6. schôdza

20.4.2020 - 30.4.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 10:00 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:43

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Gyimesi, jedna vec je snažiť sa zastupovať menšiny v tom zmysle, že dbáte na dodržiavanie ústavou garantovaných práv, a teda to, čo by logicky malo byť a podľa mňa aj funguje, a druhá vec je bojovať za úplné zrejmé, očividné nadpráva pre konkrétne národnostné alebo etnické menšiny.
Ja vám poviem otvorene, mne sa úprimne páči, keď niekto s takým tým hrdým nacionalistickým postojom bojuje za svoj národ, za svoju národnosť, čo vo vašom prípade určite nikto nemôže spochybniť, že veľmi aktívne bojujete za svoje korene, za svoju, ja neviem, národ, za svoju hrdosť, za to, čo považujete za, za kľúčom definície svojej osobnosti, svojho národa ako takého.
Len problém vidím v tom, že na jednej strane, a to vidíme ten dvojaký meter, že kým u vás za to dostane veľký potlesk, tak keď niekto, čo i len spolovice aktívne takýmto spôsobom bojuje napríklad za Slovákov na Slovensku, tak je označený za extrémistu, rasistu, ja neviem, za neonacistu a niečo podobné. A toto je ten nebezpečný dvojaký meter. Kým jedni môžu bojovať za svoj národ, druhí nesmú!
A ešte jednu otázku ste tam dali a pýtali ste sa, že ako je dnes na Slovensku zabezpečené ústavou garantované právo na vzdelanie pre Cigánov na Slovensku. Ja nerozumiem tejto otázke vôbec, pretože ja pochádzam z okresu Kežmarok, ktorý, ako bolo už spomenuté aj v tomto pléne, má najväčší podiel tohto obyvateľstva zo všetkých okresov na Slovensku, a ja nevnímam to, žeby niekto z ľudí tam žijúcich, bielych Cigánov, to je úplne jedno, nemal ústavou garantované právo na vzdelanie zabezpečené tak, ako je nutné. Problém je so záujmom o toto právo, problém je so záujmom o vzdelanie a sám som to zažil. Ja som nastúpil do piatej triedy na základnej škole a boli sme tam v menšine, boli sme tam v menšine my ako bieli Slováci a videl som, že nie je problém to, žeby niekto nemal garantované to právo, ale problém je záujem o to vzdelanie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 9:43 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:45

Marek Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Moji predrečníci to už aj spomenuli ohľadom tých menšín a tej komunikácie na tých úradoch, len neviem si to celkom predstaviť. Pretože Rusíni, Maďari sú geograficky rozmiestnení či už na východ, na juh, na západ a podobne, ale aj tí úradníci rozumejú tomu, či už po maďarsky, alebo po rusínsky, ale táto rómska menšina je na celom Slovensku. Čiže neviem si to celkom predstaviť, ako by ste chceli teraz dosiahnuť, aby práve táto menšina mohla komunikovať v rodnom jazyku na celkom Slovensku na všetkých úradoch. To si neviem celkom predstaviť, ak mi to objasníte, ja budem iba rád. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 9:45 hod.

Bc.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:46

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Gyimesi, mňa teší, že, že sa zhodneme v pohľade na tú časť programového vyhlásenia, ktoré sa týka národnostných menšín. Tiež mám problém s tým, že v Slovenskej republike sú národnostné menšiny vnímané ako bezpečnostné riziko, a verím, že táto vláda zmení prístup k nahliadaniu na svojich vlastných občanov, ktorí patria k národnostným menšinám.
By som dal do, dal do pozornosti, že, že v podstate aj v Ústave Slovenskej republiky je ustanovenie, ktoré tak podozrieva národnostné menšiny z toho, že mohli by byť bezpečnostným rizikom, pretože v čl. 34, kde sú, kde sú zakotvené práva národnostných menšín alebo príslušníkov národnostných menšín, odsek 3 hovorí, že "výkon práv občanov patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám zaručených v tejto ústave nesmie viesť k ohrozeniu zvrchovanosti a územnej celistvosti Slovenskej republiky a k diskriminácii jej ostatného obyvateľstva". Čiže práva príslušníkov národnostných menšín sa stávajú do akéhosi protikladu alebo, alebo je tam podozrenie, žeby mohlo, mohlo to ohrozovať práva iných občanov Slovenskej republiky alebo dokonca zvrchovanosť, zvrchovanosť štátu.
A z tohto hľadiska si myslím, že možno je škoda, že sa takáto, takáto podobná formulácia dostala aj do programového vyhlásenia, ktoré hovorí, že budú zachované, zachované práva a bude naďalej poskytovať ústavnú ochranu príslušníkov menšín pri súčasnom rešpektovaní štátnej zvrchovanosti a územnej celistvosti Slovenskej republiky. Ale to snáď nie je problém, my máme rešpektovať a chrániť práva príslušníkov národnostnej menšiny a nenaznačovať, žeby to mohlo mať nejaké dopady na územnú celistvosť alebo štátnu zvrchovanosť ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 9:46 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:48

Juraj Gyimesi

Vystúpenie v rozprave 9:50

Katarína Hatráková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia a kolegyne, "niet nádeje pre kameň byť ničím iným než kameňom, ale spojením sa zoskupí a stane sa chrámom". Tento známy Exupéryho citát mi rezonoval od prvých momentov, čo sme sa tu stretli, čo začala vznikať vláda, ktorá dnes prináša, v hektike posledných týždňov prináša svoje programové vyhlásenie. Víziu a nádej, ktoré tak veľmi potrebujeme nielen teraz, ale najmä, teda v čase krízy, ale najmä po rokoch rezignácie na právny štát a možno aj bezradnosti, ktorá nám z toho vyplýva.
Za to ďakujem pánovi premiérovi a členom vlády a verím, že im budeme nápomocní pri realizácii ideí, ktoré povedú túto krajinu konečne dobrým smerom. Ďakujem aj za to, že sa do programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky dostali aj myšlienky, ktoré sme presadzovali za Kresťanskú úniu vo fáze pripomienkovania návrhu programového vyhlásenia vlády. Osobitne nás v KÚ potešilo, keď sa pána premiéra v nedeľu na tlačovke pýtali na pasáž o zavedení možnosti legislatívnej iniciatívy občanov na základe kvalifikovaného návrhu, Kresťanská únia spolu s OĽANO presadzuje, aby občania mali posilnené právo na riadení vecí verejných.
Priznám sa ale, že som programové vyhlásenie vlády čítala aj optikou mojej osobnej skúsenosti, ktorá plynie hlavne z pôsobenia na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny, kde som pracovala ako psychológ, metodik pre psychológov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Okrem iného bolo v mojej právomoci aj kontrolovať kolegov, tak som bola členkou komisie, ktorá kontrolovala resocializačné zariadenie Čistý deň v roku 2016.
Nikdy som neskrývala, že mojou motiváciou, prečo som kandidovala na post poslanca Národnej rady, je najmä zlepšenie sociálnej starostlivosti zo strany štátu, aby sa už nikdy neopakovali kauzy ako Čistý deň. V programovom vyhlásení ma preto potešila téza, že vláda Slovenskej republiky zavedie povinné zverejňovanie príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám. Vďaka infozákonu a centrálnemu registru zmlúv sme sa totiž dozvedeli o poskytnutí finančného príspevku na vykonanie rozhodnutia, my sme sa totiž dozvedeli, koľko zmlúv o poskytnutí finančného príspevku na vykonanie rozhodnutia súdu uzatvoril Čistý deň a koľko peňazí reálne dostal.
Rovnako si pozornosť zaslúži aj sľub vlády, že v záujme obnovy dôvery v právny štát a s cieľom očisty justície vláda presadí ústavný zákon v oblasti justície a reformu súdnej mapy. Je dobré, že dôjde k zriadeniu najvyššieho správneho súdu, ktorý bude plniť aj funkciu disciplinárneho súdu pre sudcov.
Záleží mi na tom aj preto, že pripomínam, že v zariadení Čistý deň boli umiestňované deti nielen na základe dohody s rodičmi, ale na základe rozhodnutí súdu. Systém ale tvoria aj sudcovia, ktorí tam naďalej napriek tomu, že vedeli, čo sa deje, posielali deti. Vyšší súdni úradníci, ktorí písali rozhodnutia, kolízne opatrovníčky, ktoré sedeli na súdnych pojednávaniach a vedeli, čo sa v Čistom dni deje, a na samotnom vrchole aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré dávno pred vykonaním našej kontroly vedelo, aké mravy v Čistom dni panujú. A dnes vieme, že to vedelo aj vedenie ministerstva práce.
Korupčné správanie je odsúdeniahodné za každých okolností. Násobne viac to platí pri rozhodovaní o deťoch. A preto podporujem tézu vlády, tézu, že vláda bude presadzovať prísnu špecializáciu v rodinnoprávnej agende, interdisciplinárny prístup pri rozhodovaní o deťoch za účasti psychológov, kolíznych opatrovníkov, sociálnych pracovníkov, mediátorov. Pretože v tejto krajine, ak sa rodina a deti ocitnú v systéme sociálno-právnej ochrany, nastáva stav, teda keď je rodina v kríze a nevie si pomôcť, často vystupuje, často vstupuje do systému s nádejou, že tento systém pomôže. Rodina by v takých chvíľach rada využila služby odbornej intervencie, tieto však nie sú k dispozícii. Systém sociálno-právnej ochrany detí je u nás v troskách. Ani by tak veľmi nevadilo, že nepomáha, problém je, že škodí. Aj deti, ktoré sa v resocializačnom zariadení Čistý deň ocitli, sa tam dostali preto, lebo ich rodiny zlyhali a nemali kde vyhľadať adekvátnu pomoc.
