Ďakujem pekne. Skúsim do rozpravy, nech je na to trošku väčší časový priestor. Budem reagovať teda hlavne na vystúpenie kolegu Petra Kremského. No začal úplne, že super téma vozidla. Máme, obaja máme blízko proste k automobilovému priemyslu, toto je téma, kde vieme si hovoriť, tak a poďme, že výrobcovia, opravári. Súhlasím, teraz pri tej výrobe áut vznikajú tzv. výrobné vady, ktoré vznikajú niektoré, že z vývoja a potom z nekvality spracovania zasa, dve typ, dva typy a potom vznikajú počas prevádzky vozidlá vady z opotrebenia hej? A toto sú presne, Peťo povedal, že áno, kto robí, robí aj chyby. Samozrejme, všetci kto robíme, robíme aj chyby, je to prirodzené, proste chybu neurobí len ten, kto v živote nič nerobil, to absolútne sedí. Ale tak ako v tom automobilovom priemysle, tak tie chyby sú teda rozdelené na tie, ktorým sa dá predísť a je vhodné im predísť, lebo keď sa nim nepredíde, tak stoja zbytočne veľa peňazí a na chyby, ktoré jednoducho ani nie sú chyby, lebo teda vychádzajú z opotrebenia, tam sa povedzme dá riešiť, že teda trošku kvalitnejšie, ale jednoducho to opotrebenie je prirodzené, hej? Takže tuto je to, čo Peter hovorí, nie správne, pretože tie chyby, ktoré on opravuje teraz, za to ho chválime a budeme ho chváliť, sú chyby výrobné. To sú tie výrobné vady, ktoré jednoducho sa mali opraviť ešte vo vývoji toho vozidla, ergo vo vývoji toho zákona. A potom tam je to zasa ešte, že sú niektoré výrobné vady, kde ne... nemáte možnosť to zistiť, povedzme, že je to ťažšie. A potom sú také tie výrobné vady, kde vám ten vývojár hovorí, že ale veď keď spravíš toto, stane sa toto a nebude to fungovať a to je to, že toto je to, čo sme my stále hovorili najprv neverejne, potom verejne, že jednoducho ten zákon má výrobné vady a keby sa na to sadlo a upravilo a počúvalo ľudí, ktorí teda sa v tom vyznajú viac než len to, že majú silu rozhodovať, tak, tak sme tu dneska nemuseli sedieť alebo sme tu mohli sedieť a riešiť tie vady také tie prirodzené, tie z opotrebenia, lebo aj také chyby sú a tie sú prirodzené a to je proste to je normálne. Hej? Takže tuto sú tie, tie slová Peťa nie úplne férové, lebo tie chyby, tým sa dalo predísť. Fakt sme na ne upozorňovali dopredu.
No potom ďalšia vec je, že treba si uvedomovať, že máme, iba 37 % rodín má detí v závislom postavení, čiže z ďaleka nie každému toto pomáha a to je také, že tu sa to povie, pán poslanec Kuriak povie, že no rozhodli sa nemať deti, tak budú mať zvieratko. Joj, ono to tak neni, to je normálne že urážka pre kopu tých rodičov, u ktorých chceli byť a neni sú rodičia, ale chceli byť rodičmi, lebo nemohli, hej, z rôznych, rôznych dôvodov, proste zdravotných, biologických akýchkoľvek. A potom ešte je tu aj množstvo ľudí, ktorí normálne že možno už skoro ako Peťo, že už jeho deti majú 18, 19, možno teda nie sú na výške a už nie sú v závislom postavení a tí rodičia tie deti vychovali, aj ich to kopu peňazí stálo, to nikto nespochybňujeme, ale už sa to na nich akoby nevzťahuje. Ale rozumiem, proste takáto je situácia. Len to, prosím, nemôžme hovoriť, že pomáhate všetkým. No všetkým jednoducho toto nevie pomôcť a treba vnímať vlastne tú vec, že tých peňazí je konečné množstvo. Potrieb je, samozrejme, nekonečné množstvo, preto treba hospodárne a efektívne čo najlepšie vždy tie disponibilné peniaze alokovať.
