2. schôdza

18.4.2016 - 26.4.2016
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:39 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:22

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem.
Mne sa veľmi páčil váš príhovor, pán kolega Dostál, najmä časť, kde ste nám osviežili minulosť a citovali vyjadrenia Roberta Fica, ktorý SMER označoval za neštandardnú stranu vo svojich začiatkoch, a to na margo toho, že viacerí politici vrátane pána predsedu Danka označujú hnutie SME RODINA ako neštandardné, resp. zaradzujú, čiže pre mňa to bolo veľmi príjemné osvieženie do minulosti. A dúfam, že v zmysle volebných výsledkov minulých volieb dopadneme tiež tak neštandardne ako SMER v roku 2012.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:22 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:23

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Dostál spomínal návrh ústavných zmien, ja si to odcitujem aj z programového vyhlásenia: "S cieľom nájsť ústavnú väčšinu vláda bude iniciovať širokú odbornú a politickú diskusiu o reforme ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti..."
Tak sa vráťme v čase do roku 2010, keď programové vyhlásenie Radičovej vlády hodnotil vtedajší opozičný líder Robert Fico, povedal aj toto: "Programové vyhlásenie vlády je pre nás nedôveryhodné preto, lebo obsahuje záväzky, na ktoré vládna koalícia nemá silu. Ja sa už ani neviem dorátať tých návrhov ústavných zákonov, pretože ak podrobne čítame programové vyhlásenie vlády, tak sú tam niektoré návrhy zákonov, ktoré neoznačujete ako návrhy ústavných zákonov, ale je úplne evidentné, že musíte pristúpiť k zmene buď ústavy, alebo niektorých iných ústavných zákonov. Čiže možnože ich je ešte viacej, ako sme pôvodne hovorili deväť. Pýtam sa, ako chcete naplniť tento záväzok, čo potom poviete? Predložíte návrhy zákonov, ktoré vám neprejdú, a poviete verejnosti: No my sme chceli, ale to zlá opozícia, to zlá strana SMER - sociálna demokracia nám nedovoľuje naplniť naše programové vyhlásenie? To snáď sa nebudete vyhovárať na opozíciu, že nie ste schopní splniť svoje vlastné programové vyhlásenie? Bolo treba úplne inak postupovať. Ak ste chceli tieto návrhy ústavných zákonov dať do programového vyhlásenia vlády, mali ste rokovať a pýtať sa, či je alebo nie je podpora na takéto zákony." Koniec citátu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:23 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:24

Oto Žarnay
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Bol to naozaj veľmi, veľmi zaujímavý a pre mňa veľmi poučný prejav a ďakujem vám, pán kolega, že ste to tak pekne povedali.
Napriek tomu chcem povedať, že ja sa necítim byť ani Nostradamus ani Sibyla, aby som predpovedal, či táto vláda je schopná naplniť svoje ciele a či skončí o dva roky alebo o štyri roky. A myslím si, že karty sú rozdané, táto vláda dostala mandát, aby vládla a ukázala, či programové vyhlásenie, s ktorým prišla, je schopná alebo neschopná naplniť.
Druhá vec je tá, o ktorej ste hovorili, že; keď ste spomínali veci z minulosti. Pozriem sa na to z pozície obyčajného človeka, akým som bol doposiaľ, že keď vládla pravicová vláda za oných čias, nebudem teraz spomínať konkrétne mená, tak sme si uťahovali, my obyčajní učitelia a obyčajní ľudia, opasky. A uťahovali sme si ich a uťahovali až tak, že sme si už nemali čo pomaly uťahovať, lebo z nás nič nezostávalo. Takže príchod ľavicových strán na politickú scénu bol očakávaný a možno aj istým spôsobom prospešný pre bežného človeka, ktorý konečne začal pociťovať aj nejaké sociálne výhody.
A potom ešte k jednej veci, čo ste hovorili – fašizmus. Viete, ja si myslím, že hovoríme tu veľa o pánovi Kotlebovi, o fašistoch, o hnedých mužíkoch a podobne, ale mnohí ľudia na Slovensku vrátane mojich bývalých žiakov ani nevedia, čo je to vlastne fašizmus. Oni si totiž pletú partizánov s Nemcami, s fašistami. Nevedia, ktorí boli dobrí, ktorí zlí. Nepoznajú, ani čo za tým slovom sa skrýva. No ťažko potom môžeme týchto mladých ľudí presviedčať o tom, že nech nevolia pána Kotlebu alebo nech nepodporujú fašistov, keď ani nevedia, čo ten obsah v sebe vlastne zahŕňa.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:24 hod.

Mgr.

Oto Žarnay

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:26

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým trom kolegom za reakcie.
Pán poslanec Pčolinský, ja som nemal v úmysle vás potešiť a som rád, že ak som vás napriek tomu potešil. Ale snáď ste si všimli, že ja slovo "neštandardný" som nepoužíval v pozitívnom slova zmysle. Ja, naopak, som priaznivcom štandardnej politiky, prinajmenšom štandardnej politiky v tom slova zmysle, ako sa používala v 90. rokoch, význam slova sa ale, žiaľ, posúva.
Pán poslanec Grendel, keď si začal hovoriť svoju faktickú poznámku, okamžite ma napadlo niečo, čo som ti chcel povedať v reakcii na tú faktickú poznámku. Ale teda kým si dohovoril, tak si povedal všetko, čo som chcel povedať aj ja, teda pripomenúť, že premiér Fico v roku 2010 tak isto vyčítal vláde Ivety Radičovej, že má vo svojom programovom vyhlásení nejaké zámery usilovať sa o ústavné zákony diskusiou opozície. Takže opäť sa mi potvrdilo, že to naše kategorizovanie za dvojičky bude fungovať nielen v mestskom zastupiteľstve Bratislavy, ale aj v tomto parlamente.
A, pán poslanec Žarnay, ja plne rešpektujem, že karty sú rozdané. Táto vláda dostane priestor, my sme opozícia, my ju za to, čo bude robiť zle, budeme kritizovať. Aj jedni, aj druhí si na to musíme zvyknúť. A nesúhlasím celkom s tým, že situácia sa z vlády pravicových strán iba zhoršovala. Myslím si, že práve zodpovedná politika vlád, v ktorých bola pravica alebo bola pravica dominantná, vytvorila priestor pre ekonomickú prosperitu a vytvorila možnosti aj pre zlepšovanie sociálnej situácie.
A pokiaľ ide o fašizmus, plne súhlasím. Samozrejme, že si nemyslím, že sa to všetko vybaví tým, že sa podpíšem pod nejaké vyhlásenie. Na tomto poli nás čaká spolu ešte veľa roboty.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:26 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:29

Vladimír Sloboda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, som členom výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, takže vo svojom príspevku sa budem venovať najmä týmto témam v programovom vyhlásení vlády.
V prvom rade ma zaujala téma znižovania výdavkov na verejnú správu. V rámci reformy ESO sme za posledné štyri roky dosiahli len to, že počet verejnej správy stúpol, neklesol. O výdavkoch na verejnú správu ani nehovorím. Programové vyhlásenie vlády môže pekne znieť v mnohých jeho častiach, ale to, čo mne z neho vyznieva, je to, že vidím v ňom len kopec nových, ďalších úradníkov.
V návrhu programového vyhlásenia vlády spomínate, že plánujete pokračovať v reforme ESO. Budete teda ďalej navyšovať počty zamestnancov verejnej správy? Plánujete vznik marketingového výboru, ktorý bude zvyšovať propagáciu domácich potravín. Takže opäť ďalší úradníci. Takže budeme sa skladať z našich daní na niečo, čo sú schopní si výrobcovia robiť sami, a už si živo viem predstaviť, akým spôsobom budú robiť marketing štátni úradníci. Tí, čo sú z podnikateľskej sféry, vedia porovnať ten rozdiel.
Plánujete tak isto presadzovať nákup domácej agropotravinárskej produkcie orgánmi štátnej a verejnej správy. To chcete obchádzať pravidlá verejného obstarávania alebo diskriminovať dodávateľov z ostatných krajín Európskej únie, alebo akým spôsobom to chcete zabezpečiť?
Plánujete posilniť svoje kapacity na Úrade vlády, na ministerstvách na prípravu predbežných hodnotení a na Najvyššom kontrolnom úrade, aby ste mohli robiť nezávislé a kvalitné následné hodnotenia. Takže navyšovanie počtu úradníkov, aby kontrolovali úradníkov.
V posledných rokoch som sa navyše nikde nestretol s tým, že by bola vláda poddimenzovaná alebo že by potrebovali toľko nových zamestnancov. Navyše to, čo ma zaujalo, boli tie slová "nezávislé hodnotenie". Vládni úradníci budú nezávisle kontrolovať vládnych úradníkov! Len si tak v duchu predstavujem, ako bude úradník vyslaný z Úradu vlády úplne nezávisle kontrolovať úradníkov na ministerstve, ktorému šéfuje minister z tej istej strany. Určite to bude veľmi nezávislá a účinná kontrola.
Chystáte sa tiež vytvoriť úrad podpredsedu vlády pre investície, aby sme lepšie čerpali eurofondy. Opäť ďalší úradníci, ktorí budú dohliadať na úradníkov. Chcete cez nich zabezpečiť odhaľovanie systémových nedostatkov pri hospodárení s verejnými financiami. To až teraz, počas tretej vlády?
Fond na podporu športu má byť ďalšou novou inštitúciou s ďalšími úradníkmi, ktorí opäť čo? Ktorí budú opäť centrálne riadiť úradníkov z jednotlivých rezortov. Podľa rozsahu toho, čo ste uviedli v programovom vyhlásení, skôr týmto vzniká ako keby nové samostatné ministerstvo športu, lebo budú obsahovať v podstate všetky športové témy.
Chystáte sa založiť ďalšiu inštitúciu na financovanie kultúry národnostných menšín. Aj keď systematickú podporu kultúrnych aktivít menšín môžem len vítať, opäť ide o zamestnanie ďalších úradníkov. A úradník, priznám, v Bratislave od stola, neviem si predstaviť, že by vedel lepšie podporovať kultúrne aktivity napríklad Rusínov na východe ako oni sami.
Vítam tak isto dobudovanie klientskych pracovísk v okresných mestách a v mestách, do ktorých je ďalej z okresných miest ako 50 km. Nárast zamestnancov na týchto pracoviskách bude mať určite skôr pozitívny dopad, avšak jednoznačne mi chýba akákoľvek kompenzácia vo forme znižovania počtu úradníkov na iných úradoch. Veď koľkým úradníkom vytvorením týchto pracovísk ubudne práca? Čo budú robiť? Hľadieť pol dňa do stropu a čakať, kedy padla?
Pán Kaliňák na výbore spomenul, že chce ponúknuť služby centier okresných úradov, aby mohli mestá poskytovať služby cez ne a takto ušetriť. Ak chceme ušetriť, využime, čo máme. Naopak, prečo okresný úrad nevyužije pre svoje centrá kapacity mestských úradov a mestských priestorov a použije tieto centrá takýmto spôsobom? To, čo bolo totižto naznačené, vyznieva skôr ako opätovná centralizácia verejnej správy a nie decentralizácia.
Tak isto nevidím v programovom vyhlásení žiadne opatrenie na skutočné zoštíhlenie verejnej správy. Možno optimalizujete procesy, elektronizujete, ale výsledky zatiaľ nevidno. Je výborné, že elektronizujeme služby, ale dôležitá je efektívnosť vynaložených prostriedkov.
Pán minister Kaliňák na rokovaní výboru spomínal, o koľko minút sa skrátilo vybavovanie napríklad občianskych preukazov, vodičských preukazov, ale koľko nás toto skrátenie o tie minúty stojí? Spomínali sa aj príklady z Estónska. Dúfam, že keď budeme kopírovať ich príklady aj naďalej, budeme kopírovať aj ich efektivitu vynaložených nákladov. Lebo zatiaľ to tak nevyzerá.
Len námatkovo, civilným zamestnancom Finančnej správy sľubujete doplniť benefity na úroveň benefitov pre colníkov. Chvályhodné, ale teda som veľmi zvedavý a budem si to zvlášť všímať, akým spôsobom zavediete tieto opatrenia aj do rozpočtu.
Ako povolaním manažéra kvality ma dosť prekvapilo, že programové vyhlásenie by lepším výsledkom procesov vo verejnej správe pomohlo to, že sa vláda chystá zaviesť systém strategického plánovania a riadenia vo verejnej správe. To ste doteraz strategicky neplánovali a neriadili? Veď to v dnešnej dobe hádam nerobia len tí, ktorí svoje firmy chcú úmyselne doviesť do krachu. Tak dúfam, že toto nie je ten prípad. Zaujímali by ma ale aj niektoré ďalšie témy, ktoré sa týkajú života v regiónoch.
K regionálnemu školstvu máte krásne napísané, že strategickým cieľom je efektívne fungujúce regionálne školstvo poskytujúce kvalitnú výchovu, vzdelávanie. Avšak zároveň ste uviedli, že súčasťou týchto opatrení bude poskytnutie finančných zdrojov na realizáciu týchto cieľov. Inak povedané, tento cieľ realizovaný nebude, lebo peniaze nie sú.
V stavebnom konaní plánujete nastaviť jasné pravidlá hry, aby jednoduchšie sa mohlo stavať a aby sa odbúrali administratívne prekážky, ktorých dôsledkom sú vraj čierne stavby. Čierne stavby sú v prvom rade ani nie tak dôsledkom administratívnej záťaže, ako spomínal na výbore pán minister dopravy, vznikajú skôr drzosťou developerov a stavebníkov pri nedodržiavaní územných plánov obcí. Nástroje na ich odstraňovanie máme aj teraz, ale žiadny zo starostov nemal tú odvahu, aby dal niektorú z tých čiernych stavieb odstrániť.
Teší ma tak isto, že plánujete vytvoriť vhodné podmienky na vybudovanie nových staníc a zastávok pre železničnú prepravu. Budovanie zastávok, napríklad u nás v Ružinove, je priam nekonečný príbeh. Všetko je pripravené, ale realizátori si vždy nájdu nejaký dôvod, prečo je odložené opätovne ich vybudovanie. Preto, prosím vás, nehľadajte dôvody, hľadajte spôsoby, ako niečo realizovať.
Chystáte sa prehodnotiť vplyv daní z pozemkov na poľnohospodárske využitie. To sa chystáte zasiahnuť do úplnej podstaty miestnych daní, ktoré realizujú obce? Plánujete tak isto určovať základ dane podľa hodnotového princípu, aby sa zvýšila daňová efektívnosť a efektívnosť miestnych daní. Budete teda zužovať obciam právomoci pri stanovovaní miestnych daní? Tak ako plánujete centralizovať financie všetkých obcí do štátnej pokladnice? Obce sú subjektami samosprávy, nie štátnej správy. Je to len ďalší krok k centralizácii jednej veľkej verejnej správy.
Pre poľnohospodárov a potravinárov plánujete zjednodušenie administratívy. Dúfam, že plánujete výrazne okresať aj naše striktné hygienické a potravinárske požiadavky, ktoré doslova znemožňujú fungovanie drobnej potravinárskej výroby a predaja z dvora. Práve tieto dve oblasti by mohli výrazne zvýšiť príjmy obyvateľov v tých okresoch, kde je najvyššia nezamestnanosť a prakticky okrem tohto drobného poľnohospodárstva tam nič iné nefunguje. A ak by mal niekto problém so znižovaním takýchto štandardov, tak programové vyhlásenie predsa ponúka riešenie – zvýšenie frekvencie kontrol predaja ambulantným spôsobom, či už kvôli daňovým únikom, alebo kvôli predaju nevyhovujúcich produktov z iných štátov. To tam predsa už máte, takže ideálne, načase.
V rámci pomoci našej domácej agroprodukcii počítate s jej presadzovaním pri nákupoch do organizácií štátnej a verejnej správy. Akým spôsobom plánujete realizáciu? Veď máme predsa podmienky, nejaké základné pravidlá Európskej únie a verejného obstarávania. Vyzerá to skôr ako prázdne slová, lebo to nie je realizovateľné pri týchto podmienkach.
V rámci podpory vzniku pracovných miest v regiónoch sa chystáte pozitívne diskriminovať pri obstarávaní subjekty sociálnej ekonomiky, aby sme mohli lepšie uplatniť na trhu práce dlhodobo nezamestnaných. Ak dokážeme pozitívne diskriminovať, nič nám v tom prípade nebráni aj negatívne diskriminovať a konečne začať riešiť čierne listiny dodávateľov, ktorí zneužívajú podmienky verejného obstarávania a aj keď zákazky vyhrajú, buď ich nerealizujú, alebo ich realizujú v katastrofálnej kvalite.
Teraz trochu k inej téme, ktorá sa však týka nás všetkých. Bola tam taká pikoška. V rámci boja proti daňovým a colným únikom plánujete zvýšiť spotrebnú daň z tabaku s tým, že ide o opatrenia na podporu zdravia. Dosiahnete tým presný opak. V ešte vyššej miere sa začne s pašovaním cigariet, tak ako to bolo v minulosti, za ktoré sa nielen spotrebná daň nevyberie, ale môžu byť dosť pochybného pôvodu. Tak potom aká ochrana zdravia, skôr ohrozenie zdravia.
A ešte by som si dovolil jednu poznámku k byrokratickej záťaži pre podnikateľov. Sľubujete zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre kategóriu 1, 2. Zmenila sa snáď európska smernica? Argumentovali ste tým pri zavádzaní pracovnej zdravotnej služby, že je to povinná položka a ináč sa nedá. Tak dá či nedá? Opätovne sme chceli byť pápežskejší ako pápež a zavádzať niečo, čo po nás nikto nechcel. Alebo jediná možnosť je pre mňa to, že asi to išlo o správny kšeft k správnym firmám. Koľko takých opatrení nás ešte čaká v novom programovom vyhlásení vlády? Niečo podobné ako bola táto pracovná zdravotná služba? Obávam sa, že dosť, a dúfam, že sa to podarí zminimalizovať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.4.2016 o 17:29 hod.

Ing.

Vladimír Sloboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega, ďakujem, že ste to takto zhodnotili a išli ste rad po rade. Mňa upútalo to ESO, efektívna, spoľahlivá, otvorená štátna správa. Koľkože to miliónov, kolegovia, máme ušetriť? (Reakcia z pléna.) 750, upresním. Tak to tu znelo v tejto sále rokovacej. A aký že to audit sme mali mať? Aj štátnej správy, že? Že ktoré úrady treba a ktoré netreba. Do dneska som sa nedočkal, takže chce veriť, že pán minister to urobí a že nám to predloží, aby sme videli... (Reakcia z pléna.) Áno, je to tak. Takže v takomto duchu.
A spomenuli ste, že chceme kopírovať estónsky systém, resp. nejaký ich vzor. Chcem veriť, že bude to vo financiách, lebo sme tu mali ministra financií ešte za pani Radičovej a keď videl, sa nás spýtal, aký máme rozpočet, a videl, že bolo 32 miliárd strata, tak sa pýtal, či takáto vláda môže existovať, lebo niekedy aj mínus jedno euro dá vláda demisiu, čo u nás to asi neviem, kedy bude, ale asi, dúfam, že v tom roku 2020 ten rozpočet bude vyvážený. Takže asi toľko, aby sme; dúfam, že keď už všetko, tak všetko z toho Estónska berme, teda ten vzor, aby sme aj toto zvládli.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:39 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:40

Vladimír Sloboda
Skontrolovaný text
Ďakujem.
Tak dúfam, že od Estóncov naozaj nezoberieme úplne všetko, pretože, samozrejme, oni majú trošku iný systém a trošku iné problémy. Koniec koncov to tu určite už pri odborných témach zaznelo. Každopádne ja ďakujem za faktickú a teším sa na spoluprácu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:40 hod.

Ing.

Vladimír Sloboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:40

Jozef Rajtár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážení hostia, dovoľte mi teda aj mne vystúpiť k programovému vyhláseniu vlády. Budem sa venovať najmä verejnej správe a ekonomickým záležitostiam.
Keď mám toto programové vyhlásenie zhodnotiť ako celok, tak musím povedať, že až na drobné výnimky je to znôška prázdnych rečí a hesiel socialistického typu. Hesiel ako "rámec stabilného rozvoja spoločnosti", "prehĺbiť spoločenskú súdržnosť", "sústrediť sa tak na skutočné výzvy" a táto vláda je "vládou kontinuity a pokroku". Tu by som navrhol to trošku preformulovať, trošku úprimnejšie, a nazvať túto vládu vládou kontinuity a prospechu.
Budem teraz hovoriť konkrétne k časti týkajúcej sa verejnej správy a k reforme ESO, o ktorej sme tu pred chvíľkou hovorili. ESO znamená efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa. Táto reforma v tomto roku končí. Máte dojem, že je tu efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa? Ja ho nemám a budem hovoriť o konkrétnych číslach.
Konkrétne bolo v pláne zredukovať počet úradov z 916 na 58. Poviem to ešte raz. Z 916 na 58. To by bola revolučná, revolučná redukcia verejnej správy. To by sme tu mali ohromujúci prebytok štátneho rozpočtu. Samozrejme, realita tejto reformy a jej výsledkov je takáto, na tomto grafe (rečník ukázal smerom k plénu graf). Opäť teda použijem konkrétne čísla, sú to čísla, zdroj je z ministerstva financií. Toto je nárast počtu úradníkov za posledné roky. Narástli o číslo 13, vyše 13-tisíc, vyše 13-tisíc. Toto je radikálna redukcia štátnej správy v rukách strany SMER a ministra Roberta Kaliňáka, ktorý tu pred chvíľkou bol (reakcia ministra stojaceho pri predsedníckom pulte), ešte tu aj stále je (reakcia ministra) a počúva a počúva (reakcia ministra) a hovorí, že miešam hrušky s jablkami.
Takže, dúfam, že potom si sadneme a vyjasníme si presné čísla, pretože my sme sa pána Kaliňáka predtým aj pýtali, v čom teda spočíva tá radikálna redukcia, ak teda radikálne pribudlo úradníkov. A odpoveď bola, mám tu aj ten list, že teda nezáleží na tom, že koľko je úradníkov, že aj tak sa dajú dosiahnuť radikálne úspory, aj tie naplánované, v hodnote miliarda eur, miliarda eur. Akurát nedá sa presne povedať, kde sa usporilo, ako sa usporilo, pretože zmenila sa metodika. Jedna databáza je na ministerstve financií, druhá na ministerstve vnútra, tretia neviem kde a ďalšia metodika sa zmenila a nedá sa povedať teda, akým spôsobom sa tak radikálne zredukovala tá štátna správa a taká obrovská suma 1 miliarda sa usporila. Navrhoval by som teda aj doplniť programové vyhlásenie vlády o veľmi konkrétne ciele, ale veľmi konkrétne termíny, aby sme teda vedeli, ako má táto reforma pokračovať.
Ďalej sa budem venovať posilneniu kompetencií v rámci programu EŠIF, to je Európske štrukturálne a investičné fondy. Máme tu ďalší príklad vykrmovania štátnej správy a, ako sa vyjadril pán podpredseda vlády po mojom boku, citujem: "Mojím core biznisom je čerpanie eurofondov". Opäť si myslím, že toto by mohla prevziať ako svoje motto celá vláda. Naším core biznisom je čerpanie eurofondov, veď kvôli tomu ste, alebo hlavne kvôli tomu ste aj vznikli, aby ste kontinuálne smerovali tieto toky. Ďakujem aj za reakciu.
Budem sa venovať daňovým úradom, ktoré sa momentálne nazývajú finančná správa, lebo sa zlúčili aj s colnými úradmi. Je to jeden zo žiarivých príkladov reformy ESO, efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa. No alebo skôr žiarivý príklad nefungovania štátnej správy. Vláda sľubuje efektívnejší výber daní, ale keď si zoberieme príklad z minulého obdobia, z predošlého obdobia, pôjde predovšetkým zase o šikanovanie drobných samoživiteľov pri rôznych drobnostiach vzniknutých zaokrúhľovaním, ďalej nezmyselné pokutovanie a podobne, ako je bežnou praxou.
Na druhej strane to znamená aj úplne výsmešné ignorovanie najvypuklejších daňových podvodov, ako bola kauza Bašternák, Kočner a Five Stars Residence, nadmerné odpočty, magická bytovka, kde jeden byt stojí 6 centov a o päť mesiacov taký istý byt stojí 1,7 milióna. No, ľudia by povedali, že to je neprehliadnuteľný príklad daňových podvodov, ale vyšetrovacie orgány to tak zjavne nevidia.
Máme tu aj výpovede svedka v podvodoch s DPH, kde teda hlavný organizátor Chovanec vypovedal, že podvody boli kryté z najvyšších vládnych miest, od exministra Počiatka a ministra Kaliňáka. Toto je realita, nie prázdne slová v programovom vyhlásení vlády.
Finančná správa, jej prax je taká, že sa tam odoberajú kontroly z rúk kontrolórov tesne pred dosiahnutím výsledku, tesne pred podaním trestného oznámenia. Toto je realita. Takto to funguje. (Reakcia spoza rečníka.) Výborne. Samozrejme, že budeme konať. Teraz začíname a konať budeme. Ale finančná správa, finančná správa, ja sa budem veľmi tešiť na diskusiu následnú, finančná správa, to je aj to, kde jeden daňový úrad odoberie daňové doklady firme a druhý daňový úrad príde a dá firme pokutu za absenciu týchto daňových dokladov. To je missed manažment, toto nie je úmysel, je to missed manažment, ktorý sa nerieši. Kde jedno oddelenie finančnej správy nevydá, čo je jeho povinnosť, nevydá potvrdenie o registrácii na DPH a ignoruje to niekoľko rokov a na druhej strane pokutuje potom danú firmu, ktorá toto potvrdenie musí mať, zato, že ho nemá. Skrátka toto je inštitúcia, ktorá je zrelá na dôkladnú reštrukturalizáciu, ktorá je zrelá na hĺbkovú, hĺbkovú reformu a krízový manažment. Avšak keď si pozriem programové vyhlásenie vlády, tak tam takýto návrh nevidím. Cieľom je vybrať viac, efektívnejšie a viac od ľudí a na druhej strane tieto prostriedky aj použiť.
Zase sme videli v tomto vládnom období poslednom nákup IT systému, ktorý nie je ani len polofunkčný. Pred rokom bol poslanecký prieskum, kde sa spravila taká potemkinovská dedina, zapla sa časť, malá časť toho systému, aby sa simulovalo, že funguje, a tento systém stál už vyše 100 miliónov eur plus môže so všetkým všudy stáť 140 miliónov eur. Bagateľ, nie? Samozrejme, že dodávatelia sú známe firmy.
S daňovými úradmi súvisia aj sadzby, sadzby daní. Vláda sa chváli tým, že plánuje, citujem, znížiť daň, firemnú daň, daň zo zisku na 21 percent. Musím povedať, že od daňovej reformy Richarda Sulíka, ktorá začala platiť od roku 2014 (pozn. red.: správne malo byť "2004"), bola táto sadzba 19 %, roky rokúce, roky rokúce. Až vláda Fico 2 ju zmenila na 23 %, potom mierne upravila na 22 percent. A teraz sa táto vláda kontinuity a, citujem originál, "pokroku" hodlá znížiť túto daň a chváli sa s tým, na 21 %, o jeden percentuálny bod oproti súčasnej sadzbe. Realita je taká, že tú daň nedávajú naspäť ani na pôvodnú úroveň a dlhoročnú úroveň 19 %, nie že by ju reálne redukovali. Pritom Slovensko, aby pokročilo ekonomicky, potrebuje znížiť túto daň a ďalšie dane postupne až na 15 %, tak, aby sem znova prúdili investície, aby aj slovenské firmy reinvestovali, aby sa tu oplatilo aj držať kapitál, nielen ho po investícii, nejakom návrate odniesť niekam preč.
Toto celé programové vyhlásenie vlády je z môjho pohľadu povrchné, nedôrazné, v drvivej väčšine prípadov nie sú dané žiadne konkrétne ciele ani termíny. Preto navrhujem dať ho kompletne prepísať a uchádzať sa o dôveru opäť, keď bude mať aspoň nejakú úroveň.
Najväčším problémom tohto vyhlásenia alebo plánu sú však jeho vykonávatelia. Proti korupcii a za štíhly štát majú bojovať ľudia alebo väčšinou ľudia, nie všetci, väčšinou ľudia, ktorí za predošlé volebné obdobie robili pravý opak.
Aby som však iba nehanil, všimol som si aj výnimku, je ich niekoľko, ale spomeniem jednu. Na ministerstvo zdravotníctva ide krízový manažér, čo ja osobne kvitujem. A myslím si, že krízoví manažéri by mali ísť do väčšiny rezortov a na väčšinu úradov, pretože aj železnice potrebujú krízového manažéra, nemocnice partikulárne potrebujú krízového manažéra, Vodohospodárska výstavba potrebuje, tá riadi Gabčíkovo, potrebuje krízového manažéra, ktorý tam zruší kompy a ďalšie veci. Čistenie dna, čistenie brán robených takým istým spôsobom, ako bola robená kompa. Skrátka s prestávkou za desať rokov vláda SMER-u dosiahla to, že je tu kríza, ktorá sa musí riešiť krízovými manažérmi, a dokonca aj strana SMER ju tak rieši v oblasti, ktorá bola najvypuklejšia, najvypuklejšia pred verejnosťou, a posiela tam naozaj krízového manažéra.
Skôr či neskôr však aj pán minister Drucker narazí na človeka, ktorý keď vyhrá voľby, tak dostane magické schopnosti a môže všetko. A narazí aj na jednu finančnú skupinu. A ten pán, čo má magické schopnosti a môže všetko, tak potom aj naše pôsobenie a zdravotníctvo má magické schopnosti a zázračne začnú miznúť obrovské sumy peňazí. Takže skôr či neskôr aj pán Drucker narazí na týchto ľudí a tieto okolnosti a mne ostáva dúfať, že keď jedna z tých dvoch protistrán padne, že to nebude tento minister.
Slovensko potrebuje dobrú vládu a zároveň potrebuje okrem iného kvalitný ekonomický program. Táto vláda ho neponúka. My za SaS ponúkame svoj ekonomický program Agenda 2020, ktorý bol všetkými relevantnými inštitúciami vyhodnotený ako najlepší. Odbornými inštitútmi, nie nejakými vymyslenými... (Reakcie z pléna, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím vás o kľud v sále. Naozaj, nech prebieha... (reakcia z pléna), áno, áno, a súčasne všetkých ukľudňujem a poprosím vás o pokračovanie, pán poslanec.

Rajtár, Jozef, poslanec NR SR
... napríklad INESS, INEKO, HPI a ďalšie – a mne by bolo cťou, keby všetky boli moje, to by mi slúžilo naozaj ku cti. Bohužiaľ, to je precenenie mojich síl, nie sú moje, sú to inštitúcie, ktoré sú, inštitúcie, ktoré sú, ktoré sú, no, naše. Keď to povieme zoširoka, tak naše, ale tak sú to kvalitné inštitúcie nezávislé odo mňa.
Tento program Agenda 2020 je naozaj cesta k efektívnemu, štíhlemu štátu a konečne už aj k radiálnemu zvýšeniu životnej úrovne. No a myslím, že aj s kolegami sme ochotní pomôcť tejto vláde a budeme navrhovať body z tohto programu, ktoré Slovensku pomôžu. Dokonca si myslím, že by nám nevadilo, aj keby ste tieto body navrhovali vy ako svoje vlastné. Radi ich podporíme. A ak sa tak nestane, budeme ich my predkladať. Ak však táto vláda bude naozaj vládou kontinuity, ako sa vyhrážajú, že budú, budeme konštruktívnou opozíciou a podporíme aj tie menšie zmeny na prospech občanov Slovenska.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.4.2016 o 17:40 hod.

Dip Mgmt

Jozef Rajtár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:56

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Gratulujem vám k tomu veľkému úspechu. Pán kolega, keby ničím nebrzdené sebavedomie, ale podľa môjho názoru ničím nepodložené, bolo nespochybniteľnou hodnotou, tak Slovensko má šťastnú budúcnosť. Za tú chvíľu, čo ste sem prišli, ste stihli urobiť prehlbokú analýzu verejnej správy s veľmi závažnými a zaujímavými tvrdeniami, ktoré sú relatívne novátorské a bude zaujímavé možno v budúcnosti, kde ich pôvod hlbšie zdôvodníte. Potom ste zistil, koľko je tu podvodníkov a tak. No a na záver ste skončili tou nádhernou feériou, že teda tých 15 % daní s tým, že v Bangladéši je sedem. Akýkoľvek problém a zároveň celý ten váš súbor kolegov potom nech chodí vykrikovať, ako budete platy učiteľov neviem kam zvyšovať, penzie zvyšovať a neviem čo všetko. Pokiaľ by vás vôbec penzie nejakých dôchodcov zaujímali, lebo načo? Nádherná stredná trieda, a teda tých vlastníkov musíme podporovať.
Čítal som včera, že v svetovom obchode dneska 80 % robia nadnárodné monopoly. Pravdepodobne ani Slovensko sa nebude celkom meniť. O tom, že 80 % HDP na Slovensku robia nadnárodné monopoly, a teda tí oligarchovia a to všetko, čo tu počúvame, tiež pravdepodobne nikto nespochybňuje. Čiže zásadným princípom, ktorý tu je, že aby platili 15 % daní. Všetky tí Lídlovia, Ikey a všetky tie iné, už ani nehovorím o našich energetických monopoloch, čo presne typ myslenia, ktorý ste tu prezentovali, zariadil, že Slovensko z rodinného striebra nemá absolútne nič. Nemá absolútne pod kontrolou finančný kapitál na Slovensku, čo Friedmann, jak som tu už citoval, na strane 19, hovorí o tom, že v krajinách strednej a východnej Európy to znamená, že prakticky krajiny zrušili národnú suverenitu.
Takže vám gratulujem k tomuto hlbokému prieniku. Teším sa na to, ako budete pomáhať vláde, a budem sa aj pozerať, že ako sa vám to bude dariť.
Páni kolegovia, poslednú vec. Pamätám si, že v minulosti, že keď vystupovali noví, mladí poslanci a prišli s týmto nesmierne sebetyčným... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:56 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:58

Alan Suchánek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja chcem len faktickú k tomu, čo povedal pán Rajtár ohľadom toho krízového manažéra.
Už pred voľbami sa hovorilo o tom, že to zdravotníctvo je v kríze. To zdravotníctvo je ozaj v kríze a to rozhodnutie o tom, že ministerstvo zdravotníctva povedie krízový manažér, bolo ozaj dobré rozhodnutie. A v poslednej chvíli. Ozaj to tam treba. A ja by som len teda chcel povedať, že ako sa to ukazuje, aj po prvých jednaniach s novým ministrom mám veľkú nádej, že krízový manažér má šancu s tým zdravotníctvom niečo urobiť. A chcel by som apelovať na novú vládu, že by bolo dobré, keby sa krízoví manažéri alebo aspoň odborné nominácie aj vo verejnej správe začali uplatňovať. Aby sa robili výberové konania, aby sa tam dostávali ľudia odborne zdatní, ktorí vedia to aj zmanažovať. Lebo myslím si, že toto je jediná správna cesta pre Slovensko.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.4.2016 o 17:58 hod.

MUDr.

Alan Suchánek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video