Preto budem podporovať v tomto volebnom období zlepšenie služieb pre rodiny najmä v oblasti prevencie a sanácie rodinných kríz. Popri presadzovaní špecializácie v rodinnoprávnej agende by sa mala vytvoriť sieť dostupných poradenských centier pre jednotlivcov, páry a rodiny tak, aby bola psychologická pomoc dostupná v každom meste. V prípade krízy rodiny, ktorá by si vyžiadala intervenciu rodinného súdu, možno prepojiť spoluprácu rodinných súdov a navrhovaných poradenských centier. Vytvorenie siete dostupných poradenských centier pre jednotlivcov, páry a rodiny by prispelo k eliminácii vynímania detí z rodín a z rôznorodých, málo podnetných prostredí. Dôjde tak k dôslednejšiemu napĺňaniu kritéria záujmu dieťaťa, ktoré sa explicitne stalo súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky 1. januára 2016 a tam práve je spomenutá aj dôležitá zásada rodinného práva, že spoločnosť uznáva, že pre všestranný a harmonický vývin dieťaťa je najvhodnejšie stabilné prostredie rodiny tvorenej otcom a matkou.
Súdna prax za posledné roky ale ukazuje, že existuje nezdravý trend stále komplikovanejších a vyhrotenejších rodičovských sporov vo veciach starostlivosti súdu o maloletých. Vláda by preto nadväzujúc na tézu o špecializácii v rodinnoprávnej agende a zavedenie interdisciplinárneho prístupu mala presadzovať, aby rodinné súdy boli posilnené personálne odborníkmi pochádzajúcimi mimo sféry práva. Teda rodinné súdy by mali mať k dispozícii psychológov alebo sociálnych pracovníkov. Najlepšie a. A tieto profesie by celkom určite svojou odbornou činnosťou prispeli k eliminácii negatívnych následkov súdneho konania na vzťahové väzby v rodine. Určite by pomohli ku skráteniu dĺžky konania. To je zakotvené aj v programovom vyhlásení, kedy sa hovorí, kde sa hovorí, že do mesiaca by malo byť prvé stretnutie s účastníkmi, a rovnako k eliminácii konfliktu a napätia medzi všetkými zúčastnenými subjektami vrátane sudcu a kolízneho opatrovníka.
Aj v zariadení Čistý deň mali deti právo, aby bolo rešpektované ich participačné právo, teda právo dieťaťa garantované čl. 12 Dohovoru o právach dieťaťa. Sudcovia, ktorí ich tam posielali, ale i samotní zamestnanci orgánov sociálno-právnej ochrany detí a sociálne kurately by mali mať toto právo na pamäti.
Ako psychologička, ktorá sa roky venujem deťom a rodinám, som rada, že vláda v programovom vyhlásení deklaruje, že v oblasti ľudských práv bude podporovať ochranu práv detí vo všetkých politikách štátu. Je to možno určitá forma satisfakcie pre deti z Čistého dňa. Táto kauza totiž naplno ukázala, ako štát zlyháva v ochrane tých najzraniteľnejších práve malých detí.
Ale nie je to len Čistý deň, ktorý trápil systém starostlivosti o bezbranných, slabších a chorých. Obdoba Čistého dňa sa vyskytla aj v oblasti starostlivosti o seniorov a opatrovancov. Alarmujúce čísla prieskumu, ktoré vykonalo fórum pre starších, pre pomoc starším, ukázal, že viac ako 90 % respondentov potvrdilo, že majú informácie o týraní starších ľudí a viac než 80 % sa s niektorou formou týrania priamo stretlo vo svojom okolí alebo zlé zaobchádzanie zažili na vlastnej koži. Okrem rodiny sa týranie v rôznych podobách vyskytuje tiež v domovoch dôchodcov a v domovoch sociálnych služieb a zdravotníckych zariadeniach.
Spomenula som len zopár bodov, ktoré mi dávajú nádej, že napriek tak náročnému začiatku nás všetkých síce čakajú roky práce, ale veríme, že jej cieľom konečne bude dobro pre obyčajných ľudí.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.4.2020 o 9:50 hod.

PhDr.

Katarína Hatráková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:59

Filip Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Hatráková, vo svojom príspevku ste sa dotkli mnohých problémov v oblasti sociálnej sféry, ktoré trápia našu spoločnosť. Stotožňujem sa, že naozaj niektoré, teda asi väčšina z nich existuje, treba ich riešiť. Taktiež ste sa dotkli zverejňovania zmlúv, kde ste zdôraznili, že sa musia zverejňovať aj všetky dodatky k zmluvám. Tu chcem upozorniť, že je dôležité v prvom rade dbať hlavne na ten prvotný proces, a to s kým a za akých podmienok sa tie zmluvy uzatvárajú.
Čo ma trošku zaráža, je fakt, že z koalície vás nikto počas rozpravy neprerušil a neupozornil na vaše rúško, pričom včera sa pri podobnom prípade, sa tu hneď strhla vlna moralizácie a osočovania.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 9:59 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:00

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pani kolegyňa Hatráková, naozaj si veľmi cením váš kultivovaný prejav a veľmi dobre napísaný prejav, ktorý mal aj hlavu, aj pätu.
Čo sa týka programového vyhlásenia vlády v rámci sociálnych služieb a sociálnej politiky, je napísaný naozaj dobre, korektne a stručne a vecne. Vo veciach ochrany slabších, slabých, starých ľudí, ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím alebo ľudí s kombinovaným typom postihnutia budete mať vždy moju podporu a dovolím si povedať, že aj podporu celého klubu Ľudovej strany Naše Slovensko.
Podpora týchto občanov, ktorí sú častokrát omíňaní a dávaní na akýsi okraj spoločnosti, je veľmi dôležitá či už v rodine, v škole, v zariadeniach, kde sa chodia rehabilitovať alebo tráviť svoj čas.
Veľmi ste dobre zabŕdli do problému na úradoch obvodných a hlavne odboru jedného zvláštneho, ktorý sa volá odbor sociálno-právnej ochrany detí a mládeže. Táto inštitúcia je podľa môjho názoru naozaj zlá, zbytočná a riadená 90 % od stola. Častokrát aj nekompetentnými ľuďmi, ktorí sa tam dostali len na základe politického trička alebo kamarátskeho vzťahu. Ich práca v teréne je skoro na bode mrazu a to by malo byť vlastne gro ich činností. Pracovať v teréne, riešiť problémy tam, kde sa riešiť majú, a odpovedať na otázky priamo, vecne a výstižne. Častokrát túto pozíciu však zastáva iba úradník, ktorý sedí v krásnych topánkach a v nablýskanom saku.
Pevne vám budem držať palce a budem dúfať, že sa vám to podarí zmeniť aspoň trocha k lepšiemu, ako to bolo doteraz. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 10:00 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02

