Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

21.6.2024 o 15:55 hod.

Mgr.

Simona Petrík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 17:15 - 17:15 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Áno, tiež si myslím, že bude na to presne tento priestor, o ktorom ste hovorili.
A k pánovi Hazuchovi. Tak napríklad taká dépeháčka na vajíčka ide z 10 na 19, nie? Tá sa napríklad zvyšuje. Ale kto už sa má v tom, kto už sa má v tom vyznať, všakže, keďže sa tie dépeháčky stále menia tu každé dve hodinky a nakoniec sme zistili, že z tej takmer miliardy eur, ktorú ste chceli ušetriť, nakoniec bude len 300 miliónov, či koľko to teda bude, pán minister Kamenický? Lebo my stále nevieme, že koľko vlastne ušetríme na tej dépeháčke. Ale ja som skôr čakala, že sa budete venovať tomu daňovému bonusu, o ktorom som ja hovorila a ktorý som stihla odôvodniť ešte predtým, ako som prečítala samotný pozmeňovák. Ja som potom na záver už len chcela povedať, že ono to nie sú štatistiky ani žiadne čísla. To sú reálne životy, reálni ľudia, ktorí budú rátať každé euro, budú rátať, z čoho ošatia svoje deti, či pošlú dieťa na výlet, či vôbec budú môcť obe napríklad deti poslať na vysokú školu. Skrátka, vy nás posielate do roku pomaly 1850, kedy sa takéto veci diali, a toto vaše bačovanie nás tam naozaj dostalo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.10.2024 16:58 - 17:07 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak ja by som sa vrátila k našej práci, za ktorú sme tu platení a platené.
Dobrý deň, ja verím, že teda toto, čo mám pre vás pripravené v rámci aj pozmeňujúceho návrhu, ktorý chcem predstaviť, bude ľudí, občanov a občianky tejto krajiny zaujímať viac ako nejaké extempore, ktoré sme tu zažili poslednú hodinu.
Takže, vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne a kolegovia, ja by som teda chcela využiť tento priestor desaťminútový, aby som predstavila aj pozmeňujúci návrh ku konsolidačnému balíku, ktorý predkladám spoločne s kolegyňou Luščíkovou a kolegom Štefunkom, ale zároveň by som ešte predtým rada využila tento čas aj na krátke okomentovanie chystaných zmien a to v mene všetkých rodín a detí. (Ruch v sále.) Ja verím, že vás to bude zaujímať napriek tomu, že si tu teraz takto rozprávate. Chápem, že to bola ojedinelá situácia, ale bola by som rada, keby ste venovali pozornosť tomu, čo hovorím.
Ako opozičná poslankyňa, ale takisto aj ako čerstvá dvojnásobná matka, občianka tejto krajiny, ja sa naozaj vyslovene bojím, čo opatrenia tejto vlády pripravia pre budúcnosť našich rodín. Začala by som rodičovským dôchodkom. Nástrojom, ktorý bol zavedený primárne na to, aby vraj vyvažoval nižšie dôchodky žien. Tie, aj keď celý život pracovali, štát sankcionuje za to, že sa istý čas doma starali o deti... (Ruch v sále.) Ja vás poprosím, pán predsedajúci, keby sa tu dalo utíšiť toto plénum. (Zaznievanie gongu.)
Odmenou za roky materskej a rodičovskej dovolenky sú im nižšie dôchodky. Nehovoriac o tom, že rodičovský dôchodok, tak ako je nadizajnovaný aj teraz a ešte aj bude po týchto zmenách, nemyslí na ľudí, ktorým deti zomreli, sú znevýhodnené alebo žijú v zahraničí. Už vláda, ktorá rodičovský dôchodok zaviedla, a to teda aj do ústavy, si nedala povedať, že je to diskriminačné, nesystémové a neadresné opatrenie. Namiesto toho, aby ste to teraz opravili, prišli ste opäť s riešením, ktoré zvýhodňuje bohatších ľudí, ktorí platia vyššie dane, a tým pádom z nich vedia potom odviesť – či už tie 2 % pre jedného, alebo 4 % pre oboch rodičov – viac ako ľudia s nízkymi príjmami.
Neviem, či toto ste si uvedomili, ale ten rodičovský dôchodok po novom, ako ste ho navrhli v konsolidačnom balíku, absolútne nič nerieši. Na týchto ľudí vy nemyslíte.
Ďalej mi dovoľte sa tak ľudsky povenovať aj zvýšeniu základnej sadzby DPH na 23 %. Táto sociálna, vraj sociálna a národná vláda posledné dni strávila doťahovaním sa nad tým, či v gastre to bude 23 % a v cestovnom ruchu 5 alebo, naopak, v gastre 5, v cestovnom ruchu 23. Nakoniec je to v oboch 5 %, ale úspešné firmy zaplatia na dépeháčke 24 %. Tak len aby ste teda vedeli, ale jednorodičovské rodiny, matky samoživiteľky, seniori, začínajúce mladé rodiny napríklad s učiteľským príjmom alebo, ja neviem, so záchranárskym príjmom, ale môžme si pokojne vziať aj takých dvoch koncipientov napríklad, alebo ľudí, ktorí začínajú vo verejnej sfére. Tak tí si z toho gastra, z tých pobytov teda veľa neužijú, lebo na to jednoducho nebudú mať. Takže toto veľkodušné znižovanie na 5 % maximálne raz do roka im môže byť naozaj srdečne ukradnuté.
Čo im ale ukradnuté nie je, je zvýšená 23-percentná DPH, ktorá zasiahne takmer každú oblasť ich každodenného života od potravín po ošatenie či zariaďovanie bytu. Zvýšenie tejto sadzby znamená jediné: vyššie ceny.
Argumentujete, že základné potraviny budú mať 5-percentnú sadzbu. Prosím vás, ja by som bola rada, keby sme už opustili tú predstavu toho, že na Slovensku žijú ľudia, ktorí budú žiť aj naďalej zo základných potravín. Vládnete tu dlho. Už prvovoliči, tí si vlastne už ani nepamätajú nikoho iného ako vás. Tak choďte sa ich spýtať, že či oni chcú žiť zo základných potravín. Asi nie. Svoj život si predstavujú aspoň trochu lepšie ako z ruky do huby. Možno aj preto odtiaľto odchádzajú za prácou, vzdelaním a životnou úrovňou na západ. Tak ak ste za 16 rokov nevedeli spraviť nič pre to, aby si títo ľudia mohli dovoliť nakupovať aj iné ako základné potraviny, ktorými sa tu momentálne zakrývate, tak choďte od toho a prenechajte to nám, my to urobíme lepšie.
No a na záver, prečo tu vlastne dnes aj vystupujem, je daňový bonus na dieťa, aby som to stihla. Áno, aj my v Progresívnom Slovensku si uvedomujeme, že bolo potrebné jeho súčasné nastavenie upraviť, pretože to boli častokrát veľmi neadresne vyplytvané helikoptérové peniaze aj pre tých, ktorí to nepotrebovali, a ktoré aj neprimerane finančne zaťažili samosprávy. Na druhej strane zrušenie akéhokoľvek nároku na daňový bonus pre vyživované dieťa nad 18 rokov považujeme v kontexte vašich antisociálnych konsolidačných opatrení za veľmi necitlivé. Namiesto tých všetkých kotrmelcov s tou dépeháčkou, ktorého sme tu svedkami denne aj dokonca po niekoľkých hodinách, kde sa tie sadzby menia pomaly ako počasie a nakoniec ani neprinesú žiadané financie, ste sa rozhodli brať opäť rodinám. Ja viem, že vy vo vládnej koalícii si vzdelávanie ceníte len minimálne. Na rozdiel od vás tieto rodiny zo strednej vrstvy alebo s nízkym príjmom sa snažia svojim deťom vzdelanie dať, poslať ich do škôl, podporovať ich aj po 18. roku života. Neviem, či poznáte realitu rodiny stredoškoláka alebo vysokoškoláčky. Tam treba platiť za internát minimálne 100 eur, ďalšia stovka za stravu, ošatenie, hygienické potreby, učebnice, električenka. To je veľký náklad aj pre študenta alebo študentku, ktorý pracuje či brigáduje. A opäť tak zasahujete do životnej úrovne tých, čo stabilne prepadávajú podporou, žijú z mála a stojí na nich ekonomika tohto štátu. To nie sú kaviarenskí povaľači s tekvicovým latté, pán minister Kamenický. To sú tvrdo pracujúci ľudia za pásmi, v potravinách, autodielňach, materských školách, ale aj v nemocniciach, ktorí milujú svoje deti a chcú, aby sa im už konečne žilo lepšie, ako sa im žije doteraz za tých všetkých Ficových vlád. Preto týmto pozmeňujúcim návrhom navrhujeme ponechať nárok na daňový bonus aj vyživovaným deťom nad 18 rokov veku, pokiaľ študujú na strednej alebo vysokej škole, pretože aj títo rodičia majú mať nárok na daňový bonus a nebyť diskriminovaní.
Dovoľte mi teda teraz prečítať pozmeňujúci návrh a teda vás poprosím aj o zastavenie času.
Pozmeňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Simony Petrík a Dariny Luščíkovej a poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ivana Štefunka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií (tlač 483).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií (tlač 483). Vo vládnom návrhu zákona navrhujem túto zmenu:
V čl. III sa vypúšťa bod 10.
Ostatné novelizačné body v čl. III sa primerane prečíslujú.
Skončila som s predstavením tohto návrhu a ešte by som na záver možno len doplnila, ak mi, teda môžte mi asi opäť pustiť čas, aby náhodou sme sa tu nedopustili nejakých... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 10:26 - 10:28 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem, pán presedajúci, a ďakujem najmä tebe, Michal, za túto silnú reč, v ktorej nebolo nič útočné ani populistické, bola to len čistá a ohlušujúca pravda. Za týmto odvolávaním nie je nič iné, iba obyčajná pomsta za našu aktívnu opozičnú prácu, ale aj za tú podporu, ktorú máme u voličov a u voličiek. Stúpame Ficovi a spol. na otlaky a on je nami jednoducho vyrušený. Vám skrátka vadí, že sme tu, že Progresívne Slovensko je na politickej mape Slovenska a už sa tu pán Huliak niekoľkokrát vyjadroval, že nás treba zrušiť a že máme naozaj veľkú podporu. Plus krajina sa vám rozpadá pod rukami, dlh rastie, vy nie ste schopní už pol roka prísť s konkrétnym balíkom konsolidačných opatrení, ktoré by mali zlepšiť túto katastrofálnu finančnú situáciu krajiny. A toto vy potrebujete ultrarýchlo prekryť týmito populistickými klamstvami. Prekryť svoju neschopnosť riadiť štát. Je to hanba a budeme na to spomínať ako na stratené roky pre Slovensko. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2024 18:34 - 18:35 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
No, ja budem asi pokračovať vo veľmi podobnom duchu ako kolega Dubéci a kolegyňa Jaurová, ani som si naozaj nemyslela, že sa zapojím do tejto debaty, lebo sa tiež nepovažujem za expertku na kultúru, ale som jej veľkou fanynkou, rovnako ako kolegyňa Števulová, a naozaj nechcem, aby slovenskej kultúre niekto priškrcoval krk, pokiaľ sa teda nevtesná do vašej predstavy o kultúre. A to, že niektorí umelci a umelkyne majú inú predstavu o umení a kultúre ako vy, neznamená, že je to automaticky nekultúra. Nie sme v socializme, kde sme všetci museli písať takým perom, aké prikázala vtedy vládna strana.
A to, pán Farkašovský, že ste tu predniesli tento pozmeňujúci návrh ľúbezným, mikrofonickým hlasom, z neho nerobí dobrý návrh. Stále faktom zostáva, že ste si ho nechali na poslednú chvíľu, dokonca v ústnej rozprave. Ja sa teda, ja mám tiež otázku, ešte plus jednu, ako kolegyňa Jaurová, prečo ste sa teda neprihlásili aspoň do písomnej rozpravy, lebo nehnevajte sa, ono to potom naozaj vyzerá, že si z vás tuto pán kolega Michelko urobil služobníka, na ktorého vyšiel ten čierny Peter a bolo to teraz treba rýchlo odprezentovať. Nepočula som od vás žiaden argument, ktorým by ste ukázali, že sa vy osobne za tento návrh naozaj viete postaviť. A toto nepovažujem za kultúrne, pán Farkašovský.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.6.2024 15:58 - 16:04 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Pokúsim sa to teda nejak skrátiť, ale ono, ja považujem tento návrh zákona za pomerne dôležitý, tak by som mu chcela aspoň dať nejakú dôležitosť.
