33. schôdza

25.3.2025 - 11.4.2025
 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.3.2025 o 9:17 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

19:55

Milan Majerský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážený pán podpredseda Národnej rady, Poľsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko sú v ohrození, preto tam posielame vojská. Kto je ten, kto ich ohrozuje? Ruská federácia, dobre ste počuli, Ruská federácia ich ohrozuje, preto tam posielame aj našich vojakov, aby bránili týchto našich spojencov. Pán podpredseda, Rusko je agresor. Oni ohrozujú týchto našich spojencov. Kamarát kamarátovi by mal vždy a stále pomôcť, keď agresor ho ohrozuje a hrozí mu, že môže prísť o zdravie alebo o život. Som vďačný, že naši vojaci idú brániť tých, ktorým hrozí, že môžu prísť o život.
Ďakujem veľmi pekne, pán minister.
Skryt prepis

25.3.2025 o 19:55 hod.

PaedDr. PhD.

Milan Majerský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:56

Ivan Hazucha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
V prvom rade chcem povedať, teda ako bolo povedané, že spoločné hlasovanie možno bude, ale že my nie sme o tom presvedčení, už nech sme presvedčení o čomkoľvek, sme si vedomí povinností, ktoré máme. Zabúdame pri tých vyjadreniach, ktoré pred chvíľkou zazneli, že veľké vojny vždy prišli zo západu a nie z východu, takže asi máte krátku pamäť.
Šesťdesiaty ôsmy rok, no, šesťdesiaty ôsmy rok, síce smutná udalosť, ale tiež zabúdame, že účastné boli aj iné štáty, nielen Sovietsky zväz, okrem Rumunska všetky naše okolité štáty, a dokonca niektorý, teda náš južný sused, v tomto boli aj veľmi iniciatívni. Vlastne iniciovali ten vstup vojsk do Československa.
A taktiež zabúdame na jednu vec, že v tridsiatom ôsmom roku sme nemali spoločnú hranicu so Sovietskym zväzom, ale jedine Sovietsky zväz nás po Mníchovskej dohode, nám ponúkol pomoc vojenskú, ale nebola možná, ale nebola možná, jednak sme ju neprijali, ale nebola možná, lebo východná hranica, uzatvárala našu východnú hranicu Poľsko a Maďarsko a obidve krajiny sa vyjadrili, že nepustia tú pomoc. A aj na lietadlá budú strieľať. Čiže keby, možno keby sme tú pomoc prijali a bola by možná, možno by Československo malo obete, ale možno by nikdy nebola druhá svetová vojna. Takže s tým rusofóbizmom ste niekedy naozaj smiešni.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.3.2025 o 19:56 hod.

Ing.

Ivan Hazucha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
33. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie v rozprave 9:02

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy a páni, my sme ešte včera trochu diskutovali k samotnému vyslaniu našich ozbrojených síl ani nie do misie, ale do predsunutej mnohonárodnej brigády do Lotyšska. Ja si myslím, že si zamieňame niekoľko faktov pri tej diskusii občas, ale veď to je úplne, úplne relevantné, že mnohí z našich kolegov nevidia rozdiel medzi Ukrajinou a Lotyšskom.
Lotyšsko je členská krajina NATO, Lotyšsko má svoje vzťahy s Ruskom napäté dlhodobo. Viete, že ruská menšina v Lotyšsku nemá právo na občianstvo, aj keď je tam narodená, ten problém tam je vždy, ale pre nás je Lotyšsko predovšetkým členskou krajinou NATO a v rámci kolektívnej zodpovednosti sme rovnako pripravení chrániť všetkých našich spojencov. Na rozdiel od nás, ktorí máme vzťahy s viacerými krajinami, sme sa vždy snažili mať na úrovni, bez otvorených otázok, bez toho, aby sme mohli, potrebovali považovať niekoho za konkrétnu hrozbu. Aj my sme mali situácie, kedy sme mohli vystupovať voči niektorým krajinám konfliktne a takýto problém bol v rokoch 2006, 2008 s Maďarskom, kde na Slovensku pochodovali maďarské gardy, kedy rovnako sa mohla situácia eskalovať a mohlo to viesť k závažným následkom, ale nový, vtedy prichádzajúci maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je vlastne od vtedy dodnes, ale aj Robert Fico sa rozhodli, že je dôležité, aby sa vzťahy medzi susedmi kultivovali, pretože občan sa môže presťahovať, keď má záujem, ale krajinu nikdy nepresťahujete. A z tohto vyplýva tá povinnosť pre všetky krajiny, vrátane Ukrajiny, že vzťahy so susedmi musí človek kultivovať a nestačí, že sa opriem o mocného spojenca a budem naďalej potláčať niektoré práva národnostných menšín. To je jedna z vecí, pre ktoré bude mať Ukrajina problém pri vstupe do Európskej únie, a to sú práve práva národnostných menšín, pretože je zakázané hovoriť jazykom národnostných menšín a na rozdiel od nás, kde národnostných menšín je relatívne pomenej, tak v prípade Ukrajiny je tých národnostných menšín pomerne veľa, od maďarskej, rumunskej, bulharskej, akejkoľvek ďalšej vzhľadom na obrovskosť Ukrajiny. Čiže rozdiel medzi Lotyšskom a Ukrajinou je zrejmý, a preto tie niektoré prirovnania, ktoré tu zazneli, nepamätám si úplne presne, samozrejme, k tomu patria.
Rovnako tak treba mať na zreteli, že situácia sa vždy dynamicky vyvíja, čiže dnes máte na čele krajín nejakú časť administratívy a zajtra bude iná. Dnes sa celá Európa prispôsobuje zmenenému kurzu vo Washingtone, ale ten kurz sa môže zmeniť v Moskve, ten kurz sa môže zmeniť v Kyjeve, ten kurz sa môže zmeniť v Rige, a preto jediné, čo nás drží pokope, aj to, čo vlastne dlhodobo aj naša vláda tvrdí, že to jediné, čo menšie krajiny majú k dispozícii, je medzinárodné právo a v tomto prípade medzinárodné zmluvy, ktorými sme viazaní, a naše spojenectvo a naše členstvo v Severoatlantickej aliancii, ktoré zaväzuje nás, ale aj ostatné krajiny k tomu, aby sme sa dokázali kvalitne obrániť.
A v tejto súvislosti predstavujem ďalší návrh, ktorý tu máme teraz, ktorý znamená návrat slovenských ozbrojených síl do misie KFOR v Kosove. Viete všetci veľmi dobre, že pôsobíme v Bosne a Hercegovine, kde je situácia momentálne takisto veľmi napätá, viete, že došlo k veľkým politickým konfliktom, kde momentálne bol vydaný zatykač na prezidenta Republiky srbskej, pána Dodika, a ďalších, kde je dokonca problém aj v samotnej misii EU ALTHEA, kde bol problém s maďarským kontingentom a ten Balkán vôbec nepôsobí na nás pokojným dojmom. A keďže častokrát aj problém Kosova býva predmetom veľkých politických diskusií a hádok a častokrát veľkých disinterpretácií a v podstate platí, že keď poukazujeme na situáciu na Ukrajine a na to, ako si veľká krajina zobrala časť územia menšej krajiny a porušila tak medzinárodné právo, tak potom pochopiteľne, ako chceme kvalifikovať odobratie územia Srbsku inak ako porušením medzinárodného práva. A vzhľadom na to, že je množstvo informácií, ktoré nie sú relevantné a zároveň je našou povinnosťou byť spoľahlivým partnerom a chceme mať väčšie množstvo informácií a byť aj prítomní v tomto prípade jednotkou do 150 profesionálnych vojakov, ktorí by mali slúžiť ako ochrana jednotlivých síl, čiže na rozdiel od Lotyšska, kde posielame chemické vojsko, tu by sme išli ako strážna jednotka v úvode s počtom do 60 a postupnou možnosťou na navyšovanie tých počtov, ten mandát je širší práve kvôli flexibilite, ktorú potrebujeme, a nielen chrániť mier a pokoj, ktorý je veľmi, by som povedal, citlivý a krehký, ale aj preto, aby sme mali možnosť mať objektívne informácie a mohli sme, samozrejme, popritom o nich vydať svedectvo. Takže po 15 rokoch, od roku 2010, sa opätovne chceme vrátiť na územie, kde Slovenská republika svojou zahraničnou politikou vždy intenzívne pôsobila a myslím si, že to je veľmi dobrý príspevok aj do našich aliančných síl.
Ďakujem pekne za podporu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.3.2025 o 9:02 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:09

Dávid Demečko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som predniesol správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania návrhu na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie KFOR v Kosove, tlač 657. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky túto správu.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 728 z 20. januára 2025 pridelil návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie KFOR v Kosove, tlač 657, na prerokovanie zahraničnému výboru a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Oba výbory prerokovali návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie KFOR v Kosove v určenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky na základe čl. 86 písm. l Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s vyslaním príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie KFOR v Kosove, tlač 657. Prílohou tejto správy je návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.3.2025 o 9:09 hod.

PaedDr. PhD.

Dávid Demečko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:11

Tomáš Valášek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci, neplánoval som pôvodne vystúpiť vôbec, ale keďže sa vraciame k témam včerajšieho vystúpenia, odzneli tu aj slová na adresu našej včerajšej výmeny s pánom ministrom o Lotyšsku a Slovensku, dovoľte aj mne krátko zareagovať. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Držte sa témy, ktorú prejednávame.


Valášek, Tomáš, poslanec NR SR
Áno, reagujem priamo na slová pána ministra a pána navrhovateľa doslova spred piatich minút. (Reakcia predsedajúceho.) Dobre. Pán minister, ak mi bude zobrané slovo, potom máte možnosť vystúpiť v rozprave a otvoriť tieto témy ešte raz, stačí troma slovami a potom na vás zareagujem v rozprave, ako chcete, teraz ja musím pristúpiť len k otázke Kosova.
K otázke Kosova, viete dobre, pán minister, bavili sme sa aj na túto tému, má táto, tento návrh má našu podporu. Myslím si, že je nie len normálne, ale aj zdravé, nielen aby sme si plnili svoje záväzky, alebo nieže očakávania, to nie je záväzok v rámci Aliancie, ale myslím si, že je normálne, dobré a zdravé aj pre ozbrojené sily, aby boli v aktívnej operácii, aby si nacvičovali a spoznávali svojich kolegov, spoznávali tie veliace procesy v rámci Aliancie. Predsa len, až príde niekedy na lámanie chleba, či my potrebujeme potom pomoc spojencov, či my ideme niekomu na pomoc, v prípade aktívnych operácii je dobré mať už zažité opäť tie, tie veliace procesy, poznať ľudí v Aliancii, takže táto misia má našu podporu. Trochu mi chýbalo v dôvodovej správe, dostaneme sa potom možno k tomu v druhom čítaní, to odôvodnenie, že prečo sme v 2010, ak sa nemýlim, sa sťahovali, prečo sa vraciame o pätnásť rokov neskôr, som si vedomý, že to nebolo vaše rozhodnutie, ak sa nemýlim, to bolo pán vtedajší minister Galko, dnes pán poslanec Galko (reakcia navrhovateľa) a premiérka Radičová, fajn. Trochu mi tam chýba, že čo je ten moment, prečo v 2025 sme späť, ale budiž, opäť nápad je to dobrý a či to bude skôr alebo neskôr, to nemení nič na tom, že to treba urobiť a som rád, že to robíte.
Nedá mi nevypichnúť jednu vec. Škoda, že ste v tejto veci, a to nie je je kritika vás, či pána ministra zahraničných vecí Blanára, ale škoda, že v tejto veci nie je koordinované aj ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo obrany. Presne v tom istom čase, keď ministerstvo obrany navrhuje po pätnástich rokoch návrat príslušníkov ozbrojených síl do Kosova, tak doslova len pár mesiacov predtým, samozrejme, ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zavrelo náš styčný úrad v Kosove. Ono to vyznieva navonok tak trochu ako keby pre ministerstvo obrany bolo Kosovo, a teraz či ho uznávame alebo neuznávame je jedno, tento región natoľko dôležitý, že tam treba po pätnástich rokoch obnovovať prítomnosť, ale pre ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí natoľko okrajový, že tam potreboval zrušiť prítomnosť. Robí to taký trochu dojem, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Rozmýšľal som aj nad tými praktickými následkami, predpokladám, že naše sily tam, samozrejme, budú na základe SOFA, status of forces agreement so spojencami, čiže nepotrebujete konzulárnu podporu styčného úradu na také dennodenné pôsobenie tých ozbrojených síl, to budú riešiť priamo s velením KFOR, tam vám chýbať nebudú. Prakticky paradoxne vás sa to asi dotkne, budú vám tam tí diplomati chýbať počas vašich návštev, lebo to sú presne veci, čo už nevie za vás celkom urobiť KFOR, kde by bolo dobré mať ten styčný úrad. Tie praktické problémy nie sú ten primárny dôvod, prečo túto tému otváram, to si viete vyriešiť, len to bude také trochu škriabanie sa ľavou rukou za pravým uchom. Skôr ide o ten nešťastný imidž, že opäť pre ministerstvo obrany je to dôležité, pre ministerstvo zahraničných vecí nie, robí to taký dojem trochu, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá.
K Lotyšsku a Ukrajine sa, žiaľ, nemôžem vyjadriť, keďže ste vystúpili ako navrhovateľ a nie v rozprave, ale ak mi tá šanca bude daná, tak tak urobím neskôr.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.3.2025 o 9:11 hod.

M. A.

Tomáš Valášek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:14

Marián Saloň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predseda, vlastne vy ste sa pýtal pána ministra obrany na dôvody, že prečo boli stiahnutí vojaci z misie KFOR, a včera to otvorila na výbore pre obranu a bezpečnosť aj pani poslankyňa Turčanová s tým, že nám to bolo vyčítané smerom k vám. Ale vy ste si vlastne rečnícky sám odpovedal, že bola premiérka vtedy Iveta Radičová a ministrom obrany pán poslanec Galko, čiže to bude asi otázka na nich. Len čo som si tak narýchlo mediálne stiahol, tak v tom čase premiérka uviedla, že neboli to dôvody neuznania Kosova Slovenskom a dôvod uviedla, že bolo to na základe zmluvy, ktorá v tom čase končila. To isté zdôvodnil aj minister Galko.
A potom len, spomenuli ste tam druhé čítanie pri tomto bode. Tu druhé čítanie už nebude. Touto rozpravou sa tento bod končí a budeme hlasovať o ňom.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.3.2025 o 9:14 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:17

Tomáš Valášek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Jasne, pán predseda, veď ja to nerozporujem, nepripísal som pánu ministrovi nekonzistentnosť v tejto otázke, on nie je zodpovedný za to stiahnutie, to urobil niekto iný. Úprimne netuším, o akej zmluve pani Radičová hovorila. Môžem vychádzať len z toho, že išlo o tradičnú, že status of forces agreement, to je tá zmluva, ktorá upravuje, že na základe čoho, akých zákonov a aký vzťah k miestnym autoritám a aký vzťah k veleniu a NATO majú naše sily, keď tam pôsobia, ale to, samozrejme, je niečo, čo sa dá hravo predĺžiť, to samo osebe nie je dôvodom na zrušenie misie. Ak neuviedla žiadne, nazvem to veľkolepo, že geopolitické alebo bezpečnostné dôvody v tej dôvodovej správe, tak to je chyba. Kritizujem ju rovnako tak, ako by som kritizoval absenciu takých argumentov v prípade terajšieho legislatívneho návrhu.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.3.2025 o 9:17 hod.

M. A.

Tomáš Valášek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:17

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán podpredseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, dúfam, že teda neurobím pánovi ministrovi problémy v rámci vládnej koalície po tom včerajšku, ale aj ja chcem podporiť aj v mene svojom, aj v mene poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita tento návrh na vyslanie našich vojakov do operácie KFOR do Kosova. Podobne ako včera prerokované materiály a teda najmä ten, ktorý sa týkal misie v Pobaltsku, je to chvályhodná aktivita, aj keď v tomto prípade priamo sa netýka ochrany našich spojencov voči hrozbe agresie zo strany Ruska, ako to bolo v tom predchádzajúcom prípade, keďže Pobaltie aj Poľsko sa cítia oprávnene ohrozené Ruskom, v tomto prípade ide o stabilizáciu situácie v Kosove a zabezpečenie bezpečnosti. Ale myslím si, že je to dôležité, je to dôležité aj z hľadiska toho, čo sa uvádza v tom materiáli, v tom návrhu, že to môže prispieť aj k zvýšeniu kredibility Slovenskej republiky v rámci Severoatlantickej aliancie a v neposlednom rade k zvýšeniu bezpečnosti v regióne. Samozrejme, tá bezpečnosť v regióne je prioritná, ale teda z nášho pohľadu je dôležité robiť aj kroky, ktoré našu kredibilitu, dôveryhodnosť, postavenie medzi našimi partnermi v rámci krajín Severoatlantickej aliancie budú nielenže zvyšovať, ale možno, by sa dalo povedať, že upevňovať a obnovovať, keďže viaceré kroky aj vyjadrenia vládnych politikov, najmä v kontexte ruskej agresie proti Ukrajine, neochoty podporovať Ukrajinu a podporovať spoločné riešenia s našimi západnými európskymi spojencami môžu a podľa môjho názoru aj naštrbujú kredibilitu a dôveryhodnosť Slovenskej republiky.
Je samozrejmé, že môžme mať rôzne prísne kritériá na krajiny, ktoré nie sú členmi Európskej únie alebo Severoatlantickej aliancie, ktoré prechádzajú transformáciou, aj pokiaľ ide o stav korupcie, aj pokiaľ ide o práva národnostných menšín. Je teda chvályhodné, že Slovenská republika sa o to zaujíma. Ja by som len teda pripomenul, že mali sme tu obdobie, keď práva národnostných menšín v Slovenskej republike boli narúšané, boli spochybňované, vrátane toho už spomenutého práva používať svoj jazyk v úradnom styku v deväťdesiatych rokoch, keď bolo toto úplne znemožnené na isté obdobie, ja som patril k tým, ktorí to vtedy kritizovali, bolo to kritizované aj zo strany medzinárodných organizácií, len by som podotkol, že nikto to nepovažoval za legitímny dôvod na to, aby Maďarsko vyslalo svoje tanky na južné Slovensko a zaútočilo na Slovensko z dôvodu, že práva maďarskej menšiny v tom čase neboli rešpektované. Čiže áno, môžeme kritizovať veci, ktoré nie sú v súlade s nejakým štandardom ľudských práv, ktoré očakávame, môžeme očakávať, že príde k náprave a že ľudské práva vrátane práv príslušníkov národnostných menšín budú plnohodnotne rešpektované, ale to nemá vôbec nič spoločné s tým, že by to mohlo akokoľvek legitimizovať vojenskú agresiu proti cudziemu štátu. A teraz nehovorím primárne o situácii v Kosove, ale teda dovolil som si zareagovať na to, čo povedal pán predkladateľ vo svojom úvodnom vstupe a keďže pán predsedajúci dáva menší pozor ako počas vystúpenia pána poslanca Valáška, tak mi to bolo umožnené.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.3.2025 o 9:17 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:22

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem aj za diskusné vstupy oboch pánov poslancov. Ja som sa pokúsil zistiť nejaké bližšie podrobnosti pamätníkov ukončenia tej misie. V zásade to na jednej strane mohol byť politický krok pani premiérky Radičovej, ktorá to oznámila zhodou okolností na návšteve Balkánu, ale skôr si myslím, že to bol tlak v tom čase o určité nejaké úsporné opatrenia, pretože bola relatívne veľká misia v Afganistane a asi zrejme mali pocit (reakcia z pléna), prosím, že toto by mohlo nejakým spôsobom ušetriť asi zdroje. To už ale spätne asi nevyhodnotíme a nemá to ani význam, si myslím, viac alebo menej komentovať. S tým, že ten problém, prečo si myslím, pán poslanec Dostál, že tá kredibilita a tým, že máme iný názor na vojnu na Ukrajine, neklesá, je to vecou politickej hádky a ak niekto nie je schopný akceptovať iný názor, tak nie je demokrat. Tak, ako chceme od ostatných, a to sú predmetmi častokrát výmeny tých názorov po niektorých výsledkoch Európskych rád, tak ako chceme, aby oni akceptovali náš názor, že sme zastavili vojenskú pomoc Ukrajine z našich prostriedkov, tak my akceptujeme, že niekto sa rozhodol, že to neurobí, preto my nebudeme blokovať snahu Belgicka napríklad zvýšiť svoju vojenskú pomoc tým, že budú darovávať nejaké veci Ukrajine. Je to ich rozhodnutie, to je ten vzájomný rešpekt, ktorý medzi sebou všetci máme. Pretože Ukrajina nie je členskou krajinou NATO a je pravda, že proste v súvislosti s jej napadnutím bolo porušené medzinárodné právo. Len potom máme problém v tom, že opätovne nemeriame všetky situácie rovnakým metrom. Zoberte si, aké uznesenia predstavuje Európska únia vo vzťahu k Ukrajine a potom vo vzťahu k Azerbajdžanu. Azerbajdžan bol 30 rokov okupovaný. Na tom istom princípe. Tak ako v Kosove je tá situácia horúca kvôli srbskej menšine a k tomu, že to bolo územím Srbska, tak ako v Rusku je medzi Ruskom a Ukrajinou je diskusia o rusky hovoriacej menšine, ani neviem, či národnosťou, ale viac to všetci viažu k jazyku ako k národnosti. A to isté bolo Arméni na území Náhorného Karabachu, pričom Arméni zobrali celý Karabach, nielen Náhorný, lebo to je väčšie územie, aj s azerbajdžanskými dedinami. A z ich pohľadu legitímne obhajovali záujmy ich národnostnej menšiny a potom nastal ten dlhoročný 30-ročný konflikt, ktorý nakoniec skončil tým, že Azerbajdžan na konci dňa obsadil a bol kritizovaný za to, že odišli pri tomto návrate všetci Arméni do Arménska. Čo je, samozrejme, na diskusiu, ale obnovil svoju územnú celistvosť.
Čiže ak chceme a budeme vždy hovoriť, že sme za to, aby územná celistvosť nebola narušovaná a to je jedno, či agresiou, či dohodou veľmocí, či akýmkoľvek iným spôsobom, potom treba rešpektovať, že 30 rokov, napriek tomu, že Arménsko považujeme za bližšie, lebo má kresťanské hodnoty, tak platí, že to územie, ktoré dnes Azerbajdžan má, je jeho pôvodne uznané územie z roku 1991, 1992. Ukrajina má svoje územie tiež z roku 1991, 1992, teraz si nepamätám ten dátum, kedy presne sa stanovili hranice Ukrajiny po novom a to isté platí o Kosove a to isté platí diskusia o tom, že takéto problémy máme aj na území Európskej únie, konkrétne na Cypre, kde tá okupácia je 60 rokov. A je okolo nej absolútne ticho. Aj tam Slovensko je prítomné a veľmi významne, kde tú svoju kredibilitu zvyšuje, pretože je vedúcim národom v jednej zo sektorov v rámci Cypru a preto vlastne aj tá téma návratu do Kosova, kde si myslím, že dlhodobo sme pôsobili v rámci našej zahraničnej politiky na Balkáne a naša prítomnosť v tom Kosove má teda význam a ja sa teším z toho, že v tomto nachádzame spoločné stanoviská, lebo áno, je to aj jednoznačné prihlásenie sa k záväzkom, ktoré máme k Severoatlantickej aliancii, nielen predchádzajúci bod, ktorý bol k Lotyšsku, kde priamo sa to týka člena, tak ako my na našom území máme mnohonárodnú brigádu vedenú Španielskom a v prípade Kosova je to vlastne zahraničná politika na udržanie mieru a pokoja v regióne.
Ďakujem pekne za podporu.
Skryt prepis

Vystúpenie

26.3.2025 o 9:22 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:28

Kamil Šaško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobré ráno, vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, pani poslankyne.
Na rokovanie Národnej rady predkladám návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o záchrannej zdravotnej službe. Okrem toho, že nadväzujeme na záväzky vyplývajúce z plánu obnovy a odolnosti zamerané najmä a predovšetkým na modernizáciu a posilnenie systému urgentnej zdravotnej starostlivosti a záchrannej zdravotnej služby a tiež skrátenie dojazdových časov za pacientmi v každom regióne, no a implementácia týchto reforiem je nevyhnutná pre efektívne čerpanie prostriedkov z plánu obnovy.
Návrh zákona reflektuje aj potrebu komplexného prehodnotenia a reorganizácie siete záchrannej zdravotnej služby v Slovenskej republike a je nevyhnutný vzhľadom na časový aspekt plánovaného vyhlásenia výberových konaní na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré sa musia uskutočniť v prvej polovici roku 2025. Ak by táto legislatíva nebola urýchlene prijatá, hrozilo by významné oneskorenie výberových konaní, čo by mohlo mať za následok narušenie kontinuity, dostupnosti a efektivity poskytnutia záchrannej zdravotnej služby v Slovenskej republike.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie tohto návrhu v skrátenom legislatívnom konaní a o jeho podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis

26.3.2025 o 9:28 hod.

MSc.

Kamil Šaško

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video