No a teraz keď sa pozrieme, tak skutočne, že toto množstvo financií, ktoré ide do prorodinnej politiky je viazané na to, že mám deti, je dnes už fakt že vysoké, dokonca na možnosti a pomery Slovenska až veľmi vysoké, ale dobre. Ale paradox je ten, že už je to viacej, ako ide do vzdelávania. A teraz tá otázka je, chceme mať deti? Je správne mať deti? Áno, samozrejme, dokonca aj my liberáli máme rovnako radi, Milan, naše deti, o nič viacej ich nemáte vy konzervatívci radi, radšej ako my, aj my ľúbime svoje deti. Hej? A, ale teraz je otázka, že a chceme mať vzdelané deti? Ja hovorím všetkými desiatimi, že áno, ale my už dnes viacej podporujeme, že deti akože počet ide viacej peňazí do prorodinnej politiky na deti, aby boli, než už ide do vzdelania. A toto je, toto vlastne, toto treba vážiť. Ešte raz, tam množstvo zdrojov je konečné a musí to byť vyvážené aj v prospech toho vzdelávania, pretože tou skutočnou hodnotou potom je až, až to, že čím viac vzdelané dieťa, to toto, toto, toto musíme vážiť. Ja, ja nijak nespochybňujem, že proste je dobré, keď sa, keď sa podporujú deti, nijak to nespochybňujem, ale podporujme nielenže mať deti, ale aj ich vzdelávať. Takže už vlastne viacej a toto tu boli tie naše výčitky, že zmysluplné množstvo financií, nie jak to Peter Kremský povedal, že my sme proti navyšovaniu. My sme prví, kto hovoríme, že by sa mali príspevky valorizovať, lebo inflácia, hej. Ale, ale proste všetko má mať nejakú mieru. Fakt má mať nejakú mieru. My sme prví, kto hovoríme, že odvody, hlavne odvody sú na Slovensku veľmi vysoké pre pracujúcich, nielen pre matky alebo teda mladých ľudí, pre všetkých. Jasné, že sme za to. Veď my to hovoríme, my to máme v programe aby, aby boli nižšie. Ale to nefunguje tak, že ich škrtnúť všetky a teraz z čoho sa to nahradí?
-----------------------------------------
My sme prví, kto hovoríme, že odvody, hlavne odvody sú na Slovensku veľmi vysoké pre pracujúcich. Nielen pre matky alebo, alebo teda mladých ľudí, pre všetkých. Jasné, že sme za to, veď my to hovoríme, my to máme v programe, aby, aby boli nižšie. Ale to nefunguje tak, že ich škrtnúť všetky. A z čoho sa to nahradí? To miera je vždy dôležitá, miera.
No a teraz Peter znova spomenul, že veď tým obciam sa už dalo aj dane z príjmu právnických osôb. No dalo. Aj my sme to podporili, lebo jednoducho proste tým obciam sa musel vykrývať ten výpadok, ktorý bol pre nich nerealizovateľný. Čiže to je niečo, čo nebolo, teraz je, ale je to následok tej výrobnej chyby, ktorá tam nejaká bola, takže toto treba vnímať.
No a Peter hovorí, o 53 mil. majú viac ako v rovnakom období minulého roka. No keby ste sa spýtali svojho starostu, spýtajte sa za apríl, aká tá platba bola. Vlasy sa im ježia, o koľko bola nižšia. Fakt si to, spýtajte sa, spýtajte sa, každý máme nejakého staro... (Reakcia z pléna.) Pani starostka, pozri si za marec alebo apríl. (Reakcia z pléna.) Počkaj. Teraz idem takto, ne-ne-ne-ne-ne. Ešte raz, o koľko majú? (Rečník sa obrátil na navrhovateľa.) Majú o 53 mil. viac ako v tomto, v rovnakom období, hej? Voči akej sume? (Reakcia navrhovateľa.) No. Čiže nejakých 1,4 mld. to teraz vychádza.
No každopádne ten nárast, áno, ten nárast je oproti vlaňajšku, len tá miera je dôležitá. Nárast je o 4 percentá. Obce majú o 4 percentá viacej, ako, ako pred rokom. Viete, koľko je inflácia? Teraz už konečne klesla na 13,8. Takže ak majú o 3,9 viacej, tak im desať chýba. Toto si treba, toto si treba (reakcia navrhovateľa), ale to sú už, to sú už tie proste náhrady, ktoré sa tam robili, hej? (Reakcia navrhovateľa.)
Ešte raz. Bolo im zobraté výrazne veľa a proste tie peniaze im jednoducho chýbajú a musí sa to nahrádzať, pretože je každému jasné, že keď tá obec dostane, dostala by o štyri percentá viacej, tak to, samozrejme, nepokrýva tie nárasty. Ale to, celé to treba vnímať, to je proste jeden systém. Keď niekde sa strašne veľa dá, ono to potom niekde chýba, pretože tých peňazí je konečné množstvo. Takže treba sa fakt pýtať tých samospráv, či sa im zdá, či tie ich príjmy sú v poriadku.
Ono to tu povedala aj kolegynka Janka. Áno, však máme zákonodarnú iniciatívu, môžte tým obciam zobrať. Môžte, len to celé vlastne im za jedno berie zdroje, za druhé im to berie to, čo ony mali naplánované. Veď na tých obciach, na tých VÚC-kach sa tiež ten rozpočet robí s nejakými výhľadmi a na základe toho robíte aj nejaké proste projekty, či už, či už výstavbu, či už čokoľvek, alebo teda, samozrejme, všetky tie výdavky na školstvo, zdravotníctvo, sociálne veci, a to zasa, prosím, vnímajme, ak to v tej obci je menej. Veď kto v tej obci žije? No ľudia tam žijú. Rodičia tam žijú a ich deti tam žijú, takže vlastne to, treba to celé vážiť, proste im to chýba, hej?
Ešte raz to poviem. Nehovorím, že majú že v absolútnom čísle menej. No nemajú už len preto, pretože našťastie, keďže tu máme, hovorím, v tomto momente takmer 14-percentnú infláciu, našťastie tie platy to relatívne hodne dobiehajú a možno bude tento rok prvý, kedy myslím, že po dvoch rokoch vlastne už aj stúpne reálna mzda, ale jednoducho ony nominálne stúpajú. Takže do nejakej miery tie príjmy tým obciam sa zvyšujú. Ale jednoducho nestačí to a chýbajú im to. (Reakcia z pléna.)
Pani starostka, dobre, čiže vy máte dosť peňazí, vaši občania sú spokojní. Takto? (Reakcia z pléna.) To je jedno, ale, ale teda (reakcia z pléna), neprišlo im výrazne viac, hej? (Povedané so smiechom.) Dobre. (Reakcia z pléna.) No okej. Čiže asi sa nezhodneme. Každopádne treba, treba tie obce počúvať a treba vnímať, že ako im prišlo. Veď som to tu v predchádzajúcom vystúpení hovoril, že na základe výrobných vád tohto, tohto systému sme tu museli spoločne vyrábať ďalší zákon, áno, ktorým dane z príjmu u právnických osôb niečo pridal, do toho už počítate aj návratné, návratné pôžičky, čiže toto všetko, všetko je to, je to, toto celé tu nemuselo byť. To je, o tom je tá debata.
