Môžem začať, pán predsedajúci, ako to vyzerá, alebo ešte nie, neviem. Nie, dobre, tak mi, prosím, zastavte čas, vás poprosím.
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, nech sa páči, môžte v rozprave vystúpiť.
Petrík, Simona, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Milé kolegyne a kolegovia, dovoľte mi vystúpiť s mojím príspevkom k tejto téme....
Môžem začať, pán predsedajúci, ako to vyzerá, alebo ešte nie, neviem. Nie, dobre, tak mi, prosím, zastavte čas, vás poprosím.
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, nech sa páči, môžte v rozprave vystúpiť.
Petrík, Simona, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Milé kolegyne a kolegovia, dovoľte mi vystúpiť s mojím príspevkom k tejto téme. Ďakujem za možnosť, že teda môžem vystúpiť v pléne aspoň takto v druhom čítaní, lebo asi to teda bude čoraz väčšia vzácnosť plniť si mandát a vôbec dostať sa k slovu, ak sa vládna mašinéria a kolegovia z koaličných lavíc budú teda naďalej tváriť, že nerozumejú významu slov demokracia a dialóg. Pokúsim sa teda len tak úvodom vysvetliť, že v demokracii nejde o diktát väčšiny na úkor menšiny a za celospoločenský dialóg sa rozhodne nedá považovať, keď 71 ľudí, ktorí tu reprezentujú 1,2 mil. občanov Slovenska a vyše tri týždne bez reakcie hovoria k 79 ľuďom, ktorí reprezentujú 1,3 mil. občanov. Možno to niekoho z vás prekvapí, ale za medzirezortné pripomienkové konanie sa rovnako nedá považovať, ak pod rúškom tmy so zbabelosťou SMER-u vlastnou vystúpi obžalovaný policajný exprezident, toho času predseda parlamentného výboru, pán Gašpar, spolu s ministrom spravodlivosti Suskom vychrlia po iks dňoch stokrát vyvrátené nezmysly a následne na nich už nikto nemôže reagovať ani faktickou, a ani vystúpením. Nuž, dámy a páni z koalície, jednu debatu ste ukončili zbabelo v noci, druhú ste opäť okresali a ja pevne verím, že toto budú presne tie nuansy, čo zavážia aj pred Ústavným súdom, aj pred vaším voličstvom, ktoré týmto pozývam dnes o sedemnástej na protest priamo tu pred Národnou radou.
Keďže sme v druhom čítaní, padá tu veľké množstvo pozmeňujúcich návrhov, aj sme videli teraz od kolegov, kolegýň z klubu SLOVENSKO, za ostatné týždne sme mali možnosť vypočuť si vyše stovku prejavov, reagovať na ne s dvomi tisíckami faktických poznámok a stále sa to nedá považovať za medzirezortné pripomienkové konanie. Napriek tomu dovolím si tvrdiť, že aj vďaka vystúpeniu pani prezidentky sa nám podarilo jednoznačne poukázať na to, čo je v chystanej novele zlé, čo treba prehodnotiť, zmeniť, prípadne zrušiť alebo vôbec nerobiť. Aj keď tvrdíte, že chcete modernizovať a zosúlaďovať domáce trestné kódexy s tými európskymi, niektoré témy vám značne unikli. Niektorým sa budú venovať, aj sa venovali moje kolegyne a kolegovia, jednej a venujem aj ja s kolegom Dvořákom. Naše pozmeňujúce návrhy boli koncipované opačne ako tá vaša novela. My reagujeme na dopyt zo strany odbornej verejnosti, ktorej zástupcovia a zástupkyne nás požiadali o precizovanie alebo doplnenie niektorých paragrafov a ustanovení. Tá vaše ide presne opačne. Kriminálnici a ich obhajcovia sa ju snažia nanútiť odborníkom. My sa snažíme pomáhať ľuďom bežným a vy tým svojim.