Zákon sa týka doktorandov a doktorandiek v dennom štúdiu, ktorí teda nevykonávajú žiadnu inú zárobkovú činnosť. Zameriavajú sa naozaj na oblasť vedy, výskumu, techniky, samostatnú, vykonávajú samostatnú tvorivú teoretickú činnosť a súčasťou doktorandského štúdia v dennej forme je aj vykonávanie pedagogickej činnosti alebo inej odbornej činnosti, treba povedať, a to v zákonom vymedzenom rozsahu. A napriek tomu, napriek vedeckým aj pedagogickým aktivitám sa mladým doktorandkám a doktorandom ich činnosť žiadnym spôsobom pozitívne neodráža v starobe pri poberaní starobného dôchodku a ani v materstve. Takže toho sa týka môj zákon.
Rovnako nemajú tak mladé doktorandky teda nárok na materské v prípade tehotenstva počas štúdia. Pokiaľ by primárne doktorandky vykonávali svoju činnosť v pracovnom pomere, podľa prílohy č. 1 k zákonu 311/2001 Zákonníka práce s rovnakou náplňou práce by ich pracovné miesto bolo na pomedzí niekde 4. stupňa náročnosti práce a 5. stupňa náročnosti práce. Samozrejmosťou by tým pádom bolo aj započítanie odpracovaných rokov v starobe, aj finančná pomoc v tehotenstve vo forme napríklad tehotenského a následne aj v materstve prostredníctvom materského. Mám za to, že formálne označenie doktorandov ako študentov by nemalo brániť ich spravodlivému postaveniu pre účely sociálneho poistenia. Aj samotné ministerstvo školstva vo svojom implementačnom pláne národného programu pre rozvoj výchovy a vzdelávania na roky ´24 až ´26 v kapitole venovanej doktorandskému štúdiu má za cieľ identifikovať vhodné modely podpory doktorandov s cieľom zlepšenia postavenia doktorandov a podmienok pre mladých výskumníkov. A ja si práve myslím, že priznanie nároku na materské je bezpochyby jedným z tých kľúčových sociálnych nástrojov podpory najtalentovanejších študentov a študentiek, aby sa mohli venovať vede, ale zároveň aj neodkladať materstvo.
Treba povedať, že novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť dňa 1. januára 2024, síce priznala nárok na materské aj študentkám doktorandského štúdia, ale až po úspešnom ukončení tohto stupňa štúdia. Čiže sa predpokladá, že absolventka štúdia musí vstúpiť na trh práce. Pracovná úprava stanovovala, že poistenkyňa, ktorá je tehotná a ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. A od januára 2024 sa situácia zmenila tak, že do tohto obdobia sa započíta aj doba štúdia na strednej škole, vysokej škola, ktorá sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie, ak poistenkyňa týmto štúdiom získala príslušný stupeň vzdelania. Do doby poistenia sa teda započítajú všetky skončené nemocenské poistenia a všetky trvajúce nemocenské poistenia. Ale táto novela má niekoľko nedostatkov. Len tieto zhrniem, lebo tie presne hovoria o tom, prečo vlastne predkladám tento návrh.
Prvý problém je, že novela kladie dôraz na absolvovanie príslušného stupňa štúdia. Neodstraňuje kľúčový problém, a to je skutočnosť, že študentka doktorandského štúdia nie je povinne nemocensky poistená, a teda nemá automaticky nárok na poberanie materského. Jej možnosti sú teda buď zamestnať sa, alebo si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Väčšina doktorandiek však ale naplno chce vykonávať vedeckú činnosť, takže sa nezamestná. V súčasnosti vychádzame z predpokladu, že zhruba pätina študentov a študentiek doktorandského štúdia počas štúdia pracuje. Tí ostatní nie. Rovnako tak je málo pravdepodobné, že mladí doktorandi a doktorandky si budú chcieť platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, keďže aktuálne poberajú štipendium v hodnote 1 050 eur.
Ďalším problémom je, že novela neriešila starobné dôchodkové poistenie študentov a študentiek doktorandského štúdia.
Štvrtým problémom je, že týmto študentkám počas PhD. štúdia, ktoré keď otehotnejú, nevzniká nárok ani na tehotenský príspevok. Áno, majú štipendium tehotenské, ale to nie ani v takej sume a z môjho pohľadu by bolo lepšie, aby mali nárok na klasický tehotenský príspevok.
A posledným problémom je, že aj tým pádom aj muži doktorandi, ktorí sa počas štúdia stanú otcami, nemajú nárok na otcovské, materské.
Čiže keď to zhrniem, aby som to už celé nenaťahovala, ide mi o to, aby doktorandi a doktorandky nemuseli voliť medzi tým, či ostať na doktorandskom štúdiu, alebo ho opustiť kvôli materstvu, ktoré sa im častokrát stáva počas štúdia. Chcela by som, aby mali nárok na nemocenské a dôchodkové poistenie. Tým pádom ženy budú mať nárok na tehotenské a materské, muži na materské, otcovské a všetkým dokopy sa bude zarátavať tieto roky aj do dôchodkového, teda do dôchodku ako dôchodkové poistenie.
Toľko za mňa, budem veľmi rada, keď tento návrh zákona podporíte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.6.2024 15:55 - 15:56 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ja sa posnažím, ale nemám to úplne na päť minút, mám to tak možno na desať. Tak snáď to dáme. Áno, čiže predkladám vám návrh zákona najmä o sociálnom poistení a, ale teda dotýka sa aj zákona o vysokých školách. A v skratke, cieľom návrhu zákona je zlepšiť sociálne podmienky študentiek a študentov v dennej forme doktorandského štúdia tým, že tieto študentky a študenti budú nemocensky a dôchodkovo poistení, pokiaľ nevykonávajú žiadnu inú zárobkovú činnosť. Takto v skratke.
Rada by som bližšie predstavila tento návrh v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá, a chcela by som poprosiť, či by som mohla z miesta ho uviesť kvôli tehotnosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.6.2024 15:35 - 15:37 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 330. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 330 z 27. mája 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 6. septembra 2024 a v gestorskom výbore do 9. septembra 2024.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.6.2024 14:25 - 14:25 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len veľmi krátko.
Ďakujem ti, kolega Dubovický, za za podporu a možno len ešte poviem veľmi krátko, že ja naozaj ponúkam tieto návrhy koalícii, neurazím sa, keď ich o pol roka alebo o rok nejakým spôsobom predstavia ako vlastné návrhy. Práve naopak, budem rada, pretože viem, že pomôžu týmto konkrétnym skupinám ľudí. Už teraz, keď som ich začala komunikovať, či už na sociálnych sieťach alebo inak, sa stretávajú s veľmi dobrými ohlasmi. Nie sú ani nejakým spôsobom veľmi drahé, naozaj sú fiškálne zodpovedne pripravené. Takže, nech sa páči, ja budem veľmi rada, keď sa koalícia inšpiruje a predloží takéto návrhy aj sama za seba.
Ďakujem. To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.6.2024 14:10 - 14:22 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Je to možné mi tu zapnúť mikrofón? Ehm, super, ďakujem krásne za pochopenie.
Dobre, tak, vážení kolegovia a kolegyne, ja by som vám rada možno trochu viac povedala k tomuto môjmu návrhu, ako som spomínala už v úvode, ktorý v dvoch prípadoch rieši jeden a ten istý zákon, zákon o sociálnom poistení. Ale teda ponúka dve konkrétne riešenia v jednom zákone, takže chcela by som ich možno trošku viac vám predstaviť a vôbec možno vás aj dostať do problematiky témy dôchodkov, alebo možno nižších dôchodkov žien.
Na úvod poviem, že téme rovnosti a férového zaobchádzania so ženami na trhu práce alebo v oblasti rodinnej politiky sa venujem už vyše desať rokov a musím povedať, že sa v nej za tieto roky, žiaľ, veľa pozitívneho neudialo. Je pravdou, že na jednej strane Slovensko má pomerne štedro nastavenú tú počiatočnú finančnú pomoc pre tehotné ženy, máme tehotenské. Takisto potom pre ženy na materskej či rodičovskej, na ktorú aj stále častejšie už chodia muži, čiže si už aj vedia podeliť tú starostlivosť, to je pravda. Ale ako sa ukazuje, nestačí to. Resp. ukazuje sa, že len tá finančná pomoc v tých prvých mesiacoch alebo rokoch zakladania si rodiny na Slovensku nie je očividne tým nástrojom, ktorý by motivoval ženy mať viac detí. Výsledkom je, že sme aktuálne najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie a tým najväčším faktorom tejto situácie je práve nízka pôrodnosť.
Tak poďme sa baviť o tom, že prečo to tak vlastne je. Nie sme jediná krajina, ale sme naozaj, vedieme tento rebríček. Ženy totiž keď sa chcú, alebo majú stať matkami, alebo sa nimi majú stať opakovane, musia cítiť, že za materstvo nebudú penalizované. Napríklad ťažším návratom naspäť na trh práce po rodičovskej, alebo nižším pracovným zaradením potom, keď sa vrátia po dvoch, troch, šiestich rokoch naspäť do práce a tým pádom aj nižším platom a túto medzeru už potom oproti mužom len ťažko dobiehajú. Potom tou, v úvodzovkách, odmenou im je následne aj nižší dôchodok a keďže sa ženy u nás spravidla dožívajú vyššieho veku ako muži, v mnohých prípadoch sa z nich potom stávajú chudobné vdovy.
Ja by som očakávala, že skutočne sociálna vláda, ako sa aj sama seba táto vláda nazýva a najmä teda pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny pán Erik Tomáš, ktorému táto téma aj patrí do zodpovednosti, sa bude touto témou adekvátne zaoberať a príde s konkrétnymi adresnými riešeniami pre ženy a pre ich budúcnosť. Zatiaľ sme však, žiaľ, svedkami len pomerne robustného míňania verejných financií na plošné a neadresné opatrenia, ktoré sa žien a mladých rodín s deťmi vôbec nedotkli. A pritom jednou z najohrozenejších skupín obyvateľstva nie sú seniori a seniorky, ale práve ženy samoživiteľky. Tie musia viac ako iné ženy a takisto aj rýchlejšie vedieť skĺbiť a zmanažovať si tú prácu a starostlivosť o dieťa.
A preto vnímam aj ako svoju osobnú úlohu na to upozorňovať a predkladať návrhy zákonov, ktoré situácie žien, či už budúcich matiek alebo matiek, prakticky riešia. Mali sme tu už zákon, ktorý som predkladala s kolegyňou Jurík o rovnom odmeňovaní žien a mužov, zákon o férových vdovských dôchodkoch, takisto o adresnej finančnej podpore na škôlky, alebo o nároku na materskú a dôchodkové poistenie pre doktorandov a doktorandky, ktoré budem predkladať budúci týždeň. Teraz prichádzam s dvomi konkrétnymi riešeniami, ktoré sa týkajú dôchodkov žien a prispejú k vyšším dôchodkom pre ženy a výrazne znížia diskrimináciu žien z dôvodu, že sa po určitý čas doma starajú o deti.
Tak vysvetlím možno v skratke tieto dva prípady. Ten prvý prípad je, keď otehotnie žena, ktorá pred otehotnením zarábala viac, ako bola priemerná mzda v roku 2023. Hovorím teraz o aktuálnom legislatívnom stave, aby sme si to vedeli predstaviť, lebo ten výpočet sa odohráva, alebo odvíja od toho, aká bola priemerná mzda pred dvomi rokmi. Tejto žene sa v súčasnosti do dôchodku odvádzajú odvody z priemernej mzdy, konkrétne 60 % všeobecného vymeriavacieho základu, ktorým je tá priemerná mzda, pretože sa počas tohto obdobia stáva poistenkyňou štátu. Môj návrh natavuje tejto žene spravodlivejší odvod do dôchodku, a to podľa jej predošlého príjmu. Toto nazývam férovým prístupom, pretože ženy, ktoré pred odchodom na materskú zarábali viac, odviedli do štátnej kasy aj viac daní a odvodov. A ženy s nižším príjmom, ako bola priemerná mzda, tých sa táto zmena netýka, tie zostávajú naďalej chránené súčasným nastavením odvodu z priemernej mzdy. Čiže ženy, ktoré zarábali menej, ako je priemerná mzda, mali možno minimálnu mzdu alebo, alebo niečo medzi tým, stále zostáva pre ne rovnaký výpočet. Týka sa to naozaj len žien, ktoré zarábali viac a sú tým pádom znevýhodňované týmto, touto aktuálnou legislatívou.
Možno ešte poviem, že tento návrh som už predkladala ako, prvýkrát ako poslankyňa ešte v roku 2019 v tom predpredošlom volebnom období a terajší minister práce pán Tomáš sa ním aj zrejme buď inšpiroval, alebo, neviem, rozmýšľame možno rovnako, lebo pár mesiacov dozadu, ak si pamätáte, asi v marci to bolo, predstavil na tlačovej konferencii presne takýto návrh ako alternatívu k súčasnému rodičovskému dôchodku. Ja som sa teda najskôr potešila, predstavil ho ale veľmi, veľmi vágne, doteraz mi vlastne nebol schopný nejakým spôsobom odpovedať na otázky, ako konkrétne by ten výpočet vyzeral, aby sa potom nestalo, že tie ženy s nižším príjmom budú nakoniec ochudobnené o dôchodok. Doteraz som vlastne nedostala tú odpoveď. Vzápätí ale na tej istej tlačovej konferencii ho hodil do šuflíka, povedal, že pokiaľ teda naň nenájde podporu aj v opozícii, tak že ho teda nebude predkladať. Faktom však ale je, že na tomto návrhu sa nevedel v prvom rade dohodnúť ani so svojím koaličným partnerom, a to je strana SNS. Tak ja som sa rozhodla, že mu teda ušetrím prácu a že ten návrh predložím zaňho. Tak uvidíme, ako sa k tomu teda postavia aj jeho stranícki kolegovia a kolegyne.
Ten druhý prípad, keďže ten zákon má dve, alebo tá moja novela má dve časti, tak tá druhá časť, ktorej sa v tom návrhu dotýkam, je situácia, keď žena dopláca na materstvo a tú domácu starostlivosť o dieťa, teda neplatenú prácu, ktorú vykonáva po určitý počet rokov nízkym budúcim dôchodkom. Naopak, jej partner, či už partner, manžel, skrátka človek, ktorý, s ktorým má spoločné dieťa alebo deti, pokračuje na trhu práce a počas tohto obdobia sa mu logicky do dôchodku odvádza viac, podľa jeho príjmu. Riešením, ktoré teraz ale ponúkam, je vzájomné zdieľanie dôchodkových práv oboch rodičov. Upozorňujem, že to navrhujem ako možnosť, nie nutnosť. Ale považujem za dôležité takúto možnosť mať ukotvenú v zákone, aby ju mohli partneri využiť, lebo ju doteraz nemáme.
A aby sme si to vedeli predstaviť, o čo ide v skratke. Ak sa rodičia navzájom spoločne rozhodnú, obaja, je to na ich spoločnej vôli a podpíšu dohodu na nimi vopred určené časové obdobie, tak počas tohto obdobia sa na základe tej dohody budú ich príjmy sčítavať a na dôchodok sa im bude odvádzať rovným dielom 50 na 50. Nie každému osobitne, ale volá sa to zdieľanie dôchodkových práv. Ide pomerne o revolučné riešenie, ktoré funguje vo Švajčiarsku, aktuálne ho testujú a overujú v Českej republike a myslím si, že ako možnosť by sme to určite mohli ukotviť v zákone aj my. Hovorím, nikoho to k ničomu nezaväzuje. Vyslovene je to na dvoch ľuďoch, keď sa rozhodnú, ak ten partner je empatický voči partnerke, vidí, koľko práce doma odvedie a môže to byť napríklad dohoda na tri roky, ak majú jedno dieťa alebo aj dva, akokoľvek, pokiaľ je doma, môže to byť dohoda na šesť rokov, dokonca aj počas trvania manželstva alebo starostlivosti o nezaopatrené dieťa. Počas tohto obdobia sa obom manželom alebo partnerom budú, budú odvádzať vlastne spoločne do dôchodku odvody fifty-fifty, 50 na 50. Takže toľko tak nejak v skratke.
A možno už úplne na záver iba poviem, že v Progresívnom Slovensku nám skutočne záleží na ľuďoch, záleží nám na ľuďoch, máme veľmi silný sociálny pilier a odmietame falošné a polarizujúce delenie na sociálnu koalíciu a antisociálnu opozíciu. Ja rešpektujem, že pán minister Tomáš a takisto aj ďalší koaliční predstavitelia majú na niektoré otázky iný názor, ale veľmi rázne by som sa naozaj chcela ohradiť, že ak tu niekto šíri dojem, že nás nezaujímajú vôbec seniori alebo iné znevýhodnené skupiny obyvateľstva, mám tu kolegyňu Veroniku Veslárovú, ktorá je teraz aj spravodajkyňou, ktorá sa naozaj veľmi aktívne venuje zdravotne znevýhodneným. Jednou z ohrozených skupín obyvateľstva sú ženy, ktorej sa venujem po tejto stránke ja, venujú sa jej moje kolegyne, ktoré tu aj sedia, Beáta Jurík, Lucia Plaváková, Zuzka Števulová a ďalšie kolegyne, ktoré naozaj pokrývajú všetky oblasti ohrozenia žien v spoločnosti. Takže naozaj odmietame to, aby nám niekto hovoril, že nás ohrozené skupiny nezaujímajú. Naopak, naozaj predkladáme návrhy, ktoré im konkrétnym spôsobom zároveň aj s prihliadnutím na verejné financie môžu zlepšiť život. Len včera, myslím, bola odmietnutá naša zvýšená odvodová a odpočítateľná položka, mali sme tu alebo aj budeme mať ešte od kolegyne Veroniky Veslárovej pomoc zdravotne znevýhodneným a tak ďalej. Naozaj že sú to návrhy, jeden za druhým ich súkame z rukáva a koalícia o nich odmieta čo i len hovoriť. Je to, žiaľ, v rozpore so záujmami ľudí.
Ja teda vidím, na záver len poviem, že vidím dve možnosti. Buď môžme ľudí unavovať tým, ako sa budeme donekonečna navzájom obviňovať, kto, aké skupiny prehliada, alebo si sadneme za jeden stôl a budeme hľadať prieniky v prospech ľudí, ktorým môže vláda pomôcť aj prostredníctvom našich návrhov. A takým návrhom je aj tento môj návrh, ktorý som sa vám snažila čo najlepšie predstaviť a budem veľmi vďačná za jeho podporu.
Ďakujem veľmi pekne. Skončila som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

19.6.2024 14:08 - 14:10 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Dobre, tak, vážené dámy, vážení páni, chcela by som aj poďakovať pánovi podpredsedovi Žigovi, že bol ochotný zaradiť tento bod ako termínovaný bod a môžem ho predložiť teraz.
Predkladám vám teda návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Môj návrh zákona bol vypracovaný na základe ústavných garancií vyplývajúcich z čl. 39 ústavného zákona č. 460/1992 Ústavy Slovenskej republiky, ďalej záväzkov vlády Slovenskej republiky v oblasti sociálneho poistenia, ktoré vyplývajú z Programového vyhlásenia vlády na roky 2023 až 2027 a taktiež z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky a tiež zo špecifických odporúčaní Rady Európskej únie pre Slovenskú republiku a v neposlednom rade z potreby riešenia nízkych dôchodkov špecifickej skupiny poistencov, ktorou sú ženy.
Hlavným účelom môjho návrhu zákona je vyriešiť ústavne garantované a doteraz nenaplnené právo na nediskriminačné správanie voči osobám vychovávajúcim deti a vykonávajúcim starostlivosť o dieťa, ktorými sú stále vo veľkej väčšine ženy. Môj návrh ich rieši konkrétne v dvoch prípadoch.
Po prvé, v prípade, keď žena dopláca na materstvo a domácu starostlivosť o dieťa po určitý počet rokov nízkym budúcim dôchodkom, a to tak, že, a to teda takým spôsobom, že ponúkam obom rodičom dohodnúť sa na vzájomnom zdieľaní svojich dôchodkových práv. To je prvá časť tohto návrhu alebo tohto zákona, a potom rieši druhý prípad, keď otehotnie žena, ktorá pred otehotnením zarábala viac, ako bola priemerná mzda v roku 2023, a to tým spôsobom, že môj návrh nastavuje pre ňu spravodlivejší odvod do dôchodku podľa jej predošlého príjmu. Čiže nie podľa priemernej mzdy, ako je to teraz, ale podľa jej predošlého príjmu.
Návrh by som rada bližšie odôvodnila a predstavila v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá, a takisto by som chcela poprosiť, ak by bolo možné z dôvodu mojej tehotnosti, predstaviť tento návrh zo sedenia a nie zo státia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis