6. schôdza

6.12.2023 - 22.12.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

13.12.2023 o 12:40 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 12:25

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Dobre. Ďakujem veľmi pekne za informáciu pre všetkých členov výboru.
A ďalšia vystúpi s faktickou pani poslankyňa Gažovičová.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.12.2023 o 12:25 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:25

Tina Gažovičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne a ďakujem aj za ten príspevok zameraný na, na zdravotníctvo. Ono niekedy sa zdá pri tých debatách o rozpočte, že je to taká, trochu taký medzigeneračný boj, že, že kto si viacej ukrojí, ale myslím, že práve pri tom zdravotníctve by mala byť zhoda na tom, že to je niečo, čo sa naozaj týka absolútne, absolútne celej populácie a práve aj tá kvalita zdravotníctva nesmierne ovplyvňuje akoby celkovú, celkovú atmosféru v krajine a vidíme aj na Slovensku taký začarovaný kruh toho, že máme veľké množstvo lekárov a absolventov medicíny, ktorí nám odchádzajú do zahraničia, buď rovno teda odchádzajú študovať v zahraničí alebo odchádzajú po skončení štúdia. Tých študentov, ktorí študujú medicínu na Slovensku a pochádzajú zo zahraničia, tak tí si to tu odštudujú, nechajú tu nejaké peniaze, ale nemáme žiadne integračné nástroje na to, aby sme sa snažili ich tu udržať a čiže na jednej strane nám odchádza lekársky personál a na druhej strane práve aj tá nekvalita toho zdravotníctva prispieva k tomu, že odchádzajú ďalší a ďalší ľudia. Ja som tu už spomínala to množstvo mladých rodín, ktoré, ktoré odchádzajú do zahraničia, alebo mladí ľudia, ktorí si v zahraničí zakladajú rodiny, a viem aj akoby z konkrétnych rozhovorov, aj z výskumov, že práve aj toto, že či budú mať pre svoje deti kvalitnú zdravotnú starostlivosť, je jedna z tých vecí, ktoré zvažujú pri tom, či sa vôbec vrátiť, vrátiť žiť na Slovensko, a to zase súvisí potom aj, aj s tými dôchodcami, že či žijú niekde osamelí a síce dostali príspevok, ale ich rodiny sú ďaleko, alebo že či tá kvalita sa celkovo zlepšuje v krajine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.12.2023 o 12:25 hod.

Mgr. PhD.

Tina Gažovičová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 12:25

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Stachura.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.12.2023 o 12:25 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:25

Peter Stachura
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, Marek, za dobrý, pekný príspevok. Nieže by ma nebavilo tuná diskutovať s kolegami z opozície, ale nám je to vo väčšine jasné, čo odznelo aj v príspevku Mareka Krajčího, ale mrzí ma, že teda je tu prázdna sála tých, ktorí by si mali uvedomiť, o čo tu vlastne, alebo čo tu vlastne hovoríme a o čo sa tu hrá. Aj zdravotníctvo, aj sociálna oblasť sa dá financovať len dvoma spôsobmi. Buď je to medzigeneračnou dohodou, to znamená, že mladí, zdraví a pracujúci, alebo nazvime ich bohatí, ale povedzme pracujúci, platia na starých, chudobných a chorých alebo nepracujúcich. To je tá jedna možnosť. A potom je tu nejaký kapitálový systém, kde nejaké kohorty spoločne starnú, na začiatku sú zdraví, čiže sa míňa málo zdrojov a na konci, keď sú starí, tak sa dúfa, že tých zdrojov bude na pokrytie ich potrieb dosť.
No a tu je ten problém, v ktorom sa Slovensko, ale aj iné krajiny potýkajú. To, že nám rapídne klesá plodnosť a neviem, či viete, že od spolovice 60. rokov, to sú ženy, posledný ročník, ktorý mal počet narodených detí viac ako dve na jednu ženu a odvtedy to kontinuálne klesá a momentálne sme na čísle 1,34, ak zoberieme len Slovenky, ktoré rodia na Slovensku. Ak sa prirátajú Slovenky, ktoré narodili v zahrani... rodili v zahraničí, tak je to číslo 1,46. A na to, aby tá medzigeneračná dohoda vôbec fungovala, aby bola udržateľná, tak my potrebujeme prírastok 2,1 dieťaťa na ženu. Čiže všetky systémy v mnohých krajinách, pokiaľ nebudú robiť dobrú rodinnú politiku, tak budú mať obrovský problém vôbec zafinancovať túto demografickú zmenu a vlnu, ktorá sa na nás rúti.
Ďa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Šimečka, Michal, podpredseda NR SR
Ďakujem veľmi pekne.
Ďalší, pán poslanec Matovič.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.12.2023 o 12:25 hod.

MUDr, Dr. med. MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 12:40

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Marek, jako si to pekne zhrnul, aj teda ten príbeh o tom, jako smeráci urobili lup v Dôvere. Je to krásne, také príznačné, že pani ministerka Dolinková svoj úplne prvý návrh, s ktorým príde ako ministerka zdravotníctva do parlamentu, tak príde s návrhom, ktorý ide, alebo ktorým ide teda Haščákovi, majiteľovi Penty, majiteľovi Dôvery naliať na jeho účet na Cyprus radovo desiatky miliónov eur. Ale nielen tak, že teda dobre, že vyberú niekde zdravotné poistenie a vytunelujú to na jeho účet, ako to urobili smeráci pri tých, pri tom zlučovaní Dôvery s Apollom a 440 miliónov pred viac ako desiatimi rokmi pocestovalo na súkromný účet Haščáka bez zaplatenia jedného jediného eura daní, čo vlastne hodnota dnes týchto peňazí je približne tak jedna miliarda, čo je približne v dnešnej dobe asi tak 20 nemocníc v Michalovciach, takže nielen takýto lup urobia, že priamo presmerujú tie peniaze, ale oni to urobia tak bezcitne, že zoberú chorým ľuďom nádej na to, že budú včas operovaní. A tu je krásne vidieť, že títo ľudia sa nezastavia pred ničím.
Áno, dnes žijeme témou, že idú rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, že idú si dosadiť vagabunda, obvineného zločinca, obžalovaného zločinca, ktorý bol niekedy policajným prezidentom, za šéfa SIS, ale čo mňa najviac, s prepáčením, serie v politike, keď je politik tak bezcitný, že na hulváta okráda chorých ľudí. A oni sľubovali po mítingoch ľuďom, že budú operovaní včas, keď budú voliť Pellegriniho, HLAS, a zrazu jeho ministerka príde tu s takýmto oplzlým návrhom, že onkologickým pacientom zoberie jedinú nádej, ktorú chcú mať, že budú operovaní včas.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.12.2023 o 12:40 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

12:40

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne.
A ďalší vystúpi pán poslanec Janckulík.
Skryt prepis

13.12.2023 o 12:40 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

12:40

Igor Janckulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Marek, ďakujem za tvoje vystúpenie a musím povedať, že ma veľmi mrzí, že tu na Slovensku chýba predvídateľnosť prostredia, to znamená, že napríklad podnikateľ, každý si robí nejaký biznis plán a zrazu sa dozvie, že ide, bude musieť viac platiť na zdravotných odvodoch. To je určite nefér k podnikateľom. A v tvojom vystúpení, Marek, si aj spomenul čakacie lehoty na vyšetrenia a operácie, a tie sú doslova, musím povedať, že katastrofálne, a mrzí ma aj hlavne, že na bežné vyšetrenia, ako je vyšetrenie CT alebo MR, sú vyšetrenia aj niekoľkomesačné. A čo sa týka aj všetkých zdravotných odvodov, ja si myslím, že tí podnikatelia by nemali problém aj priplatiť si, ale musí byť poskytovaná dobrá zdravotná a kvalitná služba. Ale, žiaľ, tá tu chýba a proste musí, vybavujú, vybavujú sa tu vyšetrenia alebo operácie doslova po známostiach, a to nie je dobré.
Ďakujem.
Skryt prepis

13.12.2023 o 12:40 hod.

Bc.

Igor Janckulík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

12:40

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne.
Ďalšia vystúpi pani Bittó Cigániková, prosím.
Skryt prepis

13.12.2023 o 12:40 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

12:40

Jana Bittó Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Marek, máš úplnú pravdu. S tým, čo spravila Penta, to bolo, myslím, že rok 2009. Ja ešte dokážem pochopiť to, že keď nejaký, nejaký podnikateľský subjekt, podnikateľ, niekto, kto tu investoval peniaze, chce reagovať na to, že tu Fico pobehoval s tým, že zakážeme zisk, mimochodom s tým istým pobehujete aj vy teraz, ešte neviem koľko rokov po tom, tak chápem ešte, že si to chcú nejako ochrániť a v nejakých možnostiach legislatívy urobia teda nejaké, tam si ohodnotia kmeň a podobné veci, lebo im to legislatíva umožňuje. Toto ešte viem pochopiť.
Čo považujem za absolútny prešľap, je to, keď oni si zoberú, zobrali úver a potom úver aj splátky toho úveru platili z peňazí, ktoré mali slúžiť na zdravotnú starostlivosť, najmä tá časť ´úver´ mi vadí, lebo to jednoducho boli zbytočné peniaze navyše. A preto my sme podali, aj s Martinom Bártom sme na tom robili, aj s mnohými ďalšími, dokonca aj tu s Tomášom Szalayom sme podali návrh zákona, aby toto nebolo možné, mimochodom, vy ste to vtedy nepodporili. Našťastie tento návrh si potom prevzali ďalší a dnes toto nie je možné. Penta dnes toto nevie spraviť, nevie si vyplácať akcionárov a splácať úver a podobne.
Ale čo škodí, sú tie tvoje červené oči ešte, a teda vaše celkovo, ešte z roku 2009, lebo ja napríklad odmietam mať takýto jednostranný pohľad, však preto ste si ma aj s vaším šéfom, sa mi snažíte zničiť povesť, s tým šéfom, ktorý bol v Pente poistený trinásť rokov a pomáhal mu človek z Penty skladať kandidátku. A teda odmietam nevidieť, že ste dali za vašej vlády všeobecke 356 miliónov, počúvajte ma, 356 vašim nominantom a ja sa vás pýtam, že čo majú z toho tí ľudia, že táto politika, toto je čo za bonus? Lebo výsledkom je, že zo všeobecky odišlo 50-tisíc ľudí s tým skvelým narábaním a štyridsať z toho išlo do Dôvery a desať do Unionu.
Tak ja sa ťa, Marek, chcem spýtať, že či všetci sú na hlavu padnutí a len ty vieš a OĽANO vie, ako to má byť a kto je tu dobrý a kto zlý?
Ďakujem.
Skryt prepis

13.12.2023 o 12:40 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

12:40

Michal Šimečka
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Pročko.
Skryt prepis

13.12.2023 o 12:40 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom