65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:32 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:20

Anton Stredák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega, vo svojom vystúpení si spomenul aj zneužitie nadkvalifikácie skutkov v uznesení obvinenia Roberta Fica a že si vlastne nechápal, za čo je to vlastne obvinený. Prečítam ti preto názor odborníkov z trestného práva, ako a prečo je pre nich nadkvalifikácia potrebná.
Nadkvalifikácia skutkov znamená, že skutok je posudzovaný podľa prísnejšej skutkovej podstaty trestného činu, čo spravidla umožní pri vyšetrovaní použiť tvrdšie postupy, ako sú napríklad odpočúvania, agent, využívania inštitútu tzv. kajúcnikov. Kvalifikácia skutku je myšlienkový proces, keď skutok, tak ako vyplýva z dostupných dôkazov v danom čase, je podradený pod určitú skutkovú podstatu trestného činu, pričom je naplnenie každého jedného jej znaku odôvodnené konkrétnymi dôkazovými skutočnosťami. A spoločnosti, ktorá vo všeobecnosti nezvykne ísť do detailov, odôvodnia akékoľvek vyhlásenia, čo je momentálne, žiaľ, aj prípad na Slovensku, sa potom ľahko biele vyhlási za čierne, zvlášť keď je spoločenská objednávka a politický tlak na to, aby čierne bolo čiernym, aj keby v skutočnosti bolo bielym. Inak povedané, ak je časť verejnosti, médiá, politikov dopredu presvedčená, že je niekto zločinec, budú tlieskať akémukoľvek obvineniu a preto sa takéto obvinenie ľahšie vyprodukuje a manipuluje tak, ako sa to deje aj v uznesení obvinenia Roberta Fica.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:20 hod.

PaedDr.

Anton Stredák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Naozaj, pán poslanec, história ´est magistra vite´, história je naozaj učiteľkou života, pretože mnohé procesy a mnohé deje sa pravidelne opakujú a pravidelne sa v dejinách objaví politická moc, ktorá podľahne pokušeniu moci a rozhodne sa pošliapať všetky princípy, všetky pravidlá, a začína vždy potom obdobie veľmi temné a veľmi ťažké.
Keď si pozrieme to posledné zneužívanie moci v tých 50. rokoch, tak aj to prichádzalo tak spontánne, tak postupne, málo kto si uvedomoval, že, že sa odstraňujú postupne ľudia, ktorí nevyhovujú svojimi názormi, svojimi politickými postojmi, a zrazu tu bola totalita ako bič, zrazu tu boli popravy, zrazu tu zomierali nevinní ľudia. Preto by sme sa mali spamätať, lebo na tejto ceste, a to sa týka hlavne poslancov vládnej koalície, sme sa už niekde dostali. Už tu, už máme minimálne dve z piatich hesiel, za ktoré sa v 80. rokoch demonštrovalo. Už teraz máme heslo, ktoré by sme mohli vykrikovať a za ktoré by sme mohli bojovať, a to je zákaz cenzúry. To už je aktuálne heslo. Sloboda slova, tak isto aktuálne heslo. Ak sa poslanci vládnej koalície rozhodnú vydať Roberta Fica, tak tu budeme mať ďalšie aktuálne heslo ´prepustenie politických väzňov´. A už nám zostávajú len dva: sloboda náboženského vyznania, a to je jasné, že to bude nasledovať, a potom už budeme bojovať za slobodné voľby, lebo to bude aktuálna téma.
Takže spamätajte sa, páni vládni poslanci!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:22 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24

Dušan Muňko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi podrobne ste popísali hlavne roky po druhej svetovej vojne, čiže 50. roky, ktoré u nás boli, ktoré u nás v Československu boli, ktoré končili až, prvé rehabilitácie v ´62. až ´68. a potom v´89. Dneska politický proces zavrieť do kolúznej väzby najsilnejšieho predsedu opozičnej strany, to je proste to isté. Znemožniť mu pokračovať v politickej strane. Na akých nohách hlinených to stojí, keď predseda koaličnej strany Kollár a predseda parlamentu povie, že je to úplné šialenstvo, keď chceme Ficovi prišiť organizované, zločineckú skupinu, lebo chcel prezradiť alebo prezradil tajomstvo pána, daňové tajomstvo pána Kisku, resp. Matovičove. Je to na smiech, páni, keď si zoberiete to, čo bola tu prečítaná, znova budem citovať pána predsedu poslaneckej snemovne pána Kollára, správa Slovenskej informačnej služby, kde sú vierohodné odposluchy, kde správa hovorí o tom, čo jednotliví vyšetrovatelia robia. Alebo si vy, páni z koalície, uvedomujete, že toto, tento materiál pôjde ďalej a že vás tento materiál dobehne? Alebo si uvedomujete, že stretnú sa najvyšší funkcionári tohto štátu, prezidentka, predseda vlády, predseda parlamentu na pôde SIS-ky a únik z tých informácií, ktoré tam boli, nebolo nič riešené. To neni zorganizovanie, organizovaná skupina? Alebo neni organizovaná skupina vyšetrovateľov, ktorí boli s odposluchom zase Slovenskej informačnej služby. Alebo ak tá Slovenská informačná služba nemá to právo, tak ju zrušme, stojí nám obrovské peniaze. Len páni z koalície si neuvedomujú vážnosť situácie. Vy zavádzate taký precedens... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:24 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:26

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No veľká vďaka, pán štvornásobný primátor, za to, čo si všetko povedal, špeciálne o tých politických procesoch, ktoré na Slovensku začínajú. Ale tak poďme pekne poporiadku a uvedomme si, čo všetko táto koalícia už od svojho vzniku nastvárala a ako sa dotkla života občanov Slovenskej republiky. Tak najskôr to bola covidová šikana. Teraz vojnovo-cenzúrová šikana, kde ako som sa dozvedel, už sa nedoporučuje hrať na koncerte Čajkovského, preto lebo viete, no čo keby náhodou, no proste strašné, a keď si náhodou Rus a nepripneš si, pokiaľ nemáš na klope ukrajinskú vlajočku, tak, tak proste si neprijateľný. Proste čosi, čo už ľudsky, ľudsky je perverzné. No a nehovoriac o politických procesoch, ktoré začínajú, no aby to všetko ešte nebolo málo, tak dnes má rokovať výbor o zmene volebného systému na Slovensku.
No choďte do hája, vy skvelá protislovenská koalícia! Toto ničenie Slovenska, to jednoducho to, to ja neviem, kde to chcete ešte viacej teda dopracovať, ako ďaleko? Naozaj asi tou občianskou vojnou, ale dobre, však čo chcete, budete mať. Vy za to beriete priamu zodpovednosť.
Tu si hovoril veľmi veľa o tých politických procesoch. Čo vedia títo ľudia o politických procesoch v 50. rokoch? Nič. Nič. Dvadsaťpäť, tridsaťroční sa chvália tým, že ani nečítajú. Čo oni vedia o tom, koľko ľudí bolo nevinne odsúdených. To, že potom boli rehabilitovaní? No a kto to v tých rodinách, to nešťastie, tá rehabilitácia, myslíte, že to spraví? Čo o tom vedia títo koaliční grázli?!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:26 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:28

Maroš Kondrót
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Milý pán poslanec Zahorčák, drahý Vilo, ďakujem ti veľmi pekne za zaujímavý úvod, historický úvod, začal si históriou ľudských civilizácií, išiel si k prerokúvanej téme z iného konca. Hneď si poukázal, že boj o moc je starý ako civilizácie samé, spomenul si používané metódy a teda najmä nevyberavé prostriedky. Potom si spomenul fašizmus a jeho metódy, potom buržoazinacionalšovinizmus a po ňom komunistické besnenie. Dnes tu máme "Matelkovo besnenie". Besnenie psychopatického maniaka, ktoré si našlo svoje výrazové prostriedky v zneužívaní trestného práva.
Trestné právo je ultima ratio. To už tu zaznelo a verím, že to všetci vieme. To znamená, krajné riešenie. To najkrajnejšie, kde iné nie sú už použiteľné.
Vy, vážená koalícia, sa však zo Slovenska snažíte vytvoriť krajinu pomsty. Každý z vás chce vidieť tiecť krv. Polarizujete spoločnosť, lož a ohýbanie práva sú pracovnou metódou. Rozbíjate vzťahy nielen v spoločnosti, ale aj v rodinách a z toho máte diabolskú radosť. Prosím vás, spamätajte sa. Vraciame sa do éry pomstychtivých barbarov, pričom našou prvoradou myšlienkou by mala byť spravodlivosť a nie pomsta.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:28 hod.

Ing.

Maroš Kondrót

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:30

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Pán poslanec, hovoril si okrem iného aj o ústavnosti. Vrátim sa teda k poznámke, ktorá sa dotýka šestnástich rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, kde bolo konštatované porušenie základných práv a slobôd ľudí, ktorí sa nachádzajú vo väzbe alebo ktorí sú nezákonne stíhaní. Najčastejším porušovateľom ľudských práv osôb, ktorí sú vo väzbe alebo ktorí sú stíhaní, je, žiaľ, Najvyšší súd Slovenskej republiky a najčastejším porušovateľom individuálnym je sudca Najvyššieho súdu Kliment.
My sme opakovane žiadali ministerku spravodlivosti, aby začala disciplinárne konanie voči tomuto sudcovi, pretože Ústavný súd vo viacerých prípadoch konštatoval, že sudca Najvyššieho súdu konal absolútne svojvoľne. Ide o sudcu, ktorý bol kandidátom Matoviča na generálneho prokurátora, ktorý bol v Súdnej rade za OĽANO a ktorý sa nikdy netajil sympatiami k tejto politickej strane. Ide o sudcu, ktorý spoločne so sudcom Špecializovaného trestného súdu Hrubalom pustil na slobodu Kudličku, za čo dostal nevinný špeciálny prokurátor Kováčik štrnásť rokov. A tento sudca Kliment nemal problém včera rozhodnúť a poslať významného slovenského advokáta Mareka Paru do väzby za to, že Marek Para poukazoval verejne na tieto ohyzdnosti, ktoré pácha sudca Kliment.
Dámy a páni, ja už nepoznám iný prípad zaujatosti a strannosti sudcu, dokonca ani nepočkali na rozhodnutie päťčlenného senátu, ja len verím, že päťčlenný senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky bude mať rozum a rýchlo rozhodne, že bol zaujatý ako hrom a že pustia na slobodu Mareka Paru.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:30 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:32

Miroslav Urban
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nikdy v histórii neboli na strane pravdy tí, ktorí likvidovali opozíciu a tí, ktorí zavádzali cenzúru. Slovensko sa mení na militaristický totalitný štát, kde vládnuca trieda s pomocou médií a ambasád si upevňuje moc a likviduje opozíciu. Samozrejme súhlasím, že politici by nemali byť nepostihnuteľní. Majú byť súdení a môžu byť aj odsúdení, ale nech je to v rámci práva a spravodlivosti, nie politickým procesom. Dneska to môže byť odsúdený, zavretý do kolúznej väzby pán Fico, zajtra to môžem byť ja, lebo nezdieľam vaše názory vládnucej triedy, nie som, ´Sláva Ukrajine´ nekričím každý deň, takže môžme čakať aj to, že bude zrušená neskôr aj strana, hnutie REPUBLIKA.
Vládnuca trieda zlyháva vo všetkom, do čoho sa pustila. Stačí spomenúť epidémiu, katastrofálne výsledky, najhorší na svete, teraz sme tu, pridali sme sa na stranu, podporujeme vojnu na Ukrajine vojenskými dodávkami, ignorujeme požiadavky a narastajúcu chudobu spoločnosti a do toho si vládna koalícia zinscenuje takýto proces, v ktorom sa snaží zlikvidovať najsilnejšiu vlastne opozičnú stranu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:32 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:33

Stanislav Kubánek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Vilko, hovoril si o politických procesoch v 50. rokoch, hovoril si o spravodlivosti, aká fungovala v tomto, v tomto období. Hovoril si aj o údajnom korupčnom systéme a pri tejto príležitosti mi dovoľte, aby som odcitoval aj Eduarda Chmelára, ktorý sa dá verejne počuť, že je to také šialené, až z toho zastáva nám rozum. Najmä preto, že obvinenie je postavené na nedostatočných dôkazoch a na výpovediach kajúcnikov zachraňujúcich si krky. Rozpačití z toho konania sú nielen trestnoprávni experti, no tiež váš policajný prezident, ktorý sa k zúfalému kroku NAKA vyjadroval až podozrivo opatrne a slovami: "Uvidíme, či sa nám to podarí dotiahnuť do konca, či dôkazy NAKA budú postačujúce na to, aby sme Fica a ostatných obvinených postavili pred súd." Ja osobne som presvedčený, že nie, lebo od samého začiatku ide o politický proces s cieľom zničiť a umlčať pre vás nepohodlného politika Roberta Fica a najsilnejšiu ľavicovú stranu na slovenskej politickej scéne. Okrem iného potrebujete prekryť aj neschopnosť vlády riadiť štát, riešiť problémy a prehlbujúcu sa nespokojnosť bežných voličov. Sú to slová Eduarda Chmelára.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:33 hod.

Ing.

Stanislav Kubánek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:35

Viliam Zahorčák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, vážený pán predsedajúci. Ďakujem všetkým kolegom, ktorí vo faktických poznámkach reagovali na moje vystúpenie, ktorým som chcel ukázať, že to, čo sa na Slovensku deje, nie je niečím, čo by tu už v minulosti nebolo. Verím, že sa mi podarilo poukázať aj na tie isté paralely jedného toho predchádzajúceho obdobia s tým dnešným a chcel som zároveň aj svojím vystúpením vyzvať všetkých, ktorým záleží na tom, aby sa toto nezopakovalo až do takých tragických rozmerov, aké tu boli v minulosti, aby to pochopili, že z histórie sa máme poučiť a vyvarovať sa niečoho, čo sa ukázalo ako nevhodné. Mám však pocit a mám dojem, že sa to asi nestretne s pochopením, pretože ako už bolo povedané, ten vládny valec je naštartovaný, ten sa už pohol, ten už nehľadí naľavo-napravo a teda aj napriek teda mojej stále ešte viere, že by to mohlo byť aj ináč, som pesimistom.
Čo sa týka konkrétnych niektorých vystúpení, tak pánovi poslancovi Vážnemu len to, keď si hovoril o tom, že ťa prekvapilo, ako je dnes hodnotená sloboda tlače na Slovensku, tak mňa to prekvapilo takisto. Takisto som sa s tým stretol v období, kedy, kedy je cenzúra, tak niekto dokonca hovoril, že sme na tom lepšie z pohľadu tej dôveryhodnosti, čo podľa môjho názoru takisto svedčí o tej agentúre, ktorá to urobila, tento výskum, a teda k týmto záverom, ktorým dospela.
No a pán poslanec Kéry sa pýtal, koľkokrát som bol kontaktovaný ministrom vnútra alebo niekým z vládnych predstaviteľov. No odkedy som poslancom Národnej rady, odkedy som opozičným poslancom v parlamente, tak ani raz, ich záujem o mňa a o Michalovce je minimálny. Pravda, nerátam tú tlačovku, ktorú minister Roman Mikulec... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:35 hod.

Viliam Zahorčák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:38

Ján Richter
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda.
Milé kolegyne, milí kolegovia, v podstate vo všetkých svojich faktických pripomienkach, ktoré som tu minulý týždeň a aj dnes mal, som začínal sociálnoekonomickými opatreniami a sociálnoekonomickou situáciou. Začnem aj teraz tým, a má to aj istú logiku, pretože okrem iného v tej ďalšej časti budeme hovoriť aj o tom, čo obsahuje uznesenie, no a to uznesenie obsahuje veľkú výčitku smerom k Robertovi Ficovi ako trojnásobnému predsedovi vlády za nominácie. No ja som tá dvojnásobná nominácia, pretože bol som v dvoch Robertových vládach a preto asi musím nejakým spôsobom povedať, čo sme urobili v tejto oblasti, minimálne v tej sociálnej, dôchodkovej politike a politike zamestnanosti, za čo sme to vlastne teraz obviňovaní, no a predpokladám, že toto urobia aj tí dvaja členovia terajšej vlády, ktorí vtedy sedeli v tej istej vláde, a hlavne od pána Korčoka by som to očakával.
Priznám sa, že včera ma potešila informácia, ktorá zaznela v médiách, že tu budú koaliční poslanci navrhovať, aby sme riešili to, čo momentálne ľudí trápi, že toto prerušíme, rokovanie, a pôjdeme na opatrenia, ktoré vláda pripravila, aby sme sa vrátili skutočne k tomu, čo je momentálne na Slovensku to najdôležitejšie. Samozrejmá vec, že znova len taký holub, ktorý bol pustený do povetria a žiadna, žiadna realita. Viete, pán poslanec Zahorčák predo mnou hovoril o istých historických skúsenostiach. No a tu je jedna veľmi veľká skúsenosť. Mať moc, znamená, mať zodpovednosť. A možno z tohto by sa mali odvíjať všetky ďalšie tie atribúty, ktoré tu odznejú aj odo mňa a samozrejmá vec, že v tej právnej oblasti nie som nejaký, nejaký trestný právnik, veľmi rád budem citovať aj názory odborníkov, nestranných odborníkov, či je to generál Ivor, prípadne pán Burda, ale požičiam si aj niektoré myšlienky človeka, s ktorým som začínal politiku a ktorého si vážim a ktorý má veľmi veľké skúsenosti, a to je Peter Weiss, čo dokázal aj na sklonku tej politickej kariéry z pozícií diplomata, pretože bol na veľmi zložitých zastupiteľských úradoch.
Prečo začať z tej, z tej situácie sociálno-ekonomickej? No lebo ja som osobne presvedčený o tom, že z toho sa odvíja celá tá mašinéria, ktorá tu dnes beží, pretože polčas vládnutia majú za sebou, na jeseň sú prvé komunálne a regionálne voľby, no a začína sa prituhovať. A teraz si pozreli a otvorili svoje volebné programy a prišli na to, že vlastne nič neplnia, no a preto Matovič povedal, že idú vytiahnuť to, čo tak vehementne sľubovali, a to je odstránenie korupcie a proste tých ďalších vecí, ktoré nasľubovali a z ktorých nič neurobili. V konečnej miere aj to, čo mu veľmi pomohlo k volebnému výsledku. Tá Počiatkova vila stále je v rukách Jána Počiatka a nevidel som, že by sa nejaké zásadné veci v tomto smere boli bývali udiali a potvrdili vtedy tie tvrdenia pána Matoviča. A teraz to už nikoho netrápi, lebo bolo to zaujímavé a potrebné povedať niekde pred voľbami.
Je to veľmi dôležité začať z tohto a možno k tej sociálno-ekonomickej situácii povedať aj jednu vec. To, že tá situácia je zlá, veľmi nepriaznivá, dokresľuje aj obrat, obraz našich námestí, kde vystupujú odborári a vyjadrujú jasný postoj k tomu, čo táto vláda dokázala a preto si myslím, že aj z tohto miesta a zvlášť po včerajšom 1. máji si dovolím vyjadriť solidaritu, som presvedčený, že nie som sám, k tým odborárom a treba mať na zreteli to, k čomu smerujú, ak isté veci nebudú zohľadnené, a to je možno aj generálny štrajk. A to môže byť vizitka, vizitka tejto vlády. Samozrejmá vec, ja po tom nevolám. Ja volám po tom, aby sme išli riešiť reálne problémy ľudí a nie naháňali isté politické procesy, ktoré, ako tu bolo povedané, môžu mať raz v histórii zakotvené niekde tam, kde päťdesiate roky a možnože ešte aj niekde pred druhou svetovou vojnou.
No čím to začalo? NAKA v rámci akcie Súmrak obvinila trojnásobného expremiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ďalej prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Široké obvinenie, ale všetko v podstate smeruje len k jednému cieľu. Veľmi dlho boli všetci zvedaví, čo táto inkvizičná mašinéria nakoniec zosnová, čo jednoducho zo seba vypotí proti trojnásobnému premiérovi a predsedovi najsilnejšej opozičnej strany v parlamente Robertovi Ficovi, príp. jeho dlhoročnému podpredsedovi Robertovi Kaliňákovi, či vedenia stranu HLAS a možno v ďalšom období aj ďalších, ďalších opozičných, opozičných strán. Veď bez živenia nenávisti voči nim by sa väčšina z nich ani nedostala do politiky a významných štátnych funkcií.
Všetci od nich poznajú teatrálne bájky o miliardách na účtoch v Belize. Teraz má pán Matovič priestor a čas, no však nech to dokáže, tie nezmysly, ktoré predtým tvrdil na pána, pána Roberta Fica. Má k tomu všetky páky, všetok priestor, ale to klamstvo nahrádza teraz ďaleko iné, možno ďaleko zložitejšie klamstvo, ktoré používa v tomto čase.
Takisto aj tie tri miliardy, ktoré sme údajne rozkrádali každý rok, tiež by sa mali prejaviť niekde tu. A keby tie tri miliardy teraz dali na kompenzáciu dopadov zdražovania, celkom iste by sa potešili aj tí, aj tí dôchodcovia, aj všetky sociálne skupiny od, od rodín až po zdravotne ťažko postihnutých.
Po obrovských očakávaniach teraz toto. Vlastne vyzlečenia sa dohola pred nami a verejnosťou. Po dvoch rokoch, kedy sa koaliční lídri a ich nominanti nedokázali krotiť a neustále vyvolávali očakávania, aké veľké veci ich nezávislé orgány činné v trestnom konaní už každú chvíľu vytiahnu na politické špičky opozície a ako majú špičky opozície šúchať nohami a triasť sa, čo už potom príde. To sú citácie, ktoré boli veľmi konkrétne, konkrétne pomenované. Robert Fico mal vytvoriť zločineckú skupinu s cieľom očierniť Matoviča a Kisku. Žiadna korupcia, ekonomická trestná činnosť či násilie, ale politická činnosť. Uznesenie neprišlo so žiadnym ekonomickým trestným činom, ničím takým, o čom tu predtým roky rozprával pán Matovič a ďalší opoziční predstavitelia.
Hitmi predvolebnej kampane OĽANO bol boj s korupciou; tvrdenie, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú tri miliardy; prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov; obnova spravodlivosti v rámci, alebo vrátenie tzv. Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac ako dvoch rokoch má stále vila toho istého, toho istého majiteľa. Zábery na tú vilu obleteli v podstate celý svet a ovplyvnili výsledok volieb. Ale tým to skončilo, tak ako som sa vyjadril aj predtým. Boj s korupciou sa začal pexesom pani Veroniky Remišovej, no a pokračoval vyhrážaním vtedy premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali, kým po nich príde NAKA. Obšťastňovali ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafiáni, patria do basy. V jednom opozičnom, o jednom opozičnom poslancovi dokonca povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Tým skôr, že za šéfa špeciálnej prokuratúry presadili svojho blízkeho človeka, bývalého politika Daniela Lipšica, ktorý nikdy nebol prokurátorom. Muža, ktorý už na začiatku svojej kariéry stratil mravnú integritu tým, ako sa vyhol trom rokom praxe v advokátskej kancelárii, prihlásil sa na justičnú skúšku, hoci nepracoval na súde. Za ďalšie, vybavil si skrátenie obdobia justičného čakateľa na jeden rok a ďalšie privilégiá v priebehu skúšok, samozrejme, následne sa nechal zapísať do Advokátskej komory. Keďže ako advokát obhajoval množstvo ľudí, vrátane exprezidenta Kisku, ktorých kauzy sú v právomoci špeciálnej prokuratúry, ocitol sa v mnohonásobnom konflikte záujmov. Doslova v desiatkach, v desiatkach prípadov.
Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti istú katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia sa však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaných, očakávaného odpolitizovania justičných orgánov došlo k úplne opačnému trendu, a to je, to je surovej privatizácie. Toľko možno úvodom.
A teraz, ak dovolíte, chcem sa trošku podrobnejšie vrátiť k jednotlivým častiam od uznesenia, kolúznej väzby a v podstate to, na čom je postavené, postavené to obvinenie. Chcem pri tom využiť skúsenosti a odbornosť aj dekana právnickej fakulty a znova pripomenúť to, čo som povedal raz vo faktickej poznámke, že toho dekana tej fakulty, ktorá nominovala Lipšica na post špeciálneho prokurátora. To znamená, už len toto dáva garanciu, že to, čo v tejto oblasti teraz povie, je v maximálnej miere objektívne, pretože možno sám cíti zodpovednosť za to, akého človeka navrhol a možno to aj banuje už v dnešnej dobe.
No to, či ide o divadielko pre médiá, tento expert rozpitval z hľadiska uznesenia obvinení Fica a Kaliňáka. Kaliňáka zadržali a o jeho väzbe začal súd rozhodovať už v piatok popoludní, dnes má byť nejaké pokračovanie. Väzobne chcú stíhať aj Fica, ktorý je však poslancom parlamentu, a to je úplne nóvum, to je nie, čo tu nebolo doteraz poznané. Pán Burda však považuje predmetné uznesenie o vznesení obvinenia na začatie stíhania za absolútne prehnané. Zároveň vyjadril obavy, že v budúcnosti budú musieť kritici čeliť takejto forme umlčiavania. Hovorím o umlčiavaní. Myslím, že to je veľmi konkrétne a veľmi jasné. Napriek tomu, že sa podľa vlastných slov nezvykne vyjadrovať k trestnoprávnym obvineniam, tentokrát má potrebu urobiť, urobiť konkrétnu výnimku. Prečo? No vzhľadom na celkovú úroveň verejnej diskusie a vôbec možný význam tejto kauzy pre budúcnosť aj z hľadiska posudzovania podobných káuz. Je to veľmi dôležité a tú potrebu dekan právnickej fakulty jednoducho potrebuje. Pokladá to za vzor pre umlčiavanie kritikov. Tvrdil, že medializované vyhlásenia, v ktorých obvinených politikov obhajuje napr. Dávid Lindtner, bývalý sudca, hovoril o právnej nadkvalifikácii trestných činov, ktorých by mali jeho klienti údajne sa dopustiť. "Predmetné uznesenie o vznesení obvinenia považujem za značne prehnané," hovorí pán Burda, "predpokladám, že bude mať značné dosahy na chod spoločnosti i politiku, a to bez ohľadu na to, ako toto trestné konanie dopadne. Obávam sa však, aby sa nestalo vzorom pre umlčiavanie kritikov pôsobenia osôb vo verejnom živote. Pre umlčiavanie kritikov osôb, ktoré sa pohybujú vo verejnom živote. Pokiaľ ide o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ten v danom kontexte považujem za nezmyslený, vykonštruovaný, pričom ak by sme pristúpili k istej politickej motivácii daného obvinenia, povedzme si, že práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch, článkoch, článkov najšokujúcejšie."
Vyjadril sa k samotnému uzneseniu, v ktorom dominujú zdôvodnenia, ako je ohrozenie daňového tajomstva, zločinecká skupina, no a nominácie. Čo sa týka zločineckej skupiny, pokiaľ ide o založenie a zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, ten v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný, čo nebudem ďalej komentovať. No a čo sa týka tých nominácií, no v prvom rade, čo sa, či sa nám to páči alebo nie, obsadzovanie mnohých verejných funkcií politickým spôsobom je bežné a zvlášť u tejto vládnej koalícii, a to sa týka dokonca aj policajného zboru. Keď sme ho my sčasti odpolitizovali, títo ho vrátili absolútne pod tú politickú, politickú pokrievku. Argument v prospech takéhoto postupu je, že ak niečo nesmie politickú, nesie politickú zodpovednosť, musí mať možnosť to aj ovplyvniť. A to bez realizácie ľuďmi, ktorým verím, nie je celkom dobré a možné. Takže ak je dosahovanie lojálnych ľudí do verejných funkcií založením zločineckej skupiny, potom sa za tohto trestného činu dopustili všetci predsedovia vlád za celé tridsaťročné obdobie jestvovania novej Slovenskej republiky.
Ďalej. Kajúcnici a charakteristika. Nadkvalifikácia skutkov znamená, že skutok je posudzovaný podľa prísnejšej skutkovej podstaty trestného činu, čím spravidla umožňuje pri vyšetrovaní použiť tvrdšie postupy, ako sú napríklad odpočúvania, agent, využívania inštitútu tzv. kajúcnikov. Kvalifikácia skutku je myšlienkový proces, keď skutok, tak ako vyplýva z dostupných dôkazov v danom čase, je potrebné pod určitú skutkovú podstatu trestného činu, pričom je napĺňanie každého jedného jej znaku odôvodnené konkrétnym dokazovaním skutočnosti.
Osobne moja poznámka k tomu, tento skutok je tam preto uvedený v tom uznesení, aby Lipšic a Špeciálny súd, a aby neobmedzená kolúzna väzba, ktorá sa v tomto prípade na takéto paragrafy jednoducho vzťahuje.
Je zaujímavé aj, sú zaujímavé aj postoje pána generála Ivora. Ja by som rád hovoril len vo všeobecnosti, nedá sa mi nespomenúť práva, a to obvinenie zo zločineckej skupiny. Zločinecká skupina, to je určitý pojem, ktorý do nášho právneho poriadku bol vsunutý po určitých skúsenostiach z 90. rokov, keď u nás začali zločinecké bandy, skupiny jednak domácich gangstrov, ale aj zo zahraničia, ktorí tu prinášali tie rôzne formy práce a trestnej činnosti najmä zo zahraničia.
V tomto je veľmi dôležitý § 296 trestného zákona, ktorý jasne hovorí o tom, čo to zločinecká skupina je, čo má robiť, akú činnosť má vyvíjať atď. Je presne zadefinované, čo znamená podporovanie takejto skupiny a sú tu aj konkrétne skúsenosti z tých 90. rokov. Zločineckú skupinu rozumieme určitú štruktúru, štruktúrovanú skupinu, ktorá vznikla s cieľom páchania trestnej činnosti, ale nie hocijakej trestnej činnosti, alebo jedného alebo viacerých zločinov, ale legalizácie výroby a výnosov z trestnej činnosti alebo korupcie. Tá skupina je určitým spôsobom hierarchicky usporiadaná, je štruktúrovaná, má určité vedenie a jej členovia majú rozdelenie veľmi konkrétnych úloh. Dalo by sa to nazvať a formulovať, že môžeme to nazvať fabrikou na zločin.
Vedel by som citovať ďalšie veľmi odborné postoje, ktoré absolútne vyvracajú uznesenie, ktoré bolo prijaté v súvislosti s obvinením pána, pána Roberta Fica. Každopádne tieto vyjadrenia, myslím si, že majú veľký vplyv na ovplyvňovanie verejnosti a hlavne vysvetľovanie, o čo ide, aby jasne pochopili, že to, čo koná táto vládna garnitúra proti opozícii, je len jeden jediný cieľ: zlikvidovať opozíciu, no a od koho iného začať ako lídra opozície Roberta Fica.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2022 o 15:38 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video