No. A keď hovoríte, že SaS-ka nechce, SaS-ka nedá, pozrite sa alebo pozrime sa, čo robilo sa na ministerstve hospodárstva, či už SPP, teplárne, proste všetky tieto podniky, ktoré boli dlhé roky v strate. Zasa, tú stratu vo finále generovali ľudia, proste, a to, to sa zmenilo jednoducho za, za čias SaS-ky, či už SPP alebo aj tie teplárne, alebo všetky tieto podniky sa stali ziskovými, namiesto strát vlastne do systému peniaze generovali, no a, samozrejme, ten systém, tie peniaze v štátnom rozpočte vo finále slúžia ľuďom, hej? A toto zasa je princíp, ktorý aj my uznávame. Veď ten štátny rozpočet je na to, aby vo finále, samozrejme, tu bol pre ľudí, pre občanov, pre zamestnancov, pre rodičov, pre hasičov, pre štátnych zamestnancov, pre cesty, pre všetko, proste pre, pre krajinu. Jasné, to aj my hovoríme. Ten rozdiel je v tom, že tuto je proste mínus 8 miliárd. Pre tento rok nám 8 miliárd chýba. To treba si niekde požičať, to zasa stojí ďalšie peniaze, čiže o tomto to je. A aj toto na tejto chybe, ja som to pánovi poslancovi Kuriakovi povedal, veď ono je dobré, že sa opravujú chyby, však samozrejme, lenže už v dnešnom stave tá oprava chyby znamená zasa ďalšie náklady do rozpočtu, do toho rozpočtu, kde 8 miliárd chýba a kde už vám teraz nový minister financií, ktorý teda už pozerá na veci reálne a nie tak, aby sa chválil nejakou proste situáciou, ktorá jednoducho nie je reálna, hovorí, že tento rok -8, ak nič nespravíme, na budúci rok -5, -6 miliárd ďalších a sme skončili. Normálne že sme skončili. Aj centrálne banky sa sťahujú z financovania štátov. Jednoducho Slovensko bude mať veľmi rýchlo problém, aby sme si na finančných trhoch dokázali požičať tie peniaze, ktoré nám chýbajú. A čím viacej tu budeme počas týchto týždňov vyrábať zákony, ktoré zvyšujú deficit, tým to bude náročnejšie, a to verím, že sa s Petrom zase raz zhodneme, ideme do času, kedy zasa budú tie finančné trhy tým hráčom, ktorý bude disciplinovať štáty. Jednoducho tým, že dnes už peniaze majú naspäť svoju cenu, že ten úrok sa zvýšil, čo je inak tiež normálne, všetko na svete má cenu, aj peniaze majú mať, nemá byť úrok nula, ale to znamená, že krajina nebude schopná sa financovať, jednoducho nám trhy nepožičajú toľko, koľko potrebujeme, alebo požičajú s tak veľkými úrokmi, že to jednoducho nezvládneme.
A už posledná veta. A keď sa toto stane, a to keď sa nezmenia veci, nebude dlho trvať, tak to zasa najviac poškodí tých sociálne odkázaných, starších, zdravotne znevýhodnených, áno, aj deti. Toto, pre toto sa treba starať o to, aby sme sa zakrývali perinou, na akú máme, aby sme dokázali pomáhať tým, ktorí to potrebujú. My všetci, čo máme prácu, čo pracujeme, to vieme zvládnuť. Proste my jednoducho utiahneme opasok a zvládneme. Nemyslím teraz nás tu 150, ale myslím aj všetku, celú pracujúcu populáciu. Ale práve tí zraniteľní, tí odkázaní na sociálny systém, tí budú mať problém. Pozri si Grécko, pozrime si, čo. Nevyplácali dôchodky, nevyplácali proste peniaze na deti. Toto sa stane. Toto sa stane, toto majme, prosím, na pamäti.
A potom je tu posledná vec, že ak krajina nefunguje, tak je jedno, koľko detí sa narodí, je jedno, koľko detí vychováme, prvé odídu študovať už na strednú školu do zahraničia, ďalšie odídu na vysoké školy študovať do zahraničia, a zvyšné odídu aspoň pracovať do zahraničia. A nebudú mať žiadnu tendenciu sa vrátiť.
Kolegovia, Česko, a to je krajina, ktorá má nižší dlh, výkonnejšiu ekonomiku, lepšiu zamestnanosť, robí konsolidačný balíček. Normálne musia šetriť, lebo ich deficit sa tak rozbehol, že idú mať problém. My sme už dnes v ďaleko horšej situácii a namiesto toho, aby sme sa tu bavili o nejakej konsolidácii, tak tu týždeň čo týždeň pridávame desiatky až stovky miliónov do deficitu. Fakt, prosím, treba si otvoriť oči a vnímať realitu, ktorá je. Nielen to, že porovnávať, koľko dáva Rakúsko do sociálneho systému a Slovensko, ale pozerať na to, ako vyzerajú tie naše verejné financie, naše možnosti, naša produktivita, naša konkurencieschopnosť.
Ďakujem pekne.