2. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 18:10 hod.
Mgr.
Ondrej Dostál
Videokanál poslanca
Pán poslanec Pčolinský, v úvode svojho vystúpenia ste vyjadrili obdiv poslancom vládnej koalície, ktorí tu sedia a počúvajú, no nie je ich veľa, moc sa nezapájajú, ale teda tak ste to poňali. A dovoľte teda, aby som ja vám to vrátil. Ja síce nie som poslanec vládnej koalície, ale rád by som vyjadril obdiv vám. Povedali ste, že ste si programové vyhlásenie vlády prečítali niekoľkokrát, ja som ho prečítal raz a musel som sa dosť premáhať, naozaj to nie je veľmi čtivý dokument. Pôsobí to dojmom, že niekoľko textov napísalo niekoľko rôznych autorov veľmi odlišným štýlom vo veľmi odlišnej kvalite a v rôznej štruktúre a potom to iba niekto nahádzal na kopu a už si s tým nedal veľa práce. Takže z môjho pohľadu sa to číta veľmi ťažko a naozaj úprimne obdivujem človeka, ktorý to dokázal prečítať niekoľkokrát.
Druhá vec k vášmu vystúpeniu. Rovnako ako predseda vašej strany SME RODINA – Boris Kollár Boris Kollár ste sa ohradili voči tým včerajším hádkam, ktoré tu boli v parlamente. Ja by som vám však rád oponoval, lebo určite to nebolo samoúčelné, a nie obe strany sporu nesú rovnakú zodpovednosť za to, čo sa tu včera dialo, alebo akým spôsobom sa tu hovorilo. Včerajšia debata nebola o tom, že opozícia len tak samoúčelne chce niečo vyhodiť na oči vláde a vládnym politikom. Bola o zachovaní elementárnej slušnosti a politickej kultúry, o tom, či je väčšina schopná rešpektovať menšinu alebo s ňou chce jednať z pozície sily, a to aj v situácii, keď na to nie je žiadny iný dôvod ako tú silu demonštrovať. A ak veci, ktoré nám vadili za Mečiara, sme kritizovali za Mečiara a dejú sa teraz, tak ich budeme kritizovať aj teraz.
Rozpracované
Vystúpenia
17:04
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:04
Martin PoliačikA druhú, som si spomenul znovu na tú jednu vetu, že ono je to vláda kontinuity. A už mi to teraz celé dáva dohromady. Oni na tom nemuseli toľko pracovať, lebo oni iba pokračujú v tom, čo vlastne tá vláda pred nimi doteraz robila, a prilepili k tomu tých 90 % vybojovaných a bolo to hotové, hej. Takže oni nemuseli noci a dni tráviť na to, aby napísali programové vyhlásenie vlády. Oni si povedali: a pozrite sa, kopec sme nesplnili predchádzajúce štyri roky, to skopírujeme nanovo, 90 % od Bugára prilepíme, máme to celé hotové. SIEŤ už ani nič nechcela, a preto to vlastne... No tak, 92 (vyslovené s pobavením). SIEŤ už ani nič nechcela, lebo tá v podstate, jak hovorí Samo Trnka, zozadu a bez lásky to jednoducho musela nejakým spôsobom pretrpieť. A preto to tak rýchlo vlastne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:04 hod.
Mgr.
Martin Poliačik
Videokanál poslanca
Pán kolega Lipšic, ste mi pripomenuli teraz jednu epizódu, ktorá je šesť rokov stará, z roku 2010. A keď sa malo ísť písať programové vyhlásenie vlády, tak na tom prvom stretnutí, na ktorom sa dávali ešte iba tézy dohromady, tak tam si spomeniete, že Richard Sulík povedal, že, chalani, nepíšte prieniky, že ja to spravím. A mal to pripraviť na to druhé stretnutie, kde sme mali dať tézy pre programové vyhlásenie dohromady. A, samozrejme, ja to spravím v jeho podaní bolo, že mi zavolal, že, Martin, prosím ťa, priprav na ďalšie stretnutie. A ja som to robil vlastne celú noc. A to sme iba skúmali, že aké sú programové prieniky strán, ktoré do tej vlády išli. A potom boli dve dvojdňové stretnutia, kým sme vôbec tie tézy dali dohromady a mesiac sme robili na programovom vyhlásení vlády v roku 2010. A enem, enem sa to stihlo, jak si dobre pamätám. To je prvá vec, ktorú ste mi pripomenuli.
A druhú, som si spomenul znovu na tú jednu vetu, že ono je to vláda kontinuity. A už mi to teraz celé dáva dohromady. Oni na tom nemuseli toľko pracovať, lebo oni iba pokračujú v tom, čo vlastne tá vláda pred nimi doteraz robila, a prilepili k tomu tých 90 % vybojovaných a bolo to hotové, hej. Takže oni nemuseli noci a dni tráviť na to, aby napísali programové vyhlásenie vlády. Oni si povedali: a pozrite sa, kopec sme nesplnili predchádzajúce štyri roky, to skopírujeme nanovo, 90 % od Bugára prilepíme, máme to celé hotové. SIEŤ už ani nič nechcela, a preto to vlastne... No tak, 92 (vyslovené s pobavením). SIEŤ už ani nič nechcela, lebo tá v podstate, jak hovorí Samo Trnka, zozadu a bez lásky to jednoducho musela nejakým spôsobom pretrpieť. A preto to tak rýchlo vlastne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
17:06
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:06
Gábor GrendelVystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:06 hod.
Mgr.
Gábor Grendel
Videokanál poslanca
Ale ja som vám to nepísal. Pán kolega Lipšic, spomínal si, ako ťa mrzí to, že poslanci, ktorí boli našimi spojencami v minulom volebnom období, už pravdepodobne nepodpíšu zvolávanie tých mimoriadnych výborov. No tak si pripomeňme, že ako to bolo so zvolávaním a potom s uskutočňovaním tých výborov. Áno, naši bývalí spojenci tie výbory podpísali, to je pravda, ale konkrétne, čo si spomínam, už ku koncu volebného obdobia v kauze Pandúr, tak opakované pokusy o spustenie toho výboru stroskotali na neuznášaniaschopnosti kvôli opozícii. No a tipnite si, kolegovia z dnešnej opozície a koalície, že poslanci ktorých strán vtedajšej opozície na tie výbory neprišli? Raz to boli kolegovia z MOST-u, potom zo SIET-e. Vždy to bola samozrejme náhoda, ale tak to vyšlo. Či nebola to náhoda? (Reakcie z pléna.) Prosím? Jeden, možnože jeden bol chorý, tak tomu sa ospravedlňujem. V poriadku. Tak, Gábor, ak si bol chorý, tak sa ospravedlňujem, ale druhého kolegu ešte novinári naháňali po parlamente na obed a o hodinu na to už tu nebol a tam teda nebola choroba.
Rozpracované
17:08
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:08
Dušan BublavýTakže ja si myslím, že netreba sa zastávať ani zlodejov. Ani ja nepoznám ani žiadneho oligarchu, ani som sa nikdy s ním nestretol, ani s J&T, ani s Pentou nespolupracujem. Ale treba byť sebakritický a treba hovoriť pravdu. Nie len na tých ostatných. Všetkých by ste pozatvárali vtedy, keď nie ste minister, keď nenesiete zodpovednosť za národ a za Slovensko. Takže to je tá podstata, ktorú by si mali všetci tí, ktorí vás počúvali, uvedomiť. Že vy len vtedy, keď nemáte zodpovednosť, chcete všetko riešiť.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:08 hod.
Mgr.
Dušan Bublavý
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Pán kolega Lipšic, ani som sa nechcel zapájať do debaty, ale nedá mi to, lebo človek by myslel, keby tu bol po prvýkrát, že už vám chýba len svätožiara nad hlavou. Ale, žiaľ, vy ste už dve desaťročia aj v Národnej rade, aj dvakrát ste ministroval. A hádajte, za koho ministrovania vznikla Gorila? Kde vznikli platinové sitká, kupovanie poslancov z večera do rána, aby Dzurindovi nepadla vláda? Vy ste bol minister. A nevyšetril ste nič. Prieskum zvoliteľnosti v nejakých rokoch 2005 - 06, že aký, či by bol zvoliteľný pán minister Lipšic. Dve desiatky miliónov stál tento prieskum nás, poplatníkov, daňových poplatníkov to stálo.
Takže ja si myslím, že netreba sa zastávať ani zlodejov. Ani ja nepoznám ani žiadneho oligarchu, ani som sa nikdy s ním nestretol, ani s J&T, ani s Pentou nespolupracujem. Ale treba byť sebakritický a treba hovoriť pravdu. Nie len na tých ostatných. Všetkých by ste pozatvárali vtedy, keď nie ste minister, keď nenesiete zodpovednosť za národ a za Slovensko. Takže to je tá podstata, ktorú by si mali všetci tí, ktorí vás počúvali, uvedomiť. Že vy len vtedy, keď nemáte zodpovednosť, chcete všetko riešiť.
Rozpracované
17:09
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:09
Daniel LipšicNicholsonová Lucia, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, prosím vás, nevykrikujte!
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Za Trnku ste hlasovali. Vy tam ticho seďte a šúchajte nohami... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Nicholsonová Lucia, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci!
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
A druhá poznámka. A vy ste hlasovali za to práve kvôli tomu, všetci poslanci SMER-u a, žiaľ, aj šesť ľudí z koalície, ktorí zradili a zradili podlo, zradili tajne, podlo a tajne a skoro položili vlastnú vládu, lebo ste vedeli, že ak by Trnka nepokračoval, tak máte, máte to spočítané. Mnohí.
Posledná poznámka. Áno, bol som rokovať vo vláde a vždy, keď sa rokovalo o vládnom programe a vždy, keď sa išlo k mojej časti, ktorú som robil, tak som v sále sedel. Považujem to za prejav slušnosti elementárnej. Neviem, čo je to, nie som psychológ, ale to, že pani ministerka odišla, pán minister vnútra tu ani nie je, to tiež považujem za signál toho, akým spôsobom sú vysporiadaní s tým, čo parlamentu navrhujú.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:09 hod.
JUDr. LL.M.
Daniel Lipšic
Videokanál poslanca
Ja len stručne na pána poslanca Beblavého, lebo on tu je ako pokazený gramofón, opakuje väčšinou to isté. Viete... Pardon, Bublavý, Bublavý. Práve naopak, mnohé kauzy, ktoré ste spomenuli, sa práveže, ktoré sa týkali aj našej vlády, vyšetrili. Aj platinové sitká. Pokiaľ viem, tak sú právoplatne odsúdení. Ten problém nie je, pán poslanec Bublavý, teraz hovorím ja, nie je v tom, že nie sú kauzy, ale že sa vyšetrujú, a tí, ktorí ich spáchajú, idú pred súd. Koľko káuz organizovaného zločinu, koľko káuz korupcie bolo vyriešených? A Gorilu sme začali vyšetrovať ešte hneď po nástupe vlády. A viete, kto, viete, kto to stopol nakoniec? Pán Trnka, námestník generálneho prokurátora. Jeho list je verejne známy. Pán Bublavý, vy ste vtedy v parlamente boli. Za koho ste hlasovali na generálneho prokurátora? Vy máte tú odvahu tu rozprávať o Gorile? Sa spamätajte! Vy ste za Trnku hlasoval. Teraz hovorím ja... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Nicholsonová Lucia, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, prosím vás, nevykrikujte!
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Za Trnku ste hlasovali. Vy tam ticho seďte a šúchajte nohami... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Nicholsonová Lucia, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci!
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
A druhá poznámka. A vy ste hlasovali za to práve kvôli tomu, všetci poslanci SMER-u a, žiaľ, aj šesť ľudí z koalície, ktorí zradili a zradili podlo, zradili tajne, podlo a tajne a skoro položili vlastnú vládu, lebo ste vedeli, že ak by Trnka nepokračoval, tak máte, máte to spočítané. Mnohí.
Posledná poznámka. Áno, bol som rokovať vo vláde a vždy, keď sa rokovalo o vládnom programe a vždy, keď sa išlo k mojej časti, ktorú som robil, tak som v sále sedel. Považujem to za prejav slušnosti elementárnej. Neviem, čo je to, nie som psychológ, ale to, že pani ministerka odišla, pán minister vnútra tu ani nie je, to tiež považujem za signál toho, akým spôsobom sú vysporiadaní s tým, čo parlamentu navrhujú.
Rozpracované
17:11
Vystúpenie v rozprave 17:11
Gábor GrendelPríjemné prekvapenie, toto je prvé slovné spojenie, ktoré mi napadlo, keď som minulý týždeň našiel na webovej stránke Úradu vlády...
Príjemné prekvapenie, toto je prvé slovné spojenie, ktoré mi napadlo, keď som minulý týždeň našiel na webovej stránke Úradu vlády programové vyhlásenie tretej vlády Roberta Fica. Príjemné prekvapenie. Som presvedčený, že napriek rozdielnym pohľadom na svet, rozdielnym pohľadom na svet a rozdielnym riešeniam v politike by sme sa nemali len navzájom kritizovať, ale mali by sme sa občas vedieť aj pochváliť. A toto je ideálna príležitosť. Preto hovorím, že som bol aj ja milo prekvapený. Príjemne ma prekvapilo, že ste programové vyhlásenie vlády zverejnili. Nečakal som to. Po tých peripetiách o zverejnení, respektíve nezverejnení koaličnej zmluvy by človek čakal, že sa aj návrh programového vyhlásenia vlády utají aspoň na týždeň, dva. Napríklad s odôvodnením, že ide o vnútornú záležitosť koaličných strán, alebo že je to podmienené súhlasom všetkých partnerov, alebo že je to kvôli útokom opozície. Takže klobúk dole, oceňujem vašu ústretovosť a otvorenosť k verejnosti.
Rovnako treba oceniť túto politiku otvorenosti aj v iných oblastiach. Napríklad, že aj mená ministrov sú zverejnené, aj mená štátnych tajomníkov sú verejné. Možno nakoniec sa dopracujeme k tomu, že aj texty vládnych zákonov budú verejné. Ale nechcem veľmi odbočovať od témy, lebo ešte vojde do sály pán predseda Národnej rady a odoberie mi slovo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, nemusí, ja vás môžem upozorniť, že rokujeme o programovom vyhlásení vlády a nie o koaličnej zmluve.
Nech sa páči.
Grendel, Gábor, poslanec NR SR
Presne tak, takže ja sa vrátim k téme, lebo bol by som rád, keby aj môj prejav zostal verejný.
Dámy a páni, programové vyhlásenie vlády je povinná jazda. Najlepšie to ilustruje niekoľko citátov. Ak dovolíte, tak vám ich prečítam. Citát č. 1: "Vláda bude dôsledne presadzovať preventívne a represívne opatrenia v boji s korupciou, minimalizovať tak množstvo korupčných príležitostí a nastaviť účinný sankčný systém." Citát č. 2: "Vláda si je dobre vedomá toho, že závažná ekonomická kriminalita a korupcia ohrozuje základné princípy sociálne orientovaného, ekonomicky prosperujúceho, stabilného právneho a vo svete uznávaného štátu." A napokon citát č. 3: "Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje závažný spoločenský a ekonomický problém, ktorý ovplyvňuje tak kvalitu života občanov, ako aj kvalitu podnikateľského prostredia." Kolegyne, kolegovia, vedeli by ste si tipnúť, ktorý citát do programového vyhlásenia ktorej Ficovej vlády patrí? Jeden bol z roku 2006, druhý z roku 2012 a tretí z roku 2016. Nebudem vám hovoriť, ktorý citát z ktorého obdobia pochádza. Asi uznáte, že na tom veľmi nezáleží. Skrátka, programové vyhlásenie vlády je naozaj povinná jazda a čarovné na týchto vetách je, že by sa dali ľubovoľne vymeniť v rámci programových vyhlásení troch rôznych Ficových vlád a nikto by si nič nevšimol. A to som vypichol len jednu vetu z jednej oblasti, bezpečnosť a boj proti korupcii.
Akokoľvek sa to možno zdá, toto teraz nebola kritika, ale len ilustrácia toho, že programové vyhlásenie vlády je fakt povinná jazda. A tak pôsobí aj veľká časť textu programových vyhlásení rôznych vlád, nielen vlád Roberta Fica. Jeho špecifikum je skôr v niečom inom, že ak jeho programové vyhlásenia z roku 2016, 2012 a 2006 obsahujú rovnaké floskuly, tak to svedčí o tom, že sa za vlád Roberta Fica toho veľa nezmenilo. Však my v opozícii vieme.
Príjemným prekvapením č. 2 je, že si to aj vy sami priznávate, ako hovorí klasik, je to biele na čiernom. Ale držím vám palce. Dôležitejšie ako slová v programovom vyhlásení budú vaše skutky.
Po časti, ktorá sa dá nazvať povinnou jazdou, by som druhú kategóriu výrokov z programového vyhlásenia tejto vlády nazval omylmi. Niektoré naozaj stoja za pozornosť, a preto by som si ich taktiež odcitoval. Omyl č. 1, citujem: "Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, uskutočnených 5. marca 2016, občania vyjadrili podporu programu, ktorý je založený na spoločensko-politickej stabilite, sociálnom dialógu, štrukturálnych reformách a systémových zmenách v relevantných oblastiach spoločnosti." Omyl, vážení, vo voľbách do Národnej rady ľudia vyjadrili niečo úplne iné. V týchto voľbách ľudia vyjadrili túžbu po zmene a tá neprišla. Preto tá povolebná frustrácia, ktorou sme mnohí konfrontovaní.
Omyl č. 2, citujem: "Je to vláda s historickou šancou prekonať staré deliace čiary z 90. rokov." Ďalší omyl, deliace čiary z deväťdesiatych rokov v skutočnosti neboli medzi ľavicou a pravicou, ale medzi zástancami a odporcami Mečiarizmu. Deliaca čiara v deväťdesiatych rokoch bola o tom, či únos Michala Kováča ml. niekomu prekáža alebo neprekáža. Či zmarené referendum niekomu prekáža alebo neprekáža. Či výbuch Remiášovho auta niekomu prekáža alebo neprekáža. Čiže ak hľadáte paralely s deväťdesiatymi rokmi, tak tú deliacu čiaru hľadajte niekde inde. Hľadajte ju medzi stranami, ktorým cétečko prekáža a ktorým neprekáža. Ktorým vyhodenie Ota Žarnaya prekáža alebo neprekáža. Ktorým zneužívanie Národnej kriminálnej agentúry na politické ciele prekáža alebo neprekáža. Ktorým šikanovanie doktorky Pechočiakovej v nitrianskej nemocnici prekáža alebo neprekáža. A tak ďalej.
Omyl č. 3: "Základným pilierom obnovenia dôvery občanov, ako aj zdravotníckych pracovníkov v efektívne a spravodlivé zdravotníctvo je zvýšenie transparentnosti na všetkých úrovniach systému." Omyl, pán minister. Ak staré hriechy z oblasti zdravotníctva zostanú nepotrestané, ak sa tu nakreslí hrubá čiara, tak sa dôvera občanov neobnoví. Naopak, v spoločnosti sa prehĺbi presvedčenie, že ak ste z tej správnej strany, tak si môžete dovoliť všetko.
A s tým trochu súvisí aj omyl č. 4, citujem: "Programové vyhlásenie vlády je postavené tak, aby vnútropolitickú a medzinárodnú stabilitu krajiny ukotvilo na prehlbovaní spoločenskej, hospodárskej a sociálnej súdržnosti s cieľom zastaviť nárast extrémizmu a extremizácie parlamentnej politiky." Držím vám v tomto palce, úprimne, ale ak táto vláda bude vládou kontinuity, ako to deklarujete hneď na úvod programového vyhlásenia, tak sa obávam, že opak bude pravdou, že nárast extrémizmu nezastavíte. Nie je potom náhodou omylom, že vaša vláda je vládou kontinuity? Lebo ak nie, bolo by dobré hneď na úvod volebného obdobia si vyjasniť niektoré otázky a možno aj priamo v programovom vyhlásení. A síce, koľko predražených cétečiek nakúpia štátne nemocnice od Medical Group? Koľko nových keltských garáži v areáli hradu postavíte? Koľko peňazí vrátite pánovi Bašternákovi? Alebo napríklad koľko nových kobercov vláda nakúpi, aby bolo kam zametať kauzy? Ako chcete byť vládou kontinuity bez zodpovedania týchto otázok?
Kľúčovými bodmi programového vyhlásenia vlády sú merateľné a hmatateľné záväzky, ktoré sa budú dať konfrontovať s realitou pri skladaní účtu o štyri roky. Sú veci, ktoré si zaslúžia pozornosť a môžu byť pokrokom. Môžu, ale nemusia. Napríklad účinný protischránkový zákon. Čo to presne znamená? Z programového vyhlásenia vlády to nie je celkom jasné. Ťažko sa to dešifruje. Bolo by dobré to trochu lepšie vysvetliť a konkretizovať, ako to bude fungovať v praxi. Po dvoch vládach Roberta Fica sú totiž schránkové firmy v tejto krajine úplne zabetónované. Napríklad mýtny tender do roku 2028 za takmer 1 mld. eur. Víťaz, firma SkyToll, akcionár, firma Ibertax, ktorého akcionárom je firma Rehlinger, ktorého akcionárom je firma Sevenra N.V, Amsterdam. Alebo tender na palivové karty za 135 mil. eur, víťaz, firma Peywell, ktorého akcionárom je firma Cromwell, ktorého akcionárom je firma SVK Distribution, ktorého akcionárom je EVO LIMITED, Cyprus. Neviem, či treba pokračovať. Nemocnice, diaľnice, záchranky – schránkové firmy sú všade. Sú tu 10-, 20-, 30-ročné zmluvy, ktoré vypršia až o ďalšie dve generácie. Aj na tieto zmluvy sa bude vzťahovať ten účinný protischránkový zákon? Alebo vláda kontinuity a pokroku znamená hrubú čiaru a tieto miliardy zazmluvnené z minulosti budú aj naďalej putovať na Cyprus, Curacao, Nový Zéland a do ďalších exotických destinácií?
Ďalším verejným prísľubom, ktorý ma zaujal, je z rezortu pána ministra Kaliňáka, ktorý tu tiež dnes nie je prítomný spolu s ďalšími trinástimi členmi vlády. Pán minister včera na výbore pre obranu a bezpečnosť povedal, že nevidí dôvod na výmenu policajného prezidenta. A dokonca po voľbách sa pre médiá vyjadril, že je to najlepší policajný prezident v histórii Slovenska. No nič (vyslovené s povzdychom). Spomínam to preto, lebo v programovom vyhlásení vlády sa píše aj toto, citujem: "Vláda vytvorí podmienky pre posilnenie parlamentnej kontroly menovania prezidenta Policajného zboru formou verejného vypočutia pred menovaním a obmedzenie možnosti jeho odvolania na zákonom ustanovené dôvody." Koniec citátu. Keby tu bol pán minister Kaliňák, tak by som sa ho opýtal, či sa bude tento záväzok vzťahovať aj na súčasného policajného prezidenta, najlepšieho v histórii Slovenska. Bude musieť aj pán Gašpar absolvovať verejné vypočutie alebo pán najlepší policajný prezident v histórii má výnimku a, naopak, cieľom tohto prísľubu z programového vyhlásenia vlády je jeho zabetónovanie do funkcie? Dúfam, že nie. Dúfam, že pán najlepší policajný prezident v histórii nemá naj-menšík problém. Hovorím naj-menšík, to je taký interný fór, ktorému budú rozumieť možno na Národnej kriminálnej agentúre. Takže dúfam, že pán Gašpar nebude mať naj-menšík problém absolvovať verejné vypočutie, aby sa celé Slovensko presvedčilo, že je naozaj tým najlepším policajným prezidentom v histórii. Aspoň na Slovensku, možno aj v strednej Európe.
Dúfam, že tento dokument, o ktorom diskutujeme, nie je myslený ako programové vyhlásenie budúcej vlády. Vyrovnaný rozpočet v roku 2020, protischránkové opatrenia po vypršaní 30-ročných zmlúv, verejné vypočutie budúcich policajných prezidentov, dúfam, že to všetko bude platiť tu a teraz.
Dámy a páni, včera si ma po ukončení rokovacieho dňa vo vestibule odchytila redaktorka Slovenského rozhlasu s otázkou, či zahlasujem za programové vysie..., pardon, vyhlásenie tretej Ficovej vlády. Chcel som to najprv povedať vám, aby ste sa to nedopočuli z médií, lebo už po pár mesiacoch vieme, že niektorí z vás sú na to obzvlášť citliví. Takže moja odpoveď je, že nezahlasujem. Ako občan som nedôveroval už prvej Ficovej vláde a nedôveroval som ani tej druhej. To, akým spôsobom bola zbúchaná táto vláda v priebehu jedného víkendu na utajených stretnutiach, alebo to, ako sa správate k opozícii v tomto parlamente, mi nedáva žiaden dôvod ani zmysel vyjadriť dôveru tejto vláde. Pretože ja tejto vláde nedôverujem.
Ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave
19.4.2016 o 17:11 hod.
Mgr.
Gábor Grendel
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, vážený pán minister zdravotníctva, vážený pán minister práce a vážení neprítomní členovia vlády Slovenskej republiky. Teda telom neprítomní, verím, že duchom ste tu s nami, veď rokujeme o programovom vyhlásení vašej vlády a o vyslovení dôvery vám všetkým.
Príjemné prekvapenie, toto je prvé slovné spojenie, ktoré mi napadlo, keď som minulý týždeň našiel na webovej stránke Úradu vlády programové vyhlásenie tretej vlády Roberta Fica. Príjemné prekvapenie. Som presvedčený, že napriek rozdielnym pohľadom na svet, rozdielnym pohľadom na svet a rozdielnym riešeniam v politike by sme sa nemali len navzájom kritizovať, ale mali by sme sa občas vedieť aj pochváliť. A toto je ideálna príležitosť. Preto hovorím, že som bol aj ja milo prekvapený. Príjemne ma prekvapilo, že ste programové vyhlásenie vlády zverejnili. Nečakal som to. Po tých peripetiách o zverejnení, respektíve nezverejnení koaličnej zmluvy by človek čakal, že sa aj návrh programového vyhlásenia vlády utají aspoň na týždeň, dva. Napríklad s odôvodnením, že ide o vnútornú záležitosť koaličných strán, alebo že je to podmienené súhlasom všetkých partnerov, alebo že je to kvôli útokom opozície. Takže klobúk dole, oceňujem vašu ústretovosť a otvorenosť k verejnosti.
Rovnako treba oceniť túto politiku otvorenosti aj v iných oblastiach. Napríklad, že aj mená ministrov sú zverejnené, aj mená štátnych tajomníkov sú verejné. Možno nakoniec sa dopracujeme k tomu, že aj texty vládnych zákonov budú verejné. Ale nechcem veľmi odbočovať od témy, lebo ešte vojde do sály pán predseda Národnej rady a odoberie mi slovo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, nemusí, ja vás môžem upozorniť, že rokujeme o programovom vyhlásení vlády a nie o koaličnej zmluve.
Nech sa páči.
Grendel, Gábor, poslanec NR SR
Presne tak, takže ja sa vrátim k téme, lebo bol by som rád, keby aj môj prejav zostal verejný.
Dámy a páni, programové vyhlásenie vlády je povinná jazda. Najlepšie to ilustruje niekoľko citátov. Ak dovolíte, tak vám ich prečítam. Citát č. 1: "Vláda bude dôsledne presadzovať preventívne a represívne opatrenia v boji s korupciou, minimalizovať tak množstvo korupčných príležitostí a nastaviť účinný sankčný systém." Citát č. 2: "Vláda si je dobre vedomá toho, že závažná ekonomická kriminalita a korupcia ohrozuje základné princípy sociálne orientovaného, ekonomicky prosperujúceho, stabilného právneho a vo svete uznávaného štátu." A napokon citát č. 3: "Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje závažný spoločenský a ekonomický problém, ktorý ovplyvňuje tak kvalitu života občanov, ako aj kvalitu podnikateľského prostredia." Kolegyne, kolegovia, vedeli by ste si tipnúť, ktorý citát do programového vyhlásenia ktorej Ficovej vlády patrí? Jeden bol z roku 2006, druhý z roku 2012 a tretí z roku 2016. Nebudem vám hovoriť, ktorý citát z ktorého obdobia pochádza. Asi uznáte, že na tom veľmi nezáleží. Skrátka, programové vyhlásenie vlády je naozaj povinná jazda a čarovné na týchto vetách je, že by sa dali ľubovoľne vymeniť v rámci programových vyhlásení troch rôznych Ficových vlád a nikto by si nič nevšimol. A to som vypichol len jednu vetu z jednej oblasti, bezpečnosť a boj proti korupcii.
Akokoľvek sa to možno zdá, toto teraz nebola kritika, ale len ilustrácia toho, že programové vyhlásenie vlády je fakt povinná jazda. A tak pôsobí aj veľká časť textu programových vyhlásení rôznych vlád, nielen vlád Roberta Fica. Jeho špecifikum je skôr v niečom inom, že ak jeho programové vyhlásenia z roku 2016, 2012 a 2006 obsahujú rovnaké floskuly, tak to svedčí o tom, že sa za vlád Roberta Fica toho veľa nezmenilo. Však my v opozícii vieme.
Príjemným prekvapením č. 2 je, že si to aj vy sami priznávate, ako hovorí klasik, je to biele na čiernom. Ale držím vám palce. Dôležitejšie ako slová v programovom vyhlásení budú vaše skutky.
Po časti, ktorá sa dá nazvať povinnou jazdou, by som druhú kategóriu výrokov z programového vyhlásenia tejto vlády nazval omylmi. Niektoré naozaj stoja za pozornosť, a preto by som si ich taktiež odcitoval. Omyl č. 1, citujem: "Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, uskutočnených 5. marca 2016, občania vyjadrili podporu programu, ktorý je založený na spoločensko-politickej stabilite, sociálnom dialógu, štrukturálnych reformách a systémových zmenách v relevantných oblastiach spoločnosti." Omyl, vážení, vo voľbách do Národnej rady ľudia vyjadrili niečo úplne iné. V týchto voľbách ľudia vyjadrili túžbu po zmene a tá neprišla. Preto tá povolebná frustrácia, ktorou sme mnohí konfrontovaní.
Omyl č. 2, citujem: "Je to vláda s historickou šancou prekonať staré deliace čiary z 90. rokov." Ďalší omyl, deliace čiary z deväťdesiatych rokov v skutočnosti neboli medzi ľavicou a pravicou, ale medzi zástancami a odporcami Mečiarizmu. Deliaca čiara v deväťdesiatych rokoch bola o tom, či únos Michala Kováča ml. niekomu prekáža alebo neprekáža. Či zmarené referendum niekomu prekáža alebo neprekáža. Či výbuch Remiášovho auta niekomu prekáža alebo neprekáža. Čiže ak hľadáte paralely s deväťdesiatymi rokmi, tak tú deliacu čiaru hľadajte niekde inde. Hľadajte ju medzi stranami, ktorým cétečko prekáža a ktorým neprekáža. Ktorým vyhodenie Ota Žarnaya prekáža alebo neprekáža. Ktorým zneužívanie Národnej kriminálnej agentúry na politické ciele prekáža alebo neprekáža. Ktorým šikanovanie doktorky Pechočiakovej v nitrianskej nemocnici prekáža alebo neprekáža. A tak ďalej.
Omyl č. 3: "Základným pilierom obnovenia dôvery občanov, ako aj zdravotníckych pracovníkov v efektívne a spravodlivé zdravotníctvo je zvýšenie transparentnosti na všetkých úrovniach systému." Omyl, pán minister. Ak staré hriechy z oblasti zdravotníctva zostanú nepotrestané, ak sa tu nakreslí hrubá čiara, tak sa dôvera občanov neobnoví. Naopak, v spoločnosti sa prehĺbi presvedčenie, že ak ste z tej správnej strany, tak si môžete dovoliť všetko.
A s tým trochu súvisí aj omyl č. 4, citujem: "Programové vyhlásenie vlády je postavené tak, aby vnútropolitickú a medzinárodnú stabilitu krajiny ukotvilo na prehlbovaní spoločenskej, hospodárskej a sociálnej súdržnosti s cieľom zastaviť nárast extrémizmu a extremizácie parlamentnej politiky." Držím vám v tomto palce, úprimne, ale ak táto vláda bude vládou kontinuity, ako to deklarujete hneď na úvod programového vyhlásenia, tak sa obávam, že opak bude pravdou, že nárast extrémizmu nezastavíte. Nie je potom náhodou omylom, že vaša vláda je vládou kontinuity? Lebo ak nie, bolo by dobré hneď na úvod volebného obdobia si vyjasniť niektoré otázky a možno aj priamo v programovom vyhlásení. A síce, koľko predražených cétečiek nakúpia štátne nemocnice od Medical Group? Koľko nových keltských garáži v areáli hradu postavíte? Koľko peňazí vrátite pánovi Bašternákovi? Alebo napríklad koľko nových kobercov vláda nakúpi, aby bolo kam zametať kauzy? Ako chcete byť vládou kontinuity bez zodpovedania týchto otázok?
Kľúčovými bodmi programového vyhlásenia vlády sú merateľné a hmatateľné záväzky, ktoré sa budú dať konfrontovať s realitou pri skladaní účtu o štyri roky. Sú veci, ktoré si zaslúžia pozornosť a môžu byť pokrokom. Môžu, ale nemusia. Napríklad účinný protischránkový zákon. Čo to presne znamená? Z programového vyhlásenia vlády to nie je celkom jasné. Ťažko sa to dešifruje. Bolo by dobré to trochu lepšie vysvetliť a konkretizovať, ako to bude fungovať v praxi. Po dvoch vládach Roberta Fica sú totiž schránkové firmy v tejto krajine úplne zabetónované. Napríklad mýtny tender do roku 2028 za takmer 1 mld. eur. Víťaz, firma SkyToll, akcionár, firma Ibertax, ktorého akcionárom je firma Rehlinger, ktorého akcionárom je firma Sevenra N.V, Amsterdam. Alebo tender na palivové karty za 135 mil. eur, víťaz, firma Peywell, ktorého akcionárom je firma Cromwell, ktorého akcionárom je firma SVK Distribution, ktorého akcionárom je EVO LIMITED, Cyprus. Neviem, či treba pokračovať. Nemocnice, diaľnice, záchranky – schránkové firmy sú všade. Sú tu 10-, 20-, 30-ročné zmluvy, ktoré vypršia až o ďalšie dve generácie. Aj na tieto zmluvy sa bude vzťahovať ten účinný protischránkový zákon? Alebo vláda kontinuity a pokroku znamená hrubú čiaru a tieto miliardy zazmluvnené z minulosti budú aj naďalej putovať na Cyprus, Curacao, Nový Zéland a do ďalších exotických destinácií?
Ďalším verejným prísľubom, ktorý ma zaujal, je z rezortu pána ministra Kaliňáka, ktorý tu tiež dnes nie je prítomný spolu s ďalšími trinástimi členmi vlády. Pán minister včera na výbore pre obranu a bezpečnosť povedal, že nevidí dôvod na výmenu policajného prezidenta. A dokonca po voľbách sa pre médiá vyjadril, že je to najlepší policajný prezident v histórii Slovenska. No nič (vyslovené s povzdychom). Spomínam to preto, lebo v programovom vyhlásení vlády sa píše aj toto, citujem: "Vláda vytvorí podmienky pre posilnenie parlamentnej kontroly menovania prezidenta Policajného zboru formou verejného vypočutia pred menovaním a obmedzenie možnosti jeho odvolania na zákonom ustanovené dôvody." Koniec citátu. Keby tu bol pán minister Kaliňák, tak by som sa ho opýtal, či sa bude tento záväzok vzťahovať aj na súčasného policajného prezidenta, najlepšieho v histórii Slovenska. Bude musieť aj pán Gašpar absolvovať verejné vypočutie alebo pán najlepší policajný prezident v histórii má výnimku a, naopak, cieľom tohto prísľubu z programového vyhlásenia vlády je jeho zabetónovanie do funkcie? Dúfam, že nie. Dúfam, že pán najlepší policajný prezident v histórii nemá naj-menšík problém. Hovorím naj-menšík, to je taký interný fór, ktorému budú rozumieť možno na Národnej kriminálnej agentúre. Takže dúfam, že pán Gašpar nebude mať naj-menšík problém absolvovať verejné vypočutie, aby sa celé Slovensko presvedčilo, že je naozaj tým najlepším policajným prezidentom v histórii. Aspoň na Slovensku, možno aj v strednej Európe.
Dúfam, že tento dokument, o ktorom diskutujeme, nie je myslený ako programové vyhlásenie budúcej vlády. Vyrovnaný rozpočet v roku 2020, protischránkové opatrenia po vypršaní 30-ročných zmlúv, verejné vypočutie budúcich policajných prezidentov, dúfam, že to všetko bude platiť tu a teraz.
Dámy a páni, včera si ma po ukončení rokovacieho dňa vo vestibule odchytila redaktorka Slovenského rozhlasu s otázkou, či zahlasujem za programové vysie..., pardon, vyhlásenie tretej Ficovej vlády. Chcel som to najprv povedať vám, aby ste sa to nedopočuli z médií, lebo už po pár mesiacoch vieme, že niektorí z vás sú na to obzvlášť citliví. Takže moja odpoveď je, že nezahlasujem. Ako občan som nedôveroval už prvej Ficovej vláde a nedôveroval som ani tej druhej. To, akým spôsobom bola zbúchaná táto vláda v priebehu jedného víkendu na utajených stretnutiach, alebo to, ako sa správate k opozícii v tomto parlamente, mi nedáva žiaden dôvod ani zmysel vyjadriť dôveru tejto vláde. Pretože ja tejto vláde nedôverujem.
Ďakujem. (Potlesk.)
Rozpracované
17:28
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:28
Jozef ViskupičVystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:28 hod.
Mgr.
Jozef Viskupič
Videokanál poslanca
Veľmi dobre si naznačil možnosť robenia deliacich čiar a pýtal si sa otázkami, či niečo niekomu prekáža a či neprekáža. Ja by som možno mal doplnenie toho, že mňa asi bude ešte dlho zaujímať a možno aj trocha trápiť, že prečo z predchádzajúcich spojencov v mnohých parlamentných súbojoch a bojoch pri kauze aj CT, aj kompy, aj pri, ako si spomínal, Otovi Žarnayovi alebo aj bývalom kolegovi Mičovskom, že či sa niečo z tých vecí stalo, keď niekto sa tu ide zaštiťovať kontinuitou. A preto ja by som sa opýtal, že prečo niekomu – však, pán predsedajúci? – niečo prekážalo pred polrokom a teraz mu to už neprekáža? Prečo prekážalo predtým, že, že kauza CT bola naozaj kauzou, a medzičasom sa čo stalo? Stalo sa iba to, že priamo keď sa schvaľovalo toto programové vyhlásenie vlády na vláde, no tak skončila alebo bolo odložené, alebo, ako sa hovorí, zametené pod koberec. Čiže aká kontinuita, aké pokračovanie, keď to máme teda povedať. Pokračovanie v čom? Pokračovanie jedine v tom, že niekto vyhodnotil situáciu, že odrazu sa tie kauzy vyšetrili, odrazu Žarnay má prácu naspäť, odrazu Mičovský je lesník, Žarnay učiteľ. A prečo do toho vliezli, si presne a jasne pomenoval. Pretože sa nič z toho nestalo, iba niekto zohol svoje vlastné sľuby a deklarácie a vstup... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
17:30
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:30
Daniel LipšicBugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, ale musíte reagovať na predrečníka, nie na pána Matejičku.
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
No tak som reagoval na jeho reakciu. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No to nie je reakcia, prepáčte.
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
A samozrejme, že, že tie ciele, ktoré sú vo vládnom programe, sú niekedy až také trošku groteskné. A ma to napadalo pri súvislosti s ministerstvom vnútra. Vláda navrhuje nezamestnanosť, ktorá je, ak sa nemýlim, možno ma pán minister Richter opraví, 10,09 %, teraz približne, znížiť ju pod 10 percent. O 9 stotín. To je približne, ak sa nemýlim, okolo možno 1 500 ľudí. Minister Kaliňák navrhuje prijať 2 500 policajtov. To nie je zlý nápad, to už máte vybavené jedným šmahom, aj nezamestnanosť, aj bezpečnosť. To nie je blbé, vidíte to ma ani nenapadlo. Takže možno aj preto vládna koalícia až tak nevystupuje, lebo takýto groteskných vecí v tom vládnom programe je asi niekoľko.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:30 hod.
JUDr. LL.M.
Daniel Lipšic
Videokanál poslanca
Ja si myslím, že je pre túto vládu – a možno by to malo zaujímať aj poslancov vládnej koalície – príznačné, že do rozpravy nie je prihlásený skoro nikto z vládnej koalície, že oproti minulosti nevystupujú jednotliví ministri vôbec, čo teda nesvedčí o tom, že sa cítite byť veľmi silní v kramflekoch, musím povedať. Samozrejme, že pán poslanec Matejička, samozrejme, že ja čakám, že on vystúpi v rozprave, je človek, ktorý štyri roky bol ticho na branno-bezpečnostnom výbore, ani pol slova nepovedal. Ja čakám, že, že vystúpi... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, ale musíte reagovať na predrečníka, nie na pána Matejičku.
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
No tak som reagoval na jeho reakciu. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No to nie je reakcia, prepáčte.
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
A samozrejme, že, že tie ciele, ktoré sú vo vládnom programe, sú niekedy až také trošku groteskné. A ma to napadalo pri súvislosti s ministerstvom vnútra. Vláda navrhuje nezamestnanosť, ktorá je, ak sa nemýlim, možno ma pán minister Richter opraví, 10,09 %, teraz približne, znížiť ju pod 10 percent. O 9 stotín. To je približne, ak sa nemýlim, okolo možno 1 500 ľudí. Minister Kaliňák navrhuje prijať 2 500 policajtov. To nie je zlý nápad, to už máte vybavené jedným šmahom, aj nezamestnanosť, aj bezpečnosť. To nie je blbé, vidíte to ma ani nenapadlo. Takže možno aj preto vládna koalícia až tak nevystupuje, lebo takýto groteskných vecí v tom vládnom programe je asi niekoľko.
Rozpracované
17:32
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:32
Milan KrajniakĎakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 17:32 hod.
Bc.
Milan Krajniak
Videokanál poslanca
Pán poslanec Grendel, chcem sa vám poďakovať za vaše vystúpenie. Grendel, naučím sa to časom, ospravedlňujem sa. Páčilo sa mi vaše vystúpenie po obsahovej aj po formálnej stránke a som rád, že ste použili tie argumenty, ktoré ste použili, a použili ste ich spôsobom, ako ste ich použili. Predsa len mi tam jedna vec, keďže vás poznám osobne, chýbala. Dnes na rozdiel od včerajška som nepostrehol vo vašom vystúpení žiaden bonmot. To znamená, dúfam, že pri svojich budúcich vystúpeniach sa polepšíte a budeme sa môcť aj ako tí, čo vás poznáme, vieme aj trochu zasmiať.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
17:33
Vystúpenie v rozprave 17:33
Peter PčolinskýTakže tento môj príhovor je vlastne prvý v tomto pléne v rámci rozpravy, čiže musím sa priznať, že na toto miesto pristupujem s veľkým rešpektom a aj trémou, ale to v priebehu pár minút, dúfam, zvládnem. Ja som totižto niekoľko dní rozmýšľal, ako vyhodnotiť programové vyhlásenie vlády. Prečítal som si ho niekoľkokrát a nakoniec som sa rozhodol poradiť sa s odborníkmi, s občanmi Slovenskej republiky, čo si myslia o tomto programovom vyhlásení vlády. Budem teda v prvom rade hovoriť ako občan tejto krajiny, ale nie ako politik, pretože ani sa tak necítim, hlavne po včerajšej rozprave v poobedňajších hodinách, ktorá vo mne vyvolala nielen rozpaky, ale aj naozaj veľkú dávku znechutenia. A bola spôsobená tým, že riešia sa tu nejaké staré spory, osobné invektívy, podľa mňa niektoré za hranicou únosnosti, slušnosti. A myslím si, že do tohto pléna to nepatrí, ľudia na to nie sú zvedaví, ľudia chcú počuť, čo pre nich poslanci, ktorí sú platení z ich daní, urobia. Čiže práve preto necítim sa ako politik.
Ako iste mnohí viete, ja pochádzam z východného Slovenska, z okresu Vranov nad Topľou, čiže som hrdý na to, že som východniar, a preto budem hovoriť najmä z pohľadu ľudí žijúcich na východnom Slovensku. Vidím tu pár poslancov z východného Slovenska, takže dúfam, že mi dajú za pravdu v tom, čo budem hovoriť. A skúsim vám tlmočiť to, čo si myslia ľudia o programovom vyhlásení vlády práve na východnom Slovensku.
Viete, regióny východného Slovenska sú častokrát nazývané zaostalé, menej rozvinuté, pánu Bohu za chrbtom a podobne. Povedzme si prečo je to tak? To je podľa mňa dosť dôležitá otázka. Ja si to totižto nemyslím, že sme zaostalejší, my východniari, alebo menej vzdelaní. Pýtam sa preto, čo robili politické elity pre východniarov posledných 25 rokov? Naozaj je to otázka, ktorú kladú azda všetci východniari. Čo urobili politici pre východné Slovensko za posledných 25 rokov? Jasné, niektorí sa možno ohradíte a budete mi argumentovať opatreniami na zlepšenie životnej úrovne a podobné, podobné argumenty, ale tí ľudia to tam vôbec takto necítia a vôbec to nevidia, tie opatrenia nejaké. A teraz nehovorím len o poslednej vláde Fico I, Fico II, môžme kľudne sa vrátiť do minulosti, môžme hovoriť o Dzurindových vládach, o Mečiarových vládach. Čiže to teraz, aby ste chápali, ja tu nie som kvôli tomu, aby som tu teraz robil deliace čiare, že vy ste zlí, vy ste dobrí, vy ste najlepší. Mne ide o to, aby sme niečo spoločne urobili a niečo spoločne dokázali a ukázali vlastne tým ľuďom na východnom Slovensku, že dá sa dohodnúť, dá sa správať a pracovať tak, aby ľudia to aj pocítili.
Viete, častokrát tu počúvame, aj v programovom vyhlásení vlády, a teraz budem možno trošku ironický, pamätám si výrok, ja vám ho môžem aj odcitovať, ale nechcem vás zaťažovať týmto, môžem vám odcitovať z médií výrok, kedy premiér Robert Fico hovoril v roku 2007 o diaľnici do Košíc do roku 2010. Dnes je rok 2016, počúvame o diaľnici, že bude 2020. Ale to nie je podstatné. Viete, čo je podstatné? Povedzte mi, prosím vás, ak sa tá diaľnica, nešťastná, konečne postaví do tých Košíc, tak ja ako Vranovčan čo mám z toho? Sobrance, Trebišov, Stropkov, Medzilaborce, Snina, čo majú tí ľudia z toho, že bude diaľnica do Košíc? Bude tam lacnejší chlieb? Alebo, ja neviem, zrazu sa zníži nezamestnanosť? Nie. Čiže to, čo tu chýba, východniarom nechýba diaľnica do Košíc. Možno nám, ktorí tam dochádza, resp. ktorí dochádzame do Bratislavy, resp. cestujeme hore-dole, nám tam chýba v podstate viac vecí ako len jedna diaľnica.
Ale poďme konkrétnejšie. Ja som si svoj príspevok aj zoškrtal, pretože mnohé veci už boli dnes povedané. Ale chcem aj pochváliť časť programového vyhlásenia vlády, hoci je neurčitá a z toho textu, z tej pasáže vám o chvíľu poviem, nie je veľmi jasné, o čo ide, ale z vyhlásení, ktoré už odzneli v médiách, tak zhruba si viem predstaviť, urobiť nejaký obraz.
Kvitujem najmä zámer vlády vytvoriť tzv. ekonomické zóny, resp. pomôcť regiónom, myslím, že ich bolo vymenovaných 13, regióny s najvyššou nezamestnanosťou. Odporúčam preto knihu pre pánov ministrov, knihu Marcela Klimeka, volá sa "Nemecký štandard". V tejto knihe podrobne a konkrétne vysvetľuje, ako by mali fungovať takéto špeciálne ekonomické zóny. Predpokladám, že možno sa pri písaní programového vyhlásenia vlády tým aj autori možno inšpirovali, nakoľko špeciálne ekonomické zóny tu ešte neodzneli, resp. ja som ani nezachytil za posledné roky, aby to niekto riešil. Ale, ešte raz kvitujem tento návrh, už minimálne úmysel vytvoriť nejaké špeciálne regióny, ktoré sú najchudobnejšie, aby sa im pomohlo. Ale čo je veľmi dôležité, položiť si otázky, čiže ja by som vláde položil pár otázok k tomuto bodu vládneho programu programového vyhlásenia.
Koľko takýchto ekonomických zón treba na Slovensku? Priemyselných parkov, koľko takýchto priemyselných parkov na Slovensku je potrebné revitalizovať a koľko je potrebné nových postaviť? Kto bude v nich môcť podnikať? Bude si môcť presunúť výrobca prevádzku inde, do inej zóny? Koľko zamestnajú ľudí? Lebo z minulosti veľmi dobre vieme, ja vám poviem príklad, vo Vranove nad Topľou boli preinvestované desiatky miliónov eur do výstavby priemyselného parku a skúste hádať, koľko investorov tam prišlo za, resp. od otvorenia tohto parku? Nula, slovom nula, vyhodené peniaze do vzduchu. Čiže otázka je, koľko zamestnajú takéto zóny ľudí? Budú sa musieť prijímať noví úradníci? – to je tiež otázka na vládu. Bude treba kvôli zónam meniť ústavu? Ako dlho bude trvať audit, analýza, kým takéto špeciálne ekonomické zóny vzniknú? Alebo veľmi zaujímavá otázka: až po aký počet sa budú tieto regióny zahusťovať? Zatiaľ sme počuli pána Pellegriniho, ktorý predstavoval programové vyhlásenie vlády, hovoriť, myslím, že o trinástich okresoch. Koľko ich bude treba? Pätnásť? Lebo tak je nám jasné, že tých regiónoch, ktoré potrebujú pomoc, je asi viac ako trinásť. Čiže to sú otázky, ktoré by si mala vláda položiť. A ešte raz oceňujem tento nápad, oceňujem túto nejakú víziu a ja budem veľmi rád, ak bude môcť niečo k tomu povedať, resp. byť nápomocný pri vytvorení týchto zón.
Poďme ďalej. V oblasti cestovného ruchu, toto mňa pomerne dosť zaujíma, prepáčte, ale v programovom vyhlásení vlády sme sa dočítali len také skôr vágne a nič nehovoriace frázy, z ktorých sa nedozvieme nejaké konkrétne opatrenia alebo návrhy. Doterajšie vlády Roberta Fica v cestovnom ruchu, povedzme si to rovno, neurobili dieru do sveta, boli iné priority, o. k., beriem, chápem. Skúsme si povedať na príklade práve východného Slovenska. Viete mi povedať, kam chodia v rámci regiónu na rekreáciu východniari? Do Maďarska. Ročne, úplne vážne vám, pán poslanec, poviem, konkrétne do Hajdúszoboszló, to sú také termálne kúpele, kúpaliská, tam vám normálne chodí polovica východného Slovenska na kúpaliská. Ja sa pýtam prečo? Na východnom Slovensku máme dva skvosty, jeden je Domaša, nazývaná aj Zelená perla východu, a druhý je Zemplínska Šírava. A teraz je pre mňa otázka, ja som na Domašu chodil ako mladý chlapec a ja som tam videl tisíce turistov, a teraz úplne vážne, zo strednej Európy, tam chodili Poliaci, Maďari, Česi, Ukrajinci, dokonca chodili ľudia z bývalého východného Nemecka. To bolo zaplnené hlava na hlave. Viete, v akom stave je táto rekreačná oblasť dnes? Metrová tráva, žiadna infraštruktúra, žiadne služby, žiadne toalety, nie je tam absolútne nič. Totižto už si teraz nespomínam, čí to bol skvelý nápad, obce dostali správu týchto rekreačných jednotlivých stredísk, samozrejme, ako veľmi dobre vieme, obce peniaze nemajú, čiže žiadna investícia, nebudovalo sa tam nič.
A teraz sa preto pýtam, prečo napríklad vláda nepodporí miestny cestovný ruch miestnej takejto Domaše, Zemplínskej Šíravy? Namiesto toho ročne odchádzajú desiatky miliónov eur napríklad do Maďarska. Lebo podľa mňa je to úplne choré.
Nedávno som videl taký projekt partie nadšencov, ktorá vypracovala veľmi zaujímavý projekt na obnovu napríklad tejto Domaše, kde by sa vytvoril areál vodných športov, reštaurácie, plávajúce pontóny, plávajúce promenády. Celá táto investícia je vo výške zhruba 5 mil. eur. Prosím vás, 5 mil. eur, páni ministri, ja si myslím že je to slušná suma v porovnaní s tým, na čo tu míňame peniaze. A tento projekt, vážení, by zamestnal stovky ľudí celoročne. A hovoríme o okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov, kde je skoro 20-percentná nezamestnanosť. Tak to len na margo, by som povedal, nejakých vyhadzovaní peňazí na nezmyselné nápady, ktoré nám neprinesú nič, alebo nám prinesú len v krátkodobom horizonte nejaký efekt. To hovoríme o nejakom, to je o vytvorení stoviek pracovných miest v regiónoch s najväčšou nezamestnanosťou, trvalých pracovných miest.
A mohol by som pokračovať takto ďalej. Máme hory, máme lesy, máme hrady, kaštiele, zámky, vodné plochy, jazerá, a nevyužívame nič. Čiže ja by som veľmi privítal, fakt by som veľmi privítal, ak by, samozrejme čas ukáže, ak by príslušní ministri v tomto smere konali a v tomto smere mysleli na rozvoj miestneho cestovného ruchu.
Programové vyhlásenie vlády, teraz spomeniem ďalšie časti, hovorí, že: "Slovensko je prevažne vidieckou krajinou. Cieľom politiky vlády je podpora rozvoja vidieka a zlepšovanie životných podmienok vidieckeho obyvateľstva. Vláda preto považuje pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo za strategické odvetvia hospodárskej politiky štátu, ktoré majú nezastupiteľné právo v štruktúre ekonomiky." To je citát z programového vyhlásenia vlády, opakujem, pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo. Keď vláda tvrdí, že tieto segmenty sú strategické, tak prečo sa tak doteraz nesprávala? Viete, aká je realita a teraz realita z pohľadu občana? Veľká časť západného Slovenska chodí nakupovať do Rakúska potraviny, sever Slovenska chodí nakupovať do Poľska, juh Slovenska chodí nakupovať do Maďarska a východné Slovensko chodí do Poľska, Maďarska a dokonca aj na Ukrajinu. Ja sa pýtam prečo? To sme tak neschopní, že nedokážeme si vyprodukovať kvalitné potraviny, cenovo dostupné, aby sme zabránili tomu, aby naši ľudia chodili do zahraničia nakupovať?
Viete, ako je možné, že naše obchody, regály sú zaplavené jablkami, zemiakmi z Poľska napríklad. Má Poľsko lepšie prírodné podmienky ako Slovensko? Nemá, je to stále tá istá geografia. Viete, poľské kurča zabité v Čechách, zabalené na Slovensku nie je slovenský výrobok made in Slovakia. A vidíme to dennodenne. Otázka preto je, prečo teda štát nepodporuje významnou mierou našich drobných poľnohospodárov, chovateľov a producentov potravín? Regály v obchodoch totiž zaplavil treťotriedny tovar zo zahraničia. Viete veľmi dobre, ak chodíte nakupovať, ak to nerobia vaše manželky alebo manželia, tak viete veľmi dobre, že častokrát tam nájdem dusenú šunku s obsahom mäsa 40 percent. Prosím vás to je čo, 40-percentný obsah mäsa? Skúste ísť do Rakúska. Ja som tam nevidel šunku s obsahom mäsa pod 88 %, aj to ju nekupujem, ale kupujem s 96-98-percentným obsahom mäsa. Ako je možné, že dovolíme, že orgány štátnej správy dovolia vôbec predávať, prepáčte za výraz, takýto sajrajt, 40-percentný obsah mäsa. Ja si myslím, že naši občania si zaslúžia okrem iného aj právo na zdravé potraviny, zaslúžia si právo aj zdravo žiť. Čiže v tomto smere ja by som tiež veľmi kvitoval, ak by vláda v tomto smere urobila nejaké opatrenia.
Viete, ešte pred, a teraz vám to hovorím z vlastnej skúsenosti, tak pätnásť rokov dozadu, keďže ja som z dediny, tak pätnásť rokov dozadu bolo úplne bežné, že vám stačil hektár pôdy na to, aby ste uživili v našom prípade 6-člennú rodinu, ovocie, zelenina, základné potraviny, a vám stačil hektár pôdy na to, aby ste uživili rodinu a dodatočne si privyrobili nejaké peniaze predajom týchto produktov. V dnešnej dobe to je absolútne ekonomický nezmysel. Orná pôda, ktorú my sme mali vo vlastníctve, samozrejme už je dávno v prenájme, nejakému družstvu za 2 vrecia pšenice ročne alebo ja neviem čo, pretože sa ekonomicky neoplatí čokoľvek drobným roľníkom alebo rodinám pestovať a postarať sa o nejaké svoje živobytie. Ekonomický nezmysel.
Na vine je, viete čo? Úplne zvrátený systém a dúfam, že pán Fecko bude so mnou súhlasiť a predpokladám, že áno, úplne zvrátený systém dotácie do poľnohospodárstva, úplne zvrátený. Za veľký problém tiež považujem absolútnu absenciu dlhodobej stratégie pre tento rezort. Na Slovensku sa totižto hospodári na pôde, ktorá je z 90 % prenajímaná. Podľa mňa je to choré, ale o. k., keby sa aspoň hospodárilo. Ale my tu zasejeme nejakú repku olejnú, pokosíme a nejakí agrobaróni a pofidérne eseročky zinkasujú milióny len preto, že dotačný systém platí za meter štvorcový a nie za reálnu produkciu. Preto sa dnes munčuje a neprodukuje, dnes nám úplne stačí mať pôdu vo veľkom rozsahu, stovky, tisícky hektárov, a ste milionár a nemusíte robiť dokopy nič, stačí vám kosiť.
Čo sa týka zákona z roku 2014, tak ten je úplne bezzubý, pretože paradoxne pred predajom pôdy zahraničným vlastníkom vás chráni rozdrobenosť pôdy a nie tento zákon. Ale práve aj rozdrobenosť pôdy spôsobuje v poľnohospodárstve veľké problémy. Za posledných 26 rokov sa scelilo len 10 % pôdy. Za 26 rokov. Samozrejme, problém je aj v zákone o dedičstve, a tak ďalej. Je taktiež potrebné odstrániť automatickú prolongáciu nájomných zmlúv. Teraz si predstavte, ak ma ešte niektorí vnímate, teraz si predstavte, že máte pôdu, ktorú prenajmete, dajme tomu, na 15 rokov nejakému družstvu a náhodou premeškáte lehotu na vypovedanie nájomnej zmluvy, tak automaticky sa táto nájomná zmluva obnoví na ďalších 15 rokov. Nájomné právo je povýšené nad vlastnícke právo, vy sa k vlastnej pôde nedostanete. Čiže to sú veci, ktoré podľa mňa pani ministerka by mohla riešiť. Zase pani ministerka pôdohospodárstva, ja som mal z nej celkom dobrý dojem včera na výbore, vidím, že sa rozumie problematike, takže držím je palce, budeme hodnotiť neskôr.
Viete, teraz dosť dôležitá vec, možno to bude pre vás novinka, ale Slovensko má zápornú bilanciu vo výške 1 mld. eur pri dovoze potravín. Dovezieme za 1 mld. eur viac, ako vyvezieme, 1 mld. eur. Miliarda eur je suma predstavujúca čistý dovoz poľnohospodárskych produktov a teda naše negatívum. Ale, samozrejme, to je miliarda našej podprodukcie, podvýkonnosti alebo podvýnosnosť agrosektora v porovnaní s okolitými krajinami. Z toho vyplývajú mnohé negatíva pre celú krajinu, no špeciálne pre vidiek. Za posledných 20 rokov nám, poľnohospodárstvo nám postupne zdegenerovalo, náš agrosektor sa zakonzervoval v minulosti a stal sa vo veľkej miere odvetvím iba na presun stoviek miliónov eur z eurodotácií do rúk vybraných agrobarónov. Vedeli ste napríklad, že až 90 % dotácií do poľnohospodárstva, agrodotácií, končí v rukách 10 % prijímateľov, čo je v porovnaní s Európou absolútny nonsens? Viete, ako chceme uvoľniť potenciál, ktorý v poľnohospodárstve je? Teraz, vážení, v poľnohospodárstve je potenciál zamestnanosti zhruba 50-tisíc ľudí. V poľnohospodárstve vieme zamestnať 50-tisíc ľudí.
Viete, vláda tu dotiahne Jaguar, ktorý zadotuje, teraz neviem presne koľko, 200, 300, 400, ja neviem, koľko to bolo miliónov. Dotiahneme tu Jaguar. Koho, prosím vás, bude zamestnávať Jaguar? Kvalifikovanú pracovnú silu, samozrejme. No dotiahnite Jaguar na východné Slovensko, čo je, samozrejme, nezmysel, lebo chýba infraštruktúra, európske prepravné trasy sú niekde úplne mimo, čiže samozrejme taký Jaguar na východ nepríde. Ale teraz, aj keby prišiel, koho zamestná, keď tu máme armádu nezamestnaných, máme tu armádu 250-, 240-tisíc dlhodobo nezamestnaných? To sú ľudia, ktorí nemajú pracovné návyky, nemajú žiadne vzdelanie, títo ľudia sú reálne pre priemysel nepoužiteľní. Nikto ich nezamestná. Tak čo s nimi? Jednoduchá vec. Na to, aby ste zobrali motyku do ruky, nepotrebujete mať vysokú školu. Tak využime armádu nezamestnaných, dlhodobo nezamestnaných, bez kvalifikácie, bez praxe, dajme im, v úvodzovkách, teraz tie motyky do ruky, vytvorme pracovné miesta zmenou dotačného systému. Viete, keby sme v poľnohospodárstve dokázali zamestnať len priemerný počet ľudí, ktorý v Európskej únii pracuje na 100 hektároch pôdy, tak máme tých zhruba 50-tisíc pracovných miest vytvorených do dvoch rokov. Do dvoch rokov 50-tisíc pracovných miest. Ja vám to opakujem kvôli tomu, aby ste si to pamätali.
Ale skúsme sa pozrieť, skúsme sa pozrieť aj na ďalšie veci. Napríklad to sú tie zoškrtané teraz, sociálna oblasť. Dnes už tu kolegyne sa venovali téme rodiny, podpory rodín a tak ďalej. Ja pomerne dlho komunikujem s takou, v úvodzovkách, partiou matiek, ktoré sa starajú o zdravotne ťažko postihnuté deti. Tak ja vám teraz len veľmi krátko budem tlmočiť čo ony, nie čo politici, ale čo ony považujú za najväčší problém. Za dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť o svoje deti alebo dospelých požadujú aspoň minimálnu mzdu. Záruku, že táto mzda nebude každoročne krátená v závislosti od výšky iného dôchodku opatrovateľa, starobného, invalidného či výsluhového. Tiež, že príspevok nebude krátený v prípade hospitalizácie opatrovaného, ak ho sprevádzal opatrovateľ. Zvýšiť výšku príspevku na kompenzáciu zvýšených nákladov na hygienu, prepravu a diétne stravovanie. Terajšie príspevky sú v celom rozsahu nedostačujúce.
Ja vám poviem jeden príklad, ktorý som osobne riešil pred Vianocami. Predstavte si, že máte zdravotne ťažko postihnuté dieťa, ktoré má 17 rokov, má 90 kilo a potrebuje denne plienkovať, lebo jednoducho jeho stav je taký. Tá matka dostane pár euro mesačne, ktoré nestačia ani na tie plienky. Viete, to nie sú pampersy dvojky, trojky, tu dámy vedia, štyrky, ktoré stoja, celý balík 72 kusov ,18, 17, 18 euro v Tescu. Keďže mám 20-mesačné dieťa, tak viem zhruba, čo to stojí, ale to sú plienky, ktoré sú podstatne väčšie a ktoré stoja podstatne viac peňazí. Jednoducho štát dnes finančne podporuje takéto matky s postihnutými deťmi, ale tie výdavky, respektíve ten príjem im stačí, im ani nestačí, napríklad pre túto konkrétnu mamičku, im ani nestačí na to, aby mu kúpila plienky, ten počet, ktorý potrebuje mesačne. Tak viete, čo sme urobili? Urobili sme zbierku a vyzbierali sme – som to zničil, ja to tu zničím všetko (rečník komentuje niečo, čo je skryté za rečníckou tribúnou) – vyzbierali sme zhruba 5-tisíc euro, ktoré dostala tá matka dva dni pred Vianocami. Skoro sa nám rozsypala, keď ich dostala. Ale, prosím vás, toto je úlohou jednotlivých fyzických osôb? Borisa Kollára, ktorý tu každý týždeň dotuje a niekomu pomáha? Viete veľmi dobre, že to sa nedá. Toto nie je udržateľný stav. Tu my potrebujeme systémové zmeny, ktoré to tu budú riešiť.
Ďalšia vec, dosť dôležitá. Platenie odvodov do Sociálnej poisťovne počas celej doby opatrovania, pretože platenie odvodov len počas dvanástich rokov je výsmechom tým, ktorí sa o svojich blízkych starajú a v konečnom dôsledku im po dvanástich rokoch odvody zaniknú.
Integrácia hendikepovaných detí, to je ďalší prípad, ktorý som riešil, a nebudem ho rozpitvávať. Ako niečo neuveriteľné, ako pristupujú štátne orgány k hendikepovaným deťom v prípade, ak ich treba umiestniť do špeciálneho zdravotného zariadenia. Taktiež je nevyhnutné upraviť výšku rodičovského príspevku, ja myslím, že už tu dnes o tom debata bola, zo súčasných 203 euro, toľko berie moja manželka, 203 euro, na úroveň aspoň minimálnej mzdy. A ja vám poviem prečo. Matky, a povie vám to chlap, keď sú tie deti malé, koľko hodín denne ste im venovali času? Dvadsaťštyri lomeno sedem? Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. Dieťa len začne plakať, vy nemôžte povedať, že už mi padla osem a pol hodinovka. Dvadsaťštyri hodín denne. Prosím vás, je dvadsaťštyrihodinová nepretržitá, v úvodzovkách, služba menej hodnotná ako práca na osem a pol hodiny denne za minimálnu mzdu? Ja si myslím, že nie. Preto aj ja osobne si myslím, že rodičovský príspevok by mal byť vo výške aspoň minimálnej mzdy. Súhlasíte, dámy? Kývu, že áno. Páni? Dobre.
Pán minister Solymos tu nie je. Nevadí. Životné prostredie. Nakoľko som bol včera zvolený za podpredsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, tak rád by som vám povedal niečo aj k životnému prostrediu. Opäť veľmi kvitujem, ja som mal s pánom ministrom už jedno stretnutie pracovné, kde som mu povedal, kde vidím problémy v oblasti životného prostredia. A zatiaľ som mal z neho pocit, že je ústretový a má ochotu veci riešiť a meniť. Samozrejme, počkáme si na reálne výsledky, lebo to, čo ja vám dnes sľúbim, ani zajtra nikto nedá. Takže ja ako veľký problém v oblasti kontroly životného prostredia považujem Inšpekciu životného prostredia. Bavíme sa tu o kontrolnom orgáne, ktorý de facto neexistuje. Inšpekcia životného prostredia, vážení, nekoná a nerobí nič. Pretože, a teraz prepáčte, ja viem, že budete ma atakovať neskôr, pravdepodobne, ak sa vám bude chcieť, ale viete, ja mám osobnú skúsenosť, keď riaditeľ v jednom meste Inšpekcie životného prostredia, v Košiciach, keďže sme pri tom, tak má veľmi priateľské vzťahy a chodí na rôzne akcie kontrolovaného subjektu. Ako je toto možné, prosím vás, že štátny kontrolný orgán má priateľské vzťahy s kontrolovaným subjektom? A keď som sa ako občan na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám dotazoval, kedy naposledy boli vykonané kontroly v danom podniku, tak odpoveď mi prišla nejaká formálna, respektíve nič, dokopy nič. Tento kontrolný orgán úplne odmieta, úplne odmieta zverejniť svoje rozhodnutia. Ale problém, problém nie je v tom, že by bol zlý, problém je v ľuďoch. Problém je v konkrétnych ľuďoch v danom kontrolnom orgáne.
A už keď sme pri tom znečistení životného prostredia. Fungujem? Už som polhodinu, už dlho, ja viem, ešte päť minút vydržíte. Dobre, prejdem rovno, prejdem rovno ku konkrétnemu prípadu. V okrese Vranov nad Topľou máme závod, ktorý sa volá BUKÓZA ENERGO. Je to závod, ktorý drevo, je to drevospracujúci závod. Viete, ako to tam vyzerá? Keď pôjdete na rieku Ondava, tak tam máte vo výške jedného metra penu. To je produkt. Čiže môžte sa tam kľudne kúpať, máte penový kúpeľ s metrovou penou. Pôda je znečistená takým spôsobom, že keď oriete, tak normálne môžte si počítať kúsky popolčeka, ktoré produkuje tento podnik. Skúste vyvešať prádlo. Po hodine ho môžte opäť prať. Prídete domov, pozriete sa do zrkadla a na tvári máte sadze. A keď žiadate inšpekciu životného prostredia, tak oni sa tvária, že ten podnik neexistuje. A teraz, bohužiaľ, musím povedať aj prečo. Totižto majiteľ podniku je človek spomínaný v spise Gorila ako jeden z prvých sponzorov SMER-u a rád sa chváli, že je osobný priateľ predsedu vlády. Bohužiaľ. Keby to bola iná strana, poviem inú stranu, ale taká je realita. Preto ja som prosil pána ministra, aby začal konať, aby orgány, ktoré majú kontrolovať, kontrolovali a robili si svoju prácu. Nič viac nechceme. Mne chodia denne desiatky mailov, desiatky správ od ľudí žijúcich v tomto regióne, ktorí sú zúfalí a ako jediného poslanca za okres Vranov nad Topľou ma prosia, aby som niečo robil. A ja robiť budem. Využijem všetky možné dostupné prostriedky na to, aby sa tam niečo začalo diať. Mimochodom, tento okres je charakterizovaný, tento región, ako takzvaný trojuholník smrti – Bukóza Vranov, Chemko Strážske, Chemlon Humenné. Škoda, že tu nie je pani poslankyňa Vaľová, ktorá býva 20 kilometrov od Vranova v Humennom. Škoda. Asi by mi to potvrdila, lebo inú možnosť by nemala.
Dobre. Opatrenia, stručne. Zabezpečiť zverejnenie všetkých porušených zákonov a konkrétne postupy riešenia zistených porušením. Zároveň by bolo dobré uvádzať termín riešenia každého porušenia a výšku udelenej pokuty. Obrovským problémom sú samozrejme prostriedky z eurofondov, či už na podporu environmentálnych projektov v oblasti ochrany ovzdušia, protipovodňovej ochrany, monitoringu starých environmentálnych záťaží a ich sanácie.
A na záver. Viete, východniari sú pracovití ľudia, neradi sedia doma. Ja osobne poznám desiatky mladých ľudí, mojich rovesníkov, ktorí museli odísť do zahraničia. Všetci by sa chceli vrátiť. Respektíve, dobre, drvivá väčšina by sa chcela vrátiť, ale vždy vznikne otázka: a čo tam budem robiť? Práve preto je podľa štatistík dnes každá tretia rodina na východnom Slovensku finančne podporovaná príbuzným, ktorý pracuje v zahraničí. Každá tretia rodina. Je, páni poslanci, podľa vás toto normálne? Je to normálny stav? To viete, ako začiatkom dvadsiateho storočia nám ujovia, tety, babky, dedovia posielali doláre z Ameriky, lebo museli emigrovať, aby sa tu dalo žiť. Podľa mňa to normálne nie je. Vyľudňuje sa nám vidiek nie kvôli tomu, že by sa tam zle žilo, ale preto, že mladí ľudia na východnom Slovensku nemajú absolútne žiadnu perspektívu, absolútne. Ja keď prídem do svojho mesta, do svojej dediny, do svojej krčmy a bavím sa s mojimi spolužiakmi, rovesníkmi, vážení, tí ľudia, to sú stratené existencie bez akejkoľvek budúcnosti. Oni nevedia, čo bude zajtra. Jediné, čo ich zaujíma, ak má prácu, príde z práce, ide do krčmy, dá si stodvanásť pív a ide domov. To je ich perspektíva, to je ich zmysel života. Oni nemajú žiadnu perspektívu a, pravdupovediac, ja sa na to pozerať nemôžem. Lebo sú to ľudia, ktorých poznám celý život.
Viete, na dedine sa nekosí ľavicovo ani pravicovo. Tam sa kosí. Práve preto ja by som vás chcel poprosiť, aby toto 7. volebné obdobie sme nezabúdali na tých najobyčajnejších ľudí, aby sme sa netvárili, že ja som poslanec, kto je viac. Aby sme nezabudli, odkiaľ sme prišli. Pretože občas mám pocit, že niektorí politici sú úplne odtrhnutí z reality, ale úplne. Keď niektorých kolegov počúvam, mám pocit, že sú z inej planéty, ako keby v živote neboli medzi bežnými ľuďmi. Alebo ako keby sa narodili tuná v Národnej rade. Čiže ja vás naozaj len prosím, aby ste boli čím bližšie k týmto obyčajným ľuďom a počúvali ich.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave
19.4.2016 o 17:33 hod.
Mgr.
Peter Pčolinský
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, pardon, vážení páni ministri, milí hostia, vážení občania Slovenskej republiky. Chcem v prvom rade vzdať hlbokú úctu a česť tým poslancom vládnej koalície, ktorí tu ešte zotrvali, nakoľko žiadate o vyslovenie dôvery. Tak naozaj teraz to myslím úprimne, ja si vážim, že ste tu a počúvate vystúpenia vašich kolegov z opozície v túto neskorú nočnú hodinu, zjavne.
Takže tento môj príhovor je vlastne prvý v tomto pléne v rámci rozpravy, čiže musím sa priznať, že na toto miesto pristupujem s veľkým rešpektom a aj trémou, ale to v priebehu pár minút, dúfam, zvládnem. Ja som totižto niekoľko dní rozmýšľal, ako vyhodnotiť programové vyhlásenie vlády. Prečítal som si ho niekoľkokrát a nakoniec som sa rozhodol poradiť sa s odborníkmi, s občanmi Slovenskej republiky, čo si myslia o tomto programovom vyhlásení vlády. Budem teda v prvom rade hovoriť ako občan tejto krajiny, ale nie ako politik, pretože ani sa tak necítim, hlavne po včerajšej rozprave v poobedňajších hodinách, ktorá vo mne vyvolala nielen rozpaky, ale aj naozaj veľkú dávku znechutenia. A bola spôsobená tým, že riešia sa tu nejaké staré spory, osobné invektívy, podľa mňa niektoré za hranicou únosnosti, slušnosti. A myslím si, že do tohto pléna to nepatrí, ľudia na to nie sú zvedaví, ľudia chcú počuť, čo pre nich poslanci, ktorí sú platení z ich daní, urobia. Čiže práve preto necítim sa ako politik.
Ako iste mnohí viete, ja pochádzam z východného Slovenska, z okresu Vranov nad Topľou, čiže som hrdý na to, že som východniar, a preto budem hovoriť najmä z pohľadu ľudí žijúcich na východnom Slovensku. Vidím tu pár poslancov z východného Slovenska, takže dúfam, že mi dajú za pravdu v tom, čo budem hovoriť. A skúsim vám tlmočiť to, čo si myslia ľudia o programovom vyhlásení vlády práve na východnom Slovensku.
Viete, regióny východného Slovenska sú častokrát nazývané zaostalé, menej rozvinuté, pánu Bohu za chrbtom a podobne. Povedzme si prečo je to tak? To je podľa mňa dosť dôležitá otázka. Ja si to totižto nemyslím, že sme zaostalejší, my východniari, alebo menej vzdelaní. Pýtam sa preto, čo robili politické elity pre východniarov posledných 25 rokov? Naozaj je to otázka, ktorú kladú azda všetci východniari. Čo urobili politici pre východné Slovensko za posledných 25 rokov? Jasné, niektorí sa možno ohradíte a budete mi argumentovať opatreniami na zlepšenie životnej úrovne a podobné, podobné argumenty, ale tí ľudia to tam vôbec takto necítia a vôbec to nevidia, tie opatrenia nejaké. A teraz nehovorím len o poslednej vláde Fico I, Fico II, môžme kľudne sa vrátiť do minulosti, môžme hovoriť o Dzurindových vládach, o Mečiarových vládach. Čiže to teraz, aby ste chápali, ja tu nie som kvôli tomu, aby som tu teraz robil deliace čiare, že vy ste zlí, vy ste dobrí, vy ste najlepší. Mne ide o to, aby sme niečo spoločne urobili a niečo spoločne dokázali a ukázali vlastne tým ľuďom na východnom Slovensku, že dá sa dohodnúť, dá sa správať a pracovať tak, aby ľudia to aj pocítili.
Viete, častokrát tu počúvame, aj v programovom vyhlásení vlády, a teraz budem možno trošku ironický, pamätám si výrok, ja vám ho môžem aj odcitovať, ale nechcem vás zaťažovať týmto, môžem vám odcitovať z médií výrok, kedy premiér Robert Fico hovoril v roku 2007 o diaľnici do Košíc do roku 2010. Dnes je rok 2016, počúvame o diaľnici, že bude 2020. Ale to nie je podstatné. Viete, čo je podstatné? Povedzte mi, prosím vás, ak sa tá diaľnica, nešťastná, konečne postaví do tých Košíc, tak ja ako Vranovčan čo mám z toho? Sobrance, Trebišov, Stropkov, Medzilaborce, Snina, čo majú tí ľudia z toho, že bude diaľnica do Košíc? Bude tam lacnejší chlieb? Alebo, ja neviem, zrazu sa zníži nezamestnanosť? Nie. Čiže to, čo tu chýba, východniarom nechýba diaľnica do Košíc. Možno nám, ktorí tam dochádza, resp. ktorí dochádzame do Bratislavy, resp. cestujeme hore-dole, nám tam chýba v podstate viac vecí ako len jedna diaľnica.
Ale poďme konkrétnejšie. Ja som si svoj príspevok aj zoškrtal, pretože mnohé veci už boli dnes povedané. Ale chcem aj pochváliť časť programového vyhlásenia vlády, hoci je neurčitá a z toho textu, z tej pasáže vám o chvíľu poviem, nie je veľmi jasné, o čo ide, ale z vyhlásení, ktoré už odzneli v médiách, tak zhruba si viem predstaviť, urobiť nejaký obraz.
Kvitujem najmä zámer vlády vytvoriť tzv. ekonomické zóny, resp. pomôcť regiónom, myslím, že ich bolo vymenovaných 13, regióny s najvyššou nezamestnanosťou. Odporúčam preto knihu pre pánov ministrov, knihu Marcela Klimeka, volá sa "Nemecký štandard". V tejto knihe podrobne a konkrétne vysvetľuje, ako by mali fungovať takéto špeciálne ekonomické zóny. Predpokladám, že možno sa pri písaní programového vyhlásenia vlády tým aj autori možno inšpirovali, nakoľko špeciálne ekonomické zóny tu ešte neodzneli, resp. ja som ani nezachytil za posledné roky, aby to niekto riešil. Ale, ešte raz kvitujem tento návrh, už minimálne úmysel vytvoriť nejaké špeciálne regióny, ktoré sú najchudobnejšie, aby sa im pomohlo. Ale čo je veľmi dôležité, položiť si otázky, čiže ja by som vláde položil pár otázok k tomuto bodu vládneho programu programového vyhlásenia.
Koľko takýchto ekonomických zón treba na Slovensku? Priemyselných parkov, koľko takýchto priemyselných parkov na Slovensku je potrebné revitalizovať a koľko je potrebné nových postaviť? Kto bude v nich môcť podnikať? Bude si môcť presunúť výrobca prevádzku inde, do inej zóny? Koľko zamestnajú ľudí? Lebo z minulosti veľmi dobre vieme, ja vám poviem príklad, vo Vranove nad Topľou boli preinvestované desiatky miliónov eur do výstavby priemyselného parku a skúste hádať, koľko investorov tam prišlo za, resp. od otvorenia tohto parku? Nula, slovom nula, vyhodené peniaze do vzduchu. Čiže otázka je, koľko zamestnajú takéto zóny ľudí? Budú sa musieť prijímať noví úradníci? – to je tiež otázka na vládu. Bude treba kvôli zónam meniť ústavu? Ako dlho bude trvať audit, analýza, kým takéto špeciálne ekonomické zóny vzniknú? Alebo veľmi zaujímavá otázka: až po aký počet sa budú tieto regióny zahusťovať? Zatiaľ sme počuli pána Pellegriniho, ktorý predstavoval programové vyhlásenie vlády, hovoriť, myslím, že o trinástich okresoch. Koľko ich bude treba? Pätnásť? Lebo tak je nám jasné, že tých regiónoch, ktoré potrebujú pomoc, je asi viac ako trinásť. Čiže to sú otázky, ktoré by si mala vláda položiť. A ešte raz oceňujem tento nápad, oceňujem túto nejakú víziu a ja budem veľmi rád, ak bude môcť niečo k tomu povedať, resp. byť nápomocný pri vytvorení týchto zón.
Poďme ďalej. V oblasti cestovného ruchu, toto mňa pomerne dosť zaujíma, prepáčte, ale v programovom vyhlásení vlády sme sa dočítali len také skôr vágne a nič nehovoriace frázy, z ktorých sa nedozvieme nejaké konkrétne opatrenia alebo návrhy. Doterajšie vlády Roberta Fica v cestovnom ruchu, povedzme si to rovno, neurobili dieru do sveta, boli iné priority, o. k., beriem, chápem. Skúsme si povedať na príklade práve východného Slovenska. Viete mi povedať, kam chodia v rámci regiónu na rekreáciu východniari? Do Maďarska. Ročne, úplne vážne vám, pán poslanec, poviem, konkrétne do Hajdúszoboszló, to sú také termálne kúpele, kúpaliská, tam vám normálne chodí polovica východného Slovenska na kúpaliská. Ja sa pýtam prečo? Na východnom Slovensku máme dva skvosty, jeden je Domaša, nazývaná aj Zelená perla východu, a druhý je Zemplínska Šírava. A teraz je pre mňa otázka, ja som na Domašu chodil ako mladý chlapec a ja som tam videl tisíce turistov, a teraz úplne vážne, zo strednej Európy, tam chodili Poliaci, Maďari, Česi, Ukrajinci, dokonca chodili ľudia z bývalého východného Nemecka. To bolo zaplnené hlava na hlave. Viete, v akom stave je táto rekreačná oblasť dnes? Metrová tráva, žiadna infraštruktúra, žiadne služby, žiadne toalety, nie je tam absolútne nič. Totižto už si teraz nespomínam, čí to bol skvelý nápad, obce dostali správu týchto rekreačných jednotlivých stredísk, samozrejme, ako veľmi dobre vieme, obce peniaze nemajú, čiže žiadna investícia, nebudovalo sa tam nič.
A teraz sa preto pýtam, prečo napríklad vláda nepodporí miestny cestovný ruch miestnej takejto Domaše, Zemplínskej Šíravy? Namiesto toho ročne odchádzajú desiatky miliónov eur napríklad do Maďarska. Lebo podľa mňa je to úplne choré.
Nedávno som videl taký projekt partie nadšencov, ktorá vypracovala veľmi zaujímavý projekt na obnovu napríklad tejto Domaše, kde by sa vytvoril areál vodných športov, reštaurácie, plávajúce pontóny, plávajúce promenády. Celá táto investícia je vo výške zhruba 5 mil. eur. Prosím vás, 5 mil. eur, páni ministri, ja si myslím že je to slušná suma v porovnaní s tým, na čo tu míňame peniaze. A tento projekt, vážení, by zamestnal stovky ľudí celoročne. A hovoríme o okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov, kde je skoro 20-percentná nezamestnanosť. Tak to len na margo, by som povedal, nejakých vyhadzovaní peňazí na nezmyselné nápady, ktoré nám neprinesú nič, alebo nám prinesú len v krátkodobom horizonte nejaký efekt. To hovoríme o nejakom, to je o vytvorení stoviek pracovných miest v regiónoch s najväčšou nezamestnanosťou, trvalých pracovných miest.
A mohol by som pokračovať takto ďalej. Máme hory, máme lesy, máme hrady, kaštiele, zámky, vodné plochy, jazerá, a nevyužívame nič. Čiže ja by som veľmi privítal, fakt by som veľmi privítal, ak by, samozrejme čas ukáže, ak by príslušní ministri v tomto smere konali a v tomto smere mysleli na rozvoj miestneho cestovného ruchu.
Programové vyhlásenie vlády, teraz spomeniem ďalšie časti, hovorí, že: "Slovensko je prevažne vidieckou krajinou. Cieľom politiky vlády je podpora rozvoja vidieka a zlepšovanie životných podmienok vidieckeho obyvateľstva. Vláda preto považuje pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo za strategické odvetvia hospodárskej politiky štátu, ktoré majú nezastupiteľné právo v štruktúre ekonomiky." To je citát z programového vyhlásenia vlády, opakujem, pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo. Keď vláda tvrdí, že tieto segmenty sú strategické, tak prečo sa tak doteraz nesprávala? Viete, aká je realita a teraz realita z pohľadu občana? Veľká časť západného Slovenska chodí nakupovať do Rakúska potraviny, sever Slovenska chodí nakupovať do Poľska, juh Slovenska chodí nakupovať do Maďarska a východné Slovensko chodí do Poľska, Maďarska a dokonca aj na Ukrajinu. Ja sa pýtam prečo? To sme tak neschopní, že nedokážeme si vyprodukovať kvalitné potraviny, cenovo dostupné, aby sme zabránili tomu, aby naši ľudia chodili do zahraničia nakupovať?
Viete, ako je možné, že naše obchody, regály sú zaplavené jablkami, zemiakmi z Poľska napríklad. Má Poľsko lepšie prírodné podmienky ako Slovensko? Nemá, je to stále tá istá geografia. Viete, poľské kurča zabité v Čechách, zabalené na Slovensku nie je slovenský výrobok made in Slovakia. A vidíme to dennodenne. Otázka preto je, prečo teda štát nepodporuje významnou mierou našich drobných poľnohospodárov, chovateľov a producentov potravín? Regály v obchodoch totiž zaplavil treťotriedny tovar zo zahraničia. Viete veľmi dobre, ak chodíte nakupovať, ak to nerobia vaše manželky alebo manželia, tak viete veľmi dobre, že častokrát tam nájdem dusenú šunku s obsahom mäsa 40 percent. Prosím vás to je čo, 40-percentný obsah mäsa? Skúste ísť do Rakúska. Ja som tam nevidel šunku s obsahom mäsa pod 88 %, aj to ju nekupujem, ale kupujem s 96-98-percentným obsahom mäsa. Ako je možné, že dovolíme, že orgány štátnej správy dovolia vôbec predávať, prepáčte za výraz, takýto sajrajt, 40-percentný obsah mäsa. Ja si myslím, že naši občania si zaslúžia okrem iného aj právo na zdravé potraviny, zaslúžia si právo aj zdravo žiť. Čiže v tomto smere ja by som tiež veľmi kvitoval, ak by vláda v tomto smere urobila nejaké opatrenia.
Viete, ešte pred, a teraz vám to hovorím z vlastnej skúsenosti, tak pätnásť rokov dozadu, keďže ja som z dediny, tak pätnásť rokov dozadu bolo úplne bežné, že vám stačil hektár pôdy na to, aby ste uživili v našom prípade 6-člennú rodinu, ovocie, zelenina, základné potraviny, a vám stačil hektár pôdy na to, aby ste uživili rodinu a dodatočne si privyrobili nejaké peniaze predajom týchto produktov. V dnešnej dobe to je absolútne ekonomický nezmysel. Orná pôda, ktorú my sme mali vo vlastníctve, samozrejme už je dávno v prenájme, nejakému družstvu za 2 vrecia pšenice ročne alebo ja neviem čo, pretože sa ekonomicky neoplatí čokoľvek drobným roľníkom alebo rodinám pestovať a postarať sa o nejaké svoje živobytie. Ekonomický nezmysel.
Na vine je, viete čo? Úplne zvrátený systém a dúfam, že pán Fecko bude so mnou súhlasiť a predpokladám, že áno, úplne zvrátený systém dotácie do poľnohospodárstva, úplne zvrátený. Za veľký problém tiež považujem absolútnu absenciu dlhodobej stratégie pre tento rezort. Na Slovensku sa totižto hospodári na pôde, ktorá je z 90 % prenajímaná. Podľa mňa je to choré, ale o. k., keby sa aspoň hospodárilo. Ale my tu zasejeme nejakú repku olejnú, pokosíme a nejakí agrobaróni a pofidérne eseročky zinkasujú milióny len preto, že dotačný systém platí za meter štvorcový a nie za reálnu produkciu. Preto sa dnes munčuje a neprodukuje, dnes nám úplne stačí mať pôdu vo veľkom rozsahu, stovky, tisícky hektárov, a ste milionár a nemusíte robiť dokopy nič, stačí vám kosiť.
Čo sa týka zákona z roku 2014, tak ten je úplne bezzubý, pretože paradoxne pred predajom pôdy zahraničným vlastníkom vás chráni rozdrobenosť pôdy a nie tento zákon. Ale práve aj rozdrobenosť pôdy spôsobuje v poľnohospodárstve veľké problémy. Za posledných 26 rokov sa scelilo len 10 % pôdy. Za 26 rokov. Samozrejme, problém je aj v zákone o dedičstve, a tak ďalej. Je taktiež potrebné odstrániť automatickú prolongáciu nájomných zmlúv. Teraz si predstavte, ak ma ešte niektorí vnímate, teraz si predstavte, že máte pôdu, ktorú prenajmete, dajme tomu, na 15 rokov nejakému družstvu a náhodou premeškáte lehotu na vypovedanie nájomnej zmluvy, tak automaticky sa táto nájomná zmluva obnoví na ďalších 15 rokov. Nájomné právo je povýšené nad vlastnícke právo, vy sa k vlastnej pôde nedostanete. Čiže to sú veci, ktoré podľa mňa pani ministerka by mohla riešiť. Zase pani ministerka pôdohospodárstva, ja som mal z nej celkom dobrý dojem včera na výbore, vidím, že sa rozumie problematike, takže držím je palce, budeme hodnotiť neskôr.
Viete, teraz dosť dôležitá vec, možno to bude pre vás novinka, ale Slovensko má zápornú bilanciu vo výške 1 mld. eur pri dovoze potravín. Dovezieme za 1 mld. eur viac, ako vyvezieme, 1 mld. eur. Miliarda eur je suma predstavujúca čistý dovoz poľnohospodárskych produktov a teda naše negatívum. Ale, samozrejme, to je miliarda našej podprodukcie, podvýkonnosti alebo podvýnosnosť agrosektora v porovnaní s okolitými krajinami. Z toho vyplývajú mnohé negatíva pre celú krajinu, no špeciálne pre vidiek. Za posledných 20 rokov nám, poľnohospodárstvo nám postupne zdegenerovalo, náš agrosektor sa zakonzervoval v minulosti a stal sa vo veľkej miere odvetvím iba na presun stoviek miliónov eur z eurodotácií do rúk vybraných agrobarónov. Vedeli ste napríklad, že až 90 % dotácií do poľnohospodárstva, agrodotácií, končí v rukách 10 % prijímateľov, čo je v porovnaní s Európou absolútny nonsens? Viete, ako chceme uvoľniť potenciál, ktorý v poľnohospodárstve je? Teraz, vážení, v poľnohospodárstve je potenciál zamestnanosti zhruba 50-tisíc ľudí. V poľnohospodárstve vieme zamestnať 50-tisíc ľudí.
Viete, vláda tu dotiahne Jaguar, ktorý zadotuje, teraz neviem presne koľko, 200, 300, 400, ja neviem, koľko to bolo miliónov. Dotiahneme tu Jaguar. Koho, prosím vás, bude zamestnávať Jaguar? Kvalifikovanú pracovnú silu, samozrejme. No dotiahnite Jaguar na východné Slovensko, čo je, samozrejme, nezmysel, lebo chýba infraštruktúra, európske prepravné trasy sú niekde úplne mimo, čiže samozrejme taký Jaguar na východ nepríde. Ale teraz, aj keby prišiel, koho zamestná, keď tu máme armádu nezamestnaných, máme tu armádu 250-, 240-tisíc dlhodobo nezamestnaných? To sú ľudia, ktorí nemajú pracovné návyky, nemajú žiadne vzdelanie, títo ľudia sú reálne pre priemysel nepoužiteľní. Nikto ich nezamestná. Tak čo s nimi? Jednoduchá vec. Na to, aby ste zobrali motyku do ruky, nepotrebujete mať vysokú školu. Tak využime armádu nezamestnaných, dlhodobo nezamestnaných, bez kvalifikácie, bez praxe, dajme im, v úvodzovkách, teraz tie motyky do ruky, vytvorme pracovné miesta zmenou dotačného systému. Viete, keby sme v poľnohospodárstve dokázali zamestnať len priemerný počet ľudí, ktorý v Európskej únii pracuje na 100 hektároch pôdy, tak máme tých zhruba 50-tisíc pracovných miest vytvorených do dvoch rokov. Do dvoch rokov 50-tisíc pracovných miest. Ja vám to opakujem kvôli tomu, aby ste si to pamätali.
Ale skúsme sa pozrieť, skúsme sa pozrieť aj na ďalšie veci. Napríklad to sú tie zoškrtané teraz, sociálna oblasť. Dnes už tu kolegyne sa venovali téme rodiny, podpory rodín a tak ďalej. Ja pomerne dlho komunikujem s takou, v úvodzovkách, partiou matiek, ktoré sa starajú o zdravotne ťažko postihnuté deti. Tak ja vám teraz len veľmi krátko budem tlmočiť čo ony, nie čo politici, ale čo ony považujú za najväčší problém. Za dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť o svoje deti alebo dospelých požadujú aspoň minimálnu mzdu. Záruku, že táto mzda nebude každoročne krátená v závislosti od výšky iného dôchodku opatrovateľa, starobného, invalidného či výsluhového. Tiež, že príspevok nebude krátený v prípade hospitalizácie opatrovaného, ak ho sprevádzal opatrovateľ. Zvýšiť výšku príspevku na kompenzáciu zvýšených nákladov na hygienu, prepravu a diétne stravovanie. Terajšie príspevky sú v celom rozsahu nedostačujúce.
Ja vám poviem jeden príklad, ktorý som osobne riešil pred Vianocami. Predstavte si, že máte zdravotne ťažko postihnuté dieťa, ktoré má 17 rokov, má 90 kilo a potrebuje denne plienkovať, lebo jednoducho jeho stav je taký. Tá matka dostane pár euro mesačne, ktoré nestačia ani na tie plienky. Viete, to nie sú pampersy dvojky, trojky, tu dámy vedia, štyrky, ktoré stoja, celý balík 72 kusov ,18, 17, 18 euro v Tescu. Keďže mám 20-mesačné dieťa, tak viem zhruba, čo to stojí, ale to sú plienky, ktoré sú podstatne väčšie a ktoré stoja podstatne viac peňazí. Jednoducho štát dnes finančne podporuje takéto matky s postihnutými deťmi, ale tie výdavky, respektíve ten príjem im stačí, im ani nestačí, napríklad pre túto konkrétnu mamičku, im ani nestačí na to, aby mu kúpila plienky, ten počet, ktorý potrebuje mesačne. Tak viete, čo sme urobili? Urobili sme zbierku a vyzbierali sme – som to zničil, ja to tu zničím všetko (rečník komentuje niečo, čo je skryté za rečníckou tribúnou) – vyzbierali sme zhruba 5-tisíc euro, ktoré dostala tá matka dva dni pred Vianocami. Skoro sa nám rozsypala, keď ich dostala. Ale, prosím vás, toto je úlohou jednotlivých fyzických osôb? Borisa Kollára, ktorý tu každý týždeň dotuje a niekomu pomáha? Viete veľmi dobre, že to sa nedá. Toto nie je udržateľný stav. Tu my potrebujeme systémové zmeny, ktoré to tu budú riešiť.
Ďalšia vec, dosť dôležitá. Platenie odvodov do Sociálnej poisťovne počas celej doby opatrovania, pretože platenie odvodov len počas dvanástich rokov je výsmechom tým, ktorí sa o svojich blízkych starajú a v konečnom dôsledku im po dvanástich rokoch odvody zaniknú.
Integrácia hendikepovaných detí, to je ďalší prípad, ktorý som riešil, a nebudem ho rozpitvávať. Ako niečo neuveriteľné, ako pristupujú štátne orgány k hendikepovaným deťom v prípade, ak ich treba umiestniť do špeciálneho zdravotného zariadenia. Taktiež je nevyhnutné upraviť výšku rodičovského príspevku, ja myslím, že už tu dnes o tom debata bola, zo súčasných 203 euro, toľko berie moja manželka, 203 euro, na úroveň aspoň minimálnej mzdy. A ja vám poviem prečo. Matky, a povie vám to chlap, keď sú tie deti malé, koľko hodín denne ste im venovali času? Dvadsaťštyri lomeno sedem? Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. Dieťa len začne plakať, vy nemôžte povedať, že už mi padla osem a pol hodinovka. Dvadsaťštyri hodín denne. Prosím vás, je dvadsaťštyrihodinová nepretržitá, v úvodzovkách, služba menej hodnotná ako práca na osem a pol hodiny denne za minimálnu mzdu? Ja si myslím, že nie. Preto aj ja osobne si myslím, že rodičovský príspevok by mal byť vo výške aspoň minimálnej mzdy. Súhlasíte, dámy? Kývu, že áno. Páni? Dobre.
Pán minister Solymos tu nie je. Nevadí. Životné prostredie. Nakoľko som bol včera zvolený za podpredsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, tak rád by som vám povedal niečo aj k životnému prostrediu. Opäť veľmi kvitujem, ja som mal s pánom ministrom už jedno stretnutie pracovné, kde som mu povedal, kde vidím problémy v oblasti životného prostredia. A zatiaľ som mal z neho pocit, že je ústretový a má ochotu veci riešiť a meniť. Samozrejme, počkáme si na reálne výsledky, lebo to, čo ja vám dnes sľúbim, ani zajtra nikto nedá. Takže ja ako veľký problém v oblasti kontroly životného prostredia považujem Inšpekciu životného prostredia. Bavíme sa tu o kontrolnom orgáne, ktorý de facto neexistuje. Inšpekcia životného prostredia, vážení, nekoná a nerobí nič. Pretože, a teraz prepáčte, ja viem, že budete ma atakovať neskôr, pravdepodobne, ak sa vám bude chcieť, ale viete, ja mám osobnú skúsenosť, keď riaditeľ v jednom meste Inšpekcie životného prostredia, v Košiciach, keďže sme pri tom, tak má veľmi priateľské vzťahy a chodí na rôzne akcie kontrolovaného subjektu. Ako je toto možné, prosím vás, že štátny kontrolný orgán má priateľské vzťahy s kontrolovaným subjektom? A keď som sa ako občan na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám dotazoval, kedy naposledy boli vykonané kontroly v danom podniku, tak odpoveď mi prišla nejaká formálna, respektíve nič, dokopy nič. Tento kontrolný orgán úplne odmieta, úplne odmieta zverejniť svoje rozhodnutia. Ale problém, problém nie je v tom, že by bol zlý, problém je v ľuďoch. Problém je v konkrétnych ľuďoch v danom kontrolnom orgáne.
A už keď sme pri tom znečistení životného prostredia. Fungujem? Už som polhodinu, už dlho, ja viem, ešte päť minút vydržíte. Dobre, prejdem rovno, prejdem rovno ku konkrétnemu prípadu. V okrese Vranov nad Topľou máme závod, ktorý sa volá BUKÓZA ENERGO. Je to závod, ktorý drevo, je to drevospracujúci závod. Viete, ako to tam vyzerá? Keď pôjdete na rieku Ondava, tak tam máte vo výške jedného metra penu. To je produkt. Čiže môžte sa tam kľudne kúpať, máte penový kúpeľ s metrovou penou. Pôda je znečistená takým spôsobom, že keď oriete, tak normálne môžte si počítať kúsky popolčeka, ktoré produkuje tento podnik. Skúste vyvešať prádlo. Po hodine ho môžte opäť prať. Prídete domov, pozriete sa do zrkadla a na tvári máte sadze. A keď žiadate inšpekciu životného prostredia, tak oni sa tvária, že ten podnik neexistuje. A teraz, bohužiaľ, musím povedať aj prečo. Totižto majiteľ podniku je človek spomínaný v spise Gorila ako jeden z prvých sponzorov SMER-u a rád sa chváli, že je osobný priateľ predsedu vlády. Bohužiaľ. Keby to bola iná strana, poviem inú stranu, ale taká je realita. Preto ja som prosil pána ministra, aby začal konať, aby orgány, ktoré majú kontrolovať, kontrolovali a robili si svoju prácu. Nič viac nechceme. Mne chodia denne desiatky mailov, desiatky správ od ľudí žijúcich v tomto regióne, ktorí sú zúfalí a ako jediného poslanca za okres Vranov nad Topľou ma prosia, aby som niečo robil. A ja robiť budem. Využijem všetky možné dostupné prostriedky na to, aby sa tam niečo začalo diať. Mimochodom, tento okres je charakterizovaný, tento región, ako takzvaný trojuholník smrti – Bukóza Vranov, Chemko Strážske, Chemlon Humenné. Škoda, že tu nie je pani poslankyňa Vaľová, ktorá býva 20 kilometrov od Vranova v Humennom. Škoda. Asi by mi to potvrdila, lebo inú možnosť by nemala.
Dobre. Opatrenia, stručne. Zabezpečiť zverejnenie všetkých porušených zákonov a konkrétne postupy riešenia zistených porušením. Zároveň by bolo dobré uvádzať termín riešenia každého porušenia a výšku udelenej pokuty. Obrovským problémom sú samozrejme prostriedky z eurofondov, či už na podporu environmentálnych projektov v oblasti ochrany ovzdušia, protipovodňovej ochrany, monitoringu starých environmentálnych záťaží a ich sanácie.
A na záver. Viete, východniari sú pracovití ľudia, neradi sedia doma. Ja osobne poznám desiatky mladých ľudí, mojich rovesníkov, ktorí museli odísť do zahraničia. Všetci by sa chceli vrátiť. Respektíve, dobre, drvivá väčšina by sa chcela vrátiť, ale vždy vznikne otázka: a čo tam budem robiť? Práve preto je podľa štatistík dnes každá tretia rodina na východnom Slovensku finančne podporovaná príbuzným, ktorý pracuje v zahraničí. Každá tretia rodina. Je, páni poslanci, podľa vás toto normálne? Je to normálny stav? To viete, ako začiatkom dvadsiateho storočia nám ujovia, tety, babky, dedovia posielali doláre z Ameriky, lebo museli emigrovať, aby sa tu dalo žiť. Podľa mňa to normálne nie je. Vyľudňuje sa nám vidiek nie kvôli tomu, že by sa tam zle žilo, ale preto, že mladí ľudia na východnom Slovensku nemajú absolútne žiadnu perspektívu, absolútne. Ja keď prídem do svojho mesta, do svojej dediny, do svojej krčmy a bavím sa s mojimi spolužiakmi, rovesníkmi, vážení, tí ľudia, to sú stratené existencie bez akejkoľvek budúcnosti. Oni nevedia, čo bude zajtra. Jediné, čo ich zaujíma, ak má prácu, príde z práce, ide do krčmy, dá si stodvanásť pív a ide domov. To je ich perspektíva, to je ich zmysel života. Oni nemajú žiadnu perspektívu a, pravdupovediac, ja sa na to pozerať nemôžem. Lebo sú to ľudia, ktorých poznám celý život.
Viete, na dedine sa nekosí ľavicovo ani pravicovo. Tam sa kosí. Práve preto ja by som vás chcel poprosiť, aby toto 7. volebné obdobie sme nezabúdali na tých najobyčajnejších ľudí, aby sme sa netvárili, že ja som poslanec, kto je viac. Aby sme nezabudli, odkiaľ sme prišli. Pretože občas mám pocit, že niektorí politici sú úplne odtrhnutí z reality, ale úplne. Keď niektorých kolegov počúvam, mám pocit, že sú z inej planéty, ako keby v živote neboli medzi bežnými ľuďmi. Alebo ako keby sa narodili tuná v Národnej rade. Čiže ja vás naozaj len prosím, aby ste boli čím bližšie k týmto obyčajným ľuďom a počúvali ich.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Rozpracované
18:10
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:10
Ondrej DostálDruhá vec k vášmu vystúpeniu. Rovnako ako predseda vašej strany SME RODINA – Boris Kollár Boris Kollár ste sa ohradili voči tým včerajším hádkam, ktoré tu boli v parlamente. Ja by som vám však rád oponoval, lebo určite to nebolo samoúčelné, a nie obe strany sporu nesú rovnakú zodpovednosť za to, čo sa tu včera dialo, alebo akým spôsobom sa tu hovorilo. Včerajšia debata nebola o tom, že opozícia len tak samoúčelne chce niečo vyhodiť na oči vláde a vládnym politikom. Bola o zachovaní elementárnej slušnosti a politickej kultúry, o tom, či je väčšina schopná rešpektovať menšinu alebo s ňou chce jednať z pozície sily, a to aj v situácii, keď na to nie je žiadny iný dôvod ako tú silu demonštrovať. A ak veci, ktoré nám vadili za Mečiara, sme kritizovali za Mečiara a dejú sa teraz, tak ich budeme kritizovať aj teraz.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
19.4.2016 o 18:10 hod.
Mgr.
Ondrej Dostál
Videokanál poslanca
Pán poslanec Pčolinský, v úvode svojho vystúpenia ste vyjadrili obdiv poslancom vládnej koalície, ktorí tu sedia a počúvajú, no nie je ich veľa, moc sa nezapájajú, ale teda tak ste to poňali. A dovoľte teda, aby som ja vám to vrátil. Ja síce nie som poslanec vládnej koalície, ale rád by som vyjadril obdiv vám. Povedali ste, že ste si programové vyhlásenie vlády prečítali niekoľkokrát, ja som ho prečítal raz a musel som sa dosť premáhať, naozaj to nie je veľmi čtivý dokument. Pôsobí to dojmom, že niekoľko textov napísalo niekoľko rôznych autorov veľmi odlišným štýlom vo veľmi odlišnej kvalite a v rôznej štruktúre a potom to iba niekto nahádzal na kopu a už si s tým nedal veľa práce. Takže z môjho pohľadu sa to číta veľmi ťažko a naozaj úprimne obdivujem človeka, ktorý to dokázal prečítať niekoľkokrát.
Druhá vec k vášmu vystúpeniu. Rovnako ako predseda vašej strany SME RODINA – Boris Kollár Boris Kollár ste sa ohradili voči tým včerajším hádkam, ktoré tu boli v parlamente. Ja by som vám však rád oponoval, lebo určite to nebolo samoúčelné, a nie obe strany sporu nesú rovnakú zodpovednosť za to, čo sa tu včera dialo, alebo akým spôsobom sa tu hovorilo. Včerajšia debata nebola o tom, že opozícia len tak samoúčelne chce niečo vyhodiť na oči vláde a vládnym politikom. Bola o zachovaní elementárnej slušnosti a politickej kultúry, o tom, či je väčšina schopná rešpektovať menšinu alebo s ňou chce jednať z pozície sily, a to aj v situácii, keď na to nie je žiadny iný dôvod ako tú silu demonštrovať. A ak veci, ktoré nám vadili za Mečiara, sme kritizovali za Mečiara a dejú sa teraz, tak ich budeme kritizovať aj teraz.
Rozpracované