Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Milé kolegyne, milí kolegovia, novela, ktorú nám tu predložil pán minister spravodlivosti Boris Susko, je súčasťou dlhodobých snáh Roberta Fica o zvrátenie reformných procesov v súdnictve. Ich cieľom, cieľom týchto reformných procesov bolo aj zabezpečenie vyššej efektivity súdnictva práve v prospech ľudí, ktorí často čelia napríklad dlhým prieťahom v konaniach, a tiež zvýšenie dôveryhodnosti súdnictva....
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Milé kolegyne, milí kolegovia, novela, ktorú nám tu predložil pán minister spravodlivosti Boris Susko, je súčasťou dlhodobých snáh Roberta Fica o zvrátenie reformných procesov v súdnictve. Ich cieľom, cieľom týchto reformných procesov bolo aj zabezpečenie vyššej efektivity súdnictva práve v prospech ľudí, ktorí často čelia napríklad dlhým prieťahom v konaniach, a tiež zvýšenie dôveryhodnosti súdnictva. Súdom podľa posledného prieskumu Centra sociálnych výskumov, realizované bolo koncom januára, dôveruje 33,1 % ľudí. V porovnaní s tým napríklad Európskej únii dôveruje 49,5 % ľudí. Čiže vidíme tu značný rozdiel aj oproti napríklad dôvere voči Európskej únii.
Súčasťou tejto novely sú zmeny, ktoré sa týkajú aj Súdnej rady. A súčasťou teda takpovediac spätného chodu Borisa Suska, ktorý súdnictvo smeruje do stavu, ako ho poznáme z čias Harabina, sú aj zmeny v Súdnej rade, ktorých sme boli svedkami za posledné mesiace.
Hneď medzi prvými krokmi, ku ktorým pristúpila súčasná koalícia, boli personálne zmeny v Súdnej rade. Keď odstavili nepohodlných ľudí, ktorí – neprekvapivo – zastávali odlišné názory ako súčasná predsedníčka Súdnej rady. Veľmi ma teda zaujala poznámka pani spravodajkyne, že súčasná koalícia nominuje naozaj na základe schopností. No tak to mi prišli naozaj vtipné, keď ja neviem, či viete, koho ste odvolali z tej Súdnej rady, napríklad Luciu Berdisovú, ktorá je ústavná právnička, expertka naozaj aj na etiku a najpovolanejšia osoba na to, aby práve takúto funkciu zastávala. Tak ja neviem, naozaj že či vy viete, kto sú tí ľudia, ktorí tam boli a ktorých ste odtiaľ dali preč len preto, že mali nepohodlné názory.
Personálne zmeny však nestačili, Boris Susko, pán minister, chce Súdnej rade pridať aj právomoci, ktoré ju posilnia a dajú jej moc nad sudcami a sudkyňami. Je to celý diapazón vecí. Súdna rada má v dôsledku tejto novely získať kontrolu nad zložením disciplinárnych senátov a tiež získať väčšiu kontrolu nad hodnotením sudcov, keďže jej pribudne právomoc metodicky riadiť a usmerňovať hodnotiace komisie a dokonca vykonávať dohľad nad činnosťou hodnotiacich komisií. Návrhová a disciplinárna právomoc sa má presunúť z predsedu Súdnej rady na celú Súdnu radu. Súdna rada tak bude mať pod kontrolou hodnotenie sudcov, návrhy na disciplinárne konanie aj zloženie disciplinárnych senátov, ktoré teda o tých disciplinárnych podnetoch rozhodujú. Čiže je tu úplná kumulácia toho, tej moci nad jednotlivými sudcami a sudkyňami. A vieme si teda asi v praxi predstaviť, kam to bude smerovať, keď už aj bez tejto novely vidíme doslova hon na niektorých sudcov a sudkyne.
Ako sa uvádzalo už v samotnej dôvodovej správe ešte v MPK, celá táto novela vychádza z vôle Súdnej rady, ktorá v jej súčasnom zložení našla teda v pánovi ministrovi užitočného ministra, ktorý ochotne pomôže v snahách o autokratické ovládnutie súdnictva z čias, ako ich poznáme z minulosti. Dokonca tam boli odôvodnenia naozaj len copy – paste, jedna k jednej, zo stanovísk Súdnej rady, čiže ministerstvo si nedalo ani tú námahu, aby pripravilo vlastné odôvodnenie.
