Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, môj príspevok sa bude skladať z takých troch záležitostí. Máme tu nejaké skúsenosti so zakladaním ministerstva MIRRI spred štyroch rokov. Potom tu máme dlhoročné skúsenosti s navyšovaním úradníkov a potom tu máme aj skúsenosť, že vytvárame množstvo strategických dokumentov, ktoré nepoužívame a keď sa na nich pozrieme alebo keď ideme niečo robiť, meniť, pripravovať a sa pozrieme na strategické...
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, môj príspevok sa bude skladať z takých troch záležitostí. Máme tu nejaké skúsenosti so zakladaním ministerstva MIRRI spred štyroch rokov. Potom tu máme dlhoročné skúsenosti s navyšovaním úradníkov a potom tu máme aj skúsenosť, že vytvárame množstvo strategických dokumentov, ktoré nepoužívame a keď sa na nich pozrieme alebo keď ideme niečo robiť, meniť, pripravovať a sa pozrieme na strategické dokumenty, zistíme, že je to nieže v súlade, ale v úplnom rozpore s týmito dokumentmi.
Ale predtým, než začnem, by som si dve také malé poznámky. Mali sme tu zákon o zrušenie sviatku dňa ústavy. A potom sme zistili, keďže tu všetko ide v takom rýchlom tempe, že úradníci nestačia písať, že sme zabudli zrušiť tento sviatok ako deň pracovného voľna, čo sme dodatočne urobili. Tak ja možnože ešte pripomeniem, že dole tí, tá čestná stráž, čo stráži tú ústavu, tak isto je, mali by sme sa zamyslieť, či by sme ju nemali zrušiť, keď ideme šetriť so všetkým a najmä keď už ten deň ústavy nepokladáme za taký dôležitý, ako sme ho pokladali predtým. Možno by sme ušetrili.
A druhá moja poznámka, že viete, ten náš slovník politikov tak zhrubol, ja som si myslel, že to je len v predvolebnom období a potom to skončí, ale ono to pokračuje. Tie vystúpenia, ktoré mal predseda vláda v nedeľu, to len potvrdzujú. A viete, ja nerozumiem tomu, ako, ako má robiť splnomocnenec vlády pre Rómov alebo iní ministri, ktorí sa venujú napríklad tejto téme, a v deň, keď je sviatok Rómov, keď sa dáva cena Roma Spirit, kde sa oceňujú ľudia, ktorí najviac Rómom pomohli, kde sa vyzdvihujú Rómovia, ktorí naozaj tú komunitu vedú, ktorí idú vzorom, tak večer sa odovzdáva cena a dopoludnia premiér povie, že Rómovia sú príživníci a podobné a podobné vyjadrenia. Ja, ja neviem, ako je to, ako je to možné, že v ten deň, v ten deň sa nezdrží, a mám podozrenie, že to robí naschvál. A potom sa čudujeme, že nejaký problém, ktorý nás tu roky kvári, nevieme vyriešiť. No, toto je tiež jedna z príčin, lebo takéto vzory dávame.
A teraz k veci. Zaujímavé je, že v dôvodovej správe sa uvádza, že zriadenie ministerstva nebude mať žiadny negatívny vplyv na rozpočet. Tí, ten, kto to písal, si asi robí srandu, lebo akože potom sa začne hovoriť o 100 miliónoch a ja, ja neviem, že za čo nás tu pokladáte poslancov, keď takýto materiál doložíte do Národnej rady a v skrátenom legislatívnom konaní a vážne chcete, aby sme vám to ešte odsúhlasili? A, samozrejme, baviť sa o tom nebudete, lebo, lebo asi viete, že, že by tie argumenty vaše, ktoré by boli, že by boli na hanbu.
Ja, samozrejme, ten vplyv bude mať a tých 100 miliónov, keďže nie je podrobný, podrobný rozpočet na to, tak ten vplyv, si myslím, že bude mať oveľa vyšší. A keď sa vrátim k ministerstvu MIRRI, ako vznikalo a ako nasledovalo, koľko sa tento rok navyšujú úradníci, tak bojím sa, bojím sa, že možno o rok ten rozpočet bude zdvojnásobený a spomeniete si na moje slová.
Taktiež je uvedené, že nebude mať žiadny vplyv na podnikateľské prostredie. No keď nebude mať žiadny vplyv, tak, tak načo nám je? Keď nebude mať ani pozitívny? Teda komu ideme pomáhať? No, podnikateľskému prostrediu nie, neziskové organizácie nenávidíme, hej, tak naozaj nám len oligarchovia ostávajú a tí, čo chcú nejaké peniaze kradnúť.
Investičné náklady, investičné náklady budú taktiež obrovské, lebo bol som pri tom, čo všetko nás prekvapilo, čo v rozpočte nebolo, a len možno maličkosti ako že logo, webovú stránku, evidenciu zamestnancov, nákup softvérovej licencie a podobne. Ja si pamätám, keď sa zriaďovala miestnosť, vypukol covid a bolo potrebné a bolo potrebné zriadiť miestnosť na to, aby, aby sa mohlo online rokovať a aby ministerstvo s Európskou úniou mohlo rokovať, že aký to bol problém, celé to nejak sprocesovať, nakúpiť techniku v tom krátkom čase pri tých zákonoch na verejné obstarávanie, aby, aby sa to dalo urobiť. Takže ja osobne si nemyslím, že to bude také lajfkové ako to, ako je to uvádzané.
Tak poďme k MIRRI. MIRRI sa pretransformovala z úradu ministerstva na ministerstvo v roku 2020. V roku 2019 tam bolo 348 zamestnancov, 348. V roku 2023 1 049 zamestnancov. Viete, ja sa bojím, že my sa nezačneme zaoberať rapídnym zvyšovaním štátnych úradníkov dovtedy, kým jeden človek nebude robiť na jedného úradníka. Tak jeden dôchodca bude robiť na, na, teda jeden pracovník bude robiť na jedného dôchodcu, lebo ten demografický mix k tomu speje, a potom ešte aj jeden pracovník bude si živiť jedného úradníka. To naozaj nikto neplánuje toto všetko zastaviť? Lebo ten, ten proces je neskutočne narastajúci. A to nie sú stovky, to sú už, to sú už tisíce.
Napočítal som len tak zhruba naozaj v troch zákonoch, ktoré máme, že, že za ten mesiac alebo za tých pár týždňov, čo ste prebrali vládu, je to 600 úradníkov naviac, 600 naviac, hej. Doteraz 600 ročne sa zvyšovalo a to a to... ako naozaj posledný minister, ktorý sa zaoberal rušením byrokracie alebo znižovaním byrokracie bol minister Mikloš, ktorý bol minister financií, posledný. Nikto, nikto odvtedy sa tým vážne nezaoberal.
Keď vzniklo MIRRI, tak malo na starosti tri oblasti, malo riešiť zlepšovanie čerpania eurofondov, regionálny rozvoj a digitalizácia. Pán Hargaš, neni tu, spomínal, že tej digitalizácii to pomohlo. Ja si myslím, že regionálnemu rozvoju to pomohlo minimálne a to z toho dôvodu, lebo nenavýšil sa tam rozpočet, nenavýšili sa tam ľudia. A vlastne celý, celé ministerstvo, hoci malo v názve ministerstvo regionálneho rozvoja, malo, malo jednu sekciu, kde bolo asi 15 zamestnancov, ktorí sa venovali najmenej rozvinutým okresom, ktorí z roka na rok mali jedny a tie isté peniaze. Čo sa tam urobilo, že sa prestali tie peniaze kradnúť, začali rozdeľovať v regiónoch a začali naozaj tie komisie, boli zriadené transparentne, zmenil sa zákon tak, aby sa to, sa tu nekradlo. Ale, ale ja si osobne myslím, že keď tam predtým bolo 348 zamestnancov, než sa stalo ministerstvo na úrade vlády a v roku 2023 je 1 049 a teraz sa to navyšuje o 200 zamestnancov viac, rozpočet sa z 13 miliónov navyšuje na 16, to je proste o 3 milióny. Viete si predstaviť, koľko je tých, koľko vieme zaplatiť úradníkov za tie 3 milióny, hovorím o rozpočtoch na persóny, takže, takže je to zarážajúce a my s tým vôbec nič nerobíme len to tak, len to tak odsúhlasíme a vôbec to neriešime.
V roku 2019 len ústredných orgánov štátnej správy, to znamená ministerstvo a úrad vlády, bolo, v 2019 bolo 34 400 štátnych úradníkov, dneska je 37 285, ale, samozrejme, aj predtým sa ten počet rapídne, rapídne zvyšoval. A teraz tá krivka ešte narastá geometrickým radom. A musím povedať, že pominuli dôvody na navyšovanie úradníkov, lebo covid... covid a končiace programovacie obdo... covid a končiace programovacie obdobie a takisto plán obnovy, to boli také dôvody, kde sa argumentovalo tým, že tých úradníkov treba a treba navyšovať. No covid, chvalabohu, skončil, programovacie obdobie nám končí koncom roka a ja očakával som, že tí, že tí úradníci sa naozaj odtiaľ, z tých ministerstiev, stratia a naopak je pravdou, naozaj toho úradníka z toho ministerstva je veľmi ťažko, je veľmi ťažko dostať.
Ďalšie zarážajúce skutočnosti sú pomer štátnych zamestnancov a zamestnancov na dohodu. Na ministerstvách, na ministerstvách je 7 898 zamestnancov na dohodu. 7 898 zamestnancov na dohodu. To je, to je šialené číslo, to je jedna, jedna armáda ľudí, ktorí tam, ktorí tam robia na dohodu.
Ďalší zarážajúci fakt, že máme 1 785 neobsadených miest. My máme 1 785 neobsadených miest, na ktoré, samozrejme, ministerstvo financií dáva peniaze tomu príslušnému ministerstvu, ono ich, samozrejme, vyčerpe, ale to miesto neobsadí, hej. Takže to je tiež zarážajúce, že načo zvyšujeme tie, tie miesta na tých jednotlivých úradoch, keď tie, ktoré sú, nevieme obsadiť, ale zaplatíme si aj tie a potom ešte aj tie nové, ktoré naplánujeme a ktoré tiež z väčšej časti neobsadíme, tak aj tie budeme platiť. Lebo peniaze, peniaze sa, samozrejme, minú.
A teraz jedno konkrétne ministerstvo, ktoré vytŕča nad všetkými ministerstvami, a to je ministerstvo zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva má každého šiesteho zamestnanca, ktorý má osobitný plat a ten plat je 5-tisíc euro. Si predstavte, 5-tisíc euro má každý šiesty zamestnanec. Osobitný plat bol, bol schválený kvôli tomu, že keď máte nejakého špičkového človeka, ktorý riadi nejaký špičkový projekt s množstvom ľudí, tak vtedy že aby sme ho dokázali zaplatiť. A tam každý šiesty človek na tom ministerstve je. Ale čo je, čo je zarážajúce na tom ministerstve, je to, že majú 480 zamestnancov, ako tabuľkových miest, a majú len 386 obsadených. To znamená, že jedna pätina zamestnancov tam, tam nie je, ale majú 788 dohôd. Tak oni majú tabuľkové miesta, môžu zamestnať tých ľudí na trvalé pracovné miesta a oni, oni, samozrejme, vytvárajú dohody a tie peniaze, ktoré majú, vymýšľajú si osobné platy, osobné platy. Ja nemám pocit, nemám pocit, že to ministerstvo zdravotníctva je vzorové ministerstvo a plní si tie úlohy tak, aby, aby naozaj išlo vzorom. No čert ho ber, nech majú tie zdroje, nech majú tie výplaty, aké majú, pokiaľ by to naozaj tam fungovalo.
Pri týchto, pri týchto informáciách si kladiem otázku, ako tieto skúsenosti naše, s tou našou štátnou správou, pomôžu vzniku nového ministerstva. Ja si myslím, že tieto negatívne javy, ktoré tu dlhé roky sú a ktorých sa nevieme zbaviť, len nám hovoria o tom, že, samozrejme, tento systém, tento systém bude ďalej pokračovať.
Zaujímavé je, že zákon obsahuje zmenu ohľadom štátnych tajomníkov, a teda že vláda bude dávať na ministerstvá viac ako dvoch štátnych tajomníkov alebo, alebo troch, pokiaľ sa jedná o ministerstvo školstva, a v podstate ten, tí štátni tajomníci nebudú obmedzení. Kde chceme, toho štátneho tajomníka, toho štátneho tajomníka strčíme, ak, ak bude potrebný. A ja si kladiem otázku, aká je motivácia to, toto zmeniť. No, napádajú ma dve veci. Prvá vec ma napadá tak, že keď budeme tu mať nejakého poslanca, ktorý bude mať problém s nejakým zákonom schváliť to a tá koalícia má tesnú väčšinu, tak jednoducho mu ponúkneme, no dobre, keď tu nechceš byť, tak choď na nejaké ministerstvo a dostaneš plat ten, čo si mal jak, jako poslanec. Dostaneš ešte k tomu odmeny, dostaneš kanceláriu, dostaneš k tomu dáku asistentku, dostaneš auto so šoférom a môžeš, môžeš tam sedieť a neprichádzaš o poslanecký mandát, čo je dôležité, lebo keby náhodou sme ti neplnili to, čo si povieš, tak sa môžeš vrátiť. Čiže ten Damoklov meč budeš visieť... budeš držať nad nami.
A druhá vec, ktorá ma napadla, je naozaj, naozaj dať tým svojim ľuďom, ktorí, ktorým sme z nejakých dôvodov zaviazaní, nejaký honor. A ten honor nebude, keď im dáme nejakého generálneho riaditeľa, ale musí to byť štátny tajomník, aby, aby ten honor bol. Lebo ja, naozaj ja neviem, načo, načo nám toto opatrenie je potrebné prijímať, však my, keď máme zákon o tých osobných platoch, tak my tomu človeku môžme dať 5-, 6-, 7-tisíc na výplatu bez problémov. Urobíme ho nejakým generálnym riaditeľom a možno ani to nie a vlastne my vieme toho človeka odmeniť. Ale problém je podľa mňa v tom, že ten honor mu vieme dať len toho, cez toho štátneho tajomníka.
Hovorilo sa, že 100 miliónov je rozpočet. Chodbové reči, rozpočet ministerstva je zbytočný výdavok. No, najmenšie ministerstvo je ministerstvo zahraničných vecí a je tam 154 miliónov. To znamená, že to bude taký piadimužík. Ministerstvo naozaj, ministerstvo zbytočné asi. Viete, ja sa bojím, že keď to ministerstvo vznikne, že už ho nikto nezruší. Lebo ja si presne pamätám, ako minister, terajší minister MIRRI, hej, tuná sedel v parlamente, ako vykrikoval, ako to ministerstvo je zbytočné, ako sa vytvárajú teplé miestečká, ako sa to bude celé navyšovať a ako tam to je celé zle. A o štyri roky si sadne na to ministerstvo bez, bez najmenších problémov.
Bez toho, že, že by sa cítil ako pokrytec, alebo že by tam niečo menil alebo znižoval, alebo to, o čom hovoril, to sú len také reči. Dneska je to koalícia, príde do opozícii, zase si povie, zase si povie tú istú pesničku a život ide ďalej. Však máme ministerstvo, budeme tam sedieť.
Čo mi... mám veľmi málo času, ale čo ma ešte veľmi trápi, čo nikto nerozoberá, ja som z toho, ja som z toho dosť zdesený, že máme na Slovensku viac ako 200 stratégií rozvoja. Naozaj viac ako 200 stratégií rozvoja a máme jednu tzv. strešnú stratégiu rozvoju, rozvoja, ktorú pripravovali ešte na ministerstve pod, pod nominan... dominanciou SMER-u, neskôr sa schválila pri vláde, pri, už pri poslednej vláde a je to vízia a stratégia 2030 Slovenskej republiky, kde sa všetkých tých 200 stratégií nejakým spôsobom spracovalo. Robili na tom stovky ľudí z rôznych odborných sektorov a my sme tú stratégiu pripravili, kde sú presne dané cesty jednotlivých sektorov, ako sa treba tým vybrať, čo treba riešiť, či je dôležité. A naozaj, kto si tú stratégiu prečíta, je veľmi konkrétna, je veľmi jasná. Dneska sa tie stratégie naozaj píšu pre ľudí. Má asi 40 – 50 strán. A ja keď si prečítam tie zákony, ktoré tu momentálne schvaľujeme, tak nieže je to v súlade s tým, to je presný opak, hej?
Koalícia si myslí, že keď dá dôchodcom o 600 euri 13. dôchodok, že to má vyriešené. Viete, v tej stratégii, keď si pozriete na dôchodcov, sa hovorí o tom, že čo budeme robiť so striebornou ekonomikou alebo čo treba robiť so striebornou ekonomikou. Píše sa tam, že nemôže ten systém fungovať tak ako doteraz, že ste z Popradu a vám dajú ten domov opatrovateľskej služby v Medzilaborciach, a ďalšie a ďalšie veci, ktoré treba riešiť. Ale my si to proste jednoducho zjednodušíme, to znamená, že tí technokrati, ktorí, ktorí píšu tieto zákony, ktoré sú, ktoré sú nedokonalé a ktoré... určite nemajú prečítanú tú, tú, tie strategické dokumenty, určite nemali v rukách ten strategický dokument, lebo by sa hanbili, by sa strašne hanbili. Lebo to je, to je nonsens, že my keď ideme stavať dom, musíme mať projekt a ten proces pri tom schvaľovaní a potom kontrola, kolaudačné, kde aká zmena, ani okno nemôžte mať iné, a my tu ideme viesť republiku a máme nejaký strategický dokument a nikto sa do neho ani nepozrie. Keď nejaké ministerstvo vyhlási výzvu, tak jedna z podmienok tam je, aby každá obec, každé mesto alebo každá VÚC-ka, ak je žiadateľ VÚC-ka, aby mali, či je to v súlade s plánom hospodárskeho a sociálneho rozvoja, to je ten strategický dokument, a ešte sa presne posudzuje ten článok, ktorý tam oni musia z toho dokumentu vytiahnuť, či to majú tie peniaze dostať, alebo nemajú dostať, či to nie je len tak, že sa tie peniaze rozdávajú, tak teraz si požiadame, však fasa, však zamestnáme ľudí, budeme niečo mať. A na úrovni štátu to nikto nekontroluje, nikto sa s tým neriadi, nikto to ani nečíta, je to dakde v nejakej zásuvke strčené. A ja sa, ja, ja naozaj rozmýšľam, že ako toto zmeniť, aby, aby to takto fungovalo. Lebo naozaj, keď chceme ísť po tej ceste a nechceme skákať hore-dolu, ale chceme ísť k tomu rozvoju nejak priamo, tak musíme mať nejakú brožúru, podľa ktorej pôjdeme. A tá brožúra sa vola strategický dokument. A takýto vrcholný strategický dokument máme, tak si ho, prosím vás, aspoň prečítajme.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis