19. schôdza

10.9.2024 - 3.10.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:09 hod.

Mgr.

Jana Hanuliaková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:50

Štefan Kišš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Dve poznámky, vďaka za to upozornenie, kolega Hlina. Hej, a podľa mňa sme tu málo rozprávali ešte o tom vlastne, aké pozmeňováky nám prišli, nám prišli v pondelok na výbor, tak teda neviem, aký je, aký je deal s bankami, ale napríklad, napríklad EPH, spolumajiteľ elektrární, už je, už je okej, pretože sa uplatnila výnimka, že elektrárne ten odvod platiť nebudú. Takisto Volkswagen je okej, pretože sa dohodli aj s nimi. A možno by sme mohli pokračovať, ale niektoré, niektoré tieto príbehy je ťažké zmapovať, ale zjavne sa dejú. No a čo sa udeje, že teda s týmito veľkými sa dohodnú a tú daň 24 % a všetky teda finančné transakcie zaplatia tí všetci ostatní podnikatelia. A prepáčte, ani firma s päťmiliónovým obratom zase nie je nejaká, nejaká obrovská korporácia. Tá 24-percentná sadzba je brutál v kombinácii s daňou z finančných transakcií. A k tomu, k tomu ešte sociálne odvody na vysokopríjmových zamestnancov a mohli by sme pokračovať, čo všetko ste tam nahádzali do toho balíčka. Bude to bolieť, vy to už viete, robte s tým niečo!
A druhá poznámka. Keď ste si všimli, reagovali na mňa opoziční kolegovia, tak sa znovu pýtam, že tak poďte si obhájiť, koaliční, pani Matejičková už dvakrát odišla, pán Goga to tiež zabalil, nepovedal mi nič, tak obhájte si, ktorékoľvek z tých opatrení si obhájte, prestaňte verklíkovať minulosť a začnite sa pozerať aj dopredu a povedzte niečo pozitívne o týchto opatreniach, lebo ja tam nič nevidím.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 14:50 hod.

Ing. MSc.

Štefan Kišš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:50

Jana Hanuliaková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Kolegyne, kolegovia, už to tu bolo mojimi kolegami a kolegyňami viackrát povedané, že strana SMER je, alebo bola aj pri vláde približne 4 700 dní, čo je teda 13 rokov vládnutia. Od začiatku, kedy sme sa začali však rozprávať tu v pléne o konsolidácii, nepočujeme nič iné, či už v rozpravách, alebo vo faktických poznámkach, že teda za všetko môžu tie vlády, ktoré tu boli tri roky počas troch kríz.
Keď si Robert Fico prvýkrát sadol do premiérskeho kresla, tak verejný dlh sme mali na úrovni zhruba 30 % HDP. Keď SMER končil tretie volebné obdobie, verejný dlh bol na úrovni až 60 % HDP. V podobnom duchu sa niesol rozpočet aj na tento rok. Vlády Roberta Fica nikdy nešetrili a hlavne, čo je dôležité, treba povedať, že nikdy nevedeli využívať zdroje efektívne. Ani dnes teda nevedia konsolidovať. Konsolidácia je neprepracovaná, navyše v skrátenom legislatívnom konaní.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok vplyvom konsolidácie spomalenie rastu ekonomiky, vláda však ani po apeloch z viacerých strán, aj teda zo strany aj nás Progresívneho Slovenska, nepredstavila nič, čo by tomu zabránilo. Samozrejme, už to tu aj pán Kišš spomínal, podľa vás za všetko môžu Ódor, Radičová, Ódor a znova Ódor, len teda ešte raz pripomínam, vládli ste tu trinásť rokov, alebo teda vládnete trinásty rok a čo po vás zostalo? Keď iné krajiny si v dobrých časoch dokázali odkladať na horšie časy, vy ste nedokázali ani zostaviť vyrovnaný rozpočet a ešte ste nedokázali ani budovať naše Slovensko. Dnes stále nemáme diaľnicu do Košíc, chýbajú nám moderné nemocnice, chýbajú nám vysoké školy svetového formátu, rozpadajú sa nám cesty, mosty a mnohé nemocnice a nehovoriac o tom, že dnes nemá pol milióna ľudí na Slovensku stále prístup k bezpečnej pitnej vode z verejného vodovodu a jeden a pol milióna ľudí nemá na Slovensku verejnú kanalizáciu.
Investičný dlh do kritickej infraštruktúry je dnes podľa NKÚ na úrovni približne 10 mld. eur. Včera vyšla dokonca tlačová správa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, kde úrad považuje situáciu s potrubiami verejných vodovodov a verejných kanalizácií na Slovensku za katastrofálnu. Mnohé z nich sú za hranicou životnosti. Tak ja sa teda naozaj pýtam, čo vlastne po vás zostalo za tých 12 rokov vlád? Čo? Skúste mi povedať. Čo ste, čo sa vám podarilo také významné na Slovensku posunúť dopredu alebo vybudovať?
A teda v tomto kontexte poviem aj takú príhodu zo včera, kedy som bola na rodičovskom združení môjho syna prvýkrát na strednej škole, a teda keď som vstúpila do triedy, tak som sa normálne vrátila v čase. A toto je tiež vizitka, dámy a páni zo SMER-u, presne vaša, vašich 12 rokov vlád. Vlády SMER-u až chirurgicky presne robia opak toho, s čím prichádzajú vyspelé západné štáty.
Práve dnes zverejnila skupina nezávislých ekonómov INESS porovnanie Slovenska a Dánska. Z dát vyplýva, že Dánsko sa za posledných desať rokov snaží znižovať verejné výdavky v pomere k HDP. Čoraz viac peňazí tak necháva v rukách ľudí a ak už aj financuje sociálny štát, tak primárne tak, aby neobmedzoval hospodársky rast krajiny a ekonomika rástla rýchlejšie, ako rastú výdavky vlády. A u nás robíme presný opak. Vláda Roberta Fica zvyšuje svoje výdavky na úkor ľudí a zároveň spomaľuje hospodársky rast.
Prečo si nedokážeme brať príklad zo západných krajín a robiť rozumné opatrenia v čase, keď je nevyhnutné šetriť? Prečo nemôžeme pozorovať pozitívne príklady od našich susedov, ktorí nás už naozaj v mnohých ukazovateľoch, ako je napríklad rast životnej úrovne, predbiehajú? Ešte aj tá Ukrajina, ktorú tu mnohí považujú za štát s vysokou mierou korupcie a zaostávania, nás v mnohých oblastiach predbieha. Všimli ste si napríklad, že urobili reformu obcí a miest, čím dokážu šetriť verejné výdavky a vykonávať viac verejných investícií? Prečo je pre túto vládu slovo reforma červené súkno a SMER za obdobie svojej existencie nepriniesol na stôl ani jedinú zmenu, ktorá by posunula krajinu vpred?
V súvislosti s konsolidáciou treba upriamiť pozornosť na jednu dôležitú vec. Znižovať percentá z podielu dane samosprávam je povestná hrubá čiara, ktorú nikto pred touto vládou ešte neprekročil. Táto konsolidácia poškodí naše obce, mestá aj kraje. Už dnes je situácia v samosprávach mimoriadne vážna a mnohé ledva prežívajú. Predstavený konsolidačný balíček je zlyhanie nielen partnerského dialógu zo strany vládnych predstaviteľov, ktorý bol teda vehementne sľubovaný pred nástupom tejto vlády, ale aj obrovské riziko, ktoré môžeme pre rok 2025 a nasledujúce roky očakávať. Balíček opatrení bol odprezentovaný bez predošlej odbornej diskusie a opäť je zákon predložený v skrátenom legislatívnom konaní. Navrhujete v ňom teda znížiť percento, ktoré patrí našim obciam, mestám a krajom z podielových daní. Samosprávam teda nielenže neprídu peniaze navyše, ale teda budú ich mať ešte aj menej. Obce, mestá a kraje žiadali už viackrát za posledný pol roka dofinancovanie. Spoločne aj s kolegom s Marekom Lackovičom sme predkladali aj tu minulý týždeň uznesenie na dofinancovanie samospráv v hodnote 120 mil. eur, ale teda vládna koalícia ho teda odmietla. A ja naozaj som veľmi zvedavá, že ako strana HLAS zatlačí aj v tomto pri tých rokovaniach a čo pre samosprávy vyrokuje. Podľa posledných informácií teda vraj až v pondelok majú mať nejaké tlačové vyhlásenie.
Čo sme mohli vidieť za posledné mesiace? Koalícia namiesto toho, aby našla teda pomoc pre naše samosprávy, dotuje obce absolútne nesystémovo a nekoncepčne. Každý mesiac po výjazdovom rokovaní vlády upozorňujeme na to, že koalícia okráda obce s nezávislým alebo opozičným vedením, že táto vláda sa stará iba o svojich ľudí. Opakovane sa pýtame, či životy ľudí, ktorí volia Progresívne Slovensko alebo hociktorú inú opozičnú stranu, majú pre premiéra Fica nebodaj 20-krát menšiu hodnotu. Ľudia, ktorí nevolili SMER či SNS, majú nebodaj 30-krát menej problémov so zlyhávajúcim školstvom, zdravotníctvom, chýbajúcimi cestami či vodovodmi? Nedávno dokonca samotné ministerstvo financií zverejnilo, že rozdalo dotácie vo výške 3,5 mil. eur. Z toho 62 % išlo koaličným starostom na ploty, chodníky a teda naozaj úplne absurdnosti, keď si to vyhľadáte na stránke ministerstva financií, tak naozaj že to jeden by sa čudoval, že čo všetko sa dá vymyslieť. Ale na druhej strane tu samosprávy mnohé volajú teda o pomoc, hovoria o tom, že nemajú za čo svietiť, za chvíľku aj kúriť a že nemajú na platy zamestnancov, že hrozí naozaj celkové pozastavenie investičného rozvoja. A presne aj toto ukazuje na to, ako vám vlastne na Slovensku nikdy úprimne nezáležalo a ani nezáleží, že robíte rozhodnutia absolútne neuvážene a na prvú. V tomto čase aj Únia miest Slovenska upozorňuje, že mnohé mestá nedokážu zostaviť svoje rozpočty na rok 2025. Chvíľami to až môže vyzerať, že štát chce samosprávy položiť na kolená, aby potom ako veľkí záchrancovia a spasitelia mohli prísť s pártisícovou dotáciou.
Dovoľte mi teda ešte raz zopakovať to najdôležitejšie. Samosprávy potrebujú viac peňazí, na tom sa tu asi zhodneme všetci, ale keď sme aj na výbore hlasovali o našom návrhu na uznesenie o dofinancovaní samospráv vo výške 120 mil., tak takmer všetci koaliční poslanci nám dali za pravdu, súhlasili s potrebou podpory samospráv. Po predstavení konsolidácie to však vyzerá tak, že samosprávam nielenže neprídu teda peniaze navyše, no budú ich mať ešte oveľa menej. A tak ako som povedala, to môže byť naozaj devastačné. Najviac to však vo finále pocítia, ako inak, ľudia. Samosprávy budú nútené zvyšovať miestne dane a poplatky, budú nútené šetriť na školách, cestách, sociálnych zariadeniach, ale predstavitelia vlády si však zatiaľ budú asi veselo užívať svoje dvojnásobné platy a lietať vládnym špeciálom na futbalové zápasy a, ako sme to mohli naposledy vidieť, na výlety do Ameriky.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.10.2024 o 14:50 hod.

