Ďakujem pekne.
Takže budem pokračovať v odôvodňovaní tohto druhého návrhu, ktorý súvisí s prvým návrhom, takže som rada, že sme mali možnosť uzavrieť debatu o tom prvom návrhu a pokračovať teraz ďalej. Ja začnem možno takými štatistikami, ktoré sú skresľujúce, aj si povieme prečo, ale je dôležité, aby sme si ich povedali, lebo naozaj Slovensko sa už viac ako dekádu borí s nedostatkom miest v obecných, obecných materských školách, a teda...
Ďakujem pekne.
Takže budem pokračovať v odôvodňovaní tohto druhého návrhu, ktorý súvisí s prvým návrhom, takže som rada, že sme mali možnosť uzavrieť debatu o tom prvom návrhu a pokračovať teraz ďalej. Ja začnem možno takými štatistikami, ktoré sú skresľujúce, aj si povieme prečo, ale je dôležité, aby sme si ich povedali, lebo naozaj Slovensko sa už viac ako dekádu borí s nedostatkom miest v obecných, obecných materských školách, a teda najväčší nedostatok miest sa pravidelne každý rok objavuje najmä v Bratislavskom kraji, ale situácia nie je iná ani v iných krajoch. Už sme sa o tom dnes rozprávali, ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu sa opiera predovšetkým o počty zamietnutých žiadostí o prijatie dieťaťa – toto je dôležité – do obecných materských škôl, ktoré sú ale často skresľujúce, pretože zahŕňajú aj duplicitné prihlášky na to isté dieťa. Vieme, hej, rodič hlavne tu v Bratislave, v Bratislavskom kraji, keď chce to svoje dieťa umiestniť, tak si dá nielen dve, niekedy aj tri prihlášky do rôznych materských škôl a dúfa, že to jednej ho vezmú. Rodičia teda, ako hovorím, ak majú vo svojom bydlisku tú možnosť, tak kvôli zvýšeniu šance na prijatie svojho dieťaťa, zasielajú viac ako dve žiadosti. Avšak dieťa nakoniec navštevuje len tú jednu. Pre školský rok 2023/24 išlo celkovo o 19 350 žiadostí o prijatie, ktorým nebolo vyhovené, hej, 19 350, z toho z Bratislavského kraja bolo 8 783, z Trnavského kraja 2 256, z Trenčianskeho kraja 1 278, z Nitrianskeho 1 854, zo Žilinského kraja 1 779, z Banskobytrického kraja 829, z Prešovského kraja 1 491 a z Košického kraja 1 080. Ale to sú len, po prvé sú to len tie deti, ktoré, alebo rodičia, ktorí podali prihlášku, a po druhé môže byť tento údaj skresľujúci, ako som už spomenula. V súčasnosti je teda všeobecne obtiažne aj pre ministerstvo školstva, aj pre... tým pádom aj pre štatistický úrad, aj pre nás všetkých, je obtiažne určiť presný počet detí, ktoré neboli do obecných materských škôl prijaté, pretože z tých vyššie spomenutých dôvodov sú štatistiky vychádzajúce len z počtu zamietnutých žiadostí o prijatie a tie sú skresľujúce. Samosprávy a štát preto potrebujú v prvom rade presnejší prehľad o počtoch nielen neprijatých, ale aj prijatých detí, aby na základe toho mohli nastavovať stratégiu vytvárania nových miest v materských školách, ktorá nemusí, a ja si dokonca myslím, ani nemôže nutne stáť len na budovaní nových zariadení. To sme sa už bavili aj v predošlom príspevku, že svedčí o tom aj nedávne vyjadrenie, naozaj cez víkend to bolo vyjadrenie pani štátnej tajomníčky ministerstva školstva Sabelovej, ktorá priznala, že aj z tých 9-tisíc, najskôr to bolo tých 12-, potom to bolo tých 9 100 miest a nakoniec priznala, že vlastne oni budú musieť s Európskou komisiou jednať o tom, že, že ani tých 9 100 miest nebudú schopní postaviť, lebo na jednej strane ich nie je treba a na druhej strane tam bola naozaj boli zle zvolené parametre, a teda aj stratégia.
Posledné sledované obdobie ukazuje, že samosprávy nemajú len problém len postaviť tie budovy, lebo to nie je len o tom, že postavíte novú budovu, prípadne ju rekonštruujete alebo rozšírite existujúce zariadenia, ale nemajú dostatok personálu, Dana Kleinert o tom hovorila, ktorý by v týchto nových zariadeniach pracoval. Tento trend potvrdzujú aj prognózy a dáta a to na dlhodobej úrovni, preto je z nášho pohľadu úplne namieste analyzovať a revidovať podporné systémy pre rodiny, ktoré máme dnes k dispozícii, a hľadať iné nástroje, ktoré rodinám s deťmi rýchlo, procesne jednoducho a adresne pomôžu, budú motivujúce s potenciálom na vytvorenie udržateľného a odolného funkčného podporného prostredia pre všetky typy rodín s deťmi. No a tým je práve napríklad adresná finančná pomoc rodinám s deťmi v období predprimárneho vzdelávania, aby si sami mohli vybrať, kam svoje dieťa umiestnia, a bolo by to aj pre nich finančne dostupné.
Ako sme už spomínali viacerí a viaceré, tento problém čiastočne rieši novela zákona o rodičovskom príspevku, ktorá vstúpila do platnosti, alebo bola, bola schválená 30. 5. 2023 a bola účinná od 1. 8. 2023, ktorá hovorí o tom, že oprávnená osoba bude môcť poberať tzv. predĺžený rodičovský príspevok aj potom, čo jej dieťa dovŕši vek tri roky, v prípade, že dieťa nebolo prijaté do obecnej materskej školy. Zákon má však niekoľko zásadných chýb.
Jednou z nich, jednu z nich sme už spomenuli v predošlom príspevku, ale ďalšou z nich je, že oň nemôžu požiadať zákonní zástupcovia dieťaťa aj priebežne počas školského roka, teda v prípadoch, keď žiadosť o prijatie na predprimárne vzdelávanie bola podaná v čase mimo riadneho zápisu do materskej školy, čím je spravidla máj, teda obmedzuje rodičov, ktorí zmenili trvalý pobyt, alebo ich dieťa dovŕšilo tri roky veku počas školského roka. Zo zákonných zástupcov to tak de facto robí osoby neoprávnené. Tento diskriminačný nedostatok je potrebné odstrániť prijatím iného, komplexného zákona.
Druhým výrazným nedostatkom novely zákona z 30. 5. 2023, ktorú odstraňuje naša novela, je, že posilňuje kontrolu vyplácania predĺženého rodičovského príspevku, čím de facto šetrí finančné prostriedky štátneho rozpočtu a zároveň vo vyššej miere zamedzuje potenciálnemu neoprávnenému vyplácaniu predĺženého rodičovského príspevku, súvisiaceho s cielenými požiadavkami rodičov alebo zákonných zástupcov na riaditeľov alebo riaditeľky materských škôl o vydanie rozhodnutia o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do spádovej materskej školy, a to aj napriek tomu, že príslušná materská škola miesto pre dieťa mala, a to za účelom získania nároku na poberanie predĺženého rodičovského príspevku.
Systém kontroly bude nastavený tak, že materská škola vyhotoví evidenciu všetkých detí prijatých a neprijatých na predprimárne vzdelávanie v jej pôsobnosti a tento zoznam elektronicky zašle príslušnej obci, kam spadá podľa územnej pôsobnosti. Obec podľa doručených evidencií alebo zoznamov, vyhotoví kompletnú evidenciu v rámci danej samosprávy, tým pádom eliminuje duplicity, čiže žiadosti o prijatie, ktoré boli na jedno dieťa, a bolo ich viacero na jedno dieťa, a získa tak úplný a presný prehľad o počte prijatých a neprijatých detí na predprimárne vzdelávanie v rámci svojej územnej pôsobnosti. Tieto údaje bude môcť každoročne efektívne vyhodnocovať vo vzťahu ku kapacitným možnostiam materských škôl v rámci svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Čiže prvá vec, ktorú zavádzame, je kontrola. Čiže keď to poviem ľudskou rečou, materské školy, ktoré už teraz sú v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, budú mať povinnosť posielať zoznamy prijatých a neprijatých detí v obci, ku ktorej príslušnosťou spadajú. Už teraz to musia robiť škôlky pri, pri predškolskom ročníku, teda pri päťročných deťoch, takže nemyslím si, že by to bola neviem ako veľmi náročná administratívna záťaž, keby toto začať... mali začať tieto škôlky robiť aj pri trojročných a štvorročných deťoch. Myslím ti, že to je, že to veľmi dobre slúži účelu kontroly, takže to budú podľa nášho názoru robiť rady aj tie samotné škôlky, aby mali lepší prehľad o tom, aké deti prijali a aké neprijali.
Zároveň na základe úplnej evidencie bude obec povinná vydať oprávnenej osobe, teda rodičovi, žiadateľovi alebo žiadateľke o predĺžený rodičovský príspevok, potvrdenie o právoplatnom rozhodnutí o neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie, pokiaľ z evidencie vyplynie, že dieťa nebolo právoplatne prijaté ani do jednej materskej školy v rámci zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Týmto sa zároveň minimalizujú negatívne javy odpozorované praxou od zavedenia predĺženého rodičovského príspevku. A tými sú napríklad kopiace sa odvolania rodičov voči, voči prijatiu ich dieťaťa do materskej školy, alebo teda aj prosby rodičov o vystavenie potvrdenia o neprijatí napriek tomu, že to dieťa v tej škôlke to miesto dostalo. Touto novelizáciou sa otvorí legislatívne čistejšia a jednoduchšia cesta za získaním rodičovského príspevku.
Čiže ešte raz v skratke. Na základe tej evidencie, ktorú už bude teraz obed od tých škôlok mať, ktorú doteraz nemá, obce nemajú prehľad o tom, koľko detí v tých škôlkach reálne je a koľko nie, teraz ju už budú mať, tak na základe toho, na základe toho bude vedieť obec vystaviť potvrdenie o neprijatí, ktoré bude úplne explicitné, a pretože bude vedieť, že ani v jednej z tých jeho škôlok v zriaďovateľskej pôsobnosti toto dané dieťa neprijali, takže to potvrdenie o neprijatí bude nemenné a nijakým spôsobom nezneužité.
Platitelia predĺženého rodičovského príspevku, ktorými sú regionálne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, sú zároveň aj oprávnené si túto evidenciu od obcí vyžiadať. Budú mať takúto možnosť si ju vyžiadať, nakoľko táto obsahuje aj údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa. Vďaka kompletnej evidencii sa obciam otvára možnosť spolupracovať v rámci regionálnych združení obcí, najmä susediace obce, pri vyhodnocovaní štatistických údajov a kapacít v materskej škole v rámci regiónu. Toto prinesie možnosti efektívnych riešení pri plánovaní kapacít v zariadeniach predprimárneho vzdelávania, aby teda mohli lepšie komunikovať medzi sebou obce o tom, kde majú koľko voľných miest a kde majú koľko detí prijatých.
Navrhovaná právna úprava zároveň z administratívno-právneho hľadiska zjednocuje údaje uvádzané v zasielaných žiadostiach o prijatie na predprimárne vzdelávanie s povinnosťami a údajmi uvedenými v § 8 ods. 2 zákona o rodičovskom príspevku, pretože v školskom zákone doteraz chýbalo rodné číslo dieťaťa a teraz to bude vlastne všetko zjednotené.
Navrhovaná úprava zároveň upravuje aj zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a explicitne zavádza obciam povinnosť vyhotovovať evidenciu prijatých a neprijatých detí na predprimárne vzdelávanie vo všetkých ročníkoch, vydávať potvrdenia o právoplatnom rozhodnutí len o neprijatí, čiže nie o prijatí, ale o neprijatí, dieťa na predprimárne vzdelávanie a pre odstránenie potenciálneho kompetenčného konfliktu predprimárne vzdelávanie... kompetenčného konfliktu explicitne zavádza oprávnenie jednotlivých úradov práce, sociálnych vecí a rodiny vyžiadať si kompletnú evidenciu o prijatých a neprijatých deťoch na predprimárne vzdelávanie a ich zákonných zástupcov od jednotlivých obcí. Nie je to nutnosť, povinnosť, je to možnosť si takéto niečo vyžiadať.
Takže keď to ešte raz zhrniem, ono sa to môže zdať, že dosť sme sa o tom rozprávali, že či to teraz nejako administratívne veľmi nezaťaží či už škôlky, alebo potom obce, ktoré budú musieť vydávať tieto potvrdenia. Moji kolegovia, alebo kolegyňa a kolega, ktorí sú priamo zástupcovia samospráv, vám povedia, ako je to teraz, čo musia teraz vlastne robiť a o koľko to bude možno zvýšená administratíva, je to naozaj minimum v porovnaní s tým, že budú mať v prvom rade jasné dáta o tom, koľko majú prijatých a neprijatých detí, nebudú sa musieť, nebudú musieť riešiť len žiadosti alebo nebudú sa musieť opierať len o duplicitné, častokrát duplicitné žiadosti a zároveň tieto obce budú tými orgánmi, ktoré vydajú potvrdenie o neprijatí, to znamená, úrad práce bude mať väčšiu istotu, že vydáva ten rodičovský príspevok oprávnene, a nie, že sa tam napríklad nejaký rodič dohodol s riaditeľom škôlky, aby im dali potvrdenie o neprijatí napriek tomu, že to miesto tam to dieťa malo.
Čiže týmito dvomi spôsobmi chceme podporiť samosprávy a zároveň zaviesť kontrolu efektívnejšieho vyplácania rodičovského, predlženého rodičovského príspevku, aby sa zabránilo čo v najväčšej možnej miere jeho zneužívaniu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis