na ňom systematicky pracovať. Myslím, že Angeliku Szalayovú tam dodnes máte, my sme ju vtedy prijali na túto pozíciu, pretože ona čo sa týka DRG veľmi dobre rozumela aj čo sa týka tých slovenských podmienok. Teraz v podstate je DRG hotové a môže sa implementovať. Takže to, že chcú odborári do toho vidieť, však vy ste nakoniec im to uznali, bol tu návrh zákona tak, aby boli v komisiách, ktoré DRG budú sledovať a zavádzať v nemocniciach, podľa mňa úplne logický argument a zároveň logická požiadavka. Ministerstvo financií to isté. Myslím si, že tam nie je problém im nevyhovieť. Ibaže by ste nejakým spôsobom chceli vysvetľovať prečo nie a dohodnete sa s nimi. Ale ja si myslím, že v tejto veci ja sa stotožňujem s ich návrhom. Keď pôjdem ďalej, tak čo sa týka zverejňovania údajov, to je podľa mňa úplne jasná vec, nie je nič také zložité. Povinnosť všetkých zdravotných poisťovní každý mesiac... Pozrite sa pán minister, vy to teraz môžte urobiť a budeme mať všetci kľud a pokoj. Však ako prečo ste to neurobili. Pýtajte sa pani ministerky Dolinkovej, potom sa pýtajte pána Palkoviča, ktorého máte na úrade, prečo sa to neurobilo. Pýtajte sa ministra Lengvarského keď môžte. A to som vám vymenoval troch, štyroch ministrov pred vami. Ja som bol, ja som nebol vo vláde člen vlády, ja som tu sedel v parlamente. A áno, ja som vtedy nebol ani člen tej strany mimochodom, bol som len odborník. Takže pán minister, zbytočne to tu idete hádzať na mňa, však teraz vy máte ten zemiak, vy ste si to zobrali, vy ste si to zobrali, tak prosím vás ukľudnite verejnosť a tieto veci doriešte. Však ako, ja si nemyslím, že je to niečo zložité. Pán minister prosím vás, však prečo sa vyhovárate, že sa nedá, keď tuná je jasné, že sa dá. Toto keď sa splní, ja som presvedčený, že budete mať na stole veľmi rýchlo dohodu a nemusíme k tomuto zákonu, ktorý tu vôbec dneska ideme teraz prerokovávať a pravdepodobne vaši poslanci za to zahlasujú. Vôbec ani sme k nemu nemuseli prísť. Ani sme nemuseli takýmto spôsobom jatriť celú tú situáciu. Keby náhodou došlo k tomu, že tento zákon sa má uplatniť v praxi, však to si podľa mňa asi nikto snáď neželá. Však to by malo katastrofálne následky pre celé zdravotníctvo. Katastrofálne následky, keby ste sa nedokázali dohodnúť. Ja tu teraz stojím preto, pretože si myslím, že dohoda existuje a dá sa s odborármi dohodnúť a dohodli sa s nimi pred tým predchádzajúce vlády. Dokázali to. Ja verím, že sa dokážete dohodnúť s nimi aj vy a nebudeme musieť absolvovať 1. januára platnosť tohto zákona, ktorý osobne ja tiež považujem za veľmi, veľmi sporný. Ďakujem pekne.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2024 18:59 - 19:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
A už už som, ďakujem veľmi pekne za slovo pán predsedajúci, vážený pán minister, spravodajca, kolegyne, kolegovia, zopár je nás tu iba, ale naozaj téma je vážna. Škoda, že už teraz tu nemáme kolegov z vládnej koalície, ktorí by nás mohli faktickými pripomienkami vyvolať diskusiu a eventuálne oponovať nám. V každom prípade ja samozrejme som si vypočul, pán minister, váš príspevok v rozprave a ja s tým súhlasím, že to nemáte asi ľahké rokovať s odborármi, nebolo ľahké ani v jednej vláde, na druhej strane mám pocit, že tie rokovanie nejdú dobre, nejdú dobre a nemyslím si, že je chyba len na jednej strane, vôbec nie. Skôr by som povedal pani poslankyňa Plaváková, ktorá už tiež odišla ale ten taký ten psychologický, vlastne tam hore, taký ten psychologický rozbor a slabého lídra, ktorý koná takýmto spôsobom, že keď mu nejde rokovanie tak začne útočiť a a vyvolávať rôzne nátlaky a strašiť, tak to mi zapadá do do diapazónu toho ako vás Robert Fico v podstate nechal v tejto situácii samého a jednoznačne aj jeho vlastnými slovami on mal byť ten, ktorý sa svojou autoritou mal za vás postaviť a mal s odborármi rokovať, tak ako to robil premiér Heger, predtým ako to robila premiérka Radičová. Je to hanba. Pritom tieto výpovede, ktoré tu teraz máme, tak to je naozaj zatiaľ myslím si, že najväčšie číslo počtu lekárov, ktorí sú vo výpovediach, pretože sú vážne nespokojní so stavom zdravotníctva a najmä so spôsobom vládnutia tejto vládnej garnitúry. Za mnohé veci vy nemôžte, vy ste tu ešte vtedy neboli, ale naozaj tá tá arogancia moci, ktorá sa prejavovala v tom, že mnohé body memoranda bez nejakej diskusie sa, sa, sa neplnili a takisto dokonca rušili. To je niečo čo ide úplne v príkrom rozpore aj s odporúčaniami Roberta Fica, ktorý nás tu vyučoval, keď v roku 2022, keď odborári dávali výpovede ako máme rešpektovať sociálny dialóg ako máme rešpektovať postavenie odborárov. Takže toto všetko sa v tej takej zaslepenosti a takej tvrdom uplatňovaní moci stalo, urobili sa obrovské chyby a výsledok je, že proti vám teraz naozaj stojí 3300 lekárov, ktorí chcú, aby sa vrátili veci do tej podoby do ktorej si ich oni vyrokovali s vládou Slovenskej republiky v roku 2022. Áno, sú v tom aj tie platy, súhlasím ale s tým a to treba jasne povedať, že týmto lekárom o platy nejde, oni ich mali garantované v pracovno-právnych zmluvách, ide tu v podstate o princíp toho, že ste nedodržali niečo, čo tu bolo predtým sľúbené a pritom ani to tak veľa nestojí. Ja som si, musím povedať s veľkou nádejou a úľavou vypočul to, že by ste boli ochotní hľadať vnútorné zdroje v rezorte, pretože to je podľa mňa riešenie a dať tým všetkým nelekárskym profesiám, ktoré tú valorizáciu na budúci rok nemajú v tej výške v akej ju mali sľúbenú, prisľúbiť im ju, aby ju dostali do takejto výšky. Sú to vysokoškolské profesie, sú to častokrát 10, 20-roční odborníci vo svojom fachu, nie je ich veľa a o to viac sú nenahraditeľní a nemajú zďaleka mzdy v úrovni lekárov a osobne môj názor je tiež taký, že minimálne v úrovni lekárov, možno neatestovaných aspoň, by ich mať mali. Ďalšia vec, čo by som chcel povedať, že pravda nemôže byť len taká jednostranná ako ste sa nám ju tu snažili vy vykresliť je to, že aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb nám dnes poslal svoje stanovisko k tomuto návrhu zákona, ktorý tu dnes, o ktorom tu dnes rokujeme a dovoľte, aby som toto stanovisko čiastočne prečítal, niektoré state z neho, pretože ja si myslím, že je to kľúčové poznať názory aj iných ľudí ako sú len odborári z Lekárskeho odborového zväzu. Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ako zástupca zamestnancov aj v ústavných zdravotníckych zariadeniach vyjadruje nespokojnosť s riešeniami, ktoré predkladateľ navrhuje v novelách viacerých zákonov ako je trestný zákon, zákon o civilnej ochrane, o zdravotnej starostlivosti, o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a o hospodárskej mobilizácii. Máme za to, že tieto opatrenia boli šité horúcou ihlou, bez verejnej a odbornej diskusie a bez vytvoreného časového priestoru. Predkladateľ si s najväčšou pravdepodobnosťou neuvedomil aké dôsledky budú mať tieto zmeny zákonov v praxi a teraz dovoľte niektoré veci s ktorými sa aj ja stotožňujem, ktoré sú veľmi sporné v predkladanom návrhu zákona. Vybrali sa v ňom len určité zdravotnícke povolania, na ktoré sa majú tieto opatrenia vzťahovať, lekár, sestra, pôrodná asistentka, praktická sestra, asistent, rádiologický technik a sanitár. Otázka je, prečo len tieto?
Keby nám šlo naozaj o zachovanie, poskytovania zdravotnej starostlivosti v nejakej krízovej situácii, v tomto prípade vláda by vyhlásila mimoriadnu situáciu, tak určite by tu mali patriť aj, aj ďalšie odbornosti, hej? Zoberte si napríklad taký fyzik, to je tí, ktorým ste siahli na valorizáciu budúci rok a ktorí nemajú vysoké platy, sú to vysokoškolskí odborníci, oni napríklad nastavujú dávky žiarenia pri rádioterapii, no tak keď takýto človek by nám vypadol a tých je naozaj málo, oni naozaj môžu ľahko vypadnúť, tak onkologickí pacienti nedostanú rádioterapiu, nebudú sa môcť adekvátne liečiť. Oni tu nie sú a takto by sme mohli pokračovať o ďalších dôležitých profesiách, takže zdá sa to naozaj ako keby ste tento zákon šili len na určitú túto situáciu, ktorá by nás mala teraz sprevádzať. Problém však je, že opäť ten zákon nehovorí o tom, že je to časovo obmedzený zákon, je to zákon trvalý, takže z tohto pohľadu sa dá absolútne súhlasiť s tým, čo hovoria odborári, v tomto prípade stanovisko odborových zväzov zdravotníctva a sociálnych služieb, že je to zákon šitý horúcou ihlou a predkladatelia pravdepodobne si neuvedomili aké dôsledky by tieto zákony mohli mať v praxi. Ďalej je tu zadefinované, že kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti je podľa predkladateľa taká situácia, kedy poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Zahŕňa nielen aktuálny stav, ale aj situácie pri ktorých existuje potencionálna hrozba, že takýto stav nastane aj v budúcnosti. Okrem iného tam patrí...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2024 17:59 - 18:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Áno, bavíme sa tu o veľmi citlivom pozmeňujúcom návrhu, ktorým sa minister Kamil Šaško snaží dosiahnuť sociálny zmier aj s odborármi, a môžme mať, samozrejme, rôzne názory na to, či tam odborári majú, alebo nemajú sedieť. V každom prípade teraz si treba uvedomiť, s odborármi treba rokovať, treba ich počúvať a docieliť čo najskôr pokoj. Pokoj, nech stiahnu výpovede a nech sa celá krajina nemusí strachovať, ako cez vianočné sviatky bude poskytovaná zdravotná starostlivosť.
Tomáš, rozumiem tvojmu rozhorčeniu, avšak ja si osobne myslím, že keď takto rozhorčene budeme komentovať to, čo sa minister snaží dosiahnuť, a teraz vyzerám ako koaličný politik, tak, samozrejme, tie výpovede tu budú a zdravotná starostlivosť sa prestane byť poskytovaná. Nehovoriac o tom, že zamestnanci, ktorí mali kódovať a byť teda DRG kódermi v nemocniciach, zase nemôžme povedať, že o tom DRG by nič nemali vedieť. Skôr si myslím, že mali by ho veľmi kvalitne ovládať a vedieť a teda odbornosť by im podľa mňa chýbať nemusela.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2024 16:44 - 16:59 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem. Tomáš, súhlasím. S tou prvou často úplne, ja som bol dokonca, som predpokladal, že ten odklad maximálnych čakacích lehôt, jeden z dôvodov bol, že sa budú seriózne tento rok pripravovať poisťovne aj tým, že si pripravia práve rezervy na nábeh čakacích lehôt, hoci teda mali predtým už dva roky, teraz už mali tretí rok a stále nič, napriek tomu, že sa zvýšili odvody o jedno percento, čo bol tiež veľmi sporný, sporný, sporné riešenie situácie, išlo tam o miliardu viac do verejného zdravotného poistenia a sme tu ku koncu roka a opäť tie technické rezervy sú problém. A samozrejme jedna vec je všeobecka, spomínal si, že aj Union s tým má možno problém, ale celkovo som za to, aby tá stabilita poistného systému bola týmito technickými rezervami jednoznačne väčšia a aj realizovaná.
Čo sa týka tvojho riešenia rozpredaju všeobecky, tam, žiaľ, máme úplne opačné názory, ja som presvedčený, že pokiaľ k takému niečomu by došlo, tak štát stratí ako-takú možnosť regulácie a ja som samozrejme ten typ človeka, ktorý stále na to verejné zdravotníctvo, to, ako ho vidím všade naokolo vo vyspelej Európe, stále verím a myslím si, že vďaka nemu sa dá aj vytvoriť naozaj taký udržateľný systém, aby zdravotníctvo bolo sociálne prístupné a tak ako to má zadefinované v ústave. Pokiaľ ten štát túto regulačnú možnosť stratí, tak pôjdeme tou americkou cestou a to zdravotníctvo, ktoré v Amerike je, si myslím, že je dosť odstrašujúcim príkladom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis