Je to možné mi tu zapnúť mikrofón? Ehm, super, ďakujem krásne za pochopenie.
Dobre, tak, vážení kolegovia a kolegyne, ja by som vám rada možno trochu viac povedala k tomuto môjmu návrhu, ako som spomínala už v úvode, ktorý v dvoch prípadoch rieši jeden a ten istý zákon, zákon o sociálnom poistení. Ale teda ponúka dve konkrétne riešenia v jednom zákone, takže chcela by som ich možno trošku viac vám predstaviť a vôbec možno vás aj dostať...
Je to možné mi tu zapnúť mikrofón? Ehm, super, ďakujem krásne za pochopenie.
Dobre, tak, vážení kolegovia a kolegyne, ja by som vám rada možno trochu viac povedala k tomuto môjmu návrhu, ako som spomínala už v úvode, ktorý v dvoch prípadoch rieši jeden a ten istý zákon, zákon o sociálnom poistení. Ale teda ponúka dve konkrétne riešenia v jednom zákone, takže chcela by som ich možno trošku viac vám predstaviť a vôbec možno vás aj dostať do problematiky témy dôchodkov, alebo možno nižších dôchodkov žien.
Na úvod poviem, že téme rovnosti a férového zaobchádzania so ženami na trhu práce alebo v oblasti rodinnej politiky sa venujem už vyše desať rokov a musím povedať, že sa v nej za tieto roky, žiaľ, veľa pozitívneho neudialo. Je pravdou, že na jednej strane Slovensko má pomerne štedro nastavenú tú počiatočnú finančnú pomoc pre tehotné ženy, máme tehotenské. Takisto potom pre ženy na materskej či rodičovskej, na ktorú aj stále častejšie už chodia muži, čiže si už aj vedia podeliť tú starostlivosť, to je pravda. Ale ako sa ukazuje, nestačí to. Resp. ukazuje sa, že len tá finančná pomoc v tých prvých mesiacoch alebo rokoch zakladania si rodiny na Slovensku nie je očividne tým nástrojom, ktorý by motivoval ženy mať viac detí. Výsledkom je, že sme aktuálne najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie a tým najväčším faktorom tejto situácie je práve nízka pôrodnosť.
Tak poďme sa baviť o tom, že prečo to tak vlastne je. Nie sme jediná krajina, ale sme naozaj, vedieme tento rebríček. Ženy totiž keď sa chcú, alebo majú stať matkami, alebo sa nimi majú stať opakovane, musia cítiť, že za materstvo nebudú penalizované. Napríklad ťažším návratom naspäť na trh práce po rodičovskej, alebo nižším pracovným zaradením potom, keď sa vrátia po dvoch, troch, šiestich rokoch naspäť do práce a tým pádom aj nižším platom a túto medzeru už potom oproti mužom len ťažko dobiehajú. Potom tou, v úvodzovkách, odmenou im je následne aj nižší dôchodok a keďže sa ženy u nás spravidla dožívajú vyššieho veku ako muži, v mnohých prípadoch sa z nich potom stávajú chudobné vdovy.
Ja by som očakávala, že skutočne sociálna vláda, ako sa aj sama seba táto vláda nazýva a najmä teda pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny pán Erik Tomáš, ktorému táto téma aj patrí do zodpovednosti, sa bude touto témou adekvátne zaoberať a príde s konkrétnymi adresnými riešeniami pre ženy a pre ich budúcnosť. Zatiaľ sme však, žiaľ, svedkami len pomerne robustného míňania verejných financií na plošné a neadresné opatrenia, ktoré sa žien a mladých rodín s deťmi vôbec nedotkli. A pritom jednou z najohrozenejších skupín obyvateľstva nie sú seniori a seniorky, ale práve ženy samoživiteľky. Tie musia viac ako iné ženy a takisto aj rýchlejšie vedieť skĺbiť a zmanažovať si tú prácu a starostlivosť o dieťa.
A preto vnímam aj ako svoju osobnú úlohu na to upozorňovať a predkladať návrhy zákonov, ktoré situácie žien, či už budúcich matiek alebo matiek, prakticky riešia. Mali sme tu už zákon, ktorý som predkladala s kolegyňou Jurík o rovnom odmeňovaní žien a mužov, zákon o férových vdovských dôchodkoch, takisto o adresnej finančnej podpore na škôlky, alebo o nároku na materskú a dôchodkové poistenie pre doktorandov a doktorandky, ktoré budem predkladať budúci týždeň. Teraz prichádzam s dvomi konkrétnymi riešeniami, ktoré sa týkajú dôchodkov žien a prispejú k vyšším dôchodkom pre ženy a výrazne znížia diskrimináciu žien z dôvodu, že sa po určitý čas doma starajú o deti.
Tak vysvetlím možno v skratke tieto dva prípady. Ten prvý prípad je, keď otehotnie žena, ktorá pred otehotnením zarábala viac, ako bola priemerná mzda v roku 2023. Hovorím teraz o aktuálnom legislatívnom stave, aby sme si to vedeli predstaviť, lebo ten výpočet sa odohráva, alebo odvíja od toho, aká bola priemerná mzda pred dvomi rokmi. Tejto žene sa v súčasnosti do dôchodku odvádzajú odvody z priemernej mzdy, konkrétne 60 % všeobecného vymeriavacieho základu, ktorým je tá priemerná mzda, pretože sa počas tohto obdobia stáva poistenkyňou štátu. Môj návrh natavuje tejto žene spravodlivejší odvod do dôchodku, a to podľa jej predošlého príjmu. Toto nazývam férovým prístupom, pretože ženy, ktoré pred odchodom na materskú zarábali viac, odviedli do štátnej kasy aj viac daní a odvodov. A ženy s nižším príjmom, ako bola priemerná mzda, tých sa táto zmena netýka, tie zostávajú naďalej chránené súčasným nastavením odvodu z priemernej mzdy. Čiže ženy, ktoré zarábali menej, ako je priemerná mzda, mali možno minimálnu mzdu alebo, alebo niečo medzi tým, stále zostáva pre ne rovnaký výpočet. Týka sa to naozaj len žien, ktoré zarábali viac a sú tým pádom znevýhodňované týmto, touto aktuálnou legislatívou.
Možno ešte poviem, že tento návrh som už predkladala ako, prvýkrát ako poslankyňa ešte v roku 2019 v tom predpredošlom volebnom období a terajší minister práce pán Tomáš sa ním aj zrejme buď inšpiroval, alebo, neviem, rozmýšľame možno rovnako, lebo pár mesiacov dozadu, ak si pamätáte, asi v marci to bolo, predstavil na tlačovej konferencii presne takýto návrh ako alternatívu k súčasnému rodičovskému dôchodku. Ja som sa teda najskôr potešila, predstavil ho ale veľmi, veľmi vágne, doteraz mi vlastne nebol schopný nejakým spôsobom odpovedať na otázky, ako konkrétne by ten výpočet vyzeral, aby sa potom nestalo, že tie ženy s nižším príjmom budú nakoniec ochudobnené o dôchodok. Doteraz som vlastne nedostala tú odpoveď. Vzápätí ale na tej istej tlačovej konferencii ho hodil do šuflíka, povedal, že pokiaľ teda naň nenájde podporu aj v opozícii, tak že ho teda nebude predkladať. Faktom však ale je, že na tomto návrhu sa nevedel v prvom rade dohodnúť ani so svojím koaličným partnerom, a to je strana SNS. Tak ja som sa rozhodla, že mu teda ušetrím prácu a že ten návrh predložím zaňho. Tak uvidíme, ako sa k tomu teda postavia aj jeho stranícki kolegovia a kolegyne.
Ten druhý prípad, keďže ten zákon má dve, alebo tá moja novela má dve časti, tak tá druhá časť, ktorej sa v tom návrhu dotýkam, je situácia, keď žena dopláca na materstvo a tú domácu starostlivosť o dieťa, teda neplatenú prácu, ktorú vykonáva po určitý počet rokov nízkym budúcim dôchodkom. Naopak, jej partner, či už partner, manžel, skrátka človek, ktorý, s ktorým má spoločné dieťa alebo deti, pokračuje na trhu práce a počas tohto obdobia sa mu logicky do dôchodku odvádza viac, podľa jeho príjmu. Riešením, ktoré teraz ale ponúkam, je vzájomné zdieľanie dôchodkových práv oboch rodičov. Upozorňujem, že to navrhujem ako možnosť, nie nutnosť. Ale považujem za dôležité takúto možnosť mať ukotvenú v zákone, aby ju mohli partneri využiť, lebo ju doteraz nemáme.
A aby sme si to vedeli predstaviť, o čo ide v skratke. Ak sa rodičia navzájom spoločne rozhodnú, obaja, je to na ich spoločnej vôli a podpíšu dohodu na nimi vopred určené časové obdobie, tak počas tohto obdobia sa na základe tej dohody budú ich príjmy sčítavať a na dôchodok sa im bude odvádzať rovným dielom 50 na 50. Nie každému osobitne, ale volá sa to zdieľanie dôchodkových práv. Ide pomerne o revolučné riešenie, ktoré funguje vo Švajčiarsku, aktuálne ho testujú a overujú v Českej republike a myslím si, že ako možnosť by sme to určite mohli ukotviť v zákone aj my. Hovorím, nikoho to k ničomu nezaväzuje. Vyslovene je to na dvoch ľuďoch, keď sa rozhodnú, ak ten partner je empatický voči partnerke, vidí, koľko práce doma odvedie a môže to byť napríklad dohoda na tri roky, ak majú jedno dieťa alebo aj dva, akokoľvek, pokiaľ je doma, môže to byť dohoda na šesť rokov, dokonca aj počas trvania manželstva alebo starostlivosti o nezaopatrené dieťa. Počas tohto obdobia sa obom manželom alebo partnerom budú, budú odvádzať vlastne spoločne do dôchodku odvody fifty-fifty, 50 na 50. Takže toľko tak nejak v skratke.
A možno už úplne na záver iba poviem, že v Progresívnom Slovensku nám skutočne záleží na ľuďoch, záleží nám na ľuďoch, máme veľmi silný sociálny pilier a odmietame falošné a polarizujúce delenie na sociálnu koalíciu a antisociálnu opozíciu. Ja rešpektujem, že pán minister Tomáš a takisto aj ďalší koaliční predstavitelia majú na niektoré otázky iný názor, ale veľmi rázne by som sa naozaj chcela ohradiť, že ak tu niekto šíri dojem, že nás nezaujímajú vôbec seniori alebo iné znevýhodnené skupiny obyvateľstva, mám tu kolegyňu Veroniku Veslárovú, ktorá je teraz aj spravodajkyňou, ktorá sa naozaj veľmi aktívne venuje zdravotne znevýhodneným. Jednou z ohrozených skupín obyvateľstva sú ženy, ktorej sa venujem po tejto stránke ja, venujú sa jej moje kolegyne, ktoré tu aj sedia, Beáta Jurík, Lucia Plaváková, Zuzka Števulová a ďalšie kolegyne, ktoré naozaj pokrývajú všetky oblasti ohrozenia žien v spoločnosti. Takže naozaj odmietame to, aby nám niekto hovoril, že nás ohrozené skupiny nezaujímajú. Naopak, naozaj predkladáme návrhy, ktoré im konkrétnym spôsobom zároveň aj s prihliadnutím na verejné financie môžu zlepšiť život. Len včera, myslím, bola odmietnutá naša zvýšená odvodová a odpočítateľná položka, mali sme tu alebo aj budeme mať ešte od kolegyne Veroniky Veslárovej pomoc zdravotne znevýhodneným a tak ďalej. Naozaj že sú to návrhy, jeden za druhým ich súkame z rukáva a koalícia o nich odmieta čo i len hovoriť. Je to, žiaľ, v rozpore so záujmami ľudí.
Ja teda vidím, na záver len poviem, že vidím dve možnosti. Buď môžme ľudí unavovať tým, ako sa budeme donekonečna navzájom obviňovať, kto, aké skupiny prehliada, alebo si sadneme za jeden stôl a budeme hľadať prieniky v prospech ľudí, ktorým môže vláda pomôcť aj prostredníctvom našich návrhov. A takým návrhom je aj tento môj návrh, ktorý som sa vám snažila čo najlepšie predstaviť a budem veľmi vďačná za jeho podporu.
Ďakujem veľmi pekne. Skončila som. (Potlesk.)
Skryt prepis