Ján Herák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Katka, ja veľmi pekne ďakujem, že si sa dotkla tejto témy, to je jedna z mojich najobľúbenejších, a dotknem sa tiež rizikovej skupiny mladých dospelých, ktorí sa nachádzajú v detských domovoch, všeobecne detí, ktorých je na Slovensku od východu až po západné Slovensko viac ako 4 600. Opakujem, od východu Slovenska až po západné Slovensko.
Čo chcem ale povedať, je, že máme tu deti, ktorí (ktoré, pozn. red.) sú považované za rizikovú skupinu a majú obrovský problém so začlenením sa do spoločnosti. Tiež treba veľmi povedať a dotknúť sa, že 63 %, viac ako 63 % detí máme rómskeho pôvodu a tu je obrovský problém a obrovský deficit, ako som spomínal, so začlenením. Máme tu domovy na pol ceste. Tých je na Slovensku tiež veľmi málo. Je ich nejakých desať. Častokrát ak domováci, alebo teda deti z centier pre deti a rodiny odchádzajú z detských domovov, tak veľmi rýchlo nastúpia rodičia biologickí a prichádza tu k úžere, prichádza tu k tomu, že deti sa nevedia zaradiť do spoločnosti, prichádza tu k tomu hlavne, že deti nemajú kam ísť. Preto veľký počet detí nám končí na ulici.
A dnes nie je problém s tým, že mladí dospelí majú problém s nejakými sebaobslužnými činnosťami, mám na mysli varenie, mám na mysli nejaké pranie, tu je obrovský deficit zo strany psychologického podnetu. Treba mladých a vôbec deti učiť, aby sa vedeli rozprávať o svojich problémoch, aby sme vedeli reflektovať na tieto podnety. A čo je najväčší problém, ja považujem, že mladí dospelí, ktorí končia na ulici, nevedia reálne vyhodnotiť svoj status ako taký a majú problém sa priradiť do reálneho bežného života.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 10:02 hod.

Mgr. PhDr.

Ján Herák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:04

Anna Andrejuvová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Hatráková je živý a pozitívny príklad toho, že bojovať za pravdu sa oplatí, aj keď to na začiatku vyzerá dosť beznádejne. Pani poslankyňa bola šikanovaná svojimi nadriadenými a vyhodená z práce len preto, že v kauze Čistý deň si ako svedomitá pracovníčka ústredia práce robila to, za čo ju daňoví poplatníci platia. Tak nech je jej príklad varovaním pre každého, kto chce pravdu umlčať, a nech je jej príklad inšpiráciou pre každého čestného človeka a odvážneho. Ďakujem za jej odvahu. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 10:04 hod.

Mgr. et Mgr.

Anna Andrejuvová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:04

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani kolegynka, myslím, že ste to celkom tak citlivo, jemne a zároveň výstižne pomenovali, všetky tie problémy. Trošku ale musím reagovať na to, že spomenuli ste aj tú starostlivosť o starších ľudí, a ja využijem to, že je tu teraz v pléne aj minister sociálnych vecí a spomeniem, že podľa mňa je problémom súčasnej vlády to, ako ste nastavili možnosť reálneho spoločenského života dôchodcov nad 65 rokov dnes tými opatreniami. Je to veľký problém. Vy ste vyčlenili dôchodcov nad 65 rokov, ľudí, ktorí celý život poctivo pracovali, platili dane, odvody, že môžu len od deviatej do jedenástej ísť niekde do obchodov a že keď toto porušia, tak hrozia tvrdé pokuty pre nich ako pre fyzické osoby aj pre právnické osoby, ktoré im to umožnia.
A ja sa chcem spýtať, či naozaj si myslíte, že je to v poriadku, takto vyčleňovať našich rodičov a starých rodičov zo spoločnosti. My chápeme, že je to ako keby opatrenie aj na ich ochranu v tomto projekte COVID-19, ale, ale predsa chcem sa spýtať, či neuvažujete nad tým, že nie je možno rozšíriť tie intervaly, ale aspoň ich znásobiť, ja neviem, od deviatej do jedenástej, od druhej do tretej alebo do štvrtej a potom ešte večer.
Veď sú mnohí starší ľudia, ktorí sú zdravotne postihnutí, ktorí možno ráno majú problémy aj s tlakom a nemôžu o deviatej vstať a ísť do obchodu a možno poobede im je lepšie, a vy im dáte iba jednu možnosť, jednu možnosť a zároveň to ale počúvame, ako máte na srdci starostlivosť starších ľudí.
Čiže, prosím vás, pani kolegynka, neberte to ako kritiku, berte to ako podnet na to, že, je tu aj minister, že nech sa tieto veci zlepšia, veď tí ľudia nemôžu byť týraní kvôli tomu, že štát nevie nájsť účinnejšie spôsoby.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.4.2020 o 10:04 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video