Dámy a páni, dovoľte mi teraz poukázať na dva aspekty vami predkladanej novely. V prvej časti sa budem sústrediť na zámienku a v druhej na dôsledok a následne predstavím svoj pozmeňujúci návrh.
Tak poďme k tej zámienke. Dovolím si tvrdiť, že po týchto týždňoch sú aj členovia a členky poslaneckých klubov koalície ochotní baviť sa o nejakých zmenách v Trestnom zákone. Je fakt, že niektoré tresty sú drakonické, upozorňujú na ne dlhodobo moji kolegovia, kolegyne. Ide napr. o prípady tzv. konopných väzňov, ktorým nielenže hrozí basa, ale aj prepadnutie majetku, a to aj v prípade, ak výrobky z konope používajú výlučne pre vlastnú potrebu a zo zdravotných dôvodov. Nie je normálne, aby títo ľudia dostávali vyššie tresty ako násilník, ktorý usmrtil nevinného človeka a po štyroch rokoch sa dostal na slobodu. Alebo ruský špión, ktorý ohrozoval suverenitu Slovenska a bol odsúdený za to, že poberal úplatok za činnosť proti našej krajine a dostal podmienku. Vy ste najprv tieto tresty znížili a teraz ich pán Gašpar zasa navrhuje sprísniť.
Na druhej strane tu máme iks prípadov domáceho násilia, sexuálneho obťažovania v taxíkoch, v reedukačných centrách, sexuálneho predátorstva, pedofílie, harassmentu, stalkingu, počítačovej kriminality, navádzania na samovraždu a množstva ďalších trestných činov, ktoré sa kopia, kde desiatky prípadov končia podmienkou, kárnym opatrením, preradením na inú pozíciu či zmenu lokality, alebo potrestaním len iminentného vinníka a nie štatutárneho orgánu, pod dohľadom ktorého sa tieto hrozné skutky diali alebo dejú.
Miesto toho, kolegyne a kolegovia, aby ste sa venovali v navrhovanej novele práve týmto témam, sa vaša pozornosť sústredí na rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, lebo Lipšic. Ja osobne pána Lipšica ani nepoznám, minulé volebné obdobie som tu nesedela, takže som zaňho ani nemohla hlasovať. Môžete mi veriť, že naozaj nie som nijako zaujatá, či už za, alebo proti nemu. To sa ale nedá povedať o premiérovi Ficovi, ktorý sa ani netají tým, že je ochotný rokovať o pozmeňujúcich návrhoch, takmer o všetkom, okrem zrušenia Lipšica. Dokazuje to aj skutočnosť, že spomínaný Lipšic dal verejný prísľub, že ak zachováte Úrad špeciálnej prokuratúry, z funkcie odíde. Nestačilo, premiér s krvavými očami žiada koniec nielen šéfa, ale aj inštitúcie, ktorú dočasne spravuje, a ide úplne proti sebe. Lebo ak si pamätáte, tak počas volebnej kampane sa ho niekoľko médií explicitne pýtalo, či bude rušiť aj samotný Úrad špeciálnej prokuratúry a pán Fico vtedy povedal nie, explicitné nie. Takže neviem, kde sa to zrazu nabralo v ňom. Ja, samozrejme, chápem, že tieto emócie predsedu sú spôsobené tým, že Lipšic, Čaputová, Šimečka, opozícia, média, desaťtisíce ľudí v uliciach a neviem, kto ešte všetko, ho otravujeme pri tejto žatve moci, bude to ale s nami musieť vydržať, my totiž nikam neodchádzame. A kým premiér vytiahne svoj kombajn, my mu sem privoláme ešte poriadnu búrku.
A teraz k tomu dôsledku, ktorým netrestáme Lipšica, trestáme ním bežných ľudí, obyvateľov a obyvateľky Slovenska. V prvom rade by som vám rada odcitovala § 6 ods. 3 zákona 400/2015 o tvorbe právnych predpisov. Návrh zákona nemôže obsahovať novelizáciu iného zákona, ktorá obsahovo nesúvisí s návrhom zákona. A čo vy novelizujete vo vašom skrátenom legislatívnom konaní? Trestný zákon, Trestný poriadok, Správny súdny poriadok, rokovací poriadok, zákon o sudcoch a prísediacich, zákon o prokuratúre, zákon o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, zákon o zdravotnej starostlivosti, zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu, zákon o Európskom zatýkacom rozkaze, zákon o zastúpení Slovenska v Eurojuste alebo Eurojuste (vyslovené ako Eurodžaste, pozn. red.), zákon o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím, zákon o verejnom obstarávaní, zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, zákon o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu. To je, dámy a páni, novelizácia pätnástich zákonov v skrátenom legislatívnom konaní.
Tento materiál bol doručený do podateľne Národnej rady 6. 12. 2023. Dnes je 6. 2. 2024, to, našťastie, ešte stále to neprešlo, ale keby bolo po vašom, tak 15. 1. už nemáme túto kľúčovú inštitúciu, ktorou je Úrad špeciálnej prokuratúry. Po novom to bude marec. Myslím, že s tým ráta aj pozmeňujúci návrh pána Gašpara. Naozaj ja žasnem, ako v honbe za snom predsedu Fica si naozaj myslíte, že pár dní, že za pár dní dokážete vykonať nielen legislatívne zmeny, ale aj všetku tú logistiku, presuny spisov, materiálov, prerozdelenie kompetencií a podobne, a to tak, aby neboli spôsobené prieťahy v konaniach. Už len toto samotné je na ústavnú sťažnosť.
Jedna časť môjho pozmeňujúceho návrhu, samozrejme, všetok tento marazmus odstraňuje. Ak si to napriek tomu pretlačíte, či už s alebo bez pozmeňováku pána Gašpara, ktorý si už stihol na svoj pozmeňovák dať ďalší pozmeňovák, rada by som vám prečítala pár príkladov zo života, na ktoré bude mať táto vaša nepochopiteľná zmena veľmi negatívny vplyv. Ja sa dlhodobo venujem primárne oblasti sociálnych vecí, rodinám, právam žien či dôchodkom. Preto mi je dobre známa situácia jednorodičovských rodín, matiek samoživiteliek, mladých ľudí, ktorí potrebujú štrnásť ročných platov, aby si kúpili nehnuteľnosť, v dôsledku čoho potom odďaľujú napríklad rodičovstvo. Takisto som oboznámená aj so štatistikou, ktorá hovorí, že v dôsledku chudoby sa samovraždy detí stali druhou najpočetnejšou príčinou ich smrti.
Chudobou je na Slovensku aktuálne ohrozených takmer 900-tisíc ľudí. Najviac už spomenuté matky samoživiteľky a mnohopočetné rodiny. Štatistiky ukazujú, že 21 % slovenských domácností, čo je viac ako jedna pätina, má taký nízky príjem, že už teraz sa nachádzajú v pásme chudoby. A prečo o tom hovorím? Všetky tieto skupiny si slovami kandidáta na prezidenta Pellegriniho škrabkajú na to, aby z niečoho vyžili. Mladí ľudia škrabkajú na 20 % nehnuteľnosti, aby sa mohli na ďalších tridsať rokov hypotékou zadlžiť. Rodičia hendikepovaných detí škrabkajú na spolufinancovanie špeciálne upraveného auta, ktorým budú prevážať svoje deti. Seniorky a seniori si škrabkajú na dôstojnú starobu, nový kotol do domu, alebo aby mohli pomôcť vnúčatám. Tak poďme na tie príklady.
Manželský pár Mitríkovcov z Plešivca pri Rožňave vychováva 14-ročnú dcéru s telesným znevýhodnením, ktorá musí preto chodiť do bezbariérovej školy vzdialenej 15 kilometrov od ich domu. Konečne sa potešili, že im domov prišlo upravené auto na prepravu osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a tak sa pani Mitríková nemusí každý deň namáhať s dospievajúcou dcérou a ľahko ju do školy odvezie vďaka špeciálnej plošine. Štát síce prispel, ale rodina si doplatila polovicu, čo je 13-tisíc eur. Celková cena auta 26-tisíc eur. Neznámy páchateľ auto v noci ukradol. Polícia začala konať, ale podobných prípadov krádeží bicyklov, áut, príslušenstva sú desiatky. Veľkú šancu tým pádom objasneniu nedávajú.
Ďalší príklad. Juraj a Peťa, mladí snúbenci. Každé leto cez vysokú školu chodili pracovať do Dánska, zbierať jahody, aby si zarobili na byt v Bratislave, kde sa chcú uchytiť, alebo dom. On začína v automobilke na pozícii juniora manažéra, ona vyštudovala pedagogickú fakultu. Rodičia sú zo stredného a východného Slovenska, požičať im veľmi nemajú z čoho. Popri nájme, za ktorý v Bratislave zaplatia okolo 670-700 eur, sa im podarilo našetriť úctyhodných 40-tisíc, ktoré potrebujú na hypotéku na kúpu malého domčeka v radovej zástavbe v Bratislavskom satelite. Každý deň si chodia kontrolovať, ako pokračujú práce, až sa im stane, že zistia, že cez noc celú novostavbu podobe im, aj susedom vykradli. Odcudzené boli prichystané okná, ale aj materiál uskladnený vzadu na dvore. Škoda spôsobená bola na úrovni 19-tisíc eur.
Tretí príklad. Seniorský pár Kovalčíkovcov z Ďapaloviec, neviem, či viete, kde to je, pán minister Erik Tomáš bude vedieť, lebo on je odtiaľ, na východnom Slovensku, mal šťastie v nešťastí. Priamo na ich 55. výročie svadby len dvadsať kilometrov od nich sa nachádzalo epicentrum októbrového zemetrasenia. Našťastie ich dom, ktorý si ešte za mladi svojpomocne postavili, vydržal. Vďaka deťom, ktoré sa dobre uchytili a našetreným peniazom, si dopriali konečne nové auto aj s náhradnými pneumatikami. Kovalčíkovci si auto vyzdvihli, nechali ho zaparkované na dvore aj s tými pneumatikami. Povedali si, že ešte dnes sa s tým nebudeme trápiť, vyberieme ich na druhý deň. Lenže v noci sa zobudili na šramot a zistili, že im auto vykradli, kufor otvorený dokorán a pneumatiky zmizli, škoda okolo 650 eur. Ako sa pani Kovalčíková ráno dostane na EKG, to už nik nevie.
Toto vôbec nie sú nereálne modelové prípady. Ak táto nehorázna novela prejde, za ukradnuté pneumatiky do 700 eur nehrozí žiadny trest odňatia slobody, maximálne pokuta 331 eur. Ak sa páchateľov nepodarí identifikovať, čo sa asi v návale podobných prípadov nepodarí, po dvoch rokoch bude skutok premlčaný. Minister Šutaj Eštok sa v médiách nedávno pár dní dozadu vyjadril, že sa nájdu ľudia, že sa nemáme báť, ktorí budú riešiť tieto prípady, čo sú vlastne priestupky. Už teraz sú okresné úrady zahltené množstvom súčasných priestupkov a po schválení tejto novely ich bude násobne viac. Pán minister Eštok, tých ľudí, o ktorých tak hovoríte, vy neviete len tak vytiahnuť zo šuflíka. Túto prácu za slabú mzdu nechce robiť takmer nikto. Tak, prosím, netárajte.
Juraj a Peťa, o ktorých som hovorila, bežná snúbenecká dvojica, tí si asi môžu dorobiť detektívny kurz. Ak sa totiž polícii za tri roky nepodarí odhaliť, kto im ukradol okná a stavebný materiál z dvora, môžu si do otvorov vo fasáde nalepiť tak akurát fólie alebo ísť naspäť na jahody do Dánska. Ak páchateľov nájdu, najhoršie, čo im pri škode 19-tisíc eur hrozí, sú dva roky v base. Ak pôjde o prvopáchateľov, tak len tri mesiace domáceho väzenia. Ešteže sú tie zimy v okolí Bratislavy také mierne.
No a Mitríkovci s dospievajúcou adolescentkou Katkou, aj tu ide o krádež, stále však v kategórii do 35-tisíc eur. Ako si pán minister a obvinený advokátski poradcovia osvojili práve túto sumu, to nevieme, minimálne ja to neviem. Možno nám denníky pána Gašpara neskôr ukážu viac. Či auto, či okno, či pneumatika, či mobil, notebook, najhorší trest sú dva roky v base, a to len, ak im na to za tri roky od spáchania skutku vôbec prídu.
Dámy a páni, toto bola príčina, prečo sme tu. Malicherné baženie po pomste a amnestovaní vlastných ľudí a dôsledok, ktorý zaplatíme my všetci, čo niečo vlastníme a zarobili sme si na to poctivo.
No a teraz k môjmu pozmeňujúcemu návrhu. Rada by som vám ho predstavila. Tento návrh spolu s kolegom Oskarom Dvořákom predkladáme k tejto novele a v prvom rade teda vypúšťa všetky sporné články novely, ale zároveň zavádza praktickú, veľmi praktickú vec, je to ochrana lekárskej pečiatky. K tej prvej časti sa aj z dôvodu krátkosti času nebudem vyjadrovať, už ste to tu mnohí kolegovia, kolegyne spomenuli. Pôjdem teda k argumentom k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. Možno len v krátkosti spomeniem. Stále hovoríte, že chcete zosúlaďovať legislatívu s tou európskou a že teda v iných krajinách takéto úrady špeciálnej prokuratúry nemajú, tak ja len v krátkosti dám taký sumár.
Slovinsko má úrad špecializovanej prokuratúry, ktorý je zodpovedný za stíhanie v oblasti organizovanej hospodárskej trestnej činnosti, terorizmu, korupcie a ostatnej trestnej činnosti, ktorej odhaľovanie a stíhanie si vyžaduje špeciálne organizovaných a vyškolených prokurátorov. Chorvátsko má úrad pre predchádzanie korupcii a organizovanej trestnej činnosti, čo je osobitná prokuratúra s pôsobnosťou pre celé územie Chorvátska, ktorá sa zaoberá trestnými činmi týkajúcimi sa korupcie a organizovanej trestnej činnosti. V Rakúsku, často spomínanom, existuje úrad špeciálnej prokuratúry pre hospodárstvo a korupciu s pôsobnosťou pre celé územie Rakúska. Dánsko, verejný prokurátor pre závažné hospodárske trestné činy, ktorý stíha závažné hospodárske trestné činy v celej krajine a tak ďalej.
Ale teda aby som sa dostala k môjmu konkrétnemu praktickému, možno pre niekoho malej zmene, ale myslím si, že je to zmena, ktorú by bolo dobré a nevidím dôvod, prečo by ste ju nechceli podporiť. V rámci samotnej ochrany lekárskej pečiatky reagujeme na požiadavku lekárskej obce na odstránenie neadekvátneho stavu ochrany lekárskeho a zdravotníckeho podpisu a pečiatky. Vychádzajúc zo skutočnosti, že vláda Slovenskej republiky vymenovala do funkcie splnomocnenca pre vyšetrovanie pandémie kovaného dezinformátora a antivaxera, ktorý chce skúmať, či vôbec pandémia bola, nemám veľkú nádej, že si budete vážiť dokumenty podpísané lekármi, čo liečia na základe vedeckého bádania a nie svojich pocitov. Preto navrhujeme s kolegom Dvořákov zvýšenie miery ochrany lekárskej a zdravotníckej pečiatky a lekárskeho a zdravotníckeho podpisu. Dôvodom sú nezriedkavé prípady najmä počas pandémie, kedy boli pečiatky lekárov a lekárok zneužívané na vydávanie potvrdení o očkovaní za účelom osobného prospechu či už možnosti cestovať, pracovať alebo nachádzať sa v niektorých priestoroch. Súčasná právna úprava nepovažuje dokumenty opatrené lekárskou pečiatkou za verejné listiny, hoci ich vzhľad a informácie na nich sú regulované metodikou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pečiatky sú napriek tomu voľne prístupné na internete, poľahky falšovateľné, a to dokonca aj lekárov a lekárok, ktorí už nežijú. Trestným činom teda nie je výroba pečiatky či zneužitie podpisu pre osobný prospech, ani zisk výhod plynúci z takéhoto konania, trestným činom je až falšovanie dokladu o práceneschopnosti, a to tiež len v prípade, ak by dotyčná falšujúca osoba pracovala a zároveň poberala nemocenské dávky.
Zákon v súčasnosti myslí na falšovanie zdravotnej dokumentácie, nezamedzuje však počiatočnému problému, a tým je falšovanie spravidla pečiatky, ktorá dokumentáciu legitimizuje v očiach iných odborníkov, štátu alebo verejnosti. Pozmenené zdravotnícke údaje, a to vykonávané aj na základe falošne použitej vyrobenej pečiatky či opatrené falošným alebo napodobeným podpisom sú spôsobilé potenciálnej škody na živote či zdraví a takisto majú potenciál spôsobiť škody hospodárske. A z uvedeného dôvodu je teda nevyhnutné právnu úpravu nastaviť tak, aby konanie smerujúce k falšovaniu pečiatky či podpisu bolo sankcionovateľné, a to spôsobom, ktorý bude mať jednoznačne odstrašujúci charakter.
Vážené kolegyne a kolegovia, asi uznáte, že toto naozaj nie je stav, ktorý by sme chceli na Slovensku mať. Hoci sa presúvame do digitálnej doby, falšovanie lekárskej pečiatky ostáva naďalej problémom s potenciálom mať devastačné dôsledky na jedinca a prípadne spôsobiť hospodárske škody, ako som už hovorila. Preto vás prosím o podporu nášho pozmeňujúceho návrhu, ktorý mi v závere dovoľte prečítať. Stíham ešte, dobre.
Pozmeňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Simony Petrík a poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Oskara Dvořáka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh k tomuto vládnemu návrhu zákona.
1. Čl. I znie:
„Za § 352a sa dopĺňa nový § 352b, ktorý aj s nadpisom znie:
„§ 352b
Falšovanie, pozmeňovanie a vyhotovovanie lekárskej a zdravotníckej pečiatky a podpisu
(1) Kto falšuje alebo zámerne vyhotoví nepravú, upravenú alebo obsahovo pozmenenú lekársku alebo zdravotnícku pečiatku či podpis v úmysle, aby sa použili ako pravé, alebo ich použije ako pravé, alebo si ich nechá vyhotoviť s úmyslom použiť ich ako pravé, potrestá sa odňatím slobody až na 6 mesiacov.
(2) Odňatím slobody na tri mesiace až jeden rok sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a
a) a získa ním pre seba alebo pre iného väčší prospech,
b) a spôsobí ním väčšiu škodu,
c) ako zdravotnícky pracovník,
d) závažnejším spôsobom konania, alebo
e) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na šesť mesiacov až osemnásť mesiacov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a
a) získa ním pre seba alebo pre iného značný prospech, alebo
b) spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na deväť mesiacov až dva roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a
a) získa ním pre seba alebo pre iného veľký prospech, alebo
b) spôsobí ním škodu veľkého rozsahu."."
2. Články II až XV sa vypúšťajú. Článok XVI sa primerane prečísluje.
3. Čl. XVI (po prečíslovaní čl. II) znie:
„Tento zákon nadobúda účinnosť' 1. apríla 2024.”
Ďakujem pekne, skončila som.
Skryt prepis