V súčasnosti platí, že o disciplinárnych previneniach sudcov rozhodujú, rozhodujú päťčlenné senáty Najvyššieho správneho súdu, kde väčšinu majú aj jeho sudcovia, tri k dvom. Minister spravodlivosti to chce zmeniť tak, že po novom majú byť konania dvojstupňové, o tom tu už bola debata krátko, kde v prvom stupni budú rozhodovať trojčlenné senáty a kde len teda predseda alebo predsedníčka bude sudcom alebo sudkyňou Najvyššieho správneho súdu, ostatní dvaja budú z prostredia mimo Najvyššieho správneho súdu. V odvolacom konaní majú rozhodovať päťčlenné senáty, kde jeden sudca alebo sudkyňa bude opäť predsedať z Najvyššieho správneho súdu, jeden ešte ďalší sudca by mal byť z Najvyššieho správneho súdu a ďalší zvyšní, čiže väčšina má byť mimo prostredia Najvyššieho správneho súdu. Väčšinu v týchto senátoch teda získajú ľudia, ktorí nie sú sudcami alebo sudkyňami Najvyššieho správneho súdu.
Zároveň sa má zaviesť podmienka desaťročnej praxe pre ľudí, ktorí majú byť súčasťou týchto senátov. To znamená, že sa posilní skutočnosť, že rozhodovať budú ľudia, ktorí majú dlhoročné väzby vo vzťahu k ľuďom, o ktorých budú rozhodovať, čo je teda z môjho pohľadu pri tých disciplinárnych konaniach práve ten opak, ktorý chceme dosiahnuť. A mne sa v tomto celom naozaj zdá, že pán minister je taký nejaký nájomný minister. Najprv nám tu na objednávku korupčníkov predložil novelu trestných kódexov a teraz nám tu na objednávku Súdnej rady predložil novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá má posilniť právomoci Súdnej rady. A, samozrejme, nezabúdajme aj na objednávku, na objednávku realizované prepustenie na slobodu Dušana Kováčika, čo je už len taká čerešnička na torte rozvratu právneho štátu a nespravodlivosti, ktorú nám tu pán minister servíruje už rok a pol.
Zaujímavé je tiež, že v čase konsolidácie pán minister prináša novelu aj s dopadmi ekonomickými, finančnými, negatívnymi na štátny rozpočet, kde teda namiesto sudcov a sudkýň Najvyššieho správneho súdu majú vykonávať činnosť, ktorí by vykonávali túto svoju činnosť v rámci štandardnej odmeny, tak budú túto činnosť vykonávať iní ľudia za príplatok. Tiež sa má zavádzať osobitné odmeňovanie, paušálne náhrady, to všetko má negatívne finančné dopady na rozpočet. A teda sme opäť v čase konsolidácie, kde, ktorá zásadným spôsobom dolieha na rodinné rozpočty ľudí, kde naozaj máme veľké množstvo ľudí na hranici chudoby, aj za tou hranicou, a my tu opäť nejakým spôsobom zasahujeme do výdavkovej stránky štátneho rozpočtu, čo je teda ten opačný prístup, aký by sme mali mať, ale tak v tom celom, kde vidíme, že naozaj začalo sa tým, že si ministri a ministerky prilepšili a pridali si na vlastných platoch, rozhadzujú sa tu peniaze na úplne nezmyselné veci, tak v tom celom, do toho celého to vlastne len zapadá.
Pri pohľade na túto novelu mi teda, s prepáčením, pán minister, prídete ako poslíček Súdnej rady a navyše teda poslíček škodlivého obsahu.
A ja by som vás chcela aj v mene nášho celého klubu požiadať o stiahnutie tejto novely, aby ste si spravili naozaj poctivú prácu, a ak je potrebné nejaké zmeny, čo sa týka napríklad hodnotiaceho procesu alebo akokoľvek, ktoré, ktoré treba priniesť, tak aby ste v prvom rade spravili tú poctivú analytickú prácu, nekopírovali len to, čo vám Súdna rada položila na stôl, a priniesli nový návrh, ktorý bude dôveryhodnosti súdnictva prispievať, a nie ju ničiť.
A navrhujem preto a aj, pani spravodajkyňa, dávam vám na vedomie, aby sme hlasovali o tom, aby bol zákon vrátený na dopracovanie.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis