18. schôdza

24.11.2020 - 17.12.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:21 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 16:15

Juraj Gyimesi
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som aj ja so svojou troškou prispel do tejto debaty, pretože si myslím, že hlavne na jej úvode alebo v úvode tejto debaty sa odklonila pozornosť od tej, od tej podstaty toho celého, a to, že táto pandémia, ktorá je reálna pandémia, je na celom svete, nielen na, v Slovenskej republike a ohrozuje stovky tisíc a milióny životov. A táto vláda s tým bojuje. Je fakt, že právny poriadok Slovenskej republiky s pandémiou takéhoto rozsahu nepočítal. Je fakt, že žiaden z nás ani zo súčasných ministrov a ani z tých bývalých ministrov nikdy nebol pripravený riešiť problémy spojené s pandémiou, nebol schopný a nebol ani pripravený sa brániť voči tejto situácii, ktorá nastala, ktorá sa mení zo dňa na deň. A preto považujem aj také, by som povedal, aj svinstvo zo strany niektorých politikov, ktorí doslova hecujú obyvateľstvo proti tejto vláde, pretože toto považujú za jediný, jedinú slamku, ktorej sa chytajú, pretože táto krajina smeruje už niekam inam. To kormidlo bolo otočené. A túto pandémiu zneužívajú na to, aby sa mohli prinavrátiť k moci.
V úvodne debaty sme tu počúvali to, akí sme my protiústavní, počúvali sme to, aká sme herci, pretože sme pred voľbami hrali na niečo iné, než čím sme teraz. Ale faktom je, že aj tento zákon nerieši absolútne nič iné, len dôsledky celosvetovej pandémie koronavírusu. Žiaden štát na tomto svete ešte nevymyslel účinný spôsob boja taký, ktorý by nebol v rozpore s oprávnenými záujmami, resp. s ochotou ľudí podrobiť sa týmto opatreniam, alebo ktorý by čelil nejakej nevôli obyvateľstva, pretože takýto spôsob neexistuje. Existuje len to, čo reálne táto vláda robí, a robia ju aj iné vlády po celom svete. Veď si pozrite, lockdown je vo viacerých krajinách Európy a všade spôsobuje problémy obyvateľstvu. Všade sú ľudia, ktorí sú s tým nespokojní, ktorí, ktorí tieto vlády kritizujú. Vo všetkých krajinách, keď som sa pozeral na, na preferencie, vládam padá dôvera. A nie je to spôsobené tým, že tie vlády nie sú schopné vládnuť alebo že by mali záľubu v tom, že idú obmedzovať ľudské práva, ale je to preto, pretože nastala celosvetová pandémia. Opakujem to už tretíkrát.
Pokiaľ ide o tento zákon, ja skutočne nevidím absolútne žiaden problém, prečo by nemohol byť prijatý bez akýchkoľvek problémov. Ja by som možno povedal, že aj bez rečí, pretože, neviem, či ste si nevšimli, alebo si to všimnúť nechcete, ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že: „V čase núdzového stavu okrem núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosť na postihnutom alebo bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu.“
Kde je, prosím vás, s týmto problém? Kde je problém s tým, že obmedzíme tým ľuďom mobilitu kvôli tomu, aby sa tento vírus ďalej nešíril alebo aby sme ho aspoň trošku zastavili, prípadne aby sme mu konečne zlomili krk. Nikto z nás sa nevyžíva v tom, že nosíme tieto rúška. Nikto z nás sa nevyžíva v tom, že povieme hociktorému obyvateľovi našej krajiny, že ty musíš zostať doma. Nikto z nás to nechce, ale to musíme robiť. A v tomto prípade by sme žiadali od vás podporu, a nie hejty.
Tento ústavný zákon zavádza nový núdzový stav, ktorý je spojený s pandémiou, s ničím iným. A preto, pokiaľ ten núdzový stav trvá, pokiaľ tá pandémia tu je, tak ja tento ústavný zákon absolútne podporujem a podporujem aj všetky kroky vlády smerujúce k tomu, aby sme už konečne z tej krivky išli nie nahor, ale, ale dolu, prípadne z tejto pandémie von, preto tento ústavný zákon podporím bez akýchkoľvek problémov a bez rečí presne takisto, ako ho podporili aj vo Švajčiarsku napríklad alebo v Nemecku. V Nemecku majú svoj osobitný zákon, ktorý sa týka pandemickej situácie. A vo Švajčiarsku je prijatý zákon, ktorý dáva vláde možnosť na šesť mesiacov obmedziť základné ľudské práva v súvislosti s pandémiou, a pred vypršaním tohto stavu môže požiadať znovu parlament švajčiarsky vláda o jeho následne predĺženie.
Robíme presne toto isté, čo robia aj oveľa civilizovanejšie krajiny možno, ako je Slovenská republika, alebo aspoň tie, ktoré sa považujú za civilizovanejšie, preto vás všetkých žiadam o podporu tohto návrhu a prestaňme sa, prosím vás, na hlúpostiach a poďme tejto pandémii spoločne zlomiť krk.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.12.2020 o 16:15 hod.

PhDr.

Juraj Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:21

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Gyimesi, mám pár poznámok k vášmu vystúpeniu. Nazvali ste - hašteriť sa o hlúpostiach. No riešiť ústavnosť vašich zákonov určite nie je hlúposť. To je po prvé.
Po druhé. Nazvali ste, že sú civilizovanejšie krajiny ako Slovensko. Neviem, za čo vy máte Slovensko. Podľa mňa je Slovensko úplne civilizovaná krajina.
Po tretie. Povedali ste, že všetkým politikom na Západe zlomil boj s koronavírusom popularitu. No neviem, ako sledujete zahraničie, ale môžem vám povedať, existuje prezidentka Nového Zélandu, ktorá išla niekoľkonásobne vyššie so svojou popularitou. Takže to, úplne toto neplatí.
No a po tretie. Povedali ste, že neboli ste pripravení bojovať s pandémiou. To je vidieť, že vy ste neboli pripravení na vládnutie. Neviem, na aké všetky čiastkové problémy ste mali byť pripravení, pretože bojovať, niekto povie, nebol som pripravený bojovať. Teraz čo? Minister obrany povie, nebol pripravený bojovať v mierových misiách, nebol ako minister zdravotníctva pripravený obhajovať zdravie ľudí? Viete, čo je pandémia? Pandémia, nie je tu pandémia onkoochorení? Nie je tu pandémia kardiovaskulárnych ochorení? Kým vy tu lámete, ako to vy nazývate, lámete tejto korone krk, tak zatiaľ tu zomrelo 24-tisíc, to je údaj z minulého týždňa, na onkologické a kardiovaskulárne ochorenia. Ani na to neboli ste pripravení?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:21 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:23

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Juraj, máš pravdu, že na celom svete je korona a že ten vírus je v celom svete. Ale vidíme výsledky, ako hovoril predrečník, ten Nový Zéland a podobne, sú lepšie ako u nás. Hovoríš, že vláda proti nim bojuje. Ale ako bojuje, keď viacerí členovia vašej vlády a viacerí koaliční poslanci tvrdia, že zle, že ten postup je zlý? To sú vaši členovia vlády a vaši koaliční poslanci, ktorí kritizujú tieto rozhodnutia, či už verejne, pred kamerami, alebo nie.
Ľudia sú zatlačení do kúta, nemajú kde ustúpiť, tak sú oprávnené nahnevaní. Nemôžme sa im čudovať a nemusíme ich huckať, ako si povedal, keď tu počúvajú vyhlásenie ako atómová bomba, najlepšia zbraň, zbraň č. 1, a stále nič, stále nič. Počúvajú, že to sú vyhlás..., že, počúvajú, že to sú odporúčania odborníkov. A keď sa spýtajú novinári premiéra Matoviča, kde sú tí odborníci, tak on povie, že sa vyparili. Jednoducho sa vyparili, lebo nikdy žiadni neboli, čo mu toto poradili. Tak sa nečudujme, že ľudia sú právom nahnevaní.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:23 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:24

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcela by som sa poďakovať za vystúpenie kolegovi Ďurimu Gyimesimu. Ja som si tiež spravila benchmarking v jednotlivých štátoch, aby som porovnala, aký zákon na vyhlásenie núdzového stavu platí v týchto štátoch. A rovnako ako on som si pozrela švajčiarsky zákon o organizácii vlády a správy, ktorý stanovuje, že núdzový stav vyhlásený vládou trvá maximálne šesť mesiacov a potom v prípade potreby predlženia buď pokračuje osobitným zákonom o núdzovom stave, alebo končí odmietnutím návrhu takéhoto zákona parlamentom. V súčasnej koronakríze sa tak vo Švajčiarsku prijal po šiestich mesiacoch zákon.
Nemecko je osobitné tým, že vyhlási sa núdzový stav, Nemci totiž majú osobitý zákon na ochranu pred infekciami. Touto úpravou sa môže inšpirovať aj Slovenská republika, tam, kde treba presnejšie vymedziť, ako sa do základných práv a slobôd môže zasiahnuť. To Nemecko ešte viac a podrobnejšie spresnilo v novele z novembra 2020.
Smrť si nevyberá, či sú vianočné, alebo veľkonočné sviatky, alebo je voľný, alebo pracovný deň. A keď sa pýtame, kto a akému Bohu slúži, my kresťania katolíci chápeme Boha ako tri osoby: Otec, Syn a Duch svätý. Keď sa však Boh vytratí zo sŕdc ľudí, je jedno, či majú kríže na stenách alebo na svojich sakách.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:24 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:26

Štefan Kuffa

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:28

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Gyimesi, vy tvrdíte alebo ste povedali vo svojom slove, že Slovensko prijíma len také opatrenia v boji proti koronakríze, aké sa prijímajú aj v iných krajinách, a nič iné a nové sa tu nevymýšľa.
Tak nie je to pravda, pretože Slovensko ako jediná krajina použila atómovú zbraň v podobe plošného testovania, v takomto modeli ju nikto neuplatnil. A musím vám povedať, že váš líder vtedy skonštatoval, keď tú atómovú zbraň predstavoval, aby som bol presný, citujem: „Ak každý Slovensku a verejnému a spoločnému záujmu tú polhodinu jeden víkend a polhodinu druhý víkend venujeme, tak si myslím, že nádherne lockdown, nádherne sa lockdownu vyhneme a Vianoce môžeme prežívať v pokoji.“ Výsledok je, že lockdown vyfasuje celé Slovensko na Vianoce, pán Gyimesi. Čiže táto atómová zbraň naozaj pôsobí skôr ako hračkárska detská pištoľ a toto žiadna krajina nemala. Efekt je taký, že dlhodobý medicínsky efekt nie je žiadny. Štatistiky sú veľmi smutné, pán Gyimesi, dosiahli sme už vyše tisícku úmrtí. Stúpa počet hospitalizovaných, stúpa počet pozitívnych, je to veľmi smutné. A práve preto týmto opatreniam my neveríme.
Ak hovoríte, že klesá iným vládam popularita, až na malé výnimky sú väčšinou stabilné, dokonca niektorým tá popularita stúpa, Angela Merkelová nemala lepšie čísla. Čiže jediná krajina, kde sa výrazne prepadli preferencie premiérovi a jeho strane, je Slovensko, chcem len pripomenúť, o hlbokých 11 % oproti voľbám, taký je, taká je pravda.
A keď nás už tak spolu voláte, aby sme len nehejtovali, ale pomohli, tak podporte pozmeňujúce návrhy z dielne strany HLAS, aby sme sa na tom mohli podieľať aj v parlamente a potom aj pani prezidentka... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:28 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:30

Juraj Gyimesi
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nebyť plošného testovania, na Slovensku by sme mali denný prírastok už teraz zhruba štyri, päťtisíc prípadov. Skolabovali by nám viaceré nemocnice a osobne si myslím, že by sme sa veľmi priblížili Španielsku z prvej vlny koronakrízy.
Ďalším faktom, ktorý to celoplošné testovanie prinieslo, je ten, že v tých v tom čase najviac postihnutých okresoch v Bardejove a na Orave sa znížila celkom zjavne tá krivka a sa dostali z tých najčervenších čísiel niekde úplne inde. Plošné testovanie zároveň našlo nové, nové ohniská nákazy, ktoré sa týmto dokázali eliminovať. A je to pravda, že aj po tomto plošnom testovaní a aj napriek opatreniam vlády naďalej rastie incidencia prípadov a tá rastie všade. A práve preto je treba prijímať ďalšie opatrenia na to, aby už ďalej to nerástlo, prípadne sa to obmedzilo. A ja v tomto, v tomto boji premiéra Igora Matoviča za zdravie za životy ľudí budem vždy stáť a budem hlasovať tak, ak to bude na mne, aby som mu tento boj pomohol vyhrať.
Pokiaľ ide o ďalších kolegov, ja som nikdy nepovedal to, že Slovensko nie je civilizovaná krajina, ale som povedal to, že sú krajiny, ktoré sa považujú za civilizovanejšie.
A poslednú vec, na ktorú by som chcel reagovať, je to, že právny poriadok Slovenskej republiky nebol pripravený na takúto vlnu pandémie a aj z tohto dôvodu je treba... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:30 hod.

PhDr.

Juraj Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:33

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán podpredseda vlády, pán spravodajca, páni poslanci, panie poslankyne, ja len dve poznámky k predloženému návrhu ústavného zákona.
Prvú chcem využiť zhodu náhod, že po mojej pravej ruke sedí spravodajca pán poslanec Dostál, ktorý v minulosti častokrát vystupoval ako taký strážca správnej procedúry v parlamente, a musím povedať, že veľakrát som vám dával za pravdu, lebo keď ste kritizovali používanie skráteného legislatívneho konania, tak ste niekedy mali pravdu, sám som bol toho názoru, že sa niekedy použil vtedy, keď sa použiť nemal. O to viac stojíme pred otázkou... Alebo ešte dokončím. A po mojej ľavej ruke sedí zas podpredseda vlády zodpovedný za legislatívu.
Takže ja chcem svoju prvú pripomienku adresovať k procedúre skráteného legislatívneho konania, ktorá sa začína už používať bezbreho. Keď vypukla pandémia a mali sme, prijímali sme prvé zákony v skrátenom legislatívnom konaní, tak skoro celá opozícia v podstate en bloc do nohy hlasovala za tieto skrátené legislatívne konania aj za samotné zákony, lebo sme považovali situáciu za mimoriadnu a na to ten inštitút skráteného legislatívneho konania je, aby sa využil v tých mimoriadnych situáciách.
No ale postupne mám pocit, že skrátené legislatívne konanie sa začína používať, kedy nás napadne, na čokoľvek, čo nás napadne, a argumentuje sa tým, že lebo pandémia. Procedúra, ktorá je schvá..., ktorá je ustanovená v rokovacom poriadku, má určitú logiku, má určitý význam a ja chcem vyzvať všetkých poslancov Národnej rady, zvlášť teda strážcov procedúry (povedané so smiechom) po mojej pravej a ľavej ruke, aby sme brzdili, aby sme brzdili so skrátenými legislatívnymi konaniami, pretože nielenže tento inštitút devalvujeme, ale zároveň si sami sebe spôsobujeme, resp. vy sami sebe spôsobujete obrovské problémy, pretože normálne legislatívne konanie má nejaký význam. Ono má význam preto, aby sa ku každému návrhu zákona, a osobitne k návrhu ústavného zákona vyjadrovali odborníci. A ťažko sa môžu vám odborníci vyjadriť k niečomu, čo dnes vidia na stole, zajtra to schváli vláda a pozajtra parlament. Žiaden odborník nevie konať pod takýmto obrovským tlakom. Tá časová rezerva, ktorá vzniká pri medzirezortnom pripomienkovom konaní, celkovo pri tej procedúre, ktorá je normálna, má význam, aby sa vyjadrili ľudia, ktorí tej oblasti rozumejú či už vecne, alebo aj legislatívne. Keď to robíme ako z rýchlika, tak v podstate koledujeme si len o to, že budú sa hromadiť žaloby na Ústavnom súde, že budú vznikať medzery, ktoré budú nejasné, vzniká potom z toho chaos, ľudia si to vykladajú, ako potrebujú, a v konečnom dôsledku to škodí celému tomu dobrému úmyslu, ktorý je prijímať normy, ktoré budú efektívne spomaľovať pandémiu. To všetci chceme, ale ten čas je niekedy potrebný. Ten čas je potrebný na to, aby sa čo najviac odborníkov mohlo k tomu vyjadriť, aby sa ich rozumné pripomienky zapracovali, a v konečnom dôsledku máme potom normu, ktorá je jasná, ktorá je predvídateľná, ktorej každý rozumie.
Nechcem hovoriť o vyhláškach, ktoré Úrad verejného zdravotníctva produkuje ako na bežiacom páse. Spýtajte sa ľudí, sú z toho zdesení, každú chvíľu nejaká zmena. Aj toto spôsobuje nedôveru v štát. No a dobre, tak Úrad pre verejné zdravotníctvo je nejaký výkonný orgán, ale aspoň my v parlamente sa znova vráťme k osvedčeným procedúram, využívajme skrátené legislatívne konanie vtedy, keď je to naozaj potrebné, nie na každú vec, ktorá nás napadne. Dajme priestor vyjadrovať sa ku normám opäť v medzirezortnom pripomienkovom konaní, neprepašujme do noriem na poslednú chvíľu všelijaké pozmeňováky. Toto všetko vzbudzuje nedôveru, chaos a v konečnom dôsledku, opakujem, to škodí všetkým nám, lebo štát stráca autoritu. To bola moja prvá pripomienka.
No a druhú pripomienku mám k samotnému textu. Pozrite, ja oceňujem, že prichádzate do parlamentu s tým, že pri predlžovaní núdzového stavu beriete do hry parlament. Toto je správny krok, ktorý, a tento výnimočný inštitút, ktorým je núdzový stav, podrobiť kontrole parlamentu, ak sa predlžuje. Toto je naozaj správny krok. Môžeme sa baviť o tom konkrétnom technickom znení, či to má byť 7 dní pred skončením núdzového stavu, alebo 20 dní, alebo 10 dní po predĺžení. To všetko sú technické otázky, ale ja naozaj považujem za dobré, že s týmto prichádzate. Ale myslím si, pretože zákony nerobíte len pre seba, vymení sa vláda, budete na opačnej strane, zákony sa robia preto, aby boli dobré.
A špeciálne ústavné zákony by si mali vyžadovať hľadanie konsenzu aj s opozíciou. Preto kedysi pri tvorbe ústavy ústavodarcovia dali kvórum 90 hlasov pri ústave, pri zmenách ústavy a ústavných zákonov, aby sa hľadal konsenzus naprieč spoločnosťou. Parlament odzrkadľuje spoločnosť. Keď budeme všetko presadzovať len silou momentálnou, tak tá spoločnosť zostane rozdelená. Ale keď hľadáme pri ústavných zmenách konsenzus naprieč politickým spektrom, snažíme sa čo najviac poslancov zapojiť do toho konečného znenia, tak aj na tú spoločnosť sa to prenesie, že aj tá spoločnosť to lepšie prijíma. Lepšie, lebo to komunikujú aj ľudia z druhej strany, že toto je správna zmena.
Takže špeciálne ja chcem vás požiadať, aby sme pri ústavných zmenách už začali hľadať širší konsenzus. Vy máte teraz 95 alebo koľko, možno menej hlasov, ale tu ide, ten zmysel inštitútu ústavného zákona a toho kvóra 90 je hľadať konsenzus, lebo ten konsenzus sa prenesie do spoločnosti a všetci potom tie normy, aj ľudia, ľahšie prijímajú. Vedia sa s nimi lepšie stotožniť.
Ja vás preto chcem poprosiť, vážení kolegovia, o určitú veľkorysosť aj pri tých pozmeňujúcich návrhoch, ktoré budú prichádzať v druhom čítaní, a nemám už veľa času, tak len v krátkosti, to, čo navrhuje pán poslanec, alebo to, čo bude navrhovať pán poslanec Šutaj Eštok, zapojme do toho procesu aj prezidentku republiky. Vy si myslíte, že keď budú oprávnené dôvody na predĺženie núdzového stavu, že ona ten podpis nedá? Veď tá prezidentka sa tiež zodpovedá ľuďom. Tiež chce pôsobiť, ako nechce rozhodovať bezhlavo, ale tiež zvažuje, tiež má tím odborníkov, tiež je to nejaká autorita. Keď prezidentka pridá svoj podpis na predĺženie núdzového stavu, aj pre vás to bude lepšie, aj pre vládu to bude lepšie. Každý to bude úplne ináč prijímať, ako keď si to niekto presadí len svojou vládnou väčšinou v parlamente.
Čiže nebojme sa zapojiť do predlžovania núdzového stavu prezidentku republiky. Podľa mňa to bude dobrý signál aj do spoločnosti, bude to signál, že hľadá sa pri predlžovaní núdzového stavu konsenzus, a verte, že keď tie dôvody budú, tak aj poslanci opozície budú hlasovať za predĺženie núdzového stavu. Aj tá prezidentka to podpíše. A zasa to budú tí ľudia ináč prijímať.
A to, čo najviac potrebujeme, je, nie, aby sme my ľudí silou tlačili do opatrení, ale aby sme ľudí presvedčili, že tie opatrenia sú správne, a keď ich budeme robiť dobrovoľne, tak budú mať úplne iný efekt. A toto treba celú tú paradigmu treba otočiť. Prestať sa vyhrážať ľudom, ale presviedčať ich o tom, ako máme ďalej postupovať. Predpoklad toho je, že nájdeme konsenzus už tu v parlamente, ako sme ho nachádzali pri tých prvých zákonoch, ktoré začali schvaľovať v čase, keď vypukla pandémia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.12.2020 o 16:33 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:42

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolega Podmanický, ja si myslím, že trošku vychádzaš zo zlého predpokladu, pretože si povedal, že áno, táto koalícia by mala oveľa menej využívať inštitút skráteného legislatívneho konania. To znamená, ráno sem niečo hodia, poobede je to schválené. Ja verím, že keď vládol SMER a bývalá vláda, tak to bolo oveľa ťažšie takto robiť, pretože vtedy opozícia, ktorá je terajšou koalíciou, tu mala oveľa viac osobností, ktoré boli schopné napádať zákony, ktoré vtedajšia vláda dávala. Ale už za týchto 8-9 mesiacov vidíme, že tu nie je žiadna požiadavka zo strany poslancov terajšej koalície byť súčasní tohoto procesu. Proste oni sem prídu, ukážu im palec, väčšinou Vašečka im ukáže hore, dole, rovno. A tak sa hlasuje.
To znamená, ja si myslím, že z ich vnútorných radov vôbec takáto požiadavka nie je ani potreba, necítia to, oni to dostanú nadiktované, čo majú ako odhlásiť a idú ako, ako proste stádo. To je proste už teraz je očividné, a práve preto sa tu prijímajú zákony, ktoré na Ústavnom súde im boli zastavené, no a následne teda došli s nápadom, že zrušia Ústavnému súdu právo vykladať ústavné zákony a budú tieto hlúposti prijímať v podobe ústavných zákonov. Proste to je celý posun.
No a po druhé, áno, Slovensko je jediná krajina, ktorá v čase núdzového stavu si dovolila zmeniť ústavu. To nielenže neodporúča Benátska komisia, ale nedávno dala stanovisko aj sestra pána premiéra Matoviča, že toto urobilo len nacistické Nemecko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:42 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:43

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Kolega Janko Podmanický je právnik a veľmi presne zhodnotil ten legislatívny stav, v ktorom sa nachádzame od začiatku tohto volebného obdobia.
To skrátené legislatívne konanie a núdzový stav, to je ideálne vládnutie. Pod týmto kepienkom si prijmete, čo chcete, kedy chcete, čokoľvek chcete a ako chcete. To je súčasná legislatíva. No a výsledok je aký? No zjednotiteľ z Trnavy už podľa posledného prieskumu zjednotil proti sebe už skoro 54 % ľudí. Taká je pravda. Toto je výsledok vašeho vládnutia, vašej legislatívy, vašej, vašich niektorých skrátených konaní, ktoré skutočne sa nedajú zdôvodniť inak ako účelovo. No a v tej celej spoločnosti vládne taký chaos, ako vládne. Večer neplatí to, čo poviete ráno, resp. to, čo povedia tí vládnuci predstavitelia z vlády, ktorí tu robia tie tlačovky, ktoré trvajú niekedy viac ako hodinu. To je proste výsledok.
Jednoducho, ak chcete ísť takto ďalej, choďte, je to vaša vec. Ale skutočne zjednocujte, skutočne všetkých proti sebe a je len otázkou času, kedy tu nastane tvrdá defenestrácia.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:43 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video