Mgr.

Jana Hanuliaková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:00

Richard Dubovický
Skontrolovaný text

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:00 hod.

MBA

Richard Dubovický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:09

Richard Dubovický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Veľmi pekne si to, Janka, zhrnula. Musím povedať, že podľa koalície aj tak na konci dňa nebudeš mať pravdu, lebo... Koalícia kritizuje Matoviča, že ako zobral samosprávam, ale v návrhoch, ktoré momentálne prichádzajú, robia to isté. A ak budú tvrdiť opak, je to zavádzanie a klamstvo. A áno, bude to mať dopad na rodiny a zopakujeme to ešte raz, podľa našich analytických údajov priemernú rodinu to vynde na tisíc euro ročne.
Čo sa týka reformy, ktorú si spomenula, túto považujem ako zlyhanie všetkých predchádzajúcich vlád, lebo reformu verejnej správy urobili štáty Európskej únie niektoré aj pred dvadsiatimi rokmi a takáto reforma priniesla ďalšie milióny do štátneho rozpočtu. My takúto reformu už nevyhnutne potrebujeme. Nevyhnutne a len pri konzervatívnom prepočte, konzervatívnom, to ešte neni ten najkrajnejší, vieme ušetriť 300 mil. eur a tých 300 mil. eur dať samosprávam.
A na záver by som iba doplnil, že Inštitút finančnej politiky rezortu financií dával odporúčania minulý rok, ako správne konsolidovať, a práve tento inštitút, a opravte, opravte ma, ak sa mýlim, pán minister, ešte stále je funkčný, oni práve tvrdili, že v prvom rade rezorty majú šetriť samé na sebe v rámci konsolidačného balíčka. Práve tento inštitút, ktorý je pod gesciou ministerstva financií.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:09 hod.

MBA

Richard Dubovický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:09

Peter Stachura
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, Janka, za vystúpenie a páči sa mi aj, že si priniesla ešte taký ďalší aspekt o tom, že čo sa tu dnes rozprávame, čo sa týka konsolidácie, a hovorila si o tom porovnávaní so zahraničím a určite to zahraničie naozaj intenzívne sleduje, ako to vyzerá na Slovensku. A myslím si, že dosť málo tu zaznieva to, čo ja počúvam od viacerých ľudí, s ktorými sa stretávam, či už sú z ambasád, alebo teda zastupujú tu nejaké zahraničné spoločnosti, firmy, ktoré hovoria, že Slovensko sa, bohužiaľ, takýmito skrátenými legislatívnymi konaniami, náhlymi, nepripravenými vecami stáva málo, málo rešpektovaným partnerom. Jednoducho nám prestávajú veriť a myslím si, že zahraniční partneri to, čo potrebujú od krajín, ako je Slovensko, je v prvom rade stabilita, aby sa vedeli spoľahnúť, že tie nejaké mantinely alebo nejaké pravidlá sa nebudú pravidelne meniť a že tu bude naozaj stabilita. A druhú vec, čo potrebujú, je, aby sa mohli ozvať v prípade, že štát si chce urobiť nejaké iné pravidlá, tak aby mali možnosť do týchto pravidiel zasiahnuť, aby mohli o tom diskutovať, hovoriť.
No a práve toto sa nedeje, lebo stále tu hovoríme my ako opozícia, kritizujeme veľmi veľa skrátených legislatívnych konaní a vecí, ktoré nie sú dobre pripravené a ktoré sa potom musia viackrát opravovať, a toto spôsobuje vlastne aj takú tú medzinárodnú, medzinárodnú nestabilitu a nepredvídateľnosť pre našich zahraničných partnerov. Slovensko je otvorená ekonomika a toto bude mať dopady a už má dopady na nás všetkých, na našu spoločnosť, ako sa bude vyvíjať aj situácia v našich firmách a tak ďalej.
A to, čo mi hovoria kolegovia, že viete, ak je sultanát alebo nejaká, autoritatívny režim, tam to vyzerá presne tak, neviete to, neviete, čo bude. A takto by sme nemali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:09 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:09

Zuzana Plevíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pani poslankyňa, dovoľte mne ešte raz zopakovať, ako predošlé vlády šafárili s našimi financiami a aké boli zbytočné výdavky v hodnote 3,7 mld. eur, či už tie celoplošné testovania, lotéria, očkovací bonus, expirované vakcíny, nedodané vakcíny, testovacie momky, darovaná vojenská technika, legislatívna smršť v Národnej rade, zrušený bankový odvod, zneužitá pandemická pomoc v Pezinku, pochybné hospodárenie Slovensko IT, pochybné dotácie na nájomné, pochybné zmluvy v kauzách Expo Dubaj, mimovládky a dohodári, životné prostredie.
A keď ste sa pýtali, že čo tu zanechala vlastne naša vláda, keď vládol SMER, vy ste sa to stále pýtali, tak rozpočet v najlepšej kondícii. To sme tu zanechali. Presne sme zanechali rozpočet v najlepšej kondícii. A čo sme my dostali?! V najhoršej, v tej najhoršej! A máme najhorší deficit v rámci celej Európskej únie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:09 hod.

Mgr.

Zuzana Plevíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:09

Michal Sabo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, aj tebe, Janka, za tvoje vystúpenie, lebo ono v podstate aj táto rozprava je takou fatálnou ukážkou toho, že ako veľká časť spoločnosti aj tohto pléna trpí amnéziou, že vlastne aj pred rokom 2020 Slovenská republika existovala. Ja mám pocit niekedy, keď počúvam túto rozpravu, že to je ako pred Kristom a po Kristovi, vlastne že (povedané s pobavením) od 2020 a predtým nebolo nič, hej, že predtým sa nič nedialo. Tak ja ti ďakujem za ten exkurz a za tú pripomienku, ako keby sme mohli zabudnúť, že pred rokom 2020 tu boli tri obskurné vlády Roberta Fica, teda SMER-u.
A ďakujem ti aj za tú pripomienku toho, v akom katastrofálnom stave sú mnohé oblasti nášho života a našej krajiny vrátane kritickej infraštruktúry. Tie čísla. Ja chápem tú nervozitu koaličných poslancov a poslankýň, že vlastne je to ťažké počúvať, že v akom katastrofálnom stave je táto krajina aj ich vinou, aj ich prácou, resp. neprácou, lebo to odflákli v mnohých kategóriách. Ale ľudská pamäť teda veľkej časti spoločnosti, pevne verím, že existuje a funguje a napríklad v obci Tuhár si pamätajú, že vodovod tam budovali 20 rokov. Oni si to pamätajú, že začali v roku 2005 a skončili, myslím, v roku 2020. Akože tí ľudia si to pamätajú, že ešte prednedávnom si chodili do stredu obce s krčahom po vodu. Opäť akože zas tiež nie všetci nabúrali tu do steny a majú udretú hlavu a akože pamätajú si to ľudia a budú si pamätať aj tie tri predchádzajúce vlády a budú si pamätať aj túto vládu a aj túto konsolidáciu. O tom som presvedčený.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:09 hod.

Mgr.

Michal Sabo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:09

Jana Hanuliaková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
No, pani Plevíková, ja neviem, ako vy ste dlho v SMER-e, ale ja keby som tu začala vymenovávať všetky kauzy a všetko, o čo prišla naša krajina za dvanásť rokov a teda tento trinásty rok vlád SMER-u, tak by sme tu boli podľa mňa do večera. Takže zbytočne tu čítate počas, ja neobhajujem túto vládu, či posledné tri roky vlády, ktoré tu boli, urobili chyby určite, ale hovoriť, že za všetko je zodpovedné to, že tu tri roky bola nejaká vláda a robila nejaké opatrenia v čase troch veľkých kríz, je naozaj absurdné. A nič iné tu od vás nepočujeme, stále dookola opakujete stále to isté.
A ja neviem, kde vy žijete, v akom meste alebo v dedine, ja neviem, či chodíte k lekárovi, kde ste študovala, že či cestujete vlakmi, autobusmi, či chodíte na rôzne výlety po našich cestách a mostoch, ale mne trochu príde, ako keby ste žila v nejakej bubline a že vy nevidíte, že ako žijú ľudia naozaj. Vy sa strašne vždy chválite tým, ako cestujete po regiónoch, ako ich poznáte, ale mne príde, že vy ste absolútne odtrhnutí od reality.
My sme s kolegom Sabom strávili celé dva mesiace skoro po chodení po východnom Slovensku a presne ako povedal kolega, boli sme vo viacerých obciach, kde budujú vodovod dvanásť rokov, teda začali ho ešte za nejakej druhej možno Ficovej vlády, a naozaj že to, čo my počúvame od tých ľudí, je, sú naozaj absurdné príbehy. Tak, prosím vás naozaj veľmi pekne, prestaňte už s tým verklíkovaním dokolečka, že za to môže, môžu posledné tri roky. Za to, v akom stave je dneska Slovensko, môžu v najväčšej miere tri vlády Roberta Fica a treba to opakovať ľuďom dokola a dokola a dokola a dokola, až kým si na to nespomenú a neuvedomia si, že za toto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.10.2024 o 15:09 hod.

Mgr.

Jana Hanuliaková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:09

Peter Stachura
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, môj, moju prezentáciu ukončím dvoma pozmeňujúcimi návrhmi, to, čo už bolo signalizované, keď vystupoval Oskar Dvořák. Takže najprv začnem, v krátkosti sa vyjadrím ku konsolidácii, čo sa týka zdravotníctva, a následne prednesiem dva pozmeňujúce návrhy.
Čo sa týka, čo sa týka zdravotníctva, tak tá konsolidácia sa dotýka v dvoch takých základných oblastiach. Prvou je mzdová politika. Tuná sa vládna koalícia uchýlila ku kroku, že chce na zdravotníkoch šetriť. Bolo navrhované teda, že valorizácia platov nebude v očakávaných 9,7 %, ale bude zhruba na úrovni 3 %. Postupne sa táto valorizácia, aspoň to, čo čítame z celkovej, zo správy má udiať trochu inak. Došlo ku miernej úprave, pravdepodobne aj po našej kritike, po kritike, kritike hlavne sektora, ktorý začal vehementne sa brániť, že jednoducho sú tu zdravotníci, ktorí nezarábajú tak, aby sme mohli vlastne túto očakávanú valorizáciu im vziať. A celkom pozitívne hodnotím to, že ste aspoň na tieto, na tieto, na tieto veci zareagovali a chcete priniesť o čosi vyššie navýšenie platov, predovšetkým pre naše zdravotné sestry. Tam sme stále hovorili, že u sestier tá situácia je naozaj kritická a potrebujeme ich zastabilizovať, hlavne mladé sestry v systéme.
Čo ale nevnímam pozitívne, je, že tak ako je to zatiaľ naplánované a to mierne navýšenie valorizácie, ktoré ste naplánovali, ste urobili tak veľmi zvláštnym systé... takým zvláštnym spôsobom, ktorý ste nejako argumentačne ďalej nepodložili. Vynechali ste v tejto, v tejto sfére tam, komu chcete teda pridať viac ako 3 %, vynechali ste tam lekárov, zubných lekárov, farmaceutov, verejných zdravotníkov, ktorí majú certifikovanú pracovnú činnosť alebo špecializačnú pracovnú činnosť, celkom prekvapivo záchranárov ste vylúčili z tejto navýšenej valorizácie, logopédov, liečebných pedagógov, psychológov, fyzikov a ľudí, ktorí pracujú v laboratórnej diagnostike. Vysvetlite mi alebo povedzte mi dôvod, že prečo práve, práve títo zdravotníci by túto navýšenú valorizáciu nemali dostať.
Ja som vám chcel k tejto problematike ešte raz povedať, že slovenská spoločnosť je veľmi, veľmi rozdielna. My máme oblasti, a to sa netýka len zdravotníctva, ale celej našej spoločnosti, ktorým sa veľmi darí, a potom sú oblasti, ktoré ledva prežívajú. Rovnako je to aj u ľudí. Sú zdravotníci, ale aj iní pracovníci, ktorým sa veľmi darí, a potom sú zdravotníci a aj iní pracovníci, ktorí ledva prežívajú. A v takomto nerovnom systéme, ak dôjde k nejakým takým parciálnym zmenám, tak vždy to spôsobí veľkú búrku nevôle a vidíme to aj teraz, že sa ozývajú sestry, ozývajú sa záchranári, ozývajú sa lekári, budete čeliť prvýkrát, vlády SMER-u, budete čeliť aj pánovi Visolajskému, že teda lekári, tritisíc lekárov signalizovalo, že dávajú výpovede. Som veľmi zvedavý, ako sa s týmto všetkým popasujete, pretože tá situácia v tom sektore zdravotníctva naozaj vrie. A nemyslím si, že šetriť na zdravotníkoch v tejto situácii, ktorá je naozaj napätá, je to dobré riešenie.
Tá situácia je kritická, a ja som to spomínal už predtým, z viacerých dôvodov, či už sú to demografické zmeny, ktorým sa Slovenská republika, žiaľ, nevie vyhnúť, či už je to, čo sa týka zamestnancov, ktorí nám chýbajú, bytostne nám chýbajú hlavne mladé sestry, máme veľké nadčasy, vysoký vek zdravotníkov, ktorí u nás pracujú, a celkovo aj počet hlavne sestier je v niektorých oblastiach alarmujúco nízky. Čiže šetriť na zdravotníkoch v tejto situácii naozaj nie je dobré riešenie, a preto sme presvedčení o tom, že mzdy by mali byť valorizované tak, ako boli navrhnuté.
Čo chcem ale ešte jedným dychom poznamenať, že sú tu veľké nerovnosti. Kto sa zastane ľudí, ktorí pracujú v nemocniciach napríklad ako kuchári alebo ako technici, alebo ako tie obslužné, obslužné činnosti? Tí dostávajú 800 eur, nemajú žiadnu valorizáciu, alebo majú valorizáciu pár desiatok eur každé tri roky. Čiže obrovské rozdiely sú aj tuná v rámci, v rámci toho a bez aj týchto obslužných činností naše zdravotníctvo takisto by nefungovalo dobre.
Chcem rovnako povedať, čo sa týka tých miezd, že treba vyžadovať aj určitý výkon za tieto mzdy, aspoň čo sa týka lekárskych povolaní, myslím si, že na slovenské ekonomické pomery tieto platy sú dobré a potrebujeme ale, aby bolo vidieť aj výkon, ktorý cítia naši, naši občania alebo pacienti.
A nedá mi ešte v krátkosti povedať aj niečo, čo je teraz aktuálne. Hovoríme veľa o tom, že tie jednodňovky, jednodňová zdravotná starostlivosť sa teraz akoby stáva nedostupnou pre niektorých poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. A viete, tuná sa urobila takisto veľká chyba, že ani poisťovne, ani ministerstvo netlačilo na naše nemocnice, aby lepšie využívali, aby optimálnejšie využívali napríklad operačné kapacity, že sme dovolili, že sme dovolili, aby sa napríklad tieto jednodňové operačné zákroky robia mimo nemocníc. Čiže o dvanástej, o jednej sa operačná sála zatvorí a lekár a sestra potom uteká z tej istej nemocnice pracovať do súkromného jednodňového centra, kde robí operačné zákroky. Toto sa v civilizovanom normálnom svete nestáva. Bohužiaľ, my sme to dovolili, dovolili to aj vaše vlády a jednoducho teraz vidíme následky. To mlieko sa vylialo a je veľmi ťažké ho vrátiť späť.
Takže to je, čo sa týka miezd, a preto predkladáme pozmeňovací návrh, ktorý o chvíľku prečítam, a máme potom ešte jednu veľkú výhradu, čo sa týka, čo sa týka transakčnej dane, ktorá zasiahne celý sektor v zdravotníctve, či už sú to zdravotné poisťovne. Tie zdravotné poisťovne, ktoré vyberajú povinné zdravotné odvody od nás všetkých občanov, čo, samozrejme, vyčíslili na hodnotu okolo 9 mil. eur. Je to veľká suma, ktorá mohla byť použitá na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nemyslím si, že je fér, aby túto transakčnú daň mali platiť aj zdravotné poisťovne, a rovnako si nemyslím, že je fér, aby transakčnú daň, tak ako spomínal kolega Dvořák, platili ambulancie, ktoré sú takisto niekde ledva ako na hranici prežitia. Samozrejme, opäť tu platí, že sú ambulancie, ktoré sa majú výrazne lepšie, ale je tu veľa ambulancií, ktoré majú veľké problémy a táto transakčná daň ich posunie ešte do horšej situácie, aká je momentálne.
A čo urobia tie poplatky, ktoré už sú teraz nezriadené a vysoké a ktorými sa musia potýkať naši pacienti, tak ich prenesú pravdepodobne na pacientov, pretože nám tu zlyháva aj kontrola. Nevieme skontrolovať tieto nezriadené poplatky, pani ministerka si mení svoju profilovú fotku, čiže nerieši tieto problémy a nevidíme svetlo na konci tunela.
Takže preto, preto predkladáme tieto dva pozmeňujúce návrhy a dovoľte, aby som ich teraz prečítal. Poprosím zastaviť čas.
Prvý pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Františka Majerského a Petra Stachuru k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií, pod tlačou 483.
1. Čl. IX sa vypúšťa.
Odôvodnenie: Odôvodňujeme to tým, že navrhovaná, navrhovaná úprava je, nie je spravodlivá, sú tu rôzne skupiny zdravotníkov, ktorým sa valorizuje menej, ktorým sa valorizuje viac, a nie je to to, ako by mali tieto platy, platy narastať a aké bolo očakávanie.
Druhý pozmeňujúci návrh, pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Stachuru a Oskara Dvořáka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.
Ospravedlňujem sa, ešte raz, pozmeňujúci návrh a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Stachuru a Oskara Dvořáka k vládnemu návrhu zákona o dani z finančných transakcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov, parlamentná tlač 485.
1. V čl. I § 3 ods. 2 sa za bod 1 vkladá nový bod 2, ktorý znie:
"2. poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a zdravotná poisťovňa,2),"
Poznámka pod pod čiarou k odkazu 2 znie:
"§ 2 zákona č. 581/2004 Z. z. zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Nasledujúce body v § 3 ods. 2 a poznámky pod čiarou v čl. I sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie som povedal vo svojom príspevku a ešte sa ospravedlňujem, jednu vec som chcel poprosiť, v tom prvom pozmeňujúcom návrhu v súvislosti by sme chceli vyňať tento bod zo spoločnej správy a predložiť ho na osobitné hlasovanie.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.10.2024 o 15:09 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:20

Peter Stachura
Skontrolovaný text

Vystúpenie v rozprave

2.10.2024 o